1IEK MOMENT TERHOUT 'Niet te zwaar tillen aan het bedrag van 1 miljoen' renovatie terneuzen en openhouden hulst GS weer in actie tegen slakken in Dekkerspolder FNV huldigt jubilarissen in Sluiskil Inwoners Tholen voortaan naar ziekenhuis Goes bosch optiek DE KLEINE KIJKERTJES van uw kinderen Pastoraal opbouwproject start in O-Z-vlaanderen YMZ D 17.650 incl. BTW 21.750.' incl. BTW 20.050." incl BTW LVO 05.980.' incl BTW bijeen over fusie VAN ZEELAND IDE HERINNERING '-oiödasityti ib ?e tografenGilde IRUCHTING (m/v) ders vleespunten- kaarting Schieting LVO IINER LVO DAN LVO DAN DAN Politie Axel op zoek naar verzamelaar merkplaatjes Terneuzen Hulst SAS VAN GENT ZOU BOEKJE TE BUITEN GAAN politierapport KANS OP ONTSLAGEN IN BERGEN OP ZOOM VORMING PAROCHIEEL KADER Plaatselijk nieuws Sas van Gent Lamswaarde Axel 413 voor een astgelegd bij: |iige mensen zijn gewoon CFOTOGRAAF waard. een afspraak voor een PORTRET <ns langs in onze studio /erdere informatie: NIEUWSTRAAT 54 ZEN TEL. 01150-19254 lid van het arie, afd. Algemene Zaken, bureau den geplaatst een met de volgende werkzaamheden: Ie en uitvoerende taak t.a.v. in- en ing, inspraak en public relations esentatie en jumelages); de medewerkers van het bureau :ISEN: >p gebied van voorlichting, public lunicatie; aktijkopleidingen WA; ne talen; paciteiten; werken buiten normale kantooru- oortgelijke of vergelijkbare tunktie het bedrijfsleven. van opleiding en ervaring min. 4.746,- per maand, rnderzoek kan deel uit maken van meentelijke rechtspositieregelingen ging van het personeel is betrokken ure. ichtingen omtrent deze tunktie kun- ïnen bij de chef van de afdeling, de 01180-26251, tst. 127 men 10 dagen na het ver- leze advertentie inzenden van burgemeester en wet- liddelburg, t.a.v. het hoold Personeelszaken, Postbus liddelburg. oelt, wij 249,-. it, 035- ur). ïdag 18 lastanje, kanvang Zaterdag 17 maart 30 kg gewaarborgd, aan vang 20.00 uur. In café De Vier Jaargetijden, Lams- waarde. op zondag 18 maart in Ca fé De Vier Jaargetijden, Lamswaarde. Aaanvang 14.30 uur. Sociëteit De Vrede. HULST een onzer verslaggevers W. DON OVER POLIKLINIEK HULST: Van HIILST - Er moet niet te Mitxr worden getild aan het Ljrag van 1 miljoen gulden (Xploitatiekosten, dat volgens A ziekenhuisplannen van gs kfschikhaar is voor een toe- komstige polikliniek in Hulst. Gedeputeerde W. Don heeft jat donderdag gezegd tijdens een gesprek met de onderne mingsraad van het Hulster ziekenhuis. Volgens de gedeputeerde jijn in dat bedrag ook de per soneelskosten niet inbegrepen. pon probeerde daarmee de ,rote vraagtekens weg te wer- jjen, die de o.r. zet bij de moge lijkheid om voor 1 miljoen een buitenpolikliniek te runnen. Don liet ook weten dat noch wanneer het -Hulster zieken huisbestuur in beroep gaat te gen de plannen, noch wanneer niet wordt meegewerkt aan een fusie tussen alle Zeeuws- vlaamse ziekenhuizen, de start van de nieuwbouw in Terneu- zen zal worden stilgelegd. Een en ander kan volgens hem al leen de sluiting van het Hul ster ziekenhuis vertragen De gedeputeerde zei de zwa re gevolgen voor het personeel te onderkennen, maar dat er naar de mening van gs er vóór er wordt begonnen met de nieuwbouw in Terneuzen reeds een nieuw bestuur ge formeerd zal zijn. Dat zal dan inhouden dat alle belangen van alle personeelsleden uit de ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn gewaarborgd. Dat is volgens hem één van de hoofdvoorwaarden. Met klem verzekerde hij dat gs op het standpunt staan dat er ge streefd moet worden naar een zware fusie en dat een samen werkingsverband tussen de ziekenhuizen niet voldoende is. Ook liet hij nog weten dat er naar zijn mening niet onde mocratisch gehandeld is bij de totstandkoming van de zie kenhuisplannen. Inmiddels is bekend gewor den dat de prioriteitenlijst van de staatssecretaris van WVC, met betrekking tot de nieuw- bouwplannen in Nederland, niet zoals verwacht werd deze week, maar pas in de laatste week van maart zal verschij nen. Alternatief ziekenhuis belooft fikse besparing Van onze correspondent AXEL - De rijkspolitie te Axel heeft in de laatste twee weken zeker zo'n dertig meldingen ontvan gen van eigenaars van een personenauto, waar van het merkplaatje was verwijderd. Kennelijk loopt er iemand rond,die deze dingen verzamelt, aldus een woordvoerder van de Axelse politie, die verder zei dat met de lakschade meegerekend deze zeker enkele duizenden guldens in totaal bedraagt. De plaatjes worden er met een scherp voorwerp afgehaald. De politie te Axel verzoekt dan ook eventuele getuigen, die in de laatste weken iemand verdacht bij auto's heeft zien rondhangen, zich met haar in verbinding te stellen, telefoon 01155- 1444. Rooie Vrouwen - Maandag 19 maart houden de Rooie Vrou wen in de Partij van de Arbeid een bijeekomst in het vrou wencentrum Joke. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De discussie gaat over Vrouwen en geld. Popgroep - In de Image Club aan de Nieuwediepstraat treedt op vrijdag 23 maart, aanvang 21.00 uur, de Terneu- zense band Defense d'Afficher op. De band speelt swingende nummers van andere pop groepen. Kaartwedstrijd - De ABVA/ KABO-afdeling Hulst organi seerde een kaartwedstrijd in Den Dullaert, waarvoor een goede belangstelling bestond. De uitslag was als volgt: 1. Th. Vink, 2. R. Eeman, 3. J. Haulez, 4. G. Everaerd, 5. L. de Bilde, 6. C. de Beule, 7. W. d'Hondt. Van een onzer verslaggevers HULST - Een grondige renovatie van het zie kenhuis in Terneuzen en een kleine opknap beurt van dat in Hulst betekent een jaarlijkse besparing van 4,25 miljoen gulden, ten opzich te van de ziekenhuisplannen van gedeputeerde staten. Bovendien levert het een eenmalige besparing in de kosten van kapitaalvernieting op van 7,5 miljoen gul den. Tot die conclusie komt het Hulster ziekenhuisbestuur in een alternatief plan, dat men heeft opgestuurd naar staatse cretaris Van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur. „Wij menen", schrijft het ziekenhuisbestuur in een be geleidende brief, „dat in de huidige tijd, waarin zozeer moet worden bezuinigd, zeker niet in het minst in de sector van de volksgezondheid, bij gaand alternatief plan verre de voorkeur verdient boven het door het provinciaal be stuur van Zeeland gedane voorstel, onder meer strek kende tot beëindiging van de klinische functie van ons zie kenhuis na de ingebruikname van een in Terneuzen te bou wen nieuw centrumzieken huis". Het met cijfermateriaal on derbouwde alternatief plan gaat uit van een grote renova tie een aanpassing van het Ju liana ziekenhuis te Terneuzen tot een bedrag van 25 miljoen gulden en van enige renovatie en aanpassing van het St. Li- duina ziekenhuis in Hulst tot een bedrag van 5 miljoen gul den. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland heeft bij de gemeente Sas van Gent be zwaar gemaakt tegen de aanvraag van Roberg BV, een zusterbedrijf van de CVI, om op twee stukken grond in de Dekkerspolde r activiteiten te mogen star ten. De aanvraag behelst een hinderwetvergunning voor het opslaan en zeven van we- genbouwslakken en het han delen in bouwmaterialen. B en W van Sas van Gent hebben die aanvraag, blijkens een ad vertentie in een huis-aan- huisblad, in behandeling ge nomen. Gedeputeerde Staten be schouwen de opslag van slak ken als afvalstortingen en wijzen de gemeente erop dat zijzelf de bevoegdheid hebben daarover te beslissen. De ver gunning, aldus het bezwaar schrift, had dan ook niet bij de gemeente, maar bij GS aange- Redelijke staat Beide ziekenhuizen verke ren volgens het bestuur nog in een zeer redelijke staat (bouw jaar Juliana ziekenhuis 1954, met een uitbreiding in 1974; bouwjaar St. Liduina zieken huis 1960, met uitbreidingen in 1968 en 1972). De bouwkundig-functionele analyse van het Juliana zie kenhuis, zoals weergegeven in het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (december 1983), is volgens het bestuur gebaseerd op een zeer vluchtig onderzoek van eind van de zeventiger jaren „en is zeer aanvechtbaar. Het houdt geen rekening met reële moge lij kheden voor renovering en uitbreiding van dat zieken huis". De becijferingen in het al ternatief plan gaan uit van 160 bedden in Terneuzen en 120 in Hulst. Afgezet tegen een nieuw ziekenhuis in Terneu zen met in totaal eenzelfde aantal bedden zou nieuwbouw jaarlijks 4,25 miljoen gulden meer exploitatiekosten bete kenen, ofwel jaarlijkse extra kosten per inwoner van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van 52 gulden. Het is volgens het zie kenhuisbestuur duidelijk dat in financieel-economisch op zicht nieuwbouw een zware aderlating betekent, „de cij fers spreken voor zich". Daarnaast is het bestuur er van overtuigd dat dat de „ver meende kwaliteitsverbetering, welke een centrumziekenhuis zou bieden, volledig wegvalt wanneer men daar tegenover stelt het grote nadeel van een slechtere bereikbaarheid voor het overgrote deel van de zie kenhuisregio Hulst, waaron der de bewoners van drie be jaardenhuizen, van een zwak zinnigeninrichting, van een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten en van de patiënten van het ver pleeghuis te Hulst". Op al die gronden zegt het bestuur het behoud van het Hulster ziekenhuis zonder meer noodzakelijk te achten. „Bovendien kan dan het zoge naamde drie-ziekenhuizen- plan voor Zeeuwsch-Vlaande ren worden gehandhaafd". Van onze correspondent SLUISKIL - De Industrie bond van de FNV huldigde Bisteravond in café Dallinga Bestien leden. Een ervan, de 'eer G. de Vlieger uit Sluiskil, ls de bond al een halve eeuw •rouw. De andere vijftien zijn "jaar lid. Het zijnde heren J. Vinke, [J Dhaene, A. Marossi, J. Bee- rens, W. Froment, J. Bauwens, r- Dhaene, G. Willemsen en K. Donze, allen Sluiskil; A. toone, F. Maas, J. Cornelissen, j den Engelsman, O. de Witte, P'jpelink, P. Meeusen, S. de ™gt en C. Dam, allen Terneu- ?fn; S. van Stralen, Hoek en A. "lemens, Biervliet.De heer De "lieger werd gehuldigd voor z1n 50-jarig lidmaatschap. In zijn toespraak tot de ju- garissen zei hoofd-districts- oestuurder A. Norendaal, dat bedrijfsopleidingen in Zee- 'and in verhouding tot de rest van Nederland achterblijven. Districtsbestuurder J. N. namelink zei er trots op te zijn "at juist deze jubilarissen een krachtige bond opgebouwd hebben. Des te spij tiger is het te moeten constateren, dat de rijksoverheid stelselmatig de opgebouwde sociale zekerheid weer afbouwd. Hij wees daar bij op de voorgenomen maat regelen met betrekking tot de ziektewet en het ziekenfonds. Hierna kregen de jubilaris sen de draagspeld opgespeld, en voor de vrouwen was er een bloemetje. Hierna sprak de heer Norendaal de zaal toe: „Solidariteit is reeds 25 jaar ons strijdmotief. Al hoewel hierbij opgemerkt moet wor den, dat gelij ke belangen wei eens tegengesteld kunnen zijn". Verder wees hij op de verdienste van de bond, met name voor de vrouwen, uitke ringsgerechtigden, ouderen en jongeren. Over deze laatste groep wist hij te vertellen, dat de FNV zich inzet om de be drijfsopleidingen kwalitatief en kwantitatief te verbeteren. Helaas moest hij constateren, dat de werkgevers in Zeeland meer geïnteresseerd zijn in de binnen te halen subsidies. SLUISKIL - Uit een schuurtje achter de woning van H.V. te Sluiskil zijn tussen dinsdag en afgelopen donderdag twee werphengels gestolen. De waarde hiervan bedraagt on geveer honderd gulden. TERNEUZEN - De Terneuze- naar T.V. deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woon plaats aangifte van vernieling aan zijn personenauto. Deze stond donderdagmiddag ge parkeerd op de markt te Ter neuzen en bleek te zijn aange reden, gezien de schade aan het linkerportier. AARDENBURG - Vrijdag morgen zijn in de Beekman straat snelheidscontroles ge houden. In totaal zijn 336 voer tuigen gepasseerd en bleken 26 auto's de maximum snelheid, die ter plaatse 50 km per uur is, te hebben overschreden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 114 km per uur. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM - Door de invoering van de wet voorzieningen gezondheidszorg per 1 januari 1986 wordt het Lievensberg-ziekenhuis in Bergen op Zoom in zijn huidige capaciteit ernstig bedreigd. Door de nieuwe wet zouden zowel het personeelsbestand als het aantal bedden wel eens drastisch kunnen worden verminderd. In die nieuwe wet wordt de gezondheidszorg van Neder land in verschillende regio's verdeeld. Regio's die worden vastgesteld aan de hand van de provinciegrenzen. Dit houdt in, dat patiënten van het eiland Tholen en St. Philips- land, die nu tot de regio Breda worden gerekend, in de toe komst met hun gezondheids problemen naar Goes moeten. Thans gaat 85 procent van de inwoners van Tholen naar het ziekenhuis Lievensberg en 15 procent naar ziekenhuizen elders in het land. Hiervan wordt slechts één procent op genomen in een Zeeuws zie kenhuis. Jaarlijks betekent dat voor het ziekenhuis Lie vensberg 20 procent van zijn opnamepatiënten. Het wegvallen van genoem de 20 procent zal onvermijde lijk leiden tot ontslagen en het (ADVERTENTIE) verschaffen u dagelijks plezier. Laat ze regel matig nameten. Ze hebben ze hun hele lange leven hard nodig. Om te beginnen op school. Bosch Optiek weet er alles van. Brillen - Contactlenzen I Hulst, Korte Nieuwstraat 3, Tel.: 01140-12327. Terneuzen, Noordstraat 43, Tel.: 01150-94677. Lid van de Alg. Ned. Veren, van Contactlens-specialisten A.N.V.C. afbouwen van de capaciteit van het ziekenhuis. „Wij vin den het een onverkwikkelijke zaak, dat de provincie Noord- Brabant nauwelijks aandacht besteedt aan deze provincie grens-overschrijdende patiën- tenstroom. Een dergelijke scherp afgebakende regio- grens heeft ook gevolgen voor patiënten van West-Brabant." „Doordat er op papier min der inwoners in een bepaald gebied komen, komen er min der bedden, artsen en -verple gend personeel. Doordat je de patiëntenstroom niet direct kan beïnvloeden (de patiënt kan zelf bepalen in welk zie kenhuis hij wil worden opge nomen) leidt dit tot spanning tussen de mogelijkheden van voorzieningen en patiënten die aan je deur kloppen", vertellen de heren Geerdink, Krijger en Vorsteveld, alle drie deel uit makend van het directorium van de Stichting Instelling Gezondheidszorg Streekge- west Westelijk Noord-Bra bant (SIG). Naast de SIG maken ook de Tholense huisartsen zich zor gen over dit probleem. In een- schrijven aan Gedeputeerde Staten stellen zij, dat zij met de gezondheidszorg georiën teerd willen blijven op West- Brabant. „Wij vinden dat de provincie op zijn minst de me ning van de inwoners van bei de gemeenten moet raadple gen. Daarnaast menen wij dat bij de invoering van de nieuwe gezondheidswetgeving en het vaststellen van de nieuwe re gio-indeling ruime aandacht moet worden geschonken aan de feitelijke werksituatie en geografische omstandigheid", aldus de SIG. Van onze correspondent GISTERAVOND is in cultureel centrum De Speye aan de Wilhelminalaan te Sas van Gent de tentoon stelling geopend van Sasse amateur kunstenaars. Deze expositie is georganiseerd in het kader van het 5-jarig bestaan van de verbroedering tussen het Noord-Franse Bailleul en Sas van Gent. De openingshandeling werd verricht door burge meester W. Dusarduijn van Sas van Gent en vormde de eerste jumelage-festiviteit van dit weekend. De Sasse burgervader deed dit door het wegtrekken van een gordijn. In aanwezigheid van de exposanten en andere genodigden, sprak de burgemeester zijn waardering uit over de creativiteit van de kunstenaars en over het gevarieerde aanbod van werken. In totaal exposeren 26 kunstenaars hun werken. Te bezichtigen zijn schilderijen, karakterpoppen, manne quinpoppen, kantklosewerken, keramiek, tekeningen en houtdraaiwerk. De jumelage-commissie hoopt ook, dat op initiatief van de Sasse kunstenaars deze tentoonstelling mag lei den tot het aangaan van uitwisselingscontacten met Belle. De tentsoonstelling is dit weekend dagelijks te be zichtigen van 10.30 tot 18.00 uur. Vandaag vindt in Sas van Gent de Frans/ Vlaamse dag plaats. - wim kooyman Van een onzer verslaggevers HULST - De bisschop van Breda heeft pater Ton Bun met ingang van deze maand belast met de uitvoering van een pastoraal opbouwproject van het dekenaat Zeeland, voor de vorming van paro chieel kader in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gaat erom dat de paro- cheis die hieraan meedoen mogen rekenen op ondersteu ning bij de opgave het pasto raat daadwerkelijk samen te dragen. Dat kan betrekking hebben op bestaande groepen zoals kerkbesturen, parochieraden, parochiebesturen, caritasin- stellingen en werkgroepen, maar kan zich ook richten op een ruimere groep van gelovi gen die bereid zijn tot geloofs verdieping om mee te doen in parochiewerk. Ton Bun werkt aan dit project voor de tijd van driejaar. Ter plaatse of voor meerde re parochies samen zal hij cur sussen begeleiden. Hij zal on der andere medewerking ver lenden aan de cursus 'elkan der dragen in geloof', een twaalftal bijeenkomsten van liturgische vorming voor werkgroepen die verantwoor delijk zijn voor woord- en ge bedsdiensten. Bij grotere be langstelling is het mogelijk om te komen tot een centrale op zet van vormingen toerusting. Daarbij valt te denken aan een cursus 'geloven in deze tijd'. Zelfstandigheid „De bedoeling is dat mensen die nu meewerken in de paro chies een grotere zelfstandig heid en verantwoordelijkheid krijgen", zegt pater Ton Bun. „Als de pastor om wat voor re den dan ook uitvalt bijvoor beeld moet men toch een ge bedsdienst in elkaar kunnen steken. Het opbouwproject is geboren uit twee zaken. Ten eerste is dat het feit dat er in de toekomst steeds minder priester beschikbaar zullen zij n en ten tweede mag een pa rochie niet afhankelijk zijn van de aanwezigheid van de pastor. Het draagvlak in de parochies moet groter wor den". Voor informatie of contact opname is Ton Bun bereik baar bij het Maristenklooster, Carmelweg 2 in Hulst, telefoon 01140-13167. vraagd moeten worden. Met het bezwaar trekken G.S. op nieuw ten strijde tegen de aanwezigheid van verbran dingsslakken in de Dekker spolder. Het dagelijks provinciebe stuur herinnert de gemeente aan een beschikking van de Raad van State. Die bepaalde op 8 december dat een van de twee percelen één geheel vormt met de vuilstortplaats van de CVI in de Dekkerspol der. Zolang de Raad van State over het andere perceel nog geen definitieve uitspraak heeft gedaan beschouwen GS de slakkenopslag daar ook als afvalstortingen. Dit onder meer omdat op het betrokken perceel slakken zijn verwerkt in een onverharde weg, in de opritten en in een daarnaast gelegen put, waarin water staat. GS vinden dan ook dat Sas van Gent de hinderwetsaan- vraag (alsnog) niet-ontvanke- lijk dient te verklaren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland houdt op donderdag 29 maart de jaarlijkse ledenvergade ring. Dat gebeurt dit keer in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Niet alleen de jaarverslagen komen aan de orde, er wordt ook gesproken over de voort gang van de fusie met het Zeeuws Coördinatie-orgaan. Zo zijn er al ontwerp-statuten voor de Zeeuwse milieufede ratie, zoals de samenwer kingsvorm gaat heten. De leden zullen zich ook al kunnen buigen over een ge meenschappelijke begroting voor 1985. Verder moet in de plaats van E. Broekhuis een nieuw bestuurslid worden be noemd. voorgedragen is me vrouw M. Ovaa-Reijnders. Na het huishoudelijk ge deelte wordt de nieuwe diase rie 'Natuur en Milieu in Zee land' vertoond. De bijeen komst begint om 20 uur en is om 22.15 uur afgelopen. Volksdansen - Het optreden van volksdansgroep De Belle duiveltjes uit Baillepl en De Grutmoole uit Sas van Gent zondag 18 maart in Concordia te Westdorpe, is niet om 15.30 uur, zoals eerder in deze krant vermeld, maar 's avonds om zeven uur. Het otpreden maakt deel uit van de jumela- ge-festiviteiten dit weekeinde. Fancy-fair - De Bond van Ouderen houdt zondag 18 maart een fancy-fair in De Luifel, van 11.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 19.00 uur. Ten toongesteld worden hand werkstukken die zijn gemaakt door de dames van de naai club. Alle spulletjes worden te koop aangeboden. Voorts is er een rad van avontuur en kun nen bezoekers hun geluk en behendigheid beproeven bij verschillende spelletjes. KBVO - Tijdens de jaarverga dering van de afdeling Axel van de Katholieke Bond van Ouderen, die werd gehouden in het Gezellenhuis, is afscheid genomen van de heer O. Moor- thamer, die gedurende 13 jaar de voorzittershamer hanteer de. Tot nieuwe voorzitter werd benoemd de heer P. de Wolf, terwijl mevrouw Polderman- Vromans als bestuurslid werd herkozen. NKV - De Vrouwenbeweging afdeling Axel van het NKV heeft tijdens de in het Mossel en Palinghuis Thuy gehouden jaarvergadering afscheid ge nomen van haar penning meester M. de Poorter. In haar plaats werd benoemd me vrouw R. Vernimmen. Na een vlotte afwerking van de agen da werd nog een kwis gehou den.

de Stem | 1984 | | pagina 19