VANNACHTEEN UURTJE MINDER! 3,7 PR OPEEN DRAKACEL SLAAPT UWÈL! ZATERDAG 24 MAART 1984 EXTRA OP ZATERDAG5 PAG|J 7aTERDAG 24 MAART aanvullend geld nodig en daarvoor wordt jaarlijks de Nationale Collecte Kinderbescherming gehou den. Deze week is het weer zover. Russen Boven- moerdijkers Alweer Faber tegBsr" PAPIER1 VOOR UW PEN Kerk en politiek sterschuim matrassen Spanje: weer treinstaking VS: minder noodhulp El Salvador „Buitenlandse leningen voor Suriname" mm T11 ]VIeER DAN 30.000 Nederlandse kinderen leven niet in een 'natuurlijk' eigen gezin, maar zijn toe vertrouwd aan de Kinderbescherming. Hoewel dit werk door de overheid wordt gesubsidiëerd is er Gewone kinderen in een ander leefpatroon Door Coks van Eijsden „En dit is nu Elly", zei juffrouw Sterksma, maatschappelijk werk ster, en ze duwde een aar zelend meisje met lang zwart haar een eindje in mijn richting. „Dag me vrouw"; het handje werd gauw teruggetrokken. In de kamer zat ze recht op de stoel, knieën tegen el kaar, handen om de knoopjes van de zo zicht baar zondagse jurk. De voeten in keurig gepoetste schoenen klemden krampachtig om elkaar heen. „Wat een truttekleren", voel de ik m'n kinderen denken, „wat een saaie." Maar ik zag haar ogen snel langs mijn ribbroek flitsen en ze wóónde niet echt in haar jurk; dat zag je aan d'r gespannen lijf. „Elly wil graag op zaterdag of af en toe een heel weekein de hier komen, hè Elly?" Elly knikte ja tegen de juf en zei effen in mijn richting „dat lijkt me wel leuk". Het was uitvoerig doorge praat met de staf en met de dagelijkse leiding van het te huis, waar zij via de kinder bescherming was geplaatst: met Elly was eignelijk niets aan de hand en daarom zou het heel goed zijn voor haar eens een normale gezinssi tuatie te ervaren als tegen wicht voor het instellingsle ven. Ik vertelde Elly hoe 'normaal' bij ons - man, vrouw, kinderen - een zater dag verliep: beetje laat en lang ontbijten, soms eerst vers brood halen. Dan: eentje naar hockey, 'n ander naar de bibliotheek, beetje huis opruimen, koffiedrinken, sommigen huiswerk maken, boodschappen doen natuur lijk, veel zaterdagse bood schappen. „Mag ik dat ook?" vroeg ze gretig en lekker los op 't puntje van haar stoel: „Is er een supermarkt?" Na tuurlijk zou ze boodschappen mogen doen, maar ik gaf me zelf meteen de opdracht in de gaten te houden, dat mijn eigen kinderen niet al hun karweitjes op die Elly zouden afwentelen. „Ik moet wel even wat zake lijke gegevens met u afhan delen", zei j uf f rouw Sterks ma en Elly dook automatisch weg achter een gezicht van: ik zit hier wel, maar eigenlijk hoor ik er niet bij. Misschien was die opmerking een hint geweest in mijn richting, maar hoe dan ook, ik hou er niet van over de hoofden van kinderen heen zaakjes te re gelen, dus ik zei: „Wil je mee luisteren of wil je naar boven stripboeken lezen of zo?" Stripboeken natuurlijk en de twee die rustig bij tafel had den zitten lezen, vlogen over eind. „Kom mee, dan zal ik je mijn kamertje laten zien." En „Als je blijft slapen, kom je in 't stapelbed boven mij of vind je dat eng. Wil je liever onder, dat kan ook hoor." „Elly is echt een heel redelijk en leuk meisje, we denken niet, dat u er last mee zal hebben." Waarom klonk me dat nu zo onpersoonlijk in de oren, alsof een jong hondje werd afgeleverd met de ge bruiksaanwijzing erbij. We waren in een paar voorge sprekken al uitvoerig inge licht - over al Elly's achter gronden; over haar thuis-si- tuatie waarin zij met geen mogelijkheid paste; over haar moeder die zo labiel was, dat zij het maar nèt kon redden met de drie jongere kinderen; over de school in het tehuis waar Elly een uit stekende leerlinge bleek; over Elly's hunkering naar een sportclubje en muziekles en haar verlangen als een ge voeld, wanneer één van ons dacht: „Hè, doe niet zo verve lend", of „Stel je niet aan met je koffie en je kaas". Het zat ons niet lekker en na een paar weken belden we er nog eens over op. „Juffrouw Sterksma? Nee, die werkt hier niet meer, die is ge trouwd en woont in Gronin gen." Verontwaardiging alom bij onze kinderen. Wat een méns, kinderen die onder jouw zorg vallen zo maar in de steek laten. Moesten Elly en haar andere pupillen ze ker opeens overschakelen op een ander, om daar je hele hebben en houwen mee door te praten en jezelf aan toe te vertrouwen. Weer beseften we pijnlijk hoe anders het leven verloopt van een uit huis geplaatst kind. Overigens wist de op volgster van 'dat spook, die verraadster' te melden, dat* woon kind in de stad te lopen, boodschappen te doen. „Ons tehuis - hoe mooi ook - is veel te ver van de stad om de kinderen in 't normale maatschappelijk leven te la ten meedraaien, daarom is dit misschien een goede tus senoplossing", en juffrouw Sterksma knikte mij bemoe digend toe. Waarom mocht ik haar niet. Zat m'n sympathie meteen aan de kant van het kind, dat als een pakje werd afgeleverd, wilt u hier maar tekenen? Ik dwong mezelf tot een hartelijk, eveneens be moedigend: „het zal vast wel lukken". Want dat mens deed toch gewoon haar werk, wat zeurde ik, ze deed het waar schijnlijk nog erg goed ook; het was toch een heel nieuwe aanpak, dat wekelijks gast- gezinbezoek. Juffrouw Sterksma was natuurlijk okee, de gevoeligheid lag bij mij, als moeder: „Och gut, zo'n schaap, aan allerlei be geleiding blootgesteld." Wees nuchter, maék er wat van, riep ik mezelf tot de orde, ac cepteer het onvermijdelijke, dat kinderen soms in zo'n si tuatie terechtkomen. „Dag juffrouw Sterksma, dag Elly, tot zaterdag dan, hè?" Dagelijks leven met een dienstrooster Via Elly leerden wij de gang van zaken in het tehuis ken nen als onze broekzak. We zagen de voordelen en de na delen, stuitten op een aanpak die ons soms fantastisch doordacht en tegelijk ook nog ludiek voorkwam, maar ons op andere momenten de ha ren uit het hoofd deed ruk ken: „Hoe kunnen ze dat zo doen". We leerden alle groepsleiders en -leidsters kennen, eerst uit de verha len: Ineke, Anneke, Boukje, Jaap, Joop, Kees. Ineke was lekker hip, Anneke een schat, Boukje streng, maar wel heel lief. Met Jaap kon je ver schrikkelijk lachen, dat was dolle pret als die dienst had „en toch geen rotzooi, hoor". Tussen Joop en Elly klikte het niet, dat had je wel eens zo, niks aan te doen. Kees maakte alles weer goed. „Bij Kees voel je je zo veilig, hè, daar kan je ook heel gewoon goed mee praten, niet in de therapie maar gewóón, net of je thuis bent met je vader." Beetje bij beetje schoven de stukjes informatie - ons ach teloos toegespeeld - ineen tot een wat duidelijker beeld. Het was heel belangrijk wie volgens rooster dienst deed op het moment dat de kin derbij slag binnenkwam, be seften we. „Als Ineke mee gaat naar de stad, dan kan ik dit keer een leuke spijker broek kopen. Boukje zeurt steeds dat ik een nieuwe win terjas moet hebben, maar het kan mij niks schelen om dit ouwe jack aan te doen, als ik eerst maar een toffe spijker broek heb." In afwachting van de belangrijke bank- overschrijving werden prij zen van broeken links en rechts vergeleken. Het moest liefst zo goedkoop mogelijk, want Elly wou ook naar de tandarts. Eén voortand was afgebrokkeld en verkleurd, ze wilde daar zo verschrikke lijk graag iets aan laten doen, trots als ze was op haar gave gezichtje, sprekende ogen en mooie lange haar. „Maar d'r is geen geld voor, wel gewoon nakijken natuurlijk, maar niet voor die tand en dat kan ik niet uitstaan." Zo kwam Elly een voorjaar lang op zaterdag rond koffie tijd ons huis binnen en begon meteen in de keuken een pot geurige koffie te zetten. „Hè, lekker, die automaten bij ons, waardeloos." Zelf dronk ze maar een klein kopje, nam verder chocolademelk of thee, maar het plezier van koffiezetten liet ze zich niet ontnemen. Geen koek, gebak op puddingbroodje voor haar bij de koffie, gewoon een bo terham met kaas. „Zalig", zuchtte Elly dan, terwijl ze genotvol het stuk kaas om klemde en er zorgvuldig en bijna likkebaardend plakjes afsneed voor de verse bruine boterham. „Tenminste niet van die zweetkaas uit plastic, die de avond tevoren al uit de keuken komt. Zó vies, ik eet nooit kaas bij ons." Hoe gewoon is gewoon? Op die manier waren wij het 'gewone' gezin, waar Elly normaal kon meedraaien. Ons zaterdagse leventje ver anderde daar nauwelijks door; ook ajs zij een weekend bleef, betekende dat niet echt een inbreuk op ons leefpa troon. We probeerden na tuurlijk wel haar extra aan dacht te geven en vooral ruimte voor al datgene, waaraan zij in het tehuis niet toekwam. Maar dat ging niet veel verder dan dat koffie zetten, pannekoeken bakken of een karbonaadje braden, gezellig de tafel dekken, boodschappen doen, zélf het broodbeleg voor de zondag uitkiezen, of 's morgens uit gebreid douchen en dan lu xueus lang in een badjas rond lopen; zulk soort din gen. Intussen gingen onze kinde ren gewoon hun gang: de clubjes, het huiswerk, de sport, de bibliotheek, de tele foontjes met vriendinnen of klasgenoten over een proef werk, de vaste taken in huis. Er was er wel eens eentje die vrijdags zei: „Hè, moet dat kind nou elke week komen?" Of zaterdags in de keuken te gen mij„Weet je dat ze altijd op mijn plaatsje zit bij het te levisie kijken, daar wil ik zelf wel weer eens, hoor." Zoiets werd uitgepraat, opgelost, zelfs in overleg met Elly ge regeld. Bij dit alles dachten wij, ouders, maar steeds: wat goed, dat wij een paar kinde ren in voorraad hebben; bij al hun activiteiten is er dan altijd wel eentje thuis om sa men met Elly TV te kijken, samen boodschappen of een spelletje te doen, samen rus tig in de kamer te zitten le zen. Want we wilden zo graag dat ze het naar haar zin had. Opeens was er dat telefoontje van dat tehuis: Elly zou za terdag niet komen. Ziek mis schien, veronderstelden we, of een verjaardag in de groep, een feestje. Later bel de juffrouw Sterksma; of er iets was gebeurd, want Elly wou helemaal niet meer naar ons toe en niemand begreep eigenlijk goed waarom. We gingen al ons handelen en de gesprekken van de vorige weekends na, gingen zelfs in onze gewetens wroeten. Wie weet had Elly het wel ge- Elly het uitstekend maakte, prima op school, prettig met anderen. Als er nog iets bij zonders was zou ze contact met ons opnemen. Misschien was het nieuwtje er af van die bezoekjes, forceren had geen zin. „En ziet u, het blijft altijd moeilijk met onze kin deren." Het werd zomer, een romme lige vakantietijd brak aan, af en toe noemde iemand nog de naam 'Elly' en we zeiden dat ze bofte met zo'n warme zo mer. Want ze zou twee weken naar een kamp gaan, ergens aan zee, daar hadden we al enthousiaste verhalen over gehoord. Toen scholen en clubjes weer begonnen wa ren en alles en iedereen in het normale bekende ritme schoof, kwam sterker de ge dachte op aan dat opgewekte meisje dat zo schijnbaar van zelfsprekend die weekends bij ons was geweest. Waarom niet meer? Op een woensdagmiddag overwon ik mezelf en belde op, vroeg meteen naar Elly zelf. „We willen allemaal graag weten of je een fijne vakantie hebt gehad met dat mooie weer en ik zou je graag weer eens zien, het is zo lang geleden, hoe zie je er nu uit? Hoe zitje haar? Kan ik niet eens bij je komen?" „Ja", zei ze wat vragend. En na een korte stilte: „Ja, leuk, hart stikke leuk, komt u dan echt zomaar bij mij op bezoek?" Wanneer het de beste tijd was, wilde ik weten. Ze moest het even gaan vragen, kwam al gauw weer aan de telefoon: „Nu meteen van middag, kan dat?" En een uurlje later liepen we stijf gearmd de poort van het te huis uit: „Lekker wandelen en kletsen met z'n tweeën, hè?" Al gauw begon ze er zelf over. Dat ze het altijd wel ge zellig had gehad bij ons, maar ze voelde zich zo anders dan onze kinderen. Omdat wij krampachtig ons best de den aardig te zijn en zo op haar letten, viel dat extra op (ADVERTENTIE) We zullen vannacht een uurtje slaap moeten ontberen. Daar moet iets tegen over staan. Een Drakacelmatras bijvoorbeeld. Daarop slaapt u uren beter! en daarom kwam ze toen op eens niet meer, zag ze er te genop. Dat moest ze een beetje beter uitleggen, vónd ik, zo snapte ik er niet veel van. Het werd een lang ver haal, een open gesprek. Het kwam er op neer, dat zij - El ly - nu eenmaal moest accep teren geen clubjes te hebben, geen kast vol boeken, geen fiets, geen muziekinstru ment, geen vriendin een paar straten verder. Dat was nu eenmaal zo. Daar hoefden wij helemaal niet mee te zit ten, er hoefde ook heus niet altijd een kind thuis te blij ven om met haar te spelen. Stel je voor, kinderen genoeg om haar heen de hele week. Lief bedoeld allemaal hoor, maar zo bleef ze toch dat kind waar je aardig voor moest zijn, een buitenbeentje. En ze wou niets liever dan zich gewoon een beetje thuis voelen. „Maar jullie hebben echt aan me gedacht in de vakantie, jeetje zeg". En dat ik benieuwd was hoe ze eruit zag. Bruin zeker, en zag ik wel hoeveel haar haar in die tijd gegroeid was? Eigenlijk wou ze wel weer komen, fijn dat ik opgebeld had, zelf was ze er nooit over begonnen. Tegen etenstijd ging ik op een draf naar huis. Bekijk maar wanneer het uitkomt en wanneer je wil, riep ik te gen Elly. De volgende dag om twaalf uur wisten we het al: ze kwam zaterdag en dan meteen het hele weekend, dat was wel goed, hè? Gewoon thuis Weer volgde - tot haar plaat sing in een pleeggezin - een tijdje met Elly. Niemand zat ermee die weken, wij niet en zij niet. Ze was wel eens een hele middag alleen thuis - een volkomen normale ge zinssituatie immers. Die van ons probeerden inderdaad hun boodschappentaak aan Elly over te dragen, soms lukte dat, soms zei ze: „Com mandeer je hondje en blaf zelf, trut". Ik denk niet, dat er in die na-vakantieperiode zo veel echt anders verliep dan daarvoor. De grootste verandering was, dat Elly door onze belangstelling en door mijn bezoekje zichzelf uitgetild wist boven 'dat zie lige meisje'. Ze was gewoon iemand, zoals wij allemaal ieder voor zich iemand wa ren. En wij zagen haar ook zo. Daarom kon het goed ge beuren, dat op zo'n zaterdag het ene meisje tegen het an dere zei: „Zeg, jij mag altijd al m'n boeken lezen en dat is heel wat, want ik ben er hartstikke zuinig op. Maar als ik eens vraag of je wil dammen of mens-erger-je- nieten, dan wil je niks,,a-so ciale klier die je bent." Dat was dan tegen Elly uit het kindertehuis, die zo'n uitbar sting nam zoals 'ie bedoeld was - gewoon. Wij lezen nogal eens de in gezonden stukken in uw blad, waar ze nogal fel uit vallen tegenover 'Rusland. Ook jullie uitlatingen zijn tegenover Rusland altijd ne gatief. En dit allemaal om dat wij van Amerika die al les vernietigende kruisra ketten moeten plaatsen. Door deze plaatsing worden ze alleen maar stinkend rijk. Als Europa vernietigd is, kunnen zij het weer opbou wen en zo blijft hun econo mie goed op peil en hun land weer vrij van oorlog. Eén ding begrijp ik niet: waarom moeten wij de Russen ha ten? Dit is toch ook een vorm van racisme, opge drongen door de westerse kapitalisten? Waarom zijn wij in Nederland nog bij de Navo? Daar kun je beter uitstappen. Dit apparaat kost bergen geld en wij zijn straks geen Nederland meer, maar een land van de Vere nigde Naties. Hier in Neder land wonen allerlei rassen, dus mensen, laten wij in Ne derland allemaal een wor den en niemand meer haten. Ook de Russen niet, dan le ven wij zonder oorlog en zonder fascisme. Dan zal er geen kapitalist meer rijk kunnenworden van de ge mene wapens,die ze uitvin den om de mensheid te ver nietigen. Breda M. Hartman Zoals verwacht kwam er een demagogische reactie van de heer De Vroome in De Stem van 21 maart j.l. Zoals gebruikelijk werd de aandacht van de kern der zaak buiten beschouwing gelaten en allerlei onzin er bij gehaald. Wat was zijn bijdrage aan de opbouw van onze zgn. sociale verworven heden? Welke verdrukte, kansarme kneus krijgt zo'n grote uitkering, dat hij daarvan via duur vervoer her en der herrie kan gaan schoppen, storingsappara- tuur kan aanschaffen even als apparatuur om pamflet ten te drukken en te ver spreiden? Inderdaad werden wij hier eeuwenlang onder drukt en uitgebuit. Dat ge beurde wel. door boven- moerdijkse instanties en personen, die zich elders ook bezig hielden met kolonisa tie en slavenhandel. Hier kregen we ze in de vorm van drosten, belastinggaarders, 'gerechtsdienaars', onge vraagde predikanten, kos ters en onderwijzers, die ons beroofden en bestalen. Tus sen ons wonen nu vele bo- venmoerdijkers, die hier rustig leven en werken en zich verdienstelijk maken door constructief bezig te zijn met de samenleving. Daar heeft niemand bezwa ren tegen. Integendeel. Er zijn echter ook figuren, die vanuit hun domme vooroor dein, denken en doen alsof ze t.o.v. ons Übermenschen zijn. Die zijn arrogant en achterlijk. We mogen ze niet en we moeen ze niet. En daarmee: basta! Rucphen P.C. Mari jnissen Wilt u weer tulpenbollen eten? Of het alsnog probe ren? Opnieuw of voor de eerste maal een soldaten laars in uw kruis voelen? Dat kan. Dan moet y de 'nuttige idioot' (Lenin, J.B.) voor de SU Mient Jan Faber zijn zin geven. Dan haalt hij in zijn onbenul zijn rode ka meraden binnen. En dan be leef je tijden waarin zelfs weinig bollen meer voor handen zullen zijn. Tijden, die door slechts enkelen van ons voorzien worden. Je dochter van zes is niet veilig loP en ook oma, die bijna ta wordt, moet zich verstoprwl Vooral als de rode bevrij I ders soldij hebben ontva l gen en zij volgegoten ziiJ met wodka of met 1 waar maar alcohol in j.l Desnoods eau de cologne I Deze betaaldagen zijn b! rucht en als gruwelijk be I kend in de eerste drie maan I den na de 'bevrijding' (LI de vrienden van onze lievJ Mient. Dit gebeurde in a]J door hen 'bevrijde' landet l van Estland tot BulgarjJ toe. En waar ze in Aghanis-1 tan de kans krijgen, hetzelf.l de afgrijselijke gebeuren! Nu, in deze dagen. MaardJ zal slechts hun 'entree' zijn I De Goelag-Archipel volg! drie maanden later; in hel begin gaan eerst de v lingen van Faber. MenseJ uit de S.U. vertrouwen na.| melijk nooit mensen meteeal andere nationaliteit, die ]J gedwee hun diensten aan! bieden. Reeds eerder gezi daar hebben zij slechts ver-l achting voor. En arirJ zachtaardige Mient, bid, i vraagt Hem of je vrienden]! dan snel brengen. Den Haag J. Bergwerf ter dood zullen! De EERSTE niet roodhuidige amerikanen waren vrome puriteinen uit Plymouth in Engeland. Deze zogeheten Pilgrim Fathers zetten in 1620 voet aan wal in Noord-Ame- rika op een rotsig stuk kust, nu nog steeds Plymouth Rock geheten. Al eeuwen geven de amerikanen elkaar een grimmig grapje door: In 1620 the Puritans landed on Ply mouth Rock, maar het zou leuker geweest zijn voor ons (niet-puriteinen) als 'the Ply mouth Rock had landed on the Puritans'. Aldus een oud amerikaans mopje, geba seerd op het werkwoord 'landed'. Een mo dern nederlands mopje, gebaseerd op die zelfde werkwoordvorm 'landed' luidt als volgt: "That beats the Dutch!' the Dutchman said, when 1) the Pershings landed on his head 2) the Ewings 3) the Mooncalves 4) the Lubbers 5 P.s. Doorhalen wat U onjuist acht en bij het ont breken daarvan kunt U achter 5 zelf de naam van Uw keuze invullen. Om U te helpen bij Uw keuze even een toe lichting. De Oxford Dicitionary geeft achter het engelse woord: Lubber, de omschrij ving: big, clumsy, stupid fellow Awiticui Spneu/m Nu de gereformeerde hervormde kerk zich hebbeil uitgesproken tegen de plaai-l sing van kruisraketten, is| dan eindelijk de kogel de kerk. Zo dit dan toch poli-1 tieke stellingame betekent! mag in verband met brandende kwestie van del kruisraketten geen verkeer! de indruk gewekt worden Immers door de eeuwen| heen hebben de kerkleiders zich altijd politiek geëngaJ geerd, ook al betrof data! leen zijdelingse betrokken! heid door wapens te z nen. Het mag slechts verba-1 zen dat de rooms-katholieke| kerk zich niet uitspreekt e de dialoog zoveel mogelijk I verhult. Nog maar kort gele-1 den meende het hoofd van I de r.-k. kerk in Nederland op spitsvondige wijze eenl uitspraak uit de weg te moe-1 ten gaan met betrekking to! plaatsing van die kruisra-1 ketten in Nederland. Del kardinaal zaait twijfel in®| harten van de gelovigen e:.| bevordert de ongeloofwaar-f digheid door na te laten e uitspraak te doen en de ver-I antwoordelijkheid van zich af te leggen en die op del schouders te te laden van| weifelende gezagsdragers I Maar is het ook in het zichtI van komende verkiezingen. dat er nu een dringend be-1 roep gedaan wordt om I plaatsing van kruisraketten I tegen te gaan? En zelfs Ni)-1 pels weet niet met zekerheid I om welke aantallen het well gaat. Kiezersbedrog is zeifcl de plaatsing van één kruis- r raket in Woensdrechtendatl wordt misschien vergeten door CDA en VVD. Oosterhout H. Telchuijs Van onze correspondent rONN- West-Duitsland gaat een rijbewijs op proef invoe ren. Na het behalen van het rijbewijs moeten auto- en motorrijders in een proefpe riode van twee jaar bewijzen dat ze in het verkeer goed uit de voeten kunnen. Wie in die tijd veel over tredingen of brokken maakt moet ofwel weer op rijles, opnieuw examen doen of zich onderwerpen aan een medisch-psychologisch on derzoek, waarbij bekeken wordt of het rijbewijs defi nitief moet worden inge trokken. IM WASHINGTON (ANP) Monetaire Fonds IMF v| groei van de wereldecor procent zal uitkomen er procent. Dat staat volgens ingewijc nog vertrouwelijk rapport d; besproken in een vergaderir van het IMF in Parijs. Het IMF is tot de conclusie gekomen dat er verleden jaar onmiskenbaar een keer ten goede is ingetreden. De we reldeconomie ontworstelde zich aan de recessie en hervat te haar groei. Van onze redactie buitenland MADRID - Voor de derde maal binnen een maand heeft het spoorwegpersoneel in Spanje het werk neergelegd. Er was vrijdag geen trein verkeer tussen de grote steden. Forensentreinen reden wel, zij het met een onvolledige bezet ting. Aanleiding tot de staking is de eis van de vakbonden dat de salarissen van het spoor wegpersoneel met 8 procent worden verhoogd. De directie van de Spaanse spoorwegen, een staatsonderneming, wil niet verder gaan dan een sala risstijging met 5.9 procent. Verdere stakingen worden niet uitgesloten. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Reagan gaat ermee akkoord de gevraagde militaire noodhulp voor El Salvador van 93 miljoen dollar te verminderen tot 62 miljoen dollar, indien de Senaat in ruil daarvoor volgende week de hulp goedkeurt. De Amerikaanse regering zegt dat zonder de noodhulp de Salvadoraanse strijdkrachten niet in staat zijn een normaal verloop van de verkiezingen te garanderen. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) Er zijn voor Suriname mogelijkheden leningen te hijgen in het buitenland. Dat heeft de Surinaamse premier drs. W. Udenhout donderdag gezegd op een pers conferentie in Paramaribo. Udenhout woonde vorige week in Washington een ver gadering bij van de Organisa tie van Amerikaanse Staten [DAS). Hij sprak ook met en kele Amerikaanse bewindslie den onder wie de minister van buitenlandse zaken Shultz en iunctionarissen van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). Over de VS zei Udenhout aat dit land Suriname een «eerlijke kans" wil geven. Hij noemde de VS overigens „de koning van de democratie". P< N k zc C Leviticus X telt in het Oude TestaiWn'l maar twintig verzen. Voor de kompleteWJ viticus verwijs ik U naar de Torah. Daa'| verluidt Leviticus X.22. De Heer heeft f' zegd: Wanneer twee mannen vechten in' aanwezigheid hunner vrouwen den ffl® geen vrouw den tegenstrever haars mans zijn geslacht grijpen - op straf van dood. ~tr- Si fuego non volvo, alfa non romeo! taunus non passat lada non fiat! uit: 'SM" I Vabis, Domine?' van Ignatius de Toyota I P.s. Dichter bij huis (in Friesland) vond de spreuk: Guod fan dokter en hou lizze net lekker op 'e tonge oftewel: Med|CI'] I en koeiestront liggen niet lekker in mond. PJAKARTA (AFP-RTR) - De 'slamitische groepering „Isla- jnitische Jihad (Heilige Oor- '°g)" heeft Amerikaanse, Brit- se> Franse en Italiaanse bur ners met de dood bedreigd in "beven die de afgelopen da- Ion aan hun ambassades in "Jakarta werden afgeleverd. Woordvoerders zeiden dat dreigement serieus wordt eenomen en dat voorzorgs maatregelen zijn genomen. De vier genoemde landen orden vanwege hun deelne- "\g aan de multinationale „„gesmacht in Libanon be- huldigd van de moord op "'-"•zenden moslims. °ok wordt hen kwalijk ge- tten dat ze wapens leveren n Israel. Men zwoer wraak. E re te O se gi O' b

de Stem | 1984 | | pagina 4