race Extra werk op elke basisschool Nederland schendt verdrag I )e?eiuct Korter werken levert geen baan extra op SER: BIJ VOLKSVERZEKERINGEN Luns: Over drie maanden weet meer hoe mijn naam geschreven niemand wordt" Afscheidscadeau pagina JULI Stemming BINNENLAND BONDEN TOCH TELEURGESTELD BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR SCHEIDENDE NAVO-BAAS OP AFSCHEIDSTOERNEE LANGS LIDSTATEN SURINAMERS WILLEN INTERNATIONALE AANDACHT DOE MAAR: twee keer afscheid Derde tv-net 'stoort' andere zenders 'Eindhoven' paradepaard van beroeps onderwijs F ME—voorzitter Ter Hart: T5 Iderkind uit Colorado op zijn Iware verdiensten zullen Igaan onderzoeken. Hart's I„nieuwe ideeën" zijn in veler logen meer illusie dan wer- I kelijkheid. Ook het feit dat J hij aan het begin van zijn r politieke loopbaan zyn 1 naam veranderd heeft van I Hartpence in Hart en lange I tijd zijn leeftijd (47) een jaar I jonger heeft opgegeven I kunnen hem alsnog duur te I staan komen. Een en ander [zou de 'degelijke' Walter I Mondale weer tot een aan trekkelijker alternatief I kunnen maken. Verder is er de waar schijnlijkheid dat het over wegend zwarte kiezersblok I achter Jesse Jackson meren deels naar Mondale en min- der naar Hart zal gaan. Mondale heeft nu al de steun van negerleiders als wedu we Coretta King (van ds Martin Luther), die heeft ge weigerd zich achter Jesse Jackson op te stellen. Er moeten nu nog in 38 van de 50 Amerikaanse deel- I.sta ten voorverkiezingen worden gehouden, voordat Ide Democratische Partij Ihalf juli in San Francisco I formeel over de presidents- I nominatie zal beslissen. I Meestal staat op basis van Ide voorverkiezingen al lang voor deze partijconventie I vast wie de partij in de pre- sidentsverkiezingen gaat leiden. Maar als het inder- daad een nek-aan-nek-ma- rathon wordt tussen Monda- le en Hart kan het nog echt I op de stemming tijdens de I conventie aankomen. K.-.y - - U».)»-,• - I - -- - ïtie stelde niets voor. - FOTO ARCHIEF DE STEM en de daartussen liggende coalitie vorm worden geko zen. Rationeel denken en het overboord zetten van emo ties, zoals bij voorbeeld in Japan en de VS gebeurt. Voorts zal het overheidsbe leid de belangentegenstel ling tussen Defensie (dat als inkoper gebaat is bij korte- termijnbeslissingen) en Eco nomische Zaken (dat aan het Nederlandse industriebeleid op langere termijn moet denken) moeten worden overbrugd. TSJERNENKO: op merkingen vallen slecht - FOTO ARCHIEF DE STEM sche eerste vice-premier, Iwan Archipov, op uitnodi ging van China in mei naar Peking komt, vlak na het bezoek (23 tot 29 april) van de Amerikaanse president Ronald Reagan. Archipov is de hoogste leider in de soW- jet-hiërarchie die naar Chi na gaat sinds de ideologische breuk tussen Moskou en Pe king. Hij was er al eens eer der, in de jaren '50 als advi seur van de Chinese rege ring. pfiNPERDAG 15 MAART 1984 T28 PAGINA 3 fjiionze redactie binnenland „tM HAAG - Elke basis- hóol. hoc k,ein °°k' krijgt 'mankracht voor taken 'L niet met lesgeven hebben maken, zoals bijvoorbeeld jj, leiden van de school. Om- jtrei kend naar arbeidsplaat- worden voor dit soort "ëfli 600 extra volledige be- Jekkingen geschapen. nedertig miljoen gulden die Ljrmee is gemoeid, waren ''„vankei ijk gereserveerd 'r salaristoeslagen voor ad- ^.directeuren. Bij de her ziening van de salarissen in het onderwijs is deze kwestie in het geheel meegenomen, zo dat het beschikbare geld voor iets anders kan worden ge bruikt. Dit heeft staatssecretaris Van' Leijenhorst van Onder wijs woensdag de bonden van schoolbesturen en de onder wij svakbonden voorgelegd in een notitie over de formatiere geling in het basisonderwijs. Na het samengaan van kleuter- en lager onderwijs, wordt dit basisonderwijs per 1 augustus '85 ingevoerd. In de voorgestelde regeling bepaalt niet alleen het aantal leerlin gen het aantal onderwijs krachten, maar telt ook de sa menstelling mee van het leer lingenbestand naar sociaal- culturele achtergrond of be hoefte aan extra zorg. Ontslagen dreigen er niet door de nieuwe regeling. Het overgangsrecht voorziet er in dat wie overtollig wordt door de fusie van kleuter- en lager onderwijs, kan blijven om in een volgende vacature te wor den benoemd. Het is de bedoe ling, dat de formatieregeling voor het basisonderwijs defi nitief van kracht wordt op 1 augustus '88. Volgens de over gangswet kan op 1 augustus '85 daarop vooruit gelopen worden. Dat is de datum dat het basisonderwijs kan wor den ingevoerd. De onderwijsvakbonden hebben zich in een eerste reac tie teleurgesteld getoond over de voorstellen voor de perso neelsformatie. Hun bezwaren monden uit in de conclusie, dat de schoolteams onmogelijk de taken van de basisschool kun nen uitvoeren. Premie individueel heffen Van onze redactie binnenland pEN HAAG - De Sociaal-Economische Raad SER) vindt dat mannen en vrouwen individu al premie moeten betalen voor de AOW (Al gemene Ouderdomswet) en de andere volks verzekeringen de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet, de Algemene Kinderbijslag wet, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Er mag geen onderscheid worden gemaakt tussen gehuwden en anderzins samenwonenden en alleen staanden. komen Overschreidt het geza- melijke inkomen deze grens dan moet de maximum premie van ieder van de beide part ners worden geheven in ver houding van het premieplich tige loon. De raad is is ook eengezind in zijn oordeel dat bij verdere herziening van de belasting wetgeving per 1 januari 1985 rekening moet worden gehou den met de verandering in de premieheffing voor de volks verzekeringen. Momenteel is de premiehef fing AOW voor de verschillen de inkomensgroepen niet ge lijk. Bij loontrekkenden wordt de premie AOW en AWW in gehouden op het loon en de premie AAW, AKW en AWBZ wordt betaald door de werk gever. De bij gehuwden teveel ingehouden AOW en AWW- premie wordt aan de man ge restitueerd. Bij zelfstandigen wordt de premie voor alle volksverzekeringen bij aan slag geheven. Bij ambtenaren betaalt de werkgever de pre mie voor alle volksverzekerin gen. Voor de gehuwde twee verdieners die beiden ambte naar zijn draagt de overheid als werkgever automatisch minder premie af. Dit staat in het ontwerpad vies over de gelijke behande- van mannen en vrouwen inde AOW, dat de SER vrij dag zal vaststellen. Op dit moment geldt geen individuele premieheffing voor gehuwden. De wet moet dan ook worden aangepast, thans betaalt de gehuwde man premie zowel over zijn loon als over dat van zijn vrouw. Boven de 62.850 gulden hoeft jeen premie volksverzekerin- (en meer te worden bepaald. Binnen de raad bestaat geen eenstemmigheid over de vraag of de premie-inkomensgrens die voor de premieheffing geldt moet worden toegepast up het individuele inkomen van de partners of op hun ge- amelijke inkomen. Invoering van een een indi viduele premieheffing bij de volksverzekeringen kan ge volgen hebben voor het inko men van gehuwde tweever dieners. De Werknemers van NVO (n NCW zijn er voor om voor allepremieplichtigen een zelf standige inkomensgrens te stellen. Zij zijn er op tegen dat tf onderscheid wordt gemaakt lussen de verschillende groe ien premieplichtigen, zoals al ten- of tweeverdieners. Over de hoogte van de pre- ttiiegrens bestaat bij deze le den geen overeenstemming. F.W en CNV bepleiten hand having van de huidige premie- grens. VNO, NCW en MHP pleiten voor een premiegrens van 55.000 gulden. De vertegenwoordigers van landbouw en middenstand ivillen dat bij premieheffing Merscheid gemaakt moet Wden naar levens- en ge zinsomstandigheden van de premieplichtigen. Zij willen J de huidige premigrens gtldtvoor het gezamelijke in- Cellentekort TWEE ontvluchte gevangenen die eerder deze maand op nieuw gepakt konden worden, zijn weer op vrije voeten ge steld omdat er geen plaats voor hen was in het Huis van Bewaring in Leeuwarden toen ze weer opnieuw vastgezet moesten worden. NEDERLAND zal zijn invloed binnen de Navo niet verliezen als bet besluit minder dan de 48 geplande kruisraketten te plaatsen °Pde luchtmachtbasis bij Woensdrecht. Op die wat stoffig-diplo- JMieke manier presenteerde Navo-secretaris-generaal Luns gis- teren zijn 'afscheidscadeau' aan Nederland. In gewone mensen- hv 1 Luns dat de Amerikanen 32 of 16 kruisraketten in de fa- Mek zullen laten staan als Den Haag in juni maar wel akkoord Saai met de plaatsing van 16 of 32 kruisraketten. Luns' uitspraak geeft de grote ongerustheid weer die in Navo lgen bestaat over de Nederlandse loyaliteit aan het bondge nootschap. Die ongerustheid is kennelijk dermate groot dat de Navo-baas - in wat vermoedelijk een slotoffensief tegen Neder- ■°n()se stijfkoppigheid moet voorstellen - onze regeerders zo waar een paar handvol kruisraketten te schenken, het aanbod van Luns legt indirekt ook bloot wat premier Lub- Sftp januari en minister Van den Broek nog vrij kort geleden in hlhh ton te zoeken hadden, tijdens bliksembezoeken. Primair eoben ze daar hun Amerikaanse gesprekspartners de grote aarschijnlijkheid onder de neus gewreven dat op het Binnenhof SJ meerderheid te vinden is vóór de kruisraketten. De gezag- aobende Washington Post meldde eerverleden week al dat de mi™ aanse re9erin9 we' eens akkoord zou kunnen gaan met knjiSraMtn d0 d°°r Nederland (in beginsel) geaccepteerde 48 De beweging in het Amerikaanse (en Navo) standpunt ten aan- en van de plaatsing in Nederland is niet ingegeven door takti- ne overwegingen in Brussel of Washington, maar is min of meer opgedrongen door Nederlandse factoren. e oppositie - en dan vooral de PvdA is verklaard tegenstan- Van Plaatsing, de WD is vóór, maar wil om politieke redenen entueel wel praten over minder en het CDA staat, zoals zo op de wip. Koppentellerij in de Tweede Kamer leert dat een WerheidsbeBlult op dit moment bijna niet anders dan met de den i an klein rechts (inclusief Janmaat) gerealiseerd kan wor dt In een zo belangrijke kwestie als die van de plaatsing zou kriigen' eens meer het etiquette van het politieke fatsoen kunnen ovpPA en re9erin9 beseffen dat terdege, maar in plaats dat die datv"89'09 de cbristen-democraten naar elkaar toedrijft, lijkt in ond hP de ,e9en9estelde reactie in kracht toe te nemen. En dat dern motto: als het zó moet, dan maar niet. CDA-fractielei- fo Ue Vries gaf gisteren in de marge van Luns' afscheidsbe- aan ff °P b''na Pan'eken9e wiize lucht aan de toenemende twijfel ti oe juistheid van een 'ja'-woord in de boezem van 'zijn' frac- „^etwijfei zal ook niet weggenomen worden (of zelfs maar in- amd) door hetgeen Luns (mede namens Washington) nu als esentje heeft aangeboden. Lubbers ontvangt Luns F0T Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Ach, over drie maanden weet niemand meer of mijn naam met een s of met ch wordt geschre ven. Ais u mij zo toespreekt dan glimlach ik maar, om dat anders de tranen over mijn wangen zouden bigge len van ontroering." Geamuseerd blikt mr. Jo seph Luns (73) de perszaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in, zojuist herinnerd aan het feit dat hij hier dertig jaar eerder, toen nog als minister, ook regelmatig kwam. Gisteren stond hij er voor het laatst de pers te woord, want op 25 juni draagt Luns zijn functie van secretaris generaal van de NAVO na bijna dertien jaar over aan de Brit Lord Carrington. Tussen alle hoge gasten uit het buitenland die Den Haag de afgelopen ander half jaar dat het kabinet- Lubbers bestaat hebben aangedaan, valt Luns niet meer op, maar zijn leger groene Rolls Royce Silvers- hadow II trekt 's morgens vroeg op het Plein toch wel de aandacht. Elf uur, en de NAVO-baas is al aan het slot van zijn derde gesprek. De komende maanden moet hij nog vijf tien lidstaten af om handen te drukken en afscheid te nemen, maar tussentijds gaat het werk ook door. „Volgende week zit ik al weer 200 kilometer boven de Poolcirkel voor troepenin spectie. Ook Nederlandse mariniers, ja," zal hij even later met voldoening vast stellen. Twintig over elf, iets later dan aangekondigd, betreedt de boomlange oud-minister de perszaal. Een paar secon den bergt hij zijn gezicht in zijn handen; dan zoeken zijn ogen het vertrek af op be kenden en begint hij op geaffecteerde toon uiterst globaal verslag te doen van zijn gesprekken met Lub bers, Van den Broek en De Ruiter. Maar verder zo goed-ge- mutst, dat hij zich in ant woord op vragen zelfs Iaat verleiden tot niet-onaardige speculaties over een eventu eel Nederlands besluit tot plaatsing van minder dan de 48 geplande kruisraketten in Nederland. „Dat zal ver wondering wekken, maar het zal beschouwd worden als een politieke zet. Op den duur zal de Nederlandse stem in het bondgenoot schap er geen invloed door verliezen," aldus Luns, die verder weinig nieuws te melden heeft. Want de opvattingen van de secretaris-generaal over de Hollanditis en over de Nederlandse vredesbewe ging zijn intussen net zo be kend als de jongste Hazes in de Haagse Promenade-bar. Een deel van die goede luim, laat Luns duidelijk blijken, heeft alles te maken met het feit dat op Neder land na de plaatsing van de kruisraketten en Pershings II in West Europa qua be sluitvorming rond is. „Daar mee is de geloofwaardigheid hersteld," aldus de NAVO- baas, die zich vervolgens scherp afzet tegen mensen die zich tegen deze raket plaatsing verzetten. „Hun reactie komt voort uit angst voor een atoomoorlog, maar ze beseffen te weinig dat die wapens er zijn om oorlog te voorkomen. Want gelooft u dat het Kremmel wapens zal inzetten tegen het westen als ze weten dat er binnen een half uur een verschrikkelijk antwoord komt? Ik ben er van overtuigd dat de sta tionnering van de raketten vredesbevorderendis. Wat de vredesbeweging en som mige kerken wel is oorlogs- bevorderend." Waarna een uitvoerige beschouwing over de con ventionele militaire over macht van de Sovjets („we hoeven echt niet terug naar Karei II of Napoleon om te weten dat Rusland onversl aanbaar is"), over de ver schrikkingen van een atoomoorlog („een vuurzuil van minstens drie mijl, dan een vuurstorm, en dan praat ik nog niet over de fall-out en radio-actieve straling"), over de beweegredenen van vredesdemonstranten („ne gen van de tien die meelopen doen dat tegen de oorlog; u wilt misschien van me aan nemen dat ik daar ook tegen ben") en over de ongekend felle kritiek van Nederland op de Amerikaanse leiders. Luns: „Het valt me op hoe vaak zij zonder al te veel kennis van zaken worden becommenteerd." Hij citeert een Westduits opinievormer, die moet hebben gezegd dat twee maanden Reagan erger is dan twaalf jaar bolsjewis me, en besluit met een krachtig: „Ik vind dat wat overdreven!" Even nog blikt de NAVO- SG terug, tevreden constate rend dat hij het ondanks zijn door een aantal persmedia veronderstelde seniliteit toch niet zo heel slecht ge daan heeft. En dat hij, gere kend naar tal van regerings leiders, ook nog lang niet de oudste is. „Al zou je dat soms wel zeggen als ik Nederlan ders onder de 50 spreek. Als ik hen vertel dat ik nog heb overlegd met de toenmalige Britse premier Sir Winston Churchill, dan kijken ze me aan alsof ik het over Thor- becke heb." Tevreden volgt Luns de hilariteit over deze opmer king, en met een „Het ga u allen wel" beent hij de zaal uit. Op naar Bonn, voor zijn volgende afscheidsbijeen komst. Van ome redactie binnenland DEN HAAG - Surinaamse organisaties in Nederland overwegen internationaal aandacht te vragen voor het Nederland se vreemdelingenbeleid. Dat gebeurt naar aanleiding van de zaak van 14-jari ge Sjam Chatterpal, wiens uitzetting vo rig week op het laatste moment werd uitgesteld. Dat zegt mr. Hamied Ahmad Ali, juri disch beleidsmedewerker van de Fede ratie van Surinaamse Welzijnsorganisa ties in Utrecht. Volgens Ahmad Ali, die indertijd na mens Suriname betrokken was bij de onderhandelingen tussen Paramaribo en Den Haag over de toelating van Surina- mers, is de kwestie Chatterpal het topje van de ijsberg. Nog niet vast staat bij welke internationale fora het Neder landse vreemdelingenbeleid jegens Suri- namers onder de aandacht zal worden gebracht. Ahmad Ali meent dat Nederland ver dragsafspraken schendt die zijn ge maakt, nadat het vestigingsverdrag op 25 november 1980 was afgelopen. Ahmad Ali wordt in zijn mening gesteund door mr. André Haakmat, die als toenmalig minister namens Suriname de onder handelingen met Nederland voerde. Vol gens het genoemde vestigingsverdrag konden Surinamers na de onafhanke lijkheid nog vijf jaar naar Nederland komen. Indien werk en geschikte woon ruimte werd gevonden, mocht men zich in ons land vestigen. Suriname heeft na het aflopen van het vestigingsverdrag sterk aangedrongen op verlenging ervan, aldus Haakmat. Nederland verzette zich hiertegen, om dat men de toestroom van Surinamers wilde stoppen. Uiteindelijk volgde op 23 januari 1981 een verdrag inzake het ver blijf van wederzijdse onderdanen op el- kaars grondgebied. Hierin is onder meer vastgelegd dat Nederland Surinaamse vreemdelingen soepel zou behandelen. Ook zou volgens het verdrag geen jacht worden gemaakt op illegalen en zouden kinderen en bejaarden niet in bewaring worden gesteld. Verder spraken beide landen af halfjaarlijks te overleggen. Sinds januari 1981 heeft echter slechts een maal overleg plaatsgevonden. De Surinaamse ex-minister Haakmat meent dat Nederland zowel naar de geest als naar de letter het verdrag van 23 januari 1981 schendt. Van onze redaktie binnenland DEN BOSCH - De pop groep Doe Maar treedt 14 april, voorafgaande aan het afscheidsconcert in De Maaspoort in Den Bosch, ook 's-middags op. Organisator Jan Vis heeft dat woensdag in overleg met de popgroep en de leiding van De Maaspoort besloten. Vol gens Vis is tot een mid dagoptreden (aanvang 14.00 uur) besloten omdat de belangstelling voor het afscheidsconcert van de populaire popgroep zo groot is dat door beperkte capaciteit (4800 plaatsen) lang niet alle fans 's- avonds in De Maaspoort afscheid kunnen nemen van hun idolen. Staatssecretaris: DEN HAAG - Door de invoe ring van een derde net wordt de ontvangst van buitenlandse zenders ernstig gestoord. Dat heeft staatssecretaris Scher- penhuizen (Verkeer en Water staat) tijdens de tweede ver gadering over de Media-nota op vragen van het VVD laten weten. Volgens Scherpenhuizen is in 1975 al door het ministerie van Verkeer en Waterstaat gewaarschuwd voor dergelij ke ontvangstproblemen na in voering van het derde net. Vooral de televisiekijkers in de Randstad ondervinden dan 'overlast' van het derde net, aldus de staatssecretaris. Minister Brinkman (Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur) liet tijdens de voortge zette behandeling van de Me dianota weten dat de geplande uitbreiding van 20 uur zend tijd per week op de bestaande twee televisienetten op de tocht komen te staan als er een derde net komt. De twee grootste Kamerfracties hou den echter aan die uitbreiding vast. CDA-woordvoerder Van der Sanden liet weten dat zijn fractie voor het derde net denkt aan drie uur zendtijd per dag. Brinkman zei verder dat de CDA-PvdA wens voor een derde net in srijd is met het regeerakkoord en dat de rege ring omroepen bij de abonnee televisie blij ft afwij zen. De mediadeskundigen in de Kamer zijn van mening dat er nu voldoende gesproken is over het mediabeleid. Na gis teren is nu wel zeker dat een Kamermeerderheid zich dins dag zal uitspreken voor een derde tv-net en voor de toela ting van de omroepen op abonnnee-tv. De regering zal zich daarna moeten beraden op de wil van de Kamer, zodat de onzekerheid over wat er gaat gebeuren nog even zal aanhouden. i/ 15 De melk staat ons aan de lip pen. Ik heb het nooit gemerkt, maar het schijnt echt zo te zijn. De melkkraan moet dicht en de boeren moeten een stap te rug. Ik denk dat de mensen in Brussel het probleem hele maal verkeerd zien. Wat ge beurt er als er teveel sterke drank wordt geproduceerd? Precies, dan komen er vrijwil ligers om de overproduktie soldaat te maken. Wij moeten gewoon meer melk drinken, wij moeten onze boe ren redden. Er moeten in de vroege ochtend weer witte fles sen voor de voordeuren ge plaatst worden. Wij hebben een grote naam op zuivel-gebied. Wij zijn door melk groot geworden in de wereld. En nu behandelen ze ons bij de EG als een stelletje melkmuilen. De melkbussen moeten weer klateren. Er moeten feesten ge geven worden waar louter melk, karnemelk en cochola- demelk geschonken wordt. En eventueel drink-yoghurt. Nederland Melkland. Laten ze zich geen zorgen maken. Onze melk komt wel op. Als die wit te motor eenmaal loopt, zullen ze nog eens opkijken, daar in Brussel. Begin vandaag met de verho ging van uw melkconsumptie. Doe alle frisdrank de deur uit. Neem een glas voor het ontbijt, neem een glas erna. We laten ons niet koeieneren. En dan gaan we met z'n allen naar de hoge heren in Brussel in een eindeloze rij melkwa gens en we roepen: „Boe-oe- oe MERIJN Van ome onderwijsredactie EINDHOVEN - Het Instituut voor Hoger Beroeps Onder wijs (IHBO) in Eindhoven wordt het paradepaardje van minister Deetman in het hoger beroepsonderwijs en het grote voorbeeld voor anderen bij de inmiddels gestarte STC-ope- ratie (Samenwerking, Taak verdeling en Concentratie). Dat bleek gisteren toen de minister de eerste steen legde voor de nieuwbouw van dit in stituut, die 40 miljoen kost. Deetman honoreert daar mee dat 'Eindhoven' al 20 jaar geleden het voortouw nam in het hoger beroepsonderwijs door een instituut te stichten, waarin meerdere typen onder wijs werden ondergebracht. Deze 'concentratie' telt nu al 7000 leerlingen en is daarmee de grootste hogere-beroepsop- leiding in Nederland. Van ome redactie binnenland DEN HAAG - Collectieve arbeidsduurverkorting le vert alleen banen op als dat rigoreus gebeurt en dat is onbetaalbaar. De lonen zullen omlaag moeten en dat zal de vakbeweging de leden niet durven vragen. De mogelijkheden tot korter werken liggen veeleer in een individuele, creatieve benadering. Dat schrijft voorzitter ir W.J. ter Hart van de metaal werkgeversorganisatie FME in het woensdag verschenen orgaan Metalektro Profiel van de metaalwerkgevers. Daarin geeft Ter Hart toe dat de in 1983 overeengekomen arbeidsduurverkorting, naast het aantrekken van meer jon geren in de vakopleiding, geen banen heeft opgeleverd maar wel de concurrentiepositie heeft verbeterd en de afbraak van werkgelegenheid heeft af geremd. Er is dus niet voor niets ingeleverd, maar of op deze weg kan worden door ge gaan, betwijfelt Ter Hart. Er zal zeer fors ingeleverd moeten worden wil collectief korter werken banen opleve ren en dat lijkt onhaalbaar. Het financieringsprobleem zou voorkomen kunnen wor den door het korter werken selectief van de grond te krij gen, meent Ter Hart. De grote middengroep van 25-60 jari gen, mensen met gezinnen, schoolgaande kinderen, hypo theken en andere lasten, zijn volgens hem niet in staat een flink deel van het inkomen af te staan in ruil voor arbeids duurverkorting. Jongeren die nog niet voor hoge lasten staan en willen gaan werken en ouderen die van hoge lasten af zijn en wel licht toe zijn aan wat meer vrije tijd, zullen veel eerder bereid en in staat zijn in te le veren voor korter werken, al dus Ter Hart. Hij verwacht zelfs in de grote middengroep werknemers die op individue le basis hiervoor zullen kiezen. Een collectieve arbeids duurverkorting legt een druk op de hele groep en maakt de maatregel daarmee onbetaal baar. Rigoreuze, maar selec tieve, gedifferentieerde ar beidsduurverkorting is haal baar en wel betaalbaar, meent ir Ter Hart. In zijn visie vra gen de huidige problemen, zo wel op het gebied van de be- drijfsrendementen als op het terrein van de werkgelegen heid om creatieve oplossingen.

de Stem | 1984 | | pagina 3