Nederlandse aardappel stuk duurder Afspraken bij liggende wip schutters 0ud-ZeeuWsvlaming pleit voor openhouden ziekenhuis PLAN GS ZIT GOED IN Schooltoneel in Hulst uitgesteld KPJ kring Hulst vergadert Bewaking bij vliegbasis Woensdrecht versterkt Auto- V.,Ko- 20, tel. Ie B.V., k 201, EUZEN iet uniek. Het overkomt u, leren in uw buurt of dorp. tte van de binnenstad heeft entonigheid van de slaap- ifronteerd. tad naar uithoek, kan erover baan plotseling vervangen in een stille driekamerflat, as eenzaam Dat 't niet altijd ar wat doe je er aan? Als u e-mevrouw-van-hiemaast" rt, geeft dat al een minder opzoekt, komt u wellicht tan zwemmen, 'n vreemde iekcursus doen of gewoon rkt? t met z'n tweetjes helpen in Ten doen voor bejaarden? ekt de eenzaamheid ten- De een pakt een boek. De lin. xiurt en als u ideeën op wilt ^an de Telefonische Hulp- n het telefoonboek, ntrale nummer 030-942424, aarde dichtstbijzijnde hulp- informatie over de moge- hele wereld aan. fiSTOOR J. VERDURMEN SCHRIJFT MINISTER Radio Maeva wil naar zee PRIJS VERVIJFVOUDIGD Koewacht 'TVOSKE Jl Hulst Over vizieren en stabilisators Hulst Plaatselijk nieuws Sint Jansteen Clinge Kieldrecht Absurdistisch theater in OJC Hulst Jubilarissen bij Hulster Bouw en Houtbond FNV MET OOG OP GROTE 'BELANGSTELLING' Al j T I tdeloze ïensen- 'en. u heel ;n. et het Quality Circle Produced In de Mitsubishi fabrieken werken kleine groepen toe gewijde mensen aan uw Colt. Zulke groepen heten 'Quality Circles'. Omdat de mensen van zo'n groep zich persoonlijk verant woordelijk voelen voor wat ze doen en seriewerk niet als 'n routineklus wordt afgedaan, is uw Colt hun werkstuk. Een werkstuk waar ze zeer veel zorg aan besteden en nauwgezette kontro- les op toepassen. En dat ze pas uit handen geven als het perfekt is. Elke Mitsubishi is 'Quality Circle Produced'. Daarom behoort ook uw Colt tot het beste dat er op de wereld wordt gebouwd. Wat nog eens wordt onderstreept door de toppositie die Mitsubishi in vrijwel elk betrouwbaar heidsonderzoek inneemt. Afgebeeld model: ColtGLX G N verlang met de Stichting Ideële Reclame. SIRE priNPERDAG 15 MAART 1984 IDIHj OüTllïiMI VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 fan een onzer verslaggevers mtST ACHTMAAL - Ge cn getogen oud inwoner post Zeeuwsch-Vlaande- pastoor J. Verdurmen uit ■'linaal, heeft de minister welzijn. Volksgezondheid „Cultuur een brief gestuurd, ,,arin hij pleit voor openhou- Jen van het ziekenhuis in "l'^wel pastoor Verdurmen weer heel wat jaartjes uit .1 Reeuwse land is verdwe en ligt zijn geboortestreek eninog na aan het hart. Van- Jjar dat ook hij zich op de zie- kenhuisperikelen in Hulst heeft gestort. In zijn brief zet hij een groot vraagteken bij het argument dat een klein ziekenhuis als Hulst niet zou voldoen aan de eis van voldoende kwaliteit. Maar een kwaliteitziekenhuis is volgens de pastoor „goede specialisten, goede verzorging en vooral een goede mentali teit. In Hulst staat een klein ziekenhuis, een gebouw dat 25 jaar oud is. Dit ziekenhuis is voor noodzakelijke operaties is deze streek voldoende. Voor operaties waar de hoogst mo gelijke specialistische hulp voor nodig is kunnen deze worden doorgezonden naar een groter of universiteitszie kenhuis. Bovendien is er een voordeel voor een klein zie kenhuis in de tegenwoordige tijd dat jonge specialisten die werkzoekend zijn gemakkelijk kunnen worden aangetrokken. Zowel een groot als een klein ziekenhuis kan een kwaliteit ziekenhuis zijn". Een ziekenhuis in eigen streek heeft, zo schrijft de pas toor, het voordeel dat de zie ken er zich vlugger thuis voe len, ze ontmoeten vrienden en bekenden. Dit alles heeft vol gens hem veel invloed op de geestelijke en lichamelijke ge nezing. „De mensen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gunne de kanaalzone van harte een nieuw ziekenhuis, maar onder geen voorwaarde dat zij daar door de dupe zouden worden. Dat hun eigen katholiek zie kenhuis dicht zou gaan en zij genoodzaakt zouden zijn bij ziekte naar een algemeen zie kenhuis te moeten gaan". Een eventueel overblijvende po likliniek heeft volgens pastoor Verdurmen geen waarde voor de bevolking als daar geen zie kenhuis aan vast zit. „Het is een wassen neus, het is een pijp zonder kop waar geen steel aan zit. Wij mogen de hoop uitspreken dat in een democratisch land waar de mond vol is van inspraak en medezeggenschap rekening wordt gehouden met de ver langens van de bewoners van Hulst en omstreken en dat fi nanciële en technische zaken niet de overhand hebben. Daarom spreken we de wens uit: St. Liduina blijf altijd in ons midden. We zijn tevreden met u". CNV - afdeling voor ziekenhuis T erneuzen Van een onzer verslaggevers GOES - Hoewel het CNV-Zeeland nog steeds voorstander is van het openhouden van het St.-Liduinaziekenhuis in Hulst in de huidige vorm is deze wens, politiek gezien, een gepas seerd station. Daarom kiest de subdistrictsraad Zeeuwsch-Vlaan deren van het CNV bewust voor een centrumzieken- huis in Terneuzen met een medisch centrum in Hulst ra handhaving van het Oostburgse ziekenhuis. BRUSSEL - De ook ii Zeeuwsch-Vlaanderen veel beluisterde vrije radio Mae va wil verhuizen naar de Noordzee. Er wordt momenteel on derhandeld met de eige naars van Radio Caroline over een eventuele deelname van Maeva aan deze Noord- zee-zender. Maeva heeft zich altijd tot doel gesteld een station op de been te brengen dat in ge heel België te ontvangen is, maar die ambities stroken niet met de Belgische wet inzake vrije radio's. Daarin is bepaald dat slechts met beperkt vermogen mag wor den uitgezonden, omdat men ervan uitgaat dat vrije ra dio's slechts een aanvullende lokale functie hebben. Maeva is de afgelopen ja ren dan ook heel wat keertjes uit de lucht geplukt vanwege het te hoge zend- vermogen, dat geheel Vlaanderen bestreek. Naar verluidt zou Maeva, als men met Caroline kan overeenkomen, op de mid dengolf gaan uitzenden met een vermogen van vijf kilo watt. Van een onzer verslaggevers BREDA - De Nederlandse aardappel is in één jaar tijd vijf keer zo duur geworden. Landelijk gezien is de prijs gestegen van vijftien cent voor een kilo bintjes vorig jaar tot vijfentachig cent voor eenzelfde kilo ni Dat zijn de inkoopprijzen. De consument betaald voor een kilo piepers nu ongeveer 1,20 gulden. De prijsstijging wordt vol gens de aardappelkwekers vooral veroorzaakt door de grote vraag uit Engeland en andere landen naar Neder landse aardappelen. De heer Tamboer van de Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten, Fruit en andere Levensmiddelen is niet gelukkig met de prijsver hogingen. „Het is allemaal Tot deze conclusie komt de subdistrictsraad Zeeuwsch- ïlaanderen van het CNV na overleg met de CFO, de CNV- M.id waarin onder meer het liekenhuispersoneel is geor ganiseerd. Jan Koetsenruyter, voorzit ter van de raad: „Het plan dat GS hebben voorgedragen zit, politiek gezien, heel goed in el kaar. De staatssecretaris is er blij mee, omdat is uitgegaan van een laag aantal bedden tw. 3,4 per duizend inwoners, waarmee hij de rest van het land de oren kan wassen. Het provinciaal bestuur is er blij mee omdat een zeer hoog be- naar Zeeland vloeit en, behalve in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, in Zeeland is men blij omdat een groot aantal plannen gerealiseerd kan worden. Daarbij komt nog dat het plan zo is geconstrueerd dat alle bouwplannen hun be gin krijgen voor het einde van kabinetsperiode, zodat een nieuwe minister ook geen roet in het eten kan gooien". Ontslag' en Koetsenruyter constateert wel dat men nu in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt opgezadeld met diverse pro blemen zoals veel reisuren, vooral wanneer men geen eigen vervoer heeft en twee honderd werknemers van het St.-Liduinaziekenhuis op straat. En dat in een toch al zo ™aar getroffen regio als Zeeuwsch-Vlaanderen. Het CNV Zeeland pleit daarom nadrukkelijk voor een medisch centrum in Hulst, met oen polikliniek voor basis-spe cialismen en keuzevrijheid voor specialisten, een röntgen- afdeling, fysiotherapie, een operatiekamer voor poliklini sche ingrepen, een EHBO-af- deling, een laboratorium e.d. v°k dient het ziekenvervoer het openbaar vervoer goed eregeld te worden. Natuurlijk heeft een keuze voor een medisch centrum zonder 'verpleegbedden' con sequenties voor de personele bezetting. Koetsenruyter: „Het is daarom volstrekt noodzake lijk dat, zodra de plannen zijn goedgekeurd, een sociaal plan wordt opgesteld. Het ziet er naar uit dat het St.-Liduina ziekenhuis in de huidige vorm in 1989 ophoudt te bestaan. Niets is zo frustrerend en de motiverend voor het personeel dan het tot bijvoorbeeld 1988 in onzekerheid te laten wie moet vertrekken en wie niet. Velen zullen al eerder, door die onzekerheid, naar elders solliciteren. Dat komt de ge zondheidszorg beslist niet ten goede". De subdistrictsraad onder streept dat het wenselijk is dat de Zeeuwsvlaamse zieken huisbesturen gaan samenwer ken en zo spoedig mogelijk met een totaal sociaal plan ko men. Tevens wenst het CNV dat deze besturen met verte genwoordigers uit de vakbe weging worden bemand. Op korte termijn moet men trachten tot één bestuur voor alle ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men. Koetsenruyter: „Een dergelijk bestuur had er al lang moeten zijn. Dan zouden we zeker niet zo in de proble men zitten. Ook Oostburg is, blijkens een advies van de Raad voor Ziekenhuisvoorzie ningen van december vorig jaar, niet buiten schot. Dat ad vies aan de staatssecretaris houdt in dat gestreefd moet worden naar één centrumzie kenhuis in Terneuzen voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen". Dansavond - Zaterdag 17 ®aart houdt de Bond van Ouderen een dansavond. Iede- jen boven de 50 jaar is wel- «ffli De muziek is in handen ®3n het orkest The Williams, hjdens de pauze wordt een Woting gehouden met leuke W'jsjes. De aanvang van de «nsavond is acht uur in De Haschaard. aians - De exploitatie- lening 1983 van de kerk 'Pot af met een negatief saldo an 2.600,-. Om een tekort °°r 1984 te voorkomen ging aantal vrijwilligers op Deze actie is een succes ^Worden. Negenenvijftig ge- ■Wien gaan in 1984 bijdragen zes gezinnen gaven een ®umalige gift. Het totaal aan- gezinnen dat bijdraagt is T Deze brengen Ü5S- bijeen. „(ADVERTENTIE) •ëi Calé-Restaurant Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 "et adres voor uw lamiliedi- ners. koffietafels enz. Gere sumeerde keuken, aparte 'SI aanwezig. Reserveren P'eltig voor u en voor ons. Deuken open van 12 lol 21 Dinsdags gesloten De opvoeringen van het toneelstuk 'Ons Stadje', waarvan hier een beeld van de repetities, zijn voorlo pig uitgesteld. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER HULST - In verband met de tragische gebeurtenissen na een verkeersongeval in het gezin van de heer Jansen (leraar aan de Jansenius scholengemeenschap) gaan de toneelvoor stellingen van 'Ons stadje' niet door. Dit toneelstuk zou vrijdag en zaterdag door leerlingen en leraren van het Jansenius worden opgevoerd in Den Dul- laert in Hulst. De uitvoeringen zijn uitgesteld tot nader aan te kondigen datum. De gekochte kaarten blijven geldig. VOGELWAARDE - De Zeeuwsvlaamse verenigingen van liggende wipschutters hebben sluitende afspra ken gemaakt over eisen waaraan vizieren en stabili sators op de bogen moeten voldoen. Tijdens een bijeenkomst in Vogelwaarde, waar 22 schut- tersmaatschappijen waren vertegenwoordigd, werd una niem besloten dat er voortaan in Zeeuwsch-Vlaanderen niet meer geschoten mag worden met telescoopvizieren op de boog en dat de stabilisators niet langer mogen zijn dan 50 centimeter. Over de inschrijf gelden en over de prijswaarde van de afgeschoten vogels bleek vooralsnog geen over eenstemming te bereiken. Ook tot de oprichting van een officiële liggende wip- schuttersbond kwam het nog niet. De aanwezigen hoorden de heer Vermeulen van de Belgische Federatie van lig gende wipschutters uiteenzet ten hoe de bond daar in elkaar zit. Gesproken werd over con tributie, verzekeringen en bondskampioenschappen. Het grootste probleem bij de oprichting van een overkoepe lend schuttersorgaan is de sa menstelling van regelement dat voor alle aangesloten maatschappijen aanvaard baar is. Momenteel hanteert iedereen zijn eigen regels en de schutters hebben daar hun materiaal op afgestemd. Bij drastische wijzigingen in die regels zouden sommige schut ters hun dure spullen wellicht niet meer kunnen gebruiken. Afgesproken is dat alle ver enigingen voor zichzelf eens op papier zetten welke regels ze graag willen zien. Tijdens een volgende bijeenkomst kan dan bekeken worden of dat al les kan worden ingepast in een algemeen reglement voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de aangenomen regels rond de telescoopvizieren en stabilisators is in ieder geval de grondslag gelegd voor een overkoepelend orgaan van de liggende winschutters. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE - - WAARDE J DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN VAN DUYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 HULST - De KPJ Kring Hulst houdt vrijdag 16 maart de jaarvergadering in Den Dul- laert te Hulst. Aanvang 20 uur. Op de agenda staan het voorlezen van de verschillende jaarverslagen en een bespre king van de activiteiten voor de komende maanden. Na het officiële gedeelte wordt de avond voortgezet met een kwis, waarbij de deelnemers aan de tand worden gevoeld op een zevental onderdelen. Voor de beste kwissers liggen prijzen te wachten. Katholiek Vrouwengilde - Het Hulster Katholiek Vrouwen gilde houdt morgen (donder dag) om 19.30 uur een bijeen komst in het klooster van de paters Maristen aan de Car- melweg 2. Tijdens deze bijeen komst zal deken J. Aarts uit Middelburg het beleidsplan Zeeland bespreken en zullen de aanwezigen met elkaar van gedachten wisselen over het wel en wee van de katholieke kerkgemeenschap. Na de pau ze behandelt deken Aarts, ge assisteerd door gespreksleid sters mevrouw J. Neve en me vrouw D. Bakx, het nieuwe jaarthema van het Katholiek Vrouwengilde: 'Van commu nicatie naar participatie'. Gemeenschapsdienst - Zondag 18 maart wordt een gemeen schapsdienst gehouden in de kapel van De Blaauwe Hoeve, Het thema voor deze zondag is 'de uitdaging aandurven'. Me dewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. Aanvang 11.15 uur. Handwerkdag - De hand- werkclub van de Gehandicap ten Organisatie Nederland af deling Zeeland houdt zaterdag 24 maart in de Regenboog- school een handwerkdag. Er worden op deze dag vele ge maakte spulletjes tentoonge- steld, die door belangstellen- den kunnen worden gekocht. Balletgroep - De balletgroep Rozante uit Sint Jansteen ver zorgt vrijdag 23 maart een uit voering in Den Dullaert. Aan vang 20.00 uur. In dit avond vullend programma wordt modern, klassiek en jazz-bal- let gebracht. Kaarten zijn te voren aan de zaal verkrijg baar of bij de leidster van de balletgroep op het adres Oude Drydyck 20 te Sint Jansteen. Prijskaarting - De voetbalver eniging STEEN houdt vrijdag 16 maart de voorlaatste prijs kaarting van het wintersei zoen in de kantine op het ge meentelijk sportterrein en be gint direct na de trainingen rond 20.00 uur. De laatste kaarting, tevens de finale van de kaarcompetitie, wordt ge houden vrijdag 13 april. Ontspanningsmiddag - De Gehandicapten Organisatie Nederland afdeling Zeeland hiéld in de Warande een ont spanningsmiddag. Een 60-tal leden had aan de uitnodiging van het bestuur gehoor gege ven. Er werd bingo gespeeld en de middag werd met accor- deonmuziek opgeluisterd door Cesar van Helsland, lid van de gehandicapten organisatie. Bejaardenbiljart - In gemeen schapshuis Malpertuus heb ben acht bejaarden van Hulst de strijd aangebonden tegen acht bejaarden van de Bejaar- denbond van Clinge. Het werd een spannende strijd, waarbij in twintig beurten door de Hulsterse bejaarden 277 ca ramboles gemaakt werden. De Clingse bejaarden stelden daar in twintig beurten 380 ca ramboles tegenover. De hoog ste serie werd gemaakt door J. Reyns met 23 caramboles. Carnavalsstoet - In Clinge's buurtschap Kieldrecht trok een carnavalsstoet door het dorp, waaraan door 34 wagens werd deelgenomen. Vooral de Zeeuwsch-Vlaamse wagens waren goed vertegenwoor digd. De jury kende de eerste prijs toe aan de Stierenvech ters uit de wijk Het Zeegat te Clinge. vreemd gelopen. In het najaar van vorig jaar hadden we nog een aardappeloverschot en nu is er opeens een tekort waar door de prijs omhoog gescho ten is. Binnenkort komt er ge lukkig weer nieuwe aanvoer uit Italië, Malta, Egypte en Is raël waardoor de prijs wel weer zal dalen", aldus de heer Tamboer. De consument laat de aard appels, ondanks de redelijk hoge prijs, in ieder geval niet in de winkel liggen. De Breda se kruideniers geloven niet dat de mensen ondanks de hoge prijs minder aardappels zijn gaan eten. Volgens verschillende krui deniers is de verkoop van aardappels niet erg sterk ge daald. Er worden weliswaar iets minder aardappelen ver kocht ten gunste van bijvoor beeld macaroni en rijst, maar die tendens is al jaren oud. HULST - Het open jongeren centrum Kontrast heeft voor zaterdag 17 maart een optre den georganiseerd van Alex d'Electrique, in de podiumzaal van het Houtenkwartier. Deze uit Haarlem afkomsti ge driekoppige theatergroep speelt 'de haaienplaneet'. Ne gentig minuten totaaltheater, wat omschreven wordt als vi sueel verrassend, hartverwar mend, grappig en in de kadans van het leven zelf. In venijnige, humoristische en hysterische scènes ziet het ffubliek Otto, de districtslei der, wanhopig proberen orde op zaken te houden. Wanneer de elektriciteitscentrale wordt gesaboteerd, breekt de hel los. Otto raakt over z'n toeren. Bob, de boekhouder, weet niet uit welke hoek de wind komt en Koch, de mijnwerker, ziet de bui hangen. Langzaam* glijdt het district de chaos in. Deze anarcho-absurdistische gekte, dit anderhalf uur genie ten van de wortels van het kwaad, begint om 21 uur in het Houtenkwartier in Hulst. Van onze correspondent HULST - De Bouw- en Hout bond FNV-afdeling Hulst houdt vrijdag aanstaande de algemene jaarvergadering in café De Ster te Hulst. De avond begint om 19.00 uur. Naast de gebruikelijke ver slagen van secretaris en pen ningmeester staat er op het programma een bestuursver kiezing wegens periodiek af treden van A. Wauman, A. Luycks en A. Everaard, die zich alle drie herkiesbaar stel len. Aftredend is eveneens J. Burggrave, die zich niet meer herkiesbaar stelt. Tijdens deze jaarvergade ring zal ook een viertal jubila rissen worden gehuldigd door districtsbestuurder H. Len- ting. Na het officiële gedeelte is er een gezellig samenzijn, waarbij verschillende spelen zullen worden gedaan, zoals kaarten, pieren, tritsen, sjoe len enz. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT DEN HAAG - De bewakingsdienst van de luchtmachtba sis Woensdrecht wordt dezer dagen ver sterkt met een onbekend aantal dienst plichtigen. Dat heeft het ministerie van Defensie gisteren bevestigd. Dat dit zou gaan gebeuren was al eer der bekend. In verband met die uitbrei ding heeft de ME-school, die gebruikt maakt van gebouwen en terrein van de vliegbasis, te verstaan gekregen dat voor 17 april dit instituut een groot deel van de gebouwen op de vliegbasis moet ont ruimen. Die ruimte heeft Defensie dan nodig in verband met de uitbreiding van de bewakingsdienst. Volgens een woordvoerder van het ministerie is die uitbreiding noodzake lijk door de grote belangstelling van het publiek voor de basis, die door de rege ring is aangewezen voor de eventuele plaatsing van Amerikaanse kruisraket ten. De woordvoerder wilde niets zeggen over de grootte van de versterking en van de bestaande bewaking van de basis in Woensdrecht. Volgens de soldaten- vakbond VVDM gaat het om ongeveer 30 soldaten, die definitief van andere lucht machtbases naar Woensdrecht worden overgeplaatst. De bond vermoedt dat de regering met de maatregel vooruit loopt op de komst van de Amerikaanse raketten. Het mi nisterie van Defensie ontkent dat. Wel liet de woordvoerder weten dat de bewa kers voor onbepaalde tijd in Woens drecht worden gelegerd. Volgens de VVDM levert de verster king van de bewakingsdienst op Woens drecht problemen op voor de bewakings diensten bij de overige luchtmachtbases, omdat die toch al onderbemand zouden zijn. De woordvoerder van het ministe rie liet echter weten, dat tegen mogelijke onderbezetting maatregelen genomen worden.

de Stem | 1984 | | pagina 17