STEG ri Syrië jd tonen' PvdA wil met Peper praten II )e^el Mi AOW-premie verdeelt SER Bestrijding bacterievuur vastgesteld Papoea's gevlucht iUISENBERG HEKELT LUCHTHARTIGHEID Verharding js a i \S> Huisarts slechte voorbeeld 17 MAART 1984 'BINNENLAND ROTTERDAMS BURGEMEESTER GEWRAAKT |Hvpotheek- [rente weer iets lager JOYD werpt zich op universiteiten fl DE STEM COMMENTA AR Springlevend Verkiezingen Europarlement: opkomst lager Willen de eigenaars van een Engelse auto zich vóór 51 maait a.s. even melden bij de Opel-dealer! Zelf stroom opwekken steeds lonender Willen de eigenaars van een Duitse auto zich vóór 51 maart a.s. even melden bij de Opel-dealer! Willen de eigenaars van een Italiaanse auto zich vóór 51 maart a.s. even melden bij de Opel-dealer! Willen de eigenaars van een Japanse auto zich vóór 51 maart a.s. even melden bij de Opel-dealer! Cursussen 15 pet. duurder Willen de eigenaars van een Franse auto zich vóór 51 maart a.s. even melden bij de Opel-dealer! T5 PAGINA, tot een eenstemmig akkoord L moet de topconferentie van Bitkomst bieden. Ier veel kritiek op deze gang name wordt gesteld dat de nissie zich zelfstandiger zou |n tegenover de vakministers n. De commissarissen zouden n schouders moeten ophalen ■wordt ontkracht of afgewim- et hun portefeuille moeten [als er geen drastische om- I buigingen in de begroting tot I stand worden gebracht IWant juist omdat de land- 1 bouwuitgaven een oneven- Iredig deel van de middelen Ivoor zich opeisen, moet het I niet-agrarische Engeland I een onevenredig deel van de I Europese kosten betalen. Ook wordt gevreesd dat I Engeland het enige lid zal lzijn dat niet bereid is extra Igeld beschikbaar te stellen I om de toetreding van Spanje I en Portugal te financieren. iDe Engelsen zeuren al jaren lom terugbetaling van 'te- Iveel' betaalde bijdragen aan lde EG. Die eis is nooit se- I rieus genomen door de ande- Ire lidstaten, maar door het loverslaan van de verho- Igingsronde ten bate van I Spanje en Portugal, zal I Thatcher alsnog proberen |haar zin te krijgen. Alleen een wel erg drasti- Ische herziening van de land- I bouwuitgaven (waardoor leen meer geld vrijkomt voor besteding in Engeland) lijkt ■Thatcher nog op andere ge dachten te kunnen brengen. Maar net zoals Engeland heeft elke lidstaat wel een verlanglijstje en het is nog maar de vraag of van zo'n wirwar aan nationalistische gedachtenflarden een sa menhangende Europees be leidsvisie gebouwd kan wor den. Waarnemers in Brussel stellen dan ook dat Europa de handen mag dichtknijpen als de regeringsleiders er in slagen om de twee grootste knelpunten van dit moment (de landbouwproblematiek en de Engelse bijdragerege ling) op te lossen. isen ziet het er naar uit dat schillende visies op een toe- g Libanon geen stap dichter lar zijn gekomen. Een opde- lgens kantons naar religieu- komst (christelijke stelling) og steeds tegenover een een- aat, die gedeconfessionali- vordt en daarmee gedemo- ird, waarin de machtsverde- et langer geschied op basis storische 'afspraken' (Druzi- i sji'itische stelling). De te lingen achter deze uitgang- is liggen diep in het Libanese verankerd. soort van tussenoplossing, er door Syrië zal worden ge werd, zal er vermoedelijk uit i dat er eerst een nieuwe re- wordt geïnstalleerd 'op na- overeenstemming', maar >ig wel met het intact laten emayels positie. Op basis n zou dan gewerkt moeten i aan een herverdeling van tieke machtsstructuren. Dat nwel nog veel tijd vergen - veel meer 'verzoening'. kan worden dat Van der het politieke en sociaal-eco- lan de rechterkant bevindt, de reden voor zijn stelling ing wat meer ernst zou moe- et werk in de SER. .veging meent dat er, gezien toestand, omgebogen moet ls het op concreet invullen niet thuis. De grote stampei van ambtenarensalarissen Grinten daar een duidelijk 'vers ervaart hij dat van die ing wordt gehouden met de en hoe dat in beleid moet 1. De sterke verdeeldheid 'ijt hij dan ook meer aan de ers van de vakcentrales dan .dernemers. en kan met recht de geeste de publiekrechterlijke be- 3 (PBO) worden genoemd, schappen waarvan het in de ie bedoeling was, dat het san de harmonieuze samen- ondernemers en werkne- ;ecretaris stond hij aan de >'s, waarmee men een snelle juw dacht te realiseren. nooit goed op gang geko- ïlf, het toporgaan voor de auwelijks twee uur per jaar happen. In de industrie zijn rden. Slechts in de land- en ikele detailhandelssectoren grond gekomen, ijke aanvaarding van het het harmoniemodel maakt er moeilijk z'n 'geesteskind' /ant gebrek aan realiteitzin iliticus, ondernemer of vak- oit heeft kunnen verwijten. Lnorae redactie binnenland LjTERDAM - Het geweste- t bestuur van de Partij van 1 Arbeid in Rotterdam wil Len met de gemeenteraads- op korte termijn met ..jemeester en partijgenoot peper praten over een week in het weekblad |!"jj Nederland verschenen in- yjew met het burgemees- ,chtpaar. Als Peper en zijn vrouw te la Vrij Nederland inderdaad jlbben gezegd wat is afge- ■'ijt, dan is een gesprek, f \fen is ook ontstemd over denigrerende uitlatingen van Peper aan het adres van som mige ambtenaren. De burge meester hekelt vooral de afde ling voorlichting die zijn be leid en dat van het college van burgemeester en wethouders onvoldoende zou verkopen. Naar het oordeel van Peper maakt het niet uit of waspoe- der dan wel gemeentelijk be leid aan de man moet worden gebracht. Twee weken geleden ont stond onrust binnen het Rot terdamse politiekorps, omdat Peper zich had beklaagd bij de nieuwe hoofdcommissaris Van Dorp over twee agenten, die op een ochtend de burgemees tersauto aanhielden toen deze tijdens de ochtendspits ge bruik maakte van een verbo den sluiproute. Vervolgens verschenen in de Rotterdamse pers ingezonden brieven en artikelen over het afbreken van takken door de burge meester in Diergaarde Blij - dorp, het niet betalen van en tree in Rotterdamse musea en het verlaten van horeca-eta- blissementen zonder te beta len. Behalve het geval van het autogebruik, ontkent Peper in Vrij Nederland alle andere be schuldigingen. dringend noodzakelijk",aldus gewestelijk bestuurder Pettin- ga vrijdagmiddag. Volgens Pettinga is men in PvdA-kring vooral gevallen over uitlatingen van het echt paar over Rotterdamse amb tenaren en over partijgenoten. Men is met name woedend over een uitlating van mevr. Peper: „Ik ben toevallig wel getrouwd met de enige aardi ge socialist die er is. Alle ande re PvdA'ers denken alleen maar in structuren. Als je dood dondert, stappen ze zo over je heen". elasting niet omlaag I Van onze redactie binnenland I AMSTERDAM - De Amro- I 'bank verlaagt de rente op de I vijf jaar vaste hypotheek met I proeent tot 8,8 procent. I Ook voor leningen met een [gemeentegarantie gaat de ren- I te met hetzelfde percentage De verlaging is het gevolg Ivan ontwikkelingen op de va lutamarkt, waar de rente de I iaatste weken wat lager is ge- worden. De overige hypotheektarie- I ven bij de Amro blijven on- I veranderd. Verwacht wordt I dat ook andere banken vol de week hun tarieven iets I zullen aanpassen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De president van de Nederland- sche Bank, dr. Duisenberg, keert zich tegen be lastingverlaging. In de SER pleitte hij gisteren met kracht voor het onverkort doorzetten van de bezuinigingen. Duisenberg hekelde 'de luchthartigheid' waarmee de laatste tijd gediscussieerd wordt over de vermin dering van het financieringstekort. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De afdeling Amsterdam van de onafhan kelijke liberale jongerenorga nisatie JOVD doet dit jaar als partij mee aan de verkiezing van de universiteitsraden van de Universiteit van Amster dam en de Vrije Universiteit. De Amsterdamse jonge libe ralen hebben hiertoe besloten omdat steeds duidelijker zou worden dat, wat zich daar af speelt, een zuiver politiek ka rakter heeft. Dit blijkt volgens de JOVD ook uit het feit dat de groeperingen, die studenten vertegenwoordigen, steeds va ker politieke uitspraken doen. De Amsterdamse JOVD'ers zijn bovendien van mening dat zij door de steun van hun landelijke organisatie en hun brede politieke contacten be ter dan anderen in staat zijn de belangen van de studenten te behartigen. „Er valt enerzijds te beluis teren dat er wel minder kan worden bezuinigd, anderzijds dat een deel van de ombuigin gen gebruikt kan worden voor verlichting van de belasting en premiedruk voor met name de gezinnen. Het ene zowel als het andere denkbeeld kan al leen maar betekenen dat van de nagestreefde blijvende ver mindering van het financie ringstekort weinig terecht komt", aldus Duisenberg. Duisenbergs opvatting gaat rechtstreeks in tegen uitlatin gen van én minister De Ko ning èn de fractieleiders van I TACHTIG PROCENT van de Polen is praktiserend katho liek, niet routine-matig maar, zoals recent onderzoek nog eens I leeft bevestigd, vanuit een diep gewortelde religieuze betrokken heid, ook'bij de jongeren. Dit verklaart waarom in dit communis- Itisch land, waar de regering godsdienst beschouwt als opium Iwor het volk, toch overal in door de staat beheerde fabrieken, |zekenhuizen, scholen etc. kruisbeelden hangen. Die crucifixen zijn het communistisch kader al jarenlang een ■doorn in het oog. Voor hen symboliseren zij het onverwoestbare Igeloof van de katholieke Polen, dat zij in het teken van het kruis lzullen overwinnen. Toen de kerkleiding onder kardinaal Glemp lop een meer verzoenende koers aanstuurde, -leek het moment laangebroken om tegen deze 'provocatie' op te treden. Sinds vo- Irig jaar werd de order uitgevaardigd dat kruisen uit de staats scholen verwijderd moesten worden. In Polen bestaat uiteraard een stringente scheiding tussen kerk len staat. Formeel gezien heeft een overheid in zo'n situatie het I idste recht om zelf uit te maken wat in de openbare scholen wel len niet mag. Het was echter van het begin af aan duidelijk dat het I kruisverbod bedoeld was als een directe aanval op het christen- I com en als een poging om de hechte band te breken tussen kerk len jeugd. Katholiek Polen handelde dienovereenkomstig. Ditmaal I koos kardinaal Glemp onvoorwaardelijk de kant van het proteste- I :ende kerkvolk. Er zijn inmiddels aanwijzingen dat de machtheb- I cers in Warschau eieren voor hun geld zullen kiezen en het ter I vermijding van grote sociale onrust niet op een 'kruisenoorlog' zullen laten aankomen. De kardinaal zal van deze geschiedenis ook wel iets geleerd hebben: vermijd als kerkleiding alles wat als zwakte of (te) vergaande compromis-bereidheid kan worden op- gevat. Godsdienst en onderwijs blijken overigens ook in de westerse I -verelcf (nog steeds) huizenhoge golven van emoties te kunnen oproepen. Zo gingen onlangs in Parijs ruim 500.000 mensen de -raat op om te protesteren tegen plannen van de socialistische regering-Mitterrand om meer greep te krijgen op het door de staat volledig gesubsidieerde bijzonder lager onderwijs. En in de verenigde Staten is een heftige discussie gaande over het voor stel van president Reagan om in de openbare scholen een ver- slicht gemeenschappelijk ochtendgebed in te voeren en kruis- ceelden op te hangen. Het ontgaat Reagan blijkbaar, dat gebe den en symbolen die in een land als Polen, waar de godsdienst vrijheid voortdurend onder druk staat, gelijkgezinde mensen kun- sen samenbinden en bemoedigen, in het qua geloofsovertuiging I sterk verdeelde Amerika als een inbreuk op de godsdienstvrijheid I worden ervaren wanneer ze als verplicht nummer worden opge- ■egd. Conclusie: God die door de geseculariseerde wereld al in de ,aren zestig dood is verklaard, is in oost en west op de scholen aog springlevend. Ook al wordt Zijn Naam ook daar voor politie- doeleinden soms misbruikt - maar dat is al zo'n 2000 jaar het I geval - Hij blijft voor miljoenen mensen een inspirerende realiteit. ®j het bijzonder onderwijs in Nederland is het overigens niet elke """'t merken. dag te merken. BE 'KAART' VAN zuidelijk Afrika ziet er na het gisteren geteken de 'historische' akkoord tussen Zuid-Afrika en Mozambique to- taal gewijzigd uit. Mozambique, vanaf 1975 onafhankelijk en in marxistisch vaarwater, heeft de strijd opgegeven en legt het hoofd noodgedwongen in de schoot van de machtige buurman. Goede relaties met de economische en militaire reus Zuid-Afri- ka(nog altijd gesteund door het belangrijkste deel van de wester ss wereld) blijken een onmisbare bestaansvoorwaarde, niet al- 'sen voor Mozambique, maar voor de hele regio: Angola zal bin- *n niet al te lange tijd de volgende zijn die eieren voor zijn geld west. Een straatarm land als Mozambique, geteisterd door droogte en hongersnood, kan het zich eenvoudig niet permitteren om zijn 'Geologische (lees anti-apartheid-) doelstellingen te laten prevale- 'en boven puur economische, op lijfsbehoud gerichte, realiteits zin. Het akkoord van beide landen voorziet in de beëindiging van Ge wederzijdse aanvallen op eikaars grondgebied; Zuid-Afrika tokt zijn handen af van de anti-Mozambiquaanse activiteiten van Gs guerrillabeweging MNR, waardoor Mozambique zijn broodno- fli9e rust krijgt; Mozambique van zijn kant stelt zijn grondgebied meer beschikbaar als basis voor de Zuidafrikaanse bevrij- G'ngsbeweging ANC vanwaaruit gewapende acties in Zuid-Afrika werden ondernomen. Pretoria boekt hiermee een belangrijke winst in de strijd tegen °s 'terroristen' van het Afrikaans Nationaal Congres. Het gevolg 2_al zijn dat de zwarte vrijheidsstrijders nu alleen nog vanuit Zam- D'a kunnen opereren en voor de rest hun toevlucht moeten ne- tot ondergronds verzet in Zuid-Afrika zelf. Rechtstreeks uit "et Zuidafrikaans-Mozambiquaans akkoord vloeit dus een ver- narding voort van het toch al zo verbitterde rassenconflict in de "epubliek Zuid-Afrika. CDA en VVD, De Vries en Nij pels, die ieder voor zich en verschillende toonzetting ge pleit hebben voor lastenver lichting voor de burgers. De Bankpresident maakte zijn opmerkingen in de verga dering van de SER, die zich bezig hield met advisering over het zogenoemde 1 juli- pakket, dat ƒ760 miljoen aan bezuinigingen moet opbren gen. „Dat bedrag is noodzake lijk", zo zei Duisenberg in koor met de werkgeversorganisa ties en de andere kroonleden Van der Grinten, Kuipers, Wolfson, Nieuwenburg, Van den Beid, Halberstadt, Meu- lenberg en Rood. De uitspraak van FNV en CNV dat deze omvangrijke bezuinigingen 'omaanvaard- baar' zijn, werd gesteund door de kroonleden De Galan, Franssen en Schouten. FNV- vice-voorzitter Bode sprak van de 'toenemende verbitte ring over het beleid van het slopersbedrijf Lubbers en Co. CNV-er Molendijk stelde vast dat „het kennelijk de uitke ringstrekkers zijn die de Ne derlandse economie weer op poten moeten zetten." Duisenberg steunde in de raad de opvattingen van mi nister Ruding (Financien), dat opnieuw zoveel bezuinigen noodzakelijk is 'wil voorko men worden dat het tekort van de overheid verder stijgt. Merijn is nog onwe l DE vier Papoea's, die woensdag vanuit Indonesië in Nederland zijn aangekomen, hebben gisteren op een persconferentie meegedeeld dat hun verzoek om politiek asiel in Nederland voortkomt uit 20 jaar opgekropte klachten en grieven over het beleid van Jakarta. Ze kunnen overigens naar Indonesië worden teruggestuurd. Dat staat in een verklaring die de vier man nen in de Nederlandse ambassade in Jakarta hebben ondertekend. - foto anp Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De helft van de huisartsen geeft geen goed voorbeeld aan patiënten als het gaat om een gezonde levenswijze. Tien procent leeft zelfs uitgerekend ongezond. Dat concludeert de arts Peter Lens (medewerker van het tv-programma 'Vinger aan de pols') die vrijdag 30 maart aan de Nijmeegse universiteit promoveert op het proef schrift 'Zieke dokters'. Volgens Lens maakt de helft van de huisartsen zich schuldig aan méér dan één van de volgende 'zonden': te veel drinken, roken, te weinig li chaamsbeweging en te hoog lichaamsgewicht. Ofschoon van huisart sen mag worden aange nomen dat ze weten hoe gezond te leven, wijken ze in hun gedrag niet af van anderen. Dit gedrag mag, aldus Lens, mense lijk zijn, navolging ver dient het nauwelijks. Van onze Haagse redactie HILVERSUM/DEN HAAG - Aan de verkiezingen voor het Europarlement juni dit jaar zullen in Nederland minder stemgerechtigden deelnemen dan vijf jaar geleden. Die conclusie trekt Maurice de Hond op basis van een Rooie Haan/Interview-enquê te, waarvan de uitslagen van middag via de VARA-radiö bekend worden gemaakt. In 1979 was het opkomstper centage 57,5 Volgens Rooie Haan-eind redacteur Ger Ackermans weet 70 van de Nederlanders niet dat er dit jaar Eurover kiezingen zijn. Twintig pro cent weet dat wel, slechts 10 weet dat die verkiezingen in juni zijn. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii 170 Opel-dealers zijn in jubile umstemming, want Opel is 15 jaar het meest gekochte merk in Nederland. Voor u betekent dat profiteren van o.a. een gunstige inruilprijs. Stap nu in uw auto en rii naar de dichtst bijzijnde Opel-dealer. Tijdens een vrijblijvende proefrit, in ae Opel van uw keuze, zult u de eigenschappen ervaren die Opel berekend maken op de toe - komst. Tot ziens! I Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Sociaal Economoische Raad(SER) is het ook gisteren niet eens geworden over de wijze waarop de gelijke behandeling van mannen en vrou wen in de AOW gefinancierd moet worden. Een pleidooi van de onder nemers in het midden-en kleinbedrijf en in de landbouw om de AOW-premie met 0,3% te verhogen en met de op brengst daarvan 324 mil joen) het individuele recht van iedereen op AOW bij het be reiken van de 65-jarige te fi nancieren, vond geen gehoor bij de meerderheid van de raad. Een meerderheid van de Raad kiest wel voor indivi dualisering van de premiehef fing AOW. Dat betekent dat, na wetswijwziging, iedereen over het eigen inkomen pre mie moet betalen. Thans beta len gehuwde werknemers pre mie over de samengetelde in komens tot het maximum van de premiegrens 62.850). Over de vraag of deze pre miegrens zo hoog moet blijven liepen de meningen in de raad uiteen. VEEN: aandeel wordt 15% Van onze redactie binnenland ARNHEM - De openbare elektriciteitsvoorziening in ons land zal in toenemende mate concurrentie onder vinden van de zogenoemde zelfopwekkers. De komen de tien jaar zal het aandeel van zelfopwekking in de totale elektriciteitsproduc tie groeien tot ongeveer 15 procent. Er moeten daarom tech nische en economische voorwaarden worden ge steld om te voorkomen dat verbruikers, die niet in staat zijn hun eigen stroom op te wekken, nadeel van ondervinden. Dat staat in 'Interfor- matie', het blad van de Vereniging van Exploitan ten van Elektriciteitsbe drijven in Nederland (VEEN). Het elektriciteits verbruik in ons land blijft overigens flink stijgen. In januari van dit jaar lag het verbruik 4,2 procent hoger dan in januari 1983. Ten opzichte van 1982 lag het elektriciteitsverbruik vo rig jaar ruim twee procent hoger, zo meldt VEEN. Volgens de vereniging is zelfopwekking op zich een goede zaak, ondermeer omdat de concurrentie een prikkel betekent voor de openbare stroomvoorzie ning, maar moet wel reke ning worden gehouden met het feit dat de openbare voorziening een leverings plicht heeft. 170 Opel-dealers zijn in jubileumstemming, want Opel is 15 jaar het meest gekochte merk in Nederland. Voor u betekent dat profiteren van o.a. een gunstige inruilprijs. Stap nu in uw auto en rij naar de dichtst bijzijnde Opel-dealer. Tijdens een vrijblijvende proefrit, in de Opel van uw keuze, zult u de eigenschappen ervaren die Opel berekend maken op de toe - fT komst. Tot ziens! 170 Opel-dealcrs zijn in jubileumstemming, want Opel is 15 jaar het meest gekochte merk in Nederland. Voor u betekent dat profiteren van o.a. een gunstige inruilprijs. Stap nu in uw auto en rii naar de dichtst bijzijnde Opel-dealer. Tijdens een vrijblijvende proefrit, de Opel van uw keuze, zult u de eigenschappen 170 Opcl-dcalers zijn in jubileumstemming, want Opel is 15 jaar het meest gekochte merk in Nederland. Voor u betekent dat profiteren van o.a. een gunstige inruilprijs. Stap nu in uw auto en rij naar de dichtst bijzijnde Opel-dealer. Tijdens een vrijblijvende proefrit, in de Opel van uw keuze, zult u de eigenschappen ervaren die Opel berekend maken op de toe komst. Tot ziens! fel die ervaren die Opel berekend maken op de toe komst. Tot ziens! DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft maatregelen ter bestrij ding van het bacterievuur vastgesteld. Het Landbouwschap heeft weinig vertrouwen in de maatregelen. Het vreest dat het dit jaar misloopt met de bestrijding van het bacterie vuur. Het is bang dat de staatssecretaris te veel onthef fingen zal verlenen voor voor de ziekte gevoelige planten in voor de boomkwekerij be schermde gebieden. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Cursussen wor den binnenkort opnieuw duurder. De tarieven voor het studie jaar 1984-85 gaan met gemid deld 15 procent omhoog. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. De verhoging was al eerder aangekondigd, alleen niet exact hoe hoog die zou zijn. 170 Opel-dcalers zijn in jubileumstemming, want Opel is 15 jaar het meest gekochte merk in Nederland, bfite Voor u betekent dat profiteren van o.a. een gunstige inruilprijs. Stap nu in uw auto en rii naar de dichtst bijzijnde Opel-dealer. Tijdens een vrijblijvende proefrit, in de Opel van uw keuze, zult u de eigenschappen ervaren die Opel berekend maken op de toe komst. Tot ziens! ©13 Over medefinanciering door het bedrijfsleven wil het pas afspraken maken als het is overtuigd van een effectieve bestrijding. De nieuwe maatregelen houden in dat de bedrijfsmati ge teelt van boomkwekerij ge wassen, die gevoelig zijn voor bacterievuur, slechts is 'toege staan in twintig, over het ge hele land verspreid liggende concentratiegebieden („be schermde gebieden" zoals zij voortaan worden genoemd). In deze gebieden is het voor an deren verboden bepaalde planten, die vatbaar zijn voor bacterievuur, aan te planten, te vervoeren of te bewaren. In gebieden van bijzondere landschappelijke waarde is de aanplant van meidoorns (een plant waar de ziekte goed op gedijt) echter niet verboden. Voor bepaalde soorten mei doorn zal in de beschermde gebieden een onderhouds plicht gelden. Tussen 1 no vember en 1 april moeten struiken op een zodanige wijze worden gesnoeid dat bloei wordt voorkomen.

de Stem | 1984 | | pagina 3