Rat atie Kunst om op te eten Griep-epidemie in het Zuiden 'Niet-doorbetalen als wapen tegen ambtenarenstaking' CO: 50-PLUSSERS KORTER WERKEN Gelijke behandeling van weduwen en weduwnaars I )e?eWd esje niet geleerd 'Turkije niet isoleren' Giroblauw in buitenland 'meer waard' lelijk BINNENLAND RAPPORT AAN POSTORDERBOND Ontsnapping geen gevolg bezuinigen DESTEM COMMENTAAR VOORSTELLEN EG-PARLEMENT Forse stijging aantal gevallen CPN schorst vier leden Grootscheepse actie tegen koppelbazen TOPMAN RSV: FUSIE MET VEROLME HAD NIET GEMOGEN Financiële positie RS te mooi voorgesteld? nee de EG worstelt n de overige zeven het ezien. ?rouw Thatcher 2ou laar moeten opdraaien ret conflict dat zij 2ej, wereld had geholpen 'as dan ook opvallend le tijdelijk voorzitter ent Frangois Mitter- na afloop van de mis- top tijdens een perscon- tie het voortdurend had de 'negen', mevrouw her dus zorgvuldig uit. ld. twel na de eerdere mis- ïgen van Stuttgart en e heeft zien aankomen hatcher opnieuw voor spanning zou zorgen e bereidheid toch groot tel water in de wijn te zodat men na oplossing et Britse probleem ein- eens aan het werk zou tn gaan. ïdaar dat het misluk- an de Top van Brussel Iramatischer is dan die tuttgart en Athene. Als nog even doorvergaderd tonder zich te laten lei- oor irritatie en als men een paar" rekensom had gemaakt was men gekomen. Met andere ien: de Gemeenschap Irie uur en 625 miljoen n van een oplossing jderd. Het zal nu aan- elijk meer uren, bedui- meer geld kosten voor >P hetzelfde punt beland probleem is echter dat dA op het ogenblik geen ger voor Den Uyl achter nd heeft. Van der Louw zich zelf uitgerangeerd; Thijn heeft de voorkeur en aan het bürgemees- lap van Amsterdam, voorzitter Kok kan bij entrale nog niet gemist ?n; Van Kemenade ligt buiten de PvdA dan er n en wil daarom het inhof de rug toekeren; Dam en PvdA-voorzit- Tan den Berg zouden ;lf wel als kandidaat le opvolging zien, maar zich in de race zouden n, zouden ze wel eens wacht veel hoge hin- ssen kunnen tegenko- Binnen het partij kader ij sterk omstreden figu- alles overziende lijkt rop, dat de PvdA zich r aan het voorbereiden een interne machts- rond de opvolging van Jyl dan op een mogelij- sseling van de wacht in atshuis, Dit-.laatste zou ;ens alleenlukken als 'dA bij "nieuwe verkie- n de< öteöhjütejameerder- zou verwerven. Want de VVD en het CDA en de socialisten geen meer doen sinds zij te ver de kernwapens een tuut afwijzend stand hebben ingenomen. tervorming), dat het ijk welzijn van het blijvend zou kunnen n. Voorkomen dient te h, dat middels ster- ng enig misbruik in 1 komt. rdat men nu in lachen st; het schijnt normaal dat kinderen bij tele- >ptreden begeleiding van een psycholoog. Een ver- ïde bezorgdheid, voor even door de Arbeids- xie, waarover moeilijk rdeel is te vellen. sprake is van bezorgd- voor een gering deel •ugd houdt iedereen de terwijl toch eigenlijk vraagtekens te plaat- jn. Kinderen die zich overeenstemming 'en mogen buiten in- ng van de Arbeidsin- i te keer gaan. Neem rbeeld kinderen die elemaal op sport gooi- oetbal of tennis het niet uit. Zij worden .veept, afgemat, door volwassene uitgebuit, het mom van 'sport mag veel. Mogelijk de psycholoog eraan ils hij zijn zoon aan- gt. moten van een sport of en film, het zal velen t even zijn. Juist daar- n men zich afvragen of e tijd van deregulering >k het werkterrein van leidsinspectie aan ont- ig toe is. Waar het ge- zegt dat de verant- elijkheid van ouders dient te staan zal de van de Arbeidsin- het veld moeten rui- verstandige ambte van die dienst had in eval van Danny de geen ophef gemaakt iens liedje bij Sonja. MPËRPAG 22 MAART 1984 T28 PAGINA 3 Van onze redactie binnenland „cterDAM - Werkgevers ien moeten aandringen op Letting van de uitbetaling salarissen aan stakende tienaren zodat deze uit de Jjingskas betaald moeten ,iden. «maast zouden zij scha- ,-rjoeding moeten eisen ^voorbeeld de betrokken jeB, maar beter nog zou- zij moeten ijveren voor wettelijke inperking van Istakingsrecht voor bepaal- talegorieën ambtenaren. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een advies van prof. W. Slagter en J. Brood- Grapperhaus aan de Neder landse Postorderbond en het Direct Marketing Instituut Nederland (onder andere re clame maken via de post) naar aanleiding van de november- stakingen van ambtenaren. De Postorderbond en het DMIN hadden om dit advies gevraagd vanwege de zware verliezen die in deze branche zijn geleden door de staking bij de PTT. Volgens de bond heeft het door haar georgani seerde bedrijfsleven door de stakingen een schade van 75 miljoen gulden aan omzetder- ving geleden. De omzettoena- me van de 31 bij de bond aan gesloten bedrijven over 1983 is daardoor volledig teniet ge daan. fEUWARDEN - De Protestantse Christelijke Onderwijsvakorgani- itieheeft bij het ministerie van Onderwijs een plan op tafel gelegd dat 00 banen kan opleveren. De vakbond wil dat leer- achten van 50 jaar en ouder 1 augustus korter gaan erken en wil die werktijd- toting financieren uit de ïjscompensatie van vorig iren dit jaar. PCO-voorzitter Ter Haar dat op een onderwijsdag in euwarden. Het plan komt erop neer dat 50-plussers in het voortge- I onderwijs drie lesuren in teren en die in het primair iderwijs een halve. Dat komt sr op een 36-urige werk- A. Het plan levert voor het «rtgezet onderwijs 1300 vol- banen op. Het primair iderwijs zou er 500 banen bij lijgen, terwijl er daar nog inoeg overblijft om de werk- legenheidsprojekten fors uit breiden. En via die projek- n zou aan 1200 werklozen ioolverlaters de kans kun- worden geboden ervaring ihet onderwijs op te doen via nbaan van gemiddeld twee de weektaak. Ook de Algemene Bond van 'derwij zend Personeel 1B0P) heeft woensdag in het lan voor onderwijs: 3000 banen Van onze onderwijsredactie rechtspositioneel overleg op het ministerie van Onderwijs een pakket maatregelen voor gesteld ter besteding van de prijscompensatie die de leer krachten dit en vorig jaar hebben ingeleverd. De voor stellen worden gesteund door het Ambtenarencentrum en de Katholieke Onderwijsvakor ganisatie KOV, aldus een ABOP-woordvoerder. Evenals de PCO bepleit de ABOP een eenmalige verla ging van de VUT-leeftijd tot 59 jaar. In plaats daarvan zou ook de regeling voor leer krachten van 56 jaar en ouder kunnen worden uitgebreid. De bond wil het vrijkomende geld verder besteden aan experi menten met verzorgingsverlof. Dit verlof zou moeten worden gegeven aan leerkrachten met kleine kinderen. Ook is voorgesteld de per 1 januari 1984 boventallig ge worden leerkrachten niet te ontslaan. Zoals de zaken er nu voorstaan, moeten zij op 1 augustus van dit jaar af vloeien. Daar waar ruimte is om nieuw personeel aan te stellen geeft de ABOP er de voorkeur aan de plaatsen door jongeren te laten innemen, al dus de woordvoerder. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals Altes en staatsse cretaris Korte-Van Hemel van Justitie menen dat er geen directe relatie is tussen de bezuinigingen op het ge vangeniswezen en de ont snapping uit het Huis van Bewaring in Scheveningen het afgelopen weekeinde. Zij zeiden dit woensdag in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebat over de ont vluchting? dat was aange vraagd door de PvdA'er Kosto. Volgens de staatssecreta- Spoedebat in Kamer ris mag niet zonder meer worden aangenomen dat de uitbraakpoging zou zijn ver ijdeld of dat er minder ge vangenen zouden zijn ont snapt als er meer bewakers aanwezig waren geweest. Op dat moment hadden zes bewakers dienst. Dat is een bezetting waarmee het on der normale omstandighe den mogelijk moet zijn op verantwoorde wijze het werk te doen, aldus de staatssecretaris. De minister stelde dat het met meer bewakers niet mo gelijk zou zijn geweest de ontsnapping te voorkomen, omdat één van de cipiers on der bedreiging met een vuurwapen door de gevan genen in gijzeling was geno men. Korthals Altes meent dat het geld dat nu voor het gevangeniswezen beschik baar is, voldoende is om in de strafinrichtingen een aanvaardbaar niveau van veiligheid te handhaven. voorspelling van een vooraanstaand Japanner, dat West- «pa binnen afzienbare tijd de disco-bar van het Land van de Me Zon zal worden, begint steeds meer bewaarheid te wor- -■ De regeringsleiders van de tien Europese Gemeenschaps- Men zijn er immers weer niet in geslaagd om zich te ontworste len de financiële brei van boterbergen en melk-, wijn- en olijf- 'smoerassen waarin de EG is vastgelopen. Nu ook deze (Brus- •Jse) Europese top zo kort na die van Athene is mislukt en de -ven geloofwaardig is geworden als de Organisatie van Afri- aanse Statenkan Frankrijks president Mitterand, de fungerend Pratter van de-EG die gisteren voor een staatsiebezoek naar "erika is vertrokken, in het Witte Huis alleen maar 'ja en amen' ^Sen. Het is belachelijk om als EG over wereldproblemen te mpraten als je niet in staat bent je eigen zaken te regelen, zei %and na afloop van de mislukte top. «gelooft er nu nog dat West-Europa zich een eigen, zelf- Wige positie zou kunnen verwerven tussen de beide groot- jttten? Het Verenigd-Europa: wat een mooie droom was dat! "deafschuwelijke aderlating aan jeugd, intellect en financiële "Welen, die ons werelddeel als gevolg van twee wereldoorlo- ""deeft ondergaan, na de barbarij die ze hebben opgeroepen - dtekens ervan doen nog steeds pijn - dachten we ons lesje jserd te hebben. De bron van al het kwaad, het nationalisme, 'oorgoed gedicht worden onder het fundament van boven- 'wale samenwerking. Te hoog gegrepen? Ook nu nog tellen e en EG-landen meer inwoners dan de Sovjet-Unie en we pro beren hier met elkaar bijna evenveel als de Amerikanen. Het erenigd-Europa had en heeft kansen genoeg. Maar het lijkt er- dat de idealen van de jaren vijftig met het gebeente van enke- ■'Sionaire staatslieden zijn bijgezet in het Pantheon van niet- Waiiseerde grootse concepties. waarom? Omdat de leren opeens nog meer van melk dan "whisky blijken te houden, IJzeren Maggie Thatcher in haar "«Wipt eiland-denken alleen maar oog heeft voor de kosten deEG en niet kijkt naar de voordelen ervan, en omdat ook de »eren het eigenbelang dikwijls zwaarder laten wegen dan de ;_ar,9en van de totaliteit. De hoofdschuldige van het nieuwe de- j-6 !S echter mevrouw Thatcher. Op haar halsstarrigheid, ^komend uit typisch Brits wantrouwen tegen alles wat er op turopese vasteland gebeurt, is de vergaande compromis-be weid van de anderen stuk gelopen. opnieuw is dus de kans gemist om de bakermat van de wester- «schaving door eendrachtige samenwerking uitzicht te bie- °Peen renaissance, ook in materiaal opzicht. Wat nu? Er is ""geld meer in de EG-kas. Het gemeenschappelijke land- '"wbeleid staat op instorten en tussen Engeland en de rest van ^•[-Europa is een kloof ontstaan, die vele malen breder is dan JWa». Het moment lijkt gekomen waarop de consequentie °wen moet worden uit de houding van de Britten. Dan des- j. «naar een Verenigd Europa zonder Engeland. De kleinere JeT Nederland voorop, die gehoopt hadden dat Londen voor Politiek tegenwicht zou kunnen zorgen voor de as Bonn-Pa- Mnen die hoop nu wel laten varen. otvraag: hoe denkt men onder de gegeven omstandigheden F61 Publiek belangstelling te kunnen wekken voor de verkie-' •jen voor het Europese* parlement? Kunnen die verkiezingen worden om de mensen in West-Europa wakker te schud- De crisis waarin West-Europa verkeert, is te belangrijk om ütici en 'Brusselse' bureaucraten te worden overgelaten Abonnee-tv VNU Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven BV en Delta Teledistributie (combi natie van Deltakabel Holding, Elsevier-NDU International en Vroom Dreesmann Ne derland) hebben besloten geen samenwerkingsverband te be ginnen op het gebied van abonneetelevisie. Politie MINISTER Rietkerk van bin nenlandse zaken en minister Korthals Altes van justitie hebben woensdag met de poli tiebonden overeenstemming bereikt over een nieuwe toe slagenregeling voor rijks- en gemeentepolitie die per 1 okto ber ingaat. Heineken DE beslissing over de uitwij zing door Frankrijk van de twee verdachten van de ont voering van Alfred Heineken, die in Parijs vast zitten, is op nieuw uitgesteld en wel tot volgende week woensdag. Overleden DINSDAG is plotseling over leden mevrouw J. Offenberg, directeur van de Hervormde stichting 'Kerk en Wereld' in Driebergen. Zwendel TWEE rechercheurs van de afdeling fraude van de Am sterdamse politie zijn sinds anderhalve week in Florida in de Verenigde Staten om on derzoek te doen naar zwendel op de goederentermijnmarkt en handel in beleggingen in onroerend goed en in aande len. Cip ters DE ambtenarenbond AbvaKa bo vindt dat, na de uitbraak uit de gevangenis in Scheve ningen van afgelopen zondag tijdelijke maatregelen in ge vangenissen om de werkom standigheden van het perso neel te verbeteren niet vol doendezijn. Hoe breng je een zo breed mogelijk publiek in aanraking met he dendaagse kunst? Dat is de opgave die de Stich ting Kunstmanifestatie zich met de tentoonstel ling 'Galerie 84' gesteld heeft. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam werd de tentoonstelling woensdag voor het der de achtereenvolgende jaar geopend. In totaal 36 galerieën uit ver schillende steden van ons land nemen deel aan de manifestatie, die nog tot en met 26 maart zal duren. Tijdens de opening werden de be langstellenden overge haald ook eens na te gaan hoe hedendaagse kunst kan smaken. En kele chefkoks van gere nommeerde restaurants hadden daarvoor de 'Sunbirds' van Karei Appel nagebootst op een 'doek' van mais, be werkt met kleurige sau zen. - FOTO ANP VAN DEN BROEK- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Turkije noch Europa zijn gebaat bij een po litiek isolement. West Europa zou daardoor ook niet in staat worden ge steld meer druk uit te oefenen op de Turkse regering de men senrechten te handhaven, ze ker niet nu Nederland samen met enkele andere Westeuro- pese landen al een sta- tenklacht heeft ingediend bij de Europese commissie voor de mensenrechten. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zei dat gisteren in een debat met zijn vaste Kamercommissie over de vorig jaar door het kabinet uitgebrachte Turkije-nota. Door onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het Europees Parlement zal volgende week beslissen over voorstellen tot gelijke behande ling van wedu wen en weduw naars. Vrouwen krij gen nog steeds een lager pen sioen dan man nen. Bovendien kennen Neder land, België, Ier land en het Vere nigd Koninkrijk, geen wettelijke sociale zekerheid voor de weduw naar. In het Parle ment lijkt voor de voorstellen brede steun te bestaan. Op voorstel van de Neder landse May- Weggen (CDA) heeft de Europe se Commissie in middels een re solutie goedge keurd. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het aantal griepgevallen de laatste we ken vooral in het Zuiden en het Noorden vrij sterk ge stegen. In het Zuiden is zelfs sprake van een epidemie. De 'peilstations', vijftig over het land verspreide huisartsen die regelmatig voor het minis terie van WVC allerlei zaken bijhouden, meldden half fe bruari nog maar zeven griep- patiënten per 10.000 inwoners. Dat aantal steeg gestaag tot 28 in de tweede week van maart. Recentere cijfers zijn nog niet bekend. Overigens geven de cijfers slechts een indicatie, aange zien lang niet iedereen die griep krijgt de huisarts in schakelt. Over een epidemie wordt pas gesproken als de peilstations zo'n 50 gevallen per 10.000 inwoners melden. De noordelijke en zuidelijke provincies zitten fors boven het landelijk gemiddelde. Gro ningen, Friesland en Drenthe telden in de tiende week 44 ge melde griepgevallen per 10.000 inwoners en Zeeland, Brabant en Limburg 50. De laatste flin ke epidemie heeft zich in 1978 voorgedaan. Toen waren half februari volgens de gegevens van de peisltations 107 op elke 10.000 Nederlanders door griep aan hun bed gekluisterd. ZAANSTAD (ANP) - Het CPN-district Zaanstreek heeft dinsdagavond vier leden ge schorst. De vier communisten ma ken deel uit van het districtbe- stuur en zijn tevens actief bin nen het Verbond van Commu nisten Nederland. Deze laatste groepering is fel tegen de ver nieuwing binnen de Commu nistische Partij van Neder land. AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van 1 april kan met behulp van de girobetaalkaart in de meeste landen meer bui tenlandse valuta worden opgenomen. Door koerswijzigingen en een sterkere gulden is het bedrag dat maximaal kan worden opgenomen in 22 van de 35 landen verhoogd. Hieronder vallen de meeste Europese vakan tielanden en Noord Afri ka, Israël en Indonesië. Alleen in Zwitserland is het bedrag verlaagd, van 200 naar 150 Zwitserse Frank. Vanaf begin juli kan voortaan ook geld worden opgenomen in Japan. In 1200 Japanse postkantoren kan met de girobetaalkaart maxi maal 20.000 yen worden opgenomen. Per keer mo gen drie betaalkaarten gewisseld worden, aldus een woordvoerder van de PTT. Af 15 Is het nu wel zo verstandig me neer Leenman te benoemen tot de grote baas van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds? Een man met zo'n ver dachte naam? Leen-man? Hij leent van alles en voor je het weet zijn er weer miljoe nen zoek. Gelukkig is zijn be noeming maar tijdelijk. Sonja Barend heeft dinsdag avond de prille filmster Danny de Munk tóch in haar pro gramma gehaald. Ze draaide de arbeidsinspectie een Rat voor ogen. En dan komen we nu bij het nieuws dat ons allen zo zwaar heeft getroffen: de Europese Stop. Maggie Thatcher houdt haar been stijf en haar vinger gehe ven. Is dat het einde van Euro pa? Kan de Gemeenschap nog gelijmd worden? Ik denk het niet. De Europese verkiezingen zijn overbodig geworden. We kunnen in juni gewoon allemaal een vrije dag nemen. Dankert, dank-u-wel. We zakken langzaam terug in middeleeuwse verhoudingen. Je ziet het al aan die gevechten aan de grens tussen boze boe ren, opgewonden vrachtwa genchauffeurs en geïrriteerde douaniers. Zo worden kleine nationale oorlogen uitgevoch ten. Wat dacht u van de Europa Cup-wedstrijden? Die legers van voetbalsupporters die meereizen naar vijandige hoofdsteden en de cultuur schatten vernielen? Dat is Europa vandaag de dag. Er is weer een Philips de Twee de nodig om orde op zaken te stellen in dit werelddeel. MERIJN Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Politie, be drijfsverenigingen en fiscus zijn op twee fronten een groot scheeps offensief begonnen te gen malafide koppelbazen én hun werknemers. Werknemers bij 'verdachte' ondernemers in de Duitse bouw krijgen bij ziekte of werkloosheid geen uitkering meer en ook geen voorschot totdat bewezen is dat hun baas bonafide was en alle gegevens op hun papieren juist zijn. 250 man politie, met assis tentie van ambtenaren van Rijksbelastingen, GAK en Ge meentelijke Sociale Dienst vielen gisterochtend in alle vroegte binnen op 60 adressen van ondernemers in de bouw in Gelderland, Noord-Bra bant, Limburg en Overijssel, waar administratie in beslag werd genomen. Die is over handigd aan een speciaal fraudeteam van de Nijmeegse politie. Ook werden grenscon troles uitgevoerd. Door onze parlementaire redacteur DEN HAAG - De vraag die gisteren de verhoren van de parlementaire enquêtecom missie beheerste was even hel der als de antwoorden duister bleven: hoe kon de commissie- Winsemius, die in 1971 advi seerde tot een volledige fusie tussen Rijn/Schelde en Verol- me, de financiële positie van het RS-concern zo betrekke lijk rooskleurig inschatten als ze gedaan heeft Het is duidelijk waar de en quêtecommissie naar toe wil in de verhoren van ir. K. van der Pols, de voormalig presi dent-directeur van de Rotter damse Droogdok Maatschap pij en van het RS-concern en van dr. J. de Vries, president commissaris van RS, later van RSV. Met de hoffelijkheid en vasthoudendheid, die hem kenmerken, citeert commis sie-voorzitter Van Dijk de jaarstukken van het RS(V) concern. Vóór de fusie een constante winst van zo'n vier miljoen, meteen na de fusie verliezen in de orde van groot te van 30 tot 40 miljoen. Van der Pols weet niet of die ver- liespositie al ten tijde van de fusie bekend was. Wel kent hij de factoren die 'onafwendbaar ertoe moesten leiden dat de zaak zo afschuwelijk is afgelo pen.' Dr. De Vries, de eerste die met zijn manier van antwoor den een geprikkelde sfeer doet ons taan, 'hebben die slechts cijfers niet verbaasd' Als Van Dijk vragenderwijs de conclu sie trekt dat dit dus betekent dat de commissie-Winsemius uitgegaan is van een niet-juis- te vooronderstelling, zegt De Vries koeltjes: 'Die woordkeus laat ik voor uw rekening.' Geen ontkenning, geen beves tiging. Dat blijkt zijn taktiek. De commissie weet dat de fi nanciële positie van RS niet grondig is onderzocht en dat RS daaraan ook geen mede werking wilde geven. De Vries ontkent niet, maar zegt: 'dat lijkt me een verhaal voor de kantlijn.' In de ochtenduren is oud minister mr. Leo de Block (economische zaken, '67 - 7 ja nuari 1970) voor de commissie verschenen. Door zijn hoge leeftijd nog breekbaarder dan hij tijdens zijn ministerschap al was. Maar nog altijd even onbevangen en aardig. Pas een dag of vijf geleden is hij tot de slotsom gekomen, het verdriet hem dit te moeten zeggen, dat zijn naaste medewerker (di recteur-generaal van Alphen de Veer) buiten hem om Ver- olme gedwongen heeft tot overname van de Amsterdam se NDSM-werf in ruil voor een kredietgarantie voor het mammoetdok in de Botlek. 'Ik vond die koppelverkoop on juist,' zegt De Block die in, omdat hij toen niet beter wist, in juli van dat jaar in de Tweede Kamer ontkende dat er wél koppelverkoop was ge weest. Ter sprake komt ook het ad vies van Biesheuvel en Lang- man uit 1969, om Verolme een krediet van 130 miljoen te geven. Daar is het toen niet van gekomen en de oud-mi- nister geeft nu aan waarom niet. Het is De Block ten voe ten uit als hij van zichzelf ver klaart: 'Ik zou dat nooit halen bij de minister van financien (Witteveen) en ik had weinig inzicht in de houding van de Kamer. Ik was niet zo'n sterke figuur in de ministerraad om dingen te bepleiten. Ik was niet zo sterk in dat soort ver halen.' RSV-topman De Vries, met een opmerkelijk geheugen voor kleine, bloemrijke de tails, maar volstrekt niet meer wetend wat er op belangrijke momenten van de fusie-voor bereiding gebeurd is, moet door commissievoorzitter Van Dijk tot driemaal toe ge smeekt worden om de ge-' vraagde inlichtingen te geven. De fusie had rationeel ge zien nooit tot stand mogen ko men, poneert hij aan het begin van het verhoor. Ze is 'onder druk van hoger hand' afge dwongen. Nee, namen noemt hij liever niet. Maar als de commissie volhoudt noemt hij de hele commissie-Winsemius en minister Nelissen (opvolger van De Block). Verderop in het verhoor heet het dat de fusie uiteindelijk goed was omdat RS er sterker door kwam te staan. Ja, hij heeft met 'ome Cor' wel gesproken over de noodzaak de bakens te verzet ten, maar daar is het wel bij gebleven. RS wilde de totale fusie niet, want was niet meer zo geïnteresseerd in de scheeps-nieuwbouw. En ook vandaag wordt er weer een portret geschetst van Cornelis Verolme. De tekenaar is ir. Van der Pols. Zij groei den samen op bij de RDM, waarvan Van der Pols later directeur werd. 'Een man met een enorme eerzucht, een goed koopman, een roekeloze finan cier, die personeel bij de ande re werven wegsnoepte door hogere lonen te betalen. Dat deden wij niet onder elkaar.' Begin van een permanente ve te tussen de nieuwkomer in het Rotterdamse en de geves tigde havenbaronnen. De Block had het 's morgens al gezegd: 'ze moesten elkaar niet, ze bestreden elkaar te vuur en te zwaard.' v

de Stem | 1984 | | pagina 3