iet alleen. Zeven gouden bewegings-regels 2 irfen/ Fitness/ lopen voor je leven mm llus in onschuld. ngsadviseur met borgfonds. En komt rik vrij. eggen dat 'n goede leen adviseert ke wijze) u zich ook als steun vakkundig regelt, aar hebt. at u ergens een Tennissen/ wordt sport te duur? Fietsen/ crossen en racen APRIL 1984 DINSDAG Sportmode/ sport arts voor iedereen :unt u tot en met f3.000,] aand zonder kosten var nen (dat moet genoeg oor een beetje kroon)] dweg door dit bedrag te boeken naar uw pos' kening. Bovendien krijg t een Plusrekening een rente. Die is momenteel spaarvraag een harm kuipers U C/?P 'e voeren' mÊÊÊMÊÊÊÊÊÈË MÊSÊÉHÊÈË >el naar: i itX(XL o/rijkspostspaarbank, ,a s 41900,1009 CD AMSTERDAMJ COLOFON: Eindredactie Leon Kri|nen, vormgeving Erik d'Ailly, totografie Johan van Gurp. Met dank aan Fietscrossvereniging Oosterhout, Atletiekvere niging Sprint, Fitnesscentrum Alroco, Lawntennisvereniging B.L.T.V. en het St. Josephziekenhuis te Oosterhout voor hun bereidwillige medewerking. ïformatie over de Plus rekening] en u graag de folder. leze bon in een envelop zondej Ui "IE IN beweging komt en er jj^teen flink tegenaan gaat in aa enthousiaste veronderstel- 'n9 dat de eerste klap een jtoalder waard is, zal al snel I v°elen dat dit niet de goede j^nier is. Spierpijn is het sig- aal dat het lichaam overhe bt wordt. Zo zijn er nog een bedingen waar we even bij dienen te staan alvorens 6 Pas erin te zetten. k Begin altijd geleidelijk de belas ongeacht of het '°pen, fietsen, aerobic dancing I v'dah ook 1$. s,'nen is bedoeld om het lichaam (J®1, te maken. Het heeft daarvoor u'ar een prikkel nodig en dat ge- vUrt door de training, die in de spie ren en allerlei andere organen be paalde verstoringen teweeg brengt. Hierdoor worden in die organen pro cessen op gang gebracht, waardoor het lichaam zich tegen dergelijke ver storingen gaat wapenen. Dit uit zich dan in een sterker worden van de or ganen en een verbetering van de prestaties. Beginnen we te tors, dan is er geen sprake van een lichte verstoring, maar is er echt sprake van beschadi ging die zich uit in spierpijn, stijfheid e.d. Het herstel duurt dan ook extra lang. Het beste is daarom om heel ge leidelijk de training op te voeren en om tussen twee trainingen in elk ge val een trainingsvrije dag op te ne men. Op deze wijze heeft het lichaam de tijd om zich na elke training goed aan te passen. We merken nu snel vooruitgang en er is nauwelijks spra ke van spierpijn. Begin daarom met hardlopen om de andere dag met 20 min. zachtjes drib belen en voer in een week de duur iets op. Na twee weken kan zowel het tempo als de duur verder worden op gevoerd. 2) Begin elke training altijd met een warmlng-up. Onze spieren en gewrichten functio neren pas goed als ze goed op tem peratuur zijn. Zijn ze dit niet, dan kan dit tot blessures leiden. Tijdens een redelijke inspannende training ont staan er afvalstoffen in de spieren. Door de laatste tien minuten rustig aan te doen, worden de spieren als het ware gespoeld en kunnen blessu res worden voorkomen. Ftekoefenin- gen (er zijn verschillende boekjes waar ze in staan) na het uitwerken zijn goed voor de spieren en pezen en helpen mede om blessures te voorkomen. 3) Zorg voor goede kleding en goed materiaal. aan bij den die betekent bij buiten- de 12 tot Pas de kleding de omstandighe- je tegenkomt. Dit bijvoorbeeld dat temperaturen onder 15°C beter een lange broek gedra gen kan worden. Blote benen bij koud weer leiden tot afkoeling van vooral de knieën. Het is daarom ook geen wonder dat met name in het voor- en najaar zoveel wielrenners, omdat ze wedstrijden rijden met blote benen, last van pijn in hun knieën krijgen. Ook bij lopen is dit in deze periode vaak het geval. Bij warm weer is het echter beter om wel in een korte broek te trai nen, omdat het lichaam dan zijn warmte beter kwijt kan. Het afvallen door in warm weer met dikke kleren aan te lopen, is vol slagen zinloos, omdat het gewichts verlies slechts water is, dat er in en kele uren weer bij gedronken is. Bij hardlopen dient men schoenen met goede verende zolen te kopen. Nu is het zo dat de betere schoen he laas wat duurder is, maar hier kan zuinigheid de wijsheid bedriegen en aanleiding geven tot vervelende en moeilijk te behandelen blessures. 4) Als U boven de 35 jaar bent, moet U zich afvragen of U zich niet eens zou laten keuren. Het verdient aanbeveling om U eens te laten keuren. Zeker boven de ge noemde leeftijd neemt namelijk de kans, dat U iets aan Uw hart of bloed vaten krijgt, toe. De kans daarop is vooral veel groter als men rookt, te hoge bloeddruk heeft, te hoog cho lesterolgehalte in het bloed heeft of men in de naaste familie mensen heeft die al op tamelijk jonge leeftijd (onder de 45 jaar) leiden aan hart- en vaatziekten. Naarmate men meer van deze factoren tegelijk heeft, is het ri sico op hart- en vaatziekten nog gro ter. Deze mensen dienen dan goed gekeurd te worden, waarbij ze belast worden en een „hartfilmpje" (ECG) tijdens inspanning wordt gemaakt. In de regio kan dit op een sportme- disch adviescentrum of bij een arts die hiervoor uitgerust is. Iemand die echter zonder probleem al jaren sport en geen van deze risicofactoren heeft, kan feitelijk met een dergelijke keuring eens in de twee a drie jaar volstaan. U moet echter goed besef fen, dat een goede uitslag bij de meest uitgebreide keuring geen ga rantie inhoudt dat U niets kan over komen; de kans erop is echter wel klein. 5) Bij klachten altijd Uw arts raad plegen. Heeft U ergens pijn die samenhangt met Uw activiteit, raadpleeg dan Uw arts. Bij pijn aan de onderbenen tij dens hardlopen moet U eerst de schoenen eens goed gaan bekijken. of de zolen nog wel goed ve ren, of dat ze niet versleten zijn. Probeer nooit door de pijn heen te lopen, omdat U dan de waarschuwingssigna len van het lichaam in de wind slaat. Stijve gewrichten of spie ren die vooral 's ochtends aanwe zig zijn, wijst op een overbelasting en U moet eens bij Uzelf te rade gaan of U niet wat teveel van het goede doet of dat U te weinig aan in en uitlopen doet. Blijven deze klachten bestaan dan is het raadzaam Uw arts te raad plegen. Als na een griep of keelontsteking U na enkele weken nog steeds sterk moe bent of een onregelmatige of matig snelle hartslag heeft, moet U al tijd Uw arts raadplegen, omdat het hart dan door het virus kan zijn aan gedaan. Het is bij elke ziekte het bes te om echt 'uit te zieken' en pas weer te beginnen als U weer helemaal be ter bent. 6) Probeer niet af te vallen door het sporten te combineren met veel min der te gaan eten. Als U sport, heeft het lichaam brand stof nodig. Als geen brandstof toege diend wordt, gaat het lichaam zich zelf als het ware als brandstof gebrui ken. We verliezen dan naast het ge wicht ook de kracht en het uithou dingsvermogen. Beter is het om af te vallen door op alle kleine beetjes te gaan letten zoals weinig boter op brood, weinig vet gebruiken, van al les iets minder eten en elke gelegen heid om in beweging te zijn aangrij pen. Dus de trap in plaats van de lift, en met de hond als het kan een blokje extra lopen, want dit is beter voor U, maar ook voor Uw viervoetige vriend. 7) Ken Uw mogelijkheden goed, maar Uw beperkingen nog beter. Overschatting van eigen mogelijkhe den kan gemakkelijk tot blessures en overbelasting aanleiding geven. Be rucht in dit opzicht zijn gelegenheids wedstrijden voor veteranen. De vete ranen hebben niet hun wedstrijdin stelling, maar wel hun lichamelijke conditie verloren en raken daarom snel geblesseerd. Ook het onvol doende voorbereid lopen van mara thons leidt bijna altijd tot teleurstellin gen en blessures. (Harm Kuipers is oud-wereldkampioen schaat senrijden en thans wetenschappelijk medewer ker aan de Rijksuniversiteit Limburg te Maas tricht).

de Stem | 1984 | | pagina 21