Tien jaar ruilbeurs Boomki De Moffenschans BERGINGSBEDRIJF WIJSMULLER: Moeilijke taak voor jury bij bakkerswedstrijd in Terneuzen JosVoet os OPROEP z In plaats van gewoon: n koffer met wereldrecord. De nieuwe Jetta. \UUMPJE STE1 DONDERDAG 22 MAART 1984 VAN ZEELAND Sas '70 geeft eigen blad uit Fotoclub Sas houdt expo Volkswagen. Degelijk duurt't langst. Weer 'Nacht van de film' in Luxor Terneuzen V entilatoren 't Kaaike zorgen voor overlast Plaatselijk nieuws Sas van Gent INSPRAAK OVER LPG- NOTA VAN KABINET politierapport Aflevering 3 choling duumpje op xcursie aar Zwin W Volkswagen. De Van onze correspondent TERNEUZEN - De ruilbeurs in Ter- neuzen, waar postzegels, munten, an sichtkaarten, sigarenbandjes en luci- fermerken van eigenaar verwisselen, bestaat zaterdag 31 maart tien jaar. Reden voor de oprichters van de beurs, Ronny Verberkmoes en Cees Dees, het publiek die dag met een feestelijk programma te confronteren. 's Morgens bij voorbeeld is er spe ciale veiling voor de jeugd. Deze be gint om 11.00 uur. Vervolgens wordt onder de bezoekers een gratis verlo ting gehouden waarmee in totaal vijf tig prijzen 'te verdienen' zijn. Het middagprogramma vermeldt een vei ling van allerlei verzamelobjecten, eveneens gevolgd door een verloting. „Het is voor ons heel moeilijk om bij voorbeeld een feest te geven want we hebben geen leden. Maar we hopen onze vaste klanten toch een plezier te doen met deze dag", aldus Ronny Ver berkmoes (23). Amper dertien was hij toen Ronny besloot in het Zuidland- theater in Terneuzen een ruilbeurs te beginnen. „De postzegelvereniging in Terneuzen had het al eens gedaan maar voelde er weinig voor verder te gaan. Ik liep al een tijdje met de plan nen rond maar wist niet goed hoe ik het moest aanpakken. Cees Dees heeft toen aangeboden mij te helpen". Na een aarzelend begin trok de beurs al gauw enkele honderden be zoekers. Inmiddels is dat uitgegroeid tot ruim zeshonderd. „Een paar jaar geleden, toen er veel in munten werd gehandeld, trokken we regelmatig acht tot negenhonderd bezoekers. Maar die tijd is voorbij. Nu zijn het weer de echte verzamelaars die ko men". Hij schat dat er in Terneuzen alleen al zo'n vierduizend verzamelaars zijn. Vooral de laatste tijd is dat aantal ge groeid wat de mogelijkheden tot rui len ook heeft toegenomen. „Veel men sen zoeken een hobby en het verzame len van bepaalde voorwerpen is het goedkoopste dat er is. Je hoeft nog geen dubbeltje in je zak te hebben om een verzameling aan te leggen". Zelf 'spaart' Ronny al van kinds af aan postzegels. De laatste jaren heeft hij zich helemaal toegelegd op het ver zamelen van ansichtkaarten. Hij heeft inmiddels een collectie van 350 an sichtkaarten van Terneuzen. Garantie voor werk bij Muller tot 1986 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii Het stond gisteren in de aula van de lagere technische school De Vaart te Terneuzen alle maal netjes opgesteld: de produkten, vervaardigd door zo'n 135 deelnemers aan de bakkers wedstrijden in het rayon Zuid-West Nederland. Produkten, vervaardigd door leerlingen uit het leerlingenstelsel uit Goes, Breda, Tilburg en Terneuzen. Een landelijke jury, bestaande uit zes personen, liet er een deskundige blik over gaan om de beste uit te kiezen. Geen gemakke lijke taak, want de deelnemers hadden flink hun best gedaan. Uiteindelijk kwam men toch tot de juiste prijsbepaling. Belangstellenden kunnen vandaag tussen 14.00 en 16.00 uur de ver vaardigde lekkernijen in ogenschouw nemen in de aula van de school. - fotowimkooyman lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHIIIIIIIIIIIIII Van onze correspondent SAS VAN GENT - De vereni ging voor handel, ambacht en industrie, Sas '70, geeft deze maand een totaal nieuw vere nigingsblad uit onder haar le den. Het blad heet 'Aktualiteit' en heeft als doel de leden van Sas '70 zoveel mogelijk te in formeren over een groot aan tal zaken. Ook hoopt de redactie, die uit het nieuwe bestuur van Sas '70 is gevormd, dat de le den elkaar met het nieuwe blad als middel zullen infor meren, stimuleren en active ren in ondernemerschap en bedrijfsvoering. Het is de bedoeling het vere nigingsblad minimaal vijf maal per jaar te laten ver schijnen. De redactie van het blad bestaat uit Daan Hoog- steder, Arnold Kwisthout en Carolus Roelandt. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse Fotokring houdt zondag 25 maart en zondag 1 april de jaarlijkse fototentoonstelling in de bovenzaal van cultureel centrum De Speye aan de Wil- helminalaan te Sas van Gent. De te bezichtigen foto's zijn door de leden zelf gemaakt en afgedrukt (vergroot) en laten een grote variatie aan onder werpen zien. Alle foto's zijn zwart/wit. Tevens al er een aantal dia's vertoond worden, wel in kjeur. De openingstrijden op beide tentoonstellingsdagen zijn van 10.30 toto 12.30 uur en van 14.30 tot 18.00 uur. (ADVERTENTIE) Science fiction Van onze correspondent TERNEUZEN - In het Luxortheater te Terneu zen begint zaterdag 7 april 's avonds om acht uur weer een 'nacht van de film'. In een tijdsbe stek van acht uur zullen vier klassiekers op het gebied van de science fic tion worden vertoond. Het gaat om 'The final count down', 'Blade run ner' (met Rutger Hauer in de hoofdrol), 'Scan ners' en het vrolijk 'His tory of the world part 1' van Mel Brooks. De en treeprijs, inclusief ont bijt, bedraagt 29,50. Na 30 maart moet drie gul den meer worden be taald. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het bergingsbedrijf Wijsmul ler te IJmuiden heeft een werkgelegenheids- garantie gegeven voor Willem Muller Terneu zen. De garantie geldt tot 1 januari 1986. Ook heeft Wijsmuller in Terneuzen een nieuwe di recteur neergezet. De Vervoersbond FNV heeft gisteren haar instemming be tuigd met deze mededelingen van Wijsmuller. Een werkgelegenheidsga- rantie was een van de belang rijkste zorgen van de Ver voersbond. Die garantie geldt voor Willem Muller Shipbro- kers BV en Willem Muller Ne derland BV, de potentieel ge zonde takken van het Muller- bedrijf. De bij Muller werkzame le den van de Vervoersbond FNV zijn gisteren tijdens een ver gadering in Terneuzen ak koord gegaan met de door Wijsmuller bekendgemaakte maatregelen. Overigens is ook voor de FNV de situatie bij Muller nog wat onduidelijk omdat er bij de huidige reor ganisatie nogal met mensen geschoven wordt, terwijl er ook nog een ontslagprocedure loopt voor 28 werknemers van de zeesleepdienst. Wijsmuller heeft als nieuwe eigenaar van Willem Muller ook voldaan aan de eis van de Vervoersbond wat betreft het managent bij Muller. Direc teur Cees Muller blijft in naam aan, maar naast hem is ex-Goedkoop-directeur De Klerk benoemd als manager met de meest verstrekkende bevoegdheden. Een en ander betekent dat de Vervoersbond FNV afziet van een bedrijfsenquête via de Ondernemingskamer in Am sterdam. Een reactie van Ria Bosch: „Dat lijkt ons niet meer nodig. We hebben het idee dat Wijsmuller de zaken aan het rechtzetten is en er daar in Terneuzen flink met de bezem doorheen gaat". Van een onzer verslaggevers ZUIDDORPE - B en w van Axel willen 5.500 gulden uit trekken om de ventilatoren in gemeenschapshuis 't Kaaike in Zuiddorpe te verplaatsen. Omwonenden hebben de laat ste tijd herhaaldelijk geklaagd over geluidsoverlast. Geluids metingen wezen uit dat het meeste lawaai verzoorzaakt wordt door de kokers van de ventilatoren. Om de overlast tot een mi nimum te beperken moeten de twee ventialtoren in de grote zaal verplaatst worden naar de zijgevel (boven de ramen) en de ventilator van de zolder naar het linker dakvlak. De raad vergadert dinsdag 27 maart om 18.30 uur over het voorstel. Koningsbolling - Bolclub Ons Genoegen hield haar konings bolling, in serie de 38e na de oprichtng van de club in ja nuari 1946. Alvorens met de bolling te beginnen hielden de leden van Ons Genoegen de gebruikelijke jaarvergade ring. Na het inleidend ope ningswoord van voorzitter A. Verschelden gaven secretaris R. Cardon en penningmeester J. Kalfsvel een overzicht over het reilen en zeilen van de clu- bin 1983. Uit de rondvraag bleek dat ondanks de beschei den middelen die de bolclub heeft, toch een algemene te vredenheid bestond over het geen in het voorbije jaar ge daan is. Voor de koningsbol ling hadden zich 26 bolsport- beoefenaars aangemeld. Na spannende maar sportieve bolseries van man tegen man was het uiteindelijk F. Pieters die zich voor het boljaar 1984 de koningstitel wist te verwer ven. R. Warrens eindigde als tweede en kreeg hiermee de titel van prins. Derde werd Th. de Caluwé. Biljarten - De bejaarden van bejaardencentrum De Redou te, de ANBO en de rk Bond voor Ouderen hebben gestre den voor De Redoute-trofee. Een prijs die beschikbaar werd gesteld voor de winnaar van het biljartevenement dat in De Redoute gehouden werd. Onder organisatorische lei ding van Robert Claeyssens bekampten twaalf deelnemers (van iedere organisatie namen er vier deel) elkaar op een par tijlengte van veertig carambo les. Winnaar werd Dries Ver- meersch van De Redoute. Eindstand: I. A. Vermeersch 109 caramboles; 2. A. Hofman 102,3. J. Baart 96,4. J. de Wolff 95, 5. H. Bal 90, 6. E. Dhaene 86, 7. H. Aniba 83, 8. B. Rammeloo 80, 9. O. Saay 76, 10. J. Kok 75, 11. J. Hirsch 72, 12. J. van Aer- de 70 caramboles. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Belangengroe peringen, bedrijfsleven en in dividuele personen krijgen binnenkort uitgebreid de gele genheid zich uit te spreken over de Integraalnota LPG van het kabinet. Daartoe heeft de bijzondere commissie LPG uit de Tweede Kamer gistermiddag besloten. De Integraalnota, die in fe bruari uitkwam, regelt de aanvoer, opslag, doorvoer en detailverkoop van LPG. Voor Zeeland was vooral van be lang de vergroting van de aanvoer naar Vlissingen en Terneuzen waarmee het kabi net nu voor het eerst zonder reserves instemt. De reacties op de nota moe ten begin mei binnen zijn. Dan begint de schriftelijke vragen ronde van de Kamercommis sie. In september wordt aan de nota een uitgebreide commis sievergadering gewijd. GOES - Op de Heernisseweg moest de 18-jarige bromfiet ser I. J. uitwijken voor een wandelaarster met haar hond. De jongeman reed daarbij op een geparkeerd staande personenauto en kwam te vallen. Hij liep een gebroken been op en is met een beenbreuk overgebracht naar het Bergzicht zieken huis. GOES - Juwelier K.V. uit de Korte Kerkstraat deed aan gifte van diefstal van een gouden ring. De ring heeft een waarde van 3500 gulden. KUIT AART - Op Rijksweg 60 nabij Kuitaart vond gis termiddag om 14.00 uur een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Hierbij ontstond aanzienlijke mate riële schade aan beide voer tuigen. Niemand liep ver wondingen op. Bestuurder L. v. Z. uit Hengstdijk reed over Rijks weg 60 vanuit richting Kui taart naar richting Terhole. Op een bepaald moment wil de V. Z. linksaf een erf oprij den. Hij sorteerde voor en stond stil. Op dat moment kwam bestuurder P. P. uit Kloosterzande achterop ge reden en deze botste achter op de auto van V. Z. I UMDERDAG 22 MAART Tl 6 PAGINA ZEELAND3 =i==== mOENBURG - De subsidie /)o cramoonlo A ar/ die de gemeente Aarden! De oude vestingwallen werden in de loop der tijd gebouwd. Hier een kijkje uit grijs verleden. De 'opgaande' lijn van een wal kan duidelijk herkend worden Graaf Philips van Hohenlo, die in 1583 met zijn legertje Duitsers Terneuzen uit han den van de Spanjaarden hield, was een bekwaam vestingbouwer. Hij zag de strategische betekenis van Terneuzen als 'hoedster' van de Schelde en liet het dorp onmiddeUijk van vesting werken voorzien. Het was hem echter niet genoeg. Hij wilde ook dieper het land in een vast punt hebben om van daaruit de vijand te kunnen bestrijden. Hoewel zijn tegenstrever Parma herhaaldelijk probeerde de werkzaamheden hieraan te belemmeren, slaagde hij er in de schans op te werpen. „Een geweldigh blockhuis om de Schelde te beveiligen en den vyandt in Vlaande ren te kwellen". Het was de Moffenschans. Deze sterkte moet vrij aanzienlijk zijn geweest en de bezetting ervan niet ge ring gezien het feit dat spe ciaal voor die soldaten een predikant werd aangesteld. De vaart op de Schelde kon zodoende gecontroleerd worden. Voor 42.000 gulden werden voorts de versterkingen rond Terneuzen aanmerke lijk vergroot en er ontstond een compleet fort met 7 bas tions, een gracht en een bui- tenwal waardoor de Zout- vliet (of Oude Vaart) stroomde. Een deel van dit water viel binnen de wallen en wel precies daar waar nu de Markt is. Ook drie poorten maakten er deel van uit: de Water- naar P.J. Baert poort bij de haven, de Pol der- of Westpoort richting Hoek, de Land- of Trini- teitspoort ongeveer op de plaats van de huidige krui sing Lange Kerkstraat/ Noordstraat. Bij de Vrede van Munster (1648) liet men het fort ver vallen. eind 1680 besloot men de vesting te slechten. De wallen werden verlaagd en de grachten gedeeltelijk op gevuld. Het hoogteverschil in de huidige binnenstad is een gevolg van het bestaan van dit fort. Zo was de on langs geslechte Molenberg een restant van een vesting wal. Wat voorlopig nog bleef was de Moffenschans. Tij dens de gevechten bewees de schans zijn diensten. Dank zij deze schans kreeg Ter neuzen bekendheid in de toenmalige Nederlandse ge- weesten. Van hieruit werden uitvallen richting Spaanse vijand gedaan. Van hieruit werden in 1584 Zaamslag, Othene en Andijke aange vallen en in 1586 een aanval op Axel beraamd., Tien jaar na aanleg werd de Moffenschans verkocht aan burgemeester Serlip- pens die er een fraaie bui tenplaats van maakte, com pleet met moes- en kruiden tuinen. Serlippens raakte goed bevriend met de be roemde botanicus Hondius en liet hem de Moffenschans bewonen en Hondius roem de zijn woning in een ge dicht: Eenen houck Lants, daer den Mouf Van te vooren hem begrouf En daer hij een Schans op richte Dicht op ons Neuse en ge- sichte, Is geworden een waranda Gheen thien jaren vol dae- ran, Ver de schoonste van den lande Tot gerief van yder man. Nadat tot sloop van de vesting Neuzen was besloten restte van Moffenschans niet veel meer en wat er nog was overgebleven werd door de stormvloed van 16 janua ri 1682 beschadigd en on bruikbaar gemaakt. De hoofdwal en de beide poor ten bleven tot in de 18e eeuw in stand. In wat men nu nog de Moffenschans noemt, kan men moeilijk de eens zo be langrijke bolwerken her kennen. De wapenleeuwen, die thans nog aan het begin van de Leeuwenlaan staan zouden volgens de gechied- schrijvers nog van de Mof fenschans afkomstig zijn. de begroting heeft geplaatst „atuurbeschermings-verenigin jumpje, kan worden gebruikt on et uitsterving bedreigde boomkik n nieuwe toekomst te bieden ir kkcrstad. nit schrijft voorzitter Thijs Kra n 't Duumpje in een brief aan irdenburgse gemeentebestuur. De Moffenschans zoals die er uit zag rond 1880. In 1896 werd dit pand vervangen doo' het het huidige pand Axelsestraat 120 Van een onzer ve lARDENBURG - Omdat Aardenburgse beroeps eeft is het nu hoog tij eidsprobleem in de gem rordt aangepakt. Daarbij dienen de politiel wee blokken in de gemeent :gd, zodat een gezamenli ordt. Dit schrijft CDA-fractie- orzitter A. van der Bliek in nota aan de raad van Aar- nburg. In deze nota doet hij verse voorstellen, gericht op rmindering van het aantal irklozen. „Mijn fractie keurt t tot nu toe gevoerde beleid iliswaar niet af, maar het ■eft onvoldoende richting", irijft Van der Bliek. „Ten nzien van de werkloosheid Aardenburg, welke de laat- jaren enorm is toegeno- en, zijn gepaste maatregelen ingend op zijn plaats". De CDA-voorman wijst in eerste plaats op de aange- ndigde uitbreiding van het rsoneelsbestand bij het in ardenburg gevestigde tex- ilbedrijf Seyntex BV, waar nu toe voornamelijk Belgi- ie arbeidskrachten werken, llgens Van der Bliek mag tniet zo zijn dat een te ver achten nieuwe order van de iderlandse staat, geprodu- ird in een Nederlandse ge- eente, door Belgen zal wor- n uitgevoerd. Dat er nauwe- ks Aardenburgers werken u, aldus het bedrijf, er mee maken hebben dat er in de meente vrijwel geen ge hooid personeel te vinden is. Van der Bliek acht het dan k de plicht van de gemeen- raad 'thans alle registers ,en te trekken en samen te ETRANCHEMENT - De ver ging voor natuurbescher- in West-Zeeuwsch- hamderen, 't Duumpje, oudt zondag een excursie Jar het Nederlandse deel van *t Zwin. Bedoeling is de vele honder- en kokmeeuwen een begin te ten maken met hun broedsei- ten. Ook worden waarschijn- Jk nog schelpen gezocht op «t strand. De taat excursie, die ook open voor niet-leden van 't uurnpje, gaat zondagmorgen uur van start bij camping i, ^Hhoeve. De leiding be stbij Thijs Kramer. Deelne- ,5s moeten wel laarzen mee- temen. (ADVERTENTIE) str we wc ve in te? su mi en m< de de scl tw ra an tot gel lei ve ve mi eif ter di< ne uii va zei vo< m« ve ra kij m< pa dei da m< le de he op ter Zo va bu ve kë

de Stem | 1984 | | pagina 20