kdag Prijzenslag in textiel uitgebroken Foster Parents hoort niet in beklaagdenbank UezeWd ssieren sariaten LIJKHEID Vijftig jeugdige inbrekers gepalet Hiswa opent CNV herziet sociale zekerheid E STEM COMMENTAAR Kok moet (nog even) blijven Papoea's moesten verklaring tekenen PAGINA 2 BINNENLAND Slachtoffers Golfoorlog naar ons land Politie krijgt meer greep op weggebruikers Taxivervoer loopt nog verder terug Vendex pareert Macintosh Conclusie onderzoekscommissie: Kleinere vrouw mag bij politie Politie moet 1V2 ton terugbetalen T5 ten lopen. Net als in het etenschappelijk onderwijs Maar geld voor extra oorzieningen is er niet mdat Eindhoven door de ninister zo'n beetje tot para- lepaard van het hoger be- epsonderwijs is verheven 1 er wellicht wat extra eld worden uitgetrokken oor onderwijskundige ex- erimenten. Maar wel wel- 'cht en dan alleen in Eind- oven, omdat ze daar aj over zijn en omdat andere stituten van de ervaringen uilen kunnen profiteren "aar de regel is: niets ex- a's, want tenslotte moet haalvergroting leiden tot esparing. Of zoals Deelman et in Eindhoven zei: Het ieuwe HBO moet het heb- en van het vernieuwend ermogen van de mensen die ezig zijn, de studenten, de ocenten, het management Viet van toegevoegde facili teiten bij het bestaande maar van ontwikkeling van et bestaande'. Ofwel: wel ernieuwen, maar met de nip op de beurs. En mochten de toekomsti- e grote HBO-instituten och extra geld willen heb- en, dan kunnen ze dat zelf aan verdienen. Door bij voorbeeld de markt op te "aan. Deetman wil die insti- uten mogelijkheden gaan ieden voor allerlei typen an maatschappelijke ienstverlening en onder zoeksopdrachten. En die kun e verkopen. Het geld mogen 'e instituten houden, zei eetman. Tenminste, in het lgemeen zal het niet van in- loed zijn op de hoogte van e rijksbijdrage. Maar Deet- an heeft het alleen over 'in rincipe mogen ze zelf een eservepot van dat geld ma- en' en dan weet je het maar ooit. Eigenlijk zijn de instituten lechts zeker van twee din- en: er komt een nieuwe wet r start een operatie schaal- ergroting. En dat lijkt meer an het is, want er blijven nog genoeg onzekerheden over. Zolang die niet zijn weggenomen, blijft het ho ger beroepsonderwijs tussen droom en werkelijkheid in zitten. olitici na hun carrière op het aide (bij)baantjes in het be- ud-politiei grossieren als het tee bijvoorbeeld is daar een oorzitter van de Raad van en, daarnaast is hij ook 'ge- st 12 bedrijven. el hem dat oplevert: de belo- essanen, een van 'zijn' be den per jaar. Zijn commis- edietbank levert hem bijna je winst. het bedrijfsleven hebben ge- Van den Brink, die 11 com- ter en oud-president van de 6 maal commissaris en oud- e top van zes bedrijven ge- is behalve eerste man bij de astens 5 andere ondernemin- SER, oud-CHU-politicus De en. ïaal oud-KVP en CH-politici nacht zitten. Ook de VVD'ers iken van oud-minister Lang- :eft. Hij wordt echter ruim- nister Witteveen, die in bin- aantal heeft vergaard. [elfde namen, die men tegen- irapperhaus, prof. Van der oud-minister Bogaers, alle- t, daar spant mr. Biesheuvel n. Piet de Jong zit in de top an volledig. En het betekent bij het bedrijfsleven in trek vooral in de CDA- en VVD- en. itici, al dan niet meer actief, ing van commissarissen door sraad en de aandeelhouders, n. leeld advies uitbrengt lijkt de fstapt van de benoeming van e zittende commissarissen. Zeer informatief en ook eens wat anders dan inter nationale of nationale poli tieke en sociaal-economische ellende is De Tijd, waarin een beeld wordt geschetst van de 'zwartekousenker- ken' in Nederland, de talrij ke genootschapjes en ge- meentetjes die zeer zwaar in de protestantse leer zijn en door andersdenkenden dan ook met veel bevreemding worden bekeken. HAAGSE POST besteedt veel aandacht aan de ge ruchten, samenzweringen en fantasieën rond het vertrek van Joop den Uyl als leider van de PvdA. Een onder werp, dat zeker in de PvdA volop taboe is. Temeer daar eigenlijk niemand weet óf Den Uyl wel weg gaat. VRIJDAG 16 MAART 1984 T28 PAGINA 3 fiend? oefende ware terreur uit Van ome redactie binnenland ^SCHEDE - In Enschede zijn vijftig jonge nd in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar jangehouden, die zich in de tweede helft van JH33 hebben schuldig gemaakt aan in totaal 520 inbraken, diefstallen en vernielingen. Ze stalen voor zo'n twee ton aan video-ge- luidsapparatuur, andere goederen en geld. Ze richtten voor ongeveer hetzelfde bedrag aan vernielingen aan. [je vier hoofdverdachten (20,19,17 en 15 jaar oud) zijn op last van j ustitie in verzekering ge steld. Dit heeft de Enschedese politie donder dag bekendgemaakt. De jongelui, die in groepjes van wisselende samenstelling opereerden, voerden in bejaar den- en ziekenhuizen een ware terreur uit. Ze braken in op klaarlichte dag en namen in het bijzijn van hoogbejaarden en ernstig zieke mensen onder meer portemonnees en kostbare goederen weg. Sommige ouderen voelden zich zo bedreigd dat ze hun huis verlieten en bij kinderen gingen wonen. De jongeren plunder den in winkels kassa's, haalden geld uit scho len en auto's. Oude vrouwen werden van tasjes beroofd. Op de hoofdverdachte na zijn de aangehou den jongelui voor het merendeel scholieren die tot nu toe niet in aanraking met de politie zijn geweest. De politie zegt dat uit onderzoek is gebleken dat veel van deze jongelui afkomstig zijn uit ontwrichte gezinnen of kinderen zijn van ouders die allebei buitenshuis werken. Ouders bleken veelal niet op de hoogte te zijn van de criminele activiteiten van hun kinde- De jongens waren meestal in de vooravond actief, maar het kwam ook wel voor dat zij el kaar 's-nachts wakker maakten en op dieven pad gingen. Het begon als stoerdoenerij zoals klein vandalisme. Maar gaandeweg werden de jongens door de hoofddaders aangezet tot ern stige feiten. Hierbij kwam het voor dat zij werden gechanteerd. Winkelsluiting DE Emancipatieraad zou het niet wenselijk vinden als ge meenteraden de bevoegdheid krijgen de avondsluitingstijd ran winkels op zeven uur te stellen. Een latere sluitingstijd dan 18.00 uur is nadelig voor vrouwen die in winkelbedrij ven werkzaam zijn, zo meent de raad. DIVOSA DE Vereniging van Directeu ren van Overheidsorganen voor Sociale Arbeid (DIVOSA) vindt dat het plan van staats secretaris De Graaf om voor mensen met een bijstandsuit kering een eigen risico van 171 gulden in te voeren in de ver goedingsregeling voor bijzon dere uitgaven, niet mag door- Computers DE leden van de Vereniging van Computer Service- en Software Bureaus (COSSO) hebben in 1983 een gezamen lijke omzet behaald van 838 miljoen, wat 10 procent meer was dan in 1982. De groei was lager dan in 1982 (plus 14 pro cent). DEN HAAG - Begin volgende week, waarschijnlijk woens- zullen ongeveer tien lraanse soldaten in Nederland aankomen, die door chemische strijdgassen van Irak zijn ge wond, aldus de lraanse am bassadeur in Den Haag. Waar de gewonden ver pleegd zullen worden is nu nog niet bekend. Ongeveer 30 lraanse gewonden worden al verpleegd in ziekenhuizen in Oostenrijk, Zweden, Frank rijk, Zwitserland, Engeland en Japan. Volgens de behande lende artsen vertonen zij symptomen die wijzen op aan raking met mosterdgas en mi- cotoxine (gele regen). en WW WAO naar 75 pet. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het Christelijk Nationaal Vak- verbond(CNV) is voorstander van het gelijk schakelen van de uitkeringen voor werkloos heid en arbeidsongeschiktheid op 75 procent van het laatstverdiende loon. De WAO-uitkering moet echter zo nodig doorlopen tot aan het pensioen, terwijl de WW-uitkering slechts een jaar of vier op 75 procent zou kunnen blijven, al dus het CNV. Mensen die langer werkloos blijven, zouden een uitkering op bijstandsniveau moeten krijgen zonder vermogen stoets, zodat het risico van het zogenaamde opeten van het eigen huis verdwijnt. Volgens het CNV is een werkloosheidsuitkering van 75 procent tot aan het pensioen niet haalbaar omdat de finan- (i WIM KOK, al elf jaar voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging houdt het langzamerhand voor gezien. Hij wordt genoemd - 'allemaal speculaties', aldus Kok - als een van de kandidaten voor de opvolging van Den Uyl, die al lang niet meer Je onbetwiste politieke leider van de PvdA is, maar zelf zou hij in kleine kring meer belangstelling hebben laten blijken voor een mi nisterspost in een volgend kabinet. Wanneer hij terugtreedt bij de FNV is nog niet precies bekend. Zijn opvolger zou echter al klaar staan Hans Pont, de vice-voorzitter van de ambtenarenbond Ab vaKabo, tijdens de recente ambtenarenstaking de koele tacticus achter de opvliegende Van der Scheur. Met de benoeming van Pont tot leider van de grootste vakcen trale lijken de ambtenaren de strijd om de macht in de vakbewe- 9'ng in hun voordeel beslist .te hebben. Zeker is dat echter nog "rat. Het schijnt in de bedoeling te liggen Stekelenburg van de In dustriebond FNV als vice-voorzitter naast Pont te plaatsen om zo doende een machtsevenwicht te creëren tussen de (soms haaks op elkaar staande) belangenbehartiging van werknemers in de collectieve sector en in de bedrijven zoals die gepraktiseerd w°rdt door de twee grootste bonden van de FNV, de AbvaKabo Industriebond. Binnen de FNV schijnt men zich over 'de opmars van de amb- 'enaren in de vakbeweging' weinig zorgen te maken. Daarbuiten tobben echter de berichten over de op handen zijnde promotie J® Pont menige wenkbrauw doen fronsen. Prof. van der Grinten ^oorbeeld, de architect van het kabinet Van Agt-Wiegel, noem- Johet in Trouw' een 'zeer ongelukkige ontwikkeling' als iemand ran de AbvaKabo voorzitter van de FNV zou worden. De Nij meegse hoogleraar die deze week na 32 jaar afscheid neemt als k'oonlid van de SER, het belangrijkste adviesollege van het be- arijfsleven voor de regering op het gebied van sociaal-economi- vcne aangelegenheden, benadrukt dat ambtenaren en werkne mers in het bedrijfsleven in totaal verschillende posities verkeren on tegengestelde belangen hebben. Daarom ziet hij 'de steeds Paar toenemende invloed' van de ambtenaren in de vakbewe- 8j"9 met lede ogen aan. Pont zou als voorzitter van de FNV auto matisch zitting hebben in de SER. Daar klopt niets van, vindt Van oer Grinten, 'sinds wanneer vertegenwoordigen ambtenaren het bedrijfsleven?'. De afgelopen maanden zijn de tegenstellingen waarop Van der «finten doelt, een paar keer duidelijk aan het licht getreden dan ™el zo goed en zo kwaad als mogelijk was met de mantel der lief- ja bedekt. Er is zelfs over een scheuring gesproken tussen de ambtenarenbond en de rest van de FNV. Prof. Van der Grinten '0|J M'n afsplitsing een goede zaak vinden. Bij de FNV denkt men daar anders over. Een afscheiding zou de FNV in geweldige panciële problemen brengen en haar sterk aan macht en in goed doen inboeten. In het belang van de FNV zou Kok misschien het beste nog eni- tijd kunnen aanblijven: om de nieuwe bestuurders voor zover Jaig het besef bij te brengen dat zij de belangen van alle werk sters dienen te behartigen en niet slechts van een deel van hen com de uiteenlopende visies binnen de FNV weer zoveel moge- hft0nder noemer te brengen. Vooral in deze tijd kan de vak- lvoninn zich neen nnrlerlinn nekraUool vernnrlnvan ciën daarvoor ontbreken. Het CNV wil bij de hoogte van de uitkeringen geen onderscheid maken in leeftijd en arbeids verleden. Dit staat in een discussieno ta over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid, die het CNV donderdag in Utrecht presenteerde. CDA- fraactievoorzitter De Vries noemde het CNV-plan giste ren al onhaalbaar omdat de belasting- en premiedruk te hoog zouden worden. De nota is de inbreng van de christelijke vakcentrale in de Sociaal Economische Raad (SER). Dit adviesorgaan van werkgevers en werknemers is door de regering om advies ge vraagd over de herziening van het stelsel van uitkeringen. Het CNV vindt het, afgezien van de financiële problemen, ook principieel geen goede zaak om werkloze mensen zo nodig tot hun pensioen een uitkering van 75 procent te ge ven. De FNV is wel voorstan der van een WW-uitkering die desnoods tot het pensioen doorloopt. Het CNV verwacht dat een verlaging van de WAO van 80 naar 75 procent tot een bespa ring zal leiden van ongeveer 900 miljoen gulden per jaar. Dit premiegeld moet niet voor bezuinigingsplannen van het kabinet worden gebruikt, maar voor de nieuwe werk loosheidsuitkering van 75 pro cent. Wel zal er op die uitke ring gekort moeten worden als bijvoorbeeld de partner een apart inkomen heeft. Voor de toetreding tot de nieuwe WW-regeling gaat het CNV uit van de huidige refer te-eis, te weten 130 gewerkte dagen in de 12 maanden voor afgaande aan de werkloos heid. De christelijke vakcen trale vindt dat de extra eisen die hier worden gesteld aan jongeren, moeten vervallen. Ook de gelijkberechtiging van de vrouw zal in de nieuwe re geling gestalte moeten krijgen, waarbij de kosten uit de belas tingen betaald moeten wor- den.Schoolverlaters en ande ren die niet aan de referte-eis voldoen dienen op de oude bij standsuitkering aangewezen te blijven. Het CNV vindt dat vakbon den en werkgevers de vrijheid moeten houden om zelf boven wettelijke aanvullingen op de WW en WAO-uitkeringen af te snreken Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Rijksdienst voor het Wegverkeer wordt een centrale vraagbaak voor de politie, die daar in één keer kan zien of een auto verzekerd is, geldig geregistreerd staat en of de technische staat goed is. Daarnaast moet de politie eenvoudiger dan nu na kun nen gaan of de bestuurder van een auto een rijbewijs heeft en of die een ontzegging van de rij bevoegdheid heeft. Met deze adviezen van een ambtelijke werkgroep heeft de minister raad inmiddels ingestemd. Aan de uitvoering, die ook een stroomlijning van de wet geving vergt, wordt nu ge werkt. Dit blijkt uit een geza- menlij ke bekendmaking van het ministerie van Binnen landse Zaken en van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. DIT tafereeltje is te zien op de Hiswa-ten toonstelling die van daag in de RAI in Am sterdam begint. Blij kens cijfers van de His wa is de verkoop van dure jachten en zeilbo ten weer flink aan het toenemen. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Het taxi vervoer loopt steeds verder te rug. Dat blijkt uit een onder zoek van de Koninklijke Ne derlands Vereniging van Transport Ondernemingen. In sommige steden is zelfs sprake van een schrikbarende terugloop. In de periode '82-'83 bedroeg die meer dan tien pro cent. Het onderzoek is gehou den in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Zwolle, Eind hoven, Hilversum, Schiedam, Vlaardingen, Leeuwarden, Groningen, Breda en Den Hel der. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het grootwinkelbedrijf Vendex In ternational gaat evenals het Limburgse confectiecon- cern Macintosh (Superconfex) een keten van goedko pe kledingwarenhuizen opzetten in Nederland onder de naam Kien Kleding. Mactintosh opende gisteren zijn twaalf textielsupermark ten waaronder een in Etten- Leur. Kien Kleding heeft in middels zaken geopend in on der meer Goes, Drachten, Maastricht en deze week in Zwijndrecht. De stap van Vendex (Vroom en Dreesmann, Edah en Kreymborg) betekent het be gin van een ongetwijfeld felle concurrentieslag met Macin- tosh.Zowel Vendex als Macin tosh claimen dat de kleding, die zij in deze zaken verkopen, ten minste twintig procent goedkoper is dan die in de tra ditionele winkels. Bij Macintosh reageerde men gisteren overigens vrij laconiek op het door Vendex in gang gezette tegenoffensief. Directiesecretaris Wolf van Edah, de werkmaatschappij van Vendex International waarbinnen Kien als zelfstan dig onderdeel is onderge bracht, ontkende gisteren ove rigens dat de start van Kien Kleding bedoeld is als een re actie op de Supercponfex-za- ken van Macintosh. „We zijn beiden alleen in hetzelfde gat in de markt gesprongen". Textielfraude DE rechtbank in Amsterdam heeft donderdag tien mensen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van twee maanden voorwaardelijk tot twee jaar en acht maanden onvoorwaardelijk wegens overtreding van de in- en uit voerwet of medeplichtigheid daaraan. Daarbij werden boe tes opgelegd variërend van vierduizend gulden tot een ton.Drie verdachten werden vrijgesproken. Allen werden veroordeeld wegens hun aan deel in een grote textielfrau- dezaak, waarbij de nettowinst van de organisatie wordt ge schat op een kleine 19 miljoen gulden. De fiscus claimt van de twee hoofdfiguren in deze zaak, ruim dertig milioen gulden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/HILVERSUM - Bij Foster Parents wordt niet met geld gesmeten noch is er sprake van buitensporige kosten. Zowel Nieuwe Revu ais VARA- Konsumentenman Frits Bom hebben een aanwijsbaar onjuist beeld geschetst van het reilen en zeilen van Foster Parents Plan Nederland. Het verlies van 5.000 'pleeg ouders' is geheel te wijten aan de 'onbillijke, agressieve en suggestieve' publicaties van Nieuwe Revu en met name van de Konsumentenman. Dat concludeert de commis sie van onderzoek onder lei ding van oud-minister dr. J. van Kemenade. Volgens de commissie hoort FPP absoluut niet in de beklaagdenbank thuis. Op verzoek van de aange vallen FPP heeft deze com missie - overige leden zijn de oud-ministers De Gaay Fort man en mevr. Klompé alsmede Sandberg, oud-hoofdredac teur Het Parool - sinds begin februari de geruchtmakende affaire onderzocht rond deze stichting die thans nog altijd 100.000 Nederlandse 'pleegou ders' telt en die zich interna tionaal al ruim 45 jaar bezig houdt met financiële adoptie van hulpbehoevende kinderen in de Derde Wereld. In het gisteren uitgebrachte verslag verwijt de commissie beide media te lichtvoetig te zijn omgesprongen met de problematiek van 'lange af stand-adoptie'. Beide zouden te zeer uit zijn geweest op een 'sappige affaire'. Foster Parents Nederland krijgt van de onderzoekscom missie een onvoldoende voor de wijze waarop het bestuur zich heeft opgesteld tegenover de aanvallen. De 'krampachti ge, soms zelfs arrogante' reac ties van FPP hebben de irrita tie bij Frits Bom en Nieuwe Revu alleen maar vergroot. Hiermee wekt het FPP-be- stuur de indruk niet goed raad te weten met kritiek. Naast de aanbeveling meer aandacht te besteden aan haar 'public relations' krijgt Foster Parents Nederland ook het dringende advies snel een ein de te maken aan zijn twee slachtige werkwijze. Enerzijds blijft FPP vasthouden aan de individuele relatie tussen 'kind' en 'pleegouders, terwijl in de praktijk de hulpverle ning zich richt op de (dorps) gemeenschap. Vooral de kost bare, tijdrovende briefwisse ling is volgens de commissie rijp voor wijzigingen. Onmiddellijk na het vrij ko men van het onderzoeksver slag hebben zowel VARA- Konsumentenman als het Co mité Verontruste Pleegouders Foster Parents felle kritiek geuit op de rapportage. Tegen- rapporten zijn in het vooruit zicht gesteld. ■A j i/ y 15 Merijn is ziek Voor vertrek naar Nederland DEN HAAG - De vier Pa poea's, die woensdag uit Indo nesië in Nederland zijn aange komen, hebben voor hun ver trek op de Nederlandse am bassade in Djakarta een ver klaring ondertekend waarin ze beloven zich te zullen ont houden van activiteit die schade kan berokkenen aan de internationale betrekkingen van Nederland. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dit bevestigd. Volgens de woord voerder heeft de regering de verklaring aan de Papoea's voorgelegd in verband met hun politieke achtergrond. De Papoea's zochten ruim twee weken geleden hun toevlucht tot de Nederlandse ambassade in Jakarta in verband met re cente gebeurtenissen op Irian Jaya, het voormalig Neder lands Nieuw-Guinea. De vier Papoea's vluchtten begin maart de ambassade in nadat ze een verklaring had den afgegeven aan de commis sie van Buitenlandse Zaken van het Indonesische parle ment. Daarin protesteerden ze tegen militaire maatregelen jegens de Papua-bevolking op Irian Jaya. Maar de verkla ring werd doorgespeeld aan de Indonesische militaire inlich tingendienst die de vier Pa poea's vervolgens volgde. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook klei nere vrouwen kunnen voortaan bij de gemeen tepolitie in dienst treden. Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft de lengte-eis ver laagd van 1,65 naar 1,60 meter. Dit blijkt uit een brief die de bewindsman heeft gestuurd aan de burge meesters van gemeenten met gemeentepolitie. De formele lengte-eis van 1.65 meter werd vorig jaar vastgelegd. Inmid dels is echter gebleken dat 30 procent van de vrouwen niet aan deze eis kan voldoen. Bij de man nelijke bevolking blijkt nog geen 10 procent niet aan de lengte-eis voor de politie te kunnen vol doen. AMSTERDAM (ANP) - De politie zal de 150.000 gulden die za terdag 25 februari uit een kluis van het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht in Amsterdam zijn verdwenen, aan de eigenaar terugbetalen. Het verdwenen geld behoorde toe aan een man die daags te voren was aangehouden op verdenking van handel in heroïne. In totaal waren acht politiemensen in het bezit van een sleutel van de kluis, onder wie enkele wachtcommandanten. (ADVERTENTIE) Onvergelijkbaar. CigarrosAutenticos La Paz wilde Havana, puur tabak, per 5,10,20 en 50 stuks, 55 ct. per stuk. n na,. rriT-iiiüïi LA PAZ MAAKT UITSLUITEND HOOG TOT ZEER HOOG GEKLASSEERDE PUUR NATUUR SIGAREN VAN Kl.F.INE C1GARR1LLOS TOT LANGE CORONAS. VAN WILD TOT HET MEEST VERFIJND. JAVA, SUMATRA, BRAZIL OF HAVANA: IN ELK FORMAAT EN TYPE STAAT LA PAZ VOOR AMBACHTELIJKE ZORG EN DE ZUIVERSTE TABAKKEN.

de Stem | 1984 | | pagina 3