Kijkje in eigen omgeving 17?5 tfUN >AK Pirelax rA V Verhouding GOA en Axelse VVV versoepeld George Sponselee WIER GROEPEN GEVEN ZATERDAG DEMONSTRATIE l MN 4^ *SHEERNESS um wit le kurk. Je bekijkt het maar FOTOPRINTSHOP NEELEMANS ENTHOUSIASTE MEDEWERKER/STER LEENIIOIJTS MEUBELEN SCIIOONM.IKE VAN ZEELAND AR VERVAET Maria Baecke Dtheekbank N. DOEN! politierapport De Voorboute kampioen schoolschaken Heikant Opgevuld Hengst Trek iirtFNSDAG 21 MAART 1984 T22 PAGINA ZEELAND 2 en kennis van het over re echtgenoot, vacfe de heer in mevrouw e, 6 maart lgji maart 1984 I. Vervaet-Baecke en Marie-Therèse »et-van Houte ert i: d Vervaet lan Vervaet lie Vervaet Hlie Baecke maart 1984 iienst, waartoe u be- gd, zal plaatsvinden Westdorpe, op vrii ■i.OO uur. J' lorgen om 9.30 uur in Verlaet", Bernhard- 'ebaard in de rouw dencentrum. Avond- 1 om 19.00 uur in de tdorpe. leren na de uitvaart- sdthuys". De crema- latsvinden op zater- .00 uur in het crema- aamheid geen rouw- even deze kennisge len beschouwen. liDeGrutmoole uit Sas van Gent volksdans-festijn in Den Dullaert Hulst ade, dat de men pand- .30 uur ten bedrag van de uitloting f 48.000 14.500 116.000 65.400 15.500 337.000 378.900 340.000 557.000 9.600 5500 41.000 39.000 22.000 25.500 Van onze correspondente :ULST - Vier gerenommeerde volksdans- roepen verlenen komende zaterdag hun me ewerking aan een groots opgezette manifes- in Hulst. Deze gebeurtenis vindt plaats in Den Dullaert en begint om 20.00 uur. Alle vier de groepen zullen een door hen zelf samen- jesteld programma met dansen brengen, ieder op hun tigen specifieke manier. men ook daar om het dan ook maar eens zelf te gaan doen. Net als de andere twee Zeeuws-Vlaamse groepen hebben ze al vele uitvoeringen verzorgd in binnen- en bui tenland. De vierde groep die zater dag te zien is is Toon en Tiene uit het Belgische Moerbeke. Deze groep telt 26 leden en danst zaterdag, volgens hun zeggen, „een spectaculair pro gramma dat uniek is voor deze streek". msterdam Zuidoost 5604911. 35% alcohol inh. 0,7 ltr De oudste van de vier is de groep Hava Naquila uit. Vo gelwaarde, die in 1968 werd cgericht. De groep telt mo- lenteel zo'n 100 leden die in «■schillende leeftijdsgroepen ajn ingedeeld. De demonstra- ;egroep is al menigmaal in iet buitenland opgetreden en ianst voornamelijk Hollandse lansen, begeleid door eigen tot. Zaterdag verschijnt ten in kostuums die men rond 1800 in het land van Hulst :oeg. Hava Naquila is ook de groep geweest die, door het «thousiasme waarmee men iemonstraties gaf, anderen er De heeft bewogen om ook zelf «et een volksdansgroep te be- pnnen. Zo sloeg de vonk over in iardenburg, waar men in 1973 Ie groep Avogro oprichtte. Deze vijftig leden tellende groep brengt zowel Neder- andse als buitenlandse dan sen. Meer internationaal ge nt dus. Het unieke bij deze joep is dat men naast zo'n taalf verschillende Neder- indse volksdrachten ook nog aantal kostuums heeft die gassen bij dansen uit bijvoor- Mld Oosteuropese of Ameri kaanse landen. Hun leus is lig samen volksdansen Kt inspanning zorgt voor uitspanning'. Zaterdag bren gen ze een selectie van Griekse ar Oosteuropese dansen. De Grutmoole in Sas van tent bestaat nu ook al zo'n lijf jaar en telt eveneens een vijftigtal leden. Als kostuums iraagt men arbeiderskleding ranrond 1900 van de Sasse be- ■clking. Zij brengen dansen .vanaf Terschelling tot en met Vlaanderen". Sas organiseert ieder jaar jen internationaal volksdans- fetival in de maand juli en na enkele karen kijken besloot Volksdansgroep Avogro uit Aardenburg Olau Programma 1984 >n aan: Olau-Line, mmer27, iddelburg. Bellen kan ook- )0. HEERENHOEK - Op de Juising Europaweg-oost/ wselsedij k reed de 53-jarige irsmiietser C. v.d. H. uit Oost enburg de kruising op en 'meende daarbij geen voor baan een personenauto. De jj®mobilist kon de bromfiet- ig ontwijken, maar een s personenauto bestuurd jsor de 27-jarige H. A. uit tenderen greep de man. Hij een hoofdwond op en is ambulance overgebracht tiet Bethesda ziekenhuis jvlissingen. De bromfiets en Personenauto werden bei- •fr'beschadigd. bsWEERT - Op de Wes- "telde in het zogenaamde jjatje van Willem' is de le- jjbnnenvaarttanker Edwin "1 vermoedelijk door de - 'g van passerende sche- Seknikt. De tanker is door Pboten naar de haven van naweert gebracht alwaar khade nader zou worden 'eken. ^ERLANDKERKJE - In jJJ®cht van maandag op L"ag zijn op het land van bailie S. vier schapen ge- .te" De waarde van de j,Pen bedraagt duizend i^KENS - Bij werkzaam- en op een landbouwperceel le heer M. M. is een gra- o gevonden van 25 bij 6 cm. mijnopruimingsdienst w z'ch inmiddels over de «helen ontfermd. AXEL - De verhoudingen tussen de Axelse hengel sportvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) en de plaatselijke VVV blijken versoepeld. De vissers stelden gister avond het kanaaltje langs de Oude Hulsterseweg beschik baar voor kanosport. Dit gebeurde tijdens de jaarvergadering van de VW waar de omstreden kwestie rond het al dan niet toelaten van surfers op de Grote Kreek onderwerp van discussie vormde. Een verrassende op stelling van de hengelaars, die absoluut geen andere water sporters willen toelaten op hun viswateren. GOA liet overigens opnieuw een duidelijk nee horen tegen het openstellen van de Grote Kreek voor surfers, waarvan de VVV een groot voorstander is. Voor het initiatief van de Van onze correspondent TERNEUZEN - „Ik word al tijd gepakt voor onbenullighe den, dus ik dacht je bekijkt het maar", aldus de 25-jarige Hul stenaar E. de B. gistermorgen voor het kantongerecht te Ter- neuzen. De B. stond terecht omdat hij als bestuurder van een bromfiets vorig jaar 16 okto ber rijdende over de Classis- weg te Hulst, een stopteken van de politie herhaaldelijk had genegeerd. Bovendien zou hij een aanrijding met de poli tieauto hebben veroorzaakt. Ook dat bestreed De B., want naar zijn zeggen zou de politie tegen zijn bromfiets zijn aangereden. „Waarom toch al die moeilijkheden", zo vroeg officier van justitie mr. J. Bogers zch af. „Het ging hier om een gewone controle op bromfietsen en u had hele maal geen reden om daar te genop te zien, want hij was in orde". Het feit dat er door ver dachte nog heel wat verkeers overtredingen werden ge maakt nadat hij niet op het eerste stopteken van de politie voldeed, wilde hij buiten be schouwing laten. Voor het ne geren van het politiestopteken eiste hij een boete van 150 gul den of drie dagen hechtenis. Kantonrechter mr. H. de Mul vonniste conform met de raad aan De B. zich voortaan toch maar iets normaler in het ver keer te gedragen. VVV bestaat in Axel, zo bleek gisteravond, echter grote be langstelling. VW-voorzitter A. Sikkema, overhandigde 501 adhesiebetuigingen aan mede bestuurslid en gemeentelij k vertegenwoordiger, wethou der P. Apers. De handtekeningen waren een direct gevolg van spontane acties van verschillende sur- fliefhebbers die op gang wa ren gekomen nadat de ge meente Axel de WV had uit gedaagd de behoefte aan die vorm van recreatie aan te to nen. De WV wil namelijk dat er een serieus onderzoek komt naar de mogelijkheden van watersport op de Grote Kreek. De gemeente wil, alvorens aan zo'n omvangrijke en dure klus te beginnen, eerst weten of daarvoor wel voldoende be langstelling bestaat. Wethou der P. Apers, geconfronteerd met het succes van de handte keningactie, wilde gisteravond niet kwijt of de gemeente ge hoor zal geven aan de wens van de VW. „Ik wil hier niet vooruitlo pen op een beslissing van B en W", aldus Apers. „Ik wil hier wel onderstrepen, dat het een goede zaak is geweest dat de actie spontaan tot stand is ge komen. Het moet voor sommi ge mensen toch een vingerwij - zing zijn". Van onze correspondent TERNEUZEN - De Voorhoute uit Kruiningen is de nieuwe schoolschaakkampioen van Zeeland. De vijf schakers uit Kruiningen wonnen zaterdag het in het Zeldenrustcollege te Terneuzen gehouden finaie- schoolschaaktoernooi. De Prins Willem van Oran je-school uit Terneuzen kon de vorig jaar behaalde titel niet prolongeren, maar eindigde na een verbeten strijd in de fina lepoule op de tweede plaats. Voordat de eindstrijd kon worden aangegaan werd er in vier poules van vier teams be slist wie voor de ereplaatsen kon gaan schaken. Zoals wel meer bij de voor ronden in een toernooi kwa men hier wat verrassingen naar voren. De Prins Willem Alexander-school uit Terneu zen vocht zich op het scherpst der snede naar de top in de voorronde. De Terneuzenaren kwamen echter een half bord- punt te kort om in de finale poule te kunnen spelen. Nu werd De Schengehof uit 's- Heer Arendskerke met 4-9 winnaar in deze poule. Naast de Schengehof kon den zich ook De Voorhoute uit Kruiningen, de Prins Willem van Oranjeschool uit Terneu zen en de Immanuëlschool uit Koudekerke zich opmaken voor de eindstrijd. In de voor ronden had ook de christelijke school van de Reuzenhoek veel pech. Men verloor alle duels met nipte cijfers zodat het vijftal in de D-poule de eind strijd moest beginnen. De school van de Reuzenhoek won overtuigend in deze pou le. Maar de Zeeuwse kampioen moest toch komen uit de fina lepoule. Al snel werd duidelijk dat de Voorhoute over de meeste kwaliteit beschikte. De schakers uit Kruiningen won nen elk treffen overtuigend. De Willem van Oranjeschool en de Schengehof werden met 4-1 verslagen en de Imma nuëlschool moest het hoofd la ten hangen bij een 3%-1V4 ne derlaag. De Prins Willem van Oran je-school won de duels met de Schengehof en de Immanuël school zodat de tweede plaats werd veiliggesteld. Door het kampioenschap mag De Voor houte op 19 mei in Apeldoorn meedoen aan de Nederlandse schoolschaakkampioenschap- pen. Uitslag: Finalepoule: 1. De Voorhoute Kruiningen 6-1114, 2. Prins Willem van Oranjeschool Terneuzen 4-8, 3. Immanuëlschool Koudekerk 2-214, 4. Schengehof 's- Heer Arendskerke 0-3. B-poule: 1. Prins Willem Alexanderschool Terneuzen 4-9, 2. OBS Oostburg 4-814, 3. Van Daleschool Sluis 4-814, 4. De Stelle Philippine 0-4. C-poule: 1. VSV Vlissingen 4-10, 2. Op Dreef Bruinissen 4-9, 3.P. Lou- werseschool Oost-Souburg 4-6, 4. Canisiusschool Zuiddorpe 0-5. D- poule1Reuzenhoek 6-12142. OBS Wemeldinge 4-8143. De Schoender Brouwershaven 2-614, 4. CNS N ïeuwdorp 0-214 (ADVERTENTIES) vraagt met interesse in de fotografie, voor donkere- kamerwerk en verkoop, leeftijd 18 a 20 jaar. Omgeving Terneuzen. Inlichtingen: Axelsestraat 2 TERNEUZEN Tel. 01150-18189 Bierkaaistraat 10 HULST 01140-13084 Zeehengelen - Zeehengelcub De Knorhanen hield het afge lopen weekeinde een viswed strijd in de Westerschelde. Dertig hengelaars gooiden hun lijntje uit. Uitslag: 1. Ru- die Pieters, Heikant; 2. Manuel Vlaminck, Sint-Jansteen; 3. Theofiel van Broeck, Clinge; 4. Leon de Vos, Hulst; 5. J. Mar cus, Kloosterzande. Een tijd geleden be zochten we een lezing met lichtbeelden, zoals dat heet, ingericht door een van de Zeeuws-Vlaamse ver enigingen. De inleider was een Brabander, die ons aan de hand van talrijke dia's liet meegenieten van de schoonheid van zijn provincie. De Sint-Jan van den Bosch kwam niet ter sprake, noch het centrum van Breda en evenmin de historische kern van Bergen op Zoom. Hij nam ons mee 'd'n bui ten op'. Naar in de bossen verscholen vennetjes; naar het allerprilste begin van een beekje ergens tussen de weilanden. Hij toonde ons grenskapellen en grensca- fé's, beide met een rijke his torie, zij het om zeer ver schillende redenen. De eer ste omdat er van heinde en ver mensen kwamen die in eigen streek hun godsdienst niet vrijelijk mochten belij den; het tweede ook druk bezocht en ook omdat er wat te verdienen viel, zij het dan niet de hemel. 'Kun je dat nu hier ook, vraag je je op zo'n avond af? Is er nu, pak tussen Hulst en Graauw ook maar iets te zien waarvan je zegt: „Hé, da's aardig, dat heb ik nooit zo bekeken". Ons inziens zijn er voorbeelden genoeg en in de loop van het jaar zullen we er op gezette tij den aandacht aan besteden. Wat valt er dan op in het landschap als je 't Jagertje gepasseerd bent; de afslag naar 't OZO-terein en die naar Clinge hebt laten lig gen en je voorbij de vogelrij- ke weilanden rechts bent? Een bult in het land. De weg is er in uit gesne den en rechts zie je een steile kant. Heel duidelijk is het als je aan de overkant in de sloot gaat staan, zoals wij deden, met de ogen op de hoogte van het wegdek. Links ver weg, zie je nog net Zandberg; midden de dichte beplanting van fort Zand berg en rechts de Liniedijk. Hoe komt die bult daar? Kunt u natuurlijk zeggen: „Waarom moet alles plat zijn, waarom niet hier en daar een bult. In Zwitser land is het al bult, dus het kan". Ontcijfer het jaartal eens dat in de staart staat. Zo is het. Maar in een land ontstaan uit schorren, ont staan uit een gebied dat eens was zoals Saeftinghe nu nog is, is dat toch opvallend. Ze ker als je je realiseert dat wat nu de bult is, ooit de kreek is geweest, de geul. Die is langzamerhand opge vuld geworden met zand, door de werking van eb en vloed, terwijl er links en rechts van, kommen waren met klei. Klei die veel inklinkt, in elkaar zakt als het ware en zand dat dat veel minder doet. En dan krijg je na verloop van jaren het omgekeerde reliëf: de geul is een rug geworden. En kijk je over de pas in gezaaide akkers dan zie je soms duidelijk dat het land allerminst homogeen van samenstelling is. Op veel plaatsen donkert de klei, maar hier en daar liggen ge- lig-witte plekken die op zanderigheid wijzen. Een oude zandplaat is aange- ploegd, een oud kreekrug getje (naast de vroegere kreek) doorsneden, een op gevulde kreek komt voor de dag. Een gelapte broek noemt men op Ossenisse zo'n akker. Overigens niet alleen tussen Hulst en Graauw is dit fenomeen te zien, aller minst, op erg veel plaatsen. Tot heden toe er achteloos aan voorbij gereden? De inleider bracht ons ook in allerhande kleine dorpen en leerde ons daar rondkij ken. Wellicht zegt u: „Nu moet je niet geloven dat ik alle dorpen af ga lopen om daar rond te kijken". Waar om niet? Hebt u wel eens Een bult in het land ooit goed, met een kijker, de hengst op het torentje van de Hengstdijkse kerk beke ken? Niks aan, zegt u? Kijk nog eens naar de foto en ont cijfer het jaartal eens dat in de staart staat. Oh, nog niet gezien...? „Moet ik daarvoor naar Hengstdijk fietsen"? Och... maar loop anders voor de zaterdagse of zon dagse dienst de kerk eens in, of blijf er tijdens de dienst, dat mag ook, en kijk eens hoe het zonlicht de gebrand schilderde ramen in vuur en vlam zet. Kuier eens over het kerkhof en zoek het graf van Betje de Wit, eens Ne derlands oudste inwoonster; wandel eens door de Dool hof, de vroegere pastorie- tuin; loop eens... En dat kan op andere dorpen ook, al zal daar weer wat anders te zien zijn. Maar we komen er nog op terug in de loop van het jaar. En houdt natuurlijk on dertussen planten- en die renwereld in de gaten. Zag u begin vorige week ook de drukke overtrek van de kie vit? De voorjaastrek, rich ting oost en noordoost? En hebt u al gezien dat onze broedparen hun stekjes op wei- of bouwland ook al be trokken hebben? Hoe de mannetjes met waarlijk voorj aarlij k enthousiasame hun lentekreten slaken, pas serende wijfjes aanroepen, rivalen hartstochtelijk te lijf gaan? Nog niet gezien? Wel, wat let u... Na de lattenvering, nu Pirelax: het eerste systeem met balanssteunen. De groene balanssteun is een Pirelli exklusiviteit, die aan iedere lat van het Pirelax-systeem een totale bewegingsvrijheid geeft. En aan uw lichaam, een komfort zonder weerga, et Pirelax 'systeem: lattenve- ringen, matrassen, hoofdkussens. Te koop bij: KWALITEITSMEUBELEN SLAAPCOMFORTAFDELING Dorpsplein 31-33 telefoon 01173-1582 VAKKUNDIGE GORDIJNENVERWERKING

de Stem | 1984 | | pagina 13