nk f300,-. tarbank Zweden veroveren Rotterdam \Roger de Vlaeminck weer in het peloton Nederland lonkt naar EK-1988 Wereldrecord Nykaenen u Techni-Show 19 20 2122232*1 Juur. arbank i Conditie Saronni beroerd VAT 04 Positie Smislov hopeloos Nederlaag Liverpool dat doorlopend krediet rijkspostspaarbank, in innen aflossen. Met het- its spaarbank één van de der het wettelijk maxi- j )uw twee zou worden, lal 69 maanden. En dat Mevrouw twee betaalt 100,- minder (9xf300,-). inlijke leningen, kunt~"j n 058 -95 80 01, iedere I I autohuis dongen ZATERDAG 17 MAART 1984 Drie miljoen voor Machester United Forse voorsprong West-Duitsland Pedro Munoz geschorst Bezwaar tegen betaald voetbal in Waalwijk KAIENKA ENKA Üicitaties: schriftelijke sollicitatie It u zenden aan: ja bv |v. de heer H.A.J. Sjouke Ifd personeelszaken jlenweg 97, Postbus 22 50 AA Steenbergen sfoon: 01670-63910. 2 II raar: Administratiekantoor i ief krediet, postbus 22000, I bolkensteeg 4 - dongen - telefoon 01623-13970 Door Leon Krijnen ROTTERDAM - Het is al «eer vijf jaar geleden dat er een Zweed het Grand Prix- tciinistoernooi in Rotterdam gewonnen heeft. Björn Borg heet de inmiddels weer ver bleekte ster, die in 1979 de (oen nog niet zo bekende John McEnroe in de finale versloeg. Inmiddels hebben a| weer wat landgenoten van de 'Super-Zweed' in diens voetsporen de wereld ranglijst beklommen. De ge broeders Simonsson, Henrik Sundstrom, Joachym Nys- trom. Magnus Tidemann, Kent Carisson en niet in het minst Mats Wilandcr zorg den de laatste jaren voor een opmerkelijke opmars van het Zweedse tennis in de vaart der volkeren. Twee Vikingen komen nu opnieuw in Rotterdam tot opvallende prestaties, want zowel Stefan Edberg als An ders Jarryd bereikten giste ren als eersten de halve fi nales van het ABN-toernooi. Anders Jarryd, een base-li- ne speler van het zuiverste water, trok zich gisteren, in de eerste partij van de mid dagsessie, weinig aan van de reputatie van Kevin Curren, vorig jaar nog halve finalist op Wimbiedon. Jarryd, vorig jaar samen met Hans Si monsson op Roland Garros winnaar in de dubbelspelfi nale, bereikte afgelopen sei zoen vrij onopvallend een positie bij de beste twintig spelers van de wereld. De Zuidafrikaan Curren kwam daar gisteren pas laat ach ter, en toen stond de hatelij ke 7-6 en 6-2 al op het score bord. Jarryd speelde het spel letje in de beste tradities van Borg en Wiiander: als een garagedeur vanaf de baseli ne, gewoon alles terugslaan en de tegenstander de fouten laten maken. Ook tegen Curren had die tactiek weer eens het beoogde effect. Eer lijkheidshalve dient daarbij vermeld te worden dat Cur ren de laatste weken nou niet bepaald in een blakende vorm verkeerd. Zo verloor hij vorige week in Brussel al van de Belg Boileau, toch ook niet bepaald een we reldtopper. Daarnaast schijnt Curren ook wat probleempjes van psychische aard te hebben; hij heeft zijn buik vol van de kritiek op zijn moederland, kritiek die vooral in Europa met emmers over zijn brede schouders wordt uitgestort. „Wat heeft het nou voor zin om een boycot tegen mij af te roepen, omdat ik toevallig in Zuid-Afrika geboren ben", mopperde hij na af loop. „Ik vind nog steeds dat Zuid-Afrika het mooiste land van de wereld is, maar ik heb iedere keer met dat paspoort zoveel gezeur, dat ik nou snel probeer om een Amerikaans paspoort te krijgen. Als de mensen de Zuidafrikaanse regering proberen te raken omdat ze het niet eens zijn met de apartheidspolitiek, dan moeten ze maar een boycot op economische terrein toe passen. Wat heb ik er mee te maken? Ik tennis voor me zelf en niet voor Zuid-Afri ka. Ik woon en ik betaal be lasting in de Verenigde Sta ten, en verder wil ik er niets mee te maken hebben. Dat ligt misschien iets anders als de Springbokken (een volle dig uit blanken bestaand rugbyteam) een tournee gaat maken. Dan is er geen sprake van een multi-racia- le ploeg en dan ligt wat mij betreft een boycot voor de hand. Verder heb ik geen enkele politieke missie", al dus Curren, die daar overi gens wel aan toevoegde een overtuigd aanhanger van Ronald Reagan te zijn. Curren weet overigens nog niet of hij dit weer op Roland Garros zal spelen; „Ik heb de pest aan dat toer nooi", zei hij. „Ik kan geen enkele sympatie opbrengen voor de verdedigende gra- velspelers." Begrijpelijke kritiek, temeer daar hij net daarvoor weer eens de boot was ingegaan tegen zo'n verdedigende speler. Stefan Edberg, de houder van het Grand Slam bij de junioren, timmerde achter eenvolgens Chip Hooper, Jo- han Kriek en Eliot Teltscher uit het toernooi. Edberg kwam met zijn overwinning op Teltscher voor de tweede maal in zijn nog prille car rière in de halve finale van een senioren Grand Prix toernooi. De eerste maal was vorig jaar in het Engelse Bournemouth, in vergelij- king met het Rotterdamse 256.000-dollar toernooi maar een kleutertuin. Het is al vaker gezegd en geschreven: Edberg is een zeldzame Zweed omdat hij, in vergelijking met Wiian der en consorten, de enige is die het agressieve serveer en volleyspel tot in de fines ses beheerst. Daarnaast be schikt hij over een arsenaal van dropshots waar zelfs Gene Mayer jaloers op zou worden. Hij waagde het gis teren om Telscher conse quent te bestoken op diens sterkste slag, de ziedende topspin-backhand. Telt scher had geen antwoord op de harde en lage slices die steeds in de hoeken beland den. Een sportieve Teltscher ditmaal, die na afloop de Zweedse puber bewonde rend op diens schouders klopte; 6-1,6-4. Titelverdediger Gene Mayer had daarna pech dat hij Jimmy Connors als te genstander had. De jongste van de gebroeders Mayer, wist niet meer dan één game te verzilveren in zijn kwart finale. Met 6-0 en 6-1 kon de zieke Connors weer zijn bed in het Rotterdamse Hilton opzoeken, Mayer gedesillu sioneerd achterlatend. Ivan Lendl bereikte gis teravond laat als vierde en laatste speler de halve fina les. Hij versloeg op simpele wijze de Amerikaan Mell Purcell, die de vastheid waarmee hij Tomas Smid had verslagen, ditmaal ont beerde. Een superieure Lendl had geen kind aan Purcell, zodat de Tsjech na twee jaar toch zijn revanche kreeg. Toen immers, in Bos ton, stond Purcell voor het laatst tegen Lendl en ver sloeg hij hem. De revanche van Lendl stond snel op het scorebord6-1, 6-2. UITSLAGEN Enkelspel: Anders Jarryd (Zwe) (8.) - Kevin Curren (ZAf) (3.) 7-6 (7-2), 6-2. Stefan Edberg (Zwe) - Elliot Teltscher (VSt) (4.) 6-1, 6-4, Jimmy Connors (Vst) - Gene Mayer (Vst) 6-0, 6-1, Lendl (Tsj) -Purcell (VSt) 6-1,6-2. Dubbelspel: Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) - Michiel Schapers/ Huub van Boeckel (Ned) 6-3 6-1, Kevin Curren/Wojtek Fibak (ZAf/Pol) - Broderick Dyke/ Rod Frawley (Aus) 7-5 7-5, Mark Ed monson (Aus)/Sherwood Ste wart (Vst)-Victor Amaya (Vst) /John Lloyd 6-3 7-6 (7-2). I De ballentruc van Jimmy Connors gaat er altijd in. De Amerikaan doet alsof de ballen aan zijn hand blij ven hangen, maar in werkelijkheid houdt hij ze bij de haartjes vast. Even later (zie inzet) was de vrolijke bui van Connors over. Luidkeels bekritiseerde hij een scheidsrechterlijke beslissing. - fotoanp fesi pak franken maakt veel 11ILAAN - Aan gespreksstof ontbrak het de internationale wielerwereld vorig iaar niet. Het uiteenvallen van het team van Peter Post, de breuk tussen Hinault en Guimard, het zijn slechts twee voorbeelden van gebeurtenissen, die veel stof I deden opwaaien. Ook uit België kwam nieuws dat op zijn minst verrassend ge- I noemd mocht worden. Hoofdpersoon in het verhaal van onze zuiderburen was Ro- de Vlaeminck. Niet zozeer het besluit van de Eeklonaar na een onderbreking van ruim anderhalf jaar zijn carrière als wegrenner te hervatten hield het metier bezig. Inte gendeel zelfs, want iedereen die hem een beetje kende, was ervan overtuigd dat hij vroeg of laat zijn plaats in het pelo ton weer zou innemen. Het was het bericht, dat Roger de Vlaeminck terugkeerde naar zijn oude Italiaanse werkge ver, dat talloze wenkbrauwen deed fronsen. Vreemd was die reactie niet, want het betekende dat de Belg had gekozen voor een nieuwe samenwerking met I Francesco Moser. En juist die combinatie leek voorgoed uit de wereld na hun herhaalde frontale botsingen in het ver leden. Het was immers Roger de Vlaeminck geweest, die de Italiaan ervan had beschul digd de ongeschreven wetten van de wielersport met voeten te hebben getreden door in di verse wedstrijden tegen hem, in plaats van in zijn dienst, te rijden. Er moet daarom wel een heel goede reden voor hem zun al dat oud zeer maar voor lief te nemen. .,0p de eerste plaats geld, veel geld", verklaart de bijna Harige coureur koeltjes. »Een pak franken mag dan niet alles zijn in het leven, het maakt veel goed. Ik had meer aanbiedingen ut Italië, maar Gis bood het meest. Echter, ik heb niet alleen voor het geld gekozen. Ik kon de competitie ook nog niet missen. Boven dien had ik met mezelf de af spraak gemaakt, dat ik nooit meer voor een Belgische ploeg wilde uitkomen. Geen enkele sportdirecteur is eerlijk in ons lan.d, op Lomme Driessens na. Praat me niet van de rest. Als ploegleider zullen ze wel kwa liteiten hebben, als mens zijn ze niets waard. Het zijn stuk voor stuk heerschappen als Peter Post. Jan Raas en al die anderen zijn echt niet voor niets weggegaan bij hem. En ach, wat betreft Moser: Ieder een heeft wel eens woorden. Ik trek mijn vroegere uitlatingen niet terug, maar ik ben nu op een leeftijd gekomen, waarop ik kan zeggen, dat het me alle- NIJMEGEN - Lijkt het mogen organiseren van de Olympi sche Spelen in 1992 door een of Meer Nederlandse steden naar a"e waarschijnlijkheid een vrome wens, meer kans van slagen schijnt het plan te heb ben de eindronde van de Euro pese voetbalkampioenschap- Pen in 1988 naar Nederland te halen. Officieus heeft de Konink- njke Nederlandse Voetbal Bond zich al kandidaat gesteld MJ de Europese Voetbal Unie (UEFA), officieel gebeurt dat °P het congres van de UEFA, dat 'n juni tijdens het EK- vootbal in Parijs wordt gehou- In september wijst de UEFA de organisatie van de 'telstrijd van 1988 definitief toe. Naast Nederland zal ook West Duitsland zich kandi daat stellen. Andere gegadig den lijken niet voorhanden. De Oostbloklanden zijn al bij voorbaat weinig aantrekke lijk, omdat een daar te houden titelstrijd weinig financieel gewin voor de UEFA zal ople veren. Bovendien aast de Sov jet Unie op de organisatie van het WK in 1990. Blijven over de westerse voetbalnaties. MILAAN (RTR) - John McEn roe zal niet deelnemen aan het Grand Prixtoernooi van Mi laan, dat maandag begint. Tij dens de training op vrijdag liep de Amerikaan een spier blessure in de rug op, die hem voor vermoedelijk drie weken uitschakelt. maal niet veel meer uit maakt." Men mag daaraan niet de conclusie verbinden, dat Roger de Vlaeminck zonder eerzucht zijn werk doet. Zeker niet, dat kwam in de Tirreno Adriatico wel tot uiting. Op de voorlaat ste dag kreeg hij van ploeglei der Enzo Moser te horen, dat hij mocht afstappen, als hij dat wilde. Maar de Belg voelt daar niets voor. „Natuurlijk niet. Wat voor zin heeft het dan nog om te koersen. Ik ben sportman en een sportman hoort zijn wedstrijden te vol brengen als er geen enkele re den is vroegtijdig te stoppen. Zo zit ik nu eenmaal in el kaar." Dat Roger de Vlaeminck het aanbod in de lucht sloeg, had echter nog een tweede reden. Hij wilde zich namelijk tot het laatst toe consciëntieus voor bereiden op Milaan-San Re mo, de klassieker, die voor vandaag op de agenda prijkt. De Eeklonaar is immers de mening toegedaan dat hij zich in de Primavera, die hij al driemaal in zijn loopbaan won, nog tot de favorieten mag rekenen. „Ik geloof in mezelf, dat is al een heel pluspunt, want je moet voor die wedstrijd vooral mentaal in orde zijn. Wat dat betreft is het een rotkoers. De benen willen bij de meesten nog wel, maar het gros kan het niet opbrengen er een hele dag de kop bij te houden. En dat is pure noodzaak als je wilt win nen. Mijn hoofd staat naar de wedstrijd en er is afgesproken, dat ik mijn eigen kans mag gaan. Als dat zo uitkomt ten minste, want vergis je niet in Moser. Nu ik weer in de ploeg zit, kan hij af en toe wat gas terugnemen. Daarom reed hij de Tirreno ook niet. Maar pas op, zaterdag staat hij er weer." Roger de Vlaeminck staat er vandaag in ieder geval, voor wat misschien wel zijn laatste Milaan-San Remo wordt. „Best mogelijk", moet hij la chen om de onvermijdelijk vraag, wanneer hij denkt zijn fiets definitief in de schuur te zetten. „Maar ik weet het echt nog niet. Dit seizoen maak ik gewoon af. Ik respecteer de verbintenis die ik ben aange gaan. Een ding is echter zeker: als ik besluit te stoppen, stop ik ook voorgoed met het wiel rennen. Weet je, mijn fout is geweest te blijven crossen, "on inkt het je nooit om af te Bernard Hinault en Greg Lemond behoren tot de favorieten voor de eindzege in Milaan-San Remo. Op de foto laten beide vedetten zich inschrijven. - fotoanp OBERSTDORF (DPA/SID) - De Fin Matti Nykaenen heeft vrijdag op de Heini Klop- fer-schans in Oberstdorf het wereldrecord skivliegen verbeterd en gebracht op 182 me ter. Nykaenen, Olympisch kampioen op de 90 meter-schans in Serajewo, kwam tot de uitzonderlijke prestatie ondanks een inge korte schans. Het oude record stond op naam van de Tsjechoslowaak Pavel Ploc, die precies een jaar geleden op dezelfde schans 181 meter sprong. Ruim 20.000 toeschouwers sloegen de ver richtingen van de schansspringers in Oberstdorf gade. De Oostenrijker Sepp Bradl stelde het eerste wereldrecord, dat overigens niet door de Internationale Skife deratie wordt erkend, 47 jaar geleden op 101,5 meter. Nykaenen kwam in 1984 ruim tachtig meter verder. Na afloop verklaarde de Finse Olympische kampioen, dat onder ideale omstandigheden op de schans in Oberstdorf sprongen van meer dan 190 me ter tot de mogelijkheden behoren. Van onze speciale verslaggever MILAAN - Hoewel een ver rassing altijd tot de mogelijk heden behoort, lijkt het uitge sloten dat Giuseppe Saronni zijn overwinning van vorig jaar in Milaan-San Remo vandaag zal kunnen prolonge ren. De laatste berichten over de conditie van de Italiaan zijn in elk geval weinig hoop gevend. In het hartje van Milaan zullen vandaag overigens niet minder dan 237 renners, ver deeld over 30 groepen, aan hei vertrek staan. In de eerste van de klassieke reeks wedstrij den, die in de maand april wordt voortgezet, moet het pe loton een afstand van 294 km overbruggen. Onder de deelnemers bevin den zich 16 coureurs uit ons land. De ploeg van Lomme Driessens bestaat geheel uit Nederlandse profs - van de tien die de Tirreno hebben ge reden, zijn Zoetemelk en Pee- ters afgevallen - Peter Post brengt drie landgenoten in koers (Oosterbosch, Lubber- ding en Lammertink), Knete- mann komt uit voor het Belgi sche team van Ronald de Wit te en het aantal van zestien wordt volgemaakt door de vier in Italiaanse dienst rijdende renner (Pirard, van de Velde, Koppert en Havik). (ADVERTENTIE) T MANCHESTER (AFP) - Man chester United heeft een her nieuwd, tweejarig contract af gesloten met een electronica- fabrikant. De lucratieve spon sorovereenkomst levert de Mancunians drie miljoen gul den op, bijna een miljoen meer dan de vorige. Het is tevens een recordbe drag in het Engelse voetbal. De club van Arnold Muhren zal het geld aanwenden om de tribunes te verbeteren. Ook zal eerder dan verwacht een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw kantoor en een restaurant voor het personeel en de supporters. jaarbeurs utrecht vakbeurs voor machines- en gereedschappen voor metaalbewerking, lastechniek enz. BERNHARD- MARIJKE- EN MARGRIETHAL dagelijks van 9.30-17.00 uur donderdag 22/3 van 9 30-21.00 uur zaterdag 24/3 van 9.30-15.00 uur MAANOAG MAART DINSDAG MAART WOENSDAG MAART MAART VRIJDAG MAART ZATERDAG 9e vakbeurs algemene toelevering MAART y dagelijks van 9 30-17 00 uur, do. 22/3 van 9.30-21.00 uur,za.24/3 van 9.30-15.00 uur JULIANA-EN MARGRIETHAL Van onze sportredactie KARSLRUHE - West-Duits land beëindigde het eerste deel van de drielandenontmoeting zwemmen tussen West-Duits land, Tsjechoslowakijke en Nederland met een fikse pun- tenvoorsprong met 100 punten tegen 76 voor Nederland en 64 voor de tegenvallende Tsje- choslowaakse ploeg. MADRID - De Spaanse prof- wielrenner Pedro Munoz is voor vier maanden geschorst wegens doping. De contra-ex pertisc gaf evenals de eerste controle op 25 februari na de vierde etappe van de Ronde van Valencia een positief re sultaat. Het gevolg is dat de 25-jari ge Munoz dit seizoen niet zal kunnen deelnemen aan de Ronde van Spanje (17 april tot 6 mei) en ook niet aan de Tour de France (29 juni tot 22 juli). Munoz, die lid is van de Spaanse Teka-ploeg, kreeg bovendien een boete opgelegd van ongeveer 2000 gulden. V Vorig seizoen werd de wie- Ierprof ook in de Ronde van Valencia op het gebruik van verboden stimulerende mid delen betrapt. Bij een volgen de keer hangt hem levenslan ge uitsluiting boven het hoofd. VILNJOES (AFP) - De vierde partij in de schaaktweekamp in de finale van het kandida tentoernooi tussen de Sovjet grootmeesters Vassili Smislov en Gary Kasparov is vrijdag na de 41e zet van wit afgebro ken. Kasparov, die met zwart speelde, gaf de 42e zet onder couvert af. De partij wordt zaterdag voortgezet, hoewel de kans niet groot lijkt. Volgens ex perts is de positie van Smislov hopeloos. Kasparov leidt in de tweekamp, waarvan de win naar het recht heeft wereld kampioen Anatoli Karpov uit te dagen, met 2-1. SOUTHAMPTON - In een wedstrijd voor de eerste divi sie van de Engelse league heeft Liverpool vrijdagavond in de uitwedstrijd tegen Sou thampton een verrassende ne derlaag geleden. Southampton zegevierde met 2-0. TILBURG (ANP) - De Bra bantse ere-divisieclubs Wil lem II en FC Den Bosch heb ben bezwaar tegen een even tuele toetreding van de Waal- wijkse hoofdklasser RKC tot het betaalde voetbal. Dat schrijven beide clubs in brieven aan het sectiebestuur betaald voetbal. Volgens de betaalde verenigingen is een achtste betaalde voetbalclub in Noord-Brabant duidelijk te veel van het goede. „We res pecteren uiteraard de sportie ve ambities van RKC, maar we hebben de KNVB wel geat tendeerd op de financieel-eco- nomische consequenties van een eventuele toelating", zei Willem II secretaris Van Bij- sterveldt. Die consequenties zijn er volgens Willem II en FC Den Bosch vooral in finan cieel opzicht. Met nog een be taalde club erbij blijft er vol gens hem een klein achterland over. „En clubs als Willem II, NAC en FC Den Bosch hebben het financieel toch al niet ge- makkelij k". RKC heeft plannen de over stap uit de amateurafdeling te maken, maar zal dan aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Een daarvan is het behalen van het kampioen schap of een periodetitel in de hoofdklasse C. De Waalwijkse club, in de tweede periode na zes wedstrijden nog zonder verliespunt, kan zondag de pe riodetitel binnen halen in de uitwedstrijd tegen Ceasar. Eind van de maand spreken de leden van RKC zich uit over een eventuele toetreding tot de betaalde sector.

de Stem | 1984 | | pagina 9