UITBLAZEN Korter werken drijft een wig tussen kabinet en werkgevers Stembusstrijd in Israel ontbrand Ook kabinet-Lubbers schuld aan EG-fiasco even. Strijd tegen chemische wapens is vruchteloos Zakgeld honderdi ITEM de. Stem co Beloften en illusies Kruisrakettei DONDERDAG 29 MAART 1984 Niet plaatsen ■ACHTERGROND PAG|NA; VOOR DE REST IS HET HOSANNA Welwillend CONTROLE OP PRODUKTIE BIJNA ONMOGELIJK Verstikkend Commissie POPULAIRE EX-PRESIDENT NA 1/ON IN DE RACE Lippendienst Rekensommetjes Gareel Minister snc Bar wilde niet verder gaan dan tekst brief bisschopen ALS wij weigeren de Amerikaanse kruis raketten toe te laten op ons grondgebied dan zullen de Russen ons niet met atoomwapens aanval len, heeft ambassadeur Beletski ons deze week be loofd. Boffen wij even! Wij kunnen nog kiezen. Jam mer dat beloften van ambassa deurs door de onverbiddelijke geschiedenis bij voorbaat al naar de prullenbak worden ver wezen. Ambassadeurs komen en gaan met de regiems, de par tijen en politici die zij dienen. Trouwens, houdt de belofte van Beletski ook het omgekeer de in; het dreigement dat Rus land ons wel met atoomwapens zal aanvallen wanneer we de kruisraketten toelaten? En hoe zit het met de conventionele wapens, waarvan Rusland er ook aardig wat bezit? Behou den ze zich wel het recht voor ons daarmee aan te vallen? En fin, ze zullen toch iéts aan Europoort moeten doen, wan neer het ooit tot een gewapend oost-west-conflict mocht ko men. Het zal wel een fundamen teel gebrek aan vertrouwen in de goedheid van de mensen zijn, denk ik, dat ik altijd word overvallen door een pikzwart cynisme wanneer het gaat over de machtsverhoudingen tussen staten en statenblokken. Ik ge loof helemaal niet, zoals de Raad van Kerken doet, dat het niet plaatsen van kruisraketten in Nederland een bijdrage - hoe klein ook - zal zijn aan de afzwakking van de kernwapen wedloop. Wat dat betreft kan de Amerikaanse minister van Defensie Weinberger net zo goed gelijk hebben als hij zegt dat niet-plaatsing de Russen al leen maar stroever zal maken met betrekking tot een hervat ting van het kernwapenoverleg. Het is maar wie je het liefste gelooft, niet wie gelijk heeft want als dat al ooit valt uit te maken dan pas achteraf. Achteraf Illusies houden veel mensen op de been. Evenals cynisme. Ik zoek mijn steun in het laat ste want van het koesteren van illusies word je mij maar te kwetsbaar. Ik twijfel niet aan de goede bedoeling de wereld voor een kernoorlog te behoe den, maar veel hoop ontleen ik daar niet aan. Het loopt toch anders. Hoe? De tijd zal het le ren. Iémand krijgt gegaran deerd een keer gelijk. Achteraf. Wat Beletski ook belooft, één ding is zeker: als er in Europa ooit een kernoorlog uit breekt, dan zal Nederland daar niet aan ontsnappen en - nu word ik toch nog eventjes ethisch - terecht niet, want wij hebben ons lot met dat van Europa verbonden, evenals ons profijt. Er is één troost, als ik het zo noemen mag: is het een- T5 WIM KOCK maal zover dan zal het de mees- ten nog een biet wezen wie de raketten afschoot en de overle- venden hebben voorlopig be- langrijker zaken aan het hoofd dan te bekvechten over wie het nou gedaan heeft. Intussen is het wel een S beetje vleiend door „zowel de Sovjet Unie als Amerika onder steeds sterkere druk" te worden s gezet (De Stem). Eventjes zijn we niet „maar een klein land met Kopenhagen of Stockholm als hoofdstad" (Trouw). Nee, eventjes zijn we een pion in het ononderbroken schaakspel dat de supermachten spelen. Als 5 Beletski nu eens beloofd had dat zijn bazen met een hand vol wisselgeld terug zouden keren naar de onderhandelingstafel S indien er in Nederland geen kruisraketten zouden worden geplaatst, dan zou Amerika M misschien de pion-Nederland (lees: plaatsing) graag hebben opgeofferd. Elke schaker ver- koopt zijn eigen pionnen zo 5 duur mogelijk en probeert die j§ van de ander zo goedkoop mo- S gelijk in de wacht te slepen. Nu voor Nederland het uur van de waarheid nadert, neig ik 5 zelf naar niet-plaatsing. Niet omdat ik geloof dat daarmee de vrede wordt gediend. Ik hoor eerder tot degenen die het te- S gendeel vrezen, maar je moet er 5 ook .de betrekkelijkheid van 5 willen zien, vind ik. Die 48 5 kruisraketten versterken het 5 bondgenootschap niet wezen- lijk. Ze horen bij het schaak- spel, niet bij het militaire machtsevenwicht of de eigenlij- ke afschrikking. Ik zou ze liever niet ge- plaatst zien om van het gezeur af te zijn. En terwille van de duidelijkheid. De bondgenoten moeten weten waar ze met Ne- derland aan toe zijn. Want ook zij zullen - als het onverhoopt ooit tot oorlog komt - iéts aan Europoort moeten doen. Ik be- 5 doel maar: we kunnen er wel vanaf willen, maar we zitten er tot de nek toe in, vastgezogen in ons eigen strategisch gelegen 1 moeras. Enfin, als de kruisraketten definitief niet geplaats worden en de vreugde daarover is ge- luwd, dan kunnen we alle ener- 5 gie die er de afgelopen jaren in deze kwestie is gestoken, mis- schien eens op Europa richten want dat dondert momenteel in elkaar zonder dat er iemand een schot heeft gelost. Straks barsten we nog van de kernwa- pens en hebben we niks meer te verdedigen. Weinberger: ook gelijk Beletski: 'belofte' IlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllË Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda, Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe, Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor, Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (ti|dens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RflnlfrolütiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers DAT de werkgevers ver trouwen hebben in het beleid dat het kabinet- Lubbers voert, is geen verrassing. Enquêtes hebben dat al herhaalde malen uitgewezen. Trou wens, de uitlatingen van de voorzitters van de on dernemersorganisaties laten wat dat betreft ook niets te gissen over. Toch betekent dat niet dat de werkgevers alles wat het kabinet uitvoert zegenen. Neem bijvoorbeeld de ar beidstijdverkorting. Als het aan minister De Koning (So ciale Zaken) ligt, wordt die versneld doorgezet. En mochten er werkgevers (èn vakbonden) zijn die daar niet aan willen, dan staat hen op korte termijn over heidsdwang te wachten. De werkgevers zijn echter niet kapot van arbeidstijd verkorting, zeker niet als dat moet worden omgezet in meer banen. Dat blijkt over duidelijk uit de halfjaarlikse enquete die in opdracht van het Financieel-Economisch Magazine door het Bureau Lagendijk is uitgevoerd. Maar liefst 64 procent van de ondervraagde onderne mers is tegenstander van korter werken. Daar tegenover staat dat amper een kwart van de be drijven organisatorische problemen heeft bij de in vulling van de abeidstijd- verkorting. Het meest welwillend te genover korter werken staan de dienstverlenende bedrijven en ondernemin gen, die hun personeel wil len inkrimpen. Daar komt de aap dus uit de mouw: wel korter werken, maar geen extra banen. De cijfers be vestigen dat: niet minder dan 59 procent van de be drijven is niet van plan tot herbezetting over te gaan. Slechts 6 procent van de on dervraagde bedrijven wil korter werken wel koppelen aan het scheppen van meer banen. Dit moet de ondernemers binnen afzienbare tijd wel in heftig conflict brengen met de vakbonden èn het kabinet. De moeilijkheden in de grootmetaal zijn daar een voorteken van. Als de werkgevers in deze sector korter werken blijven 'sabo teren', zoals de Industrie- bond-FNV het uitdrukt, dan gaat het inleveren van 5 procent door de werknemers mooi niet door. Een botsing dreigt echter ook met het door de werkge vers zo bewierookte kabinet. Met name het CDA wil de arbeidstijdverkorting ver sneld gaan doorvoeren om te voorkomen dat de werkloos heid over twee jaar tot bo ven het miljoen zal stijgen. Bijna alle CDA-ministers in het kabinet zijn het daar mee eens (alleen minister Ruding, Financiën, is de tra- ditonele dwarsligger) en De Koning geeft de sociale partners dan ook nog maar een half jaar de tijd om be tere afspraken te maken. Halverwege dit jaar be kijkt de bewindsman wat er precies van de arbeidstijd verkorting terecht is geko men. Bevalt dat resultaat de minister niet - en alles wijst erop dat het erg tegenvalt - dan overweegt hij wettelijke maatregelen. Overigens is de arbeids tijdverkorting slechts de enige zaak, die de hartelijke relatie tussen werkgevers en kabinet zou kunnen versto ren. Want voor de rest staan de ondernemers uitermate Ruding .dwarsligger - FOTO JOHAN VAN GURP positief tegenover het kabi netsbeleid. Vond vorig jaar november al 83 procent van de onder vraagde ondernemers dat het kabinet het uitstekend doet, begin maart heeft maar liefst 93 procent zeer veel vertrouwen in de club- Lubbers. Dat staat dan in schril contrast met de rest van Nederland: amper de helft van het publiek heeft min of meer vertrouwen in het kabinetsbeleid. Wat het herstel van de economie betreft gelooft 53 procent van de werkgevers dat dat herstel blijvend is. Toch meent nog altijd 33 procent dat slechts sprake is van een tijdelijke opleving. Het geloof in het herstel is het grootst in de handel, het kleinst in de industrie. Het optimisme over de economische ontwikkeling heeft echter weinig of geen gevolgen voor de investe ringsplannen van onderne mers. Die blijven voorlopig gering in aantal. En wordt er wel geinvesteerd dan is dat vooral om verouderde machines te vervangen, wat meestal ook leidt tot uitstoot van arbeidskrachten. Bijna 30 procent van de ondernemers verwacht de komende jaren wel, dat het personeelsbestand moet worden uitgebreid (in no vember was dat 25 procent). Ruim 14 procent geeft te kennen dat een verdere in krimping niet te voorkomen is. Zeer opvallend is dat bij na de helft van alle onder vraagde ondernemers zegt moeite te hebben met het aantrekken van geschikte nieuwe arbeidskrachten. Een dat is uitermate vreemd bij een totaal aantal werklo zen van ruim 850.000 man nen en vrouwen. Door Jan Greyn SINDS DE Duitsers in 1915 het begin van de mo derne chemische oorlogs voering inluidden met een grote chlooraanval zijn alle pogingen om chemische wapens te verbieden gestrand. In 1925 werd weliswaar een chemische-wapens-ver- drag gesloten, het 'Protocol van Genéve', dat 'het eerste gebruik' verbood, maar hoe controleer je welk land het eerst toesloeg en welk land pas na een aanval chemische wapens inzette? Hoe moei lijk het probleem is wijst het conflict tussen Iran en Irak uit. De meeste landen zijn er van overtuigd dat de chemi sche wapens de wereld uit moeten, maar willen de ze kerheid dat de buurman het eerst overgaat tot vernieti ging van het beschikbare arsenaal mosterdgas of de dodelijk giftige 'gele regen'. En bovendien: hoe zeker is het dat de vijand niet stie kem opnieuw overgaat tot produktie van chemische aanvalswapens? Met deze vraag en met chemische-wapengebruik in het algemeen hield zich af gelopen weekeinde een aan tal deskundigen op militair, chemisch en volkenrechte lijk gebied bezig. Belang rijkste conclusie van dit congres: de meeste landen, ook de VS en Rusland, be schouwen chemische wa pens als een groot kwaad, maar in de praktijk voor komt het bijna spreekwoor delijke wederzijds wantrou wen een definitieve oplos sing van het probleem. Eigenlijk is Nederland het enige land waar de chemi sche industrie bereid is (na tuurlijk onder strikte ge heimhouding) mensen van de Verenigde Naties toe te laten voor controle op 'ver dachte' stoffen. Over de samenstelling van het giftige goedje dat zich in gasgranaten bevindt bestaat weinig onduidelijk heid, maar over de hoeveel heden chemische munitie des te meer. Zoals recent Een van de Iraanse soldaten die onlangs op Schiphol aankwamen om in ons land te worden behandeld aan de verwondingen die zij door gifgas hadden opgelopen. - FOTO ARCHIEF DE STEM mische wapens zelf aan een vernietigingsfabriek be schikbaar stellen, zonder exact aan te geven hoeveel men nog 'achter de hand' heeft. Binnen de Navo beschik ken alleen de VS (volgens ramingen 42.000 ton) en Frankrijk over chemische wapens. Engeland heeft eni ge jaren zijn voorraad onder toezicht van de VS vernie tigd. Over de aard en de hoeveelheden chemische wapens in Frankrijk is vrij wel niets bekend. Amerika heeft sinds 1969 zijn voor raad chemische wapens (zo als de beruchte ontblade- ringsmiddelen die in Viet nam werden gebruikt) vol gens officiële berichten niet meer uitgebreid of aange vuld. De regering Carter be sloot in 1979 te beginnen met onderzoek naar en produk tie van zogenaamde binaire chemische wapens (waarbij het giftige gas pas wordt ge vormd na de ontploffing van de granaat). Dit besluit haalde het in het Huis van Afgevaardigden noch in de Senaat. bleek bij de oorlog tussen Iran en Irak. Iran beschul digt Irak van het gebruik van gele regen en mosterd gas (twee 'prominente' aan valswapens), terwijl sommi ge deskundigen vorige week tot de conclusie kwamen dat de verwondingen van Iraan se militairen wel eens het gevolg zouden kunnen zijn van lekkende gasgranaten van het Iraanse leger. De ingewijden in het pro ces van chemische oorlogs voering waren het er over eens dat onderhandelingen over uitbanning van chemi sche wapens op een gebed zonder eind gaan lijken. De meeste ondertekenaars van het protocol van Genève maakten al het voorbehoud dat een land dat wordt aan gevallen met chemische wa pens mag terugslaan met hetzelfde wapentuig en dus zijn leger erin mag oefenen. Op het congres vorige week stelde een deskundige vast dat hierin al veel kwaad schuilt, immers, „als je geen piloten opleidt om met vervelende, volledig be wapende straaljagers te vliegen, hoef je ook niet bang te zijn dat die krengen de lucht ingaan". De controle op produktie van chemische wapens is volgens dr. Ooms van TNO het grote probleem. Rusland is nog het meest terughou dend, want dit land be schouwt die controle niet als een volledig en open contro leproces. Rusland wil de be staande hoeveelheden che- Na de Tweede Wereldoor log duurde het enige tijd eer bij de ontwapeningsonder handelingen gepraat werd over chemische wapens. Het kernwapenvraagstuk kreeg begrijpelijkerwijs de meeste aandacht. Pas toen de Ame rikanen allerlei vervelende stoffen gingen gebruiken in Vietnam kwam het chemi sche wapen weer in het nieuws. Van onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - De eerste schoten in de Israëlische verkiezingsstrijd zijn de afgelopen dagen al ge lost. Eind vorige week werd met 61 tegen 58 stemmen besloten dat de Knesset- verkiezingen zullen worden vervroegd, en gisteren werd over eengekomen ze in juli te houden. De Agoedat Israël-partij, de ultra-orthodoxe coalitie partner van de Likoed in de regering Sjamir heeft de strikte naleving van de abortus- en de shabbat-wet- ten geëist. De vier parle mentsleden van Agoedat Is raël in de 120 leden tellende Knesset hebben gedreigd de staatsbegroting niet te zul len steunen als overtreders van de onder religieuze druk tot stand gekomen wetten niet worden vervolgd. Met deze politieke chanta ge hoopt Agoedat Israël bij het begin van de verkie zingscampagne vanuit een betere startpositie te kunnen beginnen. Likoed-minister van Gezondheid Shostak heeft de inspecteur-generaal van politie telefonisch op dracht gegeven proces ver baal op te maken tegen art sen die illegale abortussen uitvoeren. Likoed-minister van Transport Corfu heeft toegezegd stappen te zullen ondernemen tegen de bu scoöperaties die de shabbat, de joodse rustdag, niet volle dig in acht nemen. Met de formele inwilli ging van de ultra-orthodoxe eisen heeft de Likoed een politieke lippendienst aan haar coalitie-partner bewe zen teneinde de regering- Sjamir, die niet langer van een Knesset-meerderheid is verzekerd, meer hoofdbre- Navon .populair. - FOTO ARCHIEF DE STEM kens te besparen. Knesset-lid Aloni van de 'Beweging voor Burgerrech ten' heeft fel op de artsen- jacht van de regering in het kader van de anti-abortus campagne van Agoedat Is raël gereageerd. Volgens Aloni wordt Israël een „cle- ricale politiestaat", die in het privé-leven van zijn burgers ingrijpt, hetgeen de Inquisitie in herinnering brengt. Premier Sjamir en oppo sitieleider Peres hebben gis teren dus overeenstemming over een verkiezingsdatum bereikt. Een meerderheid van 65 Knesset-leden, waar onder naast de voltallige op positie ook twee coalitie partners, de etnische Tami- Partij en de Nationaal-Reli- gieuze Partij waren er voor de verkiezingen eind juni of begin juli te houden. De populaire oud-presj. dent van Israël Jitschak Na von heeft zijn reis door de Verenigde Staten onderbro- ken en is gisteren naar is. raël teruggekeerd om aande verkiezingsstrijd deel te ne- men. „Ik meen dat het mijn plicht en een nationale noodzaak is mee te werken aan de wisseling van het be- wind. Al het andere is aan dit voornaamste doel onder geschikt", zei Navon voor zichtig bij zijn aankomst in Israël. Met deze politieke taak stelling keerde Navon naast oppositieleider Peres oud-premier Rabin als een van de leiders van de Arbei derspartij terug in de poli- tieke arena. Na zijn aftreden als president van Israël vo rig jaar mei had Navon zichzelf uit eigen beweging een afkoelings-periode van zes tot twaalf maanden op- gelegd voordat hij zijn poli- tieke plannen kenbaar zou maken. Navon was jarenlang de rechterhand van wijlen pre mier Ben Goerion en voor zitter van de Knesset-corn- missie van Defensie en Bui- tenlandse Zaken. Door zijn bijzonder grote populariteit onder brede lagen van de Is raëlische bevolking (vooral onder sefardische oftewel oriëntaalse joden) zou Na von volgens opiniepeilingen als lijsttrekker van de Ar beiderspartij meer stemmen kunnen vergaren dan Peres en Rabin. Nu de Knessetverkiezin- gen naar de wens van de op positie aan het begin van zomer worden gehouden er echter minder kans op een schadelijke strijd om het leiderschap van de Arbei derspartij. Met een collectief leiderschap van Peres, Ra bin en Navon zal de socialis tische oppositie dan een drachtig proberen de zeven jaar geleden verloren machtspositie van de Likoed onder leiding van Shamir terug te winnen. Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Vooropge steld mag worden dat de Ieren een niet geringe schuld dragen aan het mislukken van de Top van Brussel, vorige week, en aan het - daaruit af geleide - oeverloos on derhandelen binnen de EG-Landbouwraad. De Ieren, die dankzij de aansluiting bij de EG op zui velgebied een groei kenden van niet minder dan 70 pro cent, blijven denken dat die Gemeenschap een onuitput telijke bron is, waaraan zij hun economie (enigszins vergelijkbaar met die van een ontwikkelingsland) kunnen blijven laven. Zij wensen dan ook hals starrig geen genoegen te ne men met bezuinigingen op het gebied van de landbouw, de grootste slokop wan de EG. Hun optreden wekte daarom niet alleen verzet bij de overige lidstaten, maar ook irritatie, nooit de beste raadgever in situaties die om een oplossing schreeu wen. Daarnaast mogen ook de Britten niet vergeten wor den, die sinds hun toetre- 'ding, ook in 1973, categorisch weigerden zich Europees op te stellen en bleven volhar den in wat eens een succes volle politiek bleek: het ope reren vanuit het isolement van een eiland. Als de Brit ten zich meer zouden voegen naar wat algemeen gang baar is in de rest van de EG dan zouden ze binnenslands goedkoper opereren, zouden ze meer profijt van de Ge meenschap hebben en zou den ze dus wat inschikkelij ker kunnen zijn ten aanzien van de al jaren lang slepen de zaak van de terugbeta ling. Dat de Britten het recht hebben om een groter aan deel uit de kas van de Ge meenschap, zodat hun netto betaling aan de EG er wat dragelijker uitziet, staat buiten kijf. Maar dat zij de rekensommetjes van de EG- partners weigeren ter over weging te nemen en blijven Lubbers .onverzoenlijk - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP vasthouden aan hun uit komst van optellen en af trekken, verstoort niet al leen de financiële balans van de EG, maar zeker ook de goede sfeer, zo nodig om van Europa wat meer te ma ken dan een kijvende club, die door het geharrewar niet in staat blijkt het belang rijkste aller problemen, de werkloosheid binnen de EG (met net zoveel werklozen als het inwonertal van Ne derland) te lijf te gaan. Bij dat alles speelt nog het feit dat de Britse strategie be paald wordt door mevrouw Thatcher, die ook buiten de eigen grenzen graag de rol van IJzeren Dame speelt. Toch mag ook de rol van Nederland niet onbesproken blijven. Tijdens de Top van Brussel, die struikelde over de problematiek van gene zijde van de Noordzee, bleek de Nederlandse premier Ruud Lubbers een onver zoenlijk onderhandelaar. Wat betreft de Britten had hij voor zichzelf een streep gezet: de onderhandelingen mochten, zo had hij zich voorgenomen, enige ruimte hebben, maar op het mo ment dat het bedrag over Lubbers' schreef ging, staakte hij alle medewer king. Hij wenste niet te bui gen voor hij zag als chanta ge van de Britten, maar wil de zeker niet meedoen aan die voorbijgaan aan het doel dat de Gemeenschap zich op het ogenblik stelt: bezuini gingen daar waar het moge lijk is. In het verlengde daarvan opereerde minister Braks van Landbouw ook op het scherp van de schede. Bij al le compromissen die op tafel kwamen om de Ieren, mei enige winst op zuivelgebied, weer in het gareel te krijgen, bleef Braks op zijn stand punt. De Ieren mogen niet verder komen dan hun pro ductie, die zij in 1983 hadden, 5,27 miljoen ton zuivel, vond hij. Alles wat er overheen ging zou het overschot aan zuivel, de kostenverslinden- de factor binnen de EG-be- groting, dusdanig doen toe nemen dat aan bezuinigin gen niet meer te denken viel Nee dus. Ook minister Hans van den Broek van Buitenlandse Zaken liet op de spoedver gadering van dinsdag zijn tanden zien. Onderhandelen met de Britten tot het uiter ste, dat wel, maar geen en kele stap die verder ging dan een bepaalde streep Van den Broek moest niets hebben van een salami-tac tiek, waarbij de worst plakje voor plakje aan de Britten geserveerd dreigde te wor den. Van alle tien onderhan delaars bleek Van den Broek tegenover zijn Britse collega het hardste standpunt in te nemen. Potverteren is er niet meer bij in de EG, dat is dui delijk. Maar daar waar an dere lidstaten soms voor zichtig bereid waren dan maar het ene gat met het andere te vullen omwille van de eenheid binnen he Gemeenschap, toonden Nederlandse vertegenwoor digers de afgelopen weke» geen enkele bereidheid bezuinigingspolitiek gewe® aan te doen. Vaak tot grot® verbazing van de minis®1 van andere lidstaten. A,les op een rij zettend blijk® Ieren en Britten de hoof»' schuldigen van het feit Europa niet marcheert zoals het zou moeten, maar heeft er alle schijn van da het kabinet-Lubbers zün f nonsense-politiek ook bui ten de eigen grenzen wil W" drijven. DONDERDAG 29 Mi Van onze Haagse r< nEN HAAG - De fiscus won biljoenen benadeeld door de vakgeld b.v.'s'. Deze nieuw rtgeld circuit moet snel '«drukt. Dat vindt oud-staa Link (Financiën), die als Ihrifteüjke vragen heeft g Tjdens aan vennootschapsb Ln op deze wijze naar het bi pe methode van 'zakgelc poor de legale afschrijving Buit moe aan IN STANDPUNT KERNWAPENS Van onze redactie binnenlanc DEN HAAG - Bisschop Bs van Rotterdam heeft direl een voorbehoud gemaakt de uitspraak van de Raad va Kerken over de eventuel plaatsing van kruisraketten. •Dat voorbehoud, dat neer komt om het vasthouden aa de brief die de bisscHoppei vérleden jaar schreven ov. dit onderwerp, was bekend zijn collega's. Dat blijkt uit verklaringe die de persdiensten van de bis dommen Rotterdam en Bred gisteren onafhankelijk van jaar hebben gedaan. De rooms-katholieke verb genwoordigers in de vergade ring van de Raad van Kerker bisschop H. Ernst van Bred en dr. H.A. van Munster, cretaris-generaal van de Kerkprovincie, hebben over leg gehad met alle bisschoppe over de uitkomst van de ting van de Raad. Mgr. Bar maakte toen voorbehoud, dat hij niet ver der wilde gaan dan de teks van 'Vrede en Gerechtighei (de bisschoppelijke brief va- vorige zomer. De persdiens van mgr. Ernst liet gistere: weten op de hoogte te zijn veest van het voorbehoud Bar Ernst concludeert dat de enige was die een voorbe houd maakte, maar dat de dere bisschoppen akkoord ren met de brief van de Raad. ibi el |se R1 i zit zij: i ge va: t Ba DE HERVORMDE én de gerek 9 van kruisraketten niet un< an stemmen afgewezen. Bo\ ™t besluit uitdrukkelijk aangeti Pdnt gaat; daarmee de mini aöende. Jn de katholieke kerk van Ne hohu begerbisschop Bar van i ben dat hij zich neerlegt b e HSle bisschoppelijke brief c nam ondertekening van de v ™ens het episcopaat deze v genwoordigers hebben pas r nroo etten door de Raad v sohien!?tie van de bisschopp ton a' d'iect verwarring Drnm'et werden afgewezen do R P' tegengesproken door c no'SSch°P Bar heeft alle reel d»t h n' Het zou hem alleen si< rèron u'tsluitend namens zich lono' k;,clat de bisschoppen ni< ODoL Ch°P 00k Sieren wan do ufn eerliJkere leest zou sch westie van de kruisrakets ziln ®u99ereert hij dat dit ooit 2yll 3e^eest. Naast de bestaa hot h e atoomwapens in he MoJZ0nder het nooit t°t het c te nn L.ZI'n Su99estie als zou hi kërko Pnnen. onttrekt de legt sarm dlscussie: wat staat i p^snten in deze kwestie tf een 7 b'sschop Bar suggere ^oeton^h a'9emene - vrijblijv staat h bouden in zo'n politii en svnin niet alleen- Het v vvier krden niet competent w Una L?am de standpuntbepal echter J® vlot als (Partij)Polit tunism en meer 'n zwan!

de Stem | 1984 | | pagina 2