-SJ5S.- Negen geëist Vi serie in] SPON SO. Particulier initiatief' voortaan hoog in vaandei MAANDAG 19 MAART 1984 EXTRA Log en 'corrupt Soepel Radicaal Onjuiste ideeën WAAKHOND HIl Aardenburg zette Isaac van Daalen in het zonnetje Door Anja Verbiest NA RUIM zestien jaar stapt de Volksrepubliek China af van het stelsel van volkscom munes. Als alles volgens de li beraal economische hervor mingsplannen van de Chinese leider Deng Xiaoping ver loopt, zijn de communes nog vóór het eind van dit jaar op geheven. Het besluit van de Chinese partij top, al enkele jaren in de lucht han gend, kan gezien worden als een te ken dat China wederom de deur naar het Westen een stuk verder open heeft gezet. China is aan het 'verwesteren'. Vestiging van een kapsalon naar Westers model in de hoofdstad Pe king of de opening van een fastfood- restaurant met als mascotte Donald Duck, wekt nog maar nauwelijks verbazing. De komst van Westerse gewoonten naar de Chinese steden lijkt een logisch gevolg van de door Deng Xiaoping zorgvuldig uitgestip pelde politieke lijn. Het door Mao Zedong in 1958 inge stelde systeem van de volkscommu nes om, bij gebrek aan machines en dergelijke, de aanwezige mankracht zo effectief mogelijk te gebruiken, past niet meer in die lijn. En daarbij, het systeem bleek allang niet meer aan de hooggestelde verwachtingen van het begin van de jaren zestig te voldoen. 'Het stichten van een volkscommu ne is als het opstijgen naar de hemel, het resultaat van één enkele nacht overtreft dat van millenia', was een populaire slagzin aan het eind van de jaren vijftig. Maar de Chinees die hierin geloofde, kwam in de loop der tijd met een harde klap op aarde te rug. Het zo ideaal voorgestelde systeem bleek helemaal niet zo ideaal te zijn. Integendeel zelfs. Wie het niet de moeite waard vond om hard te wer ken, kon dat ongestraft vaak heel lang volhouden. Individuele presta ties waren niet belangrijk meer, het resultaat van de groep telde. Gelijk heid was het beginsel waar voortaan vanuit werd gegaan, van loon naar werken was geen sprake. En daarbij, in de loop der jaren was ook duidelijk geworden dat het com mune-systeem log was, corruptie in de hand werkte en apathie onder de boeren veroorzaakte. Waarom zou men harder werken dan noodzakelijk was? Iedereen werd immers gelijke lijk beloond uit een en dezelfde pot, aan de hand van een en dezelfde ver deelsleutel. Feitelijk waren de eerste tekenen van het slecht functioneren van de communes al in het begin van de ja ren zestig te ontwaren, toen Mao Ze- dong besloot het aantal communes van 24.000 naar 74.000 te vergroten door de omvang van de eenheden te verkleinen. Toch heeft het nog ruim twintig jaar geduurd voordat de te kortkomingen van het commune-sys teem openlijk werden toegegeven. Aan het eind van de jaren zeventig bleek al wel dat de Chinese overheid op zoek was naar andere vormen om een zo effectief mogelijke landbouw- produktie te bereiken. Heel schuchter werd in enkele delen van het land het loon naar werken-principe weer in gevoerd. Bijvoorbeeld in het gebied Zhuhai, in de provincie Kwantung, vlakbij de Portugese kolonie Macao. Of Guang- han in Sichuan, de geboortestreek van Deng Xiaoping. Twee gebieden waar in 1979 het 'systeem van verant woordelijkheid' werd ingevoerd. Het nieuwe systeem hield in dat de land- bouwproduktie werd uitbesteed aan 'individuele gezinnen, groepen en personen'. Zij kregen voortaan loon, waarvan de hoogte was gebaseerd op hun prestatie. Het oude principe, de strenge regel dat alles wat een communelid produ ceerde, eigendom was én bleef van de commune, werd enigszins versoepeld. De boer in de experimentele zóne kreeg een stuk grond van de commu ne in beheer, in ruil voor de helft van zijn oogst. De andere helft mocht hij voortaan zelf verhandelen. Al gauw verdienden de boeren in de voor het experiment uitgekozen gebied twee of drie keer zoveel als hun collega's el ders. Ondertussen werd ook particulier initiatief weer toegestaan. Boeren die over geld beschikten, konden nu bij voorbeeld zelf ossen of landbouw werktuigen aanschaffen. Daarmee konden ze een transportonderneming beginnen, of als loonwerker op con tract gaan werken. Niet alleen voor het persoonlijk ge win van de communeleden, maar ook voor de produktiecijfers bleek het ex periment 'een gouden greep' In Guanghan bijvoorbeeld was de pro- duktie van graan in 1980, in vergelij king met 1976, met 440 procent geste gen. De ervaringen met de diverse ex perimenten, hebben er sinds kort tot geleid dat de Chinese partij besloten heeft diverse hervormingen radicaler door te voeren. Het experiment is uit gebreid. Een provinciaal radiostation maakte onlangs bekend dat boeren zich in de toekomst niet louter en al leen meer bezig hoeven te houden met het bewerken van hun land. Ze mo gen daar zelfs helemaal vanaf zien óf ze mogen een kleiner stuk land gaan iMaÊÊmm In ontvangstruimten van de communes hangt meestal een grote kaart. Toeristen wordt vol trots de omvang van het complex getoond. - FOTO'S DE STEM/ANJA VERBIEST Het uitgangspunt van gelijke be loning voor iedereen, bleek niet erg bevorderlijk te zijn voor de ar beidsinzet van de Chinees. Onkruid wieden (foto boven) gaat al gauw op het gemak. En ook de gidsen, hier (links) bij de duizend boed dha-rots bij Jinan, lopen niet har der dan absoluut noodzakelijk is. bewerken dan hun oorspronkelijk door de plaatselijke autoriteiten is toegewezen. Waren de boeren tot voor kort ver plicht landbouwprodukten (vnl. gra nen) te verbouwen, het afgelopen jaar zijn zij steeds vaker op andere activi teiten gewezen. Zoals het verhande len en (over lange afstanden) vervoe ren van landbouwprodukten. Of de mogelijkheid in het vervolg mensen in dienst te nemen om te helpen bij het agrarische werk. Daarnaast worden de boeren mo menteel zelfs aangemoedigd om aan delen in coöperaties te kopen, een ontwikkeling die Mao in het graf zou doen omdraaien. Overigens, de aandelen in de coö peraties werden in de jaren vijftig al uitgegeven, maar later verbeurd ver klaard omdat aandelenbezit als een duidelijk 'kapitalistisch' verschijnsel werd aangemerkt. Onlangs heeft de Chinese regering de voormalige aan deelhouders echter meer dan 500 mil joen gulden teruggegeven. Een duide lijke ommekeer in de gedachtengang van de Chinese partijtop. Als ander teken van die ommekeer, die drang naar het in praktijk bren gen van het principe van particulier initiatief, kan een uitspraak van Hao Haifeng, directeur van het staatsbe stuur van individueel en commercieel management, worden beschouwd. „Particulier ondernemen moet niet Hoe verdeel ik de beschikbare mankracht zo efficiënt mogelijk, is altijd de gedachte achter het com mune-stelsel geweest. Maar ook in andere sectoren dan de landbouw wordt vaak eerder gebruik ge maakt van mankracht dan van ma chines, zoals in de bouw. alleen worden getolereerd, maar ook worden beschouwd als 'deel van het pad naar gemeenschappelijke wel vaart"', zei Hao onlangs tijdens een persconferentie in Peking. Die confe rentie werd gehouden om de ontwik keling en het doel van privé-onderne- mingen in China te verduidelijken. De verklaring van het staatsbe stuur ging duidelijk verder dan het eerder door de partijtop ingenomen standpunt dat kapitalisme 'bruik baar' is. „Het herstel en de groei van de kleine bedrijven speelt een nood zakelijke rol", aldus Haó, „De ont wikkeling van de 'individuele econo mie' is het beleid op de lange termijn van onze partij en ons land". Hao Haifeng voegde daaraan toe: „De regering heeft in het verleden het socialisme te zeer benadrukt en men sen verboden of ontmoedigd iets voor zichzelf te beginnen. Als gevolg van deze onjuiste linkse ideeën heeft Chi na's economie veel geleden". Volgens Hao kan de 'uniformiteit van een door de staat geleide econo mie' China geen welvaart brengen. „Alleen het huidige systeem (particu lier initiatief, av) kan aan de behoefte van de mensen tegemoet komen", meent Hao. „Dót is het pad naar ge meenschappelijke welvaart". En daarmee sprak hij volledig in de lijn van leider Deng Xiaoping. Het berei ken van meer (gemeenschappelijke) welvaart is juist een van de doelen die Deng voor ogen heeft. Tussen 1978 en 1983 is het aantal Chinezen dat werkzaam is in de par ticuliere sector volgens Hao gestegen van 140.000 naar 7,54 miljoen. Een zeer forse stijging, met maar liefst ruim 5.000 procent! De meeste particuliere bedrijfjes, zoals winkels, restaurants en garages, zijn te vinden op het platteland. Maar ook in de steden worden steeds meer particuliere ondernemingen opge richt. Toch heeft het particulier initiatief in de Volksrepubliek nog een lange, lange weg te gaan. De omvang van de zaken wordt door tal van staatsver- ordeningen nog beperkt tot slechts een paar mensen. Daarnaast wordt de winstmarge begrenst en is de directe concurrentie met staatsondernemin gen voor de particulieren een meer dan zware dobber. y'fj Straatbeeld in Qufu. Dt vrouw rechts op de voor grond verkoopt ijs uithol witte houten kist. Eenvw beeld van particulier ini# tief zoals dat sinds enige j ren in China is toegesta» >\W "076 877850 223611IRÜTl Joh Hul Vim een onzer verslaggevers HULST - Een anonie- I me geldschieter heeft I op het laatste moment de uitvoering van dej Johannespassion ge-1 red, die nu definitief I doorgaat op zaterdag 31 maart in de Hulster j basiliek. Die uitvoering was aan een zeer dun draadje komen te hangen, toen burgemeester en wethouders afgelopen week besloten heel wat minder sub sidie te geven dan waarop de organiserende stichting had gerekend. Het stichtingsbestuur zag zich plots voor een gat in de begroting geplaatst van zo'n MIDDELBURG - De hond tember van het vorig jaar i moest bewaken, was kennel Want toen de 34-jarige R. E. uit Terneuzen als ongenode gast het établissement bezocht en het dier vlees en kip uit de koelkast voorhield was waken er helemaal niet meer bij en kon de inbreker rustig zijn gang gaan. Datzelfde spelletje herhaalde zich op 25 novem ber. E. moest zich vrijdag voor de rechtbank in Middelburg voor een serie inbraken met diefstal verantwoorden. In juli van het vorig jaar drong hij een woning aan de Ooster- scheldestraat in Terneuzen binnen en nam daar een flinke verzameling munten weg. AARDENBURG - Velen heb ben afgelopen vrijdag de be kende Aardenburger Isaac J. van Daalen, die zijn 65ste ver jaardag vierde, in de Soos de hand gedrukt. Hij maakt zich al jaren verdienstelijk voor Aardenburg. De heer Van Daalen is sinds 1946 ontvanger-griffier van de Nederlands Hervormde Kerk voogdij en van de commissie van beheer van de Nederlanse Hervormde Diaconie. Sinds 1950 is hij ook voorzitter van de plaatselijke winkeliersver eniging WARVO en vanaf 1953 functioneert hij als voorzitter van de Koninklijke Muziekso- ciëteit Aardenburgse Fanfare. Verder helpt hij nog steeds mee bij tal van andere activi teiten, die de leefbaarheid van Aardenburg verhogen. Tijdens het verjaardags feest kreegd de heer Van Daa len de verrassing van zijn le ven. Een majorettenkorps en de fanfare onder leiding van dirigent Martonij brachten een eerst daverende serenade. Vervolgens sprak burgemees ter W. Lockefeer, erevoorzitter van de fanfare, zijn gelukwen sen uit. Hij loofde de jarige en bood namens het college het eerste exemplaar van de ge meentelijke Delftsblauwe wandborden aan. Prins Erico, die met een de legatie van de Aardenburgse earnavalsstichting vertegen woordigd was, verhief de jari ge in de orde der Nachtuuln. °°k de mannequingroep Was haar leider niet vergeten De groep voerde een kleine, maar originele modeshow op, onder het motto 'terug in de tijd'. Tie jarige nodigde alle aan wezigen uit om op 6 en 7 april het jaarlijkse muZiekconcert in de Soos bij te wonen.

de Stem | 1984 | | pagina 4