even..L UITBLAZEN 'Bevrijdingstheologie' op z'n Pools: terug naar af 'lan vooi PvdA: eisen stellen aan medelid van Raad van Europa Kansen voor landbouw in China Dromen op Schiphol .DEBT] rontmij vrees 'n Philips videorecorder van f2.095,- kost bij ons niet meer dan f D2,02 per maand BESTEM CON verenigde spaarbank |Niet zo zinvol WOENSDAG 21 MAART 1984 ACHTERGROND' PAGiki j> TERREIN NAAST Van Den Bergh 'Gematigd optimistisch' over Turkije Statenklacht DELEGATIE UIT PEKING OP BEZOEK F1 te k< ^mer: maak k >uitenlanders Fi BIJ V&D zeggen ze je meestal niets, maar op Schiphol acht ik ze onmisbaar: de vrou wenstemmen die regelma tig uit luidsprekers klin ken. Ik moet toegeven dat de stemmen bij V&D op zichzelf intrigerender zijn dan op Schiphol, waar gewoon gestreefd wordt naar ABN, Queen's English, Hoogduits of ook voor Fransen verstaanbaar Frans. In het warenhuis daar entegen lijken de omroepsters een speciale microfoontaai te hebben ontwikkeld met klem tonen op de meest verrassende plaatsen en dat niet alleen. Ze hebben hun mededelingen ook op muziek gezet, al zijn ze doorgaans te kort om de klant tot een danspas te verleiden. Net als je verwacht dat de mu zikale stem even gaat uithalen, stokt de melodie: „M'neer Jan sen toestel vijvanveeeer- tüg!Als ze thuis aan tafel zo zouden praten werden ze door hun huisgenoten voor gek versleten, maar voor de waren huismicrofoon schijnt het zo te horen. Op Schiphol heb je dus an dere koek. Daar zijn om te be ginnen de meeste mededelingen voor de klanten bedoeld en niet voor de chef van de lingerie-af deling. Die hebben ze trouwens op Schiphol geen al is er wel een groot shopping center. Zo heb je op Schiphol de final call. Vijftien minuten voor het ver trek van elk vliegtuig klinkt die door de vertrekhal, de winkels," de promenades, bars, toiletten en koffiebuffetten. Een ezel dus die hem mist. Het mooie van de final call is dat je er van meegeniet ook wanneer hij niet voor jou be stemd is. Jij staat gewoon te wachten op het British Air- ways-rammelblik naar Man chester, maar je droomt van Singapore. Dat komt door de final call die de reizigers voor dat oord oproept om aan boord te gaan van het vliegtuig welks eigenaars wereldberoemd ge worden zijn vanwege hun kijk op stewardessen. De service grenst er aan geknuffeld wor den door de mooiste meisjes van het Maleisische schierei land. Dat droom je tenminste, terwijl je naar gate zoveel kuiert, waar het overwerkte toestel voor Manchester staat te wachten (waarom zouden Engelse vliegtuigen - en sche pen trouwens ook - er altijd zo haveloos uitzien?). Whisky Als je onder het kopen van een belastingvrije en in Man chester zeer welkome fles whis ky hebt geluisterd naar de final call voor de machine naar Dja karta en je ziet een poosje later het zwarte silhouet van een jumbo opstijgen tegen de vlam mende westerkim, dan droom je je aan boord van dat toestel. Ik doe dat tenminste. Het WIM KOCK de mooiste meisjes van het Maleisische schiereiland wordt weliswaar een lange, lan ge zit maar aan het einde ervan wacht een andere, warmere we reld. De final cal! noemt al die paradijzen waar je nog heen wilt voor je het van je pensioen niet meer kunt doen. Rio, Montevideo, Tokio, New York, Bangkok, Colombo, Johannes burg, Nairobi. In het on zichtbare luchtweb van Schip hol zitten 185 'bestemmingen' waarvan de meeste wel altijd droombestemmingen zullen blijven. In de loop der jaren heb je van al die plaatsen wel kleuren foto's gezien en in je geheugen opgeborgen en wanneer nu de naam van zo'n exotisch oord uit de luidsprekers klinkt, komt de desbetreffende foto tot leven en maak je er zelf deel van uit. De aan de passagiers gerichte oproepen (vroeger had je ook nog de boarding call, een eerste verzoek om aan boord van het vliegtuig te gaan) horen tot de aangenaamste aangenaamhe den van een grote luchthaven met een intercontinentaal ach terland. Zij zetten de droom beelden in beweging zonder welke niet alleen het wachten, maar het hele leven vervelender zou zijn. Automaten Het is daarom met een zeke re weemoed dat ik kennis neem van den bericht in Schipholland, het blad van de luchthaven, waarin wordt meegedeeld dat de final call is afgeschaft. We moeten in de toekomst zelf be ter op de tijd letten en ons be helpen met de splitfiapborden en videoclusters. Op zichzelf vind ik vooral die splitfiapbor den wel fascinerend, vooral als alle splitflapjes tegelijk begin nen te tuimelen, maar de na men die verschijnen doen me niets. Splitfiapborden en video schermen zetten m'n droom niet aan. Droomvijandige auto maten zijn het. Degenen die erover gaan - en dat zijn er heel wat want de inspraak van de klanten tiert er welig hebben een dubbel ar gument voor het afschaffen van de final call. Op de eerste plaats was die volgens hen op zich ook een soort automatisme ge worden. Er werden nog calls aangevraagd als alle passagiers, geregistreerd en wel, reeds in hun vliegtuigstoelen zaten. Daarnaast past de afschaffing mooi in het streven van Schip hol een. stille luchthaven te maken. Veranderend Schiphol. De parkeerwachter is vervangen door een tientjes opzuigende automaat. De boarding call werd afgeschaft en nu weer de final call. Als men nu ook nog de vliegtuigen afschaft dan valt er weer een echte polderstilte over de Haarlemmermeer en kan men er de leeuwerik horen opstijgen. Het dromen is afgelopen. Je moet nu een ticket kopen en echt instappen om nog wat van de wereld te zien. Je hoort ljet dagelijks op de tv of je leest het wel in de krant: het zijn altijd de zwakken die de klos zijn. Verdomd als het niet waar is. Hoe moet ik nu nog in Monte video of Singapore komen? Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfr T5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884, Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, S 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 2801608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrolatioc- Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen DE POOLSE primaat kardinaal Jozef Glemp heeft een paar moeilijke weken achter de rug. Toen hij vanuit Brazilië tot de overplaatsing be sloot van een tegen draadse priester naar een post waar hij min der schade kon toebren gen aan het kerkelijke gezag, steeg een storm van protest op - ook te gen Glemps gezag als geestelijk leider. Nauwelijks terug van zijn verblijf in Latijns-Amerika overviel hem de wat bizar aandoende 'kruisbeelden oorlog'. Scholieren die, blij kens recente opinieonderzoe ken in Polen, hun hoop ge steld hebben in de christelij ke heilsleer en die de socia listische weg naar het geluk op aarde afwijzen, gingen een regelrechte confrontatie aan met een overheid, die er als voortdurende pesterij niets aan gelegen laat liggen het religieuze leven van zijn onderdanen zo moeilijk mo gelijk te maken. De rel over de kruisbeel den is nu weer wat op de ach tergrond geraakt hoewel de zaak zeker niet is opgelost. De kruizen moeten weg, zo volhardt de Poolse bureau cratie in haar standpunt; de kruizen zullen blijven of worden vervangen door nieuwe, zo zal de praktijk zijn. Kerk en staat - in een Po len een uiterst merkwaardi ge variant op de Siamese tweeling - stonden in ieder geval de laatste weken weer scherp tegenover elkaar. In het complexe en subtiele spel van de binnenlandse verhoudingen doet Glemp de laatste dagen weer zijn best om de scherpe kantjes van de conflicten tussen kerk en trouw geweest en aan deze leefregel. 'Solj^ staat en tussen kerkleiding en kerkvolk af te slijpen. In een recent interview voor de Oostenrijkse radio hield Glemp een pleidooi voor wat hij noemde een 'Poolse be vrijdingstheologie'. Het ge zaghebbende Duitse week blad Die Zeit publiceerde het interview afgelopen weekend in volle omvang. Glemps be toog komt kort samengevat neer op het vermogen van mensen om sociale en politie ke structuren te veranderen. Hij kent (in Polen) de katho lieke leken daartoe een bij zonder vermogen toe. Anders dan de geestelijkheid (en hij verontschuldigt zichzelf Tijdens de viering van zijn naamdag kreeg kardi naal Glemp deze week een bos bloemen aangeboden in de kathedraal van War schau. - FOTO AP daarmee) draagt de leek niet de verantwoordelijkheid voor de dialoog op hoog ni veau met de politieke leiders. Waar de kerkleiding dus ge remd is in zijn mogelijkhe den, omdat men tot op zekere hoogte in hetzelfde schuitje zit als de politieke leiding van het land, daar kan de man in de straat (of in de kerk) wel degelijk met succes morrelen aan de sociale en politieke verhoudingen in het bestel, waarin hij leeft. De basis van de Poolse 'be vrijdingstheologie' is volgens Glemp het hameren op men sen- en vakbondsrechten, zo als in de woorden van de pri maat 'Solidariteit' deed. Al leen, zo luidt Glemps kritiek op de ontwikkelingen van de laatste jaren, werd de 'geest' van 'Solidariteit' in de prak tijk van alledag niet 'opge pakt'. Glemp noemt deze be nadering zelf een eerste po ging om in 'objectiviteit' te praten over de periode van de vrije vakbond. Wie Glemps woorden pro beert te ontrafelen en te be grijpen stuit op zijn typisch tweeslachtige houding jegens maatschappelijke ontwikke lingen. 'Solidariteit' had in de dop het 'morele gelijk' aan zijn zijde, maar verloor dat in de Poolse verhoudingen op het moment dat het de macht van de politieke leiders ter discussie stelde. Misschien heeft Glemp ge lijk met zijn analyse. Het probleem van Polen is al zo vaak in de geschiedenis ge weest dat ontwikkelingen een dusdanig grote dynamiek hadden, dat ze. zichzelf ver nietigden. 'Solidariteit' is daarop geen uitzondering ge weest. In die zin is Glemps 'objectieve' benadering voor al historisch waarschijnlijk op het klinische af. Aan de andere kant spelen bij de Glemp (en bij de kerk leiding in Polen) ook defen sieve overwegingen een rol. De relatie tussen kerk en staat is sinds de communisti sche machtsovername in 1948 moeizaam geweest en tot op grote hoogte bepaald door een vreemd soort respect op afstand. De regel is steevast geweest: als de politieke lei ders zorgen voor het maat schappelijke welzijn van de burger, dan zorgen de geeste lijke leiders voor het ziele- heil. Glemp, maar uiteraard in veel sterkere mate zijn voorganger Wyszinski, zijn iPMSDAG 21 MAART 198* teit' in zijn aanval rechtmatigheid van hBfc munistische gezag, was betekenis dan ook meer een zuivere aantasting de' politieke werkelijk het hield ook een gevaj, voor het hele stelsel van rr« gelijkheden in Polen. Am, gezegd: na de eommuni.MrrERDAM (ANP) sche bureaucratie zou ook '~"e kerkelijke hiërarchie in p len stellig mikpunt van tiek en hervorming Maar het zou in Polen uifeKTgesearch en Ontwikke- Het .„'bedrijf Wilma in Utrecht bet komend najaar plan- lanceren voor de aanleg een Centrum voor Indus- dject, aard niet zover zijn men: om een te succesvo 'Solidariteit' te bestrijden de Poolse staat er niet ontkomen een frontale val op de kerk te richten zou Jaruzelski die klus willen doen, dan zouden Russen het desnoods j, voor hem hebben geklaard De 'bevrijdingstheoli van Glemp is derhalve veel meer dan een opniê! geformuleerde 'oude spraak tussen kerk en Daarin past dus zeer wefj de kerk de inhoudelij] waarde van het protestgeli in de samenleving tot de ne maakt. Dat Glemps woorden opgevat moeten wori blijkt uit zijh uitsprak; over de 'vreedzame coë tentie' elders in het eei genoemde interview. Die 'sa. menwerking' met de staat een 'minimale' verstandhou ding, die nooit onder het veau van de 'dialoog' n zakken. De rellen rond ht weghalen van de kruisbes den, zag Glemp dan ook een teken dat de verbitterii onder de mensen (over staatspolitiek) een acuut pr< bleem is en blijft. Maar. redeneert de primaat, dat alXjd. les mag niet het voortga; van „het langdurige en zame proces" van hetge-I sprek tussen kerk en staat] bedreigen. iCiro) op een 100 ha groot —JW bij de Erasmus Uni- "iteit in Rotterdam. L woordvoerder van het «rn heeft dat dinsdag des- agd meegedeeld. M gaat om een miljarden- dat de Nederlandse vanan wetens Valley sofie ti het scl innova middel deling kennis en inr ken di Wagm ren va trie. 1 iol Van een onzer verslaggevers )l BILT/DEN HAAG - In ederlandse gemeenten is ileringsstelsel door de :n zo verslechterd dat ei idsituatie dreigt. at zal niet in de laatste plaa iar opleveren voor de volksge Door Fraris Boogaard DEN HAAG- „Als'je mij eerlijk vraagt wat ik op dit moment van de si tuatie in Turkije vind, dan zeg ik dat ik gema tigd optimistisch ben. De gemeenteraadsverkie zingen die aanstaande zon dag worden gehouden vol doen aan Westeuropese nor men; de censuur is aanzien lijk verminderd en gesprek ken die ik recent met Turkse parlementariërs heb gehad duiden op een sterk bewust zijn dat men verder moet - verder op de weg terug naar meer democratische verhou dingen." Harrie van den Bergh, als Defensiespecialist van de PvdA Tweede Kamerfractie en als lid van de Raad van Europa nauw betrokken bij wat zich op het territoir van Navo's meest zuidoostelijke bondgenoot afspeelt, is tame- lijk opgetogen over de verbe teringen die zich de laatste maanden in de Turkse sa menleving hebben voltrok ken. Executies vinden er niet meer plaats, politiek lijkt de ruimte voor alternatieve (niet-regime-gezinde) groe peringen toe te nemen en voor het eerst wordt er ook geluisterd naar buitenlandse kritiek op de binnenlandse situatie, sterker nog: is daar zelfs enig begrip voor. Eind vorig jaar nog zag het er allemaal niet zo vrolijk uit in Turkije. Na de militaire coup van september '80, die leidde tot jarenlange interne ring van onder veel anderen de oud-premiers Ecevit en Demirel, waren een tijdlang ongefundeerde opsluiting, martelingen en executies aan de orde van de dag. Internationaal werden die schendingen van de mensen rechten zwaar gekritiseerd, zomer '82 zelfs door de indie ning van een statenklacht bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. De regeringen van Denemarken, Frankrijk, Noorwegen, Zwe den en Nederland tekenden gezamenlijk voor die stap. Volgens Van den Bergh heb ben zowel deze klacht als de voortdurende druk uit ande re lidstaten van de Raad van Europa bijgedragen aan een voorzichtige terugkeer naar democratischer verhoudin gen. November vorig jaar, toen de eerste algemene ver kiezingen sinds de machts overname werden gehouden, werden alle echt hervor mingsgezinde politieke par tijen nog van deelname uit gesloten. Aanstaande zondag, bij de overigens voor het re gime minder 'gevaarlijke' gemeenteraadsverkiezingen, is dat niet meer het geval. Maar natuurlijk moet er nog heel wat" gebeuren voor dat Turkije weer als een (westerse) democratie kan worden beschouwd, óók op het gebied van de mensen rechten. Dat blijkt ook uit de bevindingen van burgemees ter Letschert (CDA) van Til burg, die kort geleden als lid van een delegatie van de Conferentie van Europese Gemeenten moest vaststellen dat de 300 bewoners van het Turkse Fatsa in het monster proces waaraan het regime hen heeft onderworpen, slechts door twee advocaten worden ondersteund. En hoe wel de delegatie de zittings zaal niet bereikte (het proces was wel openbaar, maar he laas lag de zittingszaal op militair, dus verboden ter rein) bereikten haar toch be richten over extreem zware eisen van het Openbaar Mi nisterie, zoals bijvoorbeeld het honderdvoudig vragen van de doodstraf. Van den Bergh geeft grif toe dat de massaprocessen, de Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Ne derlandse landbouw en visserij maken goede kans op een belangrijk aandeel in de handel met de Chinese Volksre publiek. Met name voor zogeheten 'turn-key'-projekten bestaat bij de Chinezen grote be langstelling. 'Turn-key' wil zeggen dat de projekten van tekentafel tot aflevering van de sleutel in één hand blij ven. Begin deze week kwam in ons land een Chinese land- bouwdelegatie aan, die tien dagen lang komt kijken wat ons land te bieden heeft voor de Chinese markt. Dat doen de Chinezen samen met een Nederlandse club. Minder optimistisch is de Nederlandse delegatie over de mogelijkheid van afleve ring van eindprodukten. An ders gezegd: het kartonnetje melk zal het op de Chinese markt niet zo best doen. Het bezoek was aanvanke lijk gepland voor eind april, begin mei. Op verzoek van de Chinezen is het echter ver vroegd. Het herstel van de diplomatieke betrekkingen op ambassadeursniveau tus sen beide landen, vorige maand, ligt hieraan ten grondslag. De eerste belangrijke con tacten op het gebied van landbouw en visserij dateren van ongeveer zeven jaar ge leden. Ir. A. de Zeeuw, voor zitter van de Nederlandse Minister Braks .bezoekje?. - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP delegatie, verrichtte inder tijd in China 'verkenningen'. Daarna ging een Nederland se agro-industriële missie en in 1980 volgde minister Braks (Landbouw en Visserij). Tij dens dat bezoek werd de ge zamenlijke landbouwwerk- groep ingesteld, een officiële werkgroep van beide rege ringen. Na de plaatsing van de Taiwanese duikbootorder in ons land in 1981 zijn de of ficiële betrekkingen welis waar bekoeld, maar volgens De Zeeuw is het contact nooit helemaal verloren. Techni sche commissies bleven haar werk doen. Bevredigend was dit niet, aldus De Zeeuw, „omdat beslissingen op een ander niveau worden geno men". De landbouwwerkgroep heeft deze week tijdens het eerste overleg onder andere gesproken over een tentoon stelling eind december in Pe king, de kustvisserij in de Chinese wateren en een drie tal landwinnings- en inrich tingsprojecten. Vooral wat het laatste betreft zijn de af spraken volgens de Neder landse topambtenaar erg vergaand. Het betreft drie drassige gebieden die moeten worden aangepakt. In twee gebieden gaat het erom deze geschikt te maken voor de landbouw, terwijl de derde geschikt moet worden ge maakt voor aquacultuur (viskwekerijen). De tentoonstelling in de cember in Peking is speciaal voor het Nederlandse be drijfsleven. De Chinezen stellen met name belang in de pluimvee- en melkvee houderij, de glastuinbouw en aardappeltechnologie. Grote belangstelling hebben zij, zo bleek deze week volgens De Zeeuw, ook voor samenwer king op visserij gebied. Het gaat om de ontwikkeling van de kustvisserij en de aqua cultuur. De Chinezen hebben in hun jongste vijfjarenplan opnieuw de grootste voor rang gegeven aan de verdere ontwikkeling van de land bouw. De Zeeuw noemt dat een heel begrijpelijke zaak. De Chinezen willen zoveel mogelijk zelf in hun voedsel- behoefte voorzien. Een eventueel bezoek van Braks aan China is nog niet ter sprake gekomen. Wel staat vast dat de werkgroep later dit jaar in China bij eenkomt. Nederland en China heb ben afgesproken de samen werking bij onderzoek en onderwijs te intensiveren. De landbouwhogeschool in Wa- geningen zal daarbij worden ingeschakeld. Ook zullen meer Chinese studenten naar ons land komen. Van den Bergh optimisme - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP martelingen, de slechte be handeling van minderheden en het voortduren van de staat van beleg in het groot ste deel van Turkije, dit alles in strijd met de beginselen van de Raad van Europa, punten van grote zorg blij ven. „Voor mij is daarom ook een heel cruciaal punt de be reidheid van de Turkse rege ring om de politieke gevan genen, die er bij duizenden zijn, amnestie te verlenen. Hen gevangen houden past een land dat tot het democra tische West Europa wil beho ren in geen enkel opzicht." De Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Za ken komt vandaag in verga dering bijeen om een nota van minister Van den Broek over de situatie in Turkije te bespreken. Die nota ging al in februari '83 naar het par lement, maar volgens Van den Bergh was ze toen al achterhaald. Bovendien wer den aan de overigens vrij ge-^- degen beschrijving van de status quo geen conclusies verbonden. s Van den Bergh wil dat vandaag wèl gaan doen. Hij komt met een motie die vrij lating van de politieke ge vangenen bepleit („alleen in 'Nederland wonen al honder den erkende politieke vluch telingen uit Turkije") en zal daarnaast een Kameruit spraak voorleggen die voor waarden bevat waaronder Turkije lid van de Raad van Europa kan blijven. „Het is niet onze bedoeling Turkije buiten de gemeenschap van Europese staten te plaatsen, geenszins. Maar Turkije zal als het lid wil blijven binnenl afzienbare tijd wel zichtbaar! moeten maken dat het ziel conformeert aan de beginse len van de Raad," aldus Van| den Bergh, die daarbij in eer ste instantie denkt aan dei nationale wetgeving en de vrijheid van meningsuiting en van organisatie. Als stappen worden gezet zijn daarmee ook de nu vrijwel onbeperkte presidentiële be voegdheden tot een normaal; niveau teruggebracht. Volgens Van den Bergh] heeft deze benadering goede kans, {Van, sJagen, om dat Turkije al eerder heeftTot laten blijken zeer gevoeligtf zijn voor opvattingen die in; de Raad van Europa leven. De vervroeging van de meenteraadsverkiezingen, de verlichting van de perscen- suur en de stopzetting van executies zijn volgens het PvdA-Kamerlid stuk voor stuk tegemoetkomingen aan deze statengemeenschap. Rest de vraag waarom Ne derland niet al eerder een duidelijk Turkije-beleid heeft geformuleerd, met con crete eisen op het punt van terugkeer naar de democra tie zoals de regering die - al leen èn in Europees verband - bijvoorbeeld wel aan de Poolse machthebbers heeft gesteld. Is dat pure angst voor een minder goede ver standhouding met een land dat in elk geval tot nu toe loyaal verdediger is geweest van de zuidoost-flank van de Navo? Van den Bergh: „Ik sluit niet uit dat het Navo-lid- maatschap inderdaad tot een misplaatst soort van gema tigdheid heeft geleid bij deze regering. Ik wil de belangrij ke positie van Turkije in het bondgenootschap niet onder schatten, maar dat betekent voor mij toch niet dat ik daaraan andere politiek ge wichtige zaken onderge schikt maak. Als wij inderdaad richting Polen zo duidelijk onze eisen stellen, moeten we ervoor zorgen dat op landen in onze eigen organisaties in demo cratisch opzicht niets of na genoeg niets is aan te mer ken." roer Ben gisti ders met zetsi ond dint hen spel VOO' van tior mit W. sch i geb aan een Jul Dit zegt ir. W. Worst van het advies [rontmij in De Bilt. Volgens hem is I Idgebrek afgedwongen gebrek .a inmatige aanpak 'een landelijk bee Nederlandse Vereniging van Weg jrs (NVWB) spreekt van 'een irte-termijn-beleid' waar in de kwaliteit van het riool- ilsel de dupe wordt. 1 veel gevallen ontbreken financiële middelen voor verantwoord onderhoud, ilstaan wordt vaak met het iknappen van stukken riool verzakkingen optreden of gaten in het wegdek ont- lan door lekke of ingestorte ilen. Worst: „Veel riolen stam al van voor de oorlog. Er ]n er ook die aan het eind de vorige eeuw zijn aan- gd. Wij verwachten een ituatie - hier en daar be- lat die trouwens al. 1 januari 1985 kan het inisterie van Volkshuisves- ig, Ruimtelijke Ordening en ilieuhygienë bepaalde ge- leenten financieel enigszins igemoet komen. Daarna moet ize steun worden geput uit :t Stadsvernieuwingsfonds. [olgens ir. Worst, die in op- acht van het ministerie een aktijkplan' opstelt, blijken imeenten echter in echte [gevallen plotseling soms over geld te beschikken, het maar goed gaat stin- in". Als voorbeeld geeft hij lissingen, waar een gracht Tvuild werd met rioolwater, 'oen rolden er ineens tonnen 'er de tafel." Naar schatting ligt er voor miljard gulden aan riole- ing onder de grond. Vervan- ng van een riool kost volgens wegenbouwers twee- tot iermaal zo veel als nieuwe mleg in bijvoorbeeld een uit- 'eidingsgebied. „Door plan- ®tig beheer en tijdig onder- Wd wordt de levensduur van olen verlengd en worden on- 'ig hoge uitgaven voorko- len." Volgens de NVWB tekent ich naarmate de rioolstelsels 'dor worden de noodzaak 'an doelmatig beheer af. 'aarvoor hebben de advies- 'ureaus Grontmij in De Bilt n Heidemij in Arnhem be- leersystemen ontwikkeld, aarbij registratie, inspectie in Preventief onderhoud voor- 'P staan. A gaa roe; kin tesi sin in< FN fed tra lin br< tw ter on ko ac de de ge oo w< va hc or de g£ in P< (ADVERTENTIE) Je wilt al lang een videorecorder, maar jehebthetgeld niet om'm ineens te betalen. Dan is een lening bij de Verenigde Spaarbank voor u de oplossing Zo blijkt deze Philips videorecorder type VR 2414.adviesprijs f 2.095- u niet meer dan f 102,02 per maand te kosten (Persoonlijke lening, 24 mnd. en een werke lijke rente van 16,6%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. ^EN HAAG (ANP) - Een rui- e meerderheid in de Tweede amer vindt dat in ons land c :oren kleinkinderen van »-,'an<iers automatisch het staatsburger- ni? .moeten krijgen, een VVD en PvdA dron- EL: e* dinsdag bij staatssecre- __fKorte-Van Hemel (Justi- om F?deral'e Nederlandse Vakbew Wno pr°test tegen de mogelijke leen uSdrecht de werknemers op - Kwartier *e onderbreken. [voortrt FNV-lnitiatief zinvol? De amntTende bewapeningswedloc LnrL,dat niet-aflatend verzet get Wash naar en indruk mak tiehu'n9'on en Moskou - en dus ben n\dan dient het een breed' 10 m"a120u bijvoorbeeld het gev daan! een korte werkonderbre) lann n°or z'in de met die FNV ven d n'ette porren. lveaiJn!n,1er Protest van 10 me biserfn een Politieke staking. C n <n het Kremlin geen slapet

de Stem | 1984 | | pagina 2