Gevangenisstraf voor eigen rechter spelen Westvlaamse Big Band in Breskens l Waarom heeft politie mij niet estingl INITIATIEF WERKLOZENPROJECT Scholieren Aardenburg maakten maquette van Romeinse vesting Landbouwmuseum Heille opent straks deuren Notaris Oostburg beëdigd VANZEELAND [oOSTBURGER VOOR KANTONRECHTER TERNEIJZEN: Actie van De Zonnebloem Reimerswaal Conservator weer op de been Schietingen harkten Muziekfestival Heinkenszand Aardenburg Plaatselijk nieuws Eede Hoofdplaat Sluiskil Terneuzen Feestmiddag scouting in Oostburg Vergadering dorpsraad Hoofdplaat Cursus vredes- opvoeding in Hedenesse ZONDAG KOFFIE-CONCERT GINA ZEELANDI WQEnSDAG 21 MAART 1984 T20 PAGINA ZEELAND 4 Van onze corespondent ITERNEUZEN - De 22-jarige Oostbur- I r F. B. wilde gistermorgen van de llerneuzense kantonrechter mr. H. de Mul weten hoe de politie er achter ge- I tomen was dat hij vorig jaar 7 augus- I s over de Hoekse weg met een snel- I beid van 115 kilometer had gereden. En ook waarom hij dan niet was aangehouden: „Het moet toch niet moeilijk zijn om met een BMW mij in „!,jn Kadetje in te halen". Dat hijzoals in het proces verbaal stond, daar ook nog door het rode licht zou zijn gere den, ontkende hij„Het was oranje". Wel gaf verdachte toe dat hij even daarvoor in de Noordstraat te Terneu- zen met zijn voertuig over een trottoir had gereden. Het was dan ook daar dat de achtervolging door de politiewagen was begonnen. Kantonrechter De Mul trachtte de man duidelijk te maken dat de snelheidsovertreding was geconsta teerd doordat de politieauto hem over een afstand van enkele kilometers was gevolgd. Hun snelheidsmeter wees 120 kilo meter aan en daarbij nog werd de af stand tussen beide voertuigen groter. Dat hij niet was aangehouden kon wel eens liggen in het feit dat de politie ook nog eens niet door het rode licht wilde rijden om het andere wegverkeer niet in gevaar te brengen. Bovendien wees hij nog eens op het misverstand dat kennelijk bij vele automobilisten bestaat dat een oranje verkeerslicht te vergelijken zou zijn met groen. „Door het oranje licht mag alleen worden gereden als je niet meer kunt stoppen voor de streep". En dat het met de snelheid waarmee verdach te toen reed niet meer kon, kon hij wel begrijpen, maar die was dan ook veel te hoog. Officier van justitie mr. Bogers eiste voor het rijden met de hoge snelheid een boete van 140 gulden of drie dagen, het rijden door het rode licht kwam B. op 110 gulden of 3 dagen te staan en het rijden over het trottoir 75 gulden of 2 dagen. De kantonrechter vonniste con form. relsestraat, rechtsborenl >nrechte. Slot van het I derjliedje was dat Neu-1 n brand werd gestoken I grondig vernield. De I luis en sluisdeuren van I ude Vaart waren 'ghe-1 en' en grondig vernield I door de gehele streek I ;de onder water te lo-| ontdekten de Span-| len de strategische be- ïis van Neuzen en in] werd een fort gebouwd, .g. kasteel van Terneu-1 Het Spaanse garnizoen :ende een financiële mor de bevolking en dat egd bij de verwoestin- van de Watergeuzen de inwoners in uiterst Inge omstandigheden eren. werd wat rustiger I in 1576 de pacificatie Uent getekend werd en taten van Vlaanderen voor de Prins van je verklaarden. De rust aarop volgde was ech- ïchter van korte duur I door het verraad op 30 oer 1583 van Servaas Steelant, hoofdbaljuw iet land van Waes, kre- ie Spanjaarden het land Waes en de Vier Am- ten (waartoe Neuzen orde) weer in handen, ksemsnel reageerde I ije. Zes dagen later ie graaf Philips van nlo met voornamelijk krijgsvolk bij Terneu- bezette de dijk en het en begon onmiddellijk ie aanleg van fortifica- Een periode als vesting Klussendienst gestart in Oostburg en Sluis KRUININGEN - De Zonne bloem start 4 april een leden werfactie in Reimerswaal. De afdeling Reimerswaal van De Zonnebloem is sinds haar oprichting in 1982 zeer actief o.a. op het gebied van ziekenbezoek, het organiseren van boottochten en de bemid deling bij vakanties. Tijdens de ledenwerfactie worden huis-aan-huis in de gemeente Reimerswaal fol ders en inschrijfkaarten ver spreid. Van onze correspondente OOSTBURG/SLUIS - De klussendienst van het werklozenproject Oostburg/Sluis is giste ren van start gegaan. De eerste klussen in de kern Oostburg zijn uitgevoerd en later deze week wordt ook een begin gemaakt in Bres- kens. Het project was aanvankelijk opgezet als een be perkte tuinhulp voor bejaarden, zieken, gehandicap ten en alleenstaanden, maar men heeft nu toestem ming gekregen om als een volwaardige klussendienst te gaan opereren. Als klanten komen enkel bovengenoemde categorieën in aanmerking, dus mensen die over beperkte financiële mid delen beschikken. De klussen worden uitgevoerd door werk lozen met behoud van uitke ring. Zij mogen voor de kar weitjes geen vergoeding ont vangen. Wel krijgen ze van het werklozenproject een reis kostenvergoeding, gebaseerd op de tarieven van het open baar vervoer. De klussendienst pakt werkzaamheden aan die nor maliter door de klant zelf uit gevoerd zouden kunnen wor den, mits deze daartoe in staat zou zijn. Om elke concurrentie met het reguliere bedrijfsle ven uit te sluiten worden alle aanvragen vooraf getoetst door maatschappelijke dienst verlening, de sociale diensten van de twee gemeenten en door het werklozenproject zelf. De eerstgenoemde instel lingen zijn namelijk direct in staat te beoordelen of een aan vrager al dan niet tot de groep der minder draagkrachtigen behoort en of de betrokkene inderdaad op hulp van derden is aangewezen. Om een deel van de onkos ten te dekken moeten de klan ten wel een symbolische bij drage van vijf gulden per och tend of middag betalen. Dit houdt in dat een hele dag kar weien (ongeacht het aantal klussers) de klant niet meer kost dan een tientje. „We hebben dat bedrag be wust heel laag gehouden om ook de eventuele drempelvrees van iemand met een bij- stands- of RWW-uitkering weg te nemen", aldus coördi nator Huub de Vilder van het werklozenproject. „Het geld wordt gebruikt als dekking voor reiskosten en verzekering van de deelnemers, maar ook als een bijdrage in de kosten voor onderhoud en vervanging van het gereedschap". Dankzij de gemeentelijke subsidie konden professionele sets ge- reeschappen worden aange schaft. Inwoners van Oostburg en Sluis die een beroep willen doen op de klussendienst kun nen zich wenden tot het werk lozenproject (01170-5098) of tot maatschappelijke dienstverle ning. Van onze correspondente HEILLE - Vermoedelijk vanaf Pasen doet het streekland- bouwmuseum te Heille zijn deuren weer open voor het pu bliek. Normaliter is dit museum het hele jaar door te bezichti gen, maar daar kwam drie maanden geleden verandering in toen conservator Herman Bakker zijn voet brak. Revalidatie bleek een langdurige kwestie te worden en de stichting, die het museum beheert, ontbrak het aan een ca pabele plaatsvervanger. Onder het motto 'Zonder Bakker is een bezoek aan het museum als soep zonder zout' werd daar om besloten de deuren voorlopig maar op slot te doen. Maar met pasen kan men waarschijnlijk weer terecht in de monumentale Iandbouwschuur die dateert uit 1740 en die talloze ouderwetse en antieke landbouwwerktuigen her bergt. Maar ook kan het publiek een kijkje nemen in 'het ke- vent', het slaaphok van de paardeknechten en in de twee stallen met 'slieten', waarin vroeger de koeien stonden. Ver der zijn er karntonnen en botervaten en veel gereedschap dat werd gebruikt in de eertijds zo bloeiende vlasindustrie. Maar ook het pronkwerk van de boeren kan bewonderd worden: koetsen, sjezen, een verewagen en een menwagen zijn in hun oude glorie hersteld. Op de dorsvloer staan de geselsteen, waarop vroeger het graan werd verwerkt, de vlegels en de eerste primitieve dorsmachines. Ook kan men de ontwikkeling van de land bouw volgen in de ten toon gestelde ploegen, eggen, oogst- en zaaimachines. Het bijzonderste voorwerp uit de collectie is een 'waleploeg', de eerste 'grondscheurder' op wielen die werd ontwikkeld in 1610. Een werkelijk uniek voorwerp, want op de hele wereld bestaan nog slechts twee exempla ren. Bij het museum behoort ook een grote kruidentuin, zodat mensen die voor dit onderdeel belangstelling hebben ook volop aan hun trekken kunnen komen. Een bezoek aan het landbouwmuseum kost twee gulden, kinderen betalen de helft. I KOEWACHT - Zaal De Blaauwe Hoek, 35 schutters: hoge vogel: R. Stercke, Zelzate; eerste zij vogel: C. van Gassen, Hulst; tweede zij vo gel: W. Groenewegen, Koewacht; grootste aantal (5): R. Baert, Koe- I wacht. KOEWACHT - Zaal J. de Kind- Ceelaert, 20 schutters: hoge vogel: P. van Goethem, Koewacht; beide zijvogels en grootste aantal (7): Dieleman, Zelzate. KVVADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, 45 schutters: Wip Heerste hoge vogel: M. Allemekin- Jers, Victoria; tweede hoge vogel: P Boonman, Willem Teil; eerste zij vogel: Jac. Doene; tweede zij vo gel: P. Traas; derde zij vogel: B. Hooy, allen Victoria; vierde zij vo gel: K. Schipper, St.-Andries; vlie- J gende vogels: C. Raas en M. Alle- I jjekinders; grootste aantal (5): W. Kootstra, Victoria. Wip 2: eerste jjoge vogel: P. Boonman, Willem le''; tweede hoge en eerste zijvo- j gel: Jacco de Bruin, St.-Andries; jweede zij vogel: W. Boudens, Wil- Jem Teil; derde zij vogel: P. Kroo- jen, Victoria; vierde zij vogel: E. Rentmeester, Willem Teil; grootste santal (7): C. Raas, Vooruitgang. I JOLPHAARTSDIJK-Bij de heer I Üij^ssewaarde vond ter gelegen- a'd van Biddag een schieting op -jende wippen plaats, gegeven Qoor Doel naar Hoger. Er waren 43 gutters. Uitslag wip 1: hoofdvo gel en eerste zij vogel G. Voet Sora- jus, tweede zij vogel E. Rentmees- *r Willem Teil, eerste bovenkal v Remijnse, tweede bovenkal J. I «L* e beiden Edele Handboog, onderkal M. Koens Spes- a, tweede onderkal C. Jere- I e Zorgvlied, eerste klep P. Etonian Willem Teil, tweede klep I j Harinck Diana, derde klep M. ptonck Doel naar Hoger. Meeste ijKe vogels (8) M. Allemekinders wtoria. Uitslag wip 2: beide Jfdvogels P. Boonman Willem i tJv®®rste zij vogel Jos. Rentmees- pf Willem Teil, tweede zij vogel W. R?toijnse Edele Handboog, derde I üi.Vo£el C. Stouthamer Edele 4vierde zij vogel M. Ver- JRDoel naar Hoger. Deze schoot K de eerste kal; tweede kal H. de p°ngeSoranus, derde kal mevrouw jjn Loo Doel naar Hoger, vierde hnlfÜ' ^oens sPes Nostra. De extra °otdvogel was voor Jos. Rent- cester Willem Teil. Meeste kleine „gels (6) mevrouw D. Verdonk I naar Hoger. '78.00 Jorl, euzen en bouwden i vesting. Eeuwen t. ^sterdam - Aardappelter- KJgnarkt In Bintje 35-50mm V(1 n 42 contracten verhandeld I ^levering april tegen 79,00 tot 1 per 100 kg en 20 contracten I stem e.Ver*n8 mei tegen 80,00. De I flai was voor aPril en mei IJJjjfc1° Bintje 50mm werden 169 I rin acten verhandeld voor leve- I tot f qpril 6611 priis van f92'60 I Dio b per 100 kg, voor levering I tot1* contracten tegen 106,00 I von *^,40 alsmede 5 contracten I ffrm ^everinë november tegen JjQO. De stemming was voor [™en mei flauw en voor novem- HEINKENSZAND - In ont moetingscentrum De Stenge te Heinkenszand wordt 19 mei een groot Big Band festival gehouden. De organisatie is in handen van de muziekvereni ging Euterpe. Op het programma staan optredens van The Blue Jeans Big Band uit Middelburg, The High Moon Big Band uit Hoo- gerheide, Na Lang Streven uit Numansdorp, The First Fen- derts Big Band uit Fijnaart, The Merrymakers uit Middel burg, Het Orkest uit Goes en The Evergreens uit Kapelle. Het hele gebeuren, verdeeld over de middag en avond, zal zich op twee podia in de sport hal afspelen. De organisatoren verwachten zo'n 250 fans van de muziek van Glenn Miller, James Last, Count Basie en anderen te kunnen begroeten. De leerlingen en meester Hollevoet bij de maquette - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondente Het bouwsel, dat drie bij twee meter is, werd volgens de gegevens uit het ge- AARDENBURG - Zestien vierdejaars schiedenislesboek heel precies nage- leerlingen van lagere school Op Dreef bouwd. Niets werd vergeten, de bak te Aardenburg hebben een maquette stenen legernederzetting, heirwegen van een Romeinse casteUum (vesting) met legers Romeinse soldaten, een gebouwd uit de periode van 50 jaar na Germaanse boerderij met allerlei die- Christus. ren en een heuse vijver tot vaste be planting toe zijn natuurgetrouw nage- Ze deden dit gedurende twee maan- bootst. zien opgraven in de St. Bavostraat, op Gisteravond brachten de ouders een de plaats waar nu de gymzaal gelegen bezoek aan de vierde klas, waar de ma- is", aldus meester Hollevoet, die ge- quette ten toon gesteld werd. Daaraan schiedenis als grootste hobby heeft, voorafgaand nam de leerlinge Linda Hageman de aanwezigen een proef- Vorig jaar experimenteerde de vierde werk over de Romeinen af. klas een eerste maal met een project Daarna over het stenen tijdperk. Dit sloeg ge- moesten de ouders een achttal fouten weldig aan, dus besloten we om op de- opzoeken die vernuftig in de maquette zelfde voet verder te gaan. Dit jaar ko- verborgen waren. Of de maquette later den tijdens een reeks geschiedenisles- „Precies zoals er vroeger diverse zen we als thema de Romeinen in ons ook in het gemeentelijk museum ten sen onder leiding van meester Donny castellums in Aardenburg waren. In de land. We hebben er vele werk aan ge- toon gesteld zal worden is nog niet be- Hollevoet. jaren zestig heb ik zelf een castellum had". kend. Van onze correspondente MIDDELBURG - Het geleverde glas-in-lood raam bleek, bij nader inzien, een lood-op-glas raam te zijn en dat pikte de 39-jarige G. M. uit Vlissingen niet. Eerst dreigde hij de direc teur van de firma met de om budsman, maar toen hij na herhaald aandringen zijn geld niet terug kreeg, besloot hij zelf in actie te komen. Op 24 mei van het vorig jaar kwam hij de winkel in Nieuw- dorp binnen met de eis „en nu 350 gulden terug betalen, of ik doe je wat". Om één en ander kracht bij te zetten greep hij directeur F. bij de keel en dreigde hij de man te ver moorden als hij niet onmid dellijk met het geld over de brug zou komen. F. betaalde, maar deed diezelfde dag nog aangifte bij de politie. „Pure afpersing", noemde officier van justitie mr. Da- verschot de handelwijze van M. gisteren voor de politie rechter in Middelburg en hij eiste twee maanden waarvan de helft voorwaardelijk. De eis was mede gebaseerd op een tweede delict waarvoor de Vlissinger terecht moest staan. Op 27 augustus had hij we derom eigen rechter gespeeld toen hij zijn buurman aan vloog, omdat deze met zijn ca fé zorgde voor een voortdu rende geluidsoverlast. „Ik sliep in die tijd met oordoppen op", aldus M., „Vindt u dat nu normaal"? Nee, normaal vond politierechter mr. Nomes dat beslist niet, „maar" zo stelde hij, „dat geeft u nog niet het recht mensen op die manier terecht te wijzen". Wel wilde de politierechter rekening houden met het feit dat M. zich behoorlijk 'gepakt had ge voeld' en hij verlaagde de geëiste straf tot acht weken, waarvan vijf weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Dan schakel ik alsnog de televisie in", foeter de de man luidkeels in zijn laatste woord. Een boete van 1500 gulden waarvan 500 voorwaardelijk kreeg de 36-jarige Axelaar P.B. opgelegd. B. had in de pe riode januari tot mei van het vorig jaar als vertegenwoordi ger van een grossiersbedrijf in auto-onderdelen een bedrag verduisterd van 11.500 gulden. De door klanten bestelde on derdelen werden contant be taald en telkens wist de man hier een hoeveelheid van ach terover te drukken. Toneel - Toneelgroep Eede geeft komende zaterdag in het bejaardenhuis Coensdike te Aardenburg een voorstelling van het stuk 'Gelooft gij in spoken' van Eddy Thomas. Met deze klucht behaalde de groep onlangs veel succes in de Hof van Eede. De zaal gaat open om 19 uur en de toegang is gratis, ook voor niet-inwo- nenenden van Coensdike. Clubbolling - Bolclub De Ware Vrienden hield de derde club bolling bij E. Devreeze. Uit slag: 1. O. Vermeersch 44 pun ten, 2. F. Rieteco 30, 3. G. Schoonacker 29, 4. J. Lenoij 28, 5. W. Gijsel 25 punten. Film - Woensdagmiddag wordt om half twee een film vertoond in het dorpshuis aan de Westmolenstraat. De film Is bestemd voor de lagere school jeugd en maakt onderdeel uit van het filmcircuit van de Streekjeugdcentrale. De voor stelling begint om half twee. Simavi-collecte - Naast de verschillende plaatsen die gis teren in onze krant zijn ge noemd wordt deze week ook in Eede gecollecteerd voor de stichting Simavi. De stichting zet zich in voor medische ont wikkelingssamenwerking. HSV De Schelde - Hengel sportvereniging De Schelde te Hoofdplaat hield de eerste clubwedstrijd in het nieuwe seizoen. Het aantal deelne mers bedroeg 31, onder wie 7 junioren. Er werd voor een to taal gewicht van 4300 gram aan vis gevangen. De uitslag: 1. G. Pielaet, 1305 pnt; 2. C. van Dierendonck, 350; 3. A. Scher- beijn, 346; 4. B. de Poorter, 257; 5. P. van Hanegem. De volgen de wedstrijd wordt gehouden op 1 april van 14.15 tot 17.15 uur. Hengelen - De Zeehengelclub SLuiskil opende het nieuwe seizoen met een zeehengel- wedstrijd voor haar leden in de Westerschelde bij Teneu- zen. De vangsten waren uit stekend en er werd door 64 hengelaars (sters) aan deelge nomen. Uitslag: 1. R. Hollevoet 3460 gram; 2. R. van Waes 2510; 3. E. Benoit 2370; 4. I. Verher- brugge 1785; 5. J. de Ruijter 1760 gram. Na afloop werden in café Dallinga de prijzen uit gereikt. 'Neusen' - Vrijdag 23 maart komt de jeugdpostzegelvereni- ging Neusen weer bijeen in haar clublokaal clubhuis De Soete Inval aan de Beethoven- straat. De jeugdige verzame laars kunnen er vanaf 19.00 uur terecht Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Ruim 120 leden van de diverse scouting-groe- pen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben afgelopen zaterdag deelgenomen aan een feestprogramma, dat was op gezet door Ronnie van Daele van scouting-IJzendijke. Voor de diverse leeftijdsca tegorieën waren puzzeltochten uitgezet, die allemaal eindig den op de Oostburgse waterto ren, waar de 'schat' verborgen was. Het kostte Van Daele overigens nog heel wat moeite om de watertoren voor dit doel beschikbaar te krijgen. Aan vankelijk stuitten alle pogin gen op onwil van de betrokken instanties, maar na tussen komst van burgemeester C. Spijkerboer werd dan toch groen licht gegeven. Ook kregen de scouting groepen veel medewerking van de politie en van de Oost burgse winkeliers. De welpen konden in het Hervormde Kerkcentrum te Oostburg ook nog genieten van de beroemde Disney-tekenfilm 'Mowgli, het mensenjong'. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft gis teren de nieuwe Oostburgse notaris de eed afgenomen. Het gaat om mr. J. van den Berg. Mr. Van den Berg wordt de opvolger van notaris mr. J. van den Berg. De beëdiging vond plaats ten aanschouwe van de meervoudige kamer, die onder voorzitterschap stond van mr. G. André de la Porte. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De dorps raad van Hoofdplaat houdt vrijdag zijn algemene jaar vergadering in café De Vriendschap. Begonnen wordt om 19.30 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt een film vertoond van de geallieerde landing bij Hoofdplaat in 1944 en de ver dere strijd tussen Canadezen en Duitsers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gaat daarbij om oorspronke lijke opnamen, die zijn ge maakt door de heer De Vroe uit Knokke. Na de film en de pauze be gint rond 21 uur het officiële gedeelte van de vergadering. De agenda vermeldt onder meer het jaaroverzicht en een bestuursverkiezing. Namens de gemeente Oostburg zal burgemeester C. Spijkerboer aanwezig zijn. CADZAND - In vormingscen trum Hedenesse te Cadzand wordt zaterdag een cursus vredesopvoeding en vredeson- derwijs gegeven. Deze wordt verzorgd door de Werkgroep Vredeswerk West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Uitgangspunt is dat onder linge conflicten door belan gentegenstellingen tussen in dividuen en maatschappelijke groeperingen niet weg te den ken zijn, maar dat geleerd kan worden deze zonder geweld op te lossen. „Het voorbeeld dat volwassenen aan hun kinde-' ren geven speelt hierbij een grote rol", aldus de werkgroep. De cursus behandelt onder meer vredesopvoeding in ge zin en onderwijs en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich nog telefo nisch opgeven bij Hedenesse. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Westvlaamse Big Band begint in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds populairder te worden. Komende zondag geeft de 14 muzikanten tellende groep een koffieconcert in hotel 'Het wa pen van Zeeland' te Breskens. De Westvlaamse Big Band zetelt eigenlijk in Brugge, maar de muzikan ten komen uit heel Vlaanderen. Zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen, want sinds vorig j aar is Arie Vinke uit Breskens als trom bonist aan het orkest toegevoegd. Dat bestaat, zoals elke big band, uit een rit me-sectie, een kopergroep en een sax- groep. De Big Band is vijf jaar geleden door orkestleider Eddy Dorsan uit Brugge op gericht. Eind vorig jaar verscheen de eerste elpee van de nieuwe formatie 'Westvlaamse Big Band in concert'. Daarop zijn klassiekers te vinden als het grote Glenn Miller-succes 'In the mood', 'The lady is a tramp', 'American Patrol' en 'Moonlight Serenade', aangevuld acht andere stukken in het genre dat is groot gemaakt door lieden als Miller, Count Basie, Duke Ellington en Benny Good man. Dit is ook de muziek die men op het podium van de band kan verwachten. Vorig jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen werd al opgetreden tijdens de Visserij feesten te Breskens en het zit er wel in dat het orkest ook deze zomer terug komt. Ook staat een concert gepland voor 15 juni in bowling De Schelde te Candzand-Bad. Het koffie-concert in Breskens komende zondag begint om 11.00 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 15