Vergeefse speurtocht naar bom 6Pseudo-tb is geen reden tot paniek' KLOEK Oostburg koopt Vossekaai terug PROVINCIAAL ONTWIKKELINGSFONDS NODIG 'Radiopiraterij onuitroeibaar' In Terneuzense Schoolstraat 'Beslissing nodig over verdieping W ester schelde' Celstraf voor messteken Derde Wereld centrum op komst in Zeeland ren 99 WOENSDAG 4 APRIL 1984 ie keuring is niet nodig; ef is voldoende. En mocht dat zonder veel kosten. tq8/| een ABN Verzgkg de gehele looptijd van 5 'MORELE SCHULDTEGENOVER HOOFDPLAAT CHEF RADIOCONTROLEDIENST PTT: in u vele honderden gujdejj n dan contact op met ir verzorgen wij graag eJ aag de folder over het A1J informatie over de talrijij -M' t/m25api TT DE BESTE RE? I Jj^entie-expl. Ina Brouwer (CPN) naar Zeeland ANTWERPSE HA VENSCHEPEN: DIERENARTSEN: 977 977 P 976 979 982 1978 n 977 1975 981 Ö981 fl979 [1979 1978 J1977 |1977 11979 |1979 11977 ll 978 11980 Il980 Bij beschikking Van Arrondissementsrech bank te Amsterdam op 20 maart 1984 faillissement van del sloten vennootschap Tapperij B.V., statu,' gevestigd te zaakdoende en kant* houdende te Breda de Olivier van NoÜ straat no. 65, opge(, wegens de toestand, de boedel. Mr. F.C.J.J. Jessen Sophiastraat 28 Postbus 3404 4800 DK Breda Curator. Bij vonnis van de a rondissementsrecht- bank te Breda van maart 1984 werd staat van faillissemt, verklaard de beslot» vennootschap Hove Holland B.V., gevest,, en kantoorhoudende Oosterhout aan de v, Duivenvoordestraat 1-3. Tot Rechter-Cor missaris werd benoei Mr. L.A.M. van Dijke de ondergeteken, werd tot curator aans steld. 9 4901 KB Oosterhout, Heuvel 7 4900 AN Oosterhout, Postbus 566 Mr. R.P.M.J. Rijppaer Curator. lezit zo'n nklok, re- iren pen- oge. Jam- veer tikt of roduceert. voor u. n.l. itie. Repa ir uurwer- zilver A.C. orloger-Ju- 'eg 2, tel. Bij vonnis van de A rondissementsrecht- bank te Breda, d.d. maart 1984 is de bes ten vennootschap Rai Baronie B.V., gevesti en kantoorhoudende (5038 AD) Tilburg de Heuvelstraat filiaalhoudende te (4 WR) Breda aan de Li ge Brugstraat 14 en (4201 CH) Gorinchi aan de Langendijk in staat van failiis ment verklaard mett noeming van E.W.J.M. Nollen Rechter-Commissarii en Mr. E.C.M, Wagen kers tot curator, Het baan 46-48, Postt 2118, 4800 CC Breda, 076-224410. toweg Breda-Roosendaal he d Liesboslaan 289, Bredi vestigd café-restaurant P. v. Lier, Prinsenbeek, 076- .v.p. na 17.00 u.) VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 plan Van onze correspondente jilDDELBURG - Beledi gingen over en weer eindigden ,p26 mei van het vorig jaar in [en Joegoslavische club in Vlissingen in een vechtpartij lussen de 32-jarige M. M. uit Colijnsplaat en zijn landge- ,00t M. Z. Buiten werd de utrijd voortgezet, maar toen de jn vechtsporten bedreven Z. jreigde op zijn tegenstander if te stormen, trok deze zijn rakmes en stak hem enkele malen in de buikstreek. Z. raakte zo ernstig gewond, dat een ziekenhuis zijn milt moest worden verwijderd. Later verklaarde M. tegen over de politie dat hij zijn moeder niet straffeloos liet be ledigen, het slachtoffer kwam met een soortgelijke verkla ring en ook ter zitting van de politierechter gisteren in Mid delburg werd tenslotte niet duidelijk wie er nu precies be ginnen was met het uiten van beledigingen. ,Hoe dan ook, een onver teerbare zaak", aldus officier van justitie mr. Huygen, die wel wilde aannemen dat der- verwijten aan het adres van voorouders en voor al moeders, in sommige cultu ren reden kunnen zijn tot het ontstaan van een vete. „Hebt u het intussen goed gemaakt met uw slachtoffer", vroeg hij dedader. Nee, dat had M. niet, wantZ. was intussen naar zijn geboorteland teruggereisd. .Bovendien", aldus M.'s ver dediger, „was er voor beide partijen geen reden om één en ander 'goed te maken', daar- «jor voelden beiden zich te lep gekwetst. M. had, met de veel sterkere i. tegenover zich, 'in een re- Ie* gehandeld'. De geëiste drie maanden gevangenis vond de verdediger dan ook buitensporig hoog. Politierechter mr. Verste len wilde met deze achter gronden wel rekening houden tn achtte een 'stok achter de leur' in de vorm van 1 maand mrwaardelijk op zijn plaats, laarnaast kreeg M. een ge- fangenisstraf opgelegd van wee maanden. Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAAT - Het Oost- burgse college van B en W wil dat de gemeente het Vossekaai-terrein bij Hoofdplaat terugkoopt uit de failliete boedel van de be leggingsmaatschappij Oost burg BV. Het voorlopig koopcontract met de curator is begin deze week al opge steld. Reden voor deze operatie is, aldus gisteren wethouder J. Thomaes, 'de morele schuld' die de gemeente Oostburg nog steeds heeft ten opzichte van het dorp Hoofdplaat. Al uit 1967 da teert het plan om in het Vos- sekaai-gebied een recreatie- park aan te leggen, als eco nomische compensatie voor het Hoofdplaatse haventje dat moest worden opgeof ferd aan de dijkversterkin gen. In 1977 werd het terrein van de gemeente overgeno men door de beleggings maatschappij Oostburg BV, die er een vakantiepark met 140 bungalows en 60 kleinere vissershuisjes wilde realise ren. Dit werd, zoals bekend, een fiasco door het instorten van de markt voor vakan tiehuizen bij de aanvang van de jaren tachtig. Half 1982 werd Oostburg BV fail liet verklaard. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het 13,5 ha grote gebied openbaar zou worden verkocht. Maar gis teren lekte uit dat het Oost- burgse gemeentebestuur reeds een voorlopig contract voor terugkoop heeft laten opstellen. Welke plannen de ge meente met het terrein heeft is nog niet bekend. „Maar we hebben nooit ons voorne men laten varen daar iets te realiseren, dat Hoofdplaat dan toch nog de beloofde compensatie kan geven voor het verdwenen haventje", aldus wethouder Thomaes, die ontkende dat er op dit moment al concrete ideeën zouden zijn over de invul ling. Wel benadrukte hij dat het niet in de bedoeling van de gemeente ligt om zelf be paalde activiteiten ter plaat se te gaan exploiteren. Ook wilde Thomaes niet kwijt voor welk bedrag de gemeente de Vossekaai te rug wil kopen uit de failliete boedel. Het terrein is in 1977 voor 670.000 gulden (vijf gul den per vierkante meter) aan de beleggingsmaat schappij verkocht. Uitbouw toerisme via concentratieplaatsen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De uitbouw van het Zeeuws 'toeristisch produkt' zal zich moeten afspelen op 42 'concentratieplaatsen', waarvan de meeste langs de Noorzeekust liggen. De aandacht zal daarbij vooral gericht zijn op de uitbouw van vier 'speerpuntgebieden': Brouwersdam, Neeltje Jans, Vlissingen en Cadzand. De Deltawate ren worden verdeeld in vier zones, waarbinnen re creatie al dan niet, meer of minder de boventoon mag voeren. Dat wordt voorgesteld in het concept provinciaal be leidsplan voor recreatie en toerisme, een ambtelijk werk stuk dat gistermiddag door de Zeeuwse recreatie-gedepu teerde J. Ventevogel (CDA) werd gepresenteerd. Het con cept werd onder zijn leiding opgesteld. Het plan sluit aan bij de vo- IöoI :kerd Spaarplan; "e aantrekkelijke ABN spaar'eI' irochure 'Sparen en Beleggen EINDHOVEN - Radiopira- 'erij is volgens de Radio controledienst van de PTT niet uit te bannen. Dat vindt althans J. Steinhaus, de chef etherbewaking van het nieuwe regionale kan toor van die dienst in Eindhoven. Hij schat het aantal ille gale zenders in het zuiden Ide provincies Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland) °P 2500 tot 3500 en het aan tal illegale bakkies op 40.000. Als de medewerkers van z'jn dienst kans zien de il legaliteit op deze aantallen te 'bevriezen', doen zij vol gens hem al goed werk. Pi raten beschikken namelijk meer en meer over verfijn de apparatuur, die moei- hjk is op te sporen. He radiocontroledienst van de PTT heeft sinds gisteren een kantoor in Eindhoven. Van daaruit -0 IR SjinWFRT NEDERLAND Kantoren .^/neuzen,.Hulst eh Goes, 'essen en telefoonnum- SoP pagina 2. Ipeni S.30-- "ngstijden: 12.30/13.30-17.00 uur. ,H>en: Rein van der m (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- eten Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- °s'burg: Co Meertens. I S,rvicepunten I i|3°,s,er2aride: mevr. Neve, ,50Alt*anderstr. 4, 01148- 1. Acteur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. wordt de jacht geopend op etherpiraten in de drie zui delij ke provincies. De dienst heeft een drie voudige taak: storingen opsporen, frequenties in delen en jagen op piraten. Het kantoor in Eindhoven huisvest zestien medewer kers voor die drie taken. Voor het opsporen van pi raten heeft men zeven auto's beschikbaar. De heer J. Steinhaus vertelt, dat het land in drie regio's is ingedeeld. Tege lijk met het zuiden heeft het noorden in Zwolle een kantoor gekregen. Eik van deze twee regio's bedient 25 procent van het werk. Res teert het westen, waar 50 procent van het werk is ge concentreerd. Opening van de kanto ren in Zwolle en Eindho ven is een gevolg van de wens de bewakingsmede werkers dicht bij hun werkterrein te brengen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Commu nistische Partij Nederland presenteert deze week op al lerlei plaatsen verspreid over het hele land het beginselpro gramma, aangenomen tijdens het rumoerige congresdagen die de CPN in februari hield. Ter gelegenheid daarvan spreekt het CPN-Tweede Ka merlid Ina Brouwer vrijdag avond in de Concert- en Geh oorzaal te Middelburg. Ze zal dan ook ingaan op de voorbe reiding van acties tegen de re gering Lubbers, onder ande ren gericht tegen het opnieuw verlagen van uitkeringen en het plaatsen van kruisraket ten. Aanvang 19.30 uur. rig jaar gereedgekomen stu dies, die de Grontmij in op dracht van het provinciebe stuur heeft verricht. Er wordt onder meer in voorgesteld om provinciale gelden vrij te ma ken voor toeristische ontwik keling. Dit budget zou moeten worden ingezet naast het pro vinciaal fonds voor toeristi sche promotie (inhoud 7 ton), dat vorig jaar al in het leven werd geroepen. Een provinciale stuurgroep 'recreatie en toerisme', met daarin vertegenwoordigers van overheden en bedrijfsle ven, moet de uitbouw van het toeristisch produkt in goede banen gaan leiden. Voor de vier speerpuntgebieden zou den projectgroepen moeten worden gevormd, waarin ook de betrokken gemeenten zit ting hebben. Het plan wijkt op een aantal punten af van de aanbevelin gen in de Grontmij-studies: In het beleidsplan is alleen sprake van een ontwikke lingszone langs de kust. Van een ontwikkelingszone meer in het achterland, zoals aan bevolen door de Grontmij, is afgezien. De ontwikkelingen langs de kust moeten zich beperken tot de concentra tiegebieden. De ruimte daar tussenin moet gevrijwaard blijven om tegemoet te ko men aan andere belangen (natuur, landbouw e.d.). In het hele achterland zal de uitbouw zich ook op of bij de concentratiepunten af moe ten gaan spelen. Waar de Grontmij heeft ge adviseerd de mogelijke groei van overnachtingen (van bij - na 13,4 miljoen in 1981 tot ruim 17,5 miljoen in 1995) zo veel mogelijk te realiseren, is het beleidsplan wat terug houdender. Daarin wordt het groeicijfer als een 'indicatie' gezien. Er wordt niet, zoals de Grontmij adviseerde, een stabilisering voorgesteld van het 'kamperen bij de boer'. In de Grontmij-studies wordt een groei van het aan tal ligplaatsen voor plezier vaartuigen voorzien met 10.000. Het beleidsplan gaat er van uit dat slechts uitbrei dingen hoeven plaats te vin den als de behoefte daaraan is vastgesteld. Over de structuur van de toeristische organisatie en promotie is nog geen defini tief standpunt bepaald. De komende maanden kunnen reacties op het beleidsplan worden ingediend. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse sta ten nog dit jaar de definitieve versie vaststellen. (zie-ook pagina 3) Tevergeefs hebben leden van de EOD (Explosieven Opsporings Dienst) gisteren de hele dag onder het wegdek van de Schoolstraat in Terneuzen gespeurd naar een bom. Buurtbewoners hielden halsstarrig vast aan het gegeven dat er zich onder het wegdek een projectiel moest bevinden. De bom zou daar terecht zijn gekomen tijdens een in de nacht van 3 september 1940 uitgevoerd bombardement door geallieerde vliegtuigen op een schoolgebouw, dat door de Duitse bezetters in gebruik was. Daarbij vielen onder de burgerbevolking een dode en en kele gewonden. Omdat er toch werkzaamheden aan het wegdek van de straat verricht moesten worden, besloot de dienst openbare werken van Terneuzen geen halve maatregelen te nemen. Er werd een grondig onderzoek ingesteld met behulp van de EOD. Na een urenlang onder zoek met behulp van een graafmachine van de dienst openbare werken werd echter niets gevonden, zodat het zoeken omstreeks half vier gistermiddag werd gestaakt. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - 1984 moet het beslissende jaar wor den voor de verdere verdieping van de Westerschelde, door Nederland zoals bekend aan de omstreden Maas verdragen gekoppeld. „De kogel moet nu maar eens door de kerk", aldus de Antwerpse havenschepen, Jan Huyghebaert, gisteren op zijn jaarlijkse persconferentie bij gelegenheid van de behande ling van de havenbegroting in de Antwerpse raad. Huyghe baert vond overigens dat er niet tegen Nederland ten strij - de getrokken moest worden, maar dat België de hand in eigen boezem moest steken. De Maasverdragen bepalen ondermeer, dat de Belgen 50 kubieke meter Maaswater van bepaalde kwaliteit per secon de aan Nederland moeten le veren. Daar is nog niet veel van terecht gekomen. Huyghebaert verklaarde gisteren ook nadrukkelijk, dat Antwerpen vast blijft houden aan de aanleg van het in Ber gen op Zoom ontworpen Baal- hoekkanaal, dat de Linkeroe ver met de Westerschelde moet verbinden en waarvan Zeeland niets wil weten. Vol gens de Antwerpse haven schepen is het alternatief (een sluis op Belgisch grondgebied) tweede keus. Antwerpen wil voorts, dat met spoed een begin wordt ge maakt met de bouw van de Liefkenshoektunnel onder de Schelde bij Doel, die ook voor West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen interessant is, om dat beide gebieden er op wor den aangesloten. Het besluit van verkeersminister Herman de Croo om geen spoorbaan in de tunnel aan te leggen, is in Antwerpen hard aangekomen. Het stadsbestuur gaat er bin nenkort met de minister over praten. Inmiddels hebben vier aan nemerscombinaties al een of ferte gemaakt voor de bouw van de Liefkenshoektunnel. Schepen Huyghebaert kon trots meedelen, dat de haven begroting 1984 voor het eerst sinds jaren met winst is afge sloten. Het batig saldo be draagt 37 miljoen frank. Over de staking, die giste ren ook zijn haven trof, zei hij, dat de stakingsgraad vrij ge ring is geweest. Nog geen kwart van de bij de haven be trokken personen staakte. Wel werkten de Zandvliet- sluis in het noordelijk haven gebied niet. Omdat de reders hadden zien aankomen, wer den enkele schepen naar ande re, vooral Nederlandse, havens gedirigeerd. Schepen Huyghe baert kon mededelen, dat de havenradar-installatie op 15 mei officieel in gebruik wordt gesteld. HULST - Vogelbezitters hoeven niet in paniek te raken van de recente berichten over de infectieziekte pseudo-tuberculose. Volgens dierenarts J. de Vos uit Terneuzen bezwijken er aan deze ziekte momenteel niet meer vogels dan in andere jaren. Toedienen van het genees middel Neo Terramycin ter voorkoming van besmetting zoals door controleur vogelwet A. de Kind, na raadpleging van een dierenarts, is geadvi seerd, heeft, zo reageerden verschillende dierenartsen gisteren, geen zin. „Men moet niet zomaar al die vogels met anti-biotica behandelen", zegt dierenarts De Vos. „Neo Terramycin maakt vo gels niet immuun. Er is een kans dat een vogel tijdens zo'n achtdaagse kuur niet besmet wordt, maar zodra die kuur over is lopen ze in ieder geval weer net zoveel gevaar". Ver schillende dierenartsen twij felen er overigens aan of het genoemde geneesmiddel hoe dan ook wei werkt bij pseudo- tuberculose. Tegen de ziekte schijnt bij na geen kruid gewassen te zijn. „De enige goede preven tieve maatregel is zorgen voor een goede hygiëne in de voliè re of kooi", aldus De Vos. Vol gens drs. Th. Smit van het Diergeneeskundig Instituut in Lelystad steekt pseudo-tb iedere winter de kop op. „Een maal aangetaste vogels zijn meestal niet meer te redden. Hun besmette kooigenoten kunnen wellicht wel met suc ces in een vroeg stadium be handeld worden". De ziekte treft volgens drs. Smit voornamelijk vogels in buitenvolières. „Voor binnen- vogeis als grote parkieten en papegaaien is de kans dat ze besmet worden erg klein. Ten minste, zolang ze niet met zie ke vogels in contact komen. Wij hebben wel bij een stel vo gels uit Zeeuwsch-Vlaanderen pseudotuberculose geconsta teerd, maar het gaat me te ver om iedere dode vogel aan die ziekte toe te schrijven. Er is beslist geen reden tot paniek". MIDDELBURG - De Nationale Commissie voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) heeft een initiatief gehonoreerd om in Zeeland tot een Der de Wereld-centrum van de grond te krijgen. Het gaat om een activi teit van het Rijn Schelde Instituut te Middelburg, dat zich tot nu toe voorna melijk richtte op de ener gie-, milieu- en vakbewe ging. Daar is nu de derde wereldbeweging bijgeko men. Het is de bedoeling dat het Derde Wereld-cen trum, officieel het 'regio naal Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking in Zeeland' samenwerking tussen Derde Wereld- groepen in Zeeland gaat bevorderen, materiaal aanreikt een voorlich tingsactiviteiten stimu leert ten behoeve van bre de lagen van de Zeeuwse bevolking. Men wil ook een bijdrage leveren aan acti viteiten van de provinciale overheid op dit terrein. De NCO heeft het Rijn Schelde Instituut subsidie toegezegd voor activiteiten en voor in totaal 48 uur be taalde 'menskracht' ter on dersteuning van vrijwilli gers. De betrokkenheid van het Rijn Schelde Instituut bij de derde wereld is voortgevloeid uit onder zoek dat het instituut ver richt naar de relatie tussen de economie van de Zeeuwse Delta met proble men van de Derde Wereld landen. Aanknopingspun ten daarbij zijn vestigin gen van multinationale be drijven in Zeeland, zoals Péchiney en NSM. Dit on derzoek wordt al vanaf 1981 door de NCO gesubsi dieerd.

de Stem | 1984 | | pagina 11