INITIA TIEF BEDRIJFSLEVEN: Oostburg: meer snelheids controles in Hoofdplaat 'Deregulering kan tot werkloosheid ambtenaren leiden' Werkweek voor amateur-musici in Hedenesse 'Heeft Aardenburg nu industrie terrein of niet?' Werkloze ingeze bij LAB- project te Sluis PvdA houdt thema- avond over arbeid Philippine 2 wint EHBO-wedstrijden Politiebus leeggeroofd DINSDAG 27 MAART 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND Kindertheater in Hoekzak te Oostburg VVD-KAMERLID TE VELDHUIS: Plaatselijk nieuws Eede Graauw Oostburg UIT ZEELAND, BRABANT EN VLAANDEREN RAADSLID H. VAN RIE: AANNEMER KOMT TEGEM0S AAN WENS GEMEENTERAAD QNSDAG 27 MAART 191 Oudercommissies bespreken schoolwerkplan politierapport Rolstoelreggae' ;evoelig en ritisch NEDERLANDSE PROGRAMMA'S NEDERLAND 1 16.50 T20 Studie naar elkweer voorziening ar Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Theater Dodd geeft morgen een voorstelling voor kinde ren van 6 tot 12 jaar in Den Hoekzak te Oost- burg. Het gaat om het spel 'Ko zoekt maatje 36', een aangepaste heden daagse versie van het sprookje van Assepoes ter. Het sprookje is ditmaal toegesneden op de pro blemen van kinderen van gescheiden ouders. De fi guren en hun opvattin gen zijn aangepast aan deze tijd, waarin Asse poester geen schuw we zen is, maar een doodge woon meisje van vlees en bloed. Zij en de prins wil len elkaar dan ook eerst wat beter leren kennen alvorens te trouwen. De voorstelling begint om 14.30 uur. 's Avonds geven de leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool vanaf 19.30 uur een gratis concert in Den Hoekzak. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het bedrijfsleven in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zal op korte termijn een onderzoek laten instellen naar de haal baarheid van een zogeheten elkweervoorzie- ning in de streek. Wie dit onderzoek gaat verrichten is nog niet be kend, evenmin als de kosten die er aan zijn verbon den. Wel wordt aangenomen dat deze in de tiendui zenden guldens zullen lopen. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het ge meentebestuur van Oostburg heeft de rijkspolitie gevraagd meer aandacht te schenken aan snelheidscontroles op de doorgaande wegen te Hoofd plaat. Dit naar aanleiding van het verzoek van de Hoofd plaatse dorpsraad aan de ge meente om bij het begin van de bebouwde kom een bord te plaatsen met het opschrift: 'Denk aan onze kinderen'. Dit werd tijdens de jaarver- >n gadering van de Hoofdplaatse dorpsraad in café De Vriend schap bekendgemaakt. Door voorzitter J. van de Ameele werden enkele jaar feiten op een rijtje gezet. „De huidige verbouw van de voor malige lagere schaool tot dorpshuis stemt de dorpsraad tot tevredenheid. Volgens af spraak is men van de zijde van de dorpsraad zelfwerkzaam bezig geweest. Van de zijde van de volksdansgroep voor ouderen is er ook belangstel ling getoond om gebruik te X':en van deze nieuwe ac- modatie". „In het komende jaar komt de reconstructie van de Mo lenweg aan bod. Van de 12 wo- ningwetwonigen die in plan Noordader zijn gec. wordt het laatste huis week bewoond", aldus voorzitter. Burgemeester Spijkert» kon de aanwezigen, vorig jaar, geen nieuWs delen over plan Vossekaaj het onderdeel bestuursvt., zing is P. van Voren heife De 27 aanwezigen kregen het begin van de avond film te zien over de laJ nabij Hoofdplaat in 1944,^ laatst gehouden bevrijd mars in 1983. Vanuit het bedrijfsleven is een werkgroep ingesteld, die zich met een eventuele realise ring van een elkweervoorzie- ning moet gaan bezighouden. Deze werkgroep heeft inmid dels gesprekken gevoerd met de drie gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens J. van de Velde, die namens de recreatie-onderne mers in de werkgroep zitting heeft, moet zeker niet gedacht worden aan een zeer groot schalige accommodatie, zoals een pretpark. „Welke invul ling we er aan zullen geven weten we nog niet, maar een pretpark is uitgesloten", stelde hij. Achterland Ook is nog niet bekend waar de voorziening zal worden ge situeerd. Maar Van de Velde liet wel doorschemeren dat het bedrijfsleven - dat het geld voor de accomodatie tenslotte Van een onzer verslaggevers GOES - Als de voorstellen tot deregulering en privati sering worden doorgevoerd kan dat consequenties hebben voor de werkgelegenheid. Diverse ambtelijke functies zullen dan overbodig kunnen worden. Dat was een van de stellin gen van het VVD-Tweede Ka merlid mr. A. J. te Veldhuis op het gisteren in Goes door de Kamercentrale Zeeland van de VVD georganiseerde regio naal symposium Maatschappij en Onderneming met als the ma deregulering en privatise ring. Niettemin vond Te Veldhuis dat deregulering en privatise ring met kracht bevorderd moeten worden omdat ze vol gens hem leiden tot een nood zakelijk terugtreden van de overheidsinvloed, tot meer vrijheid en verantwoordelijk heid van de burgers en het be drijfsleven, alsmede tot brood nodig economisch en innova tief denken en handelen. „In Nederland bestaan zo veel regels en vergunningen dat ons land zonder overdrij ving regeltjesland genoemd mag worden. Het is dringend gewenst om terug te keren naar een situatie waarin de hoeveelheid regels alleen wordt bepaald door wat maat schappelijk minimaal is ver eist en niet door wat maxi maal mogelijk is", aldus het VVD-kamerlid. Hij somde een groot aantal voorbeelden van overheidsbemoeienissen op, zowel bij het rijk als bij de provincie en gemeente, die voor deregulering en privati sering in aanmerking komen. W. D. M. Kayser, voorzitter van het KNOV-gewest Zee land en wethouder van Hulst waarschuwde tegen een al te ingrijpende deregulering. Met name het midden- en kleinbe drijf, zei hij, is nogal verdeeld over al of niet dereguleren, omdat er naast vele nadelen ook wel voordelen aan de re gelgeving zijn verbonden. „Juist in de ondernemers wereld wordt de beschermen de wetgeving soms misbruikt ten eigen nutte. Voorbeelden zijn de uitverkopenwet en de winkelsluitingswet. Het mid den- en kleinbedrijf heeft veel belang bij de wijze waarop en de mate waarin deregulering wordt doorgevoerd. Enerzijds wordt de economische ontwik keling belemmerd door een te veel aan onnodige regelgeving, anderzijds wordt het functio neren van het midden- en kleinbedrijf juist bevorderd door het bestaan van regels". Een echte beleidsmatige dere gulering achtte Kayser moei lijk te realiseren. Het WD-kamerlid me vrouw N. Rempt-Halmans de Jongh stelde onder meer dat het bedrijfsleven de wetgever teveel ziet als de grote boe man. Het bedrijfsleven onder kent volgens haar te weinig de eigen rol die men bij de regel geving heeft gespeeld en nog speelt. „De beheersing van de regulering zal een heidens karwei zijn als de burger en zijn belangengroep, waaron der het bedrijfsleven, niet op houdt verantwoordelijkheden naar de overheid af te schui ven", aldus mevrouw Rempt. J. Robesin, hoofdredacteur van het Zeeuwse Ports Maga- sin, pleitte voor onafhankelij ke voorlichtingsbureaus. Vol gens hem worden overheids- voorlichters vaak door be stuurders ten eigen bate ge manipuleerd. Ook hebben veel managers te weinig begrip voor en kennis van pers en pu bliciteit en schieten zij in hun omgang met deze media vaak schromelijk tekort, aldus Ro besin. moeten opbrengen - zich niet conformeert aan het door de gemeente Oostburg gehan teerde uitgangspunt, dat een elkweervoorziening niet aan de kust, maar in het achter land dient te komen. In de vorig jaar uitgebrach te Oostburgse beleidsnota voor recreatie wordt gesteld, dat voor een dergelijk project ge dacht moet worden 'aan het gebied gelegen om en tussen de kernen Hoofdplaat, IJzen- dijke, Waterlandkerkje en Oostburg, zo dicht mogelijk bij de uitvalswegen'. De gemeente acht een dergelijke accommo datie niet geschikt voor de kuststrook. Dit in verband met de wegenstructuur en het feit dat de toeristen veelal voor de rust naar de stranden komen. Wel is Oostburg van oordeel dat een elkweervoorziening een gunstige invloed zal heb ben op de werkgelegenheid, omdat er nu eenmaal veel be zoekers op af komen. Ook Aardenburg en Sluis hebben, tijdens gesprekken met de werkgroep, positief gerea geerd op het initiatief. De drie gemeenten zijn echter niet van plan financieel deel te nemen in het project. Een onderzoek naar de haalbaarheid is daarom de eerstvolgende stap. De werk groep wacht op dit moment op een offerte van de Grontmij voor het verrichten van de studie. Geruchten als zou er alleen al met dat onderzoek een ton zijn gemoeid, worden door Van de Velde ontkend. Ook verwacht hij niet dat de voorziening - wanneer die van de grond komt - veel winst in het laadje zal brengen. „We beschouwen de accommodatie zuiver als een extra service voor de toeristen en zeker niet als een melkkoe". De EHBO'ers in actie met hun slachtoffers Van onze correspondent PHILIPPINE - Het team Philippine 2 heeft de EHBO- d is triets wedstrijden gewon nen, die afgelopen zaterdag in het gemeenschapshuis De Meerpaal in Philippine wer den gehouden. Aan dit EHBO-treffen de den 18 ploegen mee. Het team van Goes 1 eindigde op de tweede plaats en mag, evenals het winnende Phi lippine, meedoen aan de na tionale wedstrijden om de landelijke titel, die later dit jaar in Gelderland worden gehouden. De eerste prijs voor de - FOTO WIM KOOYMAN commandant werd gedeeld door Goes 1 en Sint-Jan steen 1. De uitslag: 1. Philip pine 2, 2. Goes 1, 3. Sint-Jan- steen 1, 4. Sint-Jansteen 2, 5. jgelwaarde 1, 6. Clinge 2,7. Kloosterzande 1, 8. Klooster- zande 2, 9. Graauw, 10. Sas van Gent. Simavi-collecte De collecte ten bate van Simavi heeft in Eede een record-opbrengst op geleverd. De zeven collectan ten brachten 234,25 bijeen. Kaarting - In het gemeen schapshuis werd door de Bond van Ouderen een prijskaar- ting gehouden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. P. Leeraert, 2. mevrouw Van Huffel, 3. A. Verdurmen, 4. G. Reyns, 5. mevrouw Matheys- sen, allen Graauw. Financiële commissie - De fi nanciële commissie uit de Oostburgse gemeenteraad komt vrijdagmiddag 30 maart vanaf 15.30 uur bijeen. Bespro ken wordt het bijgestelde Ur gentieschema 1984. Aan de or de komt ook een exploitatie subsidie van bijna 2500 gulden voor de nieuwe jeugdsoos Rainbow in Schoondijke, een club die volgens B en W - gelet op zijn activiteiten- hiervoor in aanmerking komt. Ook de commissie zich uitspreken over een gevraagd krediet van 10 mille voor het aanbrengen van inbraakbeveiliging aan de christelijke lagere school in Breskens. Lotje - Het vrouwencontact Lotje houdt donderdag 29 maart weer een thema-avond in het vrouwencafé aan de Nieuwstraat 6-boven te Oost burg. Het thema luidt: 'Rela tie-Eenzaamheid' en begonnen wordt om 20 uur. Vrouwenraad - De West- zeeuwsvlaamse Vrouwenraad houdt woensdagavond 4 april een bijeenkomst in de burger zaal van het Oostburgse ge meentehuis over 'Europese Verkiezingen'. Gesproken wordt hierbij door mevrouw P. de Rooy-Janse, bestuurslid van de Europese Beweging, Zeeland en mevrouw mr. Y. Van Rooy uit Den Haag, kan didaat-lid voor het Europese Parlement. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers CADZAND - Het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand is bezig met de voorbereidingen voor een werkweek voor amateur-musici, die deze zomer zal worden gehouden. Bedoeling is om 35 a 40 mu sici uit Zeeland, Brabant en Vlaanderen (individueel of kleine gezelschappen) bijeen te brengen in diverse work shops. Deze worden gegroe peerd rond bepaalde stijlpe riodes in de muziek, zoals klassiek/vroeg-klassiek, re naissance en modern. Het Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Hoewel het Aardenburgse college van B en W de raad voorstelt van avond een uitgifteprijs vast te stellen voor industriegrond aan de Vlasstraat te Eede, vraagt het D'66-raadslid H. van Rie zich af of de gemeente eigenlijk wel een industrieter rein bezit. In een brief aan B en W wijst Van Rie er op dat de raad van Aardenburg in 1978 al een uitgifteprijs voor de be trokken grond vaststelde en tevens besloot een deel van het terrein te Eede te verkopen aan een bedrijf uit Maldegem. Beide besluiten werden echter door Gedeputeerde Staten af gekeurd, omdat er bij bereke ning van de uitgifteprijs met een aantal zaken geen reke ning was gehouden. Aan neus voorbij „De gemeenteraad heeft tot nu toe nog steeds geen aange paste berekening ter goedkeu ring aan GS gezonden", aldus het raadslid. „Met als gevolg dat het bedrijf uit Maldegem, een tapijtcenter uit Kapelle/ Eede, een transportbedrijf uit Breskens en wie weet welke bedrijven nog meer aan onze neus voorbij zijn gegaan". Van Rie schrijft verder er vele malen bij B en W op te hebben aangedrongen met een aangepaste berekening voor de dag te komen, maar telkens met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Op schriftelijke vragen kreeg hij van het colle ge zelfs het antwoord: „De ge meente heeft geen industrie- grond". „En nu, voor de komende raadsvergadering, stelt u voor om de uitgifteprijs voor het terrein aan de Vlasstraat vast te stellen", schrijft Van Rie. „Blijkbaar hebben we nu wel een industrieterrein". Hij vraagt zich af hoe vaststelling van een prijs mogelijk is, om dat B en W enkele jaren terug hebben laten weten dat dit pas kan wanneer het bestem mingsplan buitengebied rechtskracht heeft. En dat laatste is nog steeds niet het geval. motto voor de werkweek luidt dan ook: 'Van rommelpot tot mengpaneel'. Eerste opzet van de work shops is de vreugde van het samen musiceren mogelijk te maken. „Maar ook het samen leren over een bepaalde stijl of periode is van belang", aldus cursusleider C. Bol. „Evenals de collegiale ontmoeting". Deskundige begeleiding zal aanwezig zijn. Hedenesse gaat zich richten tot muziekscholen en culturele instanties met het verzoek om medewerking. Ook worden vrijwilligers opgeroepen die aan de uitwerking en vormge ving van de werkweek bij wil len dragen. De kosten voor de deelnemers zijn nog niet be paald, maar zullen niet al te hoog uitvallen omdat gere kend wordt op een subsidie in het kader van het Belgisch/ Nederlands Cultureel Ak koord. De werkweek wordt gehou den van 6 tot en met 12 augus tus. Het ligt in de bedoeling van Hedenesse om de deelne mers ook voor publiek te laten optreden. Dit zal waarschijn lijk gebeuren als onderdeel van de serie zomerconcerten. die tijdens het seizoen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het aannemingsbedrijf LAB heeft bij de ui voering van het grootscheepse herstratingsproject de Ridderstraat en aanpalende straten te Sluis w een langdurig werkloze betrokken. Daarmee wot tegemoet gekomen aan de wens van de Sluise meenteraad. Tijdens de februari-verga- dering van de raad kwam de PvdA-fractie met een motie, waarin gunning van het kapi- taalswerk aan LAB afhanke lijk werd gesteld van het in schakelen van enkele langdu rig werklozen bij dit project. Dit bleek echter geen haalbare kaart, omdat een dergelijke eis niet in de bestekvoorwaarden was opgenomen. De raad be sloot daarop een verzoek eenzelfde strekking aap aannemingsbedrijf te richtei LAB heeft de gemeente schriftelijk laten weteii deze wens te hebben vojda Een oud-werknemer van bedrijf, langdurig werkl; geweest, is voor de duur het karwei aangenomen kan vandaag (dinsdag) aan slag gaan. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanj ren van de PvdA houdt morgen een thema-bijee komst over arbeid in hotel Victory aan de Markt Oostburg. Aan de orde komen dan de thema's 'Arbeid en mentali teitsverandering', 'Werkloos heidsbestrijding en hoe?' en 'Arbeid binnen het kapitalis tisch stelsel'. Aangevuld met discussiepunten zal één en an der in kleine gespreksgroepen worden behandeld. Doel van de avond is, zo meldt het PvdA-afdelingsblad 'Rooie Koerier', om vanuit de basis argumenten aan te dra gen die kunnen leiden tot een koersverandering in Den Haag. „In een tijd waarin re cente cijfers van het Centraal Planbureau uitwijzen dat we afstomen op een werkloos heidscijfer van 1,1 miljoen (dankzij het huidige rege ringsbeleid), kunnen we on mogelijk stil blijven zitten", aldus het blad. Volgens de PvdA-afdeling is het daarom 'des te belang rijker om aan de basis een start te maken en opinies te uiten en te vormen, om vanuit deze basis de wilskracht tel nen dat een andere koers j varen moet worden'. Tijdens de bijeenkomst, om 20 uur begint, zullen halve bovengenoemde thema ook nog punten worden i» handeld als 'betaald en'cnb taald werk', 'herverdelen v inkomen', 'arbeidstijdverko ting' en de vraag 'is ons ka talistisch stelsel nog isï waard?'. De avond staat; open voor niet-leden van PvdA. KRUININGEN - Zondagmor gen vroeg werd uit een politie auto, die geparkeerd stond voor het politiebureau te Kruiningen, een hoeveelheid voorwerpen weggenomen. Bij deze voorwerpen was een voertuigmap met daarin de nodige autobescheiden. Een van deze bescheiden was een zogenaamde Europas, waar mee bij Shell-pompen getankt kan worden. De politie maakt de Shell- pomphouders er op attent dat de kans groot is dat van deze pas misbruik zal worden ge maakt. Daardoor zal voor deze pomphouders een financieel nadeel ontstaan omdat de be troffen pas momenteel is ge blokkeerd. Verder werden nog een por tofoon en enkele privé eigen dommen van politiemensen weggenomen. De rij kspolitie verzoekt ieder die inlichtingen kan verstrekken over deze diefstallen contact op te ne men met de rijkspolitie Rei- merswaal of telefonisch 01130- 1810. AARDERBURG - Vanavond komen de oudercommissies van alle bijzondere scholen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen om 19.45 uur bijeen in de rk la gere school Op Dreef te Aar denburg. Onderwerp voor deze avond s het sSchoolwerkplan, dat wordt ingeleid door L. Duchei- ne, hoofd van Op Dreef. Na de inleiding bestaat gelegenheid tot onderlinge discussie. GOES - In de Vakschool vu meisjes aan de Bergweg Goes werd ingebroken. Dn het forceren van een klapra: is men de school binnenga men. De directeurskamer de administratieruimte w den doorzocht, doch de b bedroeg slechts vijf gP Wel werd nog getracht i kluis open te breken, doch mislukte. SAS VAN GENT - Op dejfli sing Tractaatweg/Lange* Eversdam te Sas van verleende gistermorgen streeks half tien de tractor! stuurder E. van W. uit l*6 dorpe geen voorrang aan over de Tractaatweg rijde personenauto, bestuurd mevrouw M.H. uit Terne® Bij de botsing werden t* voertuigen zwaar beschadig TERNEUZEN - Op de ikn sing Alvarezlaan - RoosfU laan te Terneuzen kwarof termiddag de wielrijdster vrouw M. B. uit Ternei botsing met een person bestuurd door mevrouw a R. uit Terneuzen. De WW® ster werd door de person®1' to geschept en moest me beenwond en verdere K» zingen worden opgeno"16;, het Julianaziekenhuis te neuzen. Bij de botsing beide voertuigen zwi schadigd. AMSTERDAM - mijnmarkt. In Bintje werden 20 contracten 1 voor levering april tegen i f 69,00 per 100 kg, en 9 cfi voor levering mei tegen t stemming was flauw.!" 50mm werden 186 contracia handeld voor levering aPru prijs van f92,50 tot 88,10^ voor levering mei Ssi j, tegen f 104,60 tot f 100,20 aB®. contracten voor levering •- tegen f 31,70 tot f 31,80 - ming voor april en mei wa en voor november kalm. BRESKENS-Aan devistfP' aangevoerd met gemiddel® 2.506 kg exportgarnalen Wr pellerijgarnalen 14,88, iow-j 0,65, 2.554 kg schar 1.58,if- schol 2,34, 4.589 kg tong (I tarbot 15,53, 1.902 kg 18.187 kg kabeljauw 2,66,"p wijting 1,70, 29 kg rog V» poon 2,62, 292 kg tongs'^ 1.487 kg bolk 0,98,31 kg k« ftOL- 5TOELREG- UAE is de titel (,an een nieu we langspeel plaat. Liedjes »ver dove kin- jleren, zwak- [innigen of •wakbegaaf- fen, over de ^OM-school; )Ver liefde lussen twee [ongens, die pok nog' min- Jer normaal lijn; over de rraag wie wie jormaal mag joemen... Op |1 maart yordt deze (ilaat ten doop rehouden in heater Or- Sheus te Apel- loorn, tijdens het congres an de Vereniging ter be- ordering van Artho- gogische Aktiviteiten O A. Het zijn liedjes uit iet programma, dat Jan Imeets uit Eindhoven haakt voor het feestcon- ;res in de RAI op 26 no- ember 1983 bij gelegen- leid van het 80-jarige be- taan van O A. Deze studio-opname lat als zangers horen: an Smeets, Nienke Sik- ema en Peter Koene, die lelodieën met de fijne-, fwisselende begeleidin- en schreef. Deze trouba- our-achtige liedjes over leer kwetsbare onder- verpen maken indruk, imdat ze tegelijk fijnge- roelig en kritisch zijn; (en knappe combinatie. je LP is te bestellen door 22,50 te storten op giro f7181 t.n.v. O A, post- jus 32076, 1003 HB Am sterdam. Anna, Ciro Co Een vriend van Ciro's vader is costumier bij het theater. Ciro mag met hem mee en de man laat hem alle costuums en requisieten zien. Tot groot genoegen van Ciro verandert hij de jongen in een oude Romein. In deze kleding stapt Ciro de straat op, waar hij zoveel bekijks trekt, dat zelfs de politie niet om hem heen kan. 20.28 Reilly, meesterspion Zoals Reilly al voorzien had, krijgt zijn arrestatie in Mos kou diepgaande gevolgen. Vooral in Moskou zelf, waar Stalin en Dzerzhinsky hun strijd om het gelijk blijven voortzetten, maar ook in Londen. Cummings is vast besloten Reilly vrij te krij gen, maar Sykes vindt het beter om hem doodleuk te laten vallen. De Tsjeka-agenten zijn in tussen erg actief. Reilly's aPPartement in Londen wordt doorzocht. Ze bedrei gen zijn vrouw Pepita in Pa rijs en laten haar weten, dat Reilly dood is. Maar terwijl jsjulin alle leden van The "Hst' heeft laten arreste ren, wordt Reilly verhoord en gemarteld. En zelfs dan 'Status Quo' in 'Bananas' D

de Stem | 1984 | | pagina 18