RS ZEN Voor tachtig mille aan kunst in stadhuis Axel WINTERJAS BLEEF ;S GEVEN VERGUNNING NU TOCH AF Werkgroep Kern energie officiëler MS en Wilton in Ikaars vaarwater ÖESTEM Vaart achter Educatief Centrum Z.-Vlaanderen g, we WOENSDAG 21 MAART 1984 Dek met 70-3453 toertien in Werkgroep VOORLOPIG BUREAU IN VAN EEGHENHUIS Smit-Kroes duelleert met PvdA over de Oosterscheldewerken vanzeelai T27 PAGINA ZEELAND 1 Halve zuivering kolenrook PZEM Van een onzer verslaggevers IIDDELBURG Ge- eputeerde Staten an Zeeland hebben ich 'noodgedwongen' eergelegd bij halve uivering van de rook lit de nieuwe kolen- jstookte elektrici- jeitscentrale in Bors- lele. IHet dagelijks provinciebe- (uur heeft de omstreden mi- i-vergunning gisteren ver- »nd. Daarmee zijn eerder ge- toegezeggingen aan de (de 'exploitant' van de jntrale) en de PZEM (de 'be- erder') nagekomen. Het col- nam het besluit omdat Jrerleg over verdergaande jaivering 'geen aanvaardbare uitaten heeft opgeleverd'. Gedeputeerde Staten had- i de vergunning eigenlijk i maand eerder al moeten trienen. Maar men stelde de «slissing een maand uit om ministers Winsemius en tan Aardenne de gelegenheid f geven bij de SEP (Neder- s samenwerkende elektri- Jteitsbedrijven) aan te drin- i op volledige (90 procent) livering. Minister Winse mius liet GS eind vorige week echter weten dat de SEP zich niet heeft laten vermurwen. De Zeeuwse energie-gede puteerde W. Don (PvdA) voor spelde drie weken geleden (tij dens een fel debat in de Zeeuwse staten) al dat de SEP niet zou toegeven. Een meer derheid van de staten, waar onder milieu-gedeputeerde P. Boersma (PvdA) en de twee CDA-gedeputeerden, sprak zich er toen echter voor uit het overleg af te wachten. Daar mee werd voorkomen dat GS de vergunning, zoals de SEP geëist had, 'onverwijld' ver leenden. De SEP draaide daar op de geldkraan dicht, waarna het voorbereidend werk voor de (om)bouw op rekening van de PZEM verder ging. Dat het er nu toch van geko men is, wil nog niet zeggen dat alle discussie voorbij is. De op dracht voor het maken van een installatie die slechts de helft van de rookgassen ont zwavelt hoeft namelijk pas over een maand de deur uit. Sommigen, onder wie milieu gedeputeerde Boersma, vinden dat ook die tijd nog kan wor den benut met pogingen om de SEP tot andere gedachten te brengen. In de afgegeven vergunning staat wel dat de PZEM bij de centrale ruimte moet reserve ren om later mogelijk alsnog een installatie voor volledige ontzwaveling te kunnen bou wen. Dat zou dan, volgens cij fers van GS, zo'n 10 miljoen gulden meer gaan kosten dan wanneer meteen voor volledi ge ontzwaveling wordt ge zorgd. Volledige ontzwaveling is tot nu toe afgesprongen op de kosten. Die bedragen volgens GS 53 miljoen ineens en 13 miljoen per jaar meer dan bij halve ontzwaveling. Met het verlenen van de vergunning hebben GS alle daartegen ingediende be zwaarschriften verworpen. Die bezwaren waren overi gens niet allemaal en alleen tegen halve rookgasontzwave ling gericht. Behalve de mi lieu-organisaties protesteer den ook camping Estancia te borssele, D'66-Zeeland en de gewestelijke raad voor Zee land van het Landbouwschap. Met halve ontzwaveling mag de zwaveldioxyde-uit- stoot volgens de vergunning gemiddeld per 24 uur (gere kend over zes maanden) maxi maal 410 gram per gigajoule (de uit de kolen verkregen warmte) bedragen. Per uur mag gemiddeld aan roet- en stofdeeltjes maximaal 35 gram per gigajoule de lucht in wor den geblazen. Per 24 uur mag maximaal 270 gram stikstofo- xyde per gigajoule worden uitgestoten. Aan fluoriden mag niet meer dan 3,7 kf/uur worden verspreid. De milieu-inspectie heeft tevergeefs aangedrongen op de opslag van kolen en vliegas in silo's. De vergunning staat (onder zekere voorwaarden) opslag in de openlucht toe. De PSP-fractie in de Twee de Kamer heeft gisteren in een verklaring scherp afstand ge nomen van de 'uiterst botte weigering' van de club van elektriciteitsproduktiemaat- schappijen (SEP) om het rook gas volledig van zwavel te ontdoen. „Via een soort chan- tagepolitiek probeert de SEP nog meer geld uit de zak van de overheid te kloppen. De aandeelhoudersvergadering van de SEP, waar de provin ciale politiek een hartig woordje meespreekt, moet daaraan paal en perk stellen", zo meent de PSP-fractie. Het Zeeuws Coördinatie Or gaan voor natuur, landschap en milieubescherming (ZCO) en de Vereniging Milieuhgiëne Zeeland (VMZ) zijn uiterst te leurgesteld over het verlenen van de vergunning voor de PZEM-kolencentrale op basis van 50 procent rookgasont zwaveling. Ze bezinnen zich op een beroep hiertegen bij de Raad van State. 'LISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De (helde te Vlissingen heeft er haar ongenoegen over itgesproken dat ook Wilton-Feijenoord/Damen op e internationale markt voor marineschepen mag jan opereren. Dat is gebeurd in een brief aan minis- trVan Aardenne. KMS-directeur B. Pröpper ift dat volgens het Finan- il Dagblad gezegd. De IS-directeur zou geconsta- ïd hebben dat de minister it beleidsuitgangspunt, Wil- uit te schakelen als con- 'ent van De Schelde, heeft HAAG - De Zeeuwse mmissaris der koningin dr. Boertien is benoemd in een «raadgroep van staatssecre- Van Amelsvoort (Bin- nlandse Zaken), die deze be- indsman moet adviseren W de reorganisatie van de Openbestrijding. Het ministerie van Binnen- Zaken heeft dat giste- bekend gemaakt. In de srkgroep zitten vertegen- •oordigers van brandweer, "be, de drie overheden en %diensten als BB en Rode tas. De werkgroep komt tinmiddag in Den Haag voor "eerst bijeen. Van Amels- heeft de beraadgroep in, leven geroepen om de tanen voor reorganisatie ti" de rampenbestrijding te "®nen toetsen aan de kennis "ervaring die 'in het veld' L - ZUIDWEST NEDERLAND "Moren Jerrteuzen, Hulst en Goes. ™Ssen en telefoonnum- s °P pagina 2. Jtaingstijden: '*•12.30/13.30-17.00 uur. factie geuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- l (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver talen. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. '"cepunten ferzande mevr. Neve, ..Hexanderstr. 4, 01148- rant. 'Srtentie-expl. /■acteur Zeeland. C. "Privé 01150-95839. Me- verlaten. Van Aardenne heeft eerder gezegd dat Wilton zich niet langer op de exportmarine- markt zou mogen begeven, maar onder de paraplu van Damen alleen nog kleinere oorlogsschepen en patrouille boten mag bouwen. Die mark- tafbakening diende ter be scherming van de positie van De Schelde en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), die bij de ontmante ling van RSV als staatsmari- newerven overeind zijn ge houden. Pröpper zou gezegd hebben dat de minister onder druk van diverse belangengroepen die zich sterk maken voor de redding van Wilton water in de wijn heeft gedaan. Overi gens zou de KMS-directeur Wilton-Feijenoord/Damen weinig tot geen kans geven op de internationale marinesche pen-markt. Men zal daarbij namelijk de 'onmisbare' steun van de Koninklijke Marine en het ministerie van Buiten landse Zaken moeten ontbe ren. Pröpper was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Zijn waarnemer, directeur C. Hartog, weigerde gistermid dag via zijn woordvoerder el ke informatie. Hij liet weten nog niet van de publicatie in het Financieel Dagblad op de hoogte te zijn. Van een onzer verslaggevers AXEL - De gemeente Axel heeft oog (gekregen) voor kunst. In de loop van de week worden in het ver bouwde stadhuis, dat don derdag 29 maart officieel wordt heropend, 51 schilde rijen opgehangen. De wer ken,'contraprestaties' van Zeeuws-Vlaamse BKR- kunstenaars, zijn uit de op slagkelders van Terneuzen, Oostburg en Hulst gehaald en vertegenwoordigen een gezamenlijke waarde van 80.000 gulden. De schilderij en krijgen in het stadhuis een permanent plaatsje. Het idee de opslagkelders van de genoemde gemeenten te 'plunderen' is min of meer uit nood geboren. Axel, dat met het aangebouwde stuk stadhuis er ook honderden vierkante meters kale muur bijkreeg, wilde aanvanke lijk zaken doen met de Rijkskunstcollectie in Den Haag, die kunstwerken uit leent. Door allerlei omstan digheden, bezuinigingen en voorschriften, bleek het niet haalbaar de muren voor de heropening aan te kleden. „Omdat Axel geen geld heeft om kunstwerken aan te kopen hebben we ver schillende gemeenten ge vraagd of ze de werken die opgeslagen liggen aan ons wilden afstaan. Dat leverde geen problemen op. Sommi ge werken lagen er al erg lang", aldus een woordvoer der van de gemeente Axel, die voor de betrokken kun stenaars blij is dat op deze manier hun werk nu einde lijk eens te zien is. De collec tie is (op een morgen) uitge kozen door de wethouders P. Apers, J. van Schaik en wel- zijnsambtenaar A. de Feij- ter. Hulst verzorgde het grootste aandeel, 21 werken van H. Pingen en W. Ver- straeten. Oostburg leverde Het nieuwe stadhuis van Axel wordt 'aangekleed' met kunstwerken 20 schilderijen, van R. Jas- perse, D. Pieters, J. van der Kroeff en R. Wagemakers. Het aanbod van Terneuzen (10 stukken) is gemaakt door John Verschueren, die daar mee een lang gekoesterde wens in vervulling ziet gaan. Het Axelse stadhuis heeft nu volgens de woorvoerder waarschijnlijk de grootste kunstcollectie in Zeeuwsch- Vlaanderen hangen. „Dit betekent niet dat het stad- - foto de stem/cor j. de boer huis een museum is gewor den. Ter gelegenheid van de opening is het stadhuis een hele week voor het publiek geopend. Dan kunnen met een de schilderijen bekeken worden". Vandaag is het de eerste dag van de lente. Een Belgische schaapherder, die regelmatig zijn schapen hoedt op dijken en langs bermen in de buurt van IJzendijke, liet zich niet door de kalender manipuleren. Zijn schapen hielden gisteren hun winterjas nog aan... - foto de stem/cor j. de boer Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De ontwik keling van een Educatief Cen trum (voor volwassenenedu catie) in Zeeuwsch-Vlaande ren is het afgelopen jaar goed op gang gekomen. Dat stelt coördinator H. van Poelje van het Zeeuws Steunpunt voor Volwasseneneducatie in een notitie aan zijn bestuurscom missie. Een Zeeuws-Vlaamse werk groep, geformeerd na twee bijeenkomsten met vertegen woordigers van de betrokken instellingen en groeperingen, komt 'binnenkort met voor stellen om in Zeeuwsch- Vlaanderen tot een Educatief Centrum, of een 'samenhan gend netwerk van educatieve voorzieningen voor volwasse nen' te komen. De bevindingen van de werkgroep worden op 3 april tijdens een bijeenkomst in het Axels gemeenschapscentrum De Halle besproken. Dit keer zijn daarvoor niet alleen alle instellingen en organisaties uitgenodigd, maar ook de ge- meenten.- De werkgroep werd vanuit het Zeeuws steunpunt 'inten sief begeleid en ondersteund' door consulente Hennie Smits. Voor die ondersteuning is ze twaalf uur per week beschik baar. Hennie Smits opereert tot nu toe vanuit het steunpunt in Middelburg. Maar de be stuurscommissie van het Zeeuws steunpunt besloot af gelopen maandag haar een voorlopige tot 1 januari een 'werkplek' in Zeeuwsch- Vlaanderen te geven. Het gaat om een bureau met faciliteiten in het vormingsinternaat Van Eeghenhuis te Aardenburg. Dat gaat het steunpunt 200 gulden per maand kosten. Voor het Van Eeghenhuis is ondermeer gekozen omdat ook daar een functionaris werkt die zich ten dele gaat inzetten voor de ondersteuning en ont wikkeling van een educatief centrum in Zeeuwsch Vlaan deren. Dat betekent dat 'het karwei vanuit één punt geza menlijk kan worden aange pakt.' Het is de bedoeling dat van uit het nagestreefde Educatief Centrum stimulering, onder steuning en coördinatie plaats gaat vinden van de verschil lende activiteiten op het ter rein van de volwassenenedu catie in Zeeuwsch-Vlaande ren. Educatieve centra houden zich, daar waar men hiaten aanwezig acht, ook zelf wel bezig met de organisatie van activiteiten. Bezorgd In de bestuurscommissie van het Zeeuws steunpunt maakte H. van den Berg (Ter neuzen) zich afgeslopen maandag nogal bezorgd over een gebrek aan kennis bij ge meentebesturen over de plan ningsstructuren die het rijk per 1 augustus 1985 voor de volwasseneneducatie wil gaan opleggen. Daarbij wordt ge streefd naar de vorming van een Educatief Beraad voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij vroeg de gemeenten na drukkelijker te informeren. Gedeputeerde P. Boersma maakte zich als voorzitter van de bestuurscommissie wat minder bezorgd. Hij zinspeel de erop dat de vaststelling door het rijk van uitvoerings regelingen wel eens voor ver tragingen kunnen gaan zor gen. Opgemerkt werd ook dat nogal wat gemeenten hechten aan het voeren van een eigen beleid. Daarbij werden de na men genoemd van Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Hulst. Boersma desalniette min over de ontwikkelingen rond het streven naar een Educatief Centrum in Zeeuwsch-Vlaanderen: „Een goede manier om daar wat or de op zaken te stellen". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren in de senaat bij de voortgezette behandeling van haar begroting de PvdA-er Simons, die haar vorige week op de peperdure Oosterscheldewerken attendeerde, de 'levieten gele zen'. Simons zei vorige week, dat de begroting van Verkeer en Wa terstaat het beeld oproept van een pas op de plaats. „Er wordt 'slechts' ruimte gecreëerd om de begroting niet verder te ont wrichten teneinde het geldverslindende Oosterscheldeprojekt te financieren". Vooral over het woordje 'slechts' viel de minister. „Alleen al dat 'slechts' duidt aan, dat de heer Simons zich geen rekenschap heeft gegeven van wat er werkelijk met de begro ting van Verkeer en Waterstaat loos was". „Als wij 'slechts' ruimte zouden scheppen om de begroting van Verkeer en Wa terstaat niet verder te ontwrichten en om het geldverslindende Oosterscheldeprojekt te financieren, dan zou het nog brutaal zijn om van 'slechts' te spreken", aldus een geïrriteerde be windsvrouwe. Zij verklaarde er vooral op uit te zijn om de uitgaven van Verkeer en Waterstaat (waaronder die voor de Oosterschelde werken) 'weer onder controle' te krijgen, zodat er opnieuw prio riteiten gesteld kunnen worden. De minister zei, dat de 80 procent-20 procent-regeling (nieuwe tegenvallers bij de Oosterscheldewerken komen voor 80 procent voor rekening van andere departementen, en 20 procent voor die van Verkeer en Waterstaat), haar niet met één klap uit alle zor gen haalt, maar wel een uitgangspositie biedt voor moeizaam herstel. Omdat vorige week in de senaat betwijfeld werd of de opge dane ervaring met geheel nieuwe technieken bij de Oosterschel dewerken wel voldoende rendabel wordt gemaakt, zei minister Smit-Kroes dat 'alles in het werk wordt gesteld om de vergaar de kennis zo goed mogelijk te gebruiken'. Van een onzer verslaggevers HULST - De nu vijf jaar bestaande werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt nog dit jaar een 'officiëler karak ter'. Dat is volgens de werkgroep niet alleen nodig in verband met eventuele subsidie-aanvragen, maar ook in verband met aansprakelijkheid bij acties. Men wil daarbij een juridi sche vor""> die zo democratisch mogelijk moet zijn. Op dit mo ment is de werkgroep een ver eniging in oprichtingm die on dersteund wordt door een stichting 'Atoomvrije zone' in oprichting. Voor deze con structie is gekozen, omdat bij een vereniging het democra tisch karakter meer gegaran deerd is, terwijl bij een stich ting de leden moeilijker aan- sprakelij k kunnen worden ge steld voor eventuele schade claims bij mogelijke acties. De statuten voor de vereniging zijn al rond, maar moeten de notaris nog passeren. De hele zaak moet in de loop van dit jaar definitief geregeld wor den, zo meldt het jaarverslag over 1983. Uit dat verslag blijkt ook dat de werkgroep het afgelo pen jaar financieel redelijk is doorgekomen. Veel geld gaat weg aan porto-, papier-, en kopieerkosten, jaarlijks zo'n 1.000 gulden. De demonstratie in mei kostte zo'n 600 gulden en aan de avond over rampen plannen in december was men 500 gulden kwijt. Daartegen over werd er voor zo'n 800 gul den aan artikelen verkocht, droegen de leden 400 gulden bij en kwam er 650 gulden aan donaties binnen. Het resteren de tekort kon worden gedekt met het batig saldo uit 1982. De werkgroep is vorig jaar ook begonnen met voorlich ting op scholen. Niet alleen' heeft men heel wat schriftelij ke documentatie, maar is er ook een nog steeds groeiende videotheek, waaruit banden geleend kunnen worden. In de toekomst wil de werkgroep de contacten met andere energie groepen warm houden en men is vast van plan het initiatief te nemen tot een landelijke ac tie, als er in Nederland een derde kerncentrale komt. Ten slotte is er dan ook nog een feest rond het vijfjarig be staan van de werkgroep dit jaar.

de Stem | 1984 | | pagina 11