Asperge-steken in de huiskamer Arabis wil Iral voor b Groot: troepei Win ter room Maastricht krijgt waardevolle collectie „droge mieren" VINDING TUINDER UIT ST. ODILIËNBERG DONDERDAG 15 MAART 1984 5EXTRA OP DONDERDAG5 In het Andalusische voorjaar schieten de amandelen en de criminaliteit in bloei D, HENGELEN Joannes Brugman donderdag 15 iw| INFLATIE] Tien weken dode Finse 'baart' zoon België: verom uitspraak in (jfD öaA\ Een paar minuten Spaans benauwd J.n het politiebureau van het prachtige Zuid-Spaanse Sevilla hebben ze wel toiletten, maar daar mag u als bezoeker geen gebruik van maken. In hoge sanitaire nood wordt u vriendelijk verwezen naar een bar aan de overkant van het plein. Uit voorzorg tegen terroristen zijn de toiletten in de politievesting uitsluitend beschikbaar voor personeel. Een bijzonderheid die typerend is voor Sevilla, waar de criminaliteit, na een aantal rustige wintermaanden, onder de heerlijke voorjaarszon weer even rijk maar minder fraai in bloei schiet als de amandelbomen. Van een onzer verslaggevers BREDA - Waarom ga je in een stad met zoveel schitterende gebouwen naar een saai politie bureau? Precies, om aangifte te doen van een beroving. Ons overkwam dat om een uur of 4 in de middag op de Plaza de Pilatos, een intiem pleintje waar we het mooie Huis van Pilatus wilden bekijken. Een stil pleintje tussen smalle straten dat aantrekke lijk is voor toeristen en dus, achteraf bezien, een uitge sproken domein voor de vele straatrovers die in Sevilla -maar daar niet alleen- opere ren. Het speelde zich in twee, drie seconden af. Terwijl we op een bankje zaten en een plattegrondje bekeken besloop een van hen ons onhoorbaar achter onze rug, gooide ons te gen de grond en maakte zich met één harde ruk meester van de tas die ik aan mijn schouder had en waarvan ik alleen de draagriem over hield. Eer ikzelf overeind was en mijn vrouw, met een ge schaafd en bloedend gezicht, op de been had geholpen, wa ren er enkel nog wat verbaas de omstanders te zien. Het had allemaal veel slech ter kunnen aflopen, bedenk je nadien, maar als je je na enige ogenblikken realiseert wat er is gebeurd en dat je ver van huis in een vreemde stad staat zonder geld en zonder pas poorten, dan heb je het wel even Spaans benauwd en dan ben je op slag beroofd van dat goede gevoel van een zonnige voorjaarsvakantie. Dat wel! Vijf uur Ik zal u niet vermoeien met een verhaal over de gang die je na zo'n gebeurtenis hebt te gaan: eerst een ziekenhuis, dan het Nederlandse consulaat en dan het politiebureau. Een tocht die alles bij elkaar zo'n vijf uren vergde en die er voor zorgde dat we pas om 9 uur 's- avonds hongerig en doodver moeid weer in ons hotel terug waren. Wel moet ik mijn ver wondering kwijt over het feit, dat in een stad met ruim 600.000 inwoners en met zoveel toerisme bijna geen politie agent te vinden is die iets an ders spreekt dan Spaans. En ook in het ziekenhuis moest gezocht worden naar een arts die een beetje Engels kende. Over de hulpvaardigheid van de politie geen kwaad woord. In een toevallig passe rende overvalwagen -maar een koetsje is leuker!- zijn we door een groot deel van Sevilla gereden, eerst naar het zie kenhuis, daarna naar het con- een koetsjer leuker dan een overvalwagen sulaat. Dat laatste was een verhaal op zich. Doordat we in eerste instantie bijgestaan waren door een man die enkele woorden Duits machtig was veronderstelde onze politiechauffeur dat wij Duitsers waren en hij reed ons dan ook prompt naar het Duit se consulaat. Toen we hem duidelijk hadden kunnen ma ken dat we Nederlanders wa ren werd het een stuk moeilij - ker. Een kwartier lang werd er een mobilofoongesprek ge voerd met het politiebureau en dat leverde althans op, dat de man wist in welke buurt hij moest gaan zoeken. En daar vond hij, dank zij een buurt bewoner, het goede adres. Een adres dat we niet gauw zullen vergeten. Evenmin als de naam van mevrouw Trudie Flores, een dame van het con sulaat die ons op een aller- charmantste manier met raad en daad terzijde heeft gestaan. Van haar hoorden we overi gens, dat er zich de week tevo ren 7 Nederlanders op het con sulaat hadden gemeld die op straat beroofd waren. En toen we er nauwelijks in de wacht kamer zaten kwam er een an der Nederlands echtpaar bin nen, dat, een "kwartier in Se villa zijnde, op dezelfde ma nier en vrijwel op dezelfde plaats als wij beroofd was. Geen tas De dag erna meldden zich twee meisjes aan het consu laat met een eender verhaal en werd ook een tweede echtpaar uit ons reisgezelschap door straatrovers besprongen. Er is in Andalusië, ook aan de Costa del Sol, zo werd ons verzekerd, maar één manier om min of meer veilig over de straat te lopen: alles wat je bij je wilt hebben -hotelkamers zijn evenmin veilig- moet je on zichtbaar in en onder je kleren verstoppen en je moet vooral geen tas dragen. Je moet dui delijk zichtbaar lege handen hebben. 's-Avonds in het politiebu reau kregen we tot onze ver wondering onze kapotte tas terug. Zonder geld, maar wel mét onze paspoorten, die, zeg gen ze, op de zwarte markt toch zo'n 2.000 per stuk waard zijn. Daar maak ik uit op, dat wij onder handen zijn genomen door een kruimeldief wie het alleen om contant geld te doen was. En dat is -even afgezien van het toenemende drugsgebruik- te rijmen met de armoede in Zuid-Spanje. Andalusië heeft geen indus trie. Andalusië moet het heb ben van de landbouw en -ze ker aan de kust- van het toe risme. Werkloze mannen In ieder dorp zie je, alsof je door de bijbel wandelt, op het marktplein groepen werkloze mannen staan, wachtend op het moment waarop een van de grootgrondbezitters voor een dag of een paar dagen te gen een mager loontje mensen nodig heeft in zijn uitgestrekte boomgaarden met olijven en amandelen. Sevilla, een stad die met haar kathedraal, met haar moorse erfenis zoals het Alca zar en de oude wijk Santa Cruz en met haar schitterende Spaanse plein andere steden als Granada en Córdoba naar de kroon steekt. Jammer datje je ogen zo nodig hebt om op andere dingen te letten. En jammer dat je althans de eerstvolgende dagen geen mens meer vertrouwt. 'E tot voor kort nog laatste dagen van het visseizoen (nu mag na 15 maart worden doorgevist met de gewone hengel, mits uw vereniging dat toestaat of op openbaar water) stonden bij veel zoet waterhengelaars in het teken van activiteit. Nog even gauw werd een mooie dag meege pikt om te vissen, daarna de spullen opgeruimd tot het volgend seizoen. Niet voor niets kon men de laatste we ken, ondanks het barre weer, nogal' wat sportvissers gehuld in regenkleding langs de wa terkant ontwaren. Niet zo vroeg in de morgen als an ders, ook zoveel niet, maar ze waren er wel. De voornaamste oorzaak daarvan is wel de mogelijkheid tot het vangen van grote voorns. Op bepaal de plaatsen verzamelen ze zich of trekken langs op weg naar de paaigronden. Sport vissers weten dan dat mooie dagen in februari en maart bijzondere visdagen kunnen zijn. Zacht Vooral als de zon wil schij nen en de wind in het zuiden zit, vangt men ze, die winter- voorns. Zacht zijn de aanbe ten en het materiaal moet dan ook zo licht zijn dat de vis geen argwaan krijgt. Nu geen wilde rukken aan de pen, maar met een rustige bewe ging verdwijnt de zaak onder water. Kleine haakjes, een of twee maden op de haak of soms een zacht deegje, dat zijn de wapens waarmee de sportvisser zijn visdagen slijt. Prachtig zijn ze die dikke voorns, trouwens er loopt al een aardige brasem doorheen. Dat konden we ook constate ren bij een tochtje langs de Nederlandse wateren afgelo pen dagen. Het zuiden bleef wat achter in de vangst ter wijl nabij Alkmaar in het Noordhollandse kanaal met veel succes werd gevist. Nieuw Vissen op voorn en brasem in het voorheen gesloten sei- met Rien van Nunen zoen is voor alle sportvissers in Nederland een nieuwe er varing. Ook voor winkeliers die hengelsportmateriaal ver kopen. Wordt het een nat en koud voorjaar? Laat de zon zich wel of niet zien? Voor sportvissers en al wat daar mee samenhangt heel belang rijk. Ook nieuwe, behalve de ontheffing op het gesloten seizoen, is een voor Nederland vrij recente vistechniek. Het vissen met de Winkle Pieker. Dat schijnt in de buurt van Rotterdam nogal populair te wezen. Wout van Leeuwen, winkelier in die contreien, introduceerde deze eigenlijk al heel oude manier van vis sen opnieuw in Nederland, en met succes! Matchvissen, zo wel met de pen als de Swing- tip enz. alsook het nieuwe vissen met de Winkle Pieker, geeft een extra keuzemoge lijkheid om te vissen op een manier waarop men dat het leukste vindt. Niet echt nieuw, niets revolutionairs, maar gewoon meer keus! Trouwens, al die nieuwe materialen, films, boten, boe ken enz. zijn volop te aan schouwen op de Visma van 28 maart tot en met 3 april. Stekken Misschien dat veel sportvis sers van de gelegenheid ge bruik maken om eens wat nieuwe stekken te bevissen met de gewone hengel. Niet tever van huis natuurlijk dat spreekt. Verreweg de meeste uissers hengelen trouwens op minder dan 5 kilometer van huis en haard. Een klein aan tal gaat daarbij tot afstanden van iets minder dan 20 kilo meter. Slechts een heel klein groepje sportvissers van het zoete water vissen op grote af standen (voornamelijk wed strijdvissers in nationale competitie). Wie daarom dichtbij huis een goed water tje weet, moet er zuinig op zijn en kan bovendien in de komende maanden eens be kijken waar en hoe het beste gevist moet worden. Daar heeft men, zeker als een dag boek met vangstresultaten wordt bijgehouden, de ko mende zomermaanden heel veel aan.... MAASTRICHT - Prof dr J. van Boven, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit in het Belgische Leuven, heeft zijn collectie „droge mieren" aan de gemeente Maastricht ge schonken. Dit is woensdag door een woordvoerder van de gemeente meegedeeld.De schenking, die ruim tachtig dozen omvat, zal worden on dergebracht in het Natuurhis torisch Museum van Maas tricht. Aan de collectie-Van Boven wordt een hoge weten- schappelijke waarde toege kend. Het Maastrichtse mu seum is al in het bezit van een waardevolle mierencollectie, bekend onder de naam Was- mann. Met de nieuwe collectie erbij beschikt het museum over een van de belangrijkste mierenverzamelingen in West-Europa. Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Praten als Brugman slaat op rad van de tong riem gesneden lieden. En dat was Joannes Brugman als geen ander. Ook bij het dichten stond de in 1399 in Kem pen, een Rijnlands stadje, geboren volksprediker evenmin te schutteren. Wat dacht u van geestelij ke liederen als '1c heb ghe- jaecht mijn leven lanc' of 'Mit vroechden laet ons singhen'. Na eerst lector in de godgeleerdheid te zijn ge weest in het klooster dei- Franciscanen in Sint Omèr (Fr.) trok de welbespraakte minderbroeder anno 1450 door de Noordelijke Ne derlanden om er zogeheten observantenkloosters te stichten. Brugman was na melijk voorstander van het streng naleven van armoe en tucht in de kloosters. Niet alleen de 'wellust en onmatigheid' der geeste lijkheid, maar ook 'dobbe len en andere boeverij' wa ren de vrome Franciscaan een gruwel. Vooral voor zijn preken ging het volk op de knieën Even een voorbeeld. Toen anno 1463 in Gaasterlanij een wraakzuchtige buren, oorlog woedde, spoedde de prediker zich naar Fries- land. Tijdens een van zijn sermoenen toonde Brug. man zijn gehoor een kind van een vermoorde vader En zei: „Kindeke, hebt gij liefde tot den vrede, en wilt gij afstand doen van alle voornemens tot wraak over den doodslag uws va ders, wanneer gij volwas sen zijt, zoo steek tot een teken uwe regterhand op." Vanaf die dag was er weer vrede in Gaasterland, Pater Brugman overleed anno 1473 in het klooster 'Jozaphatsdal' in Nijme gen, al waar men sinds be gin 1896 een straat naar de beroemde volksprediker heeft genoemd. Volgende aflevering: Louis Braille (Van onze verslaggever) ST.-ODILIËNBERG - Verse asperge in hartje winter uit de eigen huiskamer? Ja dat kan. Dankzij een vinding van tuinder Sjef Wolters (47) uit Reutje-St. Odiliën- berg. Hij ontwikkel de een systeem dat elke huisvrouw in staat stelt minstens drie weken lang thuis bij de verwarming 'wit goud' te telen en te oogsten. Wolters heeft drie jaar moeten experimenteren alvorens hij er onlangs als eerste in Nederland in slaagde deze huiskamer asperge te kweken. Na tal van proefnemingen ont dekte Sjef Wolters dat as perge, die normaal bui tenshuis van begin mei tot 24 juni wordt geoogst, bin nenskamers het best gedijt bij kamertemperatuur in een mengsel van bloeme- naarde en mos. En het re sultaat mag er zijn. De huiskamer-asperge is vol gens Wolters zo mals dat schillen niet nodig is. Niet alleen Wolters zelf is erg enthousiast over zijn vinding, ook de groothan del staat bij wijze van spreken voor zijn bedrijf aan de Reutjesweg in de rij om het 'wonder' te aan schouwen. Die grote be langstelling is niet zo ver- wonderlij k. Wolters' huiskamer-as perge kan vanaf oktober tot april geoogst worden. „De handelaren zijn zeer enthousiast. Ik heb al enorm veel bestellingen binnen", lacht Wolters niet zonder trots. „Ik ben dan ook erg opgelucht dat het me na zoveel proeven ein delijk is gelukt". Water Drie jaar geleden bedacht Sjef Wolters, al twintig jaar kweker van asperge planten, dat het 'witte goud' ook binnenshuis ge teeld moet kunnen worden. „Als het met champig nons lukt, moet het ook met asperge lukken, dacht ik", vertelt Wolters. In zijn bedrijf ging hij aan de slag om het idee te verwezenlij - ken. „ik begon eerst te werken met water-cul tuur, een techniek die met succes toegepast wordt bij witlof". Deze aanpak mislukte. Wolters: „de stengels wer den niet dik genoeg en groeiden bovendien krom. Dat kwam omdat er geen grond op de asperge-plant 'ag- De stengels hebben weerstand nodig om recht te kunnen groeien". Vervolgens ging de tuin der uit Reutje-St. Odilièn- berg aan de slag met aller lei mengsels. Hij zette de planten in gewone teelaar de, in tuinaarde en zelfs in metselzand. Zonder het ge wenste resultaat. Rustperiode „Toen die proeven mislukt waren, merkte ik dat dt asperge-plant een rustpe riode nodig heeft alvorens ze ook binnen groeit. Die rust heeft een planl nodig omdat er eerst weer haarworteltjes gevormd moeten worden als de plant uit de kas komt. Na circa tien dagen zijn die worteltjes gevormd. Toen we dat hadden ontdekt lukte het. Ik ben meteen naar een van de handela ren gerezen met de eerste oogst", vertelt Wolters. In zijn woonkamer heefl hij, bedekt door een kar tonnen doos, een mini-: pergebed in een houten bakje staan. Het bakje is voor een derde gevuld mei bloemenaarde. Daarin de twee-jarige ('mët ande re lukt het niet') asperge planten gezet. Het geheel is afgedekt met een laag mos Op diverse plaatsen priemen fraai gevormde asperge-stengels door mos. De oogst van jaren lang experimenteren. Handleiding „Het is de bedoeling dat de huiskamer-asperge in kistjes in de handel w°r' den gebracht. Ik heb spe ciaal mos gekozen als dekkingsmateriaal vanwe ge het geringe gewicht Dan zijn de verzendkosten geringer. Elk kistje is voorzien van een handleiding. Maar. een kind kan de was doen Je zet de kist bij de ver warming bedekt ze r een doos en voegt af en water toe en na verloop van enkele dagen zie je asperges uitschieten. Sou# groeit hij wel drie tot zes centimeter per dag. Juist dankzij die snells groei is hij zo mals", wee'- Wolters, want hij heeft zij' 'witte goud' vanzelfspK' kend als eerste geproefd. Toevoegen van mest stoffen om de groei te be vorderen is niet nodig- snelle groei komt tot sta® omdat Wolters buite# groeiende planten na W groeiseizoen rooit en binnen in de kistjes plant De rustperiode, het wa ter en het mengsel vat bloemenaarde en mos doe'- de rest. Elk kistje lev®1 zoveel asperges dat je e; gemakkelijk eens per we®1 met drie personen van ka' eten. Eco wes met HELSINKI (UPI) - Inl een Eins ziekenhuis isl een gezonde jongen 'ge-I baard' door een vrouwl die al 10 weken dood was.l Artsen hebben verklaard| dat dit een unieke presta tie is. Professor Pentti A.l Jarvinen van het acade-l misch ziekenhuis in hetl Noordfinse Oulu zei datl de baby door een medi-l sehe ingreep ter wereld is| geholpen. Van onze redal BAGDAD - De minister de Arabische Liga hebfl middelijk staakt-het-v log tussen Iran en Irak. I Iran zou verder gehd moeten geven aan vredesiij tiatieven die de rechten van 1 beide oorlogvoerende partij| recht doen. Dit staat in een commut] qué dat gisteren na een bu tengewone zitting van de Aij bische Liga in de Iraak hoofdstad Bagdad is uitgepj ven. De Arabische ministers vd oordelen in hun communiql de 'agressie' van Iran en ve[ klaren dat de Arabische lal den hun relaties met Iran ztf len moeten herzien wannd dat land de oorlog tegen Irl BRUSSEL (ANP) - Het gisd selse Hof van Beroep heefd waardiging gezorgd, vooral I Het Hof bevestigde een ed tegen twee artsen die een abl hoofd van de dienst gynaeJ huis van de vrije universil voorwaardelijke gevangenis/ Ook zijn adjunct, de ar bi bevonden, maar hij kreeg gl ervan beschuldigd op 28 au/ kliniek een 14-jarig meisje heeft dat toegegeven. De a meisje zwanger was geword van een man waarmee de ml Fan onze redactie buitenlai I)EN HAAG - Oost en W gaan morgen voor het ee s'bds december weer dir met elkaar praten over ontv Pening. Dat gebeurt in de O tenrijkse hoofdstad Wen waar in het Paleis Hofbi het MBFR-troepenver Wordt hervat. Daarmee komt er weer e: ge beweging aan het ond< handelingsfront tussen ™ee militaire blokken, nac Moskou eind vorig jaar a Wapenbesprekingen met 1 Westen beëindigde als gev< van de plaatsing van de eer nieuwe NAVO-raketten Europa. De Sovjet-Unie brak de t '""'handelingen over de eu raketten (INF) en over de st: wgische bewapening (Start) en weigerde een nieuwe um af te spreken voor t volgende ronde in het MBF overleg, waarbij gesprol Wordt over een wederzij ermindering van de troept kte in Centraal-Euro

de Stem | 1984 | | pagina 4