*r Kelly wint Iers onderonsje Oosterbosch bekroont solo met zege Oranje bezorgt Denen ontluisterende nederlaag :-$& - f i ■U||H Edberg kegelt Kriek uit toernooi Ahoy Ienzen. RUS EN PRESTATIE. Winst FC Twente Voorsprong Kasparov issie. de ruimste familiebolide de nieuwe, nu al sukses- *en er óók zijn. Hieuwde Fiat Argenta p het gebied van komfort laat u graag kennismaken w keuze. BBEJO Rijvers: 4Goed voor de concurrentie in selectie' 'V T':L' Standard klopt SK Beveren EERSTE DIVISIE A55 v I 3Ü i L as/ _i? 4* «IÏ ft TOT*-7| JII ELDT ALLEEN VOOR FIAT PERSONEN- DE FIAT UNO DIESEL EN DE BEPERKT IG EN PRIMA. ONDER DE NORMALE VOORWAARDEN. >E PERIODE SPRAKE VAN EEN NORMALE WAARBIJ FIAT DE RENTE VOOR ZIJN VALLEN ALLE VOORGAANDE FIAT AKTIES Prijzen ine! BTW, excI. afleveringsletten. 'SEWEG 318 "VILLA NOVA", OBEDRIJF OOSTVOGELS, NIJVER' ÏIJF GEBR. V.D. ELSHOUT, IBERG B.V., MOLENSTRAAT 2, ïIJZER ZN B.V., ALVAREZ- OGELS, MOLENSTRAAT 45, Door John Hoofs VICE - De traditie bieef ook risteren intact: de snelste in jfslottijdrit op de Col d'Eze, „crd ook gehuldigd als tjndwinnaar van Parijs-Ni- tfi Voor het derde opeenvol gde jaar was Kelly de snelste klimmer op de elf ki lometer lange Turbie, een tel beter dan zijn landgenoot en Tiend Stephen Roche, ruim genoeg om de 'hattrick' vol ie maken. Als tweede renner na Merckx won Kelly drie jaar achter elkaar de 'rit naar de zon'. „Het kampioenschap van Ierland", zoals de Franse kranten het duel tegen Ro che en Kelly hadden aange kondigd, bleef tot de laatste meters spannend. Het is zel den voorgekomen in de ge schiedenis van Parijs-Nice dat er zo'n smalle marge, 12 seconden, lag tussen de nummers 1 en 2. Twaalf tel len na 1154 km. fietsen. Stephen Roche fleurde in 1981 zijn overwinning in Pa- rijs-Nice ook al op met de snelste tijd op de Turbie. De Ierse vrienden doen in wei nig voor elkaar onder. Voor de start lag er het feit dat Roche Kelly nog nooit op de Col d'Eze had kunnen ver slaan. „Wel in andere tijd ritten", wist Roche, „maar ik geef me niet bij voorbaat ge wonnen." Kelly had Bernard Hinault, lichamelijk aange slagen (gebroken rib) als concurrent voor de eindzege weggestreept. „Alleen Roche telt nog voor me. Hij is uit stekend in vorm, maar ik betwijfel of het genoeg is om mij te verslaan", zei Kelly zelfverzekerd. Dat de twee uitblinkers van Parijs-Nice zo dicht bij elkaar bleven, maakte de Ierse triomf, waarin Roche nadrukkelijk deelde, com pleet. „Vooraf had ik niet verwacht dat ik een kans zou maken om Parijs-Nice te winnen", aldus Kelly, „Maar mijn vorm is snel ge groeid en in vergelijking met vorig jaar, sta ik op het zelfde niveau. Deze keer hoop ik verschoond te blij ven van pech. Vlak na Pa rijs-Nice en voor het klas sieke seizoen in april, brak ik in 1983 bij een domme val mijn sleutelbeen en duim. Mijn topvorm kon ik niet benutten voor het winnen van een klassieker. Dat hoop ik deze keer in te halen." Van de Nederlanders ma ken Steven Rooks, vorig jaar derde op de Turbie en derde in het eindklassement, de beste tijd. Hij werd achter Kelly, Roche, Caritoux, Hi nault (die ruim een minuut op Kelly en Roche moest toegeven), Millar, Vallet, Bagot en Dietsen negende, tevens zijn positie in het eindklassement. De uitslag van het eerste gedeel te van de zevende en laatste etappe is: 1. Bert Oosterbosch (Ned) 94 km in 2.33.21 (incl. 10 sec bonificatie), 2. Jean-Luc Van- denbroucke (Bel) 2.33.40 (incl. 5 sec bon), 3. Rudy Mathys (Bel) 2.33.45 (incl. 2 sec bon), 4. Kim Andersen (Den) 2.33.47, 5. Peter Hofland (Ned, amateur), 6. Eric Vanderaerden (Bel, Post), 7. Sean Kelly (Ier), 8. Jean-Philip- pe Vandenbrande (Bel), 9. Mo desto Urrutibeazcoa (Spa), 10. Claude Criquielion (Bel) allen dezelfde tijd 2.43.47 De uitslag van de individuele tijdrit, het tweede deel van de zevende en laatste etappe, is: 1. Sean Kelly (Ier), 11 km in 20.41,45, 2. Stephen Roche (Ier) 20.42,87, 3. Eric Caritoux (Fra) 21.43,79, 4. Bernard Hinault (Fra) 21.44,66, 5. Robert Millar (Sch) 21.54,22, 6. Bernard Valle. (Fra) 21.56,41, 7. Jean-Claude Bagot (Fra) 21.58,39, 8. Raimund Diet- zen (Wdl) 21.58,52, 9. Steven Rooks (Ned) 22.00,22,10. Phil An derson (Aus) 22.01,10, 11. Michel Laurent (Fra) 22.02,41, 12. Jean- Mary Grezet (Zwi) 22.04,71, 13. Frederic Vichot (Fra) 22.05,90,14. Gerrie Knetemann (Ned) 22.06,45, 15. Guy Nulens (Bel) 22.43,93. Eindklassement: 1. Kelly (Ier) 29.41.50, 2. Roche (Ier) op 12 se conden, 3. Hinault (Fra) op 1.46, 4. Laurent (Fra) op 2.35, 5. An derson (Aus) op 2,57, 6. Millar (Eng) op 3.39, 7. Vichot (Fra) op 3.39, 8. Caritoux (Fra) op 4.01, 9. Rooks (Ned) op 4.11, 10. Bagot (Fra) op 4.23,11. Nuilens (Bel) op 6.20, 12. Grezet (Zwi) op 6.29, 13. Lubberding (Ned) op 6.49, 14. Vandenbroecke (Bel) op 8.10, 15. Chappuis (Fra) op 8.14, 16. Kne temann (Ned) op 8.27, 25. Eddy Sean Kelly: voor de der de maal winnaar Parijs- Nice. -FOTO ANP Pianckaert (Bei) op 12.41. 37. Lammertink (Ned) op 20.48, 41. Oosterbosch (Ned) op 22.41, 43. Van der Steen (Ned) op 23.32, 55. Schur (Ned) op 29.55, 63. Vande raerden (Bel) op 33.16, 70. Hof land (Ned) op 40.24, 74. Kleine (Ned) op 43.33, 83. Takens (Ned) op 55.33, 88. en laatste Klein (Ned) op 1.10.11 Door John Hoofs NICE - Bert Oosterbosch heeft de wissel te elfder ure van de Post-ploeg naar Parijs-Nice gistermorgen tot een perfecte gemaakt. De rossige Braban der tilde de zegescore van Pa nasonic in de Franse ritten- wedstrijd naar 50 procent, met een solo van 7 kilometer in het eerste deel van de zevende en laatste etappe. Van de tien ritoverwinnin- gen die er in Parijs-Nice te ra pen vielen, gingen er vijf naar Panasonic: sprinter Eddy Pianckaert won twee keer, Bert Oosterbosch ook en het complete team won de ploe gentijdrit. Voeg daarbij drie dagen het bezit van de leiders- tok Kees Rijvers pakt goed uit door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Het Nederlands voetbalelftal heeft gisteren met een 6-0 zege op Denemarken ongeslagen afscheid genomen van het interland-seizoen 1983-1984. De winst van een allerminst briljant Oranje op de Scandinavische deelnemer aan de eindronden van het Europees kampioenschap, was verdiend. Veel gewicht er aan de uitslag niet gegeven worden. Daarvoor was dit Deense team te zwak. Reeds voor aanvang konden vraagtekens gezet worden bij de status van het duel. Beide landen misten maar liefst zes basisspelers. Oranje kon niet beschikken over Van Basten, Vanenburg, Valke, Boeve, Er- win Koeman en Willy van de Kerkhof. Bij de Denen ontbra ken Rasmussen, Berggreen, Mortten Olsen, Lerby, Arne- AMSTERDAM - De toegeno men concurrentie binnen de selectie en de scherpte van de drie Oranje-aanvallers, dat waren voor Kees Rijvers de 8'ote lichtpunten van de zo succesvol verlopen confronta tie met de Denen. De kleine bondscoach bleef ingetogen üe moet van alles de betrek kelijkheid inzien, dat heb ik vorige week na de nederlaag 'egen de Leidse amateurs ook gedaan") maar verborg zijn goede humeur toch allerminst. Even heeft de ploeg het moeilijk gehad", aldus Rijvers, «dat was zo tussen de 10e en 'Oste minuut. Vooral de kort achter de Deense aanval spe lde Laudrup stichtte toe veel gevaar. Ik ben bijzonder tevreden dat mij n team zelf de oplossing heeft gevonden. Op c'Son initiatief bleef Frank n'jkaard wat meer hangen en aat was afdoende." Rijvers n constateren dat niemand van tweede keus - Van Tig- gelen, Kieft, Van der Gijp en Hoekstra - volledig uit de boot Was gevallen. „Het doet me v°oral deugd dat alle aanval- ers hebben gescoord. Ik ben gecharmeerd van René van ,er Gijp, dat is bekend, maar moet wel regelmatig pres sen. Als je zo kunt voetbal- en als Rene in deze wedstrijd dan dien je dat elke jettien dagen te doen. Wat im Kieft betreft waren de J-hvachtingen niet hoogge laden, maar hij heeft ook n S°ede partij voetbal laten Find ré Hoekstra speelde ais we hem kennen, pikte JJ goaltje mee en kreeg nog Paar goede kansen. De reeks kandidaten voor Oranje-shirt heeft gister- vond dus uitbreiding onder- ®an' Rijvers: „De groep van heb ^n' die 'n 8eciachten Rrijgt concurrentie en dat kuurlijk een goede zaak." over de Denen zei Rijvers 'akoniek: „Zij misten een paar ook krachten> maar dat gold voor ons. sen en Jesper Olsen. De absen tie van de laatste drie, die voor Ajax uitkwamen, was ook af leesbaar aan de publieke be langstelling. Het stadion de Meer zat nauwelijks half vol. Voor de Nederlandse bonds coach Kees Rijvers pakte de uit blessurenood geboren gok met de drie spitsen goed uit. De coach, die zonder blessures met twee aanvallers zou zijn gestart, zag Houtman en Van der Gijp elk twee keer scoren en de op het laatste moment uit Italië overgevlogen Wim Kieft de openingstreffer ver zorgen. Bovendien vond de de butant André Hoekstra de weg naar het net. Het technisch betere Oranje kon zonder zich werkelijk in te spannen in deze opgeklopte 'B-interland' zich ontdoen van de Denen, die een groepje mannen had afgevaardigd dat de indruk wekte elkaar nog nooit eerder op een voetbal veld getroffen te hebben. De grappenmakers in voetbal shirts moeten een plezierreisje op het oog gehad hebben en dat werd door een superieur Oranje moeiteloos afgestraft. De ploeg, die was samenge steld uit spelers uit zeven ver schillende competities, deed er gisteren bitter weinig aan; of schoon het verzoek tot spelen van de Denen zelf was uitge gaan. Alleen Preben Elkjaen Larsen en Michael Laudrup deden anders vermoeden. Zo ontstonden er op het middenveld en in de Deense defensie opmerkelijke defec ten waarvan het Nederlands elftal wel gebruik moest ma ken, of het wilde of niet. Nadat de sterk spelende libero Gullit in de 23e minuut volgens de door Rijvers uitgestippelde strategie de achterlijn opzocht en Kieft de openingstreffer aanbood, nam het Deense ver weer snel af. De voor zijn doen actieve van der Gijp voegde er zes minuten later een tweede treffer aan toe, die de rust stand opleverde. Na de pauze wisselde de Deense bondscoach Sepp Piontek drie spelers, maar het spel van zijn favorieten werd er alleen maar slechter op. Een van hen, HSV-wisselspeler Allan Hansen, stond nog geen tien minuten in het veld, of hij bood Houtman een niet te mis sen kans: 3-0. Vijf minuten la ter was er voor de matige Kjaer in het Deense doel op nieuw geen redden aan, toen de Denen Hoekstra over het hoofd gezien hadden na een voorzet van van der Gijp: 4-0. In de slotfase was de EK- ganger geheel rijp voor de sloop. Houtman en van der Gijp (de laatste uit een straf schop) gaven de Denen nog twee nadenkertjes mee voor het eindtoernooi in Frankrijk. ec r- '5 iFr i'W.' trui (Oosterbosch en Lammer tink) en het spreekt voor zich dat Peter Post als een tevre den man rondstapte in Nice. „Een uiterst voordelige switch", vond hij, „wat valt er nog meer te wensen?" Ooster bosch bracht het totale aantal Post-zeges dit seizoen op 17, een aantal waar de andere formaties bij lange na nog niet aan toe zijn. „Ja", lacht Post, „tegenwoordig ben ik al snel tevreden". De ritzege van Bert Ooster bosch in Nice, zijn tweede na de winst in de proloog vorige woensdag in Parijs, was er weer zo een die de volgers ver bijsterde. Op de perfect geas falteerde promenade langs de Middellandse Zee, met steeds een bulderende wind op kop, ging Oosterbosch in zijn eentje het gevecht aan met het com plete peloton. Oosterbosch de marreerde met Nice in zicht en kreeg de Belg Mare Dierickx als waakhond mee. „Hij wei gerde een meter kopwerk te doen", vertelde Oosterbosch, „en dus heb ik hem even op het kantje gezet. Hij is er gelijk afgewaaid." De Waal Claude Criquielion was de tweede die probeerde Oosterbosch te vol gen, maar op het moment dat hij nog zat uit te hijgen van zijn inspanning, demarreerde Oosterbosch opnieuw en Cri quielion was gezien. „Ik had er geen enkele behoefte aan om een meerijder op sleeptouw te nemen", verklaarde Ooster bosch, „geen meter rijden en wel winnen. Nou, dat zag ik niet zo zitten". Oosterbosch kon nooit meer dan 200 meter uit de greep van het jagende peloton komen. Ploegleider Post: „Er is enorm hard achter hem gereden. Al lemaal wilden ze nog even dat ritje winnen, maar Bert hield op een ongelofelijke manier het hele pak achter zich." Oos terbosch draaide tegen de wind steeds versnellingen van 53x14 en zelfs 13. „Ik heb er ge woon een privétijdritje van gemaakt", grijnsde hij met grote voldoening. „Het waaide ontzettend en dat mag ik graag. Wind is mijn weertje, dan voel ik mij prima. BRUSSEL - Standard Luik heeft woensdagavond de eer ste wedstrijd in de halve fina les van de strijd om de Belgi sche beker winnend afgeslo ten. Op eigen veld versloeg Standard de koploper in de competitie Beveren met 2-1. In de tweede halve finale nam AA Gent twee doelpunten voorsprong op Lierse SK (3-1). Voor de competitie werd de inhaalwedstrijd Waterschei - Cercle Brugge gespeeld. Wa terschei won met 1-0. Door Leon Krijnen ROTTERDAM - De eerste grove verrassing bij het ABN-tennistoernooi in Rot terdam heeft gisteravond plaatsgevonden. De 18-jari- ge Zweed Stefan Edberg, on geplaatst en door de organi satie op het laatste moment voorzien van een wild-card, kegelde de nummer vijf van het toernooi, 'Jerommeke Kriek', in twee sets uit het hoofdtoernooi. Edberg, vorig jaar de tweede junior in de geschie denis die een 'Grand Slam' op zijn naam bracht, hij won toen zowel de juniorentoer- nooien van Roland Garros, Wimbledon, Flushing Mea dows en Melbourne, is een van de weinige Zweden die regelmatig aan het net pleegt te verschijnen. Tegen zijn krachtige serveer- en volleyspel bleek Kriek dit maal niet opgewassen: tweemaal 6-3 was het resul taat. Zodat Edberg voor de tweede maal in Rotterdam het gelijk van de organisatie bewees door met zijn wild card, die hij overigens tot zijn eigen verrassing kreeg, al twee maal tot winst te ko men. Het publiek ging daarna eens lekker zitten voor het eerste optreden van pu bliekstrekker Jimmy Con nors. Een snipverkouden Jimmy Connors: „Ik heb het raam in het vliegtuig open laten staan", verklaarde hij na afloop tijdens een korte, maar niet van humor ge speende persconferentie. Connors won de eerste set op zijn gemakkie door op 5-3 de service van Teacher voor de tweede maal te breken, maar kwam in de tweede set nog een beetje in de proble men, toen hij op eigen voor deel en 5-2 zijn eerste matchpoint verknolde. Dat deed hij twee games later nog een keer op 5-4, waarna Teacher zowaar nog een tie break uit het vuur wist te slepen. Ook in die tie-break, waarin Connors weer eens bewees over de beste servi ce-return ter wereld te be schikken, sneuvelden er op 6-2 nog diverse smakelijke matchpoints voordat de ver lossende 7-4 en daarme 7-6 in games op het scorebord verscheen. Connors verklaarde na afloop geen problemen te hebben gehad met het ge roezemoes in Ahoy. Hij had meer moeite met sommige vragen die hem na afloop op de obligate persconferentie werden gesteld: „Het is niet mijn taak om te onthouden hoe vaak ik van Teacher ge wonnen heb. Dat is jullie werk", aldus een hoestende en proestende Connors tot de verzamelde vaderlandse sportpers. „Het is mijn taak om zo goed mogelijk te ten nissen en jullie moeten maar onthouden van wie en waar ik gewonnen heb. Zo gaat dat nou eenmaal." Ivan Lendl kwam gisteren niet in actie, maar dat had hij liever wel gedaan, gezien de manier waarop hij als een etalagepop werd gepre senteerd tijdens een gezelli ge ontvangst, op poten gezet door de multinational in ko pieerapparaten onder wiens vlag hij de wereld afreist. Lendl moest per se met alles en iedereen op de foto, in cluis Koen 'Kampioen' He- henkamp, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond, de pu pillen van de tennisschool van diezelfde KNLTB en nog een paar dozijn anderen die er blijkbaar plezier in scheppen om vereeuwigd te worden met iemand die wat aardiger dan anderen tegen een geel balletje kan slaan. Hoe dan ook, de bevroren glimlqch van Lendl bleef ge lukkig een half uur vastzit ten, dus dat was voor de fo tografen aardig meegeno men. Uitslagen eerste ronde enkel spel: Fritz Buhning (Vst) - Pat Cash (Aus) 3-6, 6-4, 7-6 (7-5), Ke vin Curren (Zaf) - Jan van Lan- gendonck (Bel) 6-3, 6-4, Jimmy Connors - Brian Teacher 6-3, 7-6 (7-4). Tweede ronde: Anders Jarryd (Zwe) - Shlomo Glickstein (Isr) 7-6 (7-2), 6-2. Elliot Teltscher (VSt) - Joakim Nyström (Zwe) 3-6,6-0,6-3. Eerste ronde dubbelspel: Fritz Buhning/Ferdie Taygan (Vst) (3) - Mel Purcell/Robert Van 't Hoff (Vst) 6-2, 6-2 Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) (4) - Pat Cash/John Fitzgerald (Aus) 4-6,6-2,6-2. DEN HAAG - In de eerste di visie werden woensdagavond twee inhaalwedstrijden ge speeld. De uitslagen zijn: SVV - FC Twente 0-1, NEC - Veendam 2-2. Het duel SVV - FC Twente telt mee voor de derde periode. Uitslagen SW-Twente NEC-Veendam 0-1 2-2 Stand MW 22 14 7 1 35 52-25 Twente 21 15 3 3 33 53-27 Graafschap 21 11 7 3 29 43-29 Cambuur 22 11 6 5 28 36-24 NAC 22 10 5 7 25 43-39 Telstar 22 9 7 6 25 39-33 Wageningen 22 8 8 6 24 31-30 NEC 21 10 3 8 23 34-29 Den Haag 22 10 3 9 23 29-25 Heracles 23 7 9 7 23 35-34 Vitesse 22 8 5 9 21- 37-39 v.v.v. 22 6 3 13 15 29-41 Eindhoven 22 5 5 12 15 37-53 RBC 23 5 5 13 15 32-46 Veendam 21 3 8 10 14 28-43 SW 22 3 6 13 12 28-46 Heerenveen 22 2 8 12 12 30-53 VILNJOES - In de tweekamp tegen Wassili Smyslov heeft de ruim veertig jaar jongere Geri Kasparov woensdag een voorsprong genomen van 2-1. Na de tijdcontrole zag de 63- jarige oud-wereldkampioen in, dat tegen de superieure witte stelling geen verweer meer mogelijk was en gaf hij direct na het uitvoeren van de 41ste zet op. De vierde partij staat voor vrijdag op het pro gramma. Het derde duel tussen de beide Russische grootmeesters was er één van topklasse. Kas parov volgde de opzet van de eerste partij. Smyslov was kennelijk beducht voor een nieuwe huisvlijt-variant en week uit naar Da5, waardoor de tachtig jaar oude, maar weinig gebruikelijke Cam- bridge-Springs-variant van het orthodox dames-gambiet op het bord kwam. De ma noeuvre met Dd2 en Ld3 kostte Kasparov nogal wat bedenk tijd, maar het resultaat was wel dat Smislov onder druk kwam te staan. Het witte overwicht werd in het mid denspel voelbaar. Kasparov kreeg het loperpaar in handen en opende de b-lijn. Smyslovs' positie werd zo precair, dat zijn koning naar de witte vel den moest vluchten. In een po ging te redden wat er te red den viel, offerde zwart de kwaliteit, maar de compensa tie was onvoldoende. Kort na de tijdcontrole gaf Smyslov het technisch verloren staand eindspel op.

de Stem | 1984 | | pagina 9