Vierde plaats ijshockeyteam REMISE IN DAMSTRIJD Hekken enknoppen zijn open op Keukenhof. seizoen ïts huur Leo van Vliet etappe-winnaar Oudere beheersen Amerikaanse zwemtitelstrijd iConnors superieur Praeses Spaanse voetbalbond moet aftreden Schorsing voor S atiny van Gils I OEN HAAG (ANP) - Willem zal het drie wedstrijden loader Wanny van Gils moe- kn doen. De Tilburgse spits afgelopen weekeinde in I «duel met DS '79 zijn derde I Boeve weken I ^geschakeld Spelers van FC Amsterdam veroordeeld De zestien van Ger Blok UEFA waarschuwt Joegoslavische voetballers 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Extra 5.000 m2 kleurenpracht in de kassen. Vragen? bel 02521-13841. Keukenhof is elke dag anders. t T26 PAGINA SPORT 1 fol veel caravans. - fotoarchief de stemi je moest het schip gaan he ten), geld loskloppen uit de zaken van veel 'kleine lui den', emotionele aandeel houdersvergaderingen, ru zies en schandalen was het eindresultaat een faillisse ment, geen schip, iedereen zijn centjes kwijt en een ka ter in de internationale scheepvaart- en reiswereld. De lieden achter de Vaca tioner wilden met die eerde re, smadelijk op de klippen gelopen plannenmakerij niets te maken hebben en begonnen met een schone lei, minder beloften en een inge houden publiciteit. Maar ook het pad van Va cation Liners ging niet over rozen. Een ruzie met tour operator Bei-Air: de jaren lange gerechtelijke procedu re loopt nog steeds, maar lijkt al op punten gewonnen door Vacation Liners. De verkoop werd, na een moei lijke periode, zelf ter hand genomen. Verder wordt za ken gedaan met de Zuid- Europa Stichting en met Britse en Amerikaanse touroperators. Ook „kreeg vorig jaar die verrekte meneer Reagan het in zijn hoofd Grenada bin nen te vallen, terwijj dat eiland net op onze Caraïbi- sche bestemmingen stond. Dat was bijna dodelijk voor onze cruises toen. We bar sten dus niet van geluk." Maar met kennelijk wel behagen laat de nieuwbak ken reder-in-hemdsmou- wen Levöleger zijn roodom- rande ogen glijden over de bijna wellustige tekeningen, die zijn nieuwe schepen voorstellen. „April/mei 19o3 moet de eerste in Makkurn opgeleverd worden", zegt de scheepsbouwer. „Nee, april corrigeert de reder scherp, „want op 21 maart gaat de eerste vlucht passagiers voor het schip." Eind '85/be gin '86 volgt het zusterschip- Nee, namen zijn er nog niet. „We schrijven eeri prijsvraag uit. Hoofdprijs i de maidentrip." Nu remt a man van de scheepsweri fijntjes lachend af: L maar eens de contracten te kenen, meneer Levöleger. RINZE BRANDSMA „ONTAUBAN (AFP) - Leo yan Vliet heeft donderdag jjgt, tweede gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van de Midi-Pyreneeën, een etappewedstrijd voor be- roepsrenners in Zuid- Frankrijk, gewonnen. Hij was de snelste in een kop groep van vier renners. Het eerste deel van de tweede etappe werd gewon nen door de Fransman Pas- cal Jules. De Fransman Pas cal Simon bleef leider in het algemeen klassement. De Ronde van de Midi-Pyre- neeën loopt vandaag af. Uitslagen: tweede etappe: eerste gedeelte: 1. Pascal Jules (Fra) 94 km in 2.17.36,2. Francis Castaing (Fra) z.t., 3. Jacques Hanegraal (Ned) z.t„ 4. Benny van Brabant (Bel) z.t„ 5. Bruno Wojtinek (Fra) z.t.; tweede gedeelte: 1. Leo van Vliet (Ned) 89 km in 1.55.39, 2. Hubert Linard (Fra) z.t„ 3. Jac ques Michaud (Fra) z.t„ 4. Phi lippe Saude (Fra) z.t., 5. Philippe Delaurier (Fra) op 4 sec., 6. Ludo Peeters (Bel) z.t., 7. Benny van Brabant (Bel) op 30 sec., 8. Fran cis Castaing (Fra) z.t„ 9. Pascal Jules (Fra) z.t., 10. Cees Priem (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Pascal Simon (Fra) 10.04.52, 2. Michel Laurent (Fra) op 4.38, 3. Edgar Corredor (Col) op 4.52, 4. Kim Andersen (Den) op 5.35, 5. Jero me Simon (Fra) op 5.43, 6. Jac ques Hanegraaf (Ned) op 5.45, 7. Gaston Inaki (Spa) op 5.47, 8. Fredric Vichot (Fra) op 5.50, 9. Patrice Thevenard (Fra) op 5.58, 10. Julian Gorospe (Spa) op 6.04, 15. Joop Zoetemelk (Nedj op 6.12. meer te maken met toeristen die vroeger met de eigen cara van op vakantie gingen, maar dit nu te duur vinden. Die mensen zijn met hun eigen va kantieverblijf verwend ge weest. In Antibes moeten zich ook volledig thuisvoelen"'! En dat heeft er b.v. weer' toegeleid dat surfplanken en natuurlijk ook fietsen te hui zijn. Durlinger heeft zelfs op het vlakbij gelegen brede strand, dat juist buiten het] drukke centrum van Antit ligt, een eigen surfschool in het leven geroepen, waar gra tis les wordt gegeven. Voorbeeld Achilles Durlinger is het voor-| beeld van de ondernemer die zich niet door tegenslag uit het veld heeft laten slaan. „Het lijkt er nu een beetje op datil wat vruchten ga plukken vai een onderneming die als eer avontuur is gestart, maai waar ik altijd wel vertrouw* in heb gehad". Het komend seizoen zon weieens kunnen bewijzen dat zijn stelling juist is geweest] Op dit moment is de belang stelling al viermaal zo groot als in 1983 en voor het hoogsei zoen is de keuze zelfs erg perkt geworden. En dat geldj voor de meeste ondernemin gen in Nederland en Euro[ die zich met verhuur van ca ravans bezighouden. MADRID (AFP) - Pablo Porta, voorzitter van de Spaanse voetbalbond, zal moeten aftre den, De Spaanse ministerraad besloot deze week in zijn ver gadering dat voorzitters van sportbonden slechts een be perkt aantal jaren in functie kunnen blijven. De limiet werd gesteld op ten hoogste drie achtereenvolgende ver kiezingen door de betreffende sportbond. Porta, de man achter de or ganisatie van het wereldkam pioenschap voetbal van 1982, is al langer dan tien jaar in functie en heeft de termijn overschreden. Hij zal binnen korte tijd zijn zetel ter be schikking dienen te stellen, volgens de Spaanse regering. Een vijftiental voorzitters van andere Spaanse sportbon den wordt ook 'getroffen' door de beslissing van de minister raad. BOCA RATON (RTR) - Jim my Connors heeft in de tweede rende van het toernooi in Boca Baton (Florida) zijn zestien jarige tegenstander Aaron Bikkstein geen spel gegund, frnaors, bijna twee keer zo al als zijn tegenstander, was I lianen veertig minuten klaar a een wedstrijd, waarin Krickstein in beide sets slechts leven punten veroverde. Verrassend was de neder- lag van Eliott Teltscher, elfde p de wereldranglijst, tegen Sammy Giammalva, die geen plaats bij de eerste vijftig heeft. I Cltslagen tweede ronde: Jimmy I Connors (VSt) - Aaron Krickstein (VSt) 6-0,6-0, Jimmy Arias (VSt) - I Brian Gottfried (VSt) 6-7, 6-3, 6-4, I Mel Purcel] (VSt) - Nduka Odizor I (Nig) 6-4, 4-6, 6-3, Sammy Giam- I malva (VSt) - Eliot Teltscher (VSt) 16-1,5-7,7-6. SP o De tuchtcommissie van de KNVB heeft de behandeling van de afgelopen zaterdag ge- Maakte wedstrijd Eindhoven - f-racles opgeschort, omdat I ®et alle stukken waren ontvangen. iiwoverige straffen: Erkelens d„™uur) vier wedstrijden, Tar si,„™j>uur) drie wedstrijden, ei VVV) twee wedstrijden dn.boete- Oost (SW) I lp wie dijden en 75 gulden boe- en k (SVV) drie wedstrijden ia], n boete, H. Janssen I isu.ij"™.' twee wedstrijden en jjJ~4en boete, Karregat (Volen- reïvi"StrijdenSchoenwa- vier wedstrijden. Van ('C Den Bosch) vijf wedstrij- .?J™an (FC Den Bosch) vier "tel, Schinkels (AZ '67): jd en 150 gulden boete. Van onze sportredactie i r.,^' De amateurwielren- 'rio B°eve uit Nijverdal I w„0I!.Geuskens uit Culem- z'in in de eerste etappe W Ronde van Normandië aDkrijk zwaar ten val ge- Geuskens liep een gat v,e? bjn knie op, die met ze- s. 'btingen gedicht moest Henk Boeve liep een Dfiie ortelbotbreuk in zijn "Sliep, ïmpisch kandidaat Boeve I ziek de chirurg van het "s v ,u's in Caen tenminste ziJn uitgeschakeld, c, wiens arm in het gips is zelf rekent erop tenmin- (lafiek .maanden uit roU" _L_ GRENOBLE (ANP) - De Nederlandse ijshockeyploeg is in het toernooi om de Thayer Tutt-trophy in Grenoble op de vierde plaats geëindigd. Een zwakke start - nederlagen tegen Roemenië (5-6) en Zwit serland (2-4) - verhinderden een hogere klassering. De ploeg' kwam daarna op toeren en versloeg Japan (4-2), speelde verras send met 2-2 gelijk tegen toernooiwinnaar Oost-Duitsland - het enige verliespunt van de Oostduitsers - en won daarna van Frankrijk (7-4), China (4-2) en Hongarije (6-2). Hongarije was de laatste tegenstander In het toernooi. Alleen door missers in de defensie kon Hongarije in de eerste periode nog enigszins bij blijven, maar de Nederlandse ploeg hield de druk steeds hoog en gaf de opponent geen enkele serieuze kans op de zege. Hongarije nam door Kereszty in de eerste periode zelfs de leiding, maar kon Oranje daarmee niet verontrusten. Scoreverloop: Kereszty 0-1, Toren 1-1, Collard 2-1, Kereszty 2-2, Collard 3-2, Van Ooijen 4-2 en 5-2, Toren 6-2. Strafminuten: Nederland 12, Hon garije 4. Scheidsrechter: Iliev (Bulgarije). EINDZEGE OOSTERBOSCH DE PANNE (ANP) - Bert Oosterbosch en Eric Vande raerden hebben donderdag het aantal overwinningen van de ploeg Post in het nog korte wielerseizoen 1984 op zevenentwintig gebracht. De afloop van de Drie daagse van De Panne, een etappewedstrijd voor profs in België in de aanloop naar de Ronde van Vlaande ren van zondag, was haast vanzelfsprekend. De ploeg Post beschermde de leidende positie van Bert Ooster bosch door het peloton bij elkaar te houden. De Belg Vanderaerden loste zijn landgenoot Eddy Planckaert af als sprintwinnaar voor de dagprijs. De formatie van de vorig jaar met zoveel problemen op gezadelde Amstelveense ex- zesdaagsekeizer liet zodoende niets aan de anderen over. De vier dagprijzen werden weg gekaapt door Eric Vanderaer- AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren veertien spelers en een trainer van de voormalige voet balclub FC Amsterdam veroordeeld tot boetes van 2000 tot 4000 gulden wegens belastingontdui king. Zes spelers werden daarnaast veroordeeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf wegens valsheid in ge schrifte. Tegen de vijftien waren boetes variërend van 3000 tot 19.000 gulden geëist. Spelers, die niet meer dan 7500 gulden voor de belasting verzwegen hadden, kregen 2000 gul den boete of een maand hechtenis. Zij die tussen de 7500 en 15.000 gulden niet opgegeven hadden aan de fiscus, kregen 3000 gulden boete of zes we ken hechtenis en dege nen, die meer dan 15.000 gulden verzwegen had den, moeten 4000 gulden boete betalen of twee maanden gaan zitten. De voetballers hadden in 1977, 1978 en 1979 bij het tekenen of verlengen van hun contract bij de FC Amsterdam handgeld gekregen, variërend van 10.000 tot 35.000 gulden van de toenmalige voor zitter van de club, de 63- jarige D.S. Dit geld gaven de spelers niet op aan de belastingen. SITTARD (ANP) - Bonds coach Ger Blok heeft zestien spelers geselecteerd voor het Olympisch elftal, dat volgende week woensdag om half acht in Sittard speelt tegen Joego slavië. De zestien zijn: Van Gerven (For- tuna SC), Metgod (Haarlem), Haar (AZ '67), Koevermans (Fortuna SC), Roossien (FC Groningen), Keukens (FC Groningen), Suvrijn (Fortuna SC), Marijnissen (Roda JC), Maessen (Fortuna SC), Kieft (Pisa), Böckling (Haarlem), Blind (Sparta), Woudsma (Go Ahead Eagles), Bosman (Go Ahead Eagles), Broeken (FC Groningen) en Hofman (Roda JC). VOETBAL - Jack Charlton is opnieuw benoemd tot mana ger van de Engelse tweede di visieclub Middlesbrough. Charlton, oud-international en vroeger bekend onder de bijnaam 'de giraffe', volgt Malcolm Allison op, die woensdag werd ontslagen, omdat hij weigerde mee te werken bij de verkoop van en kele spelers. Charlton was in 1973 ook manager van Midd lesbrough, dat toen naar de eerste divisie promoveerde. Hij bleef gedurende vier jaar bij de club om daarna mana ger te worden bij Sheffield Wednesday, waar hij tien maanden geleden ontslag nam. VOETBAL - De over te spelen wedstrijd uit de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker tussen Haarlem en Feyenoord is vastgesteld voor dinsdag 10 april (19.30 uur) op het terrein van Haar lem. den (2), Oosterbosgh en Eddy Planckaert. Het Jmnten- en het bergklassement waren voor Vanderaerden en het ploegenklassement was even eens voor Post. Met de Driedaagse van De Panne door Bert Oosterbosch werd al de derde etappe-wed strijd in het seizoen gewonnen door de ploeg van Post. Eddie Planckaert bracht in februari de Ster van Besseges op zijn naam, de Australiër Phil An derson vorige week de Cata laanse Week. Voor Oosterbosch betekende zijn zege in De Panne zijn zes de overwinning in dit seizoen. Net als vorig jaar rijdt de 26- jarige Brabander sterk in de eerste maanden van het sei zoen. Vorig jaar stond zijn aantal zeges voor de Ronde van Vlaanderen op vijf. Direct erna won hij ook de eerste Ronde van Amerika. „Dit jaar rijd ik beter. Ik geloof dat ik weer wat sterker ben gewor den", verklaarde Oosterbosch in De Panne, „en er zit nog steeds vooruitgang in". De 27 overwinningen van de ploeg Post zijn als volgt ver deeld: Eddy Planckaert 13, Bert Oosterbosch 6, Walter Planckaert 2, Phil Anderson 2, Eric Vanderaerden 2 en Jos Lammertink 1. Daar komt nog de ploegentijdrit in Parijs-Ni- ce bij. Ritwinnaar Vanderaerden (links) en eindwinnaar Oosterbosch, die er op de slotdag voor zorgden dat de volle buit bij de ploeg van Peter Post terecht kwam. - foto/ Uitslag derde etappe: 1. Eric Van deraerden (Bel) 194 km in 4.58.24, 2. Jan Bogaert (Bel) op 1 sec, 3. Sean Kelly (Ier), 4. Domenico Perani (Ita), 5. Fons van Katwijk (Ned), 6. Frank Hoste (Bel), 7. Rudy D'hae- nens (Bel), 8. Erik Stevens (Bel), 9. Ivan Lamote (Bel), 10. Walter Schoonjans (Bel), 11. Frits Pirard (Ned), 12. Werner de Vos (Bel), 13. Joachim Schlaphoff (WD1), 14. Jos Jacobs (Bel), 15. Ludo Schurgers (Bel), 16. Johnny Broers (Ned), 17. Johan van de Velde (Ned), 18. Giu seppe Petito (Ita), 19. Didier van Overschelde (Fra), 20. Ron Snijders (Ned) en de rest van het peloton in dezelfde tijd als Bogaert. Eindklassement: 1. Bert Ooster bosch (Ned) 13.51.35, 2. Eric Vande raerden (Bel) op 23 sec., 3. Ferdi Vandenhaute (Bel) op 33 sec., 4. Luc Colijn (Bel) op 58 sec., 5. Jos Schip per (Ned) op 1.00, 6. Johan van de Velde (Ned) op 1.05, 7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 1.13, 8. Francis Vermaelen (Bel) op 1.17, 9. Alain Bondue (Fra) op 1.20,10. Lu do de Keulenaer (Bel) op 1.21, 11. Sean Kelly (Ier) op 1.22, 12. Michel Pollentier (Bel) z.t., 13. Paul Hag- hedooren (Bel) op 1.24, 14. Johan Lammerts (Ned) op 1.36, 15. Frank Hoste (Bel) op 1.39,16. Eddy Planc kaert (Bel) op 1.41,17. Giuseppe Pe tito (Ita) op 1.47, 18. William Tac- kaert (Bel) op 1.50, 19. Jos Jacobs (Bel) op 1.58, 20. Frits Pirard (Ned) op 2.03. BELGRADO (ANP) - De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de Joegoslavische ^voet ballers 'aangeraden' zich spor tiever en minder agressief te gedragen in wedstrijden voor de Europese voetbalcompeti ties. In een brief aan de voetbal bond van Joegoslavië herin nert de UEFA de Joegoslavi sche bond eraan dat in de laat ste zes jaar 204 spelers een waarschuwing hebben ont vangen en veertien spelers uit het veld werden gestuurd tij- dens wedstrijden in de Euro pese bekertoernooien. De UEFA heeft sinds 1980, wegens onsportief gedrag van verenigingen, of van suppor ters, Joegoslavische clubs be boet tot een totaal van iets meer dan 70.000 gulden. INDIANAPOLIS (AFP) - Oudere zwemmers hebben de tweede dag van de Amerikaanse winterkampioenschap pen in Indianapolis beheerst. Rowdy Gaines (25), Jesse Vasalo (22), Craig Beardsley (24) en Jeanne Childs (24) be haalden titels. De opmerkelijkste over winning was echter voor Mary T.Meagher (19), die op de 200 meter vlinderslag haar wereldrecord tot op twee seconden benaderde en met een voorsprong van tien meter aantikte. W ereldrecordhouder Rowdy Gaines, zilver bij de wereldkampioenschap pen op zowel de 100 als 200 meter vrije slag in Guaya- guil, kwam in de series op de 100 meter uit in 49,92 se conden. Alleen met zijn wereldrecordtijd van 49,36 was hij sneller. In de finale viel hij terug tot 50,23, maar het was voldoende voor goud. In de finale wa ren vier van zijn concur renten ook boven de 24, bij wie Andy Coan, die na een afwezigheid van drie jaar, weer aan de top is terugge keerd. Coan had na een auto-ongeluk en twee ge broken polsen moeten stoppen. De Portoricaan Jesse Vasalo, die de Spelen van Moskou miste door de Amerikaanse boycot en de wereldkampioenschappen in Ecuador door een knie blessure, won de 200 meter rugslag in 2.01,48, slechts twee-honderdste van een seconde boven zijn eigen toptijd. MOSKOU (ANP) - Het Russische publiek heeft giste ren zonder veel weemoed afscheid genomen van de twee damgrootmeesters Wiersma en Wirny, nadat ook de tiende partij in remise was geëindigd. Wereld kampioen Harm Wiersma kan daardoor met een voorsprong van 11-9 beginnen aan het tweede gedeel te van de twintig partijen tellende match, dat in Ne derland plaats vindt. De ruim 150 toeschouwers beleefden aan het laatste duel, dat in Moskou werd gespeeld, overigens aanzienlijk meer plezier dan aan de meeste daaraan voorafgaande partij - De tiende partij tussen Wirny (wit) en Wiersma had het volgende ver loop. 1.32-28 19-23,2. 28x19 14x23,3.35-30 20-25, 4. 40-35 10-14, 5. 44-40 5-10, 6 50-44 17-22, 7. 33-29 11-17, 8. 38-33 14-19, 9. 30-24 19x30, 10. 35x24 6-11, 12. 33x22 17x28, 13. 38-33 12-17, 14 33x22 17x28,15. 31-27 11-17,16. 27-22 18x27, 17. 29x18 13x22, 18. 37-32 27x38, 19. 43x23 10-14, 20. 48-43 22- 27, 21. 47-42 8-13, 22. 42-38 3-8, 23 41-37 17-22, 24. 23-18 7-12, 25. 18x7 1x12, 26. 38-33 13-19, 27. 24x13 9x18; remise. ZEIST (ANP) - Het Bureau Veiligheid van de KNVB en de direct betrokkenen bij het voetbalvandalisme, de sup porters, verstaan elkaar niet. Dat is de enig mogelijke con clusie na de tweede bijeen komst te Zeist, de eerste open bare, met als onderwerp voet balvandalisme. Het contact tussen verte genwoordigers van politie, het Openbaar Ministerie, de mi nisteries van Binnenlandse Zaken, Justitie, Verkeer en Waterstaat, WVC, de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten en de Veiligheids commissie van de KNVB staat bol van zowel goede bedoelin gen als van slechte aanpak. Daarvan getuigde gistermid dag in Zeist niet alleen een aantal van de meest direct be trokkenen, Ajax-supporters, maar ook politiemensen. Deze laatste groep, die zijn mening niet heeft gevormd op basis van positie of rang, maar door ervaring'in het veld, letterlijk en figuurlijk, bleek veel dich ter bij indamming van het vandalisme te staan dan de boven hen gestelde gezagsdra gers. „Wij richten ons niet slechts op symptoombestrijding", be nadrukte Andre van der Louw als eerste spreker. Maar de woordenwaterval, die daarna volgde, maakte veel duidelijk, maar juist niet het principe dat de voorzitter van het Be taalde Voetbal zo indringend wilde uitdragen. De ruim honderd aanwezi gen werden plotseling opge schrikt door wat als een nood kreet overkwam. Van Ajax- supporter Ronald. „De hoge heren achter de tafel begrij pen er geen reet van. Het Bu reau Veiligheid staat te ver van de materie. Ik protesteer tegen het denken in Zeist over preventieve aanhoudingen, databankgegevens van sup porters, de harde aanpak. Wij worden altijd als misdadigers beschouwd. Worden goedwil lende supporters door het op treden van de politie niet vaak veranderd in niet-goedwillen- de supporters?". Het schokeffect, dat de ver gadering op slag naar een an der niveau bracht, werd ver sterkt door de Amsterdamse hoofdagente Ine van Brenk. De Landsmeerse, lid van de 'zachte' groep van de Amster damse politie, vertelde over haar belevenissen. Als lid van de 'klankbordgroep kleinscha lig politie-optreden', waarin ze vier jaar werkt in contact met krakers en voetbalsupporters, heeft zij provocaties en slecht beleid van collega's meege maakt. Die handelingen vroe gen als het ware om reacties van door haar en Amsterdam se collega's begeleide suppor- tersgroepen bij uitwedstrij den. „De taak van de politie", zei Ine van Brenk, „is hulp geven aan hen die daar behoefte aan hebben. Daarom zijn we gaan praten met supporters van de F-side, toen zij er om vroegen. Wij hebben moeten oppakken wat het bestuur van de club heeft laten liggen". Op initiatief van de Amster damse commissaris Nicaise reist sinds een aantal wed strijden een groep agenten met de supporterstrein van Ajax mee. „Niet om de anoni miteit van de supportersgroep te doorbreken", zei hij. „Wel in de rol van vertrouwensman en in een verbindingsfunctie". Ine van Brenk maakt deel uit van die groep. „Ik heb on dervonden dat de hulpbehoe venden niet de KNVB of Ajax zijn, maar de supporters. Het is niet nodig te vertellen wat ik allemaal heb beleefd in Til burg bij Willem II - Ajax. Ik had mij bijvoorbeeld vast voorgenomen rustig bij het station naar de trein te wan delen en ik vertelde dat aan anderen. Dat laat je wel uit je hoofd, werd mij toegevoegd, als ze met de honden komen. En inderdaad, ik heb de hon derd meter gekleed in 10,4 se conden moeten afleggen. Bij Feyenoord - Ajax zouden wij naar een afgesloten vak gaan. Maar de hele groep, begeleid door politie te paard en agen ten met de wapenstok in de hand, kwam voor een dicht hek. Op zo'n moment ben je als compacte groep doelwit van de supporters van de tegenpartij. In het stadion kregen wij een vak op de eerste linie. Het vak boven ons was voor' de aan hang van Feyenoord. Niemand kan zich er een voorstelling van maken wat tijdens de wedstrijd allemaal naar bene den is gekomen". „Er wordt veel over suppor ters gepraat, maar bijna nooit met supporters. Wanneer je als club wedstrijden organi seert, heb je ook de verant woordelijkheid voor je sup porters. Het bestuur hoort mee te gaan in de trein met de aan hang en niet de problemen op het bordje van de politie te schuiven. Zondag in Gronin gen heb ik aan den lijve on dervonden waarom de politie daar al lang geleden heeft ge vraagd om een hek, dat sup- portersgroepen kan scheiden. Dat hek is er niet. Wij vinden dat de clubs als eerste een taak hebben. Wij zijn bereid dingen te doen, die anderen laten lig gen. Het is echter te gek dat wij als intermediair moeten optreden om het gesprek van dinsdag tussen de F-side en het Ajax-bestuur tot stand te kunnen brengen. Maar wat moet ik daar beginnen als de Ajax-voorzitter de supporters van zijn club 'varkenskoppen' noemt? KNVB-veiligheids- functionaris Rob de Bakker moet ook niet in een voetbal weekblad laten schrijven dat de supporters TBR hehoren te krijgen", aldus Ine van Brenk. Zij doorbrak donderdag middag de sfeer van ambte lijkheid door haar menselijk heid. Haar opmerkingen wer den door velen, bijvoorbeeld door inspecteur Markx uit Roosendaal onderschreven. Bij de 'nieuwe' semi-profclub heeft men het supportersle gioen op Amsterdamse wijze begeleid en problemen voor komen. Daardoor waren op lossingen via snelrecht, mel dingsplicht en transacties vol gens de Wet Vermogenssanc ties overbodig. Het simpele woord werd verstaan, de vreemde taal van het Bureau Veiligheid van de KNVB niet. Want ook Rob de Bakker had in een lange inlei ding gepleit voor maatregelen in dezelfde trant. In zijn be toog echter waren die verpakt in een wirwar van complica ties, uitleggingen, toelichtin gen, beleidsplannen en ge dachten over informatiever strekking. Professor N.J.P. Giltay Veth, voorzitter van de Veilig- heidscomissie van de KNVB, maakte in zijn slotwoord dui delijk dat de 'hoge heren' ach ter de tafel wel degelijk had den begrepen waar het om ging. 'De samenkomst van vandaag is voor ons stimule rend geweest. De gedachten van onze vrienden van Ajax en van mevrouw Van Brenk zijn nuttig. Wij hadden al in Engeland geleerd dat het be geleiden van supporters een vak is, waarvoor men daar al leen oudere en ervaren politie mensen gebruikt. Ons doel is oplossen en niet onderdruk ken. Wat ik gemist heb in de gesprekken van vandaag, is de aanpak van moeilijkheden door de politie in de stadions. In Engeland, waar de clubs een veel langere ervaring heb ben in het begeleiden van sup porters, wordt op de tribunes veel sneller ingegrepen bij kleine relletjes. Dat namelijk voorkomt de grote. Het is im mers gemakkelijker een luci fer uit te blazen dan een brand te blussen". (ADVERTENTIE. Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Openingstijden: Dagelijks van 8.00 tot 19.30 uur Van 30 maart t/m 20 mei.

de Stem | 1984 | | pagina 7