300 Boete voor fout met dodelijke afloop Een dorp wordt vesting Snuffelmarkt in Sasse Vlaanderenhal VROUWENBOND SCHRIJFT B EN W TERNEUZEN Waarom INITIATIE Terneuzens toneel in Zuidland VAN ZEELAND Landelijk Biervliet Sas van Gent Plaatselijk nieuws Terneuzen Y olksdans- en muziekavond trekt weinig publiek 174 km Rijbewijs OOSTBURGER v| Vloten slaags Aflevering 2 Actie van De Zonnebloem Reimerswaal Schietingen M H WOENSDAG 21 MAART 1984 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zondag 25 maart wordt in de evenemen tenhal van de Vlaanderen in Sas van Gent voor de tweede keer een snuffelmarkt gehou den. Op een dergelijke markt bie den particulieren en vereni gingen allerhande waar aan vanaf hun gehuurde kramen. De spullen die verkocht wor den zijn voornamelijk ge- bruikte spullen en variëren van een oude sierkoffiepot tot een tweedehands muziekin stallatie en alles wat daar tus sen in zit. Voor elk is wat wils te vin den op een snuffelmarkt. Iemand die al lange tijd zoekt naar iets wat hij tot nu toe niet in normale winkels heeft kun nen vinden, kan hiervoor mis schien uitstekend op de snuf felmarkt terecht. In Sas van Gent wordt de snuffelmarkt nu voor de twee de keer gehouden. „Na het succes van het vorig jaar - toen de snuffelmarkt op ko ninginnedag gehouden werd - is ook nu de behoefte weer duidelijk aanwezig", aldus mede-organisator Wim van Hilten van De Vlaanderen. „De hal is nu al vol. In totaal zijn 70 kramen verhuurd aan particulieren en verenigin gen". Met nadruk wijst Van Hilten op het niet-commer- cieel karakter achter het snuf- felmarkt-idee. „Handelaren worden absoluut niet toegela ten op de markt". Dit jaar vindt de markt en kel plaats in de evenementen hal en is de ingang voor het publiek aan de zijde van de Westdam. De entree bedraagt 2,50, kinderen onder de 14 jaar hebben onder geleide gra tis toegang. De snuffelmarkt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Indien ook deze snuffelmarkt een suuces wordt, volgt in het najaar zeker een herhaling. 'Uitkeringstrekker dossier laten zien' Voor de voorstelling in het Zuidlandtheater wordt door de Toneelgroep Terneuzen druk gerepeteerd Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Toneelgroep Terneuzen speelt zaterdag 24 maart de komische thril ler 'Gieren op het veilige nest' in het Zuidlandtheater. Het stuk, geschreven door Harold McPeherson, speelt zich af in een eenzaam gele gen hotel waar het in het najaar onverwacht druk wordt. De nieuwe gasten blijken echter nogal vreem de mensen te zijn die garant staan voor grappige en spannende avonturen. Kaarten (volwassenen ze ven gulden vijftig, kinderen vijf gulden) voor de voor stelling kunnen gereser veerd worden bij het Zuid- lantheater. De zaal gaat om 19.30 uur open, de voorstel ling begint om 20.00 uur. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER De medespelers zijn: Har ry Kleuskens, Tilly de Schepper, Marga Riemens, Els van Drongelen, Leo Oomens, Harry Hondsmerk, Clasien Seij, Frans Willem Huson. Souffleuses: Bianca Sey, Susan Deijkers, gri- meuses Irene Berckmoes, Marjon Sarneel, belichting Jan Dieleman, decor: Theo Strik, Hanny van der Klis, Tjaard de Groot. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond FNV vindt dat uitkeringstrek kers direct inzage moeten krijgen in hun eigen dossier zonder daarvoor een officeel verzoek in te dienen bij het gemeentebestuur. In een brief aan B en W van Terneuzen doet de vrouwenbond een klemmend beroep op het college dit op korte termijn te regelen. Het zogenaamde inzage recht is volgens de vrouwen bond landelijk officieel niet geregeld. In de praktijk blijkt dat elke gemeente daar ver schillende spelregels voor heeft gemaakt. In Terneuzen moet er schriftelijk toestemming wor den gevraagd aan B en W. Een situatie waaraan de Vrouwen bond zo vlug mogelijk een eind aan wil maken. „Een uitkering is een recht, aan de sociale premies hier voor heeft men soms, en zelfs vaak, jarenlang meebetaald. Dan komt men in de omstan digheden een beroep te moeten doen op een uitkering en dan moet men officiële brieven gaan schrijven of men a.u.b. haar of zijn dossier mag in zien. Wij, de Vrouwenbond FNV, vinden dat iedere cliënt, of het nu bij het GAB is of bij de GMD of de Sociale Dienst, mag en moet weten wat de desbetreffende ambtenaar over haar of hem neerschrijft in het dossier", aldus de brief inzage wilt kan dat maar wel via het college". Willaert vindt dat dat ook zo maar moet blij ven. „Ik zou een nieuwe rege ling zeker niet toejuichen. Het kost meer werk en dus meer geld. Daar zitten wij echt niet op te wachten". Daarnaast vindt hij dat sommige stukken, ambtelijke adviezen bijvoorbeeld, niet in de openbaarheid gebracht moeten worden omdat het bij de sociale dienst altijd om per sonen gaat. Achter die advie zen gaan namen van ambte naren schuil. Willaert vindt dat die privacy beschermd moet blijven. De FNV schrijft verder dat er landelijk aan gewerkt wordt - met de wet op de openbaarheid van bestuur in de hand - om het inzagerecht erdoor te krijgen. Het verzoek aan het college loopt daar op vooruit. Bij de gemeentelijke sociale dienst van Terneuzen echter vindt men de hele kwestie overtrokken. „Ik zit hier al dertien jaar en in al die tijd is een dergelijk verzoek nog maar twee keer binnengekomen", aldus direc teur F. Willaert. „Als iemand Collecte - De collecte voor het Reumafonds heeft een bedrag van 594,05 opgebracht. Toneelgroep - Er leven in Biervliet plannen om een to neelvereniging op te richten. Er is een stuurgroep in het le ven geroepen die in het dorps blad een oproep heeft ge plaatst om leden te werven, al dan niet als actief lid. Opgeven en inlichtingen kan men krij gen van L. van Liere, H. de Mos en R. Willemsen en bij de redactie van het dorpsblad. Trimtocht - Toerclub Sas hield de CPC-Braakmantocht, een trimtocht over vijftig kilo meter die verreden werd in de omgeving van De Braakman. Voor deze tocht hadden zich 193 deelnemers ingeschreven uit Zeeuwsch- en Belgisch Vlaanderen. Volgens de orga nisatie is de trimtocht goed verlopen en heeft de EHBO nagenoeg geen werk gehad. Uitslag: 1. TC Westdorpe, 2. TC St.-Aloy uit Graauw; 3. TC Breskens, 4. TC De Leeuwkes uit Bassevelde, 5. TC Oostak ker uit België. Philatelies - De internationale postzegelvereniging Philateli es afdeling Teneuzen komt maandagavond 26 maart om half acht bijeen in de Opstan- dingskerk. Van onze correspondent WESTDORPE - In vereni gingsgebouw Concordia te Westdorpe werd in het kader van het vijfjarig bestaan van de verbroedering tussen Sas van Gent en de Noordfranse stad Bailleul een volksdans avond gehouden door het ju- melagecomité van de gemeen te Sas van Gent. Hieraan werd meegewerkt door de volksdansgroepen De Belleduivelljes uit Bailleul en De Grutmoole uit Sas van Gent, terwijl de muzkanten van het fanfarekorps Eikels Worden Bomen uit Westdorpe voor en na de pauze enkele mooie nummers ten beste ga ven. Helaas bestond voor deze prachtige, op hoog peil staan de culturele avond maar wei nig publieke belangstelling. De aanwezigen hebben overi gens de verrichtingen van de drie groepen hoog gewaar deerd, terwijl ook de deelne mende groepen eikaars pres taties respecteerden. Na het optreden bleven de drie groe pen nog enige tijd gezellig bij een in Concordia. Van onze correspondent TERNEUZEN - Wat teneerge- slagen stond gistermorgen E.A. uit Westdorpe voor kan tonrechter mr. H. de Mul. Hij stond terecht voor een ver keersovertreding 28 september 1983. A. had als bestuurder van een bestelbusje op de kruising Eversdam met rijskweg 61 te Sas van Gent, geen voorrang verleend met het noodlottige gevolg dat bij de aanrijding een motorrijder het leven ver loor. Overigens was A. geen dood door schuld ten laste ge legd, maar alleen de voor- rangsfout. Officier van justitie mr. J. Bogers was ook de mening toegedaan dat A. niet zomaar klakkeloos de kruising was opgereden doch eerst nog had gestopt. Hij was er wel van overtuigd, gezien de foto's en een getuigenverklaring, dat de aanrijding had plaatsgevon den op het kruisingsvlak. Hij eiste een boete van 300 gulden of 6 dagen hechtenis. Mr. Vioen, die als verdedi ger van A. optrad, vond dat ook de motorrijder gezien de hoge snelheid waarmee deze over de rijksweg reed, niet ge heel vrijuit was gegaan. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging. Zover wijde de kan- tonrechter echter niet gaan en vonniste conform de eis van de officier van justitie. Een boete van 300 gulden of 6 dagen hechtenis hoorde H.M. uit Axel als eis en uitspraak. Hij had vorig jaar 3 oktober met zijn personenauto op rijksweg 60 onder de gemeente Hontenisse gereden met een snelheid van 174 kilometer per uur. M.P. uit Kloosterzande moet 320 gulden dokken of 7 dagen gaan zitten. Ook hij stond te recht voor een fikse overtre ding van de maximum snel heid, namelijk 160 kilometer, waarmee hij met zijn motor rijwiel raasde over rijksweg 60. Ook de 26-jarige M.G. uit Axel had haar voet vorig jaar op 10 augustus stevig op het gaspedaal van haar personen auto en reed met een snelheid van 160 kilometer per uur over rijksweg 61 te Sas van Gent. „Dat was wel buitennissig hoog, had u daar een speciale reden voor", wilde de kanton rechter van haar weten. Dat had ze niet. „Gewoon te hard gereden", was haar zwakke verweer. Eis en uitspraak 320 gulden of 7 dagen. „Het onverzekerd rijden neemt in Nederland nog steeds toe. Vandaar dan ook dat de strafmaat niet mis is", aldus mr. Bogers tegen mevrouw I.B. uit Nieuw-Namen. Ze was vorig jaar 8 september aange houden in de gemeente Hulst met haar personenauto die niet was verzekerd op dat mo ment. Hij eiste een boete van 300 gulden of 6 dagen met een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden met een proef tijd van twee jaar. „Het was maar voor een paar dagen dat ik zonder ver zekering reed, toen was het weer in orde", aldus de ver dachte. De kantonrechter ver oordeelde haar tot de geëiste geldboete. „Als ik geweten had dat die auto zo slecht was dan had ik hem niet gekocht", zei de 20- jarige A. van D. uit Terneuzen. „Ik weet alles van koeien af maar niet van auto's". D. had vorig jaar over de Roosevelt- laan in zijn woonplaats gere den met een personenauto waaraan nogal wat manke menten waren. Bovendien had hij geen rijbewijs, omdat hij nog aan het lessen was. Dat rijden zonder rijbewijs kwam hem op 175 gulden of 4 dagen te staan. De doorgeroeste ko- kerbalken en de gladde ban den kostten hem 50 gulden of 1 dag en de ondeugdelijke stuurinrichting van het voer tuig 75 gulden of 2 dagen. Voor het rijden met een snelheid van 83 kilometer per uur door de bebouwde kom van Kloosterzande moet A.B. uit Hulst 200 gulden neerleg gen of 4 dagen gaan brommen. Hij viel in het hoge tarief om dat hij reeds eerder voor een dergelijke overtreding was 'gesnapt'. Deze keer was dat 17 augustus 1983. Het rijden zonder geldig rij bewijs kwam mevrouw H.W. uit Hoek op 150 gulden of 3 da gen te staan. Zij was met haar voertuig betrapt in de Julia- nastraat te Terneuzen 22 augustus 1983. Mevrouw J. ter H. uit Ter neuzen had 18 augustus van het vorig jaar haar personen auto geparkeerd aan de Gent sestraat te Hulst op een plaats waar dat niet mocht. Ze kwam er net aan lopen gelijk met de takelwagen die het voertuig op last van de politie wilde wegslepen. Dat was toen niet meer nodig maar ze had wel de kosten van 134,40 moeten betalen. De kantonrechter vond dat verdachte hiermee al genoeg was gestraft en sprak haar 'schuldig zonder verdere strafoplegging'. T16 PAGINA ZEELAt l tfOENSDAG^MAAff^ Van onze corespondent TERNEUZEN - De 22-jarige Oostbi er F- B- wilde gistermorgen van I jj, meuzense kantonrechter mr. H. Mul weten hoe de politie er achter e komen was dat hij vorig jaar 7 augL l VI1S over de Hoekse weg met een sn t,eid van 115 kilometer had gereden. gn ook waarom hij dan niet aangehouden: „Het moet toch n moeilijk zijn om met een BMW mijl mjjn Kadetje in te halen". Dat hijzoj Der 1 lenji De vesting Terneuzen. Linksboven het begin van de huidige Axelsestraat, rechtsb de Baen Dam, thans Baandijk. Let op het gebruik van het Duits DE LIGGING van Terneu zen aan de uitmonding van de Oostvaart was gunstig voor het bedrijven van over ladingen van scheepsvrach- ten. Tevens was het uitste kend geschikt voor het hef fen van rechten op in het graafschap Vlaanderen in te voeren goederen. Zo zijn er nog rekeningen waaruit blijkt dat in Ter neuzen rechten werden ge heven op de invoer van ge kaakte haring. Opmerkelijk is dat uit een zo'n rekening blijkt dat op Zeeuwse haring meer rechten werden gehe ven dan op haring van el ders. Het was voor de nijver heid in het toenmalige Ter neuzen dan ook een grote slag toen de Oude Vaart naar Axel verwaarloosd werd en de heffing van in voerrechten werden opge legd in Sas van Gent, gele gen langs het nieuwe kanaal dat Gent gegraven had naar de zee. Want voor de toen malige welvaart was het al lernoodzakelijkst dat men over vaarwegen beschikte. Niettemin breidde het dorp Neuzen zich langza merhand wat uit maar het bleef vrij lang een onbe langrijk punt. Dat veran derde echter toen de Tach tigjarige Oorlog ook zijn in trede deed in de streek rond dit dorp. Geuzenvloten poogden afbreuk te doen aan de Spaanse belangen in Vlaanderen. Alva op zijn beurt zag dat naar P.J. Baert bezetting van de Vlaamse havens niet denkbeeldig was en besloot tot het legeren van krijgsvolk langs de kus ten. Spaanse en Zeeuwse vloten raakten slaags op de Honte zoals op 17 april 1573 toen de Spaanse konings- vloot richting Middelburg trok en door de Zeeuwen werd aangevallen. "Het ge vecht duurde wel acht of ne gen dagen en men zag te Neuzen veel dode lichamen, stukken van schepen, mas ten, vlaggen, tonnen en an dere goederen komen aan drijven", zo lezen wij in Ghentsche Geschiedenissen. 26 Juli 1574 kwamen Wa tergeuzen aan wal in Ter neuzen. Ruiters en voetvolk lieten Neuzen eerst links lig gen en brandschatten Axel, Zaamslag, Othene, Willems kerk en Triniteit. De hoop dat het goed zou aflopen was ten onrechte. Slot van (plunder)liedj e was dat Net| zen in brand werd gestokt en grondig vernield, spuisluis en sluisdeuren v de Oude Vaart waren 'ght broken' en grondig vernielj waardoor de gehele stre dreigde onder water te !o] pen. Nu ontdekten de SpaiJ jaarden de strategische 1 tekenis van Neuzen en j. 1575 werd een fort gebowcL het z.g. kasteel van Terneiil zen. Het Spaanse garn betekende een financial last voor de bevolking en dal gevoegd bij de verwoestirl gen van de Watergeir deed de inwoners in uiterö droevige omstandighedej verkeren. Het werd wat rustige:! toen in 1576 de pacificatie! van Gent getekend werdeil de Staten van Vlaandere zich voor de Prins vaii Oranje verklaarden. De r die daarop volgde was ech-l ter echter van korte duiiiT want door het verraad op oktober 1583 van Servaasl van Steelant, hoofdbaljmtl van het land van Waes, kre-l gen de Spanjaarden hetlanil van Waes en de Vier Am-| bachten (waartoe Neuzen behoorde) weer in handen. Bliksemsnel reageetde| Oranje. Zes dagen landde graaf Philips vanl Hohenlo met voornamelijkl Duits krijgsvolk bij Ternec-f zen, bezette de dijk en hel dorp en begon onmiddelliiil met de aanleg van fortifica l ties. Een periode als vestingj begon. Klus in Van onze correspoi OOSTBURG/SLUIS - D| het werklozenproject Oos] ren van start gegaan. De kern Oostburg zijn uitge week wordt ook een begij kens. Het project was aanvankel perkte tuinhulp voor bejaard» ten en alleenstaanden, maar ming gekregen om als een vol| te gaan opereren. KRUININGEN - De Zonne bloem start 4 april een leden werfactie in Reimerswaal. De afdeling Reimerswaal van De Zonnebloem is sinds haar oprichting in 1982 zeer actief o.a. op het gebied van ziekenbezoek, het organiseren van boottochten en de bemid deling bij vakanties. Tijdens de ledenwerfactie worden huis-aan-huis in de gemeente Reimerswaal fol ders en inschrijf kaarten ver spreid. KOEWACHT - Zaal De Blaauwe Hoek, 35 schutters: hoge vogel: R. Stercke, Zelzate; eerste zij vogel: C. van Gassen, Hulst; tweede zij vo gel; W. Groenewegen, Koewacht; grootste aantal (5): R. Baert, Koe wacht. KOEWACHT - Zaal J. de Kind- Ceelaert, 20 schutters: hoge vogel: P. van Goethem, Koewacht; beide zij vogels en grootste aantal (7): Dieleman, Zelzate. KWADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, 45 schutters: "Wip 1: eerste hoge vogel: M. Allemekin- ders, Victoria; tweede hoge vogel: P. Boonman, Willem Teil; eerste zij vogel: Jac. Doene; tweede zij vo gel; P. Traas; derde zij vogel: B. Looy, allen Victoria; vierde zij vo gel: K. Schipper, St.-Andries; vlie gende vogels: C. Raas en M. Alle- jnekinders; grootste aantal (5): W. Kootstra, Victoria. Wip 2: eerste hoge vogel: P. Boonman, Willem Teil; tweede hoge en eerste zij vo gel: Jacco de Bruin, St.-Andries; tweede zij vogel: W. Boudens, Wil lem Teil; derde zij vogel: P. Kroo- £en, Victoria; vierde zij vogel: E. Rentmeester, Willem Teil; grootste aantal (7): C. Raas, Vooruitgang. WOLPHAARTSDIJK - Bij de heer P J. Ossewaarde vond ter gelegen heid van Biddag een schieting op hggende wippen plaats, gegeven hoor Doel naar Hoger. Er waren 43 schutters. Uitslag wip 1: hoofdvo gel en eerste zij vogel G. Voet Sora- nus, tweede zijvogel E. Rentmees ter Willem Teil, eerste bovenkal w. Remij nse, tweede bovenkal J. üe Rijke beiden Edele Handboog, eerste onderkal M. Koens Spes- Wostra, tweede onderkal C. Jere- ghasse Zorgvlied, eerste klep P. Boonman Willem Teil, tweede klep Harinck Diana, derde klep M. Verdonck Doel naar Hoger. Meeste Kjeme vogels (8) M. Allemekinders Victoria. Uitslag wip 2: beide noofdvogels P. Boonman Willem Afll, eerste zij vogel Jos. Rentmees- ïr Willem Teil, tweede zij vogel W. ftemijnse Edele Handboog, derde zij vogel C. Stouthamer Edele "andboog, vierde zij vogel M. Ver bonk Doel naar Hoger. Deze schoot ook de eerste kal; tweede kal H. de onge Soranus, derde kal mevrouw QV<Jn Loo Doel naar Hoger, vierde hniJ?' Koens Spes Nostra. De extra ooofdvogel was voor Jos. Rent- joeester Willem Teil. Meeste kleine j°gels (6) mevrouw D. Verdonk naar Hoger. De Spanjaarden ontdekten de strategische betekenis van Terneuzen en bouwde" kasteel. Vermoedelijk bewaakten de Leeuwtjes de ingang van die vesting. Eeuiven I prijkten zij nog aan de Leeuwenlaan, zoals uit deze oude foto blijkt. niarkten ^STERDAM - Aardappelter- "hjnmarkt. In Bintje 35-50mm wÜf n 42 contracten verhandeld t^r levering april tegen 79,00 tot vS per 100 kg en 20 contracten sfo ^.vering mei tegen 80,00. De Aiming was voor april en mei corÜW' In Bintje 50mm werden 169 rin ten verhandeld voor leve- JJg april bij een prijs van 92,60 J 91,50 per 100 kg, voor levering contracten tegen ƒ106,00 Vok *03,40 alsmede 5 contracten 3?nn lever*ng november tegen irW De stemming was voor WU£ ook van stat weg nat wei woi voo vanl als voo: van de kon rees sch< Ir Slui doei nen loze ma* ning *£ka?mm' HEI moe) Heir een geho hanc ging Oi optr Big Higl gerh Nun derf: The burg The Het over zich hal i verw de n Jam ande

de Stem | 1984 | | pagina 14