De Bron open tijdens gesloten hengelseizoen P DELTAFEDERATIE WIL GESCHEIDEN ZONES Pastoor Bresken maakte beeldje voor vredeskam Computer verovert hart verkenners Culturele prijs stad Goes voor A. Kousemaker jivondje d in Hulster Snuffelmarkt slaat aan GRAANBEi „anBatt<*en maandai T erneuzenaar ernstig gewond bij ongeluk Bejaarde man bezweken aan brandwonden Manifestatie CDA Zeeland goed bezocht IN WOENSDRECHT Landbouw wil maatregelen tegen ganzen VOOR TWEEDE KEER IN SAS VAN GENT politierapport Bijeenkomst rouwen voor Vrede in Oostburg merKen 26 MAART 19 VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEËLAKÏft Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Zaterdag avond omstreeks 21.00 uur is K. van L. uit Terneuzen ern stig gewond geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval op de Westlangeweg te Hoofd plaat. Dit ongeval ontstond toen de auto waarin hij mee reed, en die werd bestuurd door J. I. H. uit Breskens, van de weg raakte. Bij het inhalen raakte de auto in de berm, ging ver volgens enkele malen over de kop, om in een sloot tot stil stand te komen. De verwon dingen van L. waren dusdanig dat na eerst per ambulance naar oostburg te zijn vervierd, hij naar Brugge werd overge bracht. H. liep slechts lichte verwondingen op, van hem is een bloedproef genomen. Van onze correspondent OUDELANDE - De 82-jarige A. Schouwenaar uit Oudelan- de is zaterdagmorgen in het Zuiderziekenhuis in Rotter dam bezweken aan de ver wondingen die hij vrijdag had opgelopen door een brand in de schuur bij zijn woning. Zoals gemeld raakte de man, die in zijn schuurtje aan het werk was, op nog onbe kende wijze in brand. Een buurvrouw wist hem met zijn brandende kleren aan uit de schuur te trekken, maar zijn verwondingen waren van dien aard dat hij toch in het zieken huis is overleden. De schuur en de boerderij van Schouwe naar werden volledig door de brand verwoest. Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Ruim 200 mensen uit de gehele provincie hebben zaterdag de manifestatie van het CDA Zeeland in Kapelle bezocht. Tijdens deze bijeen komst lanceerde staatssecre taris Piet van Zeil (Midden- en Kleinbedrijf) zijn plan om de startkansen voor beginnende ondernemers te verbeteren, waarover op de binnen-bui- tenland pagina's van deze krant wordt bericht. Behalve door Van Zeil werd verder het woord gevoerd door ondermeer prof. dr. D. Kuiper die het rapport 'Van Verzor gingsstaat tot Verzorgings maatschappij' besprak. Hij wees op de ontwikkeling van de ik-cultuur in de huidige maatschappij waar tegenover het CDA de medeverantwoor delijkheid wil plaatsen. H. Pröpper, voorzitter van de Ka merkring Gelderland van het CDA lichtte het rapport 'Appèl en Weerklank' toe, waarin on dermeer wordt aanbevolgen het contact tussen CDA en de kerken te verbreden en te ver diepen en jongeren meer kans te geven verantwoordelijkheid binnen de partij en vertegen woordigende lichamen te dra gen. Na het optreden van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok vond een fo rumdiscussie plaats naar aan leiding van 's morgens tijdens de besprekingen in diverse groepen geformuleerde stel lingen. Van onze correspondent VOOR TERNEUZENSE ONI-VISSERS TERNEUZEN - Leden van de hengelsportvereniging Ont spanning Na Inspanning (ONI) uit Terneuzen mogen in het gesloten seizoen hengelen op het viswater De Bron nabij Spui. Oni heeft op dit water het visrecht. Dit is ook het geval met de Spuikreek, doch het ONI-bestuur wil voor dit wa ter het gesloten seizoen, dat loopt van 15 maart t/M 31 mei, handhaven. Dit water is niet zo gemakkelijk bereikbaar en men moet vrijwel in alle ge vallen gebruik maken van landbouwgronden. Vooral in het voorjaar, de tijd van in zaaien door de boeren, kan dit wel eens problemen opleveren. Verder, zo werd zaterdag avond tijdens de ONI-voor- j aars vergadering door voor zitter A. Hamelink naar voren gebracht, is de Spuikreek een water waarin de vis zich goed voortplant. Een reden temeer, aldus Hamelink, om zinvol en erg voorzichtig met dit water om te springen. Wat het kanaal Gent-Ter- neuzen en de westelijke Rijks waterleiding betreft, ook daarop het ONI het visrecht maar is het weinig zinvol om het vissen in de gesloten perio de aan te bevelen. Dit in ver band met het feit, dat niet alle vissoorten gevangen mogen worden en te gaan vissen op bijvoorbeeld een brasem die er toch niet zwemt, heeft weinig zin, aldus de ONI-voorzitter. Water de overige waters aangaat, hiervoor bezit ONI slechts een machtiging. Dus is men aan het oordeel van de beheerder, of diegene die daarop het visrecht heeft, ge bonden. Duidelijk is in ieder geval nu reeds, dat op de uit watering van de Otheense- kreek het gesloten seizoen blijft gehandhaafd. Hamelink kon zaterdag avond nog niet zeggen hoe dat gaat worden met de Otheense- kreek zelf, omdat hij bij na vraag bij de gemeente Ter- neuzen te horen kreeg, „we hebben daar nog geen beslis sing over genomen". Kustvissers hebben last van watersport Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM Voorzitter A. van Over- veld van de Deltafederatie zal op 11 april staatssecretaris A. Ploeg (Landbouw en Visse rij) een rapport aanbieden. Daarin wordt de overheid gevraagd meer aandacht te besteden aan de problemen van de zoutwatervisserij. Van onze correspondent WOENSDRECHT - Pastoor Omer Gielliet uit Breskens heeft een zelf vervaardigd houten beeldje, voorstellende 'De Stille Wachter', aangebo den aan bewoners van het vredesactiekamp te Woens- drecht. Dit naar aanleiding van de volwassencatechese en een kerkdienst te Breskens waarin ieders verantwoordelij kheid voor de vrede in de wereld centraal stond. Ook werd toen het plan opgevat naar Woens- drecht te gaan met enkele pa rochianen en een lid van de werkgroep 'Vrouwen voor Vrede'. De Breskense afvaardiging nam deel aan de stille tocht naar en de wake bij de vlieg basis. Deze wake houdt onder meer in meditatie, zang en ge beden. De tocht worden dage lijks tweemaal ondernomen vanuit de vredesbarak naast de rk kerk in Hoogerheide dit centrum houden dag nacht twee tot zes mensen wacht om belangstellenden ontvangen, informatie te ven over de vredesactivist en stille tochten te organis ren. Daar dit gebeuren veel druk op de Breskense grtI heeft gemaakt, zijn al piann gemaakt naar Woensdrec terug te keren en op 1 a, mee te doen met de grote n knick van de vredesbewe» op de vliegbasis. Ieder hiervoor belangstelling fe kan contact opnemen metre toor Gielliet. Van Overveld, die ook lid is van het hoofdbestuur van de landelijke hengelaarsorgani satie NWS, deelde dat zater dag mee tijdens de in Bergen op Zoom gehouden vergade ring van de Deltafederatie, de overkoepelende organisatie van 108 hengelsportverenigin gen in Zuidwest-Nederland met gezamenlijk40.000 leden. Volgens de voorzitter van deze federatie is het een dui delijke zaak dat de zoutwater vissers steeds meer in de knel komen. De recreatie aan de kust neemt toe, er wordt onder de kustlijn steeds meer met bootjes gevaren en de henge laars worden er van hun stek ken verdreven. „Wij gunnen andere mensen hun plezier, maar ook onze mensen hebben daar recht op. Vandaar dat wij ervoor plei ten om langs de kust bepaalde zones in te stellen waar de sportvissers ongestoord hun gang kunnen gaan", aldus Van Overveld. In het rapport dat hij op 11 april aan de staatssecretaris overhandigt, staan ondermeer de knelpunten waarmee de zoutwatervisserij momenteel te maken heeft. Zo zijn er vol gens de samenstellers van het rapport aan de kust te weinig duin- en dijkovergangen en trailerhellingen voor de hen gelaars. Wat betreft wateren als het MIDDELBURG - De drie Zeeuwse landbouworganisa ties willen van de overheid maatregelen tegen wilde gan zen, die grote schade toebren gen aan de landbouw. Zuid- Beveland en met name de Yerseke Moer zijn geliefde broed- en overwinterplaatsen van enorme kolonies ganzen die percelen wintertarwe en grasland volkomen kaalvre ten. De drie organisaties heb ben dit zaterdag meegedeeld. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ruim 2.000 bezoekers passeerden gisteren de kassa van de evenementen hal van De Vlaanderen voor een bezoek aan de snuffel markt. Hiermee is de tweede snuffelmarkt in de Sasse Vlaanderenhal een enorm suc ces geworden. Gezien het suc ces van de vorige snuffel markt, lag dit ook helemaal in de lijn van de verwachting. Al vanaf gistermorgen 10.00 uur stroomde de evenemen tenhal vol met nieuwsgierige snuffelaars, die op de volle kramen zochten naar iets van hun gading. Sommigen zoch ten gericht naar iets wat ze ze ker verwachtten te vinden, anderen kwam puur uit nieuwsgierigheid en liepen buiten verwachting tegen iets wat ze voor deze prijs eigen lijk niet konden laten liggen. De tweedehands koopwaar was te typeren als 'je kon het zo gek niet verzinnen of'tele visies, tweedehans horecabe- stek, boeken, bleedjes, noem maar op. Tot laat in de middag schuifelden de bezoekers schouder aan schouder tussen de rijen kramen, waar stand houders zowel privé als in verenigingsverband, winst uit hun spullen trachtten te halen. De organisatie zei dat gelet op het succes in het najaar weer een snuffelmarkt wordt gehouden. Veerse Meer en de Grevelin gen heeft de Deltafederatie al meer gepleit voor aparte zones voor surfers en voor henge laars. Het provinciaal bestuur van Zeeland voelde daar tot nog toe weinig voor. Berichten dat er niet meer gesurft mag worden bij De Schotsman werden door het bestuur van de Deltafederatie met gejuich ontvangen. „Men heeft dat weliswaar niet ge daan omwille van de sportvis- serij. Maar als men dit om an dere redenen doet dan moet het voor de sportvisserij in de toekomst ook kunnen. We zul len bij het provinciaal bestuur van Zeeland aankloppen", zei Van Overveld. Hij had nog een verheugend bericht voor de zoutwatervis sers in petto. Op advies van een ministeriële commissie voor de zoutwatervisserij (waarin Van Overveld zit na mens de NWS) krijgt het Rijks Instituut voor Visserij- Onderzoek (RIVO) de op dracht de gedragingen te on derzoeken van een aantal vis soorten waarvoor de sportvis sers veel belangstelling heb ben. Het gaat hierbij om geep, herder, zeebaars, paling en dergelijke. „Het ene jaar kun nen we die goed vangen, het andere jaar niet", merkte de voorzitter op. „We weten van de gedragingen van deze soor ten nog maar weinig. Dit in te genstelling tot bijvoorbeeld haring". Van Overveld riep de verte genwoordigers van de vereni gingen op attent te zijn als er plannen worden gemaakt waarbij ook de hengelsport in het geding is. Dat is bijvoor beeld het geval bij ruilverka velingen. „Op dat soort plan nen moeten we vroegtijdig in spelen en zorgen dat rekening wordt gehouden met de hen gelsport". Verkenners achter de computer TERNEUZEN - Scoutinggroep St. Hu- bertus uit Terneuzen hield zaterdag een druk bezochte computerdag voor ver kenners en publiek. De algehele leiding berustte bij de rowans. De dag was mo gelijk gemaakt door de medewerking van de computerclub Terneuzen. De rowans worden gevormd door jongens ouder dan 15 jaar. Velen van hen volgen een opleiding aan de MTS en met name de richting informatica. Aan gezien een aantal van hen zelf thuis een computer oftewel PC (huiscomputer) heeft staan, leek het de jongens leuk en tevens leerzaam om de kennis bij elkaar te brengen en ermee te werken en te la ten werken door de verkennersgroep. Het was dan ook een dringen van jewel ste bij de negen computers. Men was de middag begonnen met enige uitleg over de computer en zijn mogelijkheden en onmogelijkheden. Daarna kon, zij het met enige hulp een - foto wim kooi jman klein eigen programma gemaakt wor den en op de computer worden uitge probeerd. Hierna kwam het onspannen de deel van de middag en verschenen allerlei spelletjes op de beeldschermen zoals een schaakprogramma, een re- kenopgave, een prijsvraag en een recep- tieboek. Aan de prijsvraag is tevens een prijs verbonden. Velen maakten van de gelegenheid gebruik eikaars program ma's te copiëren. Voorzitter G. van Rossum van de culturele raad Goes overhandigt Adriaan Kousema ker de legpenning, behorend bij de culturele prijs 1982 - fotowillem mieras Van onze correspondente GOES - Het door burgemeester Blanken geciteerde ge zegde 'Een profeet wordt nooit in eigen land geëerd' ging zaterdagavond niet op in Goes, waar een bomvolle Grote of Maria Magdalenakerk hulde bracht aan oud-organist, componist en koorleider Adriaan Kousemaker. De hulde was tastbaar door legpenning, behorend bij de culturele prijs 1982 van de stad Goes, en hoorbaar door het concert van de Christelijke Oratoriumvereniging, die met mede werking van de sopraan Berna Kousemaker en organist Stoffel Gunst voornamelijk muziek van de heer Kouse maker ten gehore bracht. Na de pauze concerteerde het Zeeuws Koperensemble. Adriaan Kousemaker (dit jaar 75 geworden) kreeg de onderscheiding als blijk van waardering voor zijn jaren lange inzet in de kerkmuziek-vernieuwende sfeer. Hij was de man achter het bij vele muziekliefhebbers beken de Marcussen-orgel dat hij 42 jaar lang bespeelde en waarvan de bouw mede op zijn rekening geschreven kan worden. Verder was de heer Kousemaker (naast tal van andere functies) 30 jaar dirigent van de Christelijke Ora toriumvereniging. „De stad Goes blijkt eigen profeten wel degelijk te kunnen eren", zo besloot burgemeester Blanken zijn toe spraak na de uitreiking van de prijs. IJZENDIJKE In een lam bouwschuur op de Oranjedij is zaterdagmiddag omstreet 13.30 uur een landbouwtrek,:: door kortsluiting in brand vlogen. Een passerende auii mobilist wist de brand te blus sen. Later nam de brand* van IJzendijke de zaak ove De trekker is eigendom vat; heer C. de N. OOSTBURG - In de Scta straat reed een personenau bestuurd door J. L. van de I uit Breskens bij het wegrijdi op een parkeerterrein tegs een geparkeerd staande air van N. B. uit St. Kruis. Be; voertuigen liepen schade op OOSTBUR - Op de Zuidzara se straat ontstond een staartbotsing, waarbij et tweetal auto's werden besch digd. Mevrouw M. M. R. Terneuzen stopte voor voor haar rijdende persoi au die af wilde slaan. B ach.erop komende Be) personenauto, bestuurd doe iemand uit Gent, bemerkte d te laat, en reed achter auto van M. Er was alleenma teriële schade. lyiftANDAG 26 MAART Van onze correspondente HULST - Op uitnodiging vanl !pen Dullaert' hebben zater- de volksdansgroepen:! Avogro uit Aardenburg, del grutmoolen uit Sas van GentJ Toon en Tine uit Moerbeke] ,01. en Hava Naqila uit Vogel waarde, een grootse demon stratie gegeven in de grotel iaal van het Hulster multi-| functionele gebouw. Omdat men danste in hetl midden van de zaal, zat hetl oubliek er in een halve cirkell omheen, zodat men alles goed" kon zien en volgen. Er waren ruim honderd belangstellen-I den. Alle vier de groepen traJ den één maal voor en één maalj na de pauze op met een aantal| dansnummers. Zo bracht Avogro in buiten-1 landse kostuums enkelel Griekse- en Balkandansen. Del groep werkt met geluidsban-l den. In West-Zeeuws-Vlaan-I deren blijken de vrouwen I meer te zien in het volksdan-l sen dan de mannen. Avogrol Do we RILLAND - In de nachts vrijdag op zaterdag is incii Reimerswaal te Rilland ee vechtpartij ontstaan. Er we den drie personen met een je weer bedreigd en een ma werd met een mes gestota Een 40-jarige inwoner vi Rilland is aangehouden, ter wijl enkele vuurwapens in be slag genomen werden. SLUISKIL - Het 12-jan meisje J. H. te Terneuzen vi! gistermiddag van haar toen het dier op een moment schrok van iets. Z liep daarbij verwondingen aan het rechterbeen en mos zich onder behandeling va een arts stellen. Het ongeva gebeurde nabij de brug Sluiskil. TERNEUZEN - De Ternel zense brandweer werd vrij dagavond ter assistentie ge vraagd voor een brandje een woning van P. D. aan Nicolaas Beetstraat te Ter neuzen. Daar was in de ruimt waar de centrale verwal mingsketel staat door kende oorzaak brand uitge broken. De brandweer was be vuur spoedig meester, zodatè schade beperkt bleef. TERNEUZEN - De Terne# naar A. te S. deed bij de 8' meentepolitie in zijn wool plaats aangifte van beschai' ging aan zijn personenaut Deze zou vrijdagnacht zijn ge stolen en later teruggeval In het struikgewas aan kruising De Blokken-Schel» boulevard te Terneuzen. TERNEUZEN - Materie' schade aan twee personenai to's was het gevolg van efl aanrijding zaterdagmiddag de kruising Axelsestraa-' Iepenlaan te Terneuzen. D® verleende de automob® A. D. uit Terneuzen, die lin® af wilde slaan, geen aan een personenauto, stuurd door M. F. te Terne" zen. TERNEUZEN - Een onder'» vloed verkerende zeeman11 Somalijand heeft zatero morgen een steen gew""L door een ruit van het kant® van Muller aan het oosl Bolwerk te Terneuzen man was hiertoe overgef omdat naar zijn zeggen hem niet vlug genoeg bin". liet. En aangezien hij i—- j de gave van het woord n> missen, liet hij de kracht1 het argument gelden. Van onze c IJZENDIJKE - De di drijf Doens-Vermue meen te Oostburg zijn over weer een mogeli de onderneming, die niet meer te handhave De kans bestaat dat Do gen aan de Oranjestraat, bouwde kom nabij het zog Provinciale Waterstaat is mo menteel bezig met een onder zoek naar mogelijke geluids overlast. Wethouder A. de Feyter van Oostburg bevestigde dat de plannen voor overbrenging van het bedrijf naar de Oran jestraat bestaan. „Planolo gisch behoort de nieuwe loka- tie tot de mogelijkheden, hoe wel dan eerst een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk is. Het college heeft zich overigens nog niet over deze zaak gebogen", ver klaarde hij desgevraagd. Deining Onder de bewoners van de Oranjestraat is inmiddels al enige deining ontstaan. „Wij hebben aan één bedrijf (de huidige Cehave-vestiging) in deze branche al genoeg. Als we de vestiging van Doens-Ver- mue kunnen tegenhouden dan zullen we dat zeker doen. We moeten wel met z'n allen nog bekijken hoe we de zaak gaan aanpakken", aldus één van de bewoners. Geruchten dat het IJzen- dijkse bedrijf al grond zou hebben aangekocht aan de Oranjestraat werd door een woordvoerder van Doens- Vermue bevestigd noch ont kend. Overlast Zoals bekend heeft Doens- Vermue thans enige loodsen Van onze correspondent OOSTBURG - De West- «eeuwschvlaamse afdeling n de werkgroep Vrouwen tenl Vrede komt morgenoch- v_ om 9.00 uur bijeen in het k^Wencontact Lotje te Oost- Naast verslag van de kof- 'eocbtend op de Internationa- Vrouwendag op 8 maart zal i worden gesproken over de len°rmatiemappen' we^e zul" n worden verspreid in J^fkkamers van huis- en uartsen en ziekenhuis. Ook n de orde komt het schrij- n van brieven en kaarten ar CDA-kamerleden, als- Vr de voorlichtingsdag van a °vwen voor Vrede op 10 shirt 'n ®er8en °P Zoom en de uiedagen over burgerlijke ""?®ho°rzaamheid 13 en 14 in Hedenesse.

de Stem | 1984 | | pagina 4