Di Scheii bedrijft H.v.Hel ME LUBBERj Oi TOERNEl Uitbraak ZATERDAG 24 MAART 1984 'E KATHOLIEKE Vrouwen Organisatie (KVO) is meer dan alleen een gezelligheidsvereniging. De activiteiten van de organisatie omvatten veel meer dan louter creativiteitscursussen, ontmoetings- en culturele avonden. Al 56 jaar beoogt de KVO - bij de oprichting in 1928 nog Boerinnenbond genaamd - een ontmoetings- en contactpunt te zijn van en voor vrouwen op basis van de katholieke geloofsovertuiging en levensvisie, het agrarisch zijn en/of het betrokken zijn bij de plattelandssamenleving', in de ruimste zin van het woord. KVO: meer dan een gezelligheidsvereniging. Jonger Kansarm Geleidelijk ZATERDAG 24 MAAF Eind deze maï van Hesteren u\ Bedrijfsgezondhej waarbij hij 22jaaj bedrijfsarts. Hij F Sixma, die afkc g.g. en g.d. bedrijfsgezondhei\ om te juichen", sU afscj 1 Vechter Vervolg van pagin< Gids-Weekend 1 'Plattelandsvrouwen vormen nog steeds een kansarme groep Wanneer KVO-leden in groter verband bij elkaar komen, zal een gezamenlijke maaltijd nooit ontbreken. Door Anja Verbiest Riet Roosen-Van Pelt uit Schaijk geeft sinds acht jaar als voorzitster leiding aan de organisatie van 'vrouwen van het platteland' in Noord-Bra bant, Zeeland en Zuid-Gel derland. Ze heeft er méér dan een dagtaak aan, naast haar werk in haar gezin met vier kinderen, het tuinbouwbe drijf van haar man en, sinds tien jaar, het lidmaatschap van de CDA-(tweemans)frac- tie in de gemeenteraad van Schaijk. Riet Roosen vervult haar taken nog steeds met niet aflatende energie, al blijft er weinig vrije tijd over. Het ledenbestand van de KVO (30.000 leden verdeeld over 297 afde lingen) bestaat allang niet meer uit louter 'agrarische' vrouwen. „Inte gendeel", zegt Riet Roosen, „de agra rische vrouwen maken nog slechts vijftig procent van ons ledenbestand Regelmatig wordt in KVO-kring creatief werk tentoongesteld. - foto de stem/ ben steffen uit. De andere leden hebben met hen gemeen dat ze óók op het platteland wonen én de doelstelling van de KVO - natuurlijk - onderschrijven. Maar ze voeren over het algemeen geen agrarisch bedrijf uit. Ze komen uit de middenstand, de ambtenarij of heb ben iets te maken met dienstverle nende bedrijven in de agrarische sec tor". Riet Roosen is blij met de verschei denheid onder 'haar' leden. Die ver scheidenheid uit zich overigens niet alleen in de diverse achtergronden. Ook de leeftijdsopbouw binnen de or ganisatie verschilt aanzienlijk, zeker in vergelijking met een aantal jaren geleden. Riet Roosen: „Sommige af delingen zijn aan het vergrijzen. El ders is juist een zekere verjonging te zien. En dat is een goede zaak. Er wordt een verschuiving door veroor zaakt in bijvoorbeeld de interesse van de leden. Ga maar na, vrouwen van, pakweg, boven de 35 jaar hebben vroeger nooit, of in ieder geval nau welijks, de kans gehad verder te le ren. Zij volgen nu dan ook het liefst scholings- en vormingscursussen, om hun achterstand in te halen. De jon gere leden daarentegen - wij noemen ze 'blok'-vrouwen - hebben die kans wél gehad. Zij missen echter vaardig heden op ander gebied. Zij doen dan ook het liefst iets waarbij met de handen gewerkt moet worden: huis houdelijke, naai- of andere creativi teitscursussen". Binnenkort starten binnen de KVO twee proefprojecten waarbij onderzocht zal worden welke behoeften er nu precies bij de jongere KVO-vrouwen leven. Volgens Riet Roosen is ook de eco nomische recessie debet aan de groeiende interesse voor dergelijke praktische cursussen. „Iedereen moet zuiniger aan doen. Wanneer je dan bijvoorbeeld zelf kleren kan maken of op een andere manier je creativi teit kan aanwenden, scheelt dat aan merkelijk". Ondanks de verschillende interesses, is de samenwerking tussen de diverse leeftijdsgroepen binnen de KVO meer dan goed, constateert Riet Roosen tot haar genoegen: „We kun nen een heleboel van elkaar leren". De KVO volgt de maatschappelijke ontwikkelingen op de voet, de erva ringen worden verwerkt in de activi teiten van de organisatie. Maar on danks die voortdurende aanpassing vormen, volgens Riet Roosen, de plat telandsvrouwen nog steeds een kans arme groep. „Voorzieningen voor de vrouwen op het platteland zijn er nauwelijks. Cursussen zijn bijna niet te organiseren, de regels van de over heid geven die mogelijkheid niet. Om subsidie te krijgen, is een bepaald aantal cursisten verplicht Op het platteland wordt die norm vaak niet gehaald". Noodgedwongen wijken de vrou wen voor hun vormende activiteiten daarom uit naar 'de grote stad'. Maar ook dat levert doorgaans veel proble men op. Riet Roosen: „Wanneer men over eigen vervoer beschikt, zijn de problemen over het algemeen niet onoverkomelijk. Als men echter is en het project 'Vrouw-geloof-kerk'. Van augustus '82 tot augustus '83 werd in totaal 78 maal tijdens eenma lige bijeenkomsten van 67 KVO-afde- lingen gesproken over 'levensbe schouwing, levensstijl, religie, kerk e.d.'. Samen met 'geestelijke en/of li chamelijke gezondheid' is het daar mee een van de meest besproken on derwerpen binnen de organisatie. Maar ook aan tal van andere on derwerpen wordt door de KVO-afde- lingen en -kringen aandacht besteed. Een greep: huwelijk, gezin en opvoe ding; onderwijs(beleid) en beroeps keuze; de plaats, taak en situatie als vrouw; de discussie rond het energie- KVO-voorzitster Riet Roosen- Van Pelt: Vrouwen hebben over het alge meen een nuchterdere kijk op zaken. aangewezen op het openbaar vervoer, wordt het een heel ander verhaal. Met name op het platteland is het openbaar vervoer nog steeds erg slecht geregeld. Je doet er uren over om op de plaats van bestemming te komen. En je moet al vroeg weer weg, om de laatste bus naar huis nog te kunnen halen. Onbegonnen werk dus feitelijk". De kerk, het katholiek zijn, de ka tholieke geloofsovertuiging en le vensvisie. Al is het accent in de loop der jaren veranderd, voor de leden van de KVO zijn dit steeds de centra le punten geweest van waaruit ge werkt werd. De katholieke geloofs overtuiging en levensvisie blijkt on der meer uit gespreksbijeenkomsten rond b.v. het thema 'Vrouw en geloof' beleid; ontwikkelingen in de Derde Wereld. Op het gebied van de cursus sen scoort 'handvaardigheid' het hoogst, in 93 afdelingen werden maar liefst 108 cursussen gegeven. Ook cur sussen op het gebied van voeding, werken in de tuin, handwerken en beter bewegen stonden erg in de be langstelling. Vertegenwoordigsters van de KVO maken daarnaast deel uit van een groot aantal commissies en werk groepen op provinciaal en landelijk niveau. Riet Roosen vertegenwoor digt haar organisatie onder andere in de Noord-Brabantse Vrouwenraad, de onderwijscommissie van de Ne derlandse Christen Boerenbond (NCB), de landelijke werkgroep poli tieke scholingscursussen en de werk- - foto de stem dick de boer groep Kadercursus Emancipatie. An dere KVO-vertegenwoordigsters hebben onder meer zitting in de pro vinciale commissie voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande, de initiatiefgroep emancipatieburo Noord-Brabant, de commissie veilig heid in de landbouw van het land bouwschap Noord-Brabant, de Unie van de Katholieke Vrouwenbewe ging, de Centrale van Plattelands vrouwenorganisaties, de Nederlandse Vrouwenraad, het bestuur van de KRO, de Lourdescommissie van de KNBTB, de Wereldunie Katholieke Vrouwenorganisaties en het vrou wencomité van de COPA (comité van de landbouworganisaties in de Euro-, pese Gemeenschap). De samenwer-' king met andere vrouwenorganisa ties vormt in dat kader ook een be langrijk punt. Die samenwerking is, volgens Riet Roosen, met name de laatste vijf jaar enorm verbeterd. De KVO lijkt desondanks niet zo aan de weg te timmeren. Het tegen deel is waar, verdedigt Riet Roosen haar organisatie. „We werken niet zo in de schijnwerpers, dat is waar. Al les gaat bij ons meer via de weg van de geleidelijkheid. Daar bereik je vol gens mij uiteindelijk toch het meeste mee. Het duurt wel wat langer, maar het resultaat blijft veel meer hangen. En daar gaat het toch om". Als voorbeeld haalt ze de ontwik keling van de vrouwenbeweging aan. De KVO heeft nooit duidelijk op de barricaden gestaan, al zag men wel degelijk het nut en de noodzaak van vrouwenemancipatie in. Het werd de organisatie niet altijd in dank afge nomen, maar de KVO-vrouwen werkten liever op hun eigen wijze, buiten de felle schijnwerpers. Het re sultaat is hetzelfde, meent Riet Roo sen. En misschien zelfs wel beter, ge baseerd op een meer afgewogen oor deel, aangepast aan het eigen (be scheiden) gezicht van de plattelands vrouw. Want ook de plattelandsvrouwen hebben in de loop der jaren gebroken met het beeld dat de massa van hen heeft, ze zijn mondiger geworden en komen voor hun eigen rechten op. „Vrouwen zijn over het algemeen nog altijd veel te bescheiden. Onterecht. We maken met z'n allen vijftig pro cent uit van de bevolking en mogen ons dus best laten horen. Daarbij, vrouwen kunnen putten uit hun er varing van alledag, ze gedragen zich niet zo hoogdravend en hebben over het algemeen een nuchterdere kijk op zaken". Door Bert van Velzen Het was echt een dag om uit,, breken. Om te beginnen was het zondag. Het was mooi weer, iets te koud voor de tin van het jaar. Lekker weer 11 hard te lopen. De hoefslag 11 het paard dat door de straat wandelde klonk als de lokn van de vrijheid. Ik hoorde f' schaterlach van de meeuwen boven de duinen en de verlei ding was groot om me van hi, matras te verheffen. Ik kone zoals gebruikelijk, weerstand aan bieden. Het was tenslotte zondag. Zonder de uitbraak zouden u> maandag alleen hebben leun. nen praten over het voetbal- vernuft van Haarlem, de zorgwekkende aftakeling van Johnnie the Selfkicker en het verbleekte mysterie van Ven de Vries, alias Xaviera Hollaj. der, die ons overspannen pro beert te maken met de sugge$. tie dat een nijver en gezond Ij. bido driemaal daags tot actie dwingt. Zij moet gerekend worden tot de valse profeten De wereld staat stijf van de faalangst door die sexoholi- sche verhalen. Ik heb de uitbraak van de vijf. tien relatief zware jongens uit het Huis van Bewaring te Scheveningen en de daarop volgende grootscheepse klop. jacht aardig kunnen volgen via de ether. Zondags peil ifc de piraten. Ik sta dan graag even stil bij „Arie op Muziek- safari", waarin 'de kouwe- handjesaria' uit La Bohème volledig is stukgedraaid. Arie is een culturele piraat: „En dan krijgen we nu, ook voor moeder Irma, een sjène uit de operaAls ik genoeg begin te krijgen van de muzieksafan bezoek ik een soort radiovloot enmarkt. Je kunt er van alles kopen en verkopen: leren jas jes, discorolschaatsen, stapel bedden, auto's met een tumul tueus verleden, kin- derkleertjes, hondjes die van kinderen houden, exotische vogels. Tot de hoogtepunten van dit programma reken ik de helaas zeldzame totale uitverkopen van have en goed door mensa die klaarblijkelijk dearond tevoren erg lang in de kroeg hebben gezeten en op de radio- vlooienmarkt proberen de zo vol vreugde gegraven finan ciële kuil te dichten. Een rood staartpapegaai uit de radio vlooienmarkt zat vrij intensitj het kanaal van de Haagse po litie te storen toen groot alarm werd geslagen. Tot dan toe hadden lekkages van het Haagse politiewerk via de ether me weinig luistergenot kunnen bieden: de spectacu laire zaken werden achter piepsignalen en onzichtbare schuiven afgehandeld en erg veel meer dan burengerucht een wederspannige dronkaard of een etaleur in tramlijn S (ik neem aan dat daarmee een exhibitionist wordt bedoeld) was er niet te beleven. Maar nu stonden alle kanalen wijd open. De klopjacht kon op de voet worden gevolgd. Er waren mooie details: drie vis sers stonden een mijl of wat uit de kust vreedzaam vanaf een bootje te hengelen toen een politiehelicopter als een dreigend monster boven het hoofd van de argeloze henge laars kwam hangen en hen met stentorstem werd bevolen naar de Scheveningse haven terug te keren. Alle rode Golf jes waren verdacht en er moe ten vrij veel witte taxi's zijn klemgereden. Speurende poli tiemannen in de duinen wer den door een helicopter mar een keurige wandelaar met een Engels accent gedirigeerd, die ook niet kon weten dat ik zondag alle besnorde mannen van brede uitvoering verdacht waren. Er is flink gejaagd op twee mannen die, gekleed in witte trainingspakken, met een ha veloos en ongewassen wit autootje op weg waren naar het voetbalveld. Groot nieuws is het niet, maar er blijkt op die gedenkwaardige zondag ochtend een man op blote voe ten in een witte taxi van Den Haag naar Oegstgeest te zijn gereisd. Kwam hij uit de bajes of uit de kroeg? Laurent D, een grote naam in de Haagse penose, werd in het hart van de troosteloze Schilderswijk klemgereden- ook hij zat in een witte taxi - terwijl zijs broer Aad twee stappen buiten de gevangenispoort tot het in zicht kwam dat het beter was terug te keren naar zijn cel- Die zondag werd, nog ruim voor het invallen van de sche mer, op een steenworp a/stai» van de gevangenis een man aangetroffen die onderzijn colbertje een pyamabroek droeg. Ook hij was op de vlucht, maar tot dan toe was hij niet opgevallen, ofschoon het geklepper van zijn tanden moet hebben geklonken als at castagnetten in een woeste fl'- menco. Het was echt een dag om uit te breken, want negen van de vijftien hebben de Ie"' te buiten de muren mogen h-' groeten. Ik neem aan dat die blote voe tenman inmiddels een paal schoenen heeft gekocht. door Too| BREDA - In deze maand h<| 1 van Hesteren ir I stilte afscheid de bedrijven in] geving die in ren vanuit de I drijf sgezondheil I Brabant zijn geweest. Een hem door de aangeboden er daarom in alll i heid heeft laten| Maar diezelfde I hem opmerkelijk in hij, in een ook al 3 view, onomwonden] ze dienst", de Stichfl 1 zorg West - Braban j 2 meest toonaangeveu meest vooroplopen*] 3 derland is". Daarn 3 meer dan een kwd 3 nog geen optimall 3 heidszorg opgebou\f 3 denken nog teveel i 3 ziekteverzuim te 3 hij. „Maar wij zien I 3 het opsporen van da 3 ziekteverzuim. De 3 het liefst een sool van ons maken. Mj 3 wij. Daar zijn wij 3 Van Hesteren 3 overbruggingsuitkd gestelde pensioenf] aangeslotenen op 5 „Ik had natuurlij k| 3 nen blijven werken 3 ik ben blij dat ik eril H mijn werk zat ben 5 boeien. Maar na 22 J ?iiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiimiiiiiiiiiifi Na De Vries betree Lubbers het spreekg stoelte, en weer is hij onbetwiste ster van avond. Hij hoeft maar te komen, of de achterb; ziet daarin al aanleidii voor luide toejuiching en een warm applaus. Als vervolgens de premi met oog voor de actualiteit èn Sezonde Volksempfinden, Amsterdamse recherche comp men teert met de bevrijding v Hemeken, stijgt het enthousi; !J,e helemaal naar een toppu memand realiseert zich blij baar dat dezelfde Lubbers o aeze rechercheurs veertien Sen later 3 salaris zal laten i leveren. Voor het overige verloopt avond als de vorige: kernwape ambtenaren, uitkeringen. Alle mevrouw De Wit uit Spaarnd: mjdt een wat uitzonderlijk pi jeem aan. AOW-ers met e lein kind, daar wordt niks v< aan. „Bij de wetgeving is de lr°eP mensen vergeten. Ze rees, met wie ik uitvoerig h gecorrespondeerd, heeft dat te gegeven,zegt ze. Lubbers knikt begrijpend, Ver> later zeggen welk gr* goed de AOW niettemin is, ma ukman veert recht als n r°uw De wit haar verhaal aakt. Inmiddels namelijk haa: klei r man overleden, en met i uj 'n kind leven van een AW' 'kering schijnt wel doenli at is duidelijk," zegt Bukmi

de Stem | 1984 | | pagina 24