If NTDEK DE RSCHILLEN 5 Sportschoen vraagt veel begeleiding bij aanschaf Sportarts niet alleen voor topsporters Het bestaan van sportart sen zal de meeste sportmin- nende Nederlanders tegen woordig bekend zijn, want het aantal medici, dat zich vooral de laatste Jaren met sport be zig Is gaan houden (voorna melijk naast een normale praktijk of dienstverband) Is enorm gegroeid. Die toename komt voort uit de steeds be langrijkere plaats, die de sport In de maatschappij is gaan innemen, en ook uit de beperkte plaatsingsmogelijk heden voor net afgestudeerde artsen. Modieus de trimbaan op Het BEGRIP 'sportkleding' Is al zo geïntegreerd In de vrijetijdsmode dat Je bijna geen kledingzaak kan binnen lopen of Je wordt ermee ge confronteerd. Joggingbroe ken, sweatshirts en complete supercomfortabele pakken in van die heerlijke zachtkatoe- nen rekstof, Je ziet ze bijna overal, tot In de lingerie- en parfumeriewinkels toe. De overgang van bijvoorbeeld een behaaglijke 'kampeer- pyama' tot een 'soepel huis pak' wordt steeds kleiner. PAGINA T3Z PAGINA GIDS De SPORTSCHOEN heeft de agfelopen jaren een belangrij ke functie wijziging onder daan. Werd vroeger dit soort schoeisel alleen gebruikt in gymnastiekzalen, In sportza- of tijdens sportevenemen ten, steeds meer mensen lo pen ook op andere momenten op dit soort schoeisel. En dat leidde tot geheel andere maatstaven die voor goed sportschoeisel aangelegd moeten worden. Festa - 13,15,17,196n3l Xtro. Brabo - 12.14.16,18,20 en 22 u. The last savage deel 2 Shocking Afrika. TIJI - 12, 14, 16, 18, 20 en 2' u Sahara. Wapper - 12,14,16,18 20 en 22 u. The Osterman weekeiu GENT Decascoop 1 - 15, 20 en 22.30 u. Scarfa. ce. 2 - 15,17.30, 20 en 22.30 u Emmanuelle4. 3 15, 17.30, 20 en 22.30 u Jaws 3. 4 - 15,17.30, 20 en 22.30 u Les morfalous. 5 22.30 u. The mafu caqe 6 - 15,17.30, 20 en 22.30V Rumble fish 7 15,17.30, 20 en 22 u. Hot dog. 8 17.30,20 en 22 u. Angel 9 - 15,17.30, 20 en 22.30V Operatie roze panter. 10 - 20 en 22.30 u. An officer and a gentleman. 11 - 15,17.30 en 20 u. Don Ci millo. 12 - 15 en 20 u. In naam van de mijnen. 13 - 15,17.30, 20 en 22 u.The draughtsman's contract. 14 15 u. Sneeuwwitje. 15 - 17.30, 20 en 22.30 u. Erer dira. 122 .30 18, 14, 12, Evel KOEWACHT G.v. Rumste - 13 30u schieting voor bejaarden VOGELWAARDE J.v. Schafjk - 13.30 u, schieting voor bejaarden. ST. ANNA TER MUIDEN Voormalig Gemeente huls - Aquarel-etsen van Hori de Blaere, lino's van Liesbelh Huser, etsen van Ernest Joa chim, fotografieken van Wim Krull en etsen van Dietmar No- worzyn, onder het motto 'Wè stelt da noe voo?'. Geop. tijd. kantooruren. OOSTBURG Atelier Oudestad 66, Oude- stad 64-66 - Werken van Jan Verschoore. Geop. di. t/m za 10-12en 14-18 u. VLISSINGEN Galerie Marquis, Nleuwendl| 15 - Nieuwjaarstentoonstellin '5 jaar Galerie Marquis'. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u. zond. 14-17 u. i' I Deze week hebben Lotto- en Toto-spelers grati extra kans op een dames- o herenfiets door mee te doen a het Cijferspel. Trekking: 8 april. Natuurlijk is er ook de gebruike lijke Cijferspel-prijzet pot: hoofdprijs f 100.000,-. Vraag naa de speciale folder. En wat voor een fiet Metallic bruin, tromnielra men voor en achter, 3-spc( Sturmey Archer- /TT/N naaf, lamp, jas- pompje ,lo»oxiolo Winkeladvies prijs:/595,-. 7\j\-TNy naaf, lamp, jas 'i 1 rU ml beschermers, •jajEi apuoa uba lood 01 8 fisfn afBAO ut '8 6UJj3 'L 'ijna ut aijapejqaS '9 1 »A g 'sjjuij jaqouBUJ f> }Sf, 'S '1 aawaï 'Z 'firapiW08 OOOfl JACK ARENTSEN Voor de industrie zou dat hebben moeten betekenen, dat deze schoen ook aangepast is aan de nieuwe eisen. Maar in heel wat gevallen gaat feze toch zo voor de hand liggende concluisie niet op. Vooral in de sector van de kindersportschoen moet men ile ogen goed de kost geven om ma teriaal tegen te komen dat bij langdu- r'9 gebruik niet leidt tot een aantal voor het kind kwalijke consequenties. Het regelmatig dragen van sport schoenen hoeft beslist niet in te hou sen dat men met een ongezonde zaak bezig is. Het verhaal dat het angdurig dragen van sportschoenen Wt tot knie- en rugklachten, terwijl eet ook funest zou zijn voor de voe len, is ondertussen wel achterhaald. Qesondanks blijft het bij de aanschaf jan sportschoenen - omdat de indus- t'ie zich massaal heeft gestort op de ra9e van het bewegen - oppassen Qeblazen. Onderzoekingen hebben overigens geleerd dat beslist niet de oiurste schoenen ook gelijktijdig de Desten zijn. Eén ding staat wel vast: een sportschoen of een zogenoemde JWijdsmodel, moet men niet even 'ossen 'neus en lippen' gaan kopen. er rustig de tijd voor en let op een aantal zaken. Joordat we aan het materiaal aan rent besteden eerst even iets over veelheid aan maten die in de win- °s zijn te vinden. Bij de sportschoe- ,?n gelden vaak andere maten dan Jhet normale schoeisel. Daarnaast men in de regel maar één breed st. Dat laatste kan erg hinderlijk J zeker voor de kindermaten, aarom wordt ook afgeraden om kin- jen langer dan noodzakelijk is, op wtschoenen te laten lopen. Wan- 6r een schoen van een bepaald "Me smal of te breed is, dan kan Bn het beste ineens overstappen op ander merk. De meeste Ameri- anse schoenen zijn b.v. breed; de jendste Europese schoenen daar- e9en aan de smalle kant. tjiüil het passen van de schoen al- i" op het feit of tussen de grote teen „Je neus van de schoen, minstens halve centimeter speelruimte zit. fiJWing is noodzakelijk omdat bij alt H 9en van de schoenen de voet .1° wat gaat uitzetten. Wanneer de van de schoen op de tenen en bepaalde naden voelbaar 'e9 dan onmiddellijk - hoe mooi de schoen er ook uit mag zien - het spul in de doos terug. Op het gebied van de maten komt men vaak in een geweldige warwinkel terecht: een uniforme maatvoering bestaat niet. Engelse en Franse maat soorten worden door elkaar gebruikt; zelfs bij dezelfde merken. En dat be tekent dat er ook grote maatverschil- len kunnen ontstaan in vergelijking met normale schoenen. Met het nodi ge passen en meten kan men er ech ter wel uitkomen. Doordat de laatste jaren een steeds grotere groep mensen er zich bewust van is geworden dat regelmatig extra bewegen een ongezonde zaak is, hebben heel wat Nederlanders be hoefte aan een sportschoen die 'mul tifunctioneel' is. En dat betekent dat zowel aan de zool, de schokdemping, de grip, de stabiliteit, de ventilatie en het gebruikte materiaal voor de bo venkant, speciale eisen gesteld moe ten worden. De sporter, die belangrijke prestaties wil leveren, is in de meeste gevallen gebaat met lichte schoenen. Maar tij dens de trainingen wordt daarente gen gebruik gemaakt van geheel an der materiaal. En dat komt voorname lijk omdat tijdens een korte wedstrijd de schokdemping niet het aller be langrijkste is. Gaat men echter lang durig trainen of vaak trimmen, dan moet de zool voor een goede dem ping zorgen. Bij looppas moeten bijvoorbeeld de voeten bij iedere stap die gedaan wordt, drie- tot vijfmaal het eigen li chaamsgewicht opvangen. Een goe de demping wordt niet aangegeven door zolen die sterk verend zijn. „Sterk verende zolen werken zelfs averechts. De drager 'stuitert' dan over de weg en raakt al snel ver moeid", concludeert de Consumen tenbond. Gewone gymnmastiek- schoenen zijn dan ook beslist niet toereikend voor hen die nogwel eens op de openbare weg of in de bossen trimmen. Sportschoenen moeten een licht glij dende en draaiende beweging kun nen maken. Daarvoor is de zool aan sprakelijk, die van huis-uit erg soepel moet zijn. Hoe stijver de zool, des te eerder treedt vermoeidheid op. Kort geleden stelde het hoofd van de afde ling research van Adidas-Duitsland, de heer Widmann, dat de zool het be langrijkste element van een schoen is. Om nu een schoen te produceren die geschikt is voor iedereen, ongeacht de lichaamsbouw, ontwikkelde Adi das een zool die is vervaardigd uit een zachte en een harde substantie. Tesamen vormen deze elementen de basis voor een schoen die zowel voor een lichtgewicht van 60 kg als voor een zwaargewicht van 90 kg geschikt is. Een schoen die goed te gebruiken is bij sporten en bij jogging. HIEL Bij het kopen moet ook goed gelet worden op de voor- en de achterkant van de zool. Wanneer deze enigszins doorloopt, kan men er zeker van zijn dat tijdens het lopen het lichaamsge wicht op de juiste wijze van de hiel op de tenen wordt overgebracht. Bij een goede looptechniek wordt hiervan duidelijk geprofiteerd. Ook een ver stevigd hielstuk kan veel onheil voor komen. De achillespees wordt door zo'n hoger hielstuk aanzienlijk beter beschermd. Een stevige hiel is ook belangrijk om verzwikken van de en kel te voorkomen. Een echte loopschoen moet ook voorzien zijn van ribbels of b.v. nop pen. Daardoor wordt uitglijden voor komen. Voor gebruik in sportzalen worden echter weer totaal andere zoolvormen gebruikt. Het al of niet goed verwerken van vocht, is dikwijls bepalend voor de le vensduur van een sportschoen. Een goede ventilatie is erg belangrijk. Na tuurlijk kan men wollen sokken in de schoenen dragen, die gemakkelijk wat vocht kunnen opnemen, maar het is vaak beter om naar schoenen uit te kijken die zelf voor een goede voch- tafhandeling kunnen zorgen. Het materiaal moet ook behoorlijk waterbestendig zijn; dat betekent dat het vocht, dat men tijdens lopen in re gen of op vochtige grond tegenkomt, al niet vrij snel tot schimmelvorming gaat leiden. Omdat de bovenkant van de meeste schoenen wordt gemaakt van een soort nylon, op erg kwetsba re punten versterkt met suède, mo gen natte schoenen nooit te drogen worden gelegd in de onmiddellijke nabijheid van een warmtebron. Het te nat opbergen van schoenen, kan leiden tot schimmelvorming, krimpen, hard worden of vervorming. Met een krant kan men in eerste in stantie wel het ergste vocht wegne men. Al deze zaken moeten één ding zeker duidelijk maken: het kopen van sport schoenen is beslist geen karwei dat maar even in de supermarkt gedaan kan worden, waar tientallen paren op de stellingen staan of in de manden klaar liggen. Bij de sportschoenen is de variatie niet alleen groot door de diverse prijsklassen, maar ook door de zeer verschillende eisen die de ge bruiker aan het materiaal en de op bouw stelt. Alleen een deskundige adviseur weet de weg in de warwinkel, die de laatste jaren nog groter is geworden omdat er een ongecontroleerde wildgroei is ontstaan. Door de bomen kan men in de sportschoenensector vaak het bos niet meer zien. DOOR HEIN GROOTHUIS -□ „Of echter ook de kwaliteit is toege nomen, is voor mij een grote vraag", zegt de Bavelse sportarts Hein van Opstal, lid van de medische commis sie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) en vroeger clubarts van de Bredase eerste divi sie-voetbalvereniging NAC. De sportgeneeskunde in Nederland werd een vijftiental jaren geleden in banen geleid door de oprichting van de Vereniging voor Sportgeneeskun de (VSG). De VSG zette al snel een applicatiecurus op poten, organiseer de in een later stadium een complete, vier jaar durende opleiding en riep het Nederlands instituut voor Sport geneeskunde (NISG) in het leven, dat de sportgeneeskunde in de regio's regelt door middel van Sportmedi- sche Adviescentra (SMA's) en een aantal keuringsbureaus. PIONIERS Ondanks die prijzenswaardige activi teiten loopt Hein van Opstal, al 21 jaar sportarts, niet zo weg met de aanpak in Nederland. „De VSG heeft in eerste instantie al de boot gemist door pioniers als Rolink en Lap te we ren als lid. Hoewel die al zo'n tien jaar bezig waren in de sport moesten zij per sé de applicatiecursus volgen om lid te kunnen worden. Zij hebben dat geweigerd. Mensen, die geen of nau welijks ervaring hadden, hebben het VSG van de grond gebracht. Ik wil niet zeggen dat het VSG in de loop der jaren geen goed werk heeft ver richt, maar er kleeft voor mij wel een groot bezwaar aan de sportgenees kunde in Nederland. Typisch Neder lands is alles zeer bureaucratisch ge regeld. Zozeer zelfs, dat ik me wel eens afvraag: is de sportgeneeskun de er nu voor de sportarts of voor de sportman? Wat dat betreft vind ik dat het in België veel beter aangepakt wordt. De Vlaamse Vereniging voor Sportgeneeskunde, die veel later is begonnen dan de VSG, is veel prakti scher ingesteld. Om in België in aan merking te komen voor registratie als sportarts wordt er gekeken hoe iemand werkt en met welke appara tuur. Het criterium van de Belgen is: wat heeft een club of bond te ver wachten van die man. In Nederland daarentegen kun je geregistreerd staan, terwijl je er niets aan doet. Dat is ook de reden dat ik me in België heb laten registreren". UITGELACHEN Toen Van Opstal de eerste aanzet gaf tot zijn sportartsenpraktijk, werd hij door veel collega's zo ongeveer voor gek versleten. „Toen ik begon, werd ik uitgelachen en werd tegen mij ge zegd dat het zonde van mijn tijd was met die domme sportmensen om te gaan. Nu is het erg in en word ik veel gebeld door collega's om eens te kunnen kijken. Ik vind dat een goede zaak, want daardoor krijg je een goed samenspel tussen huisarts en sport arts". Welk verschil is er er tussen de nor male huisdokter en de sportarts. Van Opstal: „Het verschil zit hem voorna melijk in de ervaring en de bereidheid om je over de problemen van sport mensen te buigen. Dat laatste is zon der meer een must. Om die ervaring op te doen is het een noodzaak jaren lang alle vrije tijd aan de sport te spenderen en zeker de eerste jaren niet aan beta ling te denken. Het kan al leen als er andere bron nen van inkomsten zijn, want de sportmedische begeleiding vormt helaas nog steeds de sluitpost bij sportmensen, verenigin gen en bonden". ONGEMAK DOOR CARLA WIJNSTR00T Wie 's avonds moe thuis komt, vindt het prettig om zich in behaaglijk tricot te steken, de Livera-lingeriewinkels hebben daar uitgebreid op ingehaakt. Daar is de onder- en nachtmode uit gegroeid tot een collectie waarmee je geen gek figuur slaat op de trimbaan en in de sportzaal. De speelse ka toen-tricot danspakjes met hoogop- geknipte pijpjes, losse maillots en bij passende beenwarmers in trendy pasteltinten, zijn even aanlokkelijk als de fluwelige, op het thema joggen geïnspireerde sportpakken. Zachtro ze, bleek blauw, gifgroen en banaan- geel zijn de modekleuren, veelal ge combineerd met grijs. Ook van Tweka zien we deze tenden- zen duidelijk in beeld. De verschillen de aerobic-pakjes zijn gemaakt uit uiterst lichte materialen als nylon met lycra of katoen met lycra. De collectie omvat een compleet afgerond pakket in voornamelijk zachte kleuren en streepdessins, tot en met de soepele gestreepte schoentjes toe. BOETE-TINTEN Ook in de tenniskleding vallen er wel wat veranderingen te bespeuren. Er is een grote variatie in materialen, waarbij de verschillende tricot- en in- terlock-kwaliteiten de basis vormen. Ook hier trekken strepen de aandacht als aanvulling op het tenniswit. Hel dere en primaire kleuren als rood en blauw, maar ook de zogenaamde 'boete-tinten' passen in dit mode beeld. Ruime rokjes en jurkjes met elastiek in de taille, en vele combina tie-mogelijkheden van verschillende losse topjes en rokjes bieden de mo- degevoelige tennister een ruime keus. In de modewinkels zijn fantasierijke joggingcombinaties te koop, met mo dieuze 'laag over laag'-effecten, zoals wijde singlets over T-shirts, dubbele mouwen, felgekleurde biezen en vro lijke witte, rode, kobaltblauwe en gele accenten. Ook hier is de basiskleur grijs. De 'coverall' is bijvoorbeeld een 'kingsize overall' met verstelbare schouderbanden, die je geheel naar eigen inzicht kan combineren met een ruim sweatshirt eronder en een elastische ceintuur erover. Opgerol de broekspijpen en veerkrachtige sportschoenen maken het beeld compleet. LICHTGEVENDE BAND En wat die sportschoenen betreft: Het laatste snufje op dat gebied is de on langs ontwikkelde Kangaroo-sport- schoen van het type K-1Met een ex tra versterkte hiel, een sterk verbeter de voetbalans en een nieuw ontwik kelde LMF-zool die borg staat voor optimale absorptie en stabiliteit. Bij zonder aan deze schoen is dat hij is uitgerust met een lichtgevende band rondom, zodat men ook bij het jog gen in het donker gezien wordt. Uiter aard is ook deze schoen weer voor zien van het speciale, unieke Kange- roo-vakje voor klein geld of sleutel. Inlichtingen over verkoopadressen: Llvera Topkring Ceniko tel: 03495-38222, Tweka: tel: 040-836065, Vet: tel: 02207-18216, Kangaroo: Leo Milhado, tel: 020-471187. Van Opstal besteedt in zijn sportartsenpraktijk slechts weinig tijd aan de behandeling van blessu-1 res. „De adviezen die naangaande maken maar een paar procent uit van het werk. Ik ben het meest bezig met conditiemetin gen en testen, die uitwij zen wat iemand kan of fout doet bij de training. Adviseren bij eenvoudige blessures wat nog wel en niet kan bij de training is ook een aspect. Verder heb ik oog voor wat een ongemak kan veroorza ken. Soms kan een onge mak voortkomen uit een verkeerde lichaamshou ding. Ook een lengtever schil tussen de benen - dat komt bij 55 60 pro cent van de mensen voor - is nogal eens oorzaak van problemen". Het is volgens Van Opstal een misvatting dat een sportarts er alleen maar voor topsporters is. Van Opstal: „God zij dank komen er niet alleen topsporters bij mij. Anders zou het behoorlijk eenzijdig zijn. Het va rieert van kleine kinderen, begeleid door hun ouder, tot bejaarden. Laatst had ik hier nog een tachtigjarige da me, die nog heel actief was, die ik goed heb kunnen helpen". Dat impliceert niet dat de sportkeurin gen veel te wensen over laten. Van Opstal: „In doorsnee verrichten de sportkeuringsbureaus hun werk zeer nauwkeurig. Zij geven antwoord op de vraag of iemand geschikt is voor het beoefenen van sport en constate ren al dan niet afwijkingen. Zij kun nen er heel veel uithalen bij kinderen. Er zijn echter veel mensen, die niet tevreden zijn met wat er op de sport keuringsbureaus gebeurt. Mensen, die precies willen weten hoe ze er bij staan en meer vragen hebben. Zij gaan naar een adres, waar hun meer antwoorden gegeven kunnen wor den. Veelal zijn dat mensen, die vrij intensief aan sport doen en het voor hun hoogst mogelijke prestatieniveau nastreven. Voor hen heeft het bezoek aan een sportarts net zovgel als voor topsporters". tT

de Stem | 1984 | | pagina 15