uiua sBKffiBBlffl Irak bombardeert Iran met kruisraketten form. 10X-97 I 1 KINDEREN MAKEN HUN EIGEN PAGINA WANT HET IS kIK-WEEK! Verjaardag Blubbers kleintje Peter Fiedeldij Dop: 6De krant is onderdeel van je omgeving' 4De een wil dit en de ander dat' Wat lees je in de krant als je 11 of 12 jaar bent 1 „Ik eet graag rode kool" Cito-toets Wat De Stem kan, kan De Werft ook Alarm voor kernraket Leraren gaan plakken en knippen ZATERDAG 17 MAART 1984 M MOETEN KINDEREN DE KRANT LEZEN? frant inde Nas Napraten met klas 6A: wBÊÊmÊSÊm Interview met mijnheer Mulders van klas 6a De eerste prijs Twee kamelen ontsnapt In Breda gestolen biefstuk in België teruggevonden 076-236882 Bah, snert POLITIE IS ENORME FRAUDE OP SPOOR BIJ DE WERFT IS Napraten met klas 6B: Volgende keer over serieuze dingen schrijven 7&TERDAG 17 MAA Xfeertig jaar n< van het verzet jannen van toi nu, die nu in eic kost, nog steec vizier: het syst slaven maah racisme, dit daarachter scl verzet op zijn w door dejongerei Examen Ho ardnekkig m is verdacht, wereld gaat nol onder een voorc een-twee-drie i wat oudere Ned het idee, dat It onbetrouwbaar drinkbaar en je tijdens de ben hoor je nog Volgende week doen veel scholen in Nederland mee aan de Krant in de Klas- week, de Kik-week. Het is een idee van de Stichting Krant in de Klas die wil hel pen bij het (leren) lezen van kranten. Voor die week is er een krantleesles in elkaar gezet. Daarvoor hebben scholen informatiemateriaal gekre gen en doe-bladen met op drachten. Die opdrachten kun j e alleen maken als j e de krant leest en dat is nou net de bedoeling. De krant moet meer gelezen worden, ook op school, vindt de stichting. Met het krantennieuws erbij wordt aardrijkskunde bijv. veel interessanter. Je weet dan wat er op dat moment in een bepaald land aan de hand is, maar de krant kun je bij alle vakken gebruiken. Ook wordt veel examenstof uit kranten gehaald. Als je wat meer aan kran ten gewend bent, ontdek je vanzelf onderwerpen die ook voor jou persoonlijk in teressant zijn, van worstelen tot en met een veilig fiets pad. Scholen kunnen gratis kranten bij de Stichting KiK bestellen, en voor de leer krachten is er speciaal ma teriaal; er zijn ook films over het krantenbedrijf. Drie keer per jaar komt de KiK-krant uit. Daarin staan dan verschillende berichten uit alle dagbladen die over hetzelfde onderwerp gaan. Leuk om te vergelijken! In formatie voor lagere scholen en voortgezet onderwijs: Stichting KiK, Joh. Ver meerstraat 14, 1071 DR Am- sterda, tel. 020-763366, tst. 26. De Kleine Stem wilde ook meedoen aan de KiK-week. Daarom hebben we aan twee 6e klassen van de basisschool De Werft gevraagd of ze een krantenpagina wilden samenstellen. Daar hadden ze wel zin in en afgelopen dinsdag gingen ze aan de slag. Er werd uit de krant van die dag geknipt, maar het meeste is nu eigen werk. Ze hebben heel hard moeten werken en als jij net zoveel plezier bij het lezen hebt als zij hadden bij het maken, dan zit het wel goed. De Stichting Krant in de Klas wil kinderen grag hel pen bij het leren lezen en hanteren van de krant. Ze doet dat door bijvoorbeeld zélf kranten en krantjes uit te geven die op scholen ge bruikt kunnen worden. Directeur van die stich ting is sinds drie jaar Peter Fiedeldij Dop. Zijn naam klinkt als het begin van een versje van Annie M.G. Schmidt. Veel kinderen zul len 't best leuk vinden dat 'n man met zo'n naam direc teur is van een stichting die met kinderen werkt. We hebben mijnheer Fiedeldij Dop gevraagd waarom hij het zo belangrijk vindt dat kinderen al jong met de krant kennismaken. Is dat nodig? „Kinderen komen al vroeg in aanraking met het nieuws", zegt mijnheer Fie- deldijk Dop. „Er wordt veel gekeken naar het jeugdjour naal en ook naar het jour naal van 8 uur. Het nieuws is een onderdeel van hun omgeving. En daar hoort de krant bij. Daar staat ook al 't nieuws in, maar veel uit gebreider. De krant heeft de functie 't nieuws aan te bie den en daar kunnen kinde ren gebruik van maken, net zo goed als volwassenen. Al- leen moeten kinderen leren de krant te hanteren." Kinderen vinden de krant wel eens saai. „Ja, dat hoor je wel vaker. Maar er staan toch echt wei vrolijke dingen in de krant Wat is vrolijk? 't Ligt er maar aan hoe je 't bekijkt. Nadat de scharen, de kran ten en de lijm waren opge ruimd en de kant en klare paste-up vellen (plakvellen) netjes naast elkaar op grote tafels lagen, hebben we nog even zitten napraten met 'n paar journalisten - repor ters - striptekenaars - ad vertentieopstellers, die heb ben meegewerkt aan de kin derpagina die je op deze bladzijde ziet. Dat waren Dave, Peter, Nancy, Bianca en Danielle. We hebben ze er zomaar uitgepikt, want er waren veel méér medewer kers, teveel om met allemaal te praten. Hoe vonden jullie 't, zo'n krant maken? Leuk! Zo kom je tenmin ste in aanraking met 't echte nieuws en met 'n echte krant. We hebben al eens eerder zoiets gedaan, dus helemaal nieuw was 't niet. Maar 't was niet gemakke lijk om met zoveel kinderen tegelijk te werken: de een wil dit en de ander wil dat! Lijkt 't jullie leuk, werken bij 'n krant? Ja. Maar dan zou ik écht weg willen, willen reizen. Maar niet naar de oorlog, dat zou ik niet leuk vinden, dan zie je al die doden liggen en die zielige mensen. De fo to van 't jaar was ook zo af schuwelijk. Dat moeten ze liever niet in de krant zet ten. Er staat veel teveel oor log in, teveel akelige dingen. Je moet natuurlijk wel we ten wat er in andere landen gebeurt, maar dat kan toch ook zonder foto's. Ze kunnen wel foto's van leuke dingen laten zien, van voetbalwed strijden of dierenfoto's. Als ik journalist was zou ik niet naar de oorlog willen, maar naar blijdschap. Vinden jullie de krant te somber? Soms staan er wel leuke dingen in. De carnavalsbij- lage was leuk. En wie d'r dood zijn gegaan, die adver tenties lezen we wel. Maar er mogen best meer leuke dingen in. En het mag ook wel wat eenvoudiger. Som mige artikelen zijn zo moei lijk geschreven, er staan veel moeilijke woorden in. Foto ANP staat er dan. Wat is dat nou, ANP? (kijk on deraan dit artikel) Kijken jullie ook naar 't journaal op t.v.? Ja, naar 't jeugdjournaal en 't grotemensenjournaal. Maar daar zie je altijd het zelfde. Libanon en zo. En Iran en Irak, Beiroet. Ze la ten steeds dezelfde dingen zien, 't komt steeds terug. En die eh... hoe heet-ie, die Ara fat die steeds op de vlucht is, die laten ze ook altijd zien, alsmaar hetzelfde. Er mogen op t.v. ook best wel wat meer leuke dingen komen. Maar we kijken toch altijd, want je weet nooit van tevoren wat er komt! ANP is een afkorting van Algemeen Nederlands Pers bureau. I - .Sr: Si28 DE V/ERFT kom ncm. hd SdiooL - uoeihaLt/xnooi men ZS apul Op De WLDase. i/odhalmhkn DE STEM ZATERDAG 17 MAART 1984 ba Je. Redactie: klas 6a-6b, KBS De Werft, Breda Van onze wetenschappelijke medewerker De kruisraket form. 10X-97 heeft zeer langzame radio-actieve wer king. Men heeft nog niets gevon den om het 'tymeacroyl' te be- Van onze politieverslaggever BREDA - De katholieke basis school De Werft is gepakt op fraude. Hoofdverdachten zijn Ni co M., Loek Erik de V, en Per strijden. Het 'tymeacroyl' is een zeer gemene ziekte, die door de form. 10X-97 ontstaat. Men gaat er heel langzaam aan dood en de lijdensweg is enorm pijnlijk. 10.000 mensen (ongeveer) lig gen in het ziekenhuis te lijden en men schat dat de mensen nog een jaar moeten lijden in het zie kenhuis voordat ze doodgaan. De meeste mensen in het zieken huis smeken om van hun lijden af te komen door een spuitje waar je slapend dood van gaat De wetenschapper J.K. Slimpie denkt dat hij een tegengif heeft gevonden, dat miljoenen gaat kosten. Van onze speciale ver slaggever Naam? Nicolaas Marinus Johannes Mulders Adres? Reiendonk 20 Lievelingsdier? Hond Eet graag: Rode kool en frites Getrouwd? Ja Kinderen? Ja, twee Vóór kernraketten? Geen mening Geboortedatum: 16-01-53 Favoriete muziek: Disco en BZN en de Monkees Film: Ben Hur en De Tien Geboden Omroep: Veronica Beste TV-programma. The A-team en natuur films Hoe vindt u het dat de kinderen zelf een krant maken? Leuk, goed idee, kinderen attent maken op actuele zaken. Leukste kind in de klas: Allemaal even leuk! Favoriete sport: Voetbal Welke klas heeft u? Klas 6 Beste acteur: Aart Staartjes, Willem Nijholt, Jeroen Krabbé. Actrice: Carry Tefsen Van onze correspondente HAAGSE BEEMDEN - De Ci to-toets kregen we op 2122 en 23 februari. We waren in de klas muisstil. De uitslag komt pas eind maart binnen. 12, 13 en 14 maart hebben we gesprekjes met de mees ter en je ouders en dan gaan we kijken naar welke school je gaat. Merijntje: Van onze verslaggeefster llonka Kuypers DEN HAAG - Gisteren is de verjaardag van minister-pre sident Blubbers gevierd. Alle Kamerleden waren aanwezig behalve mevrouw Nelie Smit Groes van Verkeer en Water staat. Zij had namelijk wijn op haar goede jurk gemorst bij een feest van haar vriend (naam onbekend) zodat ze niks had om aan te doen. Het feest verliep gran dioos, vooral het optreden van Ed Lijpels die André Ha- zes playbackte. Ook meneer Leetman van Onderwijs ge noot met volle teugen van het feestgewoel en danste met Kamerlid mevrouw Brou- wel en samen dronken ze hun 21ste glas bier. Al met al dus een zeer geslaagde ver jaardag. Op dinsdagmiddag 13 maart hebben de klassen 6a en 6b van de KBS De Werft uit Breda deze krant gemaakt. We wer den in groepen verdeeld en elke groep moest één pagina maken. De leukste berichten werden uitge zocht en daarmee werd de pagina die je hier ziet samengesteld. We heb ben er heel hard aan ge werkt. Allemaal de groe ten van klas 6a en 6b van De Werft.» - FOTO J0HAN VAN GURP Correspondent: Henk van Harm Gistermiddag om halfdrie ging vanuit het Alarmcen trum in Houston het raket alarm af, omdat men een on bekend voorwerp op zich af zag komen. Meteen zat heel Houston in rep en roer. Alle mensen gingen in hun schuilkelders zitten. Ze zaten allemaal in spanning, totdat er op de radio het bericht van vals alarm was. Omdat er een jochie met een radar be stuurd vliegtuig aan het spe len was en niet onder contro le had, daarom vloog het vliegtuig met grote snelheid op de basis af. Het paard Black-face heeft op de Krabbebossen bij een wedstrijd de eerste prijs be haald met een springcon cours. --Ouwehands Dieren park - Gisteravond om halftwee waren er twee kamelen ontsnapt uit Ouwehands Dierenpark. Ze waren van een groot gek geluid geschrokken. De mensen die gingen kij ken, werden bijna aange vallen. Maar de kamelen schrokken er nog ipeer van en gingen de poort uit en ze waren ontsnapt. De men sen die daar wonen raak ten erg in paniek en belden toen de politie op. De vol gende dag zagen de men sen ze niet meer lopen, dus geen paniek meer. De ka melen hebben al een plek gevonden en zo zullen ze moeten leven. Hirwultdeelt pp>0EN SPEKLARIES uit Hinault Van onze sportverslaggever Ton Schraven Hinault deelt rake klappen uit tegen demonstranten. Hij gooi de ook een fiets in het publiek. En de eerste demonstrant die hij tegenkwam begon hij af te rammelen. Bij slager Van Os is dinsdag 13 maart 1984 een biefstuk gestolen. De dief was ermee naar Belgie gevlucht. Daar werd hij gepakt. Twee uur later lag de biefstuk weer in de slagerij van Van Os. Vleeswaren hartig aanbevolen. Te koop! Bromfiets zonder brom. Lijkt raar, toch gewoon. Gewone fiets zonder dynamo, licht, standaard, zadel en bel, voor maar 1 ,- met alles erbij, dynamo enz., 231,-. Naar de bibliotheek om de mooiste en leukste boeken. Spannend, dus niet voor bangerikken Grappig, dus niet voor chagerijnen en zovoorts Lid voor kinderen tot 14 jaar gratis en voor ouderen ƒ1,-. Ga eens kij ken. De Werft zoekt kinderen om te leren. Het is een gezellige school. P.S. je krijgt elke week een stapel huiswerk. Jongen van 12 jaar zoekt een witte muis. Stuur een brief naar Spank 126 in de Haagse Beemden. Afzender Clemens v. Peer Gevraagd: wie kan ons be roemd maken? Diana en Na- tasja, Raaimoeren 21, Breda. Interview met meneer Timmers van klas 6b Van onze speciale verslaggever Naam? Johannes Fran- ciscus Antonius Maria Timmers Waar woon je? Distelveld 20, Bavel Wat eet je het liefst? Fri tes Wat lust je niet? Snert Wat is je hobby? Muziek Doe je aan sport? Ja, zaalvoetbal Wat voor kleur ogen heb je? Groen Wat vind je van De Werft? Te gek Wat wil je later gaan doen? Koffiedrinken ill lil ry P. Dit illegaal stelletje is giste ren opgepakt. Ze hebben geen commentaar op dit voorval Ze hadden de koffiekas gestolen. Hun enige commentaar was: de koffie was wel lekker! til «11 f# Napraten, nou ja, niet met de hele klas natuurlijk, maar met Annemarie, An- cella, Erik, Jop, Saartje en Suzan. Vertel eens wat je hebt uit gezocht voor de pagina. Annemarie: „De kameel, het was een leuke foto en we hebben er zelf een verhaal bij gemaakt. De kop boven de foto viel ook op en daar kijk ik altijd naar. Dus je leest geregeld de krant? „Ik ook", zegt Erik, „maar het liefst de leuke dingen" Jop zegt dat hij van echte sensatieverhalen houdt. Hij zou best journalist voor het buitenland willen worden. Annemarie vindt dat maar niets, al die oorlog! Ancella heeft genoeg aan misdaad, spannend genoeg. Suzanne zou het leuk vinden ais erbij de sport meer geschreven zou worden over amateurs en niet alleen over de ere-di- visie. Wat vinden jullie van foto's, horen die erbij? Saartje: „Ja, dan begrijp je vaak beter waar het over gaat". Suzan gaat een arti kel eerder lezen als er een opvallende foto bij is. Joop: „Die grote artikelen, daar begin ik niet aan. Maar één keertje viel het toch wel mee. Dat ging over kinderen die mee moesten vechten de oorlog tussen Irak en Iran. En die lange politieke stukken... Daar staan vaak te moeilijke woorden in en dan weet je niet meer waar hel over gaat". Ze kijken al lemaal graag naar het jour naal, dat haat vlugger dat kranten lezen. Je kunt al leen nooit meer iets opzoe ken. Ze vinden ook dat er niet altijd zo hard geschre ven moet worden. Over os garnalenkwestie bijv., de hele handel is kapot. Er moet natuurlijk wel overge schreven worden, mensen moeten gewaarschuwd wor den. Saartje: „Ze zouden al leen anders moeten schrij ven, wat zachter. Annema rie vindt het buitenlands! nieuws het belangrijkst Saartje leest alleen de sport. Zouden jullie het nog eens willen doen, een pagina ma ken? Dat zouden ze allemaal wel willen. Ééntje zegt voor zichtig: „Dan zou ik het heel anders doen, meer echte, in teressante stukken schrij ven". Ancella: „Meer over serieuze dingen, bedoel je' Iedereen is het daarmee eens, maar dan zouden wat meer tijd moeten heb ben. We bedanken alle journalis ten binnen- en buitenland de sportredactie, tekenaars en al die anderen die detf pagina hebben gemaakt. W( vonden het leuk met ju® kennis te hebben gemaakt In de 'Krant in de Klas Week', die gehouden wordt van 19 tot 23 maart worden niet alleen leer lingen aan het werk ge zet met kranten, schaar en lijm. ook leraren gaan aan de slag. Op donder dagavond 22 maart wordt er in het gebouw van De Stem, Spinveld 55 in Breda, een 'workshop' gehouden, waarvoor le raren Nederlands en maatschappijleer zijn uitgenodigd. Het is de be doeling dat ze er ideeën opdoen over hoe je de krant kunt gebruiken in het onderwijs. Hou je die dag maar rustig op school, want 's avonds, als jij voor de t.v. zit, be gint je leraar nog eens te knippen en te plakken. Je merkt op school wel of hij er iets van heeft opge stoken. In de twee 6e klassen van De Werft hebben we een kleine enquête (onderzoek) gehou den. Er deden 41 kinderen mee. Bij de meeste kinderen wordt De Stem gelezen, bij 3 kinderen hadden ze geen krant thuis. 21 Kinderen le zen de krant wel, 14 lezen hem soms en 6 lezen hem nooit. Welke onderwerpen wor den het liefst gelezen Strips (wordt 19 x genoemd) en sport (13 x). Ongelukken gaan er ook in als koek, hoe wel één een duidelijke voor keur had voor ongelukken zonder doden en gewonden. Verder noemden ze nog wat losse dingen als Merijntje, het weer en de t.v.-agenda. Wat slaan ze over Poli tiek en binnen- en buiten lands nieuws (wordt 15 keer genoemd), reclame vinden ze ook niet alles (8 x). 'Stomme dingen' slaan ze over, van zelf, financiële en scheeps berichten en de 'dodenpagi- na'. In de speciale kinderru brieken zouden ze het liefst lezen: moppen, puzzels en strips (32 x), nieuws uit de grote krant in eenvoudige woorden (10 x) en brieven en tekeningen van kinderen (9 x). Verder wordt ge vraagd om meer kinder- nieuws, meer over kinder- sport en ééntje wil graag le zen wanneer de disco's be ginnen. Je ziet dat kinderen het liefst de leuke dingen in een krant lezen, sport en strips. Aan de andere kant zeggen maar liefst 32 kinde ren dat je wel iets aan kran ten hebt: je blijft op de hoogte van wat er in de we reld gebeurt. Dat nieuws is vaak niet zo leuk, maar hoort echt in de krant. Door Herman Na een volledi wil samen deren erva dictatuur e ergste zijn 1 mensen ku kinderen in er goed aar wijze te maatschap] een met houdt. Met het overtuiging h< zig, die tijden: log in lijfelijk zijn geweest, praten. Natkiel kr: scholen te kc hem drijft. En i ren, op schrif' door Natkiel opgemaakt, dó trokken uit he hebben 35 var gehele land zc gesproken. Vo ben we meer lichting te gev De voorlich nog niet zo houden zich jbezig met hun rig jaar hebt» mee. In 1983 h« j derwijs nam< j tweede werelc j stof mag wore j sluit heeft bij j soneel een ver j doen ontstaan j denis, die doe nog mondelinj j bracht. „Wij willen ven en de geven", zo sta Commissie Jei Stichting S; I 1940-1945. De lichting is ont van de Neder Ex-Politieke i in 1976. Na er andere verzet Vi Door Tot zo'n tw was Italiaa land gewoo spul. De he is nog niet nen. En dat de tijd is vo liaanse wi gang kon wijn die ni koop is, ho< stekend of Franse wij maar over je toch w< overal goe< waar te koo Er is dus erj wijn in Neder is allang zo. H< in de jaren zes in niet geringe kwam. Italië d aan om dat bannen. Ze w diep zit. En ze handen bepaal nen wassen. 5 om nog langer ferieure wijnt de eerste plaa uitstekende Dat er een goe brak, heeft er figuren de ka III \i

de Stem | 1984 | | pagina 26