Rode wouw in Rockanje Tien jaar eerder met pensioen het Shell-lab Wj PvdA: wil fors op Defensie gaan bezuinigen Rienk Kamer in september voor rechter in VS Met kop en staart MMINGEN CPB GEEN INVLOED Gevangenen krijgen weer broekstok aan Industriebond FNV omarmt technologie ff Tussen twee vuren FILMAVOND VISVAKANTIES IN IERLAND PAGINA -IrtTERPAG 24 MAART 1984 BINNENLAND DISCUSSIENOTA STELT OOK DEELTIJD CENTRAAL \EENMALICE MAATREGEL DE STEM COMMENTA AR Ziekenfonds pakket blijft voorlopig heel Gedeputeerde trekt aan de noodrem Miljoen voor aankoop kunst ÉÉN KERNTAAK HANDHA VEN Officier van justitie Rossbacher: Voor zeven ton aan gif gestolen N L M -Reizen T5 T28 PAGINA 3 José Duarte •hijn ophouden - FOTO'SAP ant ligt D'Aubuisson buitenlands wat -eer. De Amerikaanse g heeft zich steevast standpunt gesteld dat lisson een einde bete- in Amerikaanse steun t regime in El Salva- Aubuisson werd ver aar tot tweemaal toe jm voor de VS gewei- :rwijl in Amerika vol- bewijzen liggen opge- or de stelling dat het lisson persoonlijk was moord op aartsbis- Tomero van San Sal- 1980 beval. Duarte kan Washing- orlopig de schijn op dat er in El Salvador de bestaande structu- g oplossingen te be- zijn. Duarte heette iet verstandige en ge- e midden, dat tegen remisme van links en verdedigd moet wor- it dit 'midden' nauwe- ïh gematigde achter- n geen zelfstandige basis heeft doet in de ran de regeerders in tgton er niet zo toe. mdelijk geldt daar ook :>sident Carter eens zei 1 Salvador: Als het er aan komt dan zullen 'uerrilla met alle mid- lestrijden. iaarin de bergen goud afgewisseld met ga- dat men nergens een rendement van z'n eld krijgt. de wetswijziging i dergelijke brochures n aan bepaalde eisen, iten bovendien door de andsche Bank op ilijkheid worden beke- ilfde voorwaarden gel- ior degenen, die als be- laar optreden bij effec- msacties. Ook het men van aspirant-be- aan bepaalde fond- e niet op de Beurs ge- d staan, wordt aan e voorschriften gebon- ieze manier hoopt Ru- ïet de laatste tijd toch at geschonden vertrou- n de beleggingswereld :e herstellen. En dat is ook, gezien het belang jwel overheid als het fsleven hechten aan rgroten van risicodra- capitaal van bedrijven iddel tot economische endien veroorzaakt de e op de Amsterdamse een enorme aantrek- cracht op vooral nieu- ■leggers, die nog nooit lat bijltje hebben ge- maar er wel hun goeie willen steken. ikele witte plek schiet ïheugen van de getui- aak tekort. Het resul- al vooral zijn dat het uit renten opgebouwde meer persoonlij ke krijgt, komende week ver- len nog eens tien getui- Onder hen zijn dr. A. ;mius (vader van de ge minister en voorzit- m de commissie die op richting van het RSV- rn aanstuurde), J.A.M. ■nboer (lid van diezelf- mmissie en later rege- waarnemer bij RSV) en t.J. Nelissen. De laatste oen minister van econo- le zaken. eerder deze week ver- e heren Biesheuvel en encke komen aan het og eens terug. De com- e rondt daarmee haar werk over de eerste le (1965-1971) af. In die de is het fundament ge- voor het RSV-concern. i volgende reeks getui- horen zal pas aan de or- men wat er bij dat con- tot aan de ondergang jaar allemaal is misge- ADVERTENTIE) Kabinet zet beleid voort volgens plan ZWOLLE (ANP) - In het Zwolse Huis van Bewaring wordt de 'broekstok' weer ingevoerd. De hoofdofficier van justitie, mr. dr. H. van Buuren, heeft daartoe besloten nadat de mi nister afwijzend beschikte op een verzoek om aanpassing van de vei ligheidsmaatregelen in het verou derde gebouwencomplex. De gevangenen krijgen de broek stok aan als ze buiten vrij recreë- ren.Ze kunnen door die stok hun been niet buigen, waardoor vluchten praktisch onmogelijk wordt. Ook in het Zwolse Huis van Bewaring is on voldoende personeel om op de gede tineerden toe te zien. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Kabinet zal zijn 'driesporenbeleid' ondanks de ramin gen van het Centraal Planbureau ge woon voortzetten. Het beleid blijft gericht op gezonde over heidsfinanciën en herstel van bedrijfsleven en werkgelegenheid, waarbij het derde spoor (werkgelegenheid) zal worden geïn tensiveerd. Dat is de conclusie uit de aanbiedingsbrief van minister Van Aardenne van Economische Zaken bij de vrijdag aan de Kamer gezonden middellange termijnramingen van het CPB. Volgens die ramingen zal de werkloosheid in 1987 oplopen tot minstens ongeveer een miljoen. Uit gaande van het regeerakkoord is de doelstelling van het kabinet het financieringstekort van de overheid in 1987 terug te brengen tot 7,5 procent van het nationaal inkomen niet haalbaar. Bij een bezuiniging van 8,7 miljard gulden in 1985, 7,3 mil jard in 1986 en 7 miljard gulden in 1987 zal het over heidstekort in dat laatste jaar niet lager zijn dan 9 a 9,5 procent van het nationaal inkomen. AMSTERDAM (ANP) - Het I Shell-laboratorium in Am- sterdam gaat in het kader van ten afslankingsoperatie een- I malig mannen de gelegenheid I (even vanaf 50 jaar met ver vroegd pensioen te gaan, en vrouwen vanaf 45 jaar. Dat is tien jaar eerder dan normaal. Dit heeft een woordvoerder I van Shell-Nederland vrijdag meegedeeld. Het Shell-labora- torium wil in 1985 zijn perso neelsbestand teruggeschroefd hebben van 2000 naar 1600. Het is de bedoeling dat er 600 me dewerkers weggaan en er weer tweehonderd nieuwe bij komen, zodat er uiteindelijk 400 arbeidsplaatsen verloren gaan.V Vorig jaar is een begin ge maakt met de afslanking. Tot nu toe hebben al 300 mensen het bedrijf verlaten via ver vroegde of normale pensione ring en overplaatsing. Tegelij kertijd zijn er weer 50 nieuwe personeelsleden aangenomen zodat er op dit moment nog 1.750 mensen bij het Shell-la- boratorium werken. I -et voortbestaan van het kabinet-Lubbers wordt op het ogenblik I van twee kanten uit bedreigd: door de kernwapenkwestie, die het I CDA op zijn grondvesten doet wankelen en door de algemene onvrede over een bezuinigingsbeleid, dat nog steeds niet tot po lo heve effecten leidt op de werkgelegenheid. Die dreigende aan- I,a' op twee hoofdpunten van kabinetsbeleid moet premier Lub- Ite een hoogst onaangenaam gevoel geven, want ook zonder Joe Hogere Krijgsschool doorlopen te hebben, zal het hem duide- JK zijn, dat een oorlogsdreiging op twee fronten strategisch een 'emig benijdenswaardige positie oplevert. De minister-president I lal dus doen wat hij kan om daaraan te ontsnappen. Aangezien noch het CDA noch het kabinet zelf al toe zijn aan een beslissing over 'Woensdrecht', ligt het in de rede dat Lubbers "J eerst zal proberen de tijdbommen in de sociaal-economische rector onschadelijk te maken. Tijdens zijn landelijke rondreis met pCDA-top heeft hij ervaren dat het bezuinigingsbeleid, vooral "at de verdeling van lasten betreft, het middenkader en de chris- °n-democratische kiezers zeer zwaar op de maag ligt. 'Wat is nu 'atchristelijke van dit beleid', was een vraag, die telkens weer te- 'u9kwam. Tot voor kort liet de WD hem weinig ruimte om het sociaal- sonomisch beleid wat bij te stellen - overeenkomstig de wensen w zijn eigen achterban. Nu lijken de kansen wat te keren, «eds meer deskundigen komen namelijk tot het inzicht dat het poureuze bezuinigingsbeleid van nu tot een te grote vraaguitval Jdt. Deze week nog hebben de kroonleden van de Sociaal Eco- ,omische Raad een belastingverlaging bepleit ter verhoging van koopkracht van het publiek. Het daarvoor benodigde geld zou iqncncten kunnen worden door de 1,5 miljard gulden, die voor '85 aan het bedrijfsleven is toegedacht, naar de consumenten •te hevelen. Als die meer geld kunnen uitgeven, kunnen de dw'iven meer produceren en investeren en dat is goed voor de •^gelegenheid. Ook op andere omstreden punten lijkt Lubbers overstag te wil- i "gaan. Zo heeft hij de onzalige ideeën van de volksgezond- /Specialisten van zijn eigen partij en de WD over een beper- 9 van het ziekenfondspakket voorlopig in de ijskast gezet. Dit roept het beeld op van een wat minder stringent bezuini- I Jsbeleid, dat de publieke onvrede over de huidige koers zou ""en afzwakken. Het is overigens nog lang niet zeker dat de li- kun met deze bijstelling akkoord zullen gaan, maar ook zij Jnen njet ontkennen, dat de tot nu toe gevolgde lijn niet, zoals I Oo,g. tot meer arbeidsplaatsen en investeringen hebben ge- Nederland blijft daardoor achter bij het economisch herstel omringende landen en dat zou ook voor de WD een on- "eerbare zaak moeten zijn. en aanzien van de kruisraketten, die op Woensdrecht ge- 1 zouden moeten worden, heeft Lubbers veel minder ruimte Van onze redactie bin nenland UTRECHT - In een ontwerp-discussienota over het beleid in de komende vijf jaar heeft de Industriebond FNV twee accenten aangegeven: een eigen technologiebeleid en meer aandacht voor deeltijdarbeid. De bond vindt dat er een duidelijke taak voor de vakbond ligt bij de technologische ontwikkelingen in het bedrijfsleven. De bond wil de komende jaren een verstrekkend be leid ontwikkelen, dat niet -zoals in het ver leden- de vakbondsbe moeienis beperkt tot wat overleg in de mar ge over de arbeidsom standigheden. Beïn vloeding vooraf van de technologie is beter dan afwijzen en rem men of achteraf met allerlei wensen komen, zo stelt het bondsbe- stuur. De nota, een duide lijk resultaat van het 'nieuwe realisme' bin nen de vakbeweging, moet dit jaar door de achterban worden goedgekeurd. Een technologie-be- leid is onmisbaar als een bond een indus triebeleid wil voeren. Het opzetten van een dergelijk nieuw vak- bondbeleid zal zware eisen stellen aan leden, kader en bestuurders, zo concludeert de In dustriebond FNV. „Omdat een goed in dustriebeleid van vi taal belang is voor de economische en maat schappelijke structuur van ons land willen we dat niet aan het toeval of aan de in zichten van de werk gevers alleen overla ten", aldus het bestuur in de nota. De bond wil volgens dezelfde nota de ko mende jaren in het ar beidsvoorwaardenbe leid meer aandacht gaan besteden aan deeltijdwerk. Ook wil de bond bijscholings verlof bevorderen, als vorm van arbeidstijd verkorting. Voor jon geren en vrouwen moeten er speciale startprogramma's om aan de slag te komen, gekoppeld aan ar- beidstij dverkorting worden ingevoerd. Al gemeen uitgangspunt bij dit alles is dat er in 1990 een 32-urige werkweek wordt be reikt, met waar nodig verschillen voor spe ciale groepen werkne mers. Het bondsbestuur vindt dat de arbeids tijdverkorting de ko mende jaren meer uit de produktiviteitsont- wikkeling in de bedrij ven betaald moet wor den. I Je Manoeuvreren. Binnen de kamerfractie van het CDA zijn ^Meningen zozeer verdeeld, dat de fractie nog steeds niet aan '"terne discussie over deze problematiek durft te beginnen °nQst dat er al (afwijzende) standpunten zullen worden inge- „T?n, nog voordat het kabinet zelf met zijn mening naar buiten ,5" Als Lubbers echter in de sociaal-economische sector en- 1 -e spraakmakende successen zou weten te boeken, zou zijn a| niet gering gezag in het christen-democratische kamp wel I s Zodanig versterkt kunnen worden, dat een compromis inza- I nL pensdrecht' uiteindelijk geaccepteerd zal worden. Zo werkt M|tiek nu eenmaal. De koopkracht ontwikkelt zich volgens de CPB-ramin- gen aanzienlijk gunstiger dan in het regeerakkoord werd verondersteld. Bij de opstel ling van het regeerakkoord werd uitgegaan van een ge middeld j aarlij ks koopkracht verlies voor werknemers in het bedrijfsleven en ambtena ren van 3,5 tot 4 procent. Vol gens de ramingen van Planbu reau is het koopkrachtverlies niet hoger zijn dan 1,5 procent en in een van de vier scena rio's is zelfs sprake van een toeneming van de koopkracht. Het koopkrachtverlies van ambtenaren en trendvolgers zou uitkomen op 2 tot 3 pro cent per jaar. Van Aardenne sluit niet uit dat een economisch beeld dat minder onevenwichtig is dan uit de ramingen blijkt tot de mogelijkheden behoort. De sterker dan geraamd aantrek kende conjunctuur en de teke nen van blijvend herstel geven het Kabinet aanleiding om te veronderstellen dat het hoge groeisecenario uit de verken ningen realistischer is dan het lage, zo staat in de brief aan de Kamer. Het Kabinet acht het denk baar dat een aantal voor het beleid gunstige ontwikkelin gen zich sterker door zal zet ten, wat de uitkomsten gunsti ger beinvloed dan uit de ra mingen blijkt. Zo is het denk baar de de matiging van reele arbeidskosten, zeker wanneer dat gepaard gaat met een gro tere differentiatie in de loon ontwikkeling en toenemende flexibiliteit op de arbeids markt, de werkgelegenheids situatie in sterkere mate ten goede zal komen dan is aange nomen. Volgens het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) stemmen de verwach tingen van het Centraal Plan bureau tot een voorzichtig op timisme over de ontwikkeling van de Nederlandse economie in de komende jaren. Dit heeft de werkgeversorganisatie vrijdagavond laten weten in een eerste reactie op de meer jarenramingen. Het VNO meent dat een aantal structu rele ontwikkelingen een keer ten goede vertoont, waaronder een versterking van het indus triële draagvlak van onze eco nomie, waar de investeringen naar verwachting duidelijk zullen aantrekken en waar de uitstoot van arbeid tot staan lijkt te komen. DEN HAAG (ANP) - Er zullen per 1 juli geen voorzieningen uit het ziekenfondspakket worden gehaald. Het kabinet heeft hiertoe vrijdag besloten. Premier Lubbers deelde na afloop van de ministerraad mee dat het kabinet eerst de advisering over de algehele herziening van de ziektekos tenverzekering wil afwachten. Het uitstel van de maatre gelen zal volgens de premier niet gepaard hoeven gaan met een verhoging van de zieken fondspremies. Het kabinet heeft namelijk besloten de be oogde verbetering van de ver mogenspositie bij de verplich te ziekenfondsverzekering niet dit, maar pas volgend jaar te verwezenlijken. LEEUWARDEN - De Frie se gedeputeerde K. Dan- kert heeft vrijdagmiddag op het treintraject Sneek- Stavoren aan de noodrem getrokken. Dat was bedoeld als lu dieke actie om te protes teren tegen een studie die ertoe kan leiden dat de trein tussen Sneek en Sta voren misschien wordt vervangen door een bus. Het onderzoek gaat vol gens Dankert geheel bui ten de provincies en de gemeenten om. Met name dat laatste heeft de pro vincie Friesland enorm verbaasd. Straks, zo zegt Dankert, wordt op louter financië le gronden een besluit ge nomen zonder dat de maatschappelijke conse quenties zijn overwogen. Het kost de gedeputeer de wel een boete van 250 gulden. In het vogelasiel Voorne in Rockanje zit sinds maandagmiddag een van de zeldzaamste roofvogels van Europa, een rode wouw. De vo gel werd hangend in het prikkeldraad gevonden. Asielbeheerder Leen Bakker heeft het grote dier -spandwijdte 1,50 meter- weerzover opge kalefaterd, dat het van daag of morgen weer zal worden losgelaten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Voor dit jaar is een bedrag van één miljoen gulden uitgetrokken voor de aankoop van kunst werken van Nederlandse kun stenaars. Voor 1985 en 1986 wordt daarvoor minimaal eenzelfde bedrag gereserveerd. Dit is vrijdagavond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Het beschikbaar stellen van deze gelden vloeit voort uit de tijdelijke uitke ringsregeling voor de aankoop (door rijks- en andere musea) van moderne beeldende kunst. Minister Brinkman (Cul tuur) acht het van belang, dat deze kunst gespreid in de openbare collecties aanwezig is. De aldus verkregen kunst werken worden eigendom van de desbetreffende musea. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Een bezuiniging van 7,5 miljard in tien jaar, het beperken van de Nederlandse kernwa- pentaken tot één en de doorvoering van een kernwa pen vrije zóne in Centraal Europa: dat zijn de kern punten van het PvdA-alternatief voor het Defensie beleid van minister De Ruiter. Van onze correspondent LOS ANGELES - Amerikaans officier van justitie Henry Rossbacher hoopt en verwacht dat de Belgi sche justitie binnen een maand de van zwendel ver dachte Nederlandse beleggingsexpert Rienk Kamer zou kunnen uitleveren aan de Verenigde Staten. „Van Amerikaanse kant is rikaanse slachtoffers al het noodzakelijke gedaan. De openingsdag van het pro ces tegen Kamer is vastgesteld op 18 september a.s. Wat er nu nog aan oponthoud is, wordt veroorzaakt door de normale tijd die een uitleveringsproce dure in België vergt", aldus Rossbacher in zijn kantoor in het gerechtsgebouw in Los Angeles. De Amerikaanse openbare aanklager ztA dat er geen twij fel aan kan bestaan dat Ka mer 'van ons' is, gegeven on dermeer het feit dat de Belgi sche justitie de Nederlander op Amerikaans verzoek heeft gearresteerd. „Het is aan de Belgische minister van justitie Gol om te bevestigen dat de verdachte hier met zijn Ame- wordt geconfronteerd." Rossbacher maakt er geen geheim van dat het een lang durig proces kan worden, met regelmatige onderbrekingen. Zulks mede omdat er niet minder dan 70 getuigen zullen worden opgeroepen, waarvan een twintigtal uit Europa. Rienk Kamer moet samen met zijn vroegere Amerikaan se compagnon Bernard Whit ney terechtstaan voor een ju ryrechtbank. Het tweetal wordt er voornamelijk van be schuldigd met hun 'American Land Program' talloze beleg gers voor honderden miljoe nen guldens te hebben opge-' licht door verkoop van waar deloze of niet beschikbare grond in Californië en elders. Begin volgende maand be ginnen in de PvdA-fractie de besprekingen over de defen sienota van de PvdA, waaraan de fractiespecialisten op dit moment de laatste hand leg gen. Het stuk moet, eenmaal goedgekeurd, op 6 mei als te- genplan dienen voor het kabi netsbeleid, dat dan in een uit gebreide Kamercommissie aan de orde komt. De PvdA-defensiespecialis- ten Stemerdink en Klaas de Vries denken met een betere taakverdeling in NAVO-ver- band tot forse besparingen in de Defensie-uitgaven te kunnen komen. Van de bestaande Ne derlandse kernwapentaken wil de PvdA alleen de Lance- raket handhaven. Andere kernwapentaken passen niet in de PvdA-plannen, omdat zij, zoals oud-minister Ste merdink kortgeleden al op merkte, de NAVO in staat stellen een meer dan puur-de- fensieve rol te spelen. De PvdA is tegenstander van be wapeningstechnieken die de NAVO in staat stellen tot pe netratie ver in het gebied van de Sovjet Unie. WATERINGEN (ANP) - Een 33-jarige man uit Wateringen heeft het afgelopen jaar bij zijn werkgever voor een be drag van zeven ton aan be strijdingsmiddelen voor de glastuinbouw ontvreemd. De man verkocht het gif door aan drie andere mannen. Allen zijn aangehouden en in middels aan de officier van justitie voorgeleid. Na een be kentenis zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Tijdens een bezoek van kamerleden aan de visafslag van IJmuiden deden de kamerleden Van Iersel (CDA) en Van den Bergh (PvdA) alsof zij een haring wilden verorberen. Alsof, want de kop zat er nog aan. - fotoanp De omroepsters en omroepers blijven glimlachen als ze weer een gezellig tv-avondje aan kondigen, maar ondertussen rommelt het steeds heviger in Hilversum. Wibo van de Linde wilde na de affaire-Van Bemmelen over stappen van de TROS naar de AVRO om daar eens lekker bij te komen. Maar bij die laatste omroep was men naar a-vro- lijk over. Opsporing verzocht: Waar is Jaap van Meekren? Hij verliet gisteren in overspannen toe stand het AVRO-complex in Hilversum. De AVRO-leiding stelde aan vankelijk voor aan de TROS Jock Ewing te geven in ruil voor Wibo, maar bij de TROS kwam men er net op tijd ach ter dat de oude Jock niet meer is. De omroepen wringen zich in allerlei bochten om bij u voor een tientje of nog minder door de brievenbus te mogen glij den. De VARA pronkt daarbij tegenwoordig met de pet van de Gewone Man. Maar heeft Frits Bom die pet wel gekeurd op kwaliteit? Cruijff speelt bij de KRO, waar hij, naar verluidt, per keer de helft van de recette krijgt. En gaat Mies Bouwman van de AVRO naar de VARA in ruil voor Willem Ruis en gaat Frank Kramer van de KRO naar West Bromwich Albion? Oh, achter de schermen is zo veel gaande! U moest eens we ten! Hoe het ook zij, de komende nacht begint de zomertijd weer. Uurtje inlveren dus. Dat zal de bewakers van de Sche- veningse gevangenis wel goed uitkomen. Een veilig weekend toege wenst. MERIJN Bluy: ssen DE bestuursraad van de Vere niging van Pastoraal Werken den in het bisdom Den Bosch (VPW) is in verband met de opvolging van mgr. Bluyssen begonnen met een brievenac- tie, die erop gericht is ook ge wone katholieken een stem te geven in de benoemingsproce dure. Zilver DE Eindhovense politie heeft drie mannen uit die plaats aangehouden die hebben be kend vorig week bij Philips twintig kilo zilver te hebben gestolen. Dat zilver hing ver pakt in metalen korven en jute zakken in een cyanidebad. Daardoor was het uiterst gif tig. Zilver noch verpakking zijn teruggevonden. Bom DE Consumentenbond heeft tv-presentator Frits Bom tot maandagmiddag drie uur de tijd gegeven om zijn uitlatin gen in het weekblad Vrij Ne derland van deze week recht te zetten. Gebeurt dat niet, dan volgt een kort geding, waar van de dagvaarding dit week einde wordt opgesteld. Volkenrecht HET recht van een staat om wapens te hebben zou niet on beperkt mogen zijn. Dit zei vrijdag prof. mr. B. Röling tij dens het symposium 'Aspecten van chemische wapens en de rol van de Verenigde Naties' in Den Haag. Hij pleitte voor een nieuw hoofdstuk in het vol kenrecht. (ADVERTENTIE) op dinsdag 27 maart in Motel Breda, Roskam 20, Breda. Aanvang 20.00 uur. Organisatie: en het Noordiers Verkeersburo. Toegang gratis.

de Stem | 1984 | | pagina 3