evenJ UITBLAZEN Gary Hart wint maar Mondale super dinsdag weer volop in race Compensatie voor Leopard viel zeer onvoordelig uit Peking probeert Moskou naar onderhandelingstafel te lonken SER: BIJ Rijk op 'n koopje MOGELIJK 'MARATHON' TOT AAN CONVENTIE IN JULI DE STEM CO: Afscheidscac IDIkass ACHTERGROND Test Stemming ROTTERDAMS ONDERZOEK: Geen winst BV Nederland NOG NOOIT ZOVEEL LIEFS IN DE BETREKKINGEN Buitenland Normalisering WIM KOCK Voor nog geen twee honderd gulden per week kun je je wente len in de luxe van de Brit se aristocratie. En dat der tig jaar lang! Het systeem heet Time Share en het werkt heel simpel. Je koopt niet een heel appar tement of een vakantievilla, maar slechts een periode daar in. Bijvoorbeeld een week in ju li. Je betaalt ineens. Gedurende 30 jaar is het appartement of de villa dan gedurende die week in juli van jou. Met deze eigendom kun je doen wat je wil. Je kunt je linie share (tijdsaandeel) aan een an der verhuren of uitlenen, je mag het ook verkopen, schen ken of vererven. Wie nu - pak weg 5.500 gulden betaalt voor jaarlijks een week in zo'n lu xueus onderkomen, zit er - over dertig jaar gerekend - voor nog geen 200 gulden per week. Daar komt jaarlijks nog wel een bedrag aan servicekos ten bij van een paar honderd gulden, maar dan nog blijft het gezien het geboden luxe com fort betrekkelijk goedkoop. De bezitter van een time share zit voor al zijn dertig vol gende vakanties niet vastgebak ken aan zijn appartement of villa, zelfs niet aan de gekochte periode. Vakantieoorden die met time shares werken, hebben een internationaal samenwer kingsverband. Dat geeft ruime mogelijkheden om te ruilen. Voorbeeld: je hebt een time share in Broome Park in Enge land, maar je wilt ook wel eens naar Hawaï. Welnu, daar is al licht een tijdsaandeelhouder te vinden die graag een paar we ken als 'Time Lord' in een Brits adelijk landhuis wil zitten. De ruil is dan gauw gesloten eri je hoeft het niet eens zelf te doen. De internationale organi satie doet dat voor je. Zo kun je ook je periode met iemand an ders ruilen wanneer dat eens nodig of gewenst is. De kosten van de lijdsaan- delen hangen samen met het geboden comfort en de periode' die men koopt. De zomerweken en de laatste twee weken van het jaar zijn in Europa het duurst, de eerste veertien we ken van het jaar het goed koopst. De keten van time sha- re-vakantieoorden strekt zich uit over verschillende continen ten: Europa, Noord- en Zuid- Amerika, het Caraïbisch ge bied, Hawaï, Mexico en meer van die verre, exotische oorden. Je moet natuurlijk wel het geld hebben om naar al die verre plekken te reizen en afgezien van de gekochte accommodatie zijn het bepaald geen goedkope vakantieoorden, zelfs niet al bezit men een tijdsaandeel in een self catering villa of -bunga low. Lord Kitchener (of Karthoum) heeft niet het genoegen mogen smaken zijn oude dag door te brengen op zijn schitterende landgoed Broome Park, gelegen in een van de mooiste hoekjes van Kent, niet ver van Dover. Onderweg naar Rusland voor een militaire conferentie tijdens de eerste wereldoorlog, kwam hij om het leven toen het schip waarop hij voer op een mijn liep. Hel laatste wat men van de geduchte ijzervreter heeft gezien is dat hij opvarenden aanwijzingen gaf om bij de red dingsboten te komen. Wel was Kitchener de tijd gegund zijn Italiaanse tuin aan te leggen en het interieur van zijn statige, nu ruim drie eeuwen oude, land- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT? DONDERDAG 15 MAART 1984 huis te verfraaien. Daarvan S profiteren nu de tijdsaandeel- E houders die het hele jaar door het uiterst luxueuze Broome Park bevolken. Het heeft weinig zin de S pracht en praal van zo'n Engels stately home te beschrijven voor wie er nog nooit een heeft ge- E zien en voor degenen die er wel E minstens één hebben bezocht is het overbodig. De schitterende Grote Hal, de vrij zeldzame E 'Wedgwood'-room, de banket- zaal, het is allemaal in zijn oude glorie gelaten. Op de eer- E ste en tweede verdieping echter E zijn 20ste eeuwse interieurar- chitecten bezig geweest met de E inrichting van achttien prachti- S ge appartementen, voorzien van alle gemakken. De tijdsaandeelhouder is er E gedurende 'zijn' periode auto- E matisch lid van de Golf en Country Club. Hij kan kiezen E uit drie restaurants, waar de E prijzen gelet op de omgeving E niet echt hoog zijn, maar wel zodanig dat het in een week E eten en drinken met de hele fa- 5 milie aardig oploopt. Golf, cro- quet, tennis, squash, paardrij- E den, zwemmen, zaalsporten, E trimmen, snooker, biljarten; het kan allemaal op Broome Park. Op het terrein staat ook een E groepje villa's voor tijdsaan- deelhouders die wel luxe willen, E maar die door het koken van E het eigen potje de kosten wat E willen drukken. Ook deze vil- la's zijn smaakvol en luxueus E ingericht en zelfs voorzien van E spellen als 'Monopoly' en 'Scrabble'. Vanzelfsprekend E zijn de self catering villabewo- S ners ook lid van de Golf and E Country Club en kunnen ze van alle andere faciliteiten van E Broome Park genieten. E Klapstuk in mijn ogen ech- ter blijft het huis zelf. Daür en E niet in de villa's kun je je voor E een betrekkelijk lage prijs een echte time lord voelen. Op de terugweg ligt de hovercraft heel wat rustiger op S het water. Binnen een half uur zweven we van Dover naar Ca- lais. Aan de overkant van het E pad zitten een jongen en een meisje knus tegen elkaar, ieder E met een koptelefoon op. aange- sloten op dezelfde walkman. E Het Nieuwe Scharrelen. Een curieus café aan de Frans-Belgische grens, onder E Veurne. De '500.000 Capsules' E is de naam en ge zijt er 'wel-ge komen', zoals een feestelijk ver- E sierd bord boven de toog zegt. E Het café is - letterlijk! - van onder tot boven, tot en met de E tafelbladen toe bezet met E kroonkurken, gerangschikt in kleurige, moors aandoende mo- S tieven, met een regenboog als E blikvanger. De deuren zijn be- E plakt met sigarebandjes, gecon- serveerd onder een laag vernis. E Dit merkwaardige staaltje E volkskunst is - uiteraard ook in (goudkleurige) kroonkurken - gesigneerd door Blondeel M. E We betalen er met Nederlands E geld We zijn dus practisch E •thuis. (Slot) E Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-1 7920 Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W, Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-1 7 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076'-236394/236911 Rankrolfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGlNfl; Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - Senator Gary Hart heeft 'super dins dag' gewonnen, maar Wal ter Mondale is in de negen Amerikaanse deelstaten waar gelijktijdig voorver kiezingen werden gehouden voldoende sterk gebleven om nog alle kans te maken op de uiteindelijke nomina tie tot presidentskandidaat voor de Democratische Par tij. Gary Hart won in drukwekkend in de twee grootste 'super dinsdag-sta- ten' Florida en Massachu setts. Maar Walter Mondale kreeg de meeste stemmen in de arme zuidelijke staten Georgia en Alabama. Klei nere en dunbevolkte deel staten als Rhode Island, Oklahoma en Nevada gin gen eveneens naar Gary Hart. Negerpredikant Jesse Jackson kreeg in Alabama en Georgia, waar een kwart van de bevolking zwart is, niet meer dan 19 procent van de democratische partijle den achter zich. Jackson scoorde daarmee niet alleen lager dan Mondale, maar ook dan Hart en dan John Glenn. Glenn overwoog gis teren zich uit de race terug te trekken. George McGovern, die alleen in Massachusetts een behoor lijk resultaat boekte (21 pro cent) deed dat meteen al. Jackson beloofde door te gaan tot aan de democrati sche partijconventie in juli zodat er dan waarschijnlijk nog maar drie oppositiele den strijden om de benoe ming tot uitdager van Repu blikeins president Reagan bij de presidentsverkiezin gen op 6 november. In de praktijk kan het echter hooguit nog een twee mansrace worden tussen Hart en Mondale. Beide mannen riepen zichzelf gis teravond tot winnaar van 'super dinsdag' uit. Hart was dat volgens de harde cijfers, maar Mondale verklaarde zich hersteld te hebben van de schade die hij in de voor bije twee weken door de spectaculaire opkomst van Hart had opgelopen. „Dit is het begin van mijn come back. Het bloeden is ge stelpt. Een paar dagen gele den nog leek Hart onstuit baar. Maar nu heb ik mij zeer sterk getoond in het zuiden. Het wordt een mara thon tot aan de partijcon ventie. Een zwaar gevecht zal van mij een steeds ster ker kandidaat en tenslotte een nog betere president van de Verenigde Staten ma ken", riep Mondale tot een weer juichende menigte aanhangers. Hart op zijn beurt sprak een in overwinningsroes verkerende menigte reeds op presidentiële toon toe. „Super dinsdag is niet alleen voor mij een zege geworden, maar voor het gehele volk van dit land, dat blijk geeft te kiezen voor de toekomst, voor verandering, voor nieuwe ideeën." Hart ging twee weken in de tijd terug en herinnerde er aan dat be gin deze maand niemand dacht dat hij in het zuiden, waar hij toen nog helemaal geen campagne op touw had gezet, ook maar een paar procent zou kunnen verga ren. „En nu win ik Florida en lig ik in Georgia maar net achter op de Mondale." Hart's overwinning in Massachusetts (met 40 pro cent tegen Mondale 26) en in Rhode Island maakt tot dus ver zijn succes in het noord oosten van de Verenigde Staten compleet. In dit zoge naamde New England, blijkt Hart zelfs meer stemmen te krijgen van georganiseerde GARY HART, samen met zijn vrouw, tevreden over het resultaat FOTOUPI werknemers dan Mondale, die de officiële steun geniet van de belangrijkste Ameri kaanse vakcentrale AFL- CIO. De ware test van hoe Hart en Mondale in de sterkste geïndustrialiseerde gebieden liggen, komt ko mende zaterdag en de dins dag daarna, als voorverkie zingen plaats hebben in Mi chigan (met de stad Detroit) en Illinois (met Chicago). De meeste politieke ana listen achten Hart nu zeer kansrijk voor de democrati sche nominatie, gegeven zijn kennelijke aantrekkings kracht op alle geledingen binnen het democratisch stemmende bevolkingsdeel. Maar zijn grootste probleem kan worden dat zijn 'witte broodsweken' met de pers langzamerhand voorbij zijn en dat media en publiek steeds nuchterder het won derkind uit Colorado op ziin ware verdiensten zullen gaan onderzoeken. Hart's „nieuwe ideeën" zijn in veler ogen meer illusie dan wer- kelijkheid. Ook het feit dat hij aan het begin van zijn politieke loopbaan zjjn naam veranderd heeft van Hartpence in Hart en lange tijd zijn leeftijd (47) een jaar jonger heeft opgegeven kunnen hem alsnog duur te staan komen. Een en ander zou de 'degelijke' Walter Mondale weer tot een aan trekkelijker alternatief kunnen maken. Verder is er de waar schijnlijkheid dat het over wegend zwarte kiezersblok achter Jesse Jackson meren deels naar Mondale en min der naar Hart zal gaan. Mondale heeft nu al de steun van negerleiders als wedu we Coretta King (van ds. Martin Luther), die heeft ge weigerd zich achter Jesse Jackson op te stellen. Er moeten nu nog in 38 van de 50 Amerikaanse deel staten voorverkiezingen worden gehouden, voordat de Democratische Partij half juli in San Francisco formeel over de presidents nominatie zal beslissen. Meestal staat op basis van de voorverkiezingen al lang voor deze partij conventie vast wie de partij in de pre sidentsverkiezingen gaat leiden. Maar als het inder daad een nek-aan-nek-ma- rathon wordt tussen Monda le en Hart kan het nog echt op de stemming tijdens de conventie aankomen. Van onze redactie binnenland De compensatie die de Ne derlandse industrie kreeg voor de aanschaf door de Landmacht van 445 Leopard Il-tanks van de Westduitse fabrikant Krauss Maffei, was uitermate onvoordelig. Nederland heeft ruim een kwart miljard Mark meer moeten betalen om een netto compensatie (levering van onderdelen van de tanks) van 424 miljoen DM binnen te halen. Dat betekent een subsidie van ongeveer zestig cent per gulden toegevoegde waarde. Ook de indirecte compensa tie (orders die niets met de tanks te maken hebben) van 914 miljoen gulden lijkt veel minder hard dan het bedrag doet vermoeden. Slechts 35 procent van de ondervraag de ondernemers die deze op drachten hebben verworven meent dat ze deze anders niet gekregen zouden heb ben. Dat concluderen de stu denten Van Alphen (econo mie), Van Ooijen (economie) en Huyssen van Kattendijke (rechten) van de Rotterdam se Erasmusuniversiteit in hun dinsdag gepresenteerde afstudeerproject. De op dracht tot deze studie is af komstig van de Industriële Stuurgroep Gevechtstank '80, waarin grote Nederland se bedrijven hebben samen gewerkt om de compensatie binnen te krijgen. De GT '80 meende te weinig zicht te hebben op de gang van za ken rond de tankcompensa tie en wilde dat in kaart la ten brengen. Volgens de Rotterdamse studenten had Nederland zich 130 miljoen DM kunnen besparen door deel te nemen in het project. Nu is de Ne derlandse industrie boven dien in een afhankelijke po sitie terechtgekomen: Krauss Maffei bepaalt wat hier gemaakt wordt en dat zijn zeker niet de meest inte ressante onderdelen. De Nederlandse bedrijven die aan de compensatie deel nemen zeggen gemiddeld geen winst te maken op het werk en dit in grote meer derheid te hebben aange trokken om machines die anders stilstaan te laten draaien (capaciteitsopvul ling).Volgens de onderzoe kers is er in het geheel geen sprake van 'spin-off', nieu we activiteiten die een direct gevolg zijn van de compen satie. Weliswaar heeft tach tig procent van de onderne mers nieuwe kennis verwor ven, maar die kennis hadden andere ondernemingen al in huis. Sleuteltechnolgie, waardoor een voorsprong zou zijn verkegen, bleef uit. Wel is het kwaliteitsniveau door de deelneming aan de Leopard-bouw verhoogd. Als in 1986 de laatste tank van de band rolt, weet tach tig procent van de bedrijven niet wat het personeel dan moet gaan doen, maar twee derde van deze bedrijven „hoopt op een nieuw pro ject". Zeventig procent van de bedrijven weet niet wat ze in 1986 met de dan vrijko mende machines aan moe ten en nog eens zeventig procent weet niet hoe ze de in huis gehaalde techniek zullen gaan gebruiken. Twintig procent heeft ver- volgorders voor de Leopard in huis, tien procent andere defensie-orders, als gevolg van de compensatie-deelne ming. Volgens begeleider prof. dr P.A. Moerman hebben de overheid, die een order van 2,5 miljard gulden plaatst, industrie, banken en weten schap een kans laten liggen om spin-off uit te lokken en de infrastructuur van de Nederlandse industrie te verbeteren. Prof. Moerman hekelde het feit dat de grote bedrij ven (RSV, VMF/Stork, DAF, HSA, Hollandia) de compen satie binnen hebben gesleept en kleinere bedrijven buiten spel lieten staan. De BV Ne derland-gedachte, waardoor de totale Nederlandse indus trie van dit project vruchten had kunnen plukken, is uit gebleven. Nederland blijft een handelsnatie en heeft weer een kans om een in dustriële natie te worden la ten liggen. Een gecombi neerde handels- en boek- houdgeest is gevaarlijk in tijden van snelle verande ringen, aldus prof. Moer man. Voornaamste aanbeveling LEOPARDTANK: compensatie stelde niets voor. - FOTO ARCHIEF DE STEM in het eindrapport is de vor ming van supercoalities tus sen de driehoek overheid/ politiek-industrie/banken- -onderzoek en ontwikke ling/onderwijs en weten schappen, Die coalities moe ten op meso-niveau (be drijfstakken) worden ge vormd, bij voorbeeld voor de duur van een project en geen vrijblijvend karakter heb ben. Daarbij moet de tradi- tionele Nederlandse keuze tussen of cohflict of harmo nie overboord worden gezet en de daartussen liggende coalitievorm worden geko zen. Rationeel denken en het overboord zetten van emo ties, zoals bij voorbeeld in Japan en de VS gebeurt Voorts zal het overheidsbe leid de belangentegenstel ling tussen Defensie (dat als inkoper gebaat is bij korte- termijnbeslissingen) en Eco nomische Zaken (dat aan het Nederlandse industriebeleid op langere termijn moet denken) moeten worden overbrugd. fenland Van onze redactie butter In de afgelopen 20 jaar is het niet voorgekomen dat de Chinese pers de Sowjet- Unie zo vriendelijk bejegent als de laatste tijd. Er ver schijnen steeds meer artike len, zakelijk van inhoud en zelfs enig begrip tonend, over het alledaagse leven in Moskou, het verkeer daar en de modernisering van de Russische industrie. Voorbij zijn dus de scheldkanonnades waarin China de nodige kritiek op de ontwikkelingen in de Sowjet-Unie spuide en zeer min over het land deed, waarmee het in het begin van de jaren '60 brak. Maar met enige trots wijzen de Chinese journalisten in hun economische verhalen over de Sowjet-Unie erop dat in China boeren meer eigen verantwoordelijkheid geni- ten en is toegestaan een deel van hun opbrengst zelf te gelde te maken, de indus trieleiding is hervormd en kleinhandel opbloeit. Met dat „scheutje" kapitalisme is het de Chinese regering ge lukt allerlei onvolkomenhe den in de socialistische plan economie enigszins op te heffen. Ze moet daarbij wel opboksen tegen al te ortho- doxe functionarissen die de hervormingen als verraad van het marxisme beschou wen en die bestrijden. In de Sowjet-Unie, zo merkt de Chinese pers begripvol op, is het niet veel anders. Deson danks zijn er de eerste suc cessen geboekt. Peking levert wel nog steeds kritiek op Moskou's buitenlandse politiek, vooral op zijn 'hegemonisme' in verschillende delen _in de wereld. Het heeft hit niet begrepen op de sowj et-inva sie in Afghanistan, de sow- jet-steun aan de Vietnamese bezetting van Cambodja en de sowj et-bewapening. Maar vergeleken met vroeger zijn de scherpe kantjes er ondertussen wel af. Het verflauwen van die propaganda-oorlog is zon der twijfel het resultaat van de anderhalf jaar geleden begonnen besprekingen tus sen de twee communistische machtscentra. De bilaterale verhoudingen zijn sindsdien duidelijk verbeterd en de contacten zijn toegenomen. Voor de handel wordt voor dit en het komende jaar op een flinke groei gerekend. In een dergelijke onmisken baar ontspannen sfeer be gint is maandag in Moskou de vierde ronde van de be sprekingen begonnen. De Chinese delegatieleider is nog steeds vice-minister van buitenlandse zaken Qian Qi- chen, een oude rot inmiddels dankzij zijn ruime ervaring en grote deskundigheid. We zenlijke vooruitgang valt niet te verwachten. De weg naar een echte normalise ring van de betrekkingen is nog ver en een nieuwe ideo logische verbroedering zoals in de jaren '50 is voorlopig ondenkbaar. China eist dat voor het herstel van de be trekkingen de Sowjet-Unie eerst haar troepenmacht uit Afghanistan haalt, haar bondgenoot Vietnam zich uit Cambodja terugtrekt, haar troepenmacht langs de grens met China en in Mongolië inkrimpt en het aantal ra ketten in Siberisch-Rusland vermindert. Vorige week sprak de nieuwe sowjet-leider, Kon- stantin Tsjernenko, zich uit voor een normalisering van de betrekkingen met Peking. Maar die zou niet ten koste mogen gaan van derden, waarmee hij kennelijk Viet nam en Mongolië bedoelde. Mongolië reageerde op zijn beurt met een afwijzing van de door China geëiste ver mindering/ terugtrekking van de sovjet-troepenmacht uit Mongolië. Tsjernenko's woorden vielen slecht in China dat in de voorafgaan de dagen keer op keer had laten blijken hoeveel waar de het hecht aan betere be trekkingen met Moskou en aan voortzetting van de dia loog na de dood van Tsjer nenko's voorganger, Joeri Andropov. Het Chinese flir ten deed waarnemers in Pe king denken aan de tijd toen - omgekeerd - de Russen China naar de onderhande lingstafel probeerden te lon ken. China's interesse komt niet zomaar uit de lucht val len maar wordt in verband gebracht met zijn streven naar een tegenwicht voor de betrekkingen met de Vere nigde Staten. Het is daarom niet toevallig dat de Russi- TSJERNENKO: op merkingen vallen slecht - FOTO ARCHIEF DE STEM sche eerste vice-premief. Iwan Archipov, op uitnodi ging van China in mei naar Peking komt, vlak na hel bezoek (23 tot 29 april) van de Amerikaanse president Ronald Reagan. Archipov is de hoogste leider in de soW- jet-hiërarchie die naar Chi na gaat sinds de ideologische breuk tussen Moskou en Pe king. Hij was er al eens eer der, in de jaren '50 als advi seur van de Chinese rege ring. poNPERDAG 15 MAi yatl onze redactie binnenland nfiM HAAG - Elke basis Lol h°e Wein ook, krijg tra 'mankracht voor takc „iet met lesgeven he'ube .maken, zoals bijvoorbeel w t leiden van de school. Om- rekend naar arbeidsplaat g'n worden voor dit soor sf it 600 extra volledige bc Irckkingen geschapen. De dertig miljoen gulden di .„armee is gemoeid, ware aanvankelijk gereserveer lor salaristoeslagen voor ad junct-directeuren. Bi.i de her Pre Van onze redact DEN HAAG - De So (SER) vindt dat mann eel premie moeten be gemene Ouderdoms verzekeringen de schiktheidswet, de wet, de Algemene W ten en de Algemene Er mag geen ondersc gehuwden en anderzins staanden. Dit staat in het ontwerpad vies over de gelijke behande ling van mannen en vrouwe de AOW, dat de SER vrij dag zal vaststellen. Op dit moment geldt geen individuele premieheffing voor gehuwden. De wet moe' dan ook worden aangepast Thans betaalt de gehuwd man premie zowel over zij loon als over dat van zijn vrouw. Boven de 62.850 gulden hoef geen premie volksverzekerin gen meer te worden bepaald Binnen de raad bestaat gee eenstemmigheid over de vraa of de premie-inkomensgren- die voor de premieheffin geldt moet worden toegepas op het individuele inkome van de partners of op hun ge zamelijke inkomen. Invoering van een een indi viduele premieheffing bij d volksverzekeringen kan ge volgen hebben voor het inko men van gehuwde tweever dieners. De Werknemers van NV en NCW zijn er voor om voo alle premieplichtigen een zelf standige inkomensgrens te stellen. Zij zijn er op tegen da er onderscheid wordt gemaak tussen de verschillende groe pen premieplichtigen, zoals al leen- of tweeverdieners. Over de hoogte van de pre miegrens bestaat bij deze le den geen overeenstemming FNV en CNV bepleiten hand having van de huidige premie grens. VNO, NCW en MH pleiten voor een premiegren van 55.000 gulden. De vertegenwoordigers va landbouw en middenstan willen dat bij premieheffin onderscheid gemaakt moe worden naar levens- en ge zinsomstandigheden van d premieplichtigen. Zij wille oat de huidige premigren geldt voor het gezamelijke in NEDERLAND zal zijn invloed oet besluit minder dan de 48 °P de luchtmachtbasis bij Woe oiatieke manier presenteerde eren zijn 'afscheidscadeau' a taal zei Luns dat de Amerikan hoek zullen laten staan als Di 9aat met de plaatsing van 16 o Luns' uitspraak geeft de gre longen bestaat over de Nede oootschap. Die ongerustheid Navo-baas - in wat vermoedt Jandse stijfkoppigheid moet maar een paar handvol kruisra Het aanbod van Luns legt ii oers in januari en minister Van Washington te zoeken hadder nebben ze daar hun Amerik waarschijnlijkheid onder de ne geen meerderheid te vinden hebbende Washington Post n 2,nierikaanse regering wel ee minder dan de door Nederlar kruisraketten. De beweging in het Amerik™ zien van de plaatsing in Nedt =cne overwegingen in Bruss meer opgedrongen door Nede De oppositie - en dan voor J oer van plaatsing, de WD is v ®ventueel wel praten over m J*ak, op de wip. Koppenteller 'neerderheidsbesluit op dit mc 'eun van klein rechts (inclus ®n in een zo belangrijke kw knjge^ 6enS meer h6t etlC|Liet CDA en regering beseffen erweging de christen-demc nnL p de tegengestelde re dp®T Net motto: als het zó rr 2 r De Vries gaf gisteren in nekje op bijna paniekerige w (an de juistheid van een 'ja'-\ noH8ze ,wii'el zal °ok niet wee aamd) d°or hetgeen Luns sentje heeft aangeboden.

de Stem | 1984 | | pagina 2