verblijfsvergunningen' MERKWAARDIGE VANGST Voor Zeeuwse ouderen één alarmsysteem ÜSTEM Muller-zeeslepers openbaar verkocht OPPERWACHTMEESTER RIJKSPOLITIE AXEL: 'Rijk moet meer geld pompen in de landbouw' Kroon past vergunning M T Chemicals aan Laboratorium ziekenhuis Hulst tweede van Nederland Voor lozingen op Westerschelde DINSDAG 3 APRIL 1984 trmode en Klaar in 14 laardmaten ,NDEN IELBALANs >ORINq chokdempé*s UITLAAT ACCU enz- Meisje zwaar gewond bij sprong van J brug Zelzate NA PROTEST UITGRAAUW 'Nuancering milieu heffing ouderen' ZRO: bundeling initiatieven NCB MAAKT ZICH STERK: VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 uurlijke basis met Bio-Kur. Emmausstraat 1IJzendiikel I Tel. 01176-1357 (op afspraak)] 1 heeft kant en klare rolhorren die envoudig zelf op het kozijn kunt fn. Deze rolhorren zijn uitstekend lliteit, hebben een degelijk pechanisme waarop 5 jaar zit! prren van Hamstra zijn als enige paar in 14 standaardmaten. Isluiten Hamstra kant-en-klare In perfekt aan op het kozijn en I de insekten jaar na jaar label buiten. 1 wit en bruin |vanaf 79. per rolhor complee| brraad leverbaar. I HULST - Het laborato rium van het Hulster zie kenhuis is volgens be trouwbare bron bij een kwaliteitscontrole uit de bus gekomen als het tweede beste van Neder land. Hoofdanalist Hageman van het Hulster laborato rium kon dit gisteren desgevraagd noch ont kennen, noch bevestigen, omdat de deelnemende laboratoria zich uitdruk kelijk hebben verplicht tot absolute geheimhou- ng van de cijfers. Het laboratorium van het Hulster ziekenhuis doet, met nog 100 andere Nederlandse laboratoria en zo'n 1.400 buitenland se, mee aan een kwali teitscontrole van labora toriumproeven, die op touw is gezet door een Engelse firma in labora toriumspullen. Dat houdt in dat de laboratoria een potje krijgen toege stuurd, waarvan ze niet weten wat erin zit, en daarop 25 chemische bloedonderzoeken moe ten doen. Dat gebeurt twee keer per jaar. Het Hulster ziekenhuis is daarbij altijd goed tot zeer goed uit de bus geko men. Naar verluidt dus als tweede beste van de Nederlandse deelnemers. In Hulst wordt sinds enige tijd gewerkt met zeer geavanceerde appa ratuur. Vorig jaar heb ben de hoofanalist en het subhoofd zelfs een cursus gevolgd in de Verenigde Staten. Dit om bepaalde analyses niet meer te hoeven 'uitbesteden', maar om ze voortaan in het eigen laboratorium te kunnen uitvoeren. Van onze correspondent ZELZATE - Bang om te laat Ihuis te komen, heeft het 18- iarig meisje C. B. te Zelzate "(gelopen weekeind bijna het leven gekost. Toen ze met haar bromfiets de brug over het kanaal Gent- I Terheuzen naderde, bemerkte j 'e tot haar schrik dat de slag- Omen werden gesloten. In pa- nek liep ze onder de gesloten somen door de brug op. Op dat ogenblik ging de dubbele op- I valbrug omhoog. Toen ze de top had bereikt van de ene brughelft deed het meisje een wanhopige sprong naar de andere brugarm. Dat ■ukte wel, maar ze kwam zo ^gelukkig terecht dat ze waar werd gewond en in Wgwekkende toestand naar sri ziekenhuis moest worden ^gebracht. Toen de 'dodensprong' door brugpersoneel werd ont- werd onmiddellijk ge- *Pt met het omhooghalen .■andebruggedeelten. Daarbij op het laatste moment arden voorkomen dat een ^derend zeeschip, waarvoor "eg omhoog ging, er te- n voer. ÏÏ^^OOA^UIDWES^jEDER^ND Storen ajsmeuzen, Hulst en Goes. Assen en telefoonnum- %sop pagina 2. jNlngstijden: w-12.30/13.30-17.00 uur. I 'leuzen Rein van der 'm (editie-chef), Jan Jan- pMPlv. chef), Frank Dey, -1,1 de Schipper, Cor de er (foto), Ton Koomen J0")- Hulst: Eugène Ver- I ae'en Goes: Gé van Ber- I ™ddelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. !rVlc®Punten ^asterzande: mevr. Neve, !?5()A|exanderstr. 4, 01148- erientie-expl. Acteur Zeeland: C. Me- 'Avé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers DOOR RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg gaat op woensdag 25 april de zeesleep boten Groenland en Schotland openbaar verkopen. Deze ge rechtelijke verkoping vindt plaats op verzoek van de Ne derlandse Scheepshypotheek- bank, de Scheepshypotheek- bank Nederland en de Natio nale Nederlanden Scheepshy- potheekbank. Als geldschie ters zitten de banken met bei de slepers voor 15 miljoen in het schip. De twee Muller-schépen lig gen momenteel in Terneuzen aan de ketting. De sleepboten worden verkocht ten laste van de Sleepbootmij Groenland BV en de Sleepbootmij Schot land BV, beide gevestigd te Terneuzen als dochteronder neming van Willem Muller Beheer. Op de Groenland rust een hypotheek van ƒ9,707.079,09 en op de Schot land 4.911.755,50. Opvallende afwezige in de rij banken is de Nationale In- vesterings Bank. Deze is wel betrokken geweest bij de fi nanciering van de bouw van de zeeslepers in 1976. Ook was de" NIB nog betrokken bij de recente onderhandelingen rond de overname van Muller door Wijsmuller, Verkoop van de Schotland en de Groenland betekent dat de zeesleepdienst van Muller al voor de helft wordt ont manteld. Een derde sleper, de IJsland ligt momenteel in Sin gapore aan de ketting op ver zoek van de Amerikaanse mo- torenfabriek Alco, leverancier van motoren, elk 2230 pk, van de drie zusterschepen. De snelle teloorgang van de zeesleepdienst is voor Federa tie Werknemers in de Zee vaart (FWZ) geen reden om achterdochtig te worden ten aanzien van toezeggingen van Wijsmuller om dit Muller-be- drijf te behouden. FWZ-be- stuurder Sta daarover giste ren: „Bij Smit was duidelijk wat er ging gebeuren', bij Wijsmuller kregen we een af vloeiingsregeling en garanties voor tenminste tien man. Die staan nog overeind. Bovendien hadden we ver dere verwachtingen gezien het waarheidsgehalte van toezeg gingen van Wijsmuller in het verleden. Er is ons verweten dat we handjeklap hebben ge speeld. Dat is niet zo. Wat er nu gebeurt voltrekt zich bui tenom Wijsmuller. De belang rijkste hypotheekhouders vra-i gen hun geld op en dat was op het moment van de overname niet te voorzien. De Scheeps- hypotheekbank is in het verle den vrij soepel geweest met het oog op werkgelegenheid en met het oog op haar eigen stroppenpot". 'Axel is te soepel met DEN HAAG/AXEL - De gemeente Axel stelt zich veel te soepel op tegen Belgen die in Axel op valse gronden een verblijfsvergunning aanvragen of al hebben gekregen. In veel gevallen wordt de verklaring niet geveri fieerd met de werkelijke gegevens. Het gaat bij deze gevallen vaak om Belgen die in eigen land veroor deeld zijn tot een grote geldboete of om andere rede nen worden gezocht. „Het kan toch onmogelijk binnen de doelstelling van de Vreemdelingenwet liggen deze lieden in Nederland verblijf te laten houden c.q. hen toe te staan hier te lahde zich te ves tigen". Dit schrijft opperwacht meester E. Kint van de rijks politie in Axel aan de staatsse cretaris van Justitie. In zijn brief schetst hij een beeld van een toenemend aantal Belgen dat volgens hem niet alleen in Axel maar in heel Nederland om die redenen 'onderduikt'. „Deze zuiderburen laten zich in het bevolkingsregister inschrijven en vragen een ver blijfsvergunning aan. Vervol gens stappen zij naar de socia le dienst om via deze instelling de nodige financiële steun en andere hulp te vragen. Hulp, die, enige uitzonderingen daargelaten, steeds wordt ver leend", aldus Kint. Aanvragers van verblijfs vergunningen moeten een ver klaring ondertekenen waarin staat dat zij niet aan strafver volging zijn onderworpen en nimmer tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld. Aan het slot van de verklaring staat de clausule opgenomen dat de aanvrager het risico loopt het land uitgezet te worden als de verklaring niet blijkt te klop pen. „Meermalen blijkt (later) dat deze verklaring niet naar waarheid werd ingevuld. Men Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen (ZRO) heeft een brief klaar, waarin aan de Zeeuwse waterschap pen wordt gevraagd om ten behoeve van ouderen-paren nuanceringen aan te brengen in de verontreinigingsheffing. In de brief wordt bezwaar gemaakt tegen het feit dat ouderen de normale gezins heffing (gebaseerd op drie personen) krijgen opgelegd. Er wordt voor gepleit om ouderen die met een partner samenle ven slechts voor twee perso nen te laten betalen. Dit ana loog naar de regeling voor al leenstaanden, die een zodanige ontheffing kunnen krijgen dat ze slechts voor één persoon hoeven te betalen. In de brief wordt ook een lans gebroken voor een moge lijkheid de heffing gespreid (in twaalf tot zes termijnen) te betalen. De brief is gebaseerd op enkele suggesties van de Graauwse ouderenbond. Ze Zeeuwse Raad voor Ouderen beslist op II april of de brief de deur uitgaat. gokt dan op de loyaliteit van de Nederlanders en hoopt dat het verzwijgen van de waar heid in stilte zal worden ge doogd. Iets dat in vele gevallen ook blijkt te kloppen", schrijft Kint. Volgens Kint is het hele maal niet nodig zo soepel te zijn. De wet geeft twee hand vaten de overtreders het land uit te sturen. Namelijk: als de aanvragers gevaar opleveren voor de openbare orde of in breuk maken op de openbare orde en als onjuiste gegevens worden verstrekt bij het ver lenen van een vergunning-of het verlengen van een ver leende vergunning. De politieagent stelt verder dat al het werk dat deze perso nen, 'die het land als het ware zijn ontvlucht', met zich mee brengen arbeidsintensief is en in grote mate een stempel drukt op de ambtenaar die met vreemdelingenzaken be last is. Hij pleit voor een on derzoek naar de hele materie omdat de zaak ook landelijk speelt en 'om straks niet met onoplosbare problemen opge zadeld te zitten'. „Ik vraag mij af hoe lang controlerende in stanties zich nog moeten laten bedonderen tengevolge van een mijns inziens inconse quent beleid ten aanzien van vreemdelingenzaken". Volgens een woordvoerder van de gemeente Axel ligt het aantal Belgen dat misbruik probeert te maken van de Vreemdelingenvoorschriften jaarlijks niet hoger dan tien. „Belgen en Luxemburgers zijn, omdat we de Benelux hebben, meer beschermd. In de praktijk is het zo dat we een Belg enkel maar kunnen weigeren als ze geen beroep doen op de openbare kas". „Maar daar moeten we weer toestemming voor vragen aan het ministerie van Justitie. Dat is een zaak die meestal erg lang duurt. De Belg heeft dan nog de mogelijkheid om een herziening van een enventuele negatieve beslissing aan te vragen. Hij kan ook nog in be roep gaan bij da Raad van State. Al met al kan het wel twee jaar duren voor je zo iemand het land uit kan stu ren". Als een verblijfsvergunning op valse gronden wordt aan gevraagd, kan de gemeente Axel daar niets aan doen. „We kunnen alleen maar aanne men dat de man of vrouw ge lijk heeft. De gemeente heeft geen bevoegdheid speurwerk te verrichtten. We kunnen en kel het minsterie van onze be vindingen op de hoogte bren gen en vragen maatregelen te nemen". Wel is het zo dat de aanvra ger in afwachting van zijn vergunning zich in zijn eigen leversonderhoud moet voor zien. „Binnen een jaar van het moment dat ze een aanvraag indienen mogen ze geen be roep doen op de openbare kas. In Axel hebben we daar tot nu toe nog geen uitzondering op gemaakt". De heer P. van Water schoot uit Kloasterzande heeft afgelopen weekeinde een merkwaardige vangst gedaan. Toen hij zijn fuik in de Westerschelde ging in specteren bleek er een meer dan uit de kluiten gewassen soort krab in te zitten. Raadpleging van bioloog G. Sponselee leerde al snel dat het ging om een Chinese wolhandkrab. Deze diertjes, die zich het beste thuïsvoelen in brak water, kunnen een rugschild hebben van 9 cen timeter breed en 7 centime ter lang. De wolhandkrab arriveerde vermoedelijk als verstekeling met een schip vanuit China in 1911 in Duitsland. Sinds 1931 is het zeediertje ook in Nederland aanwezig- In Zeeuwsch-Vlaanderen kan men ze ook wel eens te genkomen in de Wester schelde en ook in het kanaal van Gent naar Terneuzen. - FOTO WIM KOOYMAN MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen (ZRO) probeert in de hele provincie één alarmerings systeem voor ouderen van de grond te krijgen. Daar toe spant men zich in om de diverse initiatieven op dat terrein te bundelen. Uitgangspunt is te kiezen voor het 'beste en goedkoopste' systeem. Men denkt daarbij aan het zogenaamde Telesignaal-sys- teem, dat momenteel in Dom burg wordt uitgeprobeerd door de Stichting Bejaarden- (gehandicapten-) Alarm Zee land, een samenwerkingsver band van diverse instellingen. Voor dat systeem is in prin cipe al een voorkeur uitge sproken tijdens een 'coördine rende' vergadering met verte genwoordigers uit Zeeuwse gemeenten, waar men met een systeem- of behoefenonder- zoek bezig is. Alleen vertegen woordigster R. Polspoel van het Gecoördineerd Bejaarden- werk Hulst maakte daarbij een zeker voorbehoud. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren ook vertegenwoordigers be trokken van de BB en het Ge coördineerd Bejaarden werk Axel. De Stichting Bejaarden- (gehandicapten-) Alarm Zee land heeft bij het ministerie van WVC inmiddels een subsi- die-aanvraag ingediend. Met hoopt te kunnen putten uit de WVC-pot voor 'flankerend' bejaardenbeleid, wat vrij ver taald kan worden als 'beter georganiseerd-thuiszorg-be- leid'. Mocht de subsidie niet wor den gegeven dan zal een (gro ter) beroep gedaan moeten worden op de financiële mid delen van gemeenten. Pro bleem is namelijk dat veel po tentiële gebruikers van het systeem opzien tegen de abon nementsprijs van een alarm systeem. De Zeeuwse Raad voor Ouderen zal zich dan ook op 11 april beraden over een brief, waarmee men de gemeenten alvast wil informeren. Het Domburgs alarmsysteem functioneert momenteel alleen nog in Oostkapelle. Het wordt geëxploiteerd door de eerder genoemde stichting, waar deel van uitmaken de Stichting Be- jaardenbelangen Oostkapelle, de Stichting Welzijn voor Ouderen Walcheren, het maatschappelijk werk en de gezinszorg op het platteland van Walcheren en de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land. Zendertje Enkele maanden geleden werd gestart met de aanslui ting van een tiental ouderen. Het systeem werkt via de tele foonaansluiting van de abon nee. Indien noodzakelijk kan de oudere met de knop van een zendertje een signaal uitzen den. In het verzorgingstehuis te Domburg beschikt men over een ontvanger met een capaci teit van 999 aansluitingen. De- ze centrale is 24 uur per dag bemand en heeft vrijwilligers beschikbaar die onmiddellijk ter plaatse kunnen gaan kij ken. De aansluitkosten per abon nee bedragen momenteel 40 gulden eenmalig en 5,50 weke lijks. Waar betrokkenen dit niet kunnen opbrengen, ter wijl het belang van deelname kan worden aangetoond, vindt men subsidie op zijn plaats. TILBURG - De regering zal meer geld in landbouw moeten pompen. Nu de boeren finan cieel in het slop dreigen te ra ken mag Den Haag de kans om deze bedrijfstak te steunen niet voorbij laten gaan. Aldus voorzitter ir. A. La tijnhouwers tijdens de laatste vergadering van het hoofdbe stuur van de NCB. Hij heeft nog wel geen specifiek overleg gevoerd met collega's van an dere landbouworganisaties, maar uit het normale contact zou zijn op te maken dat deze er eenzelfde opinie op na hou den. In de komende tijd zal ir. Latijnhouwers er bij het geor ganiseerde landbouwoverleg op aandringen, dat de regering in de begroting van 1985 een groter part voor de boeren wordt gereserveerd. „En dat is niet strijdig met de voorgeno men bezuinigingen, omdat naast het aanhalen van de broekriem ruimte is gemaakt voor het stimuleren van be drijven", aldus de NCB-voor zitter. Volgens Latijnhouwers moet de steun tot uiting kan komen in een verdere lasten verlichting, een verhoging van zelfstandigenaftrek, een ver hoging van de grens voor ver mogensbelasting, kleinscha- iigheidstoesiag, verlichting premiedruk, bijdrage in keu ringskosten en aanpassing van de energieprijzen. Als de rijksoverheid tot deze steunverlening overgaat, zal er geen sprake zijn van com pensatie voor wat de boeren in Brussel moeten inleveren. Met compensatie wordt het EG- streven naar terugdringing van overschotten teniet ge daan. De Europese Commissie zal daar dan ook zeker niet mee akkoord gaan. „Nee, een groter deel uit de pot moet naar de bedrijven gaan", stel de Latijnhouwers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voorlopig kan het Vlissingse chemiebedrijf M T Chemicals weer even vooruit, maar op termijn zal het zijn afvalwater aanzien lijk beter moeten zuiveren dan nu. Conform daartoe strek kende Europese richtlijnen zal M T dan de lozing van tin houdende verbindingen op de Westerschelde geheel moeten stoppen. Dat heeft de Kroon bepaald na een beroep van M T te gen de nieuwe, door de hoofd ingenieur-directeur (HID) van Rijkswaterstaat verstrekte lo zingsvergunning, die het Vlis singse bedrijf toestaat zijn proces- en spoelwater tot een vervuilingswaarde van 10.000 inwoner equivalenten (i.e.) op de Westerschelde te lozen. De HID Zeeland van Rijks waterstaat wil de lozing (die al dateert van vóór de in wer king treding van de Wet Ver- ontreiniging Oppervlaktewa teren) niet beëindigen, maar eist wei dat het bedrijf nieuwe ontwikkelingen op het gebied van zuiveringstechnieken op de voet volgt. Vooral daar waar het gaat over verminde ring van tin en tinverbindin gen in het afvalwater, dat in hoeveelheden van gemiddeld 10 kubieke meter per uur de toch al sterk vervuilde Wes terschelde inloopt. M T blijkt evenwel met die met de dag strenger wor dende eisen nogal problemen te hebben, zeker zolang de schadelijkheid van bepaalde tinverbindingen niet is aange toond. In zijn Kroonberoep wees het bedrijf er dan ook op dat de Amerikaanse tak van M T probleemloos haar afval water op de Ihio-rivier kwijt kan, en dat toch niet voor niks al sedert eeuwen de mens ge bruik maakt van tinnen bor den, drinkbekers en bestek. Een laatste bezwaar was de volgens M T 'irreële' afgren deling van de hoeveelheid af valwater op 15 kubieke meter. Dat zou vanaf het begin niet haalbaar zijn. De Kroon heeft in die zin voor verlichting gezorgd dat het huishoudelijk en ketelwa- ter buiten de zuivering om mogen worden geleid (zodat alleen het echte proceswater meetelt voor het maximum van 15 kuub) en door toe te staan dat M T voor de ver dunning van het afvalwater Westerschelde- in plaats van bronwater gebruikt. Naar de mogelijkheden van verminde ring van de lozing van oo"k voor vis zeer schadelijke tin verbindingen wordt nader on derzoek ingesteld. Dat onderzoek, heeft de Kroon bepaald, moet uiteinde lijk de gegevens leveren voor een concreet saneringspro gramma. i

de Stem | 1984 | | pagina 9