EG: oplossing lag binnen handbereik YES EUROPE: Den Uyl wil nog een keer, maar haalt hij dat? Malloothoudt vast aan plan ziekenfonds Ciske de Rat wint van bureaucratie Sca „A I-aÉÉMt IflRITY: 112 .esje niet gelee Ook al aan H volkoren DONDERDAG 22 MAART 1984 ACHTERGROND pagina LUBBERS WALGT VAN BRITSE PREMIER in r aMDËRDAG 22 MAART 1 R P CO: 50-P Lansink onderuit door politiek van de dag Voortijdig Afspraak Ongelijk DE STEM COMI SOMMIGE van mijn beste vrienden zijn aan het volkoren brood geraakt, zo heb ik dezer dagen op een ver jaardagsfeestje gemerkt. Van één was het me nog niet opgevallen dat hij re den had zich te zwaar te vinden en de ander, nou ja, die had ik nooit anders gekend dan als ruimschoots volslank en hij moest het me maar niet kwalijk nemen dat het me, ook nu hij het zei, nog steeds ontging dat hij, dankzij de bakker, een paar kilo was kwijtgeraakt. Geloven deed ik het graag, maar zién kon ik het (nog) niet. Hij kefk een beetje verongelijkt en daar kon ik in komen. Ik weet maar al te goed hoe zwaar het hem moet vallen, om de andere dag op te staan met de gedachte dat er de komende vierentwintig uur voor hem niets zit in het vat vol lekkers, dat vóór de ra ge elke dag voor hem geopend stond. Er was natuurlijk al gelijk iemand die wist dat je van het broodwisseldiëet ook vreselijk ziek kon worden. Een kennis van een kennis had een achter nicht en die was er zelfs door in het ziekenhuis beland. Maar de meeste aanwezigen - aan het volkorenbrood of niet - wezen die bewering van de hand. On mogelijk! Daaruit bleek hoe de rage om zich heen heeft gegre pen de afgelopen weken. De eerste dagen hoorde je veel va ker over mensen die er ziek van geworden waren. Nu gelooft niemand dat nog. Wat inmid dels de meeste mensen ook be grepen hebben is dat het niet zo is dat je je 'de andere dag' te barsten kunt eten aan alles wat dokter en diëtiste verboden hebben. Eerst heette het 't brood- diëet. Toen kwam de uitvinder ervan bij Sonja op de televisie zeggen dat de bakkers - om be grijpelijke en niet onoirbare re denen - er dat van hadden ge maakt, maar dat wisseldiëel de juiste aanduiding was. Nu ont ving ik een circulaire van de Stichting Voorlichting Brood en daaruit blijkt dat de bakkers het dieet inmiddels broodwissel diëet noemen. Dat het om een rage gaat blijkt uit het feil dat nu al 70 procent van de Nederlanders boven de vijftien jaar op de hoogte is van het dieet. De Stichting Voorlichting Brood heeft dat door een bureau laten uitzoeken. Van die 70 procent volgt één op elke vier vrouwen en één op elke tien mannen momenteel het diëet. Het on derzoek wijst verder uit dat de resultaten inderdaad zijn zoals beloofdongeveer twee kilo per week eraf. Mensen die al twee maanden of langer ermee bezig zijn melden een gewichtsafna- me van tien kilo. Ik kan ook wel wat kilo's missen, maar ik heb het nog niet over mijn maag kunnen verkrijgen om aan het volko renbrood te gaan. Niet dat ik daar iets tegen heb. Ik heb net een volkorenboterhammetje op, maar wel met boerenham erop. Wat dat betreft kan de bakker dus gerust zijn. Geen kwaad woord over (volkoren)brood. Maar dertig dagen van de zes tig op water en droog brood om tien kilo kwijt te raken, dat vind ik wel een heel hoge prijs. Zelfs als straf is het water-en- brood-diëet op humane gron den lang geleden afgeschaft. Maar ja, wat heet onmenselijk? In het hoslokaal, in de disco en op het sportveld blijkt dat vrij wel niets onmenselijk is zolang je het jezelf maar mag aandoen. WIM KOCK even.,_ UITBLAZEN Wie is de bakker? Vandaag arriveert hier een 5 Engelse vrouw die op zoek is naar een bakker van ongeveer 61 jaar en iemand die een schoenfabriek of schoenwinkel heeft. Het is mevrouw Janat Murfet uit Soham in Cambrid- 3 geshire. Zij meent dat de bak- 5 ker en de schoenmaker in de i omgeving van Oosterhout of 3 Breda wonen. Mevrouw Janat Murfet is de dochter van de Poolse lance jf corporal Tadeusz Kucbanski die S op 8 maart 1945 is gesneuveld g zonder zijn toen pas geboren 3 dochter ooit te hebben gezien. 3 De plaats van Kucbanksi's sneuvelen is niet precies be- kend, maar het moet gebeurd 3 zijn tijdens een patrouille langs 3 de Maas. Hij werd aanvanke- g lijk begraven op het kerkhof g van Raamsdonksveer, maar la- 5 ter is zijn stoffelijk overschot =j overgebracht naar het Poolse ereveld in Oosterhout. 3 Tijdens de winter van '44- 3 '45 was Kucbanski, die toen 29 g jaar was, ingekwartierd bij een g Nederlandse familie. Kucbans- 5 ki diende in het verkenningsre- g giment van de Eerste Poolse g Pantserdivisie. In het burgerle- 5 ven was hij smid van beroep. Er is overigens al eens con- g tact geweest tussen de Engelse g nabestaanden van korporaal 3 Kucbanski en de familie bij wie hij was ingekwartierd. Ook dat g contact kwam destijds (1976) 3 tot stand via een oproep in De 3 Stem met als titel 'Wie verzorgt het graf van mijn vader?". Nog g vorig jaar in juli bezochten zes 3 leden van de Nederlandse fami- 3 lie Soham waar zij een ontmoe- 3 ting hadden met de moeder van 3 Janat Murfet. Deze vrouw, die 3 nu mrs. M. Martin heet, ver- 3 zuimde de namen en adressen 3 van haar gasten te noteren zo- 3 dat Janat Murfet weer even ver 3 is als acht jaar geleden toen ze 3 haar eerste oproep in De Stem 3 plaatste. Uit de correspondentie die 3 er ooit is geweest tussen de Ne- 3 derlandse familie en mrs. M. 3 Martin kon deze zich de naam 3 evenmin Hérfnneren, maar wel 3 het gegeven dat „een van de fa- 3 milieleden bakker was en een S moÖettië bakkerij had'-e'n'aift"! een ander schoenfabrikant (of 3 wellicht -handelaar) was of was 3 geweest." Janat Murfet, die volgens haar brief van 10 maart 5 vandaag in Nederland aan- 5 komt, wil het contact met de 3 Nederlandse familie herstellen 3 „om blijk te kunnen geven van 3 haar grote waardering voor wat 3 deze destijds voor haar vader 3 heeft gedaan." Wie zich in bovenstaande 3 beschrijving herkent of uit een 3 en ander kan opmaken welke 3 familie bedoeld is, kan contact 3 opnemen met mij of met de 3 heer Jos van Alphen tel. 01611- 3 1561 (Dorst). Wij zorgen er dan 5 voor dat voor mevrouw Murfet 3 alles 'voor de bakker' komt. 3 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: L Leiiendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst a 076-236883. Sportredactie a 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, a 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41a 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, a 01608-21550 Goes, Klokstraat 1a 01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, a 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, a 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45. a 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, a 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, a 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1.80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkfplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Add Jongbloed ER werd nog wel eens gelachen over de wijze waarop de Britse pre mier mevrouw Thatcher de zijde van premier Lubbers zocht als er weer eens een officiële foto gemaakt moest worden. Maar de liefde is uit. Ruud Lubbers kan de naam Thatcher bijna niet zonder walging uit spreken. En dat is dan een van de bijkomstig heden, waardoor Euro pese Top-ontmoetingen mislukken. Hoofdoorzaken van het mislukken van de Brusselse top werden voor de zoveelste maal in successie aangedra gen door de Britse premier, die alsmaar blijft vinden dat haar land teveel inspannin gen moet verrichten voor Europa en daar relatief te 'Zo'n beetje nog, lijkt premier Thatcher duidelijk te maken op een persconfer rentie na afloop van de mislukte top. - fotoap weinig voor terugkrijgt. Thatcher suggereert als het ware dat het voor haar land nauwelijks nuttig is lid te zijn van de Europese Ge meenschap. Zij zegt dat voor namelijk omdat zij weet dat meer dan de helft van de Britten de EG niet zo ziet zit ten. Maar zij zegt dat ook omdat zij meent gelijk te hebben. Een eenvoudige rekensom leert dat ze er niet geheel naast zit. Voor 1984 moet Groot-Brittannië 5,1 miljard gulden aan de Gemeenschap bijdragen, maar mag het slechts 3,8 miljard gulden te rug verwachten als het de eigen normen hanteert. Maar in een gemeenschap als de EG moeten Europese normen gehanteerd worden en dan geeft de som een andere, la gere uitkomst, zo in de orde van 2,5 miljard gulden. Bovendien zouden de Brit ten veel meer profijt van Europa kunnen hebben als zij zich de moeite zouden ge troosten hun zaken op Euro pese wijze af te handelen en niet op de typische manier van eilandbewoners. DAill I \I»IU li \uts .Non in 1 !'l>:i. mul (O. ''jfiUütLJii-' Op 29 oktober 1971, toen het Britse parlement besloot tot de EG toe te treden, leverde dat forse koopen op in de Britse kranten. Een en ander betekent dat mevrouw Thatcher zich op Europese bijeenkomsten al tijd gedraagt als de bekende vreemde eend in de bijt. Zij gaat, de oogkleppen op, slechts uit van haar eigen ge win en zij weigert eenvoudig een stapje opzij te doen ten behoeve van het algemeen Europese belang, waaraan met name de oorspronkelijke 'zes' zo veel belang hechten. „Mevr Thatcher is gaan geloven in haar eigen verha len", zegt premier Lubbers. „Het kan zijn dat haar relatie met het eigen parlement zich niet verdraagt met wat zij op - fotoarchief de stem een top tegenkomt". Vernietigender kun je, de politieke fatsoensregels in acht nemend, niet uithalen. Maar gedurende de uren, waarin de Europese leiders steeds maar probeerden een opening te vindeyr om me vrouw Thatcher over de streep te kunnen halen, groeide de irritatie dusdanig dat er eerder een psychologi sche blokkade werd opge worpen dan een financiële. Toen ook de Ierse premier Fitzgerald met zijn overtrok ken eisen ten aanzien van een grotere zuivelproductie blijk gaf zich niet te willen storen aan de problemen, waarmee de EG worsteji hielden de overige zeven hej voor gezien. Mevrouw Thatcher dan maar moeten opdraaien voor het conflict dat zij in de wereld had geholpen Het was dan ook opvallenJ dat de tijdelijk voorzittet president Frangois Mitter rand, na afloop van de mis. lukte top tijdens een perse;®, ferentie het voortdurend haj over de 'negen', mevrou», Thatcher dus zorgvuldig uij. sluitend. Hoewel na de eerdere mis. lukkingen van Stuttgart Athene heeft zien aankom® dat Thatcher opnieuw voor veel spanning zou zorgej was de bereidheid toch groot om veel water in de wijn te doen, zodat men na oplossin; van het Britse probleem ein delijk eens aan het werk zou kunnen gaan. Vandaar dat het misluk- ken van de Top van Brussel veel dramatischer is dan die van Stuttgart en Athene. Als men nog even doorvergaderd had zonder zich te laten lei- den dóór imtatïe en als mejt nog een paar rekensom metjes had gemaakt was men er uit gekomen. Met andere woorden: de Gemeenschap was drie uur en 625 miljoen gulden van een oplossing verwijderd. Het zal nu aan merkelijk meer uren, bedui dend meer geld kosten voor men op hetzelfde punt beland is. Van onze redactie binnenland „STERDAM - Werkgevers j»n moeten aandringen op zetting van de uitbetaling *°fSalarissen aan stakende Ühtenaren zodat deze uit de jgingskas betaald moeten orden. €X naarnaast zouden zij scha- iLrgoeding moeten eisen r| bijvoorbeeld de betrokken 'Ürfen maar beter nog zou- moeten ijveren voor wettelijke inperking van t stakingsrecht voor bepaal- con categorieën ambtenaren. pro Door Loek Leijendekker NAARMATE het mo ment nadert (juni dit jaar) waarop in Neder land beslist zal worden over het al dan niet plaatsen van Ameri kaanse kernraketten op de basis Woensdrecht, krijgen de regeringspar tijen CDA en VVD het steeds meer met elkaar aan de stok. In het kabinet kunnen de christen-democraten en libe ralen het dank zij het be hoedzaam laveren van poli tieke zwaargewichten als Lubbers en Van Aardenne nog wel met elkaar vinden, maar de bij gebrek aan in spirerende fractieleiding nogal vrijgevochten Kamer fracties verkeren met elkaar als kat en hond. Heel wat CDA-ers vinden, dat zij ten aanzien van het bezuinigingsbeleid te veel naar de pijpen van de VVD moeten dansen; bij de libera len wordt iedere kritische be merking van CD A-zij de over kernraketten beschouwd als de voorbode van een breuk in de regeringscoalitie. Kortom, het enige wat CDA en WD op het ogenblik met elkaar gemeen hebben is het weder zijdse wantrouwen. Zo'n situatie, uitermate ge- Den Uyl schikt voor een verdeel- en heerstaktiek, moet de opposi tie natuurlijk tal van kansen voor open doel kunnen bie den. Doelrijpe kansen heeft de PvdA inderdaad bij bosjes gekregen. De socialisten heb ben er echter weinig mee ge daan. Sterker nog, in de PvdA- gelederen is nauwelijks enige opwinding te bespeuren over de reële kans dat het kabi- net-Lubbers vanwege de ra ketten-kwestie de rit tot 1986 niet zal uitzitten. Toch staat de PvdA in vërkiezingsprog- noses op royale winst. Je zou zo zeggen: aan de horizon gloort reeds het morgenrood van een nieuw kabinet met een - na vervroegde Kamer verkiezingen - sterk socialis tische inslag. Dat moet toch - foto de stem/johan van qurp een opbeurend vooruitzicht zijn na zoveel jaren vergete- ren in de oppositie. Zo eenvoudig ligt het niet. Op de eerste plaats heeft de PvdA, ondanks alle kritiek op het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Lubbers, nog geen uitgewogen eigen plannen kunnen ontwikkelen voor de gezondmaking van de economie en het behoud van een zo goed mogelijk systeem van sociale zeker heid. Ideeën zijn er genoeg, maar ze zijn al evenmin zon der pijnlijke ingrepen te ver- j wezenlijken. Bovendien wordt over de uitwerking ervan even uit eenlopend gedacht als binnen de met de PvdA verwante vakbeweging, waar de groep die de meeste heil verwacht van een versterking van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven lijnrecht staat tegenover degenen die aan het zoveel mogelijk bescher men van de correctieve uitga ven voorrang willen verle nen. Een sterke, bezielende lei der zou zulke tegenstellingen moeten kunnen overbruggen. Zo'n figuur mist de PvdA echter op dit moment. En Den Uyl dan? De bijna 65-ja- rige socialistische fractielei der ziet zich zelf nog steeds als de grote voorman in de lijn van Troelstra en Drees. Hij hoopt, als het kabinet in juni valt, bij vervroegde ver kiezingen voor de zevende maal lijstaanvoerder te wor den en vervolgens de minis ter-président' vari' het kabi- net-Den Uyl H. Maar zijn die verwachtin gen reëel? Er wordt reeds lang gezegd - aanvankelijk discreet en in kleine kring, maar nu in alle openheid - dat de meerderheid van de socialistische achterban op hem is uitgekeken. Naaste medewerkers hebben hem al enkele jaren geleden geadvi seerd terug te treden. Hun aantal is intussen alleen maar toegenomen. Zeker na de pijnlijke ne derlagen (in enkele belang rijke debatten met Lubbers) en zijn mislukking als minis ter van Sociale Zaken in het voorlaatste kabinet-Van Agt, geloven steeds minder socia listen (en anderen) dat hij de meest geschikte figuur is om de PvdA en het land door de moeilijke jaren '80 te loodsen. Den Uyl heeft in juni 1982 meegedeeld, dat hij niet meer voor. de-volle parlementaire periode van vier jaar be schikbaar zou zijn. Op basis van.Xüa uitspraak.,had ver wacht mogen worden, dat zijn opvolging tijdig geregeld zou worden. De keuze van de leider van de grootste politie ke partij van Nederland is immers niet een zaak om aan het toeval over te laten. Het probleem is echter dat de PvdA op het ogenblik geen opvolger voor Den Uyl achter de hand heeft. Van der Louw heeft zich zelf uitgerangeerd; Van Thijn heeft de voorkeur "gegeven aan het burgemees terschap van Amsterdam; FNV-voorzitter Kok kan bij zijn centrale nog niet gemist worden; Van Kemenade ligt beter buiten de PvdA dan er binnen en wil daarom het Binnenhof de rug toekeren; Van Dam en PvdA-voorzit- ter Van den Berg zouden zichzelf wel als kandidaat voor de opvolging zien, maar als ze zich in de race zouden storten, zouden ze wel eens onverwacht veel hoge hin dernissen kunnen tegenko men. Binnen het partijkader zijn zij sterk omstreden figu ren. Dit alles overziende lijkt het erop, 'dat de PvdA zich eerder aan het voorbereiden is op een interne machts strijd rond de opvolging van Den Uyl dan op een mogelij ke wisseling van de wacht in het Catshuis. Dit laatste zou. overigens alleen,, lukken de PvdA bij "nieuwe verkie zingen de, absolute (meerder heid zou verwerven. Want met de VVD en het CDA kunnen de socialisten geen zaken meer doen sinds zij te genover de kernwapens een absoluut afwijzend stand punt hebben ingenomen. Door Lidy Nicolasen „DENK je dat het zo leuk is om te lezen dat je een malloot bent of een halve dorpsgek?", vraagt Ad Lansink. „Denk je dat het leuk is te horen dat je te hoge ambities koestert? In tussen krijg je achter de schermen wel te horen dat het een prima con cept is". Ad Lansink is over zijn eerste teleurstelling en woe de heen. Teleurstelling over het feit dat het kabinet hem liet vallen. Woede omdat de VVD in alle toonaarden ge maakte afspraken ontkende. „Een ander moet het nu maar doen", zegt hij kort na de storm van protest die hem overviel. Een paar dagen later vecht hij terug: „In zekere zin ben ik de dupe geworden van overtrokken politieke reac ties. Maar vroeg of laat - en eerder vroeg dan laat - zal blijken dat we toch op dit plan uitkomen". Toen Lansink vorig jaar met het idee kwam de eerste twee ligdagen in het zieken huis uit het ziekenfondspak ket te halen stond hem maar één doel voor ogen; een stel selwijziging in de gezond heidszorg om flink te kunnen bezuinigen. Volgens het re geerakkoord zou er dit jaar immers voor 470 miljoen gul den worden gekort op de col lectieve uitgven in de ge zondheidszorg. Het kabinet kwam niet uit die opgave. Daarom werd het balletje teruggespeeld naar de Kamer. „Zet eens wat op papier", zei staatssecretaris Van der Reijden tegen Lan sink. „Er zitten wat moeilijke kanten aan", beaamde Lub bers, doelend op de inko menspositie van de laagstbe taalden, de ziekenfondspa tiënten. Want zij immers zouden worden opgezadeld met een verplichte herverze kering, gekoppeld aan een eigen risico. Lansink ging aan de slag. Wist langzaam maar zeker zijn eigen kring te winnen voor een complete stelselwij - ziging. Hij gelooft in zijn eigen plan omdat dit „uitein delijk zal leiden tot premie verlaging". Hij wist de VVD over de streep te trekken nog voordat een aantal slotcon clusies op papier werd gezet. Toen het. zover was liep de VVD'er Dees enthousiast naar een bevriend landelijk ochtenblad, Lansink deed vervolgens hetzelfde. En het land was in rep en roer. „Daar zit de fout" roept Lansink nu spij tig. "Te voor- tijdige publiciteit. We had den de tijd moeten nemen. Er is een verkeerd beeld ont staan, omdat we niet volledig konden zijn". Geen kwaad woord over de gereserveerde houding van Lubbers, geen kwaad woord over de coalitiepartner. Toch zit de kneep van de kritiek 'm daar waar Lan sink over onvolledigheid praat. Niemand zal wakker liggen van een stelselwijzi ging, maar wel van een las tenverzwaring voor zieken fondspatiënten. Gemiddeld oplopend tot een bedrag van 400 tot 450 gulden, zegt Lan sink nu. In het weekend rol- Lansink - foto de stem/johan van gurp den bedragen van 850 tot 1.000 gulden over tafel. Lansink pakt z'n papier erbij. Wijst de staatjes met cijfers en percentages aan. „Hier staat hoe je de lasten moet compenseren". Hij noemt een inkomensafhan kelijke premie (afgewezen door de VVD) of een restitu tie uit een AWBZ-fonds. Lansink vergat die onder delen van het plan in de eer ste publiciteitsgolf. „Een te kortkoming van mezelf", zegt hij nu. „Nee, Lubbers heeft me niet laten vallen", be strijdt hij. „Hij heeft ruimte gelaten. Door de politiek van de dag ben ik onderuit ge haald. Ik zal moeten zien het zakelijke van de politiek- emotionele kant te scheiden". Lansinks fractiegenoten hebben hem gemaand gas te rug te nemen. Het standpunt van de regering af te wach ten. Maar vergeten doet hij zijn plan niet. „Ik laat me alleen door ar gumenten overtuigen. Als iets niet haalbaar is of te in gewikkeld wordt, neem ik het terug. Maar als dit van tafel gaat kan er niets meer gebeuren in die sector. Dan is de ombuiging weg en wat komt er dan terecht van de kostenbeheersing? Ik moet ,de mensen die nu staan te schreeuwen dan nog horen". door Jan van de Ven CISKE de Rat heeft de bureaucratie bij de neus genomen. Hij is toch bij Sonja in het programma geweest. En daarmee heeft de jongen geheel beantwoord aan de fi guur die hij speelt: een knulletje, vroeg wijs, dat zijn eigen gang gaat. Vraag is nu welke partij de laatste lacher is: de ouders van Danny de Munk (Ciske) die hem toch voor de camera brachten of de ar beidsinspectie, die via de rechtbankpresident in Utrecht een verbod tot op treden had bewerkstelligd. Navraag bij de arbeidsin spectie leert, dat alle werk zaamheden uit overeen komst en verricht door een kind toestemming van de in spectie behoeven. Bij kinderen krijgt het be grip werkzaamheden uit overeenkomst de volgende uitleg: als ouders met derden afspreken dat het kind iets zal ondernemen -ook al wordt daarvoor geen beta ling geregeld- dan geldt dat ondernemen als werk. De ouders van Ciske hadden vergunning gevraagd om de jongen een liedje uit de film in het programma van Sonja te zingen -wat tot werken moet worden gerekend- en de vergunning kwam niet af. Er volgde zelfs een rechter lijk verbod. Toen dachten ouders en Sonja slim te wezen door de jongen toch in het program ma te laten opduiken. Sonja zou hem dan enkele vragen stellen. Alle klippen om zeild? Strikt genomen niet. De ouders hebben immers met Sonja een afspraak ge maakt. Ze zouden met hun zoon in het programma ko men. Er was een overeen komst om de jongen iets te laten doen: vragen beant woorden. Niet zomaar, want alles wat de jongen in deze dagen doet kan worden ge zien als het promoten van de film Ciske de Rat. Gaat de Arbeidsinspectie naar aanleiding van het Sonja-programma naar de rechter om overtreding van de arbeidswet te laten vast stellen dan kijken de ouders met een grote mate van waarschijnlijkheid zuur als ze het vonnis horen. Reden om de vraag te stel len waar de verantwoorde lijkheid van de ouders op houdt en die van de Arbeids inspectie begint. In principe maken ouders uit of zij hun kind tot laat in de avond laten opblijven. Buitens- of binnenshuis maakt niet uit. En iedereen mag dan met de kinderen praten. Ook Sonja. En waar over praten volwassenen met kinderen? Als ze het goed met kinderen ophebben over zaken die de jeugd be zighouden. Danny de Munk heeft onlangs iets meege maakt, dat hem nog lang zal heugen. Hij speelde de hoofdrol in een film. Dus zal een volwassene uit pure menselijkheid hem vragen hoe hij dat vond. Tegen kinderen die in een kinderprogramma mogen optreden kijkt men met de zelfde ogen aan als kinderen die bij Sonja te zien zijn. De ogen van de Arbeidsin spectie kijken anders. Die zien om naar lieden die mis bruik van kinderen willen maken: met de arbeidswet uit 1919 en het jongerensta- tuut uit 1977 in de hand. Kin deren tot vijftien jaar mogen geen arbeid verrichten. Als zij toestemming hebben ge kregen om wel aan de slag te gaan zijn ze omgeven door beschermende regels: geen nachtarbeid, geen zwaar werk, geen gevaarlijk werk. In het voorbeeld van Ciske de Rat ging het om nachtar beid. De Arbeidsinspectie vond het niet verantwoord om de jongen tot na twaalf uur 's nachts op te houden. Ook het element van ge vaarlijk werk speelde een rol. Onder gevaarlijk werk wordt namelijk tevens ver staan het kweken van ster ren (stervorming), dat het geestelijk welzijn van het kind blijvend zou kunnen schaden. Voorkomen dient te worden, dat middels ster vorming enig misbruik in het spel komt. Voordat men nu in lachen uitbarst: het schijnt normaal te zijn dat kinderen bij tele visie-optreden begeleiding krijgen van een psycholoog. Een ver regaande bezorgdheid, voor geschreven door de Arbeids inspectie, waarover moeilijk een oordeel is te vellen. Nu sprake is van bezorgd heid voor een gering deel van jeugd houdt iedereen de mond, terwijl toch eigenlijk grote vraagtekens te plaat sen zijn. Kinderen die zich zonder overeenstemming uitsloven mogen buiten in menging van de Arbeidsin spectie te keer gaan. Neem bijvoorbeeld kinderen die zich helemaal op sport gooi en, voetbal of tennis het maakt niet uit. Zij worden opgezweept, afgemat, door een volwassene uitgebuit. Onder het mom van 'sport adelt' mag veel. Mogelijk doet de psycholoog eraan mee als hij zijn zoon aan moedigt. Promoten van een sport of van een film, het zal velen om het even zijn. Juist daar om kan men zich afvragen of in deze tijd van deregulering niet ook het werkterrein van de Arbeidsinspectie aan ont regeling toe is. Waar het ge voelen zegt dat de verant woordelijkheid van ouders voorop dient te staan zal de invloed van de Arbeidsin spectie het veld moeten rui men. Een verstandige ambte naar van die dienst had in het geval van Danny de Munk geen ophef gemaakt over diens liedje bij Sonja. EEUWARDEN - De Pro? atie heeft bij het minister! 000 banen kan opleveren. De vakbond wil dat leer- ree rachten van 50 jaar en ouder het er 1 augustus korter gaan een uerken en wil die werktijd- ges erkorting financieren uit de prij rijscompensatie van vorig kra laren dit jaar. heb PCO-voorzitter Ter Haar stel j dat op een onderwijsdag in het eeuwarden. Ka Het plan komt erop neer dat e 50-plussers in het voortge- et onderwijs drie lesuren in- iveren en die in het primair nderwijs een halve. Dat komt leer op een 36-urige werk- ;eek. Het plan levert voor het 'oortgezet onderwijs 1300 vol- _s banen op. Het primair nderwijs zou er 500 banen bij ver Tijgen, terwijl er daar nog me jenoeg overblijft om de werk- Dit 'elegenheidsprojekten fors uit geg e breiden. En via die projek- klei en zou aan 1200 werklozen choolverlaters de kans kun- len worden geboden ervaring nhet onderwijs op te doen via len baan van gemiddeld twee- lerde weektaak. Ook de Algemene Bond van nderwijzend Personeel |ABOP) heeft woensdag in het )E voorspelling van een vooraansta iuropa binnen afzienbare tijd de disc 'ijzende Zon zal worden, begint steec 'en. De regeringsleiders van de tien inden zijn er immers weer niet in gesl en aan de financiële brei van boterber )lie-moerassen waarin de EG is vastga jelse) Europese top zo kort na die vt :G even geloofwaardig is geworden laanse Staten, kan Frankrijks preside oorzitter van de-EG die gisteren voc wierika is vertrokken, in het Witte Hu teggen. Het is belachelijk om als EC Men praten als je niet in staat bent je Mitterand na afloop van de mislukte to Wie gelooft er nu nog dat West-Ei Handige positie zou kunnen verwerv Jachten? Het Verenigd-Europa: wat 'a de afschuwelijke aderlating aan j« niddelen, die ons werelddeel als ge 3en heeft ondergaan, na de barbarij d lidtekens ervan doen nog steeds geleerd te hebben. De bron van al h 2ou voorgoed gedicht worden onder nationale samenwerking. Te hoog ge °a tien EG-landen meer inwoners dan duceren hier met elkaar bijna evenve erenigd-Europa had en heeft kanser jP. dat de idealen van de jaren vijftig i visionaire staatslieden zijn bijgezel gerealiseerde grootse concepties, tn waarom? Omdat de leren opee whisky blijken te houden, IJzere erkrampt eiland-denken alleen maa en de EG en niet kijkt naar de voorde, "deren het eigenbelang dikwijls zw< gangen van de totaliteit. De hoofdsc jacte is echter mevrouw Thatcher vodkomend uit typisch Brits wantro rAHh roPese vas,eland gebeurt, is de P, i.C van de anderen stuk gelopen Upnieuw is dus de kans gemist om i beschaving door eendrachtige sai en op een renaissance, ook in mate 9eld meer in de EG-kas. Het 9een bouwbeleid staat op instorten en tuss - 7 'Europa is een kloof ontstaan, di Qp Noordzee. Het moment lijkt gekom nonri moet worden uit de houdir lanri maar een Verenigd Europa zo een Nederland voorop, die gehoo riis P°'^iek tegenwicht zou kunnen z kunnen die hoop nu wel laten vari k slotvraag; hoe denkt men onder d< z'ngen belangstelling te kunn irfwu"" =!n? De crisis waarin West-Europa \J voor het Europese parlement "nut v worden om de mensen in Wes aar r Politici en 'Brusselse' bureaucratt

de Stem | 1984 | | pagina 2