OP OP Kerken in de Noordstraat Culturele minderheden zaak voor alle scholen' POR TSER VICECENTR UM OP DE KORREL LTS Terneuzen huldigt bakkers Ondanks slecht weer grote drukte bij triathlon mts meao letsen Eraveren P Sas Rn Gent CITROËNA Aflevering 6 0FDBESTUURSLIDWILLE VAN VOO: ufiPAG 27 MAART 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 ELS MG AT IS! toottroepers ieren 40-jarig Maansfeest W. DE BLOCK WISSE B.V. Klachten Waterlandkerkje Plaatselijk nieuws Sas van Gent lof 28 - 30 at 7 it 19 lijvendegrepen en stelling: 01155-1451 T16 snee" onzer verslaggevers «KEUZEN - „De (onder- a problematiek rond de Leie minderheden gaat 0 dan alleen de scholen Irect met kinderen uit an- K culturen worden gecon- uieerd. Het totale onder leid wordt opgeroepen om 'ijjrlingen mee voor te be- ,j0 op een multi-culturele jealeving". joofd-bestuurslid Leen ,3e van de Vereniging voor aar Onderwijs (VOO) zei dat gisteravond in Terneu- zen waar hij voor de afdeling Terneuzen van de VOO het thema 'Onderwijs en culturele minderheden' belichtte. Vanuit die gedachte vindt Wille het dan ook noodzake lijk dat alle scholen in hun schoolwerkplan rekening hou den met het opgroeien en op voeden in een multi-culturele samenleving. „Het zal juist de taak van de ouders en de schoolbesturen zijn om te zor gen dat dit aspect voldoende de aandacht krijgt in het schoolwerkplan. Ook bij die scholen waar geen Ali's of Mo- hammeds aanwezig zijn". Hij vindt overigens dat het leren omgaan van de blanke jeugd met hun anderskleurige leeftijdsgenoten niet enkel, hoe belangrijk ook, een taak is van het onderwijs. „De rijksoverheid heeft een voorwaardescheppende taak, door wetgeving en het be schikbaar stellen van voorzie ningen, niet alleen in de perso nele sfeer. Het zal vooral de gemeentelijke overheid zijn die moet zorgen dat de diverse maatregelen, die getroffen moeten worden voor het op groeien en leven in een multi culturele samenleving, op el kaar worden afgestemd. Im mers, het is niet een taak van alleen het onderwijs. Het on derwijsbeleid kan en mag niet losstaan van andere beleids ontwikkeling op andere ter reinen. Het onderwijsbeleid is een van die middelen, niet het enige". Getracht moet volgens het hoofdbestuurslid worden de- 'gemeentebesturen op te wek ken om zo'n breed samenhan gend beleidsplan ten aanzien van culturele minderheden te maken'. „Het is nog steeds vervelend dat Nederlandse ouders hun kinderen van school nemen omdat er te veel buitenlanders op zitten. Laten we er in elk geval naar streven dat de ouders van de volgende generatie deze stap niet zullen nemen voor hun kinderen". i Bedenkingen tegen sportnota provincie BREDA - De BOSS d van Oud-stoot- Iroepers en Stoottroe- pers) viert dit jaar zijn mrtigjarig jubileum. Op 1 september wordt in de Generaal Spoorkazerne Ie Ermelo, de bakermat ïsd het in '44 geformeer- ie regiment, een groot herdenkingsfeest gehou- den. Er wordt bij die gele genheid ook een herden kingsboek uitgegeven, waarin de regimentsge- stMedenis uitgebreid on der de loep wordt geno men. Tenslotte ligt het ooi in de bedoeling om een manshoof bronzen sfindbeeld te onthullen, aal een 'stoter' voorstelt. Foor dat alles heeft de 30SS veel geld nodig, re- lien waarom men een be- Iroep doet op de leden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Afgelopen za terdag hield het personeel van de MTS/MEAO een triathlon voor het hele gezin en alle klassen. De triathlon bestond uit de onderdelen: zwemmen, fietsen en hardlopen. Ondanks de bar slechte weersomstandigheden melden zich 18 ploegen om 10.00 uur in de kantine van de MTS. Zo'n 60 sportieve deelnemers be gonnen om 11.00 uur met het eerste onderdeel: 1 kilometer zwemmen in De Honte. De snelste tijd hier gemeten be droeg 14 minuten. De laatste zwemmer tikte af op 27 minu ten. Hierna moest er 30 kilo meter gefietst worden. In to taal 4 ronden via Othene-de Griete-Othene. Hier sloeg het noodlot toe in de vorm van 4 lekke banden. Tijd van de snelste fietser: 53 minuten. Na het fietsen werd meteen gelopen, 5 km, in een aanhou dende regen. De route liep van Othene, langs de kreek, zo naar de kantine van de MTS. De snelste eindtijd daar geme ten bedroeg 1 uur 26 min. en 15 sec. De laatste deelnemer kon binnengehaald worden na 1 uur 52 minuten en 36 sec. Iedere deelnemende ploeg kreeg een herinneringsvaantje aangeboden. Volgens Camiel de Rooij, een van de organisatoren van deze triathlon, zijn de ervarin gen zeer positief en is een der- gelijk sportevement zeker voor herhaling vatbaar. Lief hebbers van deze vorm van sport kunnen 19 mei hun hart ophalen, want dan organiseert de ijsvereniging Terneuzen ook een triathlon. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/HULST/OOSTBURG - Ge meentebestuurders en ambtenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen kijken met enige be denkingen aan tegen de 'discussienota provin ciaal sportbeleid'. Dat bleek tijdens het overleg van het provinciebe stuur met de Zeeuwsvlaamse gemeenten. Gewaarschuwd werd uit de Kanaalzone en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met name tegen de realisering van een groots opgezet sportservi cecentrum in Middelburg, zo als de Zeeuwse sportraad zich dat voorstelt. Ze spraken de vrees uit dat zo'n centrum uit eindelijk een te zware finan ciële belasting voor de plaat selijke sportclubs met zich mee zal brengen en spraken een nadrukkelijker voorkeur uit voor aanstelling van een provinciaal sportconsulent, die naar de clubs toekomt om daar het 'sporttechnisch ka der' een steuntje in de rug te geven. Vooral uit Oostburg kwam het geluid dat de provinciale sportsubsidieregeling (de pro vinciale vertakkingen van de (landelijke) bonden krijgen 1,25 gulden per lid) de macht van de sportbonden alleen ^"1 °nze correspondent ik GENT - De rijkspo- Sas van Gent Baat in .Werking met het project |0.eV°>uIer werk in de re- '«el-Sas van Gent en het Hvoorkoming misdrij- w <je provincie Zeeland wthet graveren van fiet- Project start maandag 2 r om 14,00 uur op het ter- de LHNO-school aan /jollandiastraat te Sas van Daarbij zal aanwezig Eypfgemeester W. Dusar- JJ van Sas van Gent die het O'6 startsein zal geven. volledige programma waar en wanneer men tereent kan, ziet er als volgt uit: maandag 2 april, 13.30 uur LHBO-school; 14.45 uur Fre- derik Hendrikschool. Dinsdag 3 april, 9.00 uur Valckeburgt- school en Valckenestschool; 10.30 uur Michaelschool; 13.30 uur Hanneke en Janneke en Marie-Joséschool, alle te Sas van Gent. Donderdag 5 april kunnen de inwoners van de kern Philippine terecht en wel om 9.00 uur bij school De Werf, 12.00 uur 't Haventje, openbare kleuterschool De Sterre en om 13.00 uur De Meerpaal. In de buurtschaop Zandstraat is men maandag 9 april en wel van 14.00 tot 17.000 uur in De Straete en de St.-Petrusschool plus de kleuterschool. Dinsdag 12 april weer in Sas van Gent. Van 10.00 tot 16.00 uur in De Speye; 16.00 tot 18.00 uur St.- Albert en van 16.00 tot 18.00 uur in sporthal De Vlaande ren. Inwoners van Westdorpe tenslotte donderdag 12 april van 9.00 tot 10.30 uur in de la gere school; 11.00 uur Zwarte- hoek (brouwerij Van Waes) en van 13.00 tot 17.00 uur in zaal Concordia. De onderscheiden bakkers. - foto de stem /corj de boer Van onze correspondent TERNEUZEN Tijdens een feestelijk getinte bijeen komst in de LTS De Vaart te Terneuzen werden gister middag enkele leerlingen gehuldigd. Zes jongens die met succes hadden meegedaan aan de vorige week gehouden regionale bakkerswedstrijden in de primaire en voortgezette opleiding. Daaronder een wel heel succesvolle Joop van Meijel uit Clinge, die twee rayonkampioenschappen won. „Meedoen in twee wedstrijdklassen is al een hele pres tatie, maar als je dan in beide nog kampioen wordt is dat onvoorstelbaar", aldus vakleraar A. Scheele van de Ter- neuzense LTS. En tegen de rayonkampioen in het brood/ banketbakken (primair) Jean-Paul van Dierendonk uit Groede: „Als je uit 80 inzendingen de beste wordt dan is dat een hele prestatie. Je eerste reactie: 'Eindelijk is het me toch een keer gelukt' direct na het aanhoren van de uitslag kan ik best begrijpen". Directeur C. G. Meijer van de school wees er op dat de behaalde resultaten zeker ook voor een deel het werk en de toewijding van de patroons van de jongens zijn ge weest. Hij wilde -hoewel hij zei er trots op te zijn- niet uitsluitend de eer aan de schoolopleiding houden. Beide rayonkampioenen overhandigde hij een fraaie beker en een tinnen wandbord met inscriptie. Ook de andere vier leerlingen van de Terneuzense LTS, die bij de gehouden wedstrijden een derde prijs in de wacht sleepten, ontvingen een beker. Dat waren: Wil- bert Wespel, Theo de Groot en Patrick de Decker uit Ter- neuzen en Peter van Waarde uit Hoek. maar groter maakt. Dit ten koste van de 'recreatiesport'. Met name wethouder L. Marquini (Sas van Gent) en ambtenaar J. Stolte (Honte- nisse) maakten zich tot spreekbuis van de bezorgd heid over een te omvangrijk sportservicecentrum. Marqui ni noemde zo'n centrum mooi en prachtig, maar wees erop dat vooral de provinciale ver takkingen van de landelijke sportbonden ervan zullen pro fiteren. Hij sprak de vrees uit dat de plaatselijke sportclubs middels hun contributies voor een te groot deel van de kosten moeten gaan opdraaien. Zoals gemeld staat het da gelijks provinciebestuur blij kens de nota achter de realise ring van een sportservicecen trum in eenvoudige vorm, in ieder geval zonder dat daar een kostenverhogend appa raat voor administratief/or ganisatorische dienstverle ning aan gekoppeld wordt. WD-gedeputeerde E. Maris (verantwoordelijk voor de welzijnsplanning en de sport) legde tijdens het overleg uit dat over realisering van een 'afgeslankt' sportservicecen trum nog jjeerï absolute zeker heid bestaat omdat de finan ciering nog niet rond is. Men hikt met name tegen de sterk gedaalde opbrengsten van de sporttoto aan. Datzelfde geldt voor de plannen om een con sulent aan te stellen voor on dersteuning van 'sporttech nisch kader. W. de Meurichy, hoofd van de welzij nsafdeling van de provinciale griffie, legde uit dat het provinciebestuur een sportservice-centrum vooral ziet als een manier om (subi- die)gelden doelmatiger en ef fectiever te besteden. Zo'n centrum zou betekenen dat de Zeeuwse sportraad, de sport bonden en andere 'steunpun ten' voor de sportbeoefening in Zeeland in één gebouw ge huisvest zijn en van één geza menlijk apparaat gebruik kunnen maken. Welzijnsambtenaar J. Smeets (Oostburg) hekelde de 'ontzettend overtrokken machtspositie' van de landelij ke sportbonden. Hij zei dat al leen de clubs die aan de vaak vergaande eisen van de bon den voldoen kunnen profite ren van het geld dat de bonden via de provinciale subsidiere geling krijgen toegeschoven. Daarmee wordt volgens hem de recreatiesport -hij noemde met name zaalvoetbal- en vol leybalcompetities- de dupe. Van provinciezijde werd ge steld dat de bonden deson danks van grote waarde zijn voor ondersteuning van de sport in de provincie. Men wees er verder op dat ook de recreatiesport, wanneer deze zich provinciaal organiseert, van de subsidieregeling kan profiteren. AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 De Lange Kerkstraat in 1822 met de N.H. kerk die in 1885 werd gesloopt. Links van de kerk het torentje van het oude gemeentehuis. NA het verkrijgen van de stadsrechten beschikte Ter neuzen over een paar voor die gemeenschap belangrij ke gebouwen. Naast het stadhuis en het reeds eerder vermelde Kasteel van Ter neuzen was het kerkgebouw het belangrijkste. Sinds jaar en dag is de huidige Noord straat de plaats waar men vanaf het begin ter kerke ging. Omstreeks 1584 was de Noordstraat een dijk langs de zogeheten Kleine Buth- polder en daar stond de Ca- pelle tot Neuzen. In 1579 al hadden de daar kerkende katholieken het gebouw verlaten en werd het door dominee Van Orliens inge wijd voor de hervormde ere dienst. Het gebouw voldeed ken nelijk niet want in 1598 prij ken op de stadsrekening posten voor de bouw van een nieuwe kerk op een erf bin nen de stad, waar ook thans de hervormde kerk staat. En in 1604 kreeg Terneuzen nog wel geen nieuwe kerk maar wel een nieuwe dominee die het kleine plaatsje aan de Honte wijd en zijd ver maardheid zou geven: Pe trus Hondius. Behalve met het geestelijk heil van zijn kudde hield Hondius zich ook bezig met hun lichame lijk heil: hij kweekte ge neeskundige kruiden in zijn riante buitenverblijf De Moffenschans. Hondius had geen al te hoge pet op van de Terneu- zenaars. Dat staat te lezen in zijn werken waarin hij de corruptie bij het gemeente bestuur, de zucht naar weel de en opschik bij de vrou wen kapittelt. Hij hekelt naar P.J. Baert wanbetalers, de achterklap en de jacht op geld en bezit. Wij weten uit zijn boeken dat in die tijd in Terneuzen zijdewormen werden ge kweekt. In 1660 kon Terneu zen een nieuwe kerk in ge bruik genemen. Door de jaren heen be klaagden dominees zich over leden van hun gemeente. In het begin van de 18e eeuw b.v. een ds. Anvijs die ver wijtend schreef over de on behoorlijke omgang van vrouwen met soldaten, over vechten en dronkemanspar tijen. De kerk die in 1660 werd gebouwd werd in 1885 ver vangen door de huidige her vormde kerk aan de Noord straat. De vloer van de oude kerk verdween onder die van de nieuwe kerk. Graf kelders en zerken werden intact gelaten zodat men in 1966, bij herstelwerkzaam heden, acht grafstenen blootlegde, die later een plaats kregen langs de wand van de kerk. In 1841 was een ook een nieuw kerkgebouw door de Gereformeerden in gebruik- genomen. Maar niet na be hoorlijke strijd, zoals overal in de vorige eeuw waar de Afscheiding wortel schoot. In 1838 ontstond hierdoor de Christelijk Afgescheiden Gemeente in Terneuzen. Zo als elders in het land werden deze 'nieuwlichters' door de overheid nauwlettend in de gaten gehouden en werd in gegrepen wanneer meer dan 20 leden bijeen waren. Zo bestaat nog een proces-ver baal opgemaakt door burge meester Steenkamp die op 15 december 1839 een dergelij ke kerkdienst binnenviel. De burgemeester leverde ook schamper commentaar op diverse personen die in 1840 officieel toelating en er kenning van de nieuwe ge meente vroegen. Een Ko ninklijk Besluit van 1841 verleende echter de ge vraagde vergunning en on danks tegenwerkingen en verdachtmakingen werd een bescheiden kerkgebouw op gericht aan de Noordstraat. Dit gebouw deed dienst tot 1892. Toen besloot de kerke- raad kerk en aanpalend woonhuis te slopen en ter plaatse een nieuw gebouw te stichten. Op donderdag 9 no vember 1893 werd die nieu we kerk dan ook in gebruik- genomen. Hij staat er tot op de dag van vandaag. In 1966 werden bij herstelwerkzaamheden in de kerk aan de Noordstraat oude graven blootgelegd. Deze steen rustte op de laatste ligplaats van Joos Laureijs, baljuwvan Axel, Neusen en Biervliet. Hij overleed in 1630. Toneelavond - Toneelclub De Waterlanders houdt zaterdag 31 maart de jaarlijkse toneel avond. Op uitnodiging komt de toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde het stuk 'De Wonderdokter' spelen. Door het grote succes van De Wa terlanders met de eigen pro- duktie 'Alledaagse dingen' is men er niet in geslaagd voor deze avond zelf een stuk in te studeren. De uitvoering van ODI, in het dorpshuis, begint om 19.30 uur. Na afloop volgt een verloting en een bal. Raadsvergadering - Donder dag 29 maart houdt de ge meenteraad de maandelijkse vergadering in het gemeente huis aan de Westkade en be gint om 19.30 uur. Op de agen da staat onder meer een aantal voorstellen tot verkoop van gemeentegrond, een voorstel met betrekking tot het voeren van verweer ten aanzien van het door reinigingsbedrijf Boon BV te Middelburg inge diende beroepsschrift en een voorstel tot het garanderen van geldleningen ten behoeve van de bouw van woningen in de Poelstraat. Eveneens wordt een voorstel van de stichting Ons Zeeland besproken tot subsidietoekenning ten behoe ve van de voorjaarscontact dag. De vergadering is open baar.

de Stem | 1984 | | pagina 17