Brand in woning te Reuzenhoek Negen maanden geëist voor serie inbraken Breskense vloot ving helft minder garnalen SPONSOR DICHT GAT IN BEGROTING Zeshonderd deelnemers aan kajak-rally Vrouw schiet op kinderen in Terneuzen MAANDAG 19 MAART 1984 WAAKHOND HIELP INBREKER Aardenburg zette Isaac van Daalen in het zonnetje politierapport _J47 VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 Johannespassion Hulst gaat door Van een onzer verslaggevers HULST - Een anonie me geldschieter heeft op het laatste moment de uitvoering van de Johannespassion ge red, die nu definitief doorgaat op zaterdag 31 maart in de Hulster basiliek. Die uitvoering was aan een zeer dun draadje komen te hangen, toen burgemeester en wethouders afgelopen week besloten heel wat minder sub sidie te geven dan waarop de organiserende stichting had gerekend. Het stichtingsbestuur zag zich plots voor een gat in de begroting geplaatst van zo'n Straatbeeld in Qufu. De I vrouw rechts op de voor- I grond verkoopt ijs uit haar I witte houten kist. Een voor I beeld van particulier initio tief zoals dat sinds enige ja ren in China is toegestaan. 4.000 gulden. Nadat het Ge westelijk Orkest bereid bleek met een paar duizend gulden minder genoegen te nemen en knijpen in de begroting waar dat nog mogelijk was, resteer de nog een tekort van 1.000 gulden. Een sponsor uit het bedrijfsleven, die anoniem wenst te blijven, heeft zich nu voor dat bedrag garant ge steld. „Anders zou het beslist die zijn doorgegaan", zegt voorzitter A. de Krijger van de organiserende Stichting Mat- theuspassion. Ten grondslag aan de pro blemen ligt het feit dat de Stichting en de gemeente zijn uitgegaan van een verschil lend rekensommetje. B en W namen daarvoor het bedrag da^de stichting vorig jaar aan subsidie heeft gekregen voor de uitvoering van Die Schöp fung. En ingevolge het raads besluit om op alle subsidies 5% te korten, werd van dat bedrag genoemde korting afgetrok ken. Echter, de Johannespassion is wel een stuk duurder dan Die Schöpfung, onder meer omdat er meer solisten moeten worden aangetrokken. „Het is natuurlijk niet reëel om als grondslag een vorige uitvoe ring te nemen, want ieder ge val staat op zich", meent voor zitter De Krijger, die het ook vreemd vindt dat de gemeente daar pas afgelopen week mee op de proppen is gekomen. „De organisatie en de contracten waren al een paar maanden rond". Overigens kreeg men ook van de Provincie pas afge lopen week bericht dat men op een bijdrage kan rekenen. De uitvoering van de Jo hannespassion kost in totaal 32.000 gulden, waarvan de Provincie en gemeente zo'n 26.000 gulden bijspijkeren. Het resterend bedrag komt van donatie van de middenstand en het bedrijfsleven en vooral ook uit de kaartverkoop. „Om rond te komen moeten we mi nimaal 250 bezoeker binnen krijgen", aldus De Krijger. „Maar gezien vorige uitvoe ringen acht ik dat niet onmo gelijk. Als het publiek ons in de steek laat, dan zou dat wel een het onherroepelijke einde kunnen zijn. Het zou toch jam mer zijn dat zo'n cultureel evement uit Hulst moet ver dwijnen". Aan het stichtings bestuur zal het alvast niet lig gen. Dat heeft de afgelopen dagen een enorme vechtlust getoond om de uitvoering tot te kunnen laten doorgaan. „We hopen dat de mensen onze inspanning niet teleur zullen stellen". ZAAMSLAG - Vermoedelijk door een defect aan een geiser ontstond gistermorgen om streeks tien uur brand in een keuken van een woning aan de Reuzenhoeksedijk in de buurtschap Reuzenhoek. De brand, die gepaard ging met een hevige rookontwikkeling, werd ontdekt door een bewo ner van het buurtschap, die alarm sloeg. De brandweer van Zaam- slag, die spoedig ter plaatse was, kreeg te horen dat er zich mogelijk nog iemand in de woning bevond. Commandant Johan Muller gaf drie van zijn mannen opdracht met een persluchtmasker de woning binnen te dringen. Men vond echter geen sporen van een le vend wezen, en ging daarna direct over tot het blussen van de brand. Al vrij spoedig kon het sein brand meester worden gege ven. De woning is eigendom van mevrouw H. te Amster dam. Voor zover bekend was de woning verhuurd aan iemand die momenteel in In dia verblijft en dus niet ge hoord kan worden. Dank zij snel optreden van de Zaam- slagse brandweer, die zowel vanuit de keuken als vanaf het dak het vuur bestreed, kon de woning behouden blijven. Omtrent de schade kon de po litie nog geen mededelingen doen. Door de brandweer werd de brand vanaf het dak bestreden - FOTO HENK HOMMERS MIDDELBURG De hond die in de nacht van 26 sep tember van het vorig jaar een Terneuzens restaurant moest bewaken, was kennelijk niet goed afgericht. Want toen de 34-jarige R. E. uit Terneuzen als ongenode gast het établissement bezocht en het dier vlees en kip uit de koelkast voorhield was waken er helemaal niet meer bij en kon de inbreker rustig zijn gang gaan. Datzelfde spelletje herhaalde zich op 25 novem ber. E. moest zich vrijdag voor de rechtbank in Middelburg voor een serie inbraken met diefstal verantwoorden. In juli van het vorig jaar drong hij een woning aan de Ooster- scheldestraat in Terneuzen binnen en nam daar een flinke verzameling munten weg. AARDENBURG - Velen heb ben afgelopen vrijdag de be kende Aardenburger Isaac J. van Daalen, die zijn 65ste ver jaardag vierde, in de Soos de hand gedrukt. Hij maakt zich a' jaren verdienstelijk voor Aardenburg. De heer Van Daalen is sinds 1946 ontvanger-griffier van de Nederlands Hervormde Kerk voogdij en van de commissie 'an beheer van de Nederlanse Hervormde Diaconie. Sinds 1950 is hij ook voorzitter van ue plaatselijke winkeliersver eniging WARVO en vanaf 1953 functioneert hij als voorzitter van de Koninklijke Muziekso- öëteit Aardenburgse Fanfare, verder helpt hij nog steeds jnee bij tal van andere activi teiten, die de leefbaarheid van Aardenburg verhogen. Tijdens het verjaardags feest kreegd de heer Van Daa- ten de verrassing van zijn le- jten. Een majorettenkorps en fanfare onder leiding van uifigent Martonij brachten y n eerst daverende serenade, vervolgens sprak burgemees- ter W. Lockefeer, erevoorzitter Van He fanfare, zijn gelukwen- 5*9 Pit. Hij loofde de jarige en ™°d namens het college het eerste exemplaar van de ge meentelijke Delftsblauwe Wandborden aan. Prins Erico, die met een de- egatie van de Aardenburgse arnavalsstichting vertegen woordigd was, verhief de j ari se in de orde der Nachtuuln. Ook de mannequingroep as haar leider niet vergeten. e groep voerde een kleine, "fear originele modeshow op, mo*to 'teruë in de De jarige nodigde alle aan- l ®zi?en uit om op 6 en 7 april «jaarlijkse muZiekconcert de Soos bij te wonen. Op 2 oktober brak hij in bij een bedrijf aan de Mr. Haar- manweg in Terneuzen en stal daar tien autoradio's. In de nacht van 26 september ver leidde hij de waakhond in res taurant Vijverhof in Terneu zen en eigende zich daarna een hoeveelheid sigaretten, drank, postzegels en geld toe. In de nacht van 25 november wilde E. zijn bezoek aan hetzelfde restaurant herhalen maar werd toen op heterdaad door surveillerende politiemensen betrapt. Ook wat E. betreft was ver slaving aan heroïne de aanlei ding tot de misdrijven. De laatste tien jaar heeft hij di verse langdurige gevangenis- straafen uitgezeten. Tegen over rechtbankpresident mr. André de la Porte verzekerde hij nu 'clean' te zijn. Nadat officier van Justitie mr. D. Stein een jaar onvoor waardelijk had gevorderd toonde de raadsman mr. De Kerf aan dat het bewijs voor de poging tot inbraak op 25 no vember niet was geleverd zo dat zijn cliënt hiervoor vrijge sproken moest worden. De of ficier kon de raadsman hierin volgen en verminderde zijn eis tot negen maanden. Uitspraak op 23 maart. SLUIS - Bijna 600 deelne mers, verdeeld over zo'n 450 boten, namen dit weekeinde deel aan de vierde interna tionale kajak-rally tussen Sluis en Brugge. Naast Bel gië, Nederland, Engeland en Luxemburg leverde Duits land het grootste aantal deelnemers, namelijk 241. Het grote aantal deelne mers, ruim het dubbele van vorig jaar plaatste de orga niserende vereniging, de Brugse trim- en roeiclub Toss '80, wel voor enkele pro blemen. Daarom kon bij voorbeeld voorzitter P. Loof zaterdag pas een half uur la ter dan was voorzien hei startsein geven voor de vaar tocht vanaf het zwembad in het kanaal Sluis-Brugge. Gistermiddag werd het kajakweekend afgesloten met een tocht over de mooie Brugse rijen. Na afloop werd in het clublokaal van Toss '80 door de Belgische minister van sport en cultuur, de heer Poma, de door het Sluise ge meentebestuur en de Sluise VW voor dit evenement be schikbaar gestelde trofee uit gereikt. Burgemeester J. As- selbergs en WV-secretaris A. van Beijsterveldt die hier bij aanwezig waren mochten de dank in ontvangst nemen voor de medewerking, die Een van de peddelaars had zijn hond meegeno men. - FOTO WIM KOOYMAN Sluis nu reeds voor de vierde keer verleende. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De Breskense vissersvloot heëït vorig jaar meer dan de helft minder gar nalen aan land gebracht dan in 1982. Kon de kleine kotter- vloot in 1982 nog 857.020 kilo van deze smakelijke zee diertjes aanvoeren, vorig jaar liet de garnaal zich in de zui delijke Noordzee nauwelijks zien en bedroeg die aanvoer slechts 385.950 kilo. Dat blijkt uit het pas ver schenen jaarverslag van vis serijvereniging Ons Belang in Breskens. Hoewel de schade beperkt bleef, omdat de gemiddelde prijs op de afslag zowat ver dubbelde, kon er toch een ver mindering van de omzet van bijna een half miljoen gulden worden genoteerd. Dat verlies aan omzet werd echter ruim schoots gecompenseerd door de goede tongstand die vorig jaar de kust bevolkte. Dat hadden Noordneder landse vissers ook in de gaten en die stoomden massaal op naar de Vlaamse kust, van ouds het vanggebied van de Breskense visserij. Niet alleen de Belgische vissers zagen met bepaalde frustraties deze gang van zaken aan, maar ook de kleine vloot van Breskens neemt die ontwikkeling met gemengde gevoelens waar. Niettemin stelt het jaarver slag dat de kleine vloot over het algemeen een bevredigend jaar achter de rug heeft. Dat geldt ook voor de grote kotter- visserij, maar vooral door de hoge kosten waarmee deze sector wordt geconfronteerd, is 1983 geen gemakkelijk jaar geweest. In het jaarverslag wordt ge constateerd dat de schol in zijn paaiperiode de zuidelijke Noordzee steeds meer voor ge zien houdt. „De 'Multi-species' theorie, zo naarstig door biolo gen ontwikkeld, schijnt te werken", meldt het jaarver slag. „Weliswaar is door bescher mende maatregelen de ha ringstand in de Noordzee weer opgevijzeld, maar in hun ijver is men zover doorgegaan dat de haring als onkruid de Noordzee bevolkt, en impasant larven en eieren van de schol opvreet in hoeveelheden die de soort niet toelaten zich op een redelijk niveau in de zuidelij ke Noordzee te handhaven. Eens te meer wordt hierbij duidelijk dat ondanks al dat geregel, de invloed van de vis serij op de totale visserijsterf- te slechts een ondergeschikte rol speelt". Het jaarverslag wordt za terdag 31 maart besproken tij dens de jaarvergadering van de visserij vereniging, om 14.30 uur in hotel Scaldis te Bres kens. Aan de orde komen on der meer ook het garnalenbe- sluit 1984, de EEG-handels- normen garnalen en een Nota beperking vangstcapaciteit. AARDENBURG - Op de kruising Heerendreef/Kaai kwamen twee personenau to's, bestuurd door A. R. S. uit Brugge en O. P. C. van de M. uit Terneuzen met elkaar in botsing. Er was zware ma teriële schade. De aanrijding ontstond doordat S. de bocht te ruim nam. Beide auto's botsten frontaal op elkaar. BRESKENS - Op de kruising Dorpsstraat/ Zuij enstraat werd zaterdag een zware gaslucht ontdekt. Door een firma waren daar de afgelo pen dagen nieuwe leidingen gelegd en deze bleken een lekkage te hebben. De PZEM heeft de zaak doorzocht en afgedekt. GOES - Vrijdagmorgen vroeg werd M. W. uit Goes op de Vlasmarkt te Goes zonder enige aanleiding in elkaar geschopt door vijf Middelburgers. W., die door bij een gebroken neus, een hersenschudding en verwon dingen in zijn gezicht opliep, is overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis. In de loop van de dag werden de vijf verdachten aangehou den. Tijdens het verhoor op het politiebureau bleek dat twee van hen de klappen hadden uitgedeeld. Deze ver dachten, de 23-jarige A. A. en de 19-jarige M. M., zijn 's avonds laat na bekentenis weer in vrijheid gesteld. GOES - Bij de familie A. V. in de Beatrixlaan werd inge broken. Door het stukslaan van een keukenraam is men de woning binnengekomen. Er wordt een geldbedrag van 700 gulden en sieraden ver mist. In de woning van W. van D. in de Appelstraat heeft men ook ingebroken. De daders zijn tegen de gevel van de flat geklommen en via het balkon de woning binnengekomen. Tot op he den werd er geen aangifte gedaan van vermiste spul len. HULST - Op de Zoutestraat ter hoogte van de afslag met de Truffinoweg in Hulst vond zaterdag een aanrij ding plaats tussen een vrachtauto en een personen auto. De bestuurder van de personenauto, T. v.d. V. uit Hulst, moest na het gebeurde gewond naar het St. Liduina ziekenhuis in Hulst worden overgebracht. De materiële schade was groot. Beide voertuigen reden richting Graauw. Ter hoogte van de Truffinoweg geko men, sloeg Van de V. linksaf. Op dat moment passeerde de achterop komende vrachtau to, bestuurd door F. K. uit Kloosterzande, waarop een aanrijding volgde. TERNEUZEN - Bij de ge meentepolitie in ferneuzen werd door iemand aangifte gedaan van het feit dat me vrouw C. F. uit die plaats met een luchtbuks had geschoten op twee kinderen. De verdachte, van wie het wapen en de kogeltjes in be slag werden genomen, had het wapen gebruikt om vanuit haar woning te schieten op twee meisjes van respectieve lijk 10 en 12 jaar oud, die vol gens haar zeggen haar gepar keerd staande auto trachtten te beschadigen. NIEUWVLIET - In een va kantiewoning, eigendom van A. R. uit Sas van Gent heeft men huishoudelijke appara tuur meegenomen. De wo ning is bestemd als vakan tiewoning en staat aan de Zeekraalstraat. Via een ach terraam is men de woning binnengekomen. OOSTBURG - Door de rijks politie West-Zeeuwsch- Vlaanderen is zaterdag en zondag op een aantal plaat sen een snelheidscontrole ge houden. Zo was dat zaterdag het geval in Schoondijke van half drie tot kwart voor vier. Hier werden 250 auto's ge controleerd en 48 bleken de toegestane snelheid te heb ben overtreden. De hoogst gemeten snelheid was 92 km/u. Zondag werden in de St. Annastraat te Sluis van half twaalf tot twee uur 438 voertuigen gecontroleerd. 55 auto's bleken met te hoge snelheid te rijden en de hoogst gemeten snelheid daar was 101 km/u. In de middaguren van twee tot drie uur was het de Beek manstraat die 405 passeren de auto's opleverde, waarvan 87 met een te hoge snelheid. Hier was de hoogst gemeten snelheid 94 km/u. OOSTBURG - In de West straat is een Belgische auto aangetroffen die gestolen bleek te zijn in Blankenber- ge. De eigenaar, A. T., is in middels opgespoord. PHILIPPINE - De rijkspoli tie te Sas van Gent hield deze week een vijftal jongens, al len in de leeftijd van 20 jaar aan, verdacht van het ver nielen van een rijwiel. Dat was gebeurd in de laatste carnavalsnacht van dit jaar. De knapen P.C. te Sluiskil, R. de V., C. van de B., A.L. en T.M., allen te Phillipine, waarvan er enkelen een be kentenis aflegden, werden na verhoor weer op vrije voeten gesteld, het vernielde rijwiel was eigendom van G.R. te Hoek. SCHOONDIJKE - Aan de Groeneweg heeft men in een woning, eigendom van de heer K. uit 's Gravenhage een goederen ontvreemd. Men heeft zich toegang ver schaft tot deze woning door de voordeur in te trappen. SLUISKIL - Vrijdagnacht is ingebroken op een afgelsoten motorjacht op ht Kanaalei land te Sluiskil van A.C. te Sluiskil. Men had een raam dat was afgesloten met hardboord geforceerd, en uit het jacht een lasapparaat, decoupeerzaag, een vlak- schuurmachine en slij pap paraat ontvreemd ter waar de van 1400 gulden. TERNEUZEN - De Terneu- zense brandweer moest het afgelopen weekeinde twee maal in actie komen. Zater dagavond werd de hulp in geroepen voor een fikse werfbrand nabij het Sluizer- complex, die vermoedelijk opzettelijk was aangestoken. Zondagmiddag omstreeks 18.00 uur werd een brandje gemeld in een schoorsteen van een woning aan de Cel- siusstraat te Terneuzen. In beide gevallen was men de brand spoedig meester.

de Stem | 1984 | | pagina 5