Herleving prestatieloon voor FNV onaanvaardbaar Shell helpt met duurzame polymeerwas voor een zeer laag prijsje van f6,95 even UITBLAZEN .B3SBT3 Heropstanding Weizman wordt grote factor in stembusstrijd 3 ïroer Suri ex-parlem miten leve Bloody foreigner Shell helpt met betere service en scherpe prijzen Heel wat minder voor Gods werk Tranen over 55V1 Vn WIMKOCK Haydn VRIJDAG 23 MAART 1984 ACHTERGROND PAGINAJ ISRAEL KRIJGT KANS NIEUWE REGERING TE KIEZEN Zwevende kiezer Onderspit FUNCTIE-WAARDERING HÈT MIDDEL VOOR RECHTVAARDIGER VERDELING INKOMENS De vogeltjes fluiten weer. Het zon netje komt door. En dus geven we de auto een lekkere voorjaarsbeurt. Daarom komt Shell met een su blieme polymeerwas die de lak voor ziet van een duurzaam bescherm- laagje. Dat houdt roest en aanslag op afstand. En laat uw auto glimmen als nieuw. De prijs is slechts f 6,95. Alweer een aardig voorbeeld van Shell's filoso fie dat betere service best scherp ge prijsd kan zijn. UIT DE WEEKBLADEN 23 MAART 1 tjlBINET AC terken en IKV: au druk op iet parlement IANSLAG IN SC T tl rINDEN jullie nou echt dat de twee armste lan den van Europa het mees te moeten bijdragen aan de EG", vroeg een Engelse vriend me aan de telefoon. „Hoezo, de twee arm ste landen?" vroeg ik. „Noem je Duitsland een arm land? En hoe arm zijn jullie eigenlijk? Het bedrag waarop Maggie Thatcher in Brussel doodvalt is niet eens zo hoog als het bedrag dat ze bereid is aan de Falklands te spende ren." Dat laatste liet ik een beetje triomfantelijk klinken en hij had er ook niet van terug. Toe vallig had ik het net voor zijn eigen BBC horen uitrekenen door een Westduitse journalist. Ik liet hem maar in de waan dat 'die verdomde' Nederlan ders altijd van alles op de hoog te blijken te zijn. We kennen mekaar goed ge noeg om met zulke opmerkin gen een gesprek te kunnen be ginnen, maar we veranderden niettemin snel van onderwerp. Over de EG, de Ierse kwestie en sinds twee jaar ook over de Falklands valt met Engelse pa triotten niet te discussiëren. Maggie Thatcher vangt nu alle wind die als een storm van kri tiek over het Kanaal west waarts blaast, maar haar land wemelt van de lieden die er precies zo over denken als zij. Engelsen zijn aardige lui. Nooit te beroerd je complimen ten te maken over je Engels. Altijd bereid om te zeggen dat die slimme Nederlanders van alle Europeanen het meest ge meen hebben met de Engelsen. Gastvrij zijn ze ook. Een En gelsman z'n huis is z'n kasteel, zegt een spreekwoord, maar je komt er niettemin heel wat ge makkelijker binnen dan in het huis van bijvoorbeeld een Fransman. Ze kunnen je zo verwennen dat je je één van hen kunt gaan voelen. Maar begin een gesprek over Ulster of over de EG en je bent direct weer de bloody foreigner die je altijd al bent geweest. Engelsen vinden dat ze een uitverkoren volk zijn. Dat weerhoudt hen er niet van zich zelf van tijd tot tijd genadeloos te bekritiseren. Ik heb dat al dikwijls meegemaakt en ge merkt dat de rol van de bloody foreigner - bevriend of niet - erin bestaat hun zelfkritiek, bij voorkeur op 'continentaal-hef- tige' toon, tegen te spreken. Die tegenspraak moet liefst worden gelardeerd met verwijzingen naar de rol van Engeland in de tweede wereldoorlog en aanha lingen van voor Engeland posi tieve meningen van buitenlan ders, liefst Fransen en Duitsers. Nederlanders mogen ze het aardigst vinden, belangrijk vin den de Engelsen ons geenszins. Ook dat komt waarschijnlijk door de tweede wereldoorlog. Eilandbewoners schijnen per difinitie super-chauvinisten te moeten zijn. Het Engelse voetbal is het beste ter wereld. Woensdagavond leek het daar Thatcher, weerbarstig en chauvinistisch. - FOTO ARCHIEF DE STEM misschien inderdaad een beetje op, maar de vanzelfsprekend- I heid waarmee dat telkens weer wordt vastgesteld zonder ook maar één blik te werpen op an dermans competities is bela chelijk en aandoenlijk tegelijk. Ik gebruik het voetbalvoor beeld, maar er zijn er veel meer. De opkomst van de Japanse auto in Engeland is bijna een wonder en alleen toe te schrij ven aan het falen van de eigen auto-industrie en het menselij ke gegeven dat ook de Engels man de portemonnee nader is dan de Union Jack. Wie de Engelse media volgt valt het keer op keer op dat En gelsen voortdurend bezig zijn met dingen uit te vinden die el ders gemeengoed zijn. Moei zaam worstelen ze met ontwik kelingen en ervaringen die aan de overzijde van alle Engeland omringende wateren reeds lang te boek zijn gesteld. Wat niet Engels is maken ze Engels. Neem de koeien. Friezen fok ken ze door tot het Frysians zijn en geen Engelsman die nog erkennen zal dat de glanzende zwartbonten, die de golvende weiden van Cheshire begrazen, hun oorsprong in Friesland hadden. Zelfs het Heineken- bier is er verengelst en wordt gebrouwen bij een firma, ge naamd Whitbread. Muzikale Engélsen hebben een eeuwige voorliefde voor Haydn omdat die zoveel van zijn tijd in Enge land heeft doorgebracht. British is best. Altijd. Of het nu gaat over bacon, aardap pelen, rundvlees, doperwten, bier, vliegtuigen, soldaten, voetballers, staatslieden, fruit of yoghurt. Daarom drukt elke fabrikant Made in Britain op zijn produkt en prikt de slager plastic bordjes met British Beej erop in de hompen verkleurd vlees die hij in zijn etalage heeft liggen. Weerbarstig Die chauvinisten hebben wij destijds lid van <Jnze club wil len maken. Geen land heeft harder gelopen om de Britten binnen te halen dan Nederland. Bijna contre coeur zijn ze geko men, met in het hoofd, van meet af aan, het plan de Brus selse augiasstal uit te mesten. En daarmee is Maggie That cher eigenlijk bezig. Al die teleurgestelde, verbit terde en terneergeslagen politi ci die zij hier op het vasteland achterliet, moeten het heimelijk toegeven: in principe heeft Maggie Thatcher meer gelijk dan de nee-zeggers. Ze wil al leen te veel van haar gelijk te snel binnenhalen. En ze kent geen clubgeest. De Franse pre sident Mitterrand trapte in fei te een open deur in toen hij de Engelsen afschilderde als 'een volk dat nog aan de gemeen schap moet wennen', maar het klonk toch alsof hij een nieuwe spijker op de kop sloeg. De weerbarstigheid van de Britten, extra aangedikt nu door het karakter van Maggie Thatcher, heeft een gemakke lijk te traceren en vervolgens te begrijpen, historische oor sprong. Weerbarstige leden zijn ook leden en wie niet met weer barstige clubmakkers weet om te gaan is zelf geen goed lid. T5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41, ©076-236326, Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957, Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinlf rplstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738 Van ome correspondent Rob Simons JERUZALEM - De voor malige minister van de fensie Ezer Weizman heeft na een afwezigheid van 3 jaar met zijn poli tieke rentree de knuppel in het hoenderhok van de Israëlische politiek ge worpen. Als lijsttrekker en leider van een nieuw op te richten partij van het centrum zegt Weiz man binnen een maand klaar te zijn voor de ver kiezingsstrijd. Als kanonnen in die aan staande verkiezingsstrijd denkt Weizman voorname lijk bekende ex-generaals uit leger en luchtmacht in stelling te brengen. Als com mandant van de Israëlische luchtmacht was generaal Weizman aan de zijde van de toenmalige opperbevel hebber Jitschak Rabin ver antwoordelijk voor de uit schakeling van de Egypti sche luchtmacht aan het be gin van de juni-oorlog in 1967. In 1977 leidde Weizman de verkiezingscampagne van de Likoed die een klinkende overwinning op de Arbei derspartij opleverde en op positieleider Begin aan de macht bracht. Als minister van defensie in de regering Begin onder hield Weizman bijzonder vriendschappelijke betrek kingen met de Egyptische president Anwar Sadat. Een paar jaar na de onderteke ning van het vredesverdrag tussen Israël en Egypte trad Weizman af uit protest te gen het stroeve beleid van de regering Begin bij de onder handelingen over- Palestijn se autonomie in de bezette gebieden. Volgens Weizman heeft de Likoed na de vrede met Egypte de grote kans gemist om een Israëlische doorbraak naar de rest van de Arabische wereld tot stand te brengen. Als populair en charisma tisch leider wordt Weizman zowel door de regerende Li koed, die hem na de onover brugbaar gebleken breuk met Begin als de verloren zoon beschouwd als door de oppositionele Arbeiderspar tij gevreesd wegens zijn aantrekkingskracht tot de kiezers. De vooralsnog naamloze partij zou ruime financiële steun van de Is raëlische zakenwereld ge nieten, die al op voorhand bereid zou zijn 7,5 miljoen gulden in de nieuwe partij en de onder leiding van Weizman te voeren verkie zingscampagne te investe ren. Het persoonlijke credo, waarmee Weizman de op richting van zijn nieuwe partij heeft aangekondigd, is simpel. „Ik weiger me te verbinden met diegenen die 600 Israëlische soldaten in Libanon de dood in hebben kunnen sturen." Nadat Weizman drie jaar lang zijn Weizmann .stemmentrekker. FOTO'S/AP mond in het openbaar niet heeft opengedaan en dus ook tijdens de Israëlische invasie in Libanon heeft gezwegen, heeft hij zich met deze boute uitspraak de toorn van linkse en rechtse politici op de hals gehaald, die hem van politiek opportunisme be schuldigen. In de regerende Likoed en in de oppositionele Arbei derspartij wordt de nieuwe partij van Weizman gezien als een geduchte mededin ger om de stemmen van de relatief grote groep zweven de kiezers en als een poten tiële coalitiepartner. De ver wachte interne strijd in de Likoed en de Arbeiderspar tij om het leiderschap van de beide grote partijen waarbij de winnaars automatisch tot lijsttrekkers en kandidaat premiers worden gebombar deerd, is mede afhankelijk van de datum van de ver vroegde verkiezingen. Als de Knesseth-verkie- zingen volgens de wens van de oppositie binnen drie maanden worden gehouden, zal het leiderschap van Sji- mon Peres in de Arbeiders partij niet worden aange vochten. De haast traditio nele tweestrijd tussen par tijvoorzitter Peres en oud premier Rabin die de partij bij de laatste verkiezingen veel schade heeft berok kend, kan dan vermeden worden. Als de verkiezings datum tot het najaar wordt uitgesteld, zal niet alleen Rabin weer een gooi naar de macht in de partij doen. Ook de bijzonder populaire ex- president Jitschak Navon, die na een zichzelf opgelegde periode van politieke qua rantaine heeft aangekon digd in mei weer aktief aan de partij en landspolitiek te zullen deelnemen, kan dan als partijleider naar voren worden geschoven. Ten ein de de eenheid van hun partij te bewaren zullen Peres, Ra bin en Navon echter waar schijnlijk als een soort troi ka de verkiezingsstrijd in gaan. In de Likoed zal vice-pre mier David Levi waar schijnlijk niet opnieuw het leiderschap van de coalitie van regeringspartijen be twisten, nadat hij het een half jaar geleden met groot verschil tegen Shamir moest afleggen. Levi heeft geen schijn van kans om de hui dige Likoed-premier te ver slaan, Als nummer twee in de partij kan hij beter zijn kruit voor toekomstige ver- 'kiezingen droog houden. Door Pie ter-Jan Dekkers VANDAAG en morgen houdt de FNV een con gres over 'Werk en belo ning'. De discussie daar over is al enige tijd in volle gang, vooral onder druk van de economische omstandigheden. En om dat de roep 'Meer loon naar werken', de terug keer dus naar een presta tiebeloning, steeds luider klinkt, springt de FNV zelf in, om te voorkomen dat een dergelijke op prestatie gericht belo ningssysteem ooit nog eens terugkeert. De vakcentrale doet dat aan de hand van een rap port, waarin de herwaarde ring van de 'functie-waar dering' centraal staat. Dat systeem wordt al geruime tijd in het bedrijfsleven ge hanteerd, maar erg succes vol is het niet. Tenminste, wanneer men uitgaat van de stelling, dat via dat functie- waarderingssyteem de inko mens wat rechtvaardiger verdeeld zouden moeten worden. En de FNV vindt dat. Het huidige systeem, waaronder de meeste Ne derlandse werknemers val len, is in de plaats gekomen van de in de zestiger jaren gehanteerde prestatiebelo ning. De economische situa tie was in de vijftiger jaren zo, dat het land als gevolg van de oorlog economisch en financieel aan de grond zat en dat alle schouders er on der moesten om het land weer op te bouwen. Dat be tekende haast automatisch dat de beloning vrij laag bleef, omdat iedereen over tuigd was van de noodzaak van die opbouw. Een extra beloning voor een extra in spanning was er niet bij, doodgewoon omdat iedereen zich al extra inspande. De toen bestaande inkomens verschillen waren dan ook meer gebaseerd op hiërar chie, afkomst en opleiding (studie). Maar als de Nederlandse economie als gevolg van dit harmonieus samengaan van tegengestelde belangengroe pen (ondernemers en vak bonden) weer op poten staat, begint de periode van hoog conjunctuur, die vrij bepa lend is geweest voor de belo ningsstructuur. Behalve het 'Loon naar werken' gingen ook vraag en aanbod van ar beidskrachten de beloning mede-bepalen. Het ontaardde zelfs in en kele loongolven, waarvan de Nederlandse economie tot op vandaag nog de wrange vluchten plukt. Zo heeft de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Toxo- peus met z'n 'ronde' gepro beerd de ambtenaren met extraatjes binnen de depar tementen te houden, omdat ze een voor een werden 'weggekocht' door de onder nemers. De na-oorlogse periode wordt overigens ook in ster ke mate bepaald door opvat tingen inzake opleiding van werknemers. Een ingenieur bijvoorbeeld moet per defi nitie een hogere beloning krijgen, omdat hij zo lang heeft moeten studeren en z'n geld dus heeft geïnvesteerd in studie in plaats van in ar beid. In deze redenering is voor een vuilnisman alleen de lagere school nodig en kan het loon dienovereen komstig laag zijn. Accepteert men dit uit gangspunt dan is het toch vreemd, dat men zich dan ook neerlegt bij het extra belonen van afgestudeerde werknemers. De man of vrouw in kwestie betaalt zelf immers slechts een ge ring deel van die investering in studie, de gemeenschap, waaraan de vuilnisman een fors deel van z'n inkomen afdraagt, betaalt het leeu wendeel. Niet meer terug dus naar de oude situatie, concludeert de FNV. Dan maar het hui dige systeem van functie waardering verbeteren. Dat het geen wondermid del is geeft de centrale on middellijk toe. Het belang rijkste doel van het systeem - het bereiken van recht vaardige cq. redelijke inko mensverschillen - kan er binnen afzienbare tijd niet door worden gerealiseerd. Dat is een illusie en dat be- seft de FNV terdege. Niettemin bepleit de cen trale het invoeren van één systeem van functie-waar dering voor alle werkne mers. Nu bestaan er honder den verschillende systemen en elke dag worden er nieu we geïntroduceerd. Er is sprake van een wildgroei, die verstikkend kan werken. Een dergelijke model-sys teem vereist een aantal uit gangspunten. Een daarvan is, dat persoonlijke eigen schappen moeten worden uitgesloten. In dit systeem wordt geen rekening gehou- den met de mogelijkheid dat de ene werknemer zijn func tie met volle inzet uitoefent en de andere er met de pet naar gooit. Wil een onderne mer die factoren meereke nen (en elke werkgever wil dat) dan moet dat buiten de functie-waardering om worden beloond. Of niet. Ook begrippen als analy tisch vermogen, creativiteit, feeling, inventiviteit en flair komen in het model-systeem van de FNV niet voor. Dat zijn omschrijvingen die ge hanteerd moeten worden als de werkgever personeel werft en selecteert. Bij de functie-waardering gaat het om een analyse van de taken als zodanig, zonder dat ge keken wordt naar de men sen die deze taken vervullen. In het door de FNV opge stelde model worden begrip pen gehanteerd als kennis, verantwoordelijkheid, con tact-vaardigheden, oplet tendheid en nauwkeurig heid. Dus niet of een werk nemer oplettend is, maar of de functie oplettendheid vereist. Ook niet dat de werknemer nauwkeurig z'n werk doet, maar of de func tie zo ingewikkeld is, dat nauwkeurigheid een eerste vereiste is. Verder moet via dat mo del gemeten kunnen worden hoeveel lichamelijke krachtsinspanning vereist is, hoe de arbeidsomstandig heden zijn, of het werk mo notoon is en of het al dan niet uitzicht biedt op betere (ADVERTENTIE) De gefrustreerde voorma lige minister van defensie Ariel Sharon is wel van plan aan het begin van de verkie zingscampagne de strijd met Shamir om het leiderschap van de Likoed aan te binden. Sharon is er zich weliswaar van bewust dat hij in een tweekamp tegen Shamir on herroepelijk het onderspit zal delven. Maar door zijn politieke kracht bij interne verkiezingen te tonen wil hij zijn positie in de partij ver sterken om na de Knesseth- verkiezingen bij een Likoed- overwinning weer aan spraak op een belangrijke ministerspost te kunnen maken. Hoewel hij Shamir in de opvolgingsstrijd na het aftreden van Begin bij diens verkiezing tot partijleider en premier heeft gesteund, heeft Sharon als beloning geen ministersportefeuille gekregen. Sinds zijn aftre den als gevolg van de aanbe velingen van de commissie Kahan, die een onderzoek instelde naar de Israëlische verantwoordelijkheid voor de door Libanese falangis- ten gepleegde massamoor den in de Palestijnse vluch telingenkampen Sabra en Sjatilla is Sharon als minis ter zonder portefeuille lid van het kabinet gebleven. functies. In het rapport wordt het model verder uit gewerkt, zonder dat de FNV zich daar overigens op vast pint. Want er zijn natuurlijk tal van andere begrippen, die mede-bepalend kunnen zijn voor een functie. Zo ontstaat een functie waardering, onafhankelijk van de mensen die het werk moeten doen. Dit systeem maakt het stellen van be paalde inkomenseisen aan bepaalde banen gemakkelij ker. De werkgever zal meer aandacht willen besteden aan de kennis van de func tionaris en hem dienover eenkomstig willen belonen, de vakbond hecht meer be lang ^an arbeidsomstandig heden en zal smerig en mo notoon werk extra willen belonen. Onderhandelingen tussen de sociale partners zal het uiteindelijk het gewenste plaatje moeten opleveren. Met dit systeem zet de FNV definitief een punt achter de discussie, dat ex tra prestaties extra moeten worden beloond. Erkend wordt dat een beloningssys teem behalve sociaal recht vaardig ook economische doelmatig moet zijn. Maar de FNV vindt het een sprookje dat extra financiële prikkels alleen grote invloed hebben op de inzet van werknemers. Integendeel, de dwang tot het presteren (meer geld te verdienen) werkt vaak de-motiverend. Zaken als arbeidsomstan digheden, werkverhoudin- 'gen en de werksfeer zijn voor de FNV minstens zulke belangrijke begrippen, die in de beloning zouden moe ten worden verwerkt. De nota die vandaag en morgen wordt besproken is een eer ste aanzet. Met als uiteinde lijk doel een redelijke verde ling van het inkomen. Minister De Ruiter .zwijgzaam. - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP ENKELE weken geleden verbaasde de eigenaar van Sporthuis Centrum Piet Derksen, Nederland met een onwaarschijnlijk verhaal. Hij wilde de va kantiebungalowketen verkopen om met de op brengsten 'goede werken' in de Derde Wereld te fi nancieren. Derksen zelf liet weten dat zijn handel zo'n slordige 400 miljoen moest opbren gen. Daartoe zou hij aande len op Sporthuis Centrum uitzetten. Eén maar aan het verhaal: om zijn kinderen enigszins schadeloos te len moest hij een bedrag van 27 miljoen aan de opbrengst onttrekken. Derksen is een diep reli gieuze man, die een ierm katholicisme aanhangt. Hij heeft indertijd meegeholpen de EO op te richten en wordt genoemd als de man die het Katholiek Nieuwsblad draaiend houdt. Verder heeft hij enkele stichtingen die bedoeld zijn om het 'goe de werk' straks in de Derde Wereld te kunnen bestieren. Reden genoeg voor ELSE- VIERS MAGAZINE om een onderzoek in te stellen naar Derksen en Sporthuis Cen trum. De uitkomst van di reportage is alleszins de moeite waard. Derksen heeft èen aantal malen ver geefs geprobeerd zijn eigen dommen op <Je markt te brengén. Een deskundige recreatiegebied zet vraagte kens bij Derksens verhalen over de formidabele brengst voor zijn huisjes.De geciteerde deskundige houdt het erop dat de totale waar de de 30 miljoen niet over stijgt. Als daar nog eens 21 miljoen voor de erven Derk sen afmoeten, zal het missie werk het met 3 miljoen moe ten doen en niet met de door Derksen genoemde 273 mil joen. EM weet bovendien melden dat eerder pogingen van Derksen zijn handel te slijten mislukten. Ennia geen belangstelling, direc teur Masson van het ABP (inmiddels geschorst) sloot een mondelinge overeen komst, waar nooit meer van gehoord werd en Ahold (Albert Heijn) zou er volgens Derksen niet meer dan miljoen voor hebben overge had. Het beeld dat gaandeweg gevormd wordt is er een dat minder door liefdadigheid als wel door pure financiële noodzaak gekenschetst wordt. De HAAGSE POST ruimt deze week vele pagina's in voor een discussie over omroepbestel. Nu de Kamer gesproken heeft (maar de duidelijkheid nog ver te zoe ken is) meende HP er goer aan te doen enkele omroep- 'goeroes' aan het woord te laten. De heren Blokker, Sontrop, Scheepmaker, Hof land en 's Gravesande en mevrouw Tineke van Vero nica. Over die omroep en datgene wat enkele jaren geleden nog de 'vertrossing genoemd werd gaat de hele discussie - of eigenlijk is er van discussie geen sprake, maar meer van een te lang volgehouden spraakverwar ring. Het niveau komt vaak nauwelijks boven dat van de scheldpartij uit en hoe het nu met de omroepen moet wel of geen derde net, wel ot geen staatstelevisie, wel ot geen kwaliteit en wel ot geen 'laat maar waaien- stijl'; het blijft allemaal een beetje onduidelijk. Tot slot snuift HP de sfeer op in de CDA-gelederen. waar de discussies over a kruisraketten het stadw® van lichte paniek hebW bereikt. Elf dwarsligger® de fractie maken een Pos'" tief Kamerbesluit over plaatsing onwaarschijrwJ' ker met de dag en dat dee de CDA-top huiveren. Feite lijk hoofdrolspeler in drama is de CDA-minIS® op Defensie, Job de RU1 maar als een er zijn m° niet opendoet over deze za is hij het wel. (PE.) RIJDAG Gee pla jeu UTRECHT (ANP) - Het gaat r nu om druk uit te oefenen p het parlementaire proces. De uitspraken van de Her- ormde en de Gereformeerde ;erken over de plaatsing van iruisraketten zijn niet voor weeerlei uitleg vatbaar. Dis- ussies over een volksoploop tomen pas aan de orde als ka- linet en parlement tot plaat- ing zouden besluiten. Dit zei ds. C.B. Roos, praeses ian de Hervormde Synode, londerdag te Utrecht, waar iet IKV sprak met de negen ;erken die in het vredesbe- aad samenwerken. Volgens loos betekent dit niet dat de :erken daarmee een politieke nachtsfactor zijn geworden, uist hierover had hij de afge- open maanden het IKV fel be- ritiseerd. 'Ondanks de enorme reac- ies op de synodebesluiten zijn e kerken bereid verder met ns te denken over de acties igen de plaatsing van kruis- aketten', zei IKV-secretaris Faber. Hij erkende dat de iscussie binnen de kerken onder meer de kritiek van ds. loos) van invloed is geweest pde plannen van het IKV. Van onze partem 3EN HAAG - Het kabi lieuw plan voor best werkloosheid te maken. Wél zal het huidige belei iet. CHIEDAM - De woensdagavond omohardjo uit Schiedam is buite De broer van het Surinaamse e ardjo werd getroffen in zijn hoo woordvoerder van de schiedamse neegedeeld. Inmiddels is het regionale reche ederland bij het onderzoek betr leeft nog geen enkel idee over d Motief en de toedracht. Salam Somohardjo, die naar N 'Jd betrokken was bij de bezettin 'e in Den Haag. Hij is ervan over 'oor hem bestemd waren, en dat 'ewind-Bouterse. en M ïnÜ"^0 'ooms-katholieken ■eno?eSCh'"en met sluipmoorden e do k pas1 ons enige bescheide Broedermoord in Libanon. Ster ?n,w°ordelijk voor de bloedige man9 ^scheuren. Het begin er lisph Sindsdien hebben wc -en e "abuurlanden niets nagelatc jptn andere op te hitsen om Mp? f eigen invloedsfeer te kul otam 20 n eeuwenlange voorgei datcimfnF?orl°9en, intriges en verr denk banezen na een paar dage i-., ®n. die de christenen en veel zoen? bieden voor een vreedzaai 9ednp corrïerentie van Lausanne iiqup Door de cosmetische a; is nog vvel geprobeerd het fi in er, nog voordat de onderhal ziindat?' al weer gevochten were de bpw,iobanon n°9 een lan9e' lan I - voikmg in vrede en veiligheid k taar n i ne hee^ we' bewezen da veremn n en dood bekampende Haar fv 20u er °P bunnen w hitenp 'astl9 gevallen zouden v duUr 9|p9 van derden, in staat ge Ds ni un zaken te regelen, lannri,? 9 van dit land is, dat het, Wordt Positie in het Midden-Oos Franop r Syriërs, Israëli's, Sac *~»yudo, löiacn oai gevp"' "eniërs etc. etc., zogena; - "ers maar Er^"'an9en- e'9en S' maar ze zijn allemaal alleei "en zullen er zijn nog heel wat tranen vlor normale gang kan gaan.

de Stem | 1984 | | pagina 2