Huurders betalen onterecht voor onderhoud lift en cv Bestem 'Stadhuis in Axel koppeling tussen verleden en heden Roofbouw op ambtenaren Mosselvissers zijn op zoek naar nieuwe kweekgronden ONTWIKKELING DIE ONS TOT VREUGDE MOET STEMMEN' MSSAERT 'Rekening houden met wat leeft in 0-z-Vlaanderen' 443.- oor 3720.- |>DELLEN OP PRIJS VERTUIG UZELF E ADVIEZEN en I Jpngstijden: DE STEM Met Uw krant naar de huishoudbeurs voor slechts f 32,50 VRIJDAG 30 MAART 1984 PAGINA ZEELAND 1 Normale prijs NU VOOR VOLLE HALLKLOK ran 4690.- tie. Vaagheid BOUWCENTRUM TERNEUZEN KLEINTJE Heer auto's en minder passagiers op veerdiensten I ^-12.30/13.30-17.00 uur. 1 factie I ser»|< Forceren Draka Kabel boekt voor tien miljoen CDK DR. C. BOERTIEN BIJ OPENING: VAN DER REIJDEN OVER ZIEKENHUIS: SECRETARIS GEMEENTE AXEL: Koffie drinken BIJ HOEK VAN HOLLAND Kv fifh -r<f A A M' VAN ZEELAND T27 L5MT- luweweg 3 01 178-1337 yineen onzer verslaggevers ONDERZOEK KONSUMENTENKONTAKT: [JBNEUZEN - Huurders be ulen dikwijls ten onrechte mor het onderhoud van lift en t(.installatie. Van de huur- jtrs die bij een onderzoek be lrukken waren, gedaan door (ansumentenkontakt en het yederlands Verbond van Huurders, betaalt 75 procent „n de huurders onterecht mee aan het onderhoud van de lifl en 63 procent aan de cv-in- allatie. Dit concludeert het (ansumentenkontakt in haar blad Koopkracht. Konsumentenkontakt heeft, samen met het Nederlands Verbond van Huurders, een onderzoek gedaan bij 107 buurdersverenigingen naar de extra kosten die huurders hebben door de onderhouds kosten voor de lift en voor de centrale verwarming. pen nogal drastisch uiteen. De gemiddelde kosten zijn per huurder 35 gulden. Maar er zijn ook huurders die slechts 7,50 gulden betalen voor hun onderhoud, terwijl een paar blokken verder misschien 192 gulden per jaar naar de eige naar verdwijnt onder het mom van onderhoudskosten. De grote boosdoeners bij het berekenen van deze onder houdskosten zijn volgens de twee organisaties vooral de grote pensioenfondsen, verze- kerings- en beleggingsmaat schappijen en andere particu liere verhuurders. Officieel is de verhuurder verantwoordelijk voor het on derhoud van de lift. Dit wordt dan meestal verzorgd door een grote liftmaatschappij. Deze firma's hebben hiervoor ver schillende onderhoudscon tracten, variërend in prijs van ongeveer 1600 gulden (het goedkoopste) tot 6000 gulden (het duurste). Naarmate de prijs van het onderhoudscon tract hoger is wordt ook de service uitgebreider. Uit het onderzoek bleek dat de consu ment ook mee betaald aan dit contract, ongeacht de prijs er van. Op het moment is het zo dat de huurders de servicekosten voor de lift niet zelf hoeven te betalen. In de praktijk is het echter anders. Met het argu ment dat voor extra service wel wat extra betaald mag worden betalen de meeste huurders toch mee aan het 'hijshokje'. Het is echter gebleken dat, ondanks de extra servicekos ten, de lift regelmatig stuk is. Bij een op de drie deelnemers aan het onderzoek bleek dat de lift zeker een keer in de maand kapot was. Storingen komen over het algemeen genomen nog vaker voor. Ook de manier waarop de kosten voor het onderhoud van de centrale verwarming berekend worden heeft bij de consumentenorganisaties nog al wat kritiek losgemaakt. De kosten voor dit onderhoud lo- Konsumentenkontakt be ticht de verhuurders verder van vaagheid in het omschrij ven van de extra kosten die verbonden zijn aan het lifton- derhoud. Termen als 'het gangbaar houden van de lift' of 'voorzieningen technische installatie lift' in het huur derscontract maken de zaken er voor de huurder niet veel duidelijker op, volgens Konsu mentenkontakt. Zicht op één Hogeschool Van een onzer verslaggevers IDDELBURG - Er is in Zeeland zicht geko men op de totstandkoming van één Hoge school. De besturen van de vijf Zeeuwse dagscholen voor oger beroepsonderwijs hebben hun directeuren op dracht gegeven een fusie voor te bereiden. Zodra men n lijn zit zullen ook besprekingen met de part-ti me opleidingen worden geopend. Dat werd gisteren bekend lijdens een vergadering van de Zeeuwse Onderwijs Raad. Ge deputeerde R. Barbé, voorzit ter van de raad, sprak over een ontwikkeling die tot enige vreugde moet stemmen'. Hij wees er op dat het om een zaak waar al geruime tijd aan Kokken wordt en consta teerde: „Ik heb de indruk dat lie wil aanwezig is om het «ar te maken". ISteindelijk doel is de tot- MR F.J- HAARMANWEG 26 4538 AR TERNEUZEN TEL. 01150-20851 textielbran- ïa 18.00 uur SOSCQCO6OS6OOCO6 Een plaatsen: resultaten t ken. ilatie iringen oplevert. ijke informatie aanvragen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - In de eerste Jlwee maanden van dit jaar vervoerde de Provinciale Sloombootdiensten in Zeeland 1047.323 passagiers. Dat is 12.963 minder dan in de over- tenkomstige periode in 1983. Daarentegen maakten in ja nuari en februari 1984 480.724 gemotoriseerde voertuigen 'an de beide veerdiensten op «eWesterschelde gebruik. Ten opzichte van dezelfde periode 1983 betekent dat een toena ils van 17.631 eenheden, 'n de maand februari 1984 Wvoerde de dienst Vlissin- Sen-Breskens 271.381 passa- fe tegen 248.281 op de dienst "uiningen-Perkpolder. Ter- J'jl de dienst Kruiningen- kpolder in februari 138.364 ««motoriseerde eenheden ver arde waren dat op de dienst "jssmgen-Breskens er 99.886. n februari bleven op de di- «tse verkeerspleinen de vol- rae aantallen gemotoriseer- eenheden achter: Vlissin- 14901, Breskens 3205, Krui- 10.189 en Perkpolder feze cijfers staan vermeld in lla.ndeliiks vervoersover- van de PSD. ^nioren err|eu2en, Hulst en Goes. Adres: uiers Is er al eerder geïsoleerd. Z wilt u dan even aankruisen welke voorzieningen reeds werden getroffen? spouwmuurisolatie dakisolatie dubbelglas/voorzetramen gevelisolatie (binnen) vloerisolatie leidingisolatie Betreft: „„ina eigen woning O huurw naam: adres:- ls&n en telefoonnum- °P Pagina 2. ft26n: Rein van der I sen f1W'e-chef), Jan Jan- Psni j che'). Frank Dey, Boer Schipper, Cor de I ocor. Ton Koomen straeti uls,: Eugène Ver- ta n' Goes: Gé van Ber- I Middelburg: Henk Post- I Astburg: Co Meertens. I Kli* 'Spurtten postcode/plaats: n'j!erzande: mevr. Neve, U$0 ders,r- 4. 01148- hdvi »iin7!Ur Zeeland: C. Me- ,pr|ve 01150-95839. standkoming van één bestuur lijk-organisatorisch geheel voor alle vormen van hoger beroepsonderwijs in Zeeland. De noodzaak tot een fusie is urgent geworden door de op vattingen van minister Deet- man over schaalvergroting, taakverdeling en concentratie binnen het hoger onderwijs. Wanneer aan die opvattingen niet tegemoet wordt gekomen loopt Zeeland de kans oplei dingsvormen te verspelen en verdere ontwikkelingen mis te lopen. In de onderwijsraad klonk gisteren enige ongerustheid door over de bekendmaking vorige week dat het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs en het Maritiem Instituut De Ruyter, beiden in Vlissingen, op eigen houtje aan een fusie werken. Vertegenwoordiger J. Kor- stanje (ABOP) sprak de vrees uit dat daardoor een eenzijdig samengesteld bestuur zou ont staan, dat aan de andere -min der sterke- instituten de keus zou laten 'zich aan te sluiten of te zwemmen'. Van een echte fusie is dan volgens hem geen sprake meer. Gedeputeerde Barbé pro beerde hem gerust te stellen. „Er zijn nu vijf besturen die de zaak bekijken. We zijn alweer een stap verder". De onder wijsraad besloot gisteren de ontwikkelingen 'afwachtend en alert' te volgen. Barbé: „We moeten de zaak niet op z'n be loop laten, maar ook niet for ceren". Tijdens een besloten studie dag, in januari georganiseerd vanuit de Zeeuwse onderwijs raad, spraken de bijna 40 deel nemers (afkomstig uit ver schillende geledingen binnen het hoger onderwijs in Zee land) zich al unaniem voor een fusie uit. Daarbij werden een aantal uitgangspunten gefor muleerd waarvan de belang rijkste zijn: het behoud en de ontwikke ling van hetgeen de huidige opleidingen voor hoger be roepsonderwijs in Zeeland voorstaan. een goed en duidelijk perso neelsbeleid dat is afgestemd op de herstructureringsopera tie. de mogelijkheid om de iden titeit van de huidige opleidin gen te waarborgen met een constructie die tot op zekere hoogte vergelijkbaar is met die van een universiteit met faculteiten en subfaculteiten, beiden met een relatieve zelf standigheid. AMSTERDAM (ANP) - Draka Kabel heeft voor het Flexico- kerproject van Esso in Rotter dam en voor de Total Raffina derij in Vlissingen kabelop drachten geboekt tot een totale waarde van ruim f 10 miljoen. Draka Kabel is onderdeel van Philips. Burgemeester Hack spreekt de genodigden toe. FOTO'S WIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers AXEL - Met de onthulling van een beeld van koningin Beatrix, gemaakt door oud Axelaar M. Verhoeven, heeft de commissaris der koningin C. Boertien gister middag het verbouwde stad huis in Axel officieel hero pend. Boertien, die in Axel alweer zijn elfde stadhuis opende, noemde het voor malige schepenhuis in zijn korte speech een 'gelukkige koppeling tussen heden en verleden'. „Ik hoop dat de bevolking hun castle als hun home zul len beschouwen", voegde hij er voor ruim honderd geno digden, verzameld in een warme raadzaal, aan toe. De opening door Boertien vormde het hoogtepunt van de feestweek die begin deze startte met de opening van de tentoonstelling „De ge schiedenis van het stadhuis van Axel". De plechtigheid gisteren werd opgeluisterd door Ma rie Cecile Moerdijk, die tus sen de toespraken door haar gehoor verwendde met volksliedjes. Ze begeleidde zichzelf daarbij op de piano. Een van de liedjes had ze de vorige nacht speciaal ge schreven voor het gemeen tebestuur. Met de strofen „Axel is de schoonste plekke van ons land" en „Axel en zijn stadhuis, daar zijn de mensen thuis", stal ze de harten van menig Axelaar. Met name oud-wethouder en amateur-historicus D. Oggel en wethouder P. Apers (jeugd vriend van de zangeres) vermaakten zich zichtbaar met de chauvinis tische gezangen van Marie Cecile, die daarmee voor zeer ontspannen sfeertje zorgde in het stadhuis. Burgemeester A. Hack schetste in het kort de tot standkoming van het ver- Met de onthulling van een standbeeld van koningin Beatrix opent Boertien het verbouwde stadhuis offi cieel. nieuwde stadhuis, een ont werp van het architectenbu reau Gruisen, Klap en San- derse in Terneuzen. Het kar wei heeft in totaal twee mil joen gulden gekost. Hack roemde het werk van de ontwerpers en toonde zich zeer tevreden met het resul taat. „Een stadhuis, Axel waardig", stelde hij niet zonder trots. Na afloop van het plechtige gedeelte, waarbij ook het woord werd gevoerd door burgemeester C. Ockeloen namens de acht gemeenten, nestor van de raad H. Cysouw, secretaris A. Dieleman en een van de ontwerpers werd het nieuwe stadhuis bezichtigd. Een klein groepje genodigden, waaronder de gemeenteraad en Boertien, zette vervol gens een punt achter de feestelijkheden met een ge zamenlijk etentje. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kan nog weken duren voordat duidelijk wordt wat de toe komstmogelijkheden zijn van het Hulster ziekenhuis Sint Liduina. Dat verklaarde staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) gisteren tegenover De Stem. Van der Reijden heeft de laatste weken ook op zijn depar tement tal van brieven uit Oost Zeeuws Vlaanderen gekregen waarin openhou den van het Hulster ziekenhuis wordt be pleit. Maar met die brieven zal de staatsse cretaris zelf niet zoveel doen. „Ik wil het provinciale ziekenhuisbeleid in Zeeland niet doorkruisen, maar ik ga er wel van uit dat GS zelf rekening houden met wat de Oostzeeuwsvlaamse bevolking wil," aldus Van der Reijden. Bijkomend probleem is dat de Zeeuwse gedeputeerde voor Volksgezondheid, Wim Don, de Zeeuwse nieuwbouwplan- nen als totaalpakket aan zijn statencom missie heeft voorgelegd, dus zonder een grens te trekken tussen 1986 en latere ja ren. In die plannen komen voor Terneu zen nog Goes en Zierikzee aan de beurt. Volgens Van der Reijden zal Zeeland mede daardoor de laatste provincie zijn waarmee overeenstemming wordt be reikt over het nieuwbouwprogramma. Behalve voor Zeeland is ook voor de provincies Zuid Holland en Limburg die overeenstemming nog niet bereikt. Volgens Van der Reijden is het ak koord tussen rijk en provincie over bed denreductie en nieuwbouw in Zeeland nu ook in sterke mate afhankelijk van de uitvoering van de motie-Lansink (CDA), waarin is vastgelegd dat in geval van fu sie kosten mogen worden gemaakt die het bouwplafond te boven gaan. Dat is met de nieuwbouw in Terneuzen het geval, maar de overschrijding van het rijksbudget voor nieuwbouw houdt in een extra afweging van nieuwbouw te gen de mogelijkheid van renovatie. Dat zou uiteindelijk de redding van het Hul ster ziekenhuis kunnen inhouden. Van een onzer verslaggevers AXEL Ambtenaren hebben het slecht. Ze komen steeds meer onder druk te staan en krijgen er zoveel taken bij dat op een deel van hen roofbouw wordt ge pleegd. Om hier een eind aan te maken moet het rijk een poosje ophouden nieuwe wetten te maken. „De regering zou het beste maar eens bij een boer in de leer moeten gaan. Een boer moet soms zaaien naar de in houd van de zak. Het lijkt mij geboden dit als bestuur ook eens een poos te doen". Deze scherpe kritiek aan het adres van het kabinet kwam giste ren bij de officiële opening van het verbouwde stadhuis in Axel uit de mond van secreta ris A. Dieleman van de ge meente Axel. „Er komt momenteel te veel op ons af om het goed te kun nen verwerken. Als rem op het uitbrengen van nota's is des tijds voor de ministeries be paald dat men steeds de finan ciële consequenties daarbij moet aangeven. In de afgelo pen jaren heeft men dit in geen tien procent van de ge vallen gedaan", aldus de se cretaris. „Enerzijds stoot het rijk werk af aan de gemeenten, an derzijds blijft men maar nieu we wetten maken. Bovendien moeten de gemeenten nog steeds bezuinigen en neemt het aantal beroepsschriften zienderogen toe". Juist omdat het werk van ambtenaren ondergewaar deerd wordt en vaak onder werp tot spotternij is toonde Dieleman zich verheugd met de nieuwe werkomgeving. Dat het inderdaad droevig is ge steld met de publieke opinie over de ambtenarij kwam kortgeleden nog pijnlijk aan het licht. Toen Axelse kleuters gevraagd werd wat volgens hen er zoal op het stadhuis wordt uitgevoerd luidde het antwoord kort: „Koffie drin ken". „Ik vind het toch wel jammer dat die gedachte zelfs al bij kleuters in ingeprent", zei Dieleman. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Zeeuwse mosselvissers zijn op zoek naar nieuwe kweekgronden. Ze denken daarbij aan de Waddenzee, de Oosterschelde, maar ook aan het zeegebied ten zuiden van Hoek van Holland. De vereniging Zeeuwse Vis serij belangen (Zevibel) heeft het ministerie van Landbouw en Visserij verzocht een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van nieuwe percelen. Zevibel meldt dit in het gisteren verschenen jaar verslag. Ook zouden de Zeeuwse mosselkwekers graag zien dat er op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde- monding ruimte komt voor visserij-activiteiten en spe ciaal voor de mosselsector. Dat voor het geval mocht blijken dat de Oosterschelde-kom bij Yerseke na afsluiting met de pijlerdam niet bruikbaar meer is voor de mosselcultuur. Volgens Zevibel zijn de vooruitzichten voor het ko mend mosselseizoen niet al te best. Dat komt vooral omdat veel kweekgoed, de zogenaam de halfwasmosselen, door stormen in januari en februari van dit jaar verloren zijn ge gaan. Sommige kwekers heb ben daardoor nauwelijks nog voorraad. Een en ander bete kent ook dat de prijs van de mosselen voor de consument best wel eens duur kunnen worden. Het afgelopen seizoen zat het de Zeeuwse mosselvissers ook al niet mee. De start in juli '83 was redelijk goed, maar in de maanden oktober en no vember daalde het vleesge wicht van de mosselen plotse ling sterk, van 27 kilo tot 16 a 22 kilo per 100 kilo mosselen. De mosselhandel in Yerseke zag zich daardoor genood zaakt grote hoeveelheden mosselen uit Duitsland te im porteren. (ADVERTENTIE) De lezers van Dagblad de Stem en de Zeeuws Vlaamse Koe rier worden in de gelegenheid gesteld om een bezoek te bren gen aan de Huishoudbeurs, die van 6 tot en met 15 april in de Amsterdamse RAI gehouden wordt. Deze nationale consu mentenbeurs is groter dan ooit tevoren, nu ook de Amstelhal erbij getrokken is. Tijdens de huishoudbeurs laat Philips in de toekomstkeuken kijken, presenteert Sfinx diverse soorten badkamers, komt de Stichting Keukenpromotie met een nationale keuken- show(compleet met inbouwapparatuur), kan een boetiekcen trum en een Bijenkorf modeshow bezocht worden, voor- en achtertuinen te zien, wordt de 50e verjaardag van Libelle ge vierd, is alles te vinden voor baby en kleuter en zijn allerlei tips voor vakantie en een dagje uit te krijgen. Dit is nog maar een kleine greep uit het grote aanbod van hoofdschotels, die tijdens de Huishoudbeurs worden voorge zet. Er is ook een wedstrijd uitgeschreven voor creatief hand vaardigen. De consumentenbeurs werd vorig jaar bezocht door 225.348 personen en ongeveer eenvierde deel daarvan waren mannen. Wij rijden op zaterdag 14 april en de kaartverkoop, die geldt zo lang de voorraad strekt, is reeds gestart. De kaarten(de en treeprijs voor de huishoudbeurs is inbegrepen) zijn verkrijg baar op de Stemkantoren in Hulst en Terneuzen en bij reisbu- ro Holland International/Van Fraassen in Terneuzen. De opstapplaatsen en opstaptijden zijn: Ledelplein Oostburg 6.30 uur; Markt Ijzendijke 6.45 uur; Bushalte Bernhardstraat Hoek 6.55 uur; Gar. Voet G. Gezellestraat 7.15 uur; Srijdlous- kiplein Axel 7.35 uur; Stemkantoor Hulst 7.55 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 13