China wil meer Japanse investeringen Tien miljoen voor nieuwe ondernemers Scholten komt met alternatief voor CDA DEK DE fcCHILLEN 4Nee zeggen tegen kruisraketten is niet voldoende' Engelse vorstin ondanks aanslag naar Jordanië Mondale wint in geboortestaat Hart Om nieuw protest tegen te gaan Fransen met aftocht uit Beiroet begonnen LaIMPAG 26 MAART 1984 17 PAGINA 2 ;BINNEN-BÜITENLAND: HILVERSUM 5 HILVERSUM 3 HILVERSUM 4 binnenland buitenland 0 S S I N G VVD wil nader onderzoek in affaire-Valk scheveningen Onderzoek naar rol bewaarder ontsnapping tweede zevenbergse 'Bisschoppen boeten klassestrijd ^kennen' Dankert op PvdA-partijraad: Het weer Enkele buien Zon en maan Hoogwater Bewindsvrouw weerspreekt broekstok bij luchten Irak meldt weer aanval op schepen Forse winst voor Grünen in Baden- Württemberg VAN ZEIL IN KAPELLE: T49 PAGINA; rt. Eigenlijk is die dag dat a alles mag eten veel be- igrijker dan die water- e3 toddag. Heel misschien 1 de water- en brooddag I i stimulans zijn om de 5 zdingsgewoonten van de 1 les mag'-dag te herzien 1 iar als je je na een dag ood stort op (ik citeer nu 1 m de folder) „de moorkon reep chocola, de borrel' I t glaasje wijn en het lek'- I ~e toetje" dan is alles tnrh 3 over op alsmaar alles I Big'-dagen (dus elke dag de 1 torkop enzovoort), dan 1 n je afgevallen zijn wat je I It, maar dan zit het er z0 1 'er aan. Wisseldieet. Mis- I lien Holland op zijn I alst, misschien Holland op I n malst, over een jaar zul- I we het weten. 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiill jj4Ii onze redactie binnenland HILVERSUM - Er zal in juni "n nieuwe partij worden op dicht als alternatief voor het La. Deze voorspelling deed ljI (oud-CDA-)Tweede Ka llid Jan Nico Scholten za terdag voor de VARA-radio. Volgens Scholten is de be- I hoefte aan een alternatief voor let CDA toegenomen door 'bo splannen' als de verdere ver- ging van de uitkeringen en I je voorstellen van de CDA- fractie met betrekking tot de ziektekosten. Scholten en zijn fractiege noot Dijkman zullen de ko mende maanden bijeenkom sten met geestverwanten be leggen, waarna in juni de be slissing over het al dan niet oprichten van een nieuwe par tij zal worden genomen. Begin februari achtte het duo na een soortgelijke bijeenkomst in Epe de tijd voor een nieuwe partij nog niet rijp en ging niet verder dan de oprichting van een 'brede basisbeweging'. oord. 7.20 De NCRV deze week 30 Nws. 7.35 Hier en nu. (ca 7 si 'eerman Hans de Jong. 8.00 Nws 30 Nws. 8.33 Te Deum Laudamus 59 Moment. NOS: 9.05 NOS-sdoT' ef. 9.24 Waterstanden. 9.30 Nws CRV9.33 Psychiatrie en werke kheid (10.30 Nws.). 11.00 De we" >ld zingt Gods lof (11.30 Nws) .00 Boer en tuinder. Overheids- oorl.: 12.16 Gesprekken met vrou. en. NOS: 12.26 Meded. voor land tuinb. 12.30 Nws. NCRV- 12 3e ier en nu. (12.55 Kunst- en vliee erk. 13.00 Nws. 13.10 Buitenl ommentaar van Herman Ame nk). 13.30 Nws. 13.33 Kerk van- laag. 13.50 Onder schooltijd 14 3n Iws. RVU: 14.33 We hadden het >ns anders voorgesteld. VOO: 14 53 I Ieronica nws.radio (15.00, 16 Óo I 7.00 en 18.00 Nws). 18.30 Uitzen- ling van het NIK. 18.45 Uitz. van Ie Bond zonder Naam. VOO: 1850 'eronica sport. (19.00 Nws). 19 30 'eronica nws.radio. 19.33 Confron- 4tie (20.00 Nws.). 20.30 Veronica ws.radio. 20.33 Trend. Teleac- 1.30 Let's swing, introduktieprogr ïerh.). 22.00 Onderwijskunde (5) OO 22.30 Nws. 22.40 Veronica ws.radio. 23.00 Het zwarte eat 3.55 Nws. teder heel uur nws. AVRO: 7.02 De lummerplaat. (7.30 en 8.30 AVRO's •adiojourn.). 9.03 Arbeidsvitami- L ien. 11.03 'n Nieuw geluid. (11.30 P WRO's radiojourn.) 12.03 Hol- ands Glorie. (13.30 AVRO's radio- ourn.) 13.56 Per saldo. 14.03 Het Stenen Tijdperk. 15.03 Muziek met vïeta. (15.30 AVRO's radiojourn,) j 6.03 Toppop Discoshow. (17.30 VVRO's radiojourn.) 17.56 Per sal- lo. NOS: 18.04 De avondspits. i WRO: 19.02 Stennes. 20.03 Folkli- 'e. 21.02 Elpee-uur. 22.02 Candle- ight. 23.02 AVRO's Swingtime. fCRO: 7.00 Nws. 7.02 Aubade. (8.00 iNws. 8.05 Sonate van Beethoven). [8.50 Aan woorden voorbij9.00 j Quartet to Esterhazy. Kwartetten i ran Hayden en Mozart. 10.00 The I Starlight Express, op. 78, Elgar. ^adio Kamer Ork. met solisten. LI.45 Pianorecital. 12.15 Op kleine j ichaal. 13.00 Nws. 13.05 Van hoog ïaar laag en omgekeerd. 14.00 Kol- age van alledaags en zeldzaam. VARA: 15.00 Hommage aan Walt 1 Whitman: composities van Holst I en Hindemith. 16.15 Muziek van Rimsky-Korsakov. 20.00 Collegium Vocale, Gent: Oude geestelijke nuz. 21.20 Muziek van Marais. 22.00 Jazz-op-vïer. Presentatie: |Aad Bos. Noodtoestand in Chili afgekondigd Steekpartij (Via AM-zender Hilversum 1) NOS: 19.02 Nws. voor buitenlan ders. 19.02 Bulletin in het Marok kaans-Arabisch. 19.10 Bulletin in 1 het Berbers. 19.20 Bulletin in het Turks. 19.30 Bulletin in het Spaans. Van onze redactie binnenland HILVERSUM - De VVD zal morgen in de Tweede Kamer pleiten voor een nader onder- toek naar de rol van de Neder landse militaire missie in Su riname ten tijde van de staats greep in 1980, de zogenoemde iaak-Valk. WD-woordvoerder Weisglas zei dit zaterdag voor de VARA-radio. De VVD zal zich echter niet aansluiten bij de eis van de linkse oppositie dat zo'n onderzoek moet wor den verricht door de Kamer zelf. Volgens Weisglas gaat die »orm 'te ver'. Hij zal erop aan dringen dat de commissie van onafhankelijke deskundigen ie de zaak-Valk heeft onder- acht, een vervolgopdracht krijgt. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie stelt een onderzoek in naar de rol die een bewaarder in het Huis van Bewaring in Scheveningen zou hebben gespeeld bij de ontsnapping van vijftien ge detineerden op zondag 18 maart. Volgens een klacht die de advocaat van een gedetineerde die niet is ontsnapt heeft inge diend, zou de bewaarder voor een bedrag van tien mille vier ijzerzagen hebben geleverd en (iet pistool waarmee de bewa kers die zondag werden over meesterd. De advocaat, mr O. Ham- merstein uit Amsterdam, hoeft de klacht gedeponeerd J1! de Commissie van Toezicht ran het Huis van Bewaring en "ij staatssecretaris mevrouw Korte-Van Hemel (Justitie), dot ministerie heeft de klacht ;or hand gesteld van het par- kot in Den Haag, dat een on derzoek in stelt, zo heeft een woordvoerder zaterdagmor- 8on bevestigd. Van onze redactie buitenland SANTIAGO - De Chileense regering heeft dit weekend de noodtoestand afgekondigd voor het gehele land, drie dagen voor de achtste na tionale protestdag tegen het militaire bewind waartoe is opgeroepen door de oppositie. Het besluit werd in Santiago aangekondigd door de Chileense minister van binnenlandse zaken, Jarpa. Met de noodtoestand trach ten de Chileense militaire autoriteiten de verwachte nieuwe golf van protesten in te dammen. De regering onder president generaal Pinochet kan geregelde troepen inzetten om de openbare orde te verze keren. Minister Jarpa noemde het instellen van de noodtoestand een 'voorzorgsmaatregel' om de openbare orde en de veilig heid van de bevolking te ver zekeren. Hij zei niet hoe lang de uitzonderingstoestand zal duren. Het regeringsbesluit komt nadat door aanslagen die eind verleden week op elektrici- teitsmasten werden gepleegd Santiago, andere grote steden en de rest van het land zonder elektriciteit kwamen te zitten. Chileense oppositieleiders hebben morgen uitgeroepen tot een nieuwe nationale pro testdag tegen het bewind van Pinochet om eisen kracht bij te zetten tot vorming van een voorlopige regering, die Chili binnen 18 maanden naar de democratie zou moeten leiden. De bevolking is opgeroepen thuis met het traditionele ge rammel op potten en pannen de ontevredenheid met het mi litaire bewind en de gevolgen van de economische crisis dui delijk te maken. De spanning in Chili loopt de laatste tijd weer op. Voor het weekend eiste de uiterst rechtse Triple A de verant woordelijkheid op voor de aanslag op de Chileense chris tendemocratische leider Jorge Lavandero. De christen-democraat werd in zijn woning in elkaar geslagen en moest worden op genomen in een ziekenhuis. Ricardo Nunez, leider van het Chileense Socialistische Blok (BS), zei vrijdag tijdens het eerste openbare eerbetoon aan de vermoorde oud-presi dent Salvador Allende in San tiago verklaard dat de herin nering aan de socialistische president „een nederlaag is voor diegenen die de macht hebben" in Chili. Betogingen en nationale stakingen moeten worden voortgezet „totdat het land onregeerbaar wordt voor de dictatuur", aldus Nunez. EEN 16-jarige jongen uit Nij megen is zaterdagavond om het leven gekomen door mes steken in zijn borst tijdens een vechtpartij in de binnenstad. Een andere Nijmegenaar liep eveneens door messteken ver- wonigingen op in zijn oksel. De politie heeft dit gisteren meegedeeld. De oorzaak van de vechtpartij, tussen twee groepen jongeren in de bin nenstad, is nog onduidelijk. Een verdachte is inmiddels aangehouden. Universiteit AAN de Universiteit van Am sterdam (UvA) zullen de ko mende vijf jaar zeshonderd volledige arbeidsplaatsen ver dwijnen. Rekening houdend met het deeltijdwerk betekent dit een totaal verlies van acht honderd banen. Dit staat in het Randvoorwaardenrapport 1984-1989 van de universiteits raad. Baskenland IN verscheidene Baskische steden is het zaterdagnacht onrustig geweest door het op treden van demonstrerende jongeren. De Spaanse oproer politie moest waterkanonnen gebruiken en er werden vijf arrestaties verricht. Helicopter EEN helicopter van het Ame rikaanse leger is zaterdag tij dens een oefening bij de Zuid- koreaanse stad Pohang neer gestort. Daarbij kwamen alle inzittenden, 18 Amerikaanse en 11 Zuidkoreaanse soldaten, om het leven. CONFERENTIE' Samen met Ien van den Heuvel liet PvdA-lijsttrekker voor de Euro-verkiezingen, Piet Dankert, zich zaterdag uitgebreid bejubelen. - fotoanp AMSTERDAM - Als we nee zeggen tegen de kruisra ketten hier en elders, dan moeten we ook gaan naden ken over hoe het dan wel moet met onze veiligheid. Alleen nee zeggen is niet genoeg. Van een onzer verslaggevers •usoips '01 T'8 'ssfuif joqtBdsjamDB z 's^idsttaJ0* -1 - De Nederlandse bis hoppen moeten erkennen er sprake is van een klas- strijd binnen de maatschap- ;!J en de kerkelijke samenle- ,"iê- Het wordt hoog tijd dat bisschoppen een andere °uding aannemen ten op- cnte van de arbeiders. Als de «^stelijke leiders dit niet *n dan zuilen de arbeiders 'fder gaan zonder bisschop- P't was het idee waarom de p'ordag gehouden tweede zit- '"6 van de 'Zevenbergse con ferentie' draaide. De conferen tie vond plaats in de Bredase Levensschool en werd bijge woond door ongeveer zeventig gelovige arbeiders uit drie Ne derlandse kerken. Onderwerp van de confe rentie was: 'Hoe speelt geloof voor ons, gelovige arbeiders, een rol in ons dagelijkse leven en strijd'. Over deze vraag werd in verschillende groepjes gediscusieerd. „Het bestaan van een arbeider zou, als hij naar het geloof geleefd zou hebben, er een zijn van een brave meeloper met een mis vormd ontzag voor het gezag", aldus de slotconclusie van de conferentie. „Gelovend in de realiteit van het materialisme werd het geloof voor de arbeider een zaak van nooit aflatende con flicten en verzet, zowel op het bedrijf, het gezin als daarbui ten", zo vervolgt de slotverkla ring. De Zevenbergse conferentie is ontstaan na een bijeenkomst van ruim dertig mannen en vrouwen uit de arbeiderswe reld in Zevenbergen in maart 1983. De voorzitter van het Euro pees Parlement, Piet Dankert, zei dit zaterdag nadat hij met grote meerderheid (99 stem men voor hem, 23 voor oud partijvoorzitter Ien van den Heuvel) was gekozen tot lijst trekker van de PvdA voor de Europese verkiezingen in juni. In de partijraad bestond hier en daar twijfel over Dan kerts gezindheid in de raket- ten-kwestie. Daarom liet Dan kert nogmaals verklaren dat hij voluit achter het PvdA- programma staat. Hij bleef echter zijn zorg uiten over de toekomst van het veiligsheids- beleid. Pogingen uit de partijraad om de omstreden Euro-parle mentariër Johan van Minnen naar een verkiesbare plaats te halen strandden. Na vele her stemmingen werd de diep te leurgestelde Van Minnen uit eindelijk op de 15e plaats ge zet, nog twee plaatsen lager dan door de commissie geadvi seerd. De partijraad stoeide ook nog even met de negentiende plaats op de lijst, waarvoor de Latijns-Amerika deskundige Piet Nelissen in aanmerking kwam. Hij verblijft momen teel als officieel waarnemer van de Nederlandse regering bij de presidents-verkiezingen in El Salvador. Over zijn uit zending heeft hij geen enkel contact met de partijtop of de fractie, die zich tegen het zen den van waarnemefs hebben uitgesproken, gehad. PvdA-voorzitter Max van den Berg verweet in een rede voor de partijraad de rege ringspartijen CDA en WD het bedrijven van een 'politie ke koehandel' met de kernwa pens. Het lijkt deze partijen steeds minder om buitenland se veiligheid te gaan en meer om binnenlandse veiligheid van hun kabinet, zei hij Hij speculeerde over het feit dat als compromis tussen CDA en VVD wellicht tot het plaat sen van 16 kruisraketten in Woensdrecht besloten wordt. In een reactie voor de Avro- radio wees VVD-voorman Nijpels gisteren deze beschul diging van de hand. Een Amerikaanse marinier onderzoekt een auto, die vlak buiten de Amerikaanse am bassade in Amman stond, kort nadat een bom explodeerde. - fotoupi LONDEN - Koningin Eliza beth van Engeland is giste ren naar Jordanië vertrok ken. Het vijfdaagse bezoek was zaterdag op het laatste moment nog twijfelachtig geworden door een bomaan slag in de buurt van de Brit se ambassade in de Jor daanse hoofdstad Amman. De bom richtte overigens niet meer dan lichte schade toe. De Britse regering kwam naar aanleiding van de aan slag in spoedzitting bijeen. Na een drie uur durende vergadering werd besloten dat het koninklijke bezoek doorgang kon vinden. Wel is het bezoek met de grootst mogelijke veiligheidsmaat regelen omgeven. Zo is het vliegtuig van de koningin uitgerust met een raketaf weersysteem. De radicale Palestijnse Aboe-Nidalgroepering heeft zich inmiddels verantwoor delijk gesteld voor de aan slag in Amman. Drie leden van deze splintergroepering zitten in Engeland een ge vangenisstraf wegens een moordaanslag op de Israëli sche ambassadeur in 1982. Die aanslag was direkte aanleiding voor de Israëli sche invasie in Libanon. Van onze redactie buitenland PEKING - De Japanse premier, Nakasone, en de Chi nese leider Deng Xiaoping hebben gisteren met elkaar gesproken over een uitbreiding van de economische betrekkingen tussen de Chinese Volksrepubliek en Japan. Deng riep Japan op meer te investeren in Chi na. Veel bewolking en enkele buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden Wind uit zuidelijke richtingen, boven land matig, aan de kust en op het ijssel- meer af en toe krachtig, 6 De vooruitzichten van dinsdag tot en met vrijdag: wisselvallig weer met af en toe regen. Minimumtemperatuur oplo pend tot iets boven nul. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. VANDAAG Zon op07.28 u Zon onder20.03 u Maan op05 45 u Maan onder13.16 u MORGEN Zon op07.26 u Zon onder20.05 u Maan op06 18 u Maan onder 14 .24u VANDAAG Bath11.30 en u Hansweert11.07 en u Terneuzen10.40 en 23.29 u Vlissingen10.19 en 23.06 u Wemeldinge11.38 en u MORGEN Bath00.17 en 13.04 u Hansweert00.01 en 12.40 u Terneuzenen 12.11 u Vlissingen11 49 en u Wemeldinge00.29 en 13.15 u Mozambique ZWAARGEWAPENDE Mo- zambikaanse politiemannen en leden van de veiligheids dienst hebben zaterdag en zondag invallen gedaan bij le den van het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) in Mozam bique. Bij die invallen is een niet nader omschreven hoe veelheid wapens in beslag ge nomen, aldus deze bronnen. Er zouden vier mensen zijn gear resteerd. Van onze redactie binnenland HILVERSUM - Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (Justitie) ontkent dat ge vangenen tijdens het luch ten de zogenoemde broek- stok weer aan zouden krij gen. Zij weersprak giste ren voor de Avro-radio be richten dat de broekstok weer wordt ingevoerd in het huis van bewaring in Zwolle, waartoe de hoofd officier van justitie aldaar toe zou hebben besloten. Een officier van justitie heeft trouwens niet eens de bevoegdheid te bepalen hoe en op welke wijze ge detineerden worden ge lucht, aldus Korte-Van Hemel. De broekstok, waardoor gedetineerden de benen niet of nauwelijk kunnen buigen met als ge volg een minimale kans op ontvluchten, wordt wel ge bruikt tijdens het trans port van gevangenen. Nakasone rondde gisteren zijn driedaagse besprekingen met de Chinese leiders af. Tij dens die besprekingen is ge bleken dat de twee landen het eens zijn over de meeste inter nationale vraagstukken. Maar op het gebied van de economi sche samenwerking zag Deng nog „enige problemen". Zijns inziens is het wan trouwen van het Japanse be drijfsleven om in zee te gaan met China te groot. En die twijfel is volgens Deng niet geheel onbegrijpelijk. Daarom wilde hij beklemtonen dat China zal blijven openstaan voor de buitenwereld en ga ranties zal bieden voor buiten landse investeerders. Nakasone verwelkomde China's pogingen om het zake lijke klimaat te verbeteren, maar herhaalde het Japanse standpunt dat zonder verdere Chinese stappen ten aanzien van de bescherming van in vesteringen en octrooien het moeilijk zal worden om meer particuliere investeerders te lokken. Overigens waren de Chi nees-Japanse besprekingen met grote hartelijkheid omge ven. Van Chinese zijde was niets meer te merken van 'oud zeer'. Van onze redactie buitenland BAGDAD - Volgens de Iraak- se regering hebben marine en luchtmacht van dat land dit weekeinde vier olietankers en koopvaardijschepen bij de Iraanse olieterminal Kharg vernietigd. Een Iraanse militaire woordvoerder heeft dat be richt echter ontkend. Het be richt is uit andere bron niet bevestigd. Bagdad gaf geen bijzonder heden over de schepen maar liet weten dat de aanval een uitvoering was van eerdere waarschuwingen aan buiten landse schepen en olietankers uit de buurt van Kharg en an dere Iraanse havens te blijven. Eritrea DE guerrillabeweging in Eri trea heeft zaterdag bekendge maakt dat meer dan 4500 Ethiopische militairen zijn ge dood bij een groot offensief deze week langs de kust van de Rode Zee. Massagraf IN Zimbabwe is een tweede massagraf gevonden van zwarte guerrillastrijders die indertijd vochten tegen het blanke minderheidsbewind. Het graf is gevonden op 130 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Harare. BONN - Ondanks een klein verlies heeft de christen-de mocratische CDU de absolute meerderheid behouden bij de verkiezingen in de Westduitse deelstaat Baden-Württem- berg. Grote winnaar waren de Grünen, die er zelfs in slaag den de liberalen voorbij te streven. De CDU behaalde 51,3 pro cent, tegenover 53,4 procent in 1980. Dat betekent dat Spath ook de komende vier jaar weer alleen kan regeren. De so ciaal-democratische SPD be haalden 33 procent tegenover 32,5 procent bij de vorige deel staatverkiezing. De liberale FDP ging van 8,3 naar 7,2 pro cent. Een geweldige sprong van 5,3 naar 8 procent maak ten de Grünen. De royale winst van de Grü nen is des te opmerkelijker omdat de partij in deze deel staat de afgelopen vier jaar vrijwel uitsluitend door on derling gekrakeel in het nieuws is geweest. Van onze redactie buitenland BEIROET - De eerste Franse militairen die deel uitmaakten van de multinationale vredes macht, zijn gisteren uit Bei roet vertrokken. In de Libane se hoofdstad vonden gisteren nog enkele schietpartijen plaats tussen Druzische en Soennitische milities. De eerste 250 Fransen van het in totaal 1.250 man tellende contingent, gingen aan boord van een veerboot. Zij namen ook een deel van het materieel mee. De dag voor de aftocht begon raakten nog vijf Fran sen gewond bij de 'groene lijn', die oost- en west-Beiroet van elkaar scheidt. Wie de rol van de Franse troepen nu gaat overnemen is nog niet bekend. Na het ver trek van de andere deelnemers aan de vredesmacht, hielden de Fransen de strijdende par tijen bij de 'groene lijn' in de gaten. Van onze redactie buitenland TOPEKA - De voormalige Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft zaterdag bij de plaatselijke partijverkiezingen ('caucuses') in de staat Kansas een nieuwe overwinning geboekt in de strijd om de presidentskandidatuur van de Democratische partij. In deze staat kozen de plaatselijke democratische leiders 37 afgevaardigden naar de Nationale Conventie in juli, waar de Democraten de man zullen aanwijzen die het in de presidents verkiezingen van november zal opnemen tegen president Rea gan. Mondale kreeg 18 afgevaardigden achter zich en zijn rivaal Hart 13. De derde democratische kandidaat, de zwarte dominee Jackson, bleef in Kansas met lege handen staan. Zowel Mondale als Hart was niet naar Kansas gekomen, aan gezien zij op dit moment beide een felle campagne voeren in New York, waar veel meer afgevaardigden te winnen zijn. Niet temin toonde Mondale zich verheugd over zijn overwinning in Kansas, waar Hart is geboren. Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Staatssecretaris Piet van Zeil (Economische Zaken) heeft een plan ontwik keld om startende, zelfstandi ge ondernemers meer kansen te bieden. Het plan tot steun aan die nieuwe ondernemers valt in drie delen uiteen: een bedrag van 10 miljoen gulden wordt beschikbaar gesteld voor voorlichting en training van de nieuwe, startende onderne mers. Daarnaast moet een bege leidingsgroep worden gefor meerd met behulp van be staande ondernemers, ver vroegd uitgetredenen en ge pensioneerden die het klappen van de zweep in het bedrijfsle ven kennen. En als derde on derdeel zag de staatssecretaris het geven van meer bevoegd heden aan banken om gelden onder staatsgarantie beschik baar te stellen aan nieuwe startende ondernemers. Op die manier kan de nodige finan ciering snel rond komen. Van Zeil lanceerde zijn plan tijdens de manifestatie van het CDA Zeeland, zaterdag in Kapelle. Het plan voorziet in nog meer faciliteiten voor nieuwe ondernemers, die zowel uit de groep uitkeringstrekkers als werknemers mogen komen. De nieuwe starters krijgen zes maanden de tijd om, met be houd van uitkering, te bewij zen dat hun ondernemersplan nen levensvatbaar zijn. De termijn kan zelfs tweemaal met een half jaar verlengd worden. Van Zeil dacht dat voor dit nieuwe plan veel belangstel ling van de zijde van aspirant- starters zou bestaan. Hij wees erop dat in Nederland jaar lijks 15.000 mensen een nieuw bedrijf beginnen en nog eens 15.000 mensen een bestaande onderneming overnemen. „Meer advisering, voorlichting en begeleiding moet voorko men dat veel van deze bedrij ven weer te snel verdwijnen", zo zei hij. Hij wees erop dat de over heid nogal wat geld heeft overgehad voor ondernemend Nederland. Momenteel staat een door de staat gegaran deerd krediet van 1,2 miljard gulden uit. Van Zeil ver wachtte dat eind dit jaar dit krediet tot 1,4 miljard zal zijn gestegen. De staatssecretaris wil zijn nieuwe ondernemersplan nog in april aan de Tweede Kamer voorleggen zodat, als alles snel wordt afgehandeld, de nieuwe regeling met ingang van 1 juli van kracht zou kunnen zijn.

de Stem | 1984 | | pagina 3