RS EKKING CHT e bv HET STINKT IN NIEUW-NAMEN 'Provinciale werkersbij vormingscentra ÏXCL USIEF DIJKVERZWARINGSPROJECTEN Kruistocht van landbouw tegen rioolslib onnodig Vrees voor oesterziekte Zeeuwse bergers aktief in Brest DE {TRISCHE FALLATIE DINSDAG 27 MAART 1984 in Axel ECHNISCHE DIENST WATERSCHAPPEN: in het ïrnieuwde stadhuis rzorgd door: Commissie RRA: 6T erugploegen' uitkeringen is doorbraak ZUIVERINGSHEFFING 'ONZUIVER' HOOG Eerste protest tegen kamp in Koewacht GS: VOORWAARDEN AAN SUBSIDIE VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 useum „Het Land foto's, n. 20.00 uur/toegang gen voor de 1e, 2e '/cultureel centrum er koningin in Zee- erbouwde stadhuis entrum „de Halle" tadhuis. I, E.M.M. Koewacht, fait een onzer verslaggevers [JUNEUZEN - De kruistocht, lie ie georganiseerde land- de laatste tijd onder kot tegen het gebruik van jveringsslib als meststof, is etaseerd op een onnodige Rijkstoedeling voor ÏÜ/ÏÏp|extra werk minimaal 12-4 5 Tel. 01146-1396 31-5 Goedkopere en hoogwaardi ger meststoffen dan die uit het jib zijn nauwelijks denkbaar, erneer omdat de controle Isarop scherp is. Stoffen als drijf- en kunstmest laten veel meer dubieuze sporen achter in de grond. Dat verweer tegen de kruis tocht van de boeren liet het al gemeen bestuur van de tech nologische dienst van de Zeeuwse waterschappen, met name voorzitter G. de Jager, gisteren horen in Terneuzen. De Jager onderschreef wel het uitgangspunt van de land bouworganisaties: de grond, hét produktiemiddel bij uit stek, moet zuiver blijven. Maar veel verder ging zijn be grip niet. De huidige richtlijnen van de Unie van waterschappen voor de kwaliteit van zuive ringsslib, lopen per 1 april af. Het overleg over nieuwe en nog scherpere voorwaarden is bijna afgerond. In Zeeland gaan waterschappen, hun technologische dienst en de boerenorganisaties binnen kort rond de tafel zitten om het eens te worden. Een nota over slibgebruik is daarbij ge spreksonderwerp. De Jager was er toch redelijk optimis tisch over. Bestuurslid P. van Hoeve wees er op dat de huidige richtlijnen nu al veel strenger zijn dan die volgens de wet chemische afvalstoffen. „Daarom ben ik verwonderd over de reactie van de land bouw. Wij horen zeker niet in het beklaagdenbankje thuis". De Jager was toegeeflijk ten opzichte van de eis van de boe ren dat niet alleen het slib, maar ook de grond waarop die terecht komt, regelmatig wordt onderzocht. „Al zeg ik erbij dat dit dan niet alleen moet gelden voor slib, maar voor alle andere aan te wen den meststoffen". Volgens hem brengen kunstmest en drijf mest zeker zoveel giftige stoffen (cadmium, koper, kwik) in de grond als het zui veringsslib. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Uit het zogenaamde 1-mil jard-programma van het rijk, gericht op 'aan diende werkgelegenheidsprojecten', krijgt Zeeland -geheel volgens het bestaande rijks- ::edelingsbeleid- slechts een minimale bijdra- Se. Althans, wanneer -zoals in feite dient te gebeuren- het geld voor dijkverzwaringsprojecten niet wordt Meegerekend. Vervolg van pagi In haar brief dringt De Zeeuwse Oester er bij Braks en de Kamercommissie op ran, voor verdere proeven al leen gebruik te maken van vers uit de Grevelingen opge vist oesterbroed. In een toelichting stelde gis teravond het CDA-Kamerlid Huib Eversdijk, voorzitter van ie vaste Kamercommissie voor Visserij, dat de Kamer wellicht deze week nog zal bij eenkomen om de minister te vragen of de proef met de nieuwe oesters legaal dan wel illegaal tot stand is gekomen. De Zeeuwse Oester ligt al iaren overhoop met de Vereni ging van Oesterkwekers en' -Exporteurs, bestaande uit kwekers die na de strenge winter van '62/63 de kweek hebben voortgezet en die sindsdien een monopolieposi tie hebben opgebouwd. Een Kamermeerderheid heeft inmiddels Braks zeer te gen zijn zin gedwongen ook ex-kwekers en hun rechtsop volgers weer percelen toe te. wijzen, maar Braks maakt daarmee weinig haast: hij wil wachten tot het Oosterschel- demilieu zich heeft hersteld van de partiële afsluiting met de half-open pijlerdam. Bovendien ziet hij als groot bezwaar de dikke zandlaag op de lang ongebruikte percelen op de Yerseke Bank. Verwij dering van dit zand zou vol gens een rapport van het mi nisterie 15 a 20 miljoen kos ten, maar De Zeeuwse Oester heeft ondanks verwoede po gingen dit rapport nog nooit onder ogen gehad. Nu VER- VOEX van Braks toestem ming heeft gehad 300.000 plat te oesters uit te zaaien (dat is de oorspronkelijke Zeeuwse oestersoort) vermoeden de ex- kwekers een nieuw complot. In hup brief aan Braks en de Kamercommissie zeggen zij dat op grond van de 'beboe- ringsnormen' van het Rijksin stituut voor Visserij-onder zoek (20 oesters per vierkante meter) in de Oosterschelde ruimte is voor een bezaaiing van 200 tot 300 miljoen oesters. Dat zou 30 tot 40 nieuwe be drijven met een gezamenlijk personeelsbestand van ruim 200 man een jaaromzet geven van 40 a 50 miljoen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Bergers van het Vlissingse bedrijf Van den Akker zijn op het ogenblik in de Franse havenstad Brest ak-, tief met de berging van een ponton. Het gaat om de uit Ham burg afkomstig Giant 14. De Zeeuwse bergers aan boord van het splinternieuwe werk- schip Deurloo wachten mo menteel op goed weer. De Giant 14 kantelde enkele weken geleden in het kanaal tijdens een reis van Engeland naar Brest. De lading kranen die op de poton stond ver dween in de diepte. Een van de opvarenden verdronk. De ponton spoelde later aan op de Franse kust en werd vervolgens naar Brest ge bracht. Van den Akker hoopt de ponton bij goed binnen en kele dagen met behulp van een drijvende bok recht te zetten. telefoon 01155-z710 Dat vindt de commissie bouw' van de Zeeuwse Raad voorde Arbeidsmarkt (RRA). Van het 1 miljard-program- tais 3,2 procent beschikbaar vrn Zeeland. Op het eerste jacht is dat meer dan het aantal inwoners (2,5 procent m het landelijk totaal) of het ©tal werklozen (1,9 procent- lui het landelijk totaal) zou phtvaardigen. In feite ech- r, zo redeneert de RRA-com- hissie, is Zeeland onderbe- Iteld. Van de 225 miljoen gulden ie aan Zeeland is toebedeeld, |»t namelijk 25 miljoen aan ijltverzwaringsprojecten horden besteed. De RRA- jsamissie beschouwd derge- se werkzaamheden niet als invullende werkgelegen heidsprojecten' omdat ze zon- fcr het 1-miljard-programma termijn zeker ook worden /'■gevoerd. In dat licht bezien jhjgt Zeeland 'slechts' 1,3 pro lent uit de landelij ke pot. piet duidelijk he RRA-commissie onder ent tussen de toegewezen projecten ook nog andere 'erkzaamheden, waarin 'het ;®eiste van additionaliteit' aoeilijk te herkennen is. Ook i!r't men de eis dat alle pro pten voor 70 procent door ©gdurig werklozen moeten 'wden uitgevoerd moeilijk te ■taliseren. „Het is niet duide- v welke instantie met de wntrole op de naleving is be- Verder vindt men dat de Neeten teveel centraal van- Den Haag zijn gekozen, "ardoor mogelijk voorbij is gaan aan projecten, die «Wrang verdienen. Twee van de drie uitgeko- n dijkverzwaringsprojecten aand van Saefthinge en Sloe) ««men volgens de RRA-com- ,™ssie alvast van de lijst wor- n afgevoerd omdat ze al ge- zijn en daarom niet meer ,T.de voorwaarden kunnen 'doen. Daarbij wordt aange- ffld dat er nog genoeg dijk- ™aringsprojecten in de ''ggen. Het derde project "hushoofd Nieuwe Sluis in *-uwsch-Viaanderen) üjkt "Uitvoerbaar. geld is verder als volgt gewezen: 'n de sector Volkshuisves- JJ< Ruimtelijke Ordening en j/'dU 5,1 miljoen. Het gaat VS miljoen voor de rijksge- 'endienst, 1,3 miljoen voor °Pknappen van 27 woon- I oTionumenten en 3 ton voor Opknappen van 15 voor- I "iogse woningen. 13 de sector Landbouw en Jphj ruim 3,5 miljoen. Het I., R 1,5 miljoen voor land- l'mting in Kapelle/Wemel- eei 1,3 miljoen voor de aan- van fietspaden in De 'tonan, op Westerschou- j, «n de aanplant van bos in tc'; 4,8 ton voor natuurbe- v 1.5 ton voor openluch- en 80 mille voor hetzelfde bij De Braakman. In de sector Economische Za ken 7 ton. Het gaat voorname lijk om reconstructie in Vlis- singen (vissershaven, Nieu- wendijk en Scheldestraat) voor in totaal ruim 5 ton. In de sector Volksgezondheid en Cultuur 6,2 ton. Daarvan gaat 4,2 ton naar restauraties, onder andere in Zierikzee en Aardenburg en 2 ton naar nog nader te bepalen sociaal-cul turele activiteiten. l^t( 'eatie op Westerschouwen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het experi ment van de regering met het 'terugploegen' van uitkerings- gelden ten behoeve van 'nut tig' werk betekent een door braak in een al vele jaren du rende discussie. Dat constateert de commis sie 'bouw' van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt (RRA). De commissie heeft echter meteen al ernstige be denkingen tegen één van de Zeeuwse 'terugploegprojec- ten', aangewezen door het mi nisterie van WVC. Het betreft de aanwending van 1 miljoen gulden aan uit- keringsgelden als subsidie voor de uitbreiding van het zwembad in Vlissingen. Vol gens de commissie betekent dit dat met subsidie een golf- slagbad zal worden aangelegd, dat als sterk concurrerend mag worden beschouwd met eenzelfde 'particuliere' voor ziening in Kamperland. Evenals bij de uitvoering van de 1-miljard-operatie (zie elders op deze pagina) vraagt de RRA-commissie zich af of bij de terugploegprojecten wel voldaan kan worden aan de voorwaarde dat 70 procent van het werk door langdurig werklozen wordt verricht. Verder wordt nog eens na drukkelijk gewaarschuwd te gen 'concurrentievervalsing'. Voor 'terugploegprojecten' in Zeeland is ruim 8,6 miljoen gulden aan uitkeringsgelden beschikbaar. Het ministerie van WVC verdeelt daarvan 5,3 miljoen: bijna 2,3 miljoen voor restauratie van de kademuren in Zierikzee en de vissersha ven in Vlissingen; bijna 1,8 miljoen voor ondrhoud van nog aan te wijzen monumen ten; 1 ton voor het zwembad in Vlissingen en 2,5 ton voor res tauratie van het kasteel Ter Hooge in Middelburg. Het ministerie van VROM heeft de rest van het geld ver deeld. Zoals vorige week uit voerig gemeld wordt die 3,3 miljoen gestoken in het op knappen van bijna 1000 huur woningen. Door Eugène Verstraeten en Paul de Schipper NIEUW-NAMEN/HULST - Het stinkt in Nieuw-Namen. Bij de bewoners is vorige week een aanslag voor een zuiveringsheffing van 217 gulden in de bus gedepo neerd. Dat terwijl tweederde van het rioolwater van Nieuw- Namen in een open sloot naar België verdwijnt. Ook zijn er bewoners die rechtstreeks op de Belgische riolering lozen. Een aantal heeft aangekondigd de 'on zuiver' hoge zuiveringshef fing niet te zullen betalen. Geen geld voor stank en rat ten, aldus de betrokkenen. „Betalen? Ik zal tot het uiterste wachten, 't Is hier eén grote stinkzooi. Man, als een burger zo iets doet in zijn hof, dan steken ze hem binnen". André Verpoorter woont vlakbij de riool-uit laat aan de Schelpstraat in Nieuw-Namen. Hij is niet de enige die boos is geworden door de acceptgiro van het waterschap Hulster Am bacht. Zijn buurman Albert Bracke: „Ze hebben al in '79 beloofd van iets te zullen doen. D'r is nog niets ge daan, als het hier in de zo mer warm is, dan is het niet om te harden" Ratte ngif Het riool in Nieuw-Namen: „Als het hier in de zomer warm is, dan is het niet om te harden" foto de stem/corj de boer Stank en ratten! De dienst Openbare Werken brengt af en toe rattengif bij Etien van de Brande aan de Schelpstraat. Het goedje moet de dieren die vanuit de open sloot de buurt belagen van zijn erf jagen. Ook hij kreeg een aanslag van 217 gulden. Van de Brande: „Het trekt ner gens op. Het is in '80 begon nen met 150 gulden per gezin en nu is het zo hoog en we hebben nog niets. D'r is al gereclameerd, maar 't enige wat ze doen van het water schap is de blubber uit de sloot halen en die blijft dan weken in der berm liggen". Als voorlopig oplossing suggereert hij het leggen van een 200 meter lange buis in de sloot langs de Schelp straat. Het afvalwater van Nieuw-Namen loopt hier via het zogenaamde Killeke door de Saeftinghepolder naar het grondgebied van de gemeente Beveren. Het Kil leke is een oude toegang tot de vissershaven van Kiel- drecht. Inwoners van Nieuw-Na men hebben uitgerekend dat het waterschap sinds de in voering van de zuiverings heffing al een kleine kwart miljoen gulden van de 300 gezinnen in het dorp heeft gebeurd. En nog steeds stroomt het afvalwater naar België. In sommige gevalen hebben bewoners zelf hun riolering aangesloten op die van de Belgische gemeenten Sint-Gillis-Waas en Beve ren. Toestemming „We hebben toestemming gevraagd aan burgemeester en schepen van Sint-Gillis en het was op tien dagen ge piept". Volgens de Hulster wet houder G. van de Voorde van Openbare Werk gaat het slechts om twee tot drie gevallen aan de Smetstraat. Hij is kennelijk onwetend van het feit dat ook vier be woners aan het Kerkepad rechtstreeks op de Belgische riolering zijn aangesloten. Ook zij zijn tot hun woede aangeslagen voor de omstre den zuiveringsheffing. Een reactie: „Het water schap staat niet recht in zijn schoenen. We betalen al vier jaar. We steken ons rioolwa ter in de Belse buis. We krij gen niets voor onze centen. Je legt toch ook geen geld op d'n toog bij de bakker zon der dat ge d'r een brood voor krijgt". Iemand spreekt van 'deugnieterij' en belooft dat hij de acceptgiro terug zal sturen 'met vier ratten staarten er aan". De bewo ners wijzen er ook op, dat het grensdorp Nieuw-Na men veel uitkeringstrekkers telt: „Voor Nieuw-Namen zijn het crisisjaren. We heb ben hier veel doppers. Men sen toch...en nou weer 217 gulden, waar haal je ze van daan". Albert Bracke zegt weinig vertrouwen te hebben in het waterschap en de gemeente Hulst: „Ze beloven van alles. We zijn al jaren bezig, ook via de dorpsraad en de ge meenteraad. De gemeente stuurt ons naar het water schap en het waterschap weer naar de gemeente. Het zijn allemaal knikkeboller- s. als er ene knikt..dan knikken ze allemaal". Dorpsraad Al in april 1978 informeer de de dorpsraad van Nieuw- Namen naar aansluiting van de plaatselijke riolering op de zuiveringsinstallatie van Hulst. Datzelfde gebeurde in 1979. Wethouder Van de Voorde verwees toen naar het waterschap en sprak van 'een zeer dure zaak'. Bij het Hulster Ambacht is men zeer verbaasd, maar niet onder de indruk over ontstemming in Nieuw-Na men. Juist nu na eerdere pro testen in andere kernen de aanslag uitvoerig met een folder is toegelicht komt er weer herrie. Wet is wet, wie loost betaalt, wie niet loost betaalt niet", zo redeneert men in Hulst. Griffier C.Ysebaert: „Of het water al dan niet gezuiverd is doet er niet toe. Het waterschap is bezig met aanleg van zuive- ringswerken. Maar het kan niet allemaal tegelijk. Voor Nieuw-Namen staat dat binnen afzienbare tijd te ge beuren". Op de vraag wan neer moet hij het antwoord schuldig blijven. Over bestaan aansluitin gen op België zegt het Hul ster Ambacht niets te weten. Ysebaert: „Dat is een zaak van de gemeente, die gaat over de rioleringen". Met de bevestiging dat er inderdaad 'Belgische aan sluitingen' zijn merkt wet houder Van de Voorde nog wel op: „Andersom zullen er ook wel Kieldrechtenaren zijn die in Nieuw-Namen lo zen". Bus in brand gestoken KOEWACHT - De eerste trei terpartijen tegen de komst van het woonwagencentrum in Koewacht zijn begonnen. Door onbekenden is zaterdag morgen op het toekomstige centrum aan de Emmabaan een oude bus in brand gesto ken. Hoe de bus op het terrein te recht is gekomen is onduide lijk. Evenmin is er een spoor naar de vermoedelijke da- der(s). Het woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen is kort geleden met de aanleg van het centrum begonnen. De rijks politie in Axel heeft de zaak in onderzoek. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De subsidie van de provincie Zeeland aan de drie Zeeuwse vormingsin ternaten, Hedenesse/Het Zil veren Schor (Cadzand/Arne- muiden) en het Van Eeghen- huis (Aardenburg), zal na drukkelijker moeten worden ingezet voor de uitvoering van provinciale steunfuncties op het terrein van de volwassene neducatie. Daartoe is een nieuwe sub sidieregeling ontworpen, waarmee in de jaren 1984 en 1985 geëxperimenteerd kan worden. Er is een jaarlijks be drag van 3,9 ton mee gemoeid. Dat blijkt uit een voorstel van het dagelijks provinciebe stuur. Het geld zal nu zo ver deeld worden dat elk internaat een functionaris (een 'provin ciaal werker') in dienst kan houden, die zich in de eerste plaats bezig houdt met het 'ontwikkelen van deskundig- heidsbevorderende activitei ten ten behoeve van werkers in de volwasseneneducatie'. Dit in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt Volwasse neneducatie de Zeeuwse Vrouwenraad en, voor zover die al bestaan, de Regionale Educatieve Centra (REC's). De functionarissen zullen ook hulp moeten bieden bij de ontwikkeling van de REC's. Verder zullen ze zich onder meer bezig moeten houden met het opzetten en uitvoeren van kadervormende activitei ten, zowel in als buiten de in ternaten, ten behoeve van het sociaal-cultureel werk. Daar toe worden ook het jeugd- en jongerenwerk, peuterspeel zaal werk, maatschappelijke activering, maatschappelijke dienstverlening, hulpverle ning e.d. gerekend. Elk vormingsinternaat krijgt 80.000 gulden voor de functionaris en 10.000 gulden voor 'overheadkosten'. Boven dien krijgt elk vormingsinter naat een 'werkbudget' van 40.000 gulden voor kadervor mende activiteiten (het geven van cursussen e.d.). Daarvan krijgt men 15.000 gulden meteen in het handje en wordt de overige 25.000 gul den uitgekeerd op basis van door gebruikers aangevraagde cursussen. GS willen de inter naten ook inschakelen bij een op te zetten 'leergang' voor be roepskrachten en vrijwilligers in de volwasseneneducatie. De Zeeuwse staten beslissen op 11 mei.

de Stem | 1984 | | pagina 13