ijd in and ibbers -fiasco Minister komt Wilton met geld tegemoet I Winsemius ook tegen verdere bezuinigingen Schril licht op Molkenboer \lakgeld-b.v. 'skosten fiscus lOiiderden miljoenen guldens Eerste olifont-baby Denkt u ook aan een nieuwe CY-ketel? Uw Gasbedrijf adviseert. BESTEM commentaar [Kruisraketten Student van 83 jaar doet doctoraal examen PAGINA o I IN DE RACE Gareel FINNEN-BUITENLAND' Minister snoert mogelijkheden in k STANDPUNT Uernwapens |Bar wilde Inlet verder [gaan dan Itekst brief Ibisschopen 'Wet buiten werking voor opslaan kruisraketten' Deetman te ziek voor spreekbeurt maar wel in Kamer Heroinedode Werf kan zelfstandig voortbestaan VOOR TONNEN MEDIC4MENTEN UIT DEPOTS GESTOLEN Anti-mili taristische groep claimt diefstal I )e^elHd Industriebond: meer met werkgevers samenwerken HOFSTRA: „GANGMAKER OF UITVOERDER?' LiPERDAG 29 MAART 1984 T28 PAGINA 3 T5 De populaire oud-presi dent van Israël Jitschak Na- von heeft zijn reis door de Verenigde Staten onderbro ken en is gisteren naar Is raël teruggekeerd om aan de verkiezingsstrijd deel te ne men. „Ik meen dat het mijn plicht en een nationale noodzaak is mee te werken aan de wisseling van het be wind. Al het andere is aan dit voornaamste doel onder geschikt", zei Navon voor zichtig bij zijn aankomst in Israël. Met deze politieke taak stelling keerde Navon naast oppositieleider Peres en oud-premier Rabin als een van de leiders van de Arbei derspartij terug in de poli tieke arena. Na zijn aftreden als president van Israël vo rig jaar mei had Navon zichzelf uit eigen beweging een afkoelings-periode van zes tot twaalf maanden op gelegd voordat hij zijn poli tieke plannen kenbaar zou maken. Navon was jarenlang de rechterhand van wijlen pre mier Ben Goerion en voor zitter van de Knesset-com- missie van Defensie en Bui tenlandse Zaken. Door zijn bijzonder grote populariteit onder brede lagen van de Is raëlische bevolking (vooral onder sefardische oftewel oriëntaalse joden) zou Na von volgens opiniepeilingen als lijsttrekker van de Ar beiderspartij meer stemmen kunnen vergaren dan Peres en Rabin. Nu de Knessetverkiezin- gen naar de wens van de op positie aan het begin van de zomer worden gehouden is er echter minder kans op een schadelijke strijd om het leiderschap van de Arbei derspartij. Met een collectief leiderschap van Peres, Ra bin en Navon zal de socialis tische oppositie dan een drachtig proberen de zeven jaar geleden verloren machtspositie van de Likoed onder leiding van Shamir terug te winnen. het ogenblik stelt: bezuini gingen daar waar het moge lijk is. In het verlengde daarvan opereerde minister Braks van Landbouw ook op het scherp van de schede. Bij al le compromissen die op tafel kwamen om de Ieren, met enige winst op zuivelgebied, weer in het gareel te krijgen, bleef Braks op zijn stand punt. De Ieren mogen niet verder komen dan hun pro ductie, die zij in 1983 hadden, 5,27 miljoen ton zuivel, vond hij. Alles wat er overheen ging zou het overschot aan zuivel, de kostenverslinden- de factor binnen de EG-be- groting, dusdanig doen toe nemen dat aan bezuinigin gen niet meer te denken viel. Nee dus. Ook minister Hans van den Broek van Buitenlandse Zaken liet op de spoedver gadering van dinsdag zün tanden zien. Onderhandelen met de Britten tot het uiter ste, dat wel, maar geen en kele stap die verder ging dan een bepaalde streep- Van den Broek moest niets hebben van een salami-tac tiek, waarbij de worst plakje voor plakje aan de Britten geserveerd dreigde te wor den. Van alle tien onderhan delaars bleek Van den Broek tegenover zijn Britse collega het hardste standpunt in te nemen. Potverteren is er niet meer bij in de EG, dat is dui delijk. Maar daar waar an dere lidstaten soms voor zichtig bereid waren dan maar het ene gat met het andere te vullen omwil;e van de eenheid binnen de Gemeenschap, toonden de Nederlandse vertegenwoor digers de afgelopen weken geen enkele bereidheid de bezuinigingspolitiek geweld aan te doen. Vaak tot grote verbazing van de minister» van andere lidstaten. Alle» op een rij zettend blijv® Ieren en Britten de hoofd" schuldigen van het feit da Europa niet marcheert zoal» het zou moeten, maar he Van ome Haagse redactie -« HAAG - De fiscus wordt voor honderden fïlioenen benadeeld door de verkoop van zgn. teeld b.v.'s'. Deze nieuwe methode in het srtgeld circuit moet snel de kop worden in drukt. Dat vindt oud-staatssecretaris Kom- liink (Financiën), die als PvdA-kamerlid iriftelijke vragen heeft gesteld. Miljoenen ijens aan vennootschapsbelasting verdwij- j'fjopdeze wijze naar het buitenland. ne methode van 'zakgeld b.v.'s' is simpel, ijpr de legale afschrijving op de investering daalt de boekwaarde van de b.v. Bij verkoop wordt echter de vervangende reserve meege teld in de verkoopprijs. Over die meerprijs hoeft geen belasting betaald te worden. De fraude begint wanneer dergelijke b.v.'s aan al of niet bestaande buitenlandse bedrijfjes wor den verkocht. Het geld verdwijnt naar het bui tenland en de fiscus heeft het nakijken. In zijn vragen aan de regering stelt Kombrink, dat deze methode bestreden kan worden door toe stemming vooraf van de fiscus te eisen voor de verkoop van een besloten vennootschap. puitenlander moeilijker Ban het werk heeft er alle schijn van dat het kabinet-Lubbers zijn nonsense-politiek ook bik' ten de eigen grenzen wil W" drijven. I Van onze redactie binnenland ■DEN HAAG - Bisschop Bar |tin Rotterdam heeft direkt i voorbehoud gemaakt op lit uitspraak van de Raad van ■Kerken over de eventuele pulsing van kruisraketten. I voorbehoud, dat neer- om het vasthouden aan Ids brief die de bisschoppen jtirleden jaar schreven over p onderwerp, was bekend bij lijn collega's. Dat blijkt uit verklaringen fede persdiensten van de bis dommen Rotterdam en Breda gisteren onafhankelijk van el- ftar hebben gedaan. De rooms-katholieke verte genwoordigers in de vergade ring van de Raad van Kerken, [tisschop H. Ernst van Breda dr. H.A. van Munster, se- iMaris-generaal van de RK |fcrkprovincie, hebben over leg gehad met alle bisschoppen |»«er de uitkomst van de zit- ngvandeRaad. Mgr. Bar maakte toen zijn loorbehoud, dat hij niet ver ier wilde gaan dan de tekst van 'Vrede en Gerechtigheid' ft bisschoppelijke brief van vorige zomer. De persdienst 'an mgr. Ernst liet gisteren wten op de hoogte te zijn ge pest van het voorbehoud van r. Ernst concludeert dat Bar enige was die een voorbe houd maakte, maar dat de an «ere bisschoppen akkoord wa 'en met de brief van de Raad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werkgevers zullen voortaan minder makkelijk mensen afkomstig uit lan den buiten de EG in dienst kunnen nemen. Eerst moeten zij aantonen of die aanstelling wel in het belang is van de Nederlandse werkgelegenheid. IN Diergaarde Blij- dorp is voor de 14 jarige olifant-koe Irma een kraamkamer in gereed heid gebracht. Binnen kort wordt de geboorte van de olifantenbaby verwacht. Het is voor het eerst dat er binnen de poorten van een Ne derlandse dierentuin een olifant jongt. Op de foto legt een studente van de Rotterdamse kunstacademie de drachtige olifant in houtskool vast. - fotoanp Zo'n voorbehoud wordt op dit moment alleen gemaakt als een groep van meer dan 20 mensen buiten de EG ineens door in Nederland werkzame ondernemingen in dienst wor den genomen. De vreemdeling die al in Nederland is zal het makkelij ker worden gemaakt een ver eiste vergunning te verkrij gen. Staatssecretaris Kappeijne van de Copello heeft een wijzi ging van de Wet Arbeid Bui tenlandse Werknemers (WABW) in voorbereiding. Het evaluatierapport over de ze wet (van kracht sinds no vember 1979) heeft zij gisteren aan de Tweede Kamer aange boden. Kappeijne wil het vergun ningenstelsel in dit land beter laten aansluiten op de be staande situatie op de arbeids markt. Er is te weinig werk, dus zullen zo min mogelijk nieuwkomers op die arbeids markt moeten worden toege laten. Asielzoekers en vluchte lingen vormen de uitzondering van de regel. Niet alleen moeten werkge vers voor elke arbeidskracht van buiten de EG vergunning krijgen, de staatssecretaris wil hen ook verplichten te melden wanneer zij meer dan enkele buitenlanders in dienst willen nemen. De zogenaamde 'verklaring' waarmee vreemdelingen een dienstverband kunnen aan gaan zonder dat de werkgever een tewerkstellingsvegunning voor hen heeft, zal voortaan sneller worden verleend. An dere dan huwelij kspartners die hier legaal wonen krijgen zo'n verklaring, evenals men sen die in verleden hebben verzuimd zo'n verklaring aan te vragen. Denk aan vrouwen die hun partner verloren, die zijn gaan scheiden of aan jon geren die meerderjarig zijn geworden. In 1983 werden 6.563 tewerk- stellinsvergunningen ver leend, tegen 7.809 in 1982. Vori ge jaar werden 7.499 verkla ringen afgegeven, zo'n 1.000 minder dan het jaar ervoor. P HERVORMDE én de gereformeerde synode hebben de plaat- Tr9van kruisraketten niet unaniem, maar met een meerderheid J* stemmen afgewezen. Bovendien hebben beide synoden bij Kl^'uit uitdrukkelijk aangetekend dat het niet om een geloofs- ""at; daarmee de minderheid als geloofsgenoten recht Jp de katholieke kerk van Nederland is de werkelijkheid niet an- Legerbisschop Bar van Rotterdam wil alleen niet gezegd dat hij zich neerlegt bij de nadere verduidelijking van de i bisschoppelijke brief over de kernwapens zoals die blijkt 'fle ondertekening van de verklaring van de Raad van Kerken limü0nstle' eP|Sc°paat deze week. Want de bisschoppelijke ver- -iwoordigers hebben pas na ruggespraak de afwijzing van de Raketten door de Raad van Kerken onderschreven. Bij de """itie van de bisschoppelijke brief vorig jaar zaaide bis- ar al direct verwarring met zijn stelling dat de kernraket- Dmn'e'werden afgewezen door de bisschoppen; daarbij al even I PW tegengesproken door de Bredase bisschop Ernst. I ^ssch°p Bar heeft alle recht een minderheidsstandpunt in te |c 51 Het zou hem alleen sieren als hij gewoon zou bekennen ■ié» Ul,sluitend namens zichzelf spreekt in plaats van te sugge- dat de bisschoppen niet hebben gesproken". Het zou de Iodp ch°P 00k sieren wanneer hij zijn publieke stellingname löe k8n eerl'Jkere leest zou schoeien. Want met zijn verklaring dat litjae van de kruisraketten geen geloofspunt is, geen dog- I,! ;ü9gereert hij dat dit ooit de inzet van de hele discussie zou It* es,É Naast de bestaande twaalf artikelen van het geloof |Lehn Pe atoomwapens in het algemeen en de kruisraketten in Vm onder 1161 nooit tot het dertiende geloofsartikel brengen. '8 wk''n su9Qestie als zou het daar om gaan en dat vervolgens (too fnnen' onttrekt de legerbisschop zich aan de werkelijke Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet moet de wet op de ruimtelijke ordening buiten werking stel len als het besluit tot plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht. Dit stelt de Rijks Planologi sche Commissie in haar advies aan minister Winsemius. Het advies gaat vandaag naar mi nister De Ruiter van defensie, aldus een woordvoerder van Winsemius' departement gis teren. Artikel 66 van de wet op de ruimtelijke ordening maakt het de regering mogelijk met een beroep op de landsverde diging voorbij te gaan aan mo gelijke bezwaren en procedu res van gemeente en provincie. De gemeenteraad van Woens- drecht heeft zich uitgesproken tegen de aanwijzing van Woensdrecht als raketbasis. Het advies van de commis sie zal door De Ruiter in het kabinet worden gebracht, al dus de woordvoerder van Volkshuisvesting. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Deetman van onderwijs was gisteren 'functioneel ziek'. Hij kon niet present zijn op een spreekbeurt over basiseducatie in Zwolle, want de ministe riële tekst werd uitge sproken door de coördi nator van de volwassene ducatie, de heer A. Ven del. Hij excuseerde zich voor zijn baas, die - net als zovele andere Neder landers op dat moment door een griepje geveld was. Klein mirakel toch dat minister Deetman wél rond diezelfde tijd samen met staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) de Vaste Ka mercommissie voor de Volksgezondheid toe sprak over de rol van de academische ziekenhui zen in de patiëntenzorg. Misschien was de be windsman wel 'functio neel' ziek. EEN 27-jarige Duitser is in Amsterdam overleden na het gebruik van heroïne. Het lijk van de man werd gevonden op een kamer van een hotel aan het Damrak in de hoofdstad. Hij is dit jaar het zeventiende slachtoffer van het gebruik van verdovende middelen in Amsterdam. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Zaken) is bereid het Schiedamse plan tot redding van Wilton Fijenoord te laten onderzoeken. Maar hij staat bepaald niet te trappelen om er via zijn departement gemeenschapsgeld in te steken. Tijdens het spoedoverleg met de vaste Tweede-Kamer commissie voor Economische Zaken, gisteravond, uitte de minister twijfels over de zoge naamde Schiedam-optie. Deze komt erop neer dat de gemeente Schiedam 40 miljoen op tafel brengt om het onroe rend goed van de werf over te nemen waardoor het bedrijf zonder financiële steun van de rijksoverheid zelfstandig kan blijven voortbestaan. Van Aardenne zei nooit veel vertrouwen te hebben gehad in een oplossing zonder steun van Economische Zaken. Ver koop van de actieve middelen lost niets op. Dat leidt alleen maar tot hoge rentelast. De 40 miljoen van Schiedam zou een verschuiving in de balans van vast actief naar liquide mid delen betekenen. Enigszins geprikkeld merk te de minister op dat de direc tie van Wilton nog in januari liet weten dat er geen toe komst voor de werf zou zijn als er niet onmiddellijk 65 mil joen gulden extra steun zou worden verleend. Het ministe rie stelde toen dat het met 40 miljoen ook zou kunnen. De directie van Wilton Fij enoord heeft gisteren de be roepszaak, die ze heeft aange spannen bij het college van beroep voor het bedrijfsleven tegen de weigering van minis ter Van Aardenne een export vergunning te verlenen voor de levering van vier onderzee boten aan Taiwan verloren. Het college van beroep be paalde dat de minister deze exportvergunningen niet ten onrechte heeft geweigerd en dat hij bij zijn beslissing argu menten van buitenlandse poli tieke aard in alle redelijkheid het zwaarst heeft laten wegen. Als gevolg van deze uit spraak kan Wilton Fijenoord geen schadeclaim indienen bij het rijk tegen het niet door gaan van de levering van nog eens vier onderzeeërs aan Tai- Van een omer verslaggevers NIJMEGEN - Op vrijdag 6 april doet dc oudste student van de Nijmeegse universiteit, de 83-jarige heer D.de- Loor uit Beuningen, zijn doctoraal examen wijsgerige en historische pedagogiek. Hij heeft deze studie, die hij in 1981 begon, in hoog tempo afgerond. De Loor, die voor de Tweede Wereldoorlog de mo-aktes a en b pedagogiek heeft gehaald, begon zijn loopbaan in het lager onderwijs in Rotterdam. Na Nijmegen, Nuth en (leraar kweekschool in) Leeuwarden werd hij in 1946 lid (voor de PvdA) van GS van Friesland. Daarna was hij tot zijn pensionering burgemeester van Delft. (ADVERTENTIE! Dit is een publikatie van de in VEG1N samenwerkende Gasbedrijven. Van een onzer verslaggevers Mibo-magazijnen van het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur grote hoeveelheden medische appa ratuur, genees- en verband middelen gestolen. De waarde van de buit loopt in de hon derdduizenden guldens. De diefstal werd in de nacht van maandag op dinsdag ge lijktijdig in Tiel, Numansdorp, Hoogwoud en Ommen ge pleegd. Vier anti-militaristi sche actiegroepen eisten giste ren in een verklaring bij 'De Gelderlander' (zusterblad van De Stem) de verantwoorde lijkheid voor de actie op. In een van de plaatsen, Nu mansdorp, werden de actie voerders door een politie-sur- veillance gestoord bij hun nachtelijke aciviteiten. In Hoogwoud bij Alkmaar hield de politie een busje aan, waar in delen van de buit, waaron der hoeveelheden morfine, werden aangetroffen. De poli tie arresteerde vijf verdach ten. Een woordvoerdster van de actiegroepen zegt, dat de actie zich richt tegen het feit, dat de circa zestig magazijnen in ons land, bestemd voor 'materiële voorzieningen in bijzondere omstandigheden', „een van zelfsprekend onderdeel zijn in de reeks van oorlogsvoorbe reidingen". J Nederland is ziek. Sommigen beweren dat al jaren, maar nu is het echt. Nederland snottert, heeft spierpijn en verhoging. Er heerst een griepepidemie. We zijn onszelf niet meer, de viRussen zijn in het land. In Zeeland, Brabant en Lim burg sloeg de griep al half maart toe. Vlak na carnaval dus. Dat blijkt een heel be smettelijk feest te zijn. Heel aanstekelijk ook. Ook door andere zaken is onze weerstand sterk afgenomen. Sommigen slopen hun krach ten via een brooddiëet. Ze zijn veel te happig en dat kan bruin meestal niet trekken. Anderen ergeren zich groen en geel en dat zijn juist kleuren waar de griep op af komt. Ze maken zich boos op de Engel sen, die maar dwars blijven liggen in Europees Verband. EG: Europese Gramschap. Je kunt ook diep zuchten bij de discussies die in de kerken over de kruisraketten worden ge voerd. Dat is gewoon Bar en Böös. Hoe staat de kern van onze be volking tegenover kerkraket- ten? Terwijl wij bibberend onder de wol liggen, staan de eerste len tebloemen al open bloot in de tuin. Het wordt tijd dat de zon ons weer vriendelijk over de bol komt strijken. MERIJN Von onze redactie binnenland DEN HAAG - De kennis van de Industriebond FNV vult op terreinen als de arbeidsorga nisatie, technologische en or ganisatorische veranderingen, beroepsopleiding en arbeids markt die van de werkgevers aan. Gezamenlijk overleg kan tot betere resultaten leiden. Op die terreinen is dan ook een verstandshuwelijk tussen de bond en de werkgevers mo gelijk, al zal dat gepaard kun nen gaan met echtelijke con flicten. Dat zei drs. P. Vos, be leidsmedewerker van de In dustriebond FNV, gisteren in Den Haag op een bijeenkomst van het Nederlands Centrum voor Directeuren en Commis sarissen over het industriebe leid. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Winsemius van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft zijn collega Ruding van Financiën geschreven niet ak koord te kunnen gaan met nog meer bezuinigingen in noeve van Defensie, en op de bouw van de dam in de Oos- terschelde. Alleen al de bezui niging op isolatiesubsidie zou volgens Winsemius tweedui zend extra werklozen opleve ren. In een nadere mededeling heeft het departement van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer gis termiddag gezegd dat minister Winsemius een directe stijging van de werkloosheid in de bouw verwacht van 1.400 tot 2.300 man als ge,volg van de bezuinigingsplannen van zijn collega Ruding van Financiën. Deze cijfers worden vermeld in de brief waarin Winsemius zijn bezorgdheid uit over die plannen. de bouwsector. Zijn departement heeft dit gisteren bekendgemaakt. Winsemius denkt dat de werkloosheid door de plannen van Ruding verder zal stijgen. Eerder hebben minister Deetman van Onderwijs en staatssecretaris Scherpenhui- zen van Verkeer en Water staat zich tegen de snoeiplan- nen van de minister van Fi nanciën gekeerd. Ruding wil dat de rijksoverheid volgend jaar tien miljard gulden min der uitgeeft dan dit jaar. Ruim tweehonderd miljoen gulden daarvan moet volgens Ruding worden bezuinigd op onder meer de bouw van nieuwe scholen, isolatiesubsidie, uit gaven voor huisvesting ten be- sain d|scussie: wat staat de gelovigen op grond van geloof- yarnenten in deze kwestie te doen. LL »e|aisschop Bar suggereert ook dat de bisschoppen buiten boeteer al9enflene - vrijblijvende? - stellingname hun mond ®n houden in zo'n politieke zaak als de kruisraketten. Hij ■endaarin niet alleen. Het valt echter wel op dat bisschoppen |i%k en niet competent worden verklaard door degenen, in 1 "lino iam de standpuntbepaling niet te pas komt. Gewetensvor- kte ,e vlot als (partij)politiek handelen verdacht maken lijkt llunisjfl er en meer 'n zwang te raken uit (partij)politiek oppor- Van.een onzer verslaggevers DEN HAAG - Prof. mr. H. J. Hofstra heeft gisteren de posi tie van regeringscommissaris J. Molkenboer ten tijde van de RSV-fusie in een schril licht gezet. „Was hij de interne gangmaker of voerde hij een opdracht uit? Ik heb de indruk dat hij het helemaal niet ver velend vond om dictator te spelen in andermans bedrijf", aldus Hofstra voor de RSV- enquêtecommissie. Op aandrang van commis sievoorzitter Van Dijk, die de ze getuige wat té openhartig leek te vinden, nam Hofstra de term 'dictator' terug. En later nuanceerde hij zijn oordeel verder met de opmerking dat Molkenboer op Economische Zaken ook de deskundige staf miste om al die commissaria ten tot een goed einde te bren gen. De commissie zelf haalde de rol aan van Molkenboer bij de beoordeling van een inschrij ving van Verolme voor twee fregatten. Daar was een winst op gecalculeerd van 19 mil joen, maar Verolme zou op de werf in Alblasserdam 16,5 miljoen moeten investeren. Conclusie van Molkenboer: die winst is maar ƒ2,5 miljoen. In plaats van een bedrag van de investering af te schrijven, bracht hij het volle pond in mindering op de gecalculeerde winst. Verolme kreeg de order niet. Marinebouw was een mo nopolie van Rijn-Schelde en Economische Zaken vond het blijkbaar niet passen dat Ver olme inbrak op die lucratieve markt. 'Roverij' Hofstra, die als oud-minis ter van financiën financieel- directeur werd bij Verolme en in 1970 (toen hij alweer enkele jaren hoogleraar was in Lei den) nog commissaris bij Ver olme Beheer, bleef in ronde bewoordingen zijn visie geven op de afwikkeling van de fusie tussen Rijn-Schelde en Verol me. „Roverij op grote schaal", had hij in april 1971 al tegen de commissie-Winsemius gezegd over de wijze waarop de waarde van beide fusiepart ners was bepaald. „Gewoon diefstal", vond hij ook nu. Over die waardebepaling bleef later dr. A. Winsemius (74), voorzitter van de gelijk namige commissie die in 1970 de RSV-fusie heeft voorge bakken, veel lakonieker. Het stond vast Rijn-Schelde de meerderheid kreeg en in wel ke verhouding was minder van belang, vond hij Maar Winsemius kon niet ophelderen hoe in het eindrap port zo'n optimistische prog nose over de winst van Rijn- Schelde werd gegeven, terwijl al bekend was dat op één van de werven (RDM) 30 tot 40 miljoen verlies op onderhan den werk zat. Prof. Hofstra legt de eed af voor de parlementaire on derzoekscommissie. Later zou hij flink uithalen naar regeringscommissaris Mol kenboer. - fotoanp Winsemius haalde er aan vankelijk zijn schouders over op. Die verliezen zouden later worden gladgestreken, net zo goed als voor de winsten van Verolme een regeling was ge maakt. Maar de commissie meende dat die verliezen hele maal niet bij de waardebepa ling ter sprake zijn geweest. De accountant van Verolme, drs. A. Pool, wist er niets van. „U laat ons met die puzzel zit ten", constateerde Van Dijk. Winsemius kon de eerste maanden met de commissie geen kant op. Verolme kon al leen niet verder en Rijn- Schelde wilde geen fusie. Hij besloot tijd te winnen 'zodat Verolme weer grond onder de voeten kon krijgen'. De ople ving die daarvoor moest zor gen, kwam er aan, wist hij. Winsemius bevestigde gis teren dat de commissie, nadat zij aanvankelijk ook nog dacht over het zelfstandig laten voortbestaan van Verolme, uiteindelijk alleen nog maar aan een fusie kon werken. Mi nister Nelissen sneed in sep tember 1970 Verolme voorgoed de pas af door de suggesties van de commissie over Verol- me's voortbestaan van de hand te wijzen. Als dat niet was gebeurd, verklaarde Win semius, zou hij hebben geko zen voor het zelfstandig voort zetten van het Verolme-con- cern. Verolme was een goede baas, kwam ondernemings raadslid M. Okkerse de com missie vertellen. Niet alleen betaalde hij beter, maar ook met de arbeidsomstandighe den op de werven was het goed voor elkaar. Hij liet zich ook regelmatig op het werk zien en hield het personeel herhaalde lijk voor dat zij het bedrijf voor een deel zouden erven. Die warme verhouding met zijn werknemers bekoelde na het weekeinde van 5 juni 1971, aldus Okkerse. Verolme had die dag met de vertegenwoor digers van het personeel afge sproken dat zij op termijn de helft van Verolme's aandelen zouden krijgen (in een Stich ting Werknemers Verolme). Voorwaarde was wel dat de fusie niet door zou gaan. Ok kerse c.s. hoopten daarmee ook bij Rijn-Schelde hun voordeel te kunnen doen. Maar de vol gende maandag lazen ze in de krant dat Verolme zich in een volgende bespreking op zijn jacht 'Ancor' bij de fusie had neergelegd. Okkerse had Verolme's aan bod later nog eens laten bekij ken. Een kat in de zak, was de conclusie. i

de Stem | 1984 | | pagina 3