èpügpsk Hmen? mooie Hontenisse huldigde sportlieden GELD LOSMAKEN BIJ PAROCHIANEN GMARKT (LAND Milieufederatie half Zeeland op beschermde lijst Stenen in een kleine wereld Hart week Hulst in teken van behoud ziekenhuis WOENSDAG 4 APRIL1984 VAN ZEELAND RT JOHAN VAN RENDONCK Maria Zeegers rerteren iwt een reputatie, inemer.99 (e krant. kinder- kleding Hulst Clingse jeugd wandelt en fietst voor Ethiopië UIT HET ZAKENLEVEN Nieuwe modezaak Axel niet zo gek als 't er soms Vrijspraak na Axelse burenruzie AbvaKabo Hulst steunt werkgroep 'Behoud Ziekenhuis' markten T22 PAGINA ZEELAND 2 g tot het laatst iet langer bij elkaar blijven jou verder ten stuk levensmoed van jou mee eid voor wat hij met liefde n heeft en geweest is, delen iroefheid mede, dat na een aldig gedragen lijden, zacht ns is heengegaan, na voor de H. Sacramenten der Zie- 'de man, broer, schoonbroer, heer moot van mevrouw isingen op 27 januari 1901 en ;t St. Elisabethziekenhuis te ril 1984 ifdplaat: R.M. van Dierendonck- Zeegers Fam. Dierendonck Fam. Zeegers >laat, 3 april 1984 raat 30 litvaartdienst, gevolgd door arbij u beleefd wordt uitge- atshebben op vrijdag 6 april de parochiekerk van de H. ofdplaat. De crematie zal >m 11.00 uur in het cremato- ilburg, Westelijke Oude Ha- vondwake donderdagavond i bovengenoemde kerk. voor familie vrijdagmorgen Ion. Julianastr. 30 te Hoofd- zoek aan huis. >mstandigheden geen rouw- intvangen, gelieven deze ad- sdanig te beschouwen. leens kerkbestuur ampt met kastekort Van onze correspondent -JANSTEEN - Het RK kerkbestuur van parochie van de H. Johannes de Doper in kampt over vorig jaar met een van 661 gulden. jr dankbaar voor de warme en het medeleven welke wij t overlijden van onze onver- vader en opa INELIS JACOBUS [JE-VERSTRATEN ingen vrouw P. Xaeije-Verstraten Uy, An, Saria, talie en Annabel uzen, april 1984, 332. ngen: De Stem, 076-236911 Pla. >sio is nier :o piek als het er soms even uit-ltl »sie, en Uw kind i A.mkrui>cn ut ivr ,,n jan Alhoewel dit tekort ogen- klein is, zou het on- - Dit voorjaar er weer een kleding - gehouden en wel op 11 april in het Houtenkwartier in Hulst. Het gaat deze keer voor namelijk om zomerkle iding. De aangeboden kle iing dient schoon te zijn, heel en niet 'afgewassen'. Van de opbrengst is een kwart bestemd voor peu terspeelzaal De Robbedoes itn Hulst. Ook babykleding en ove- inje babyspullen als kin derwagens, booten, dekbed- tes en dergelijke zullen luiorden geaccepteerd voor e beurs. De babykleding echter als,eenheid wor- len ingenomen én te koop irnrden aangeboden. Op itoensdag 11 april is er 's porgens van 09.00 tot 11.00 sur gelegenheid om de spullen in te leveren bij het Houtenkwartier. Tevens bestaat de moge lijkheid om kleding in te toeren vanaf 2 april op de oiressen Liniestraat 61, Zmluwstraat 29 en Euro paplein 11, in Hulst. De eigenlijke beurs wordt ge houden op woensdag 11 ipril van 14.00 tot 16.00 uur. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar 01140- 15048. der normale omstandigheden veel groter zijn geweest. Door het vertrek van pastoor Van Leeuwe, eind juli vorig jaar, liepen de daarmee samenhan gende vergoedingen slechts tot 1 augustus, waardoor op deze posten een toevallige bespa ring ontstond van circa 22.000 gulden. Bij een normale jaar bezetting zou het tekort dus zijn opgelopen tot zo'n 23.000 gulden. Omdat nog niet bekend is hoe de pastorale bezetting er voor dit jaar uit zal komen te zien, kan er nog geen juiste kostenraming gemaakt wor den. Wel moet er volgens het kerkbestuur rekening mee ge houden worden dat er weer een volwaardige pastorale be zetting in de parochie komt, Waardoor tekorten zullen ont staan die wellicht hoger zullen uitkomen dan vorig jaar. Als belangrijkste oorzaken van het tekort noemt het kerkbestuur de steeds stijgen de kosten en de dalende ont vangsten. Dat laatste is met name te wijten aan het terug lopend kerkbezoek, de geringe deelname aan het parochie fonds (salechts 24% van de ge- zinnend doet eraan mee) en-te weinig betrokkenheid bij het parochiegebeuren in het alge meen. Het kerkbestuur is dan ook volop aan het beraden om straks met passende voorstel len naar de parochianen te ko men, om zo te trachten onder meer ook de financiën weer in evenwicht te krijgen. Hierbij wordt erop gerekend dat iedereen bereid zal zijn eraan mee te werken dat het 'samen kerk zijn' ook waar wordt ge maakt. De totale lasten van het kerkbestuur bedroegen in 1983 127.990 gulden (inclusief afschrijvingen) en er werd 127.329 gulden ontvangen. ICLINGE - De leerlingen van lie kleuter- en lagere school in ltlinge gaan komend weekein- lif wandelen en fietsen voor |ttn. vastenactieproject in De deelnemertjes zijn deze peek op zoek naar sponsors, Jie de afgelegde kilometers Belonen met een geldbedrag. Pedrie hoogste klassen van de |S' Bernardusschool stappen pijdag 6 april op de fiets voor pn tocht van 25 kilometer. ■Onderweg worden opdrachten Ptgevoerd en ook krijgen ze l«i versnapering. De start is I® half drie op het school- pern. Zaterdag 7 april maken de iteuters een voettocht van 2,5 ■"meter. Vertrekt om tien par op het schoolplein. Tege- H'lekrtijd vertrekken de drie We klassen van de lagere wol voor een wandeling van ■'kilometer. Het actiecomité Inschikt riog niet over vol- 'de vrijwilligers om de I «nemers tijdens hun toch- I® te begeleiden. Ouderen bo- |®de!8jaar kunnen zich nog aanmelden bij Frank Smits in de Jordaenstraat 15 te Clinge, telefoon 11989. AXEL - Axel heeft er sinds kort een nieuwe kledingzaak bij, damesmode Joli in de Noordstraat 31. Joli presen teert betaalbare kwaliteitsmo de vanonder meer Lucia, De- vernois, Presence, Linda-Lu en andere functionele mode. Collecte plus handteken ingenactie uld reageert, valt er met epi' leven. Want dank zij moderne lebben de meesten er weinig en die iemand met epilepsie in kent (of vermoedt; ze l°Pe e koop) raden we aan onze lilepsie is niet zo gek als t itziet' te lezen, it 'm thuis als u Sire belt, (9-12uur) of de bon opstuurt- i •nvelop plus t 1.60aim postzegels sturen J* -Voorlichting.Koningslann W. UL —jfjg o' dil blad m samenwerking mei de Stichting ideele Reclame M neen onzer verslaggevers jjllLST - De afdeling Hst van de Nederlandse «stichting heeft zich 'udair verklaard met de 'liegroep 'Behoud het zie kenhuis'. Widens de nationale «week van 9 tot 15 april, s de jaarlijkse collecte I tor wordt gehouden, zul- de Hulster collectanten '1|J de deur niet alleen de "Uectebus ophouden, t|llar iedereen ook een /"dtekeningenlijst onder I "eus duwen. li cJklsen die vinden dat i"»tZlel<en'luis in Hulst blijven wordt ge- ,2?Jd hun handtekening e lijst te plaatsen. „De vrienden van de Neder landse Hartstichting afde ling Hulst is blij dat Hulst een afdeling hartbewaking heeft", aldus contactman L. Vreeswijk. „Wie garan deert ons dat dit zal blij ven. Zodoende scharen wij ons achter de actiek 'Zie kenhuis moet blijven', on der het motto 'wij weten wel wat we hebben, maar niet wat we krijgen' Volgens Vreeswijk heb ben de collectanten zo goed als geen binding met het ziekenhuis. Hij vraagt de mensen dan ook niet met de collectanten in discussie te gaan, of commentaar te leveren. Gewoon wel of geen handtekening zetten... en natuurlijk wat in de collectebus stoppen ten ba te van de Hartstichting. Van onze correspondent TERNEUZEN - Voortdurende pesterijen door de buren had den de 29-jarige mevrouw I. H. uit Axel ertoe gebracht in de nacht van 18 juli van het vorig jaar harde muziek te produceren. „Hij stond abnor maal hard", zo gaf de verdach te toe, „maar de buren zaten luidruchtig in de tuin te pra ten en ik kon maar niet sla pen". „Waar twee vechten hebben ook vaak twee schuld", aldus officier van justitie mr. T. Stein. „Er zijn eerder paste- rijtjes geweest, maar dat geeft mevrouw niet het recht revan che te nemen". Hij eiste een voorwaardelijke geldboete van 75 gulden met een proef tijd van één jaar en teruggave van de in beslag genomen mu ziekinstallatie. De raadsman van verdachte wees op het provocerend ge drag van de buren aan beide zijden van de woning van zijn cliënte. Zo zou aan de schut ting in de tuin een brandje zijn gesticht en met steentjes ge gooid tegen de ramen van me vrouw H. Verder bracht hij naar vo ren dat eerdere klachten van zijn cliënte door de Axelse po litie niet serieus genomen zijn. Hij stelde zonder meer dat de buren dit gedrag van zijn cliënte hebben uitgelokt en vroeg schuldverklaring zon der verdere strafoplegging. Kantonrechter mr. H. de Mul kwam ook tot die uitspraak en mevrouw krijgt haar muziek- apparatuur terug. De aanvoerster van het Athanatos-team krijgt een beker uit handen van loco-burgemeester Mangnus - fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - In Hontenisse zijn gisteravond op feestelijke wijze de ver schillende sportkampioenen en teams uit de gemeente gehuldigd. Dat gebeurde in de sport zaal De Hinde, waar de ver zamelde sportlui een attrac tief programma werd voor geschoteld. Na een toespraak door lo co-burgemeester H. Brugge- man gaf de judovereniging Hontenisse een demonstra tie. Vervolgens kregen de individuele sportlui een me daille en mochten de .kam pioensteams een beker in ontvangst nemen. Daarna was er een optreden van het jeugdcircus Tarantella en een demonstratiewedstrijd door de handbalvereniging Hontenisse. De gehuldigde sportlieden over 1983 waren: INDIVI- DUELENRenata Mahu (De Honteruiters), reserve-kampioe ne Zeeland in Z-dressuur en eerste in verschillende Z-dres- suurwedstrijden, Annelies Maas (Kloortje), Ned. Kampioene solo- twirling, Benny Visser (Bilart- club WBC), kampioen 2e klasse bandstoten Zeeuwsch-Vlaande ren, Pascal Neve (SAR), kam pioen Zeeland junioren AB- Klassse en mixed-dubbel junio ren AB en kampioen Zeeuwsch- Vlaanderen dubbelspel senioren AB-klasse, Johan 't Hooft (SAR), kampioen Zeeuwsch-Vlaande ren senioren EF-klasse, Octaaf Eggermont (SAR), kampioen Zeeuwsch-Vlaanderen junioren le klasse, Wim 't Hooft (SAR), kampioen Zuid-Nederland aspi ranten C, Mare Maas (SAR), kampioen Zuid-Nederland se nioren DE-klasse, Jan de Klerk (SAR), kampioen Zeeland senio ren E-klasse, Noel Bogaert (Ju dover. Hontenisse), kamioen Zeeland 46-50 kg 14-15 jaar, Gyon Asselman (Tennisver. Hontenisse), kampioen Zeeland junioren 10-12 jaar, René. Boog- aert (ZHV de Vogel), kampioen boortvissen NWS, Karei van Kerkhoven (ZHV de Vogel), kampioen Westerscheldefedera- tie. TEAMS/GROEPEN: Meis jes-aspirantenteam volleybal vereniging Athanatos, kampioen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeuws kampioen Nevobo dis- trikt 18, eerste mixed-ream ten nisclub Vogelvlucht, kampioen 5e klasse landelijke competitie KNLTB, tweede elftal SDO, kampioen 3e klass A Zeeland, eerste damesteam tennisclub vo gelvlucht, kampioen 3e klasse Zeeland, jeugdteams SAR 2 en SAR 3, kampioen Zeeland le klasse en kampioen afdeling Zeeland 4e klasse, senioren teams SAR 1, 2 en 4, respectieve lijk kampioen Zeeland le klasse, kampioen afdeling Zeeland 2e klasse en kampioen afdeling Zeeland 4e klasse, Rino Jonk- heym/Pascal Neve (SAR), kam pioen Zeeland dubbelspel senio ren AB-klasse, Jan van Acker/ Constantijn Burton (SAR), kam pioen Zeeuwsch-Vlaanderen dubbelspel WP-klasse, Etienne van Acker/Theo 't Hooft (SAR) kampioen Zeeland G-Klasse dubbelspel, eerste damesteam hadbalvereniging Hontyenisse, kampioen le klasse Zeeland, team driebanden van biljartver eniging WBC, kampioen drie bandenteams district Zeeuwsch- Vlaanderen en het seniorenteam van tennisvereniging Hontenis se, kampioen landelijke compe titie 6e klas KNLTB. Van onze Haagse redactie UTRECHT/DEN HAAG - Grote delen van Zeeland en West-Brabant (samen 115.000 hectare) moeten zo snel mogelijk worden aangemeld bij de Wetland Conven tie. Daarmee krijgen deze gebieden een beschermde status. Dat vinden de stichting Natuur en Milieu, de Nederlandse Vogelbescherming, Natuurmonumenten, de Waddenvereniging en het Wereld Natuur Fonds. Begin mei houden zij in Utrecht een congres ter voor bereiding op de Wetlandsbij eenkomst, die een week later op regeringsniveau in Gronin gen wordt gehouden. De vijf Nederlandse organisaties wil len die bijeenkomst aangrij pen voor een intensieve lobby om meer Nederlandse water rijke en vanuit natuurkundig oogpunt gezien uiterst waar devolle gebieden onder de be scherming van de Conventie te brengen. De Wetland Conventie be schermt in heel West-Europa en daarbuiten waterrijke of moerasachtige gebieden die van groot belang zijn voor de vogelstand. Ook Nederland ratificeerde de conventie, maar de aanmelding van voor bescherming in aanmerking komende gebieden bleef daar na beperkt tot zes. De vijf natuurbescher mingsorganisaties vinden dat een regelrecht schandaal, te meer omdat in Nederland ruim zestig gebieden voor die status in aanmerking komen. Zij willen daarom proberen tijdens de komende bijeen komst ook het Hollands Diep en Haringvliet en in Zeeland de Grevelingen, Oosterschelde (inclusief Markizaatsmeer) en Westerschelde onder de Con ventie te brengen. De Nederlandse regering heeft die plannen (nog) niet; het enige 'wetland' van enige omvang dat binnenkort onder bescherming van de Conventie komt, is de Waddenzee. Verder bestaat een heel kleine kans dat ook de Oosterschelde wordt aangemeld. Tijdens een persconferentie gisteren in Utrecht wees ir. Willem Jan van Grondelle (Natuur en Milieu) erop dat juist bedreigde gebieden snel bij de Conventie moeten wor den aangemeld. „Daarmee toon je je goede wil. Gebieden aanmelden die al beschermd zijn heeft niet zoveel zin, het gaat juist om de gebieden die deze bescherming nog niet hebben. Maar juist deze gebie den staan er niet zo best voor", aldus Van Grondelle, die in dit verband onder andere de plannen voor woningbouw in het Markizaat en de tijdelijk volledige afsluiting voor de Oosterschelde (voor de ver- dere constructie van de pijler- dam) noemt. Volgens Van Grondelle is de bescherming van een flink aantal gebieden in Nederland ook internationaal van groot belang, enerzijds omdat Ne derland op het 'kruispunt' ligt van de trekroutes van tal van vogelsoorten, anderzijds om dat tal van soorten tussen hun overwinteringsgebieden in Noord-Afrika en hun broed gebieden in Groenland, Sibe rië en de Scandinavische lan den voldoende 'stopplaatsen' moeten houden. De boerenzwaluw, die wë vorige week op de twintigste de eerste lieten zijn, bleek naderhand toch weer niet de eerste. Danny Esseling uit de Poorterslaan te Hulst liet weten dat hij al op 17 maart een exemplaar van die soort had gezien aan 't Jagertje. Tot heden toe is hij nu de eerste en in ieder geval was hij voor de klas van zijn school (de Moerschans- school) de winnaar van een wedstrijd. Hij vertelde ons dat 'zijn' meneer Knibbeler een wedstrijdje had uitge schreven om vroege meldin gen van voorjaarsgasten te krijgen en om het fenomeen onder de aandacht van de leerlingen te brengen. Hij had als prijs het boek 'Vogels leren kennen' uitge loofd en daarvan is Danny nu de gelukkige bezitter. Hij trekt er, aangestoken door het vogeltjes-kijken-virus, volop het veld mee in. Door toevalligheden kom je wel eens meer aan de weet. Sedert in Saeftinghe de Gasdam (1966) is aange legd en voor de aanleg ervan een zandplateau werd opge spoten, vonden we er lood zware, roestkleurige knollen zoals afgebeeld op de ene fo to. De doorsnee van sommi ge is rond de tien centimeter en de lengte soms bijna het dubbele. We beschouwden ze altijd als ijzerafzëttingen rond plantewortels (riet waarschijnlijk) vanwege het mooie, ronde gat in het mid den. Op de foto is dat overigens niet zo best te zien. Onder die naam lagen ze ook in het Hulster Museum. Tot er een geleerde Brusselaar een be zoek bracht aan het museum en zei: „Ho, ho (maar dan in het Frans natuurlijk) waar halen jullie die wijsheid vandaan. Dat is helemaal niet afgezet rond wortels, maar dat zijn gangen van wormen die versteend zijn". En hij kon het weten want hij had er een studie aan ge wijd en een van die wormen droeg zelfs zij n naam, omdat hij hem als eerste had be schreven. De knollen zijn wel oud. Gelet op het mate riaal doen ze denken aan de 'rotsen' die in de groeve te Nieuw-Namen te bezichti gen zijn. Die laag, die op Nieuw-Namen dagzoomt (een mooi woord voor: aan de oppervlakte komen) zit ook dieper in onze onder grond. Bij het baggeren op de Schelde stuitfte?) men wel op die rotsen en we mo gen aannemen dat onze knollen daarvan afkomstig zijn. En nu we het toch over stenen hebben: al lang ligt de foto die we als tweede la ten afdrukken in portefeuil le. Eigenlij k zouden we eerst de andere kant moeten laten zien. Je ziet dan een grillige, gelig-grijze steen ter grootte van en met de vorm van een brood. En loeizwaar vanei- gest! We hebben er eens wat gevonden tijdens een excur- Een grillige, gelig-grijze steen ter grootte van en met de vorm van een brood. sie in een van de bouwput ten van de kaaimuren op de Antwerpse Linkeroever. Op zo'n vijfentwintig meter diep in de Boomse klei. Het zijn eigenlijk onogelijke, harde kluiten die zo nu en dan in zo'n kleilaag zitten. Ze bevatten erg veel zwavel, vandaar de wat gelige kleur. Bekend staan ze onder de naam septaria. Uiteraard is er wat mee genomen voor het Hulster Museum, waar het mate riaal te bezichtigen is. De ouderdom van deze dingen ligt rond de vijftig miljoen jaar. En later kregen we een telefoontje van de heer Mannens van Koewacht. Een goeie vriend van hem had 'm een steen cadeau ge daan. Die vriend was S. Rooms, als ik het wel heb uit Stekene, en zijn beroep was... inderdaad: steenhou wer. Die had zo'n kluit door gezaagd. Dat moet een hei dens karwei geweest zijn. In de spleten blijkt water te zitten, wat natuurlijk bij het zagen wegloopt, maar als je wilt kun je daar dus fossiel water verzamelen. Gepolijst Daarna heeft hij het op pervlak gepolijst en er is een fraai brok levenloze natuur ontstaan. En dan zie je weer hoe klein de wereld soms is. Want dezelfde steenhouwer bezocht de groeve te Nieuw- Namen en.... U voelt 'm al komen zeker... van het een kwam het ander en het Hul ster Museum beschikt nu ook over zo'n gepolijst ex emplaar. Voor de geïnteres seerden: de doorsnee is rond de dertig centimeter, de dik te zo'n goeie tien en het ge wicht is negen kilo. Maar zoals gezegd: alles wat op de foto is afgebeeld, ligt in het Hulster Museum. U kunt het daar bekijken, binnenkort, want het is nog niet open. Noteer dat nu eens, want dat is er tot nu toe maar steeds niet van ge komen en het is echt de moeite waard. Niet alleen voor die twee stenen na tuurlijk, maar zo het een met het ander, nietwaar? Uit de krant kunt u wel ha len wanneer het nieuwe sei zoen precies begint. En voor de groeve... maar dat hebben we al gezegd. Van een onzer verslaggevers HULST - De AbvaKabo afde ling Hulst gaat de werkgroep 'Behoud ziekenhuis Hulst' daadwerkelijk. Dat is de uit komst van een gisteren gehou den gesprek tussen leden van de werkgroep en het dagelijks bestuur van de vakbond. Volgens districtsbestuurder Jacobs van AbvaKabo, die ook bij het gesprek aanwezig was, zijn er nog geen overtuigende argumenten naar voren geko men die pleiten voor het niet meer doorgaan van het bere- deneerplan van 1979: een cen trumziekenhuis Kanaalzone en twee flankenziekenhuizen in Hulst en Oostburg. GOES, 3 april - Cox Orange Pip pin: k!2 60/65 1,35. Winston: kil 80/ 90 1,23-1,36 75/85 1,45-1,175 75/80 1,32-1,58 70/80 1,54-1,76 70/75 1,44- 1,84 65/70 1,48-1,58 60/65 2,26-2,42 55/60 0,69-0,85 kl2 75/80 1,38-1,53 70/80 0,87 70/75 1,62 65/70 0,60-1,49 60/65 1,17-1,25 55/60 0,57-0,70. Glos ter: kil 91 1,46 80/90 1,63 70/80 1,82 65/70 1,49. Golden Delicious: kil 80/90 1,20-1,33 70/80 0,94-1,07 65/70 0,74-0,85 60/70 0,79 60/65 0,61-0,71 kl2 91 0,92 80/90 0,89-1,17 70/80 0,79-0,98 65/70 0,66-0,81 6-/70 0,64-0,75 60/65 0,52-0,71 55/60 0,53. Goudrenet: kil 96 1,38-1,46 85/95 1,58-1,81 75/85 1,78- 1,92 70/75 1,62-1,65 65/75 1,61-1,67 65/70 1,55-1,60 k!2 96 1,36 85/95 1,47- 1,70 60/65 0,92-1,23. Lombartscalvil- le: kil 91 0,88-0,99 80/90 1,00-1,14 70/80 1,29-1,47 65/70 1,09-1,18 60/65 0,77-0,93 kl2 91 0,94 80/90 0,96-1,00 70/80 1,22-1,29 65/70 1,09 60/65 0,69- 0,83. Jonagold: kil 91 1,70-2,13 8-/90 2,45-3,00 70/80 2,61-2,99 65/70 1,60 kl2 99 1,26-1,38 91 1,72-1,93 80/90 2,50- 2,70 70/80 1,33-2,62. Appelen indus trie 36,40. Conference: kil 65/75 1,65-1,74 55/65 1,48-1,53 kl2 65/75 1,35-1,38 65/70 1,72 55/65 0,99-1,47 50/60 0,73 45/55 0,85. Voorverkoop kl2 65/75 1,66 55/65 1,44-1,47 45/55 0,92 kl2B 60/70 0,94 50/60 0,69. Gieser Wildeman: kl2 55/65 1,63 45/5 0,82 Saint Remy: kl2 80/90 1,01-1,11 70/ 80 1,05-1,19 60/70 0,98-1,17 50/60 0,54- 0,67. Totaal aantal coli 29619.

de Stem | 1984 | | pagina 13