lager [re1domzet in auto-branche 6 gestegen #R: BIJ ZIEKTEWET, WW EN WAO Minister wil dat Kommer Damen werf overneemt Sterfte-overschot in Hervormde Kerk Iglo: 210 I )ere|yci "Deze bedoel ik.Vanmorgen gezien op de beurs'.' man te veel CDA: VVD wilde met PvdA media-akkoord 40.000 Per dag -PAGINA o BINNENLAND 00RLOPIGE CIJFERS YAN CBS Wilton Feijenoord blijft bezet BE STEM COMMENTAAR ÏMIITE HOI® 15 £8 rR6 WW De Vries: Coalitie niet bedreigd Kamer: Meer alternatieve straffen AANTAL KERKGANGERS STABIEL RS V-commissie: volgende week verhoren T5 verleden. Zo was het 1932. En zo was het 1960. Dit jaar is een helding in de zin toekomst versus het n", aldus Hart afge- weekeinde, op wee t Zuiden. verleden wordt beli- door Walter Monda- zijn geoliede partij - e en zijn binding met e' vakbondsstructu- ndale staat voor 'oud' chap, Gary Hart voor uwe'. dat 'nieuwe' is waar- art steeds maar weer proppen komt en ee hij de kiezers naar trekt, heeft hij nog niet duidelij k ge- Maar dat gold even oor de politici waar- 'j zich, gezien boven- eitaat, op één lijn ranklin Roosevelt in n John Kennedy in ok deze twee Demo- he kandidaten kwa- in of meer uit het werden gekozen op harisma' en hun char- ontwikkelden zich als ent als staatslieden ~n visie ('New Deal', rontier'). y Hart voelt volgens zeggen intuïtief aan leeft onder het Ame- se volk. Vandaag in uiden moet blijken of lijk heeft. Zo ja, dan is ad naar het nationale daatsschap voor zijn geëffend. Maar daar- oet hij het natuurlijk él opnemen tegen Ro- eagan. van de almachtige -partij in het nieuw en trio moet vooral het van de benoemingen s het compromis) uit- rmee moet een einde aan de sluipende ri- it tussen Rifaat Assad t duo Khaddam, Che- de verdeling van aan- "velden voor de ver ende vlce-presidenten de benoemingen blijkt ens zonneklaar dat Assad nog niets van nvloed heeft ingeboet, alleen kon hij de kem- ~n tot dezelfde status ffen, hij gaf hen ook de chtsvelden, die ze elk manier al in porte- e hadden. Assad heeft ~ee de ruzie - in ieder voorlopig - bezworen, voor geen van de drie al te kiezen heeft As- Ik van de rivalen op- w aan zich gebonden, jongste machtsstrijd in kan dus worden bij ge ls wat nerveus geschuif de potentiële 'erfgena- van Assad, op het mo- dat het er even op leek ij weg zou vallen. onderhandelingen aan Dat overleg leidt ech- een akkoord met de so il voor toegang van de ien van de vraag of dat h weer net iets slimmer DA-er in het begin van ilijk gehad met binnen n met Nijpels. Maar al- tie weten te verwerven. Is - uit welke wind de veranderende situaties, oord en wekt de indruk -urt, als dat akkoord op n. ongen - een toontje la nge WD-ers. twee dagen toch aardig er de knie hebt," aldus de rzitter van de Jong So- isten, die driftig knikt zijn JOVD-collega uit- dat de jongeren eigen- dubbel-zwaar worden roffen: in de eerste plaats r de crisis zelf, in de de plaats door de maat- elen waarmee ze wordt treden. 'n daar had De Koning t veel tegenin te brengen, ij probeerde ons blij te ken met de opmerking je oud bent voordat je weet. Hij sprak uit erva- g, zei hij. Maar wij heb- hem gezegd dat dat ook niet meer klopt. Want het binet wil nu juist de leef- isgrens voor het mini- ïmloon optrekken naar 28 30," aldus een boze JOVD- orman. Het CDA-Kamerlid Ger- Gerritse heeft zich al een er volstrekt onmogelijk 'maakt bij vakbondsjonge- n met zijn opmerking, dat |t toch ook niet nodig is om 1 op je achttiende of twin- ;ste" zelfstandig te gaan men. Want had hijzelf et tot zijn dertigste onder 't ouderlijk dak geslapen? Als dat het criterium jrdt, ziet het er wel heel ;cht uit voor de jeugd, ant in de CDA-fractie hijnt één Kamerlid te zit- n, dat zelfs op zijn veertig- nog thuiswoont. M ome redactie binnenland tl HAAG - De geldomzetten in de nenautobranche zijn in 1983 ten van 1982 met zes procent ge- r^mzetontwikkeling van de nche, gespecialiseerd in de ver- en reparatie van rijwielen, Sfietsen en motorrrij wielen Van onze redactie binnenland jOETERMEER - Vrouwen worden bij de uit kering van Ziektewet (ZW), de Arbeidsonge- jiiktheidswet (WAO) en de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAW) ten opzichte panmannen benadeeld. lo krijgen vrouwen vaker een oproep voor her- noordeling van hun arbeidsongeschiktheidspercen- tage- IMSDAG 13 MAART 1984 T28 PAGINA 3 daarentegen was in 1983 ten opzichte van 1982 negatief. Gezamenlijk had den deze ondernemingen een omzet verlies van zes procent. Dit blijkt uit de voorlopige gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op deze gegevens heeft geen correctie voor prijsveranderin- gen plaatsgevonden. Bij de ondernemingen, gespeciali seerd in de verkoop en reperatie van personenauto's stegen de geldomzet ten in 1983 ten opzichte van 1982 met zeven procent. Bij de carrosseriebe- drijven is een daling van de geldom zetten waargenomen van drie pro cent. De geldomzetten van de detailhan delsbedrijven in autoaccessoires en -onderdelen bleven in 1983 nagege- noeg gelijk aan die van 1982. De im porteurs van personenauto's reali seerden in 1983 een omzetstijging van zestien procent ten opzichte van 1982, aldus de gegevens van het CBS. Vrouwen benadeeld Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „Het is geen kwestie meer van argu menten, maar van pure onwil. De situatie rond Wil- ton-Feijenoord ligt stikvast." Na alle gespreksronden om de bedreigde scheepsbouw- en reparatiewerf Wil- ton-Feijenoord in Schiedam te redden heeft vak bondsleider Dick Nas nog maar weinig hoop op een goede afloop. Gistermiddag kreeg een stampvolle kantine op het gi- die herbeoordeling gaat vrouwen meer dan bij lannen het arbeidsonge- idiiktheidspercentage naar toeden. Vrouwen hebben jaarbij een grotere kans op Eindiging van hun uitkering lan mannen. Dit blijkt uit een onderzoek jt de commissie arbeidsonge- rtiktheidsverzekering van de Sociale Verzekeringsraad heeft gehouden op ver- Kek van staatssecretaris De [raaf Sociale Zaken en ïsrkgelegenheid). Volgens vrouwenorganisa- des speelt de hoogte van het «tomen van de man van de trouw een rol bij de vaststel ing van haar arbeidsonge- tiiiktheidspercentage. In veel gevallen zou zelfs naar dat in- romen worden gevraagd. De iVK-eommissie heeft hiervoor leen bewijzen. Mannen blijken vaker een gedeeltelijke WAO-uitkering le krijgen. Bij vrouwen is het neer alles of niets. Vrouwen lorden door de bedrijfsvere ngingen minder vaak spon- aan gemeld bij de gemeen- ïhappelijke medische dienst loor begeleiding tijdens het Eektewetjaar naar ander, passend werk. De Sociale Verzekerings raad blijkt verdeeld te zijn over de vrag of de door de ferknemer betaalde VUT- premie betrokken moet wor- ien bij de dagloonberekening inde Ziektewet, de Arbeidson- jesciktheidswet en de Werk- teheidswet. Werknemers ijn voor, werkgevers tegen. meetellen van de VUT- premie worden de uitkeringen )ger. De verplichting voor een wrknemer zich op de eerste ig nadat zijn dienstverband opgezegd, te melden bij het GAB in plaats van op de eerste feitelijke werkloosheidsdag is is strijd met de Werkloos- heidswet. Op zichzelf is het men zich zo snel mo- felijk moet inschrijven bij het arbeidsbureau, aldus de SVR, ■naar dan moet wel eerst de 'et veranderen. De SVR beticht staatssecre taris De Graaf tenslotte van onzorgvuldige wetgeving ge- beu het feit dat hij na rigoreu- bezuinigingsmaatregelen onmiddelijk met correcties "toet komen wat betreft het 'ervoer van gehandicapte ""tieren. De raad is het overi- Ws eens met het voorstel van Graaf om de inkomens grens voor vervoersvoorzie- ®gen buitenshuis niet van «Passing te laten zijn op ver teer van en naar school voor voortgezet onderwijs. De SVR voegt er zelfs aan toe dat de ondergrens van twaalf jaar geschrapt moet worden. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De directie van Unilever-dochter Iglo wil 210 arbeidsplaatsen schrappen. Er zullen gedwongen ontslagen vallen. Ondanks stijgende verko pen en nieuwe produkten die goed aanslaan, blijft de omzet van de diepvriesprodukten van Iglo achter bij de ver wachtingen, zo heeft het be drijf maandag laten weten. De fabriek in Hoogeveen, waar bijna 500 mensen wer ken, wordt met 170 arbeids plaatsen het zwaarst getroffen door de plannen. De afdeling transport en opslag wil Iglo geheel overdoen aan een doch teronderneming van Van Gend en Loos die is gespeciali seerd in vriestransport. Van de ongeveer 150 werknemers kunnen er echter 124 in dienst komen van Van Gend en Loos. Bij heel Iglo zijn op het ogen blik ongeveer 820 mensen in dienst. Bestuurder Dijkman van de Industriebond FNV beticht Iglo ervan zich gezien de grote investeringen in Amerika, het afstoten van produktiepak- ketten, het uitbesteden van werk aan gespecialiseerde be drijven en het opzetten van grootschalige sterk geautoma tiseerde produktiebedrijven in Europa, uit Nederland te wil len terugtrekken ter wille van het profijt alleen. Pausbezoek NA een eerder verzoek aan de priester-religieuzen heeft kar dinaal Eduardo Pironio, de prefect van de Vaticaanse Congregatie voor de Religieu zen en de Seculiere Instituten, nu ook de generale oversten van orden en congregaties van vrouwelijke religieuzen ge vraagd in verband met het pausbezoek informatie te ver schaffen over de situatie van hun orde of congregatie in Ne derland. fïSEN EN AMBTENAREN in Madhya Pradesh, de grootste ™staat van India, hebben van de regering opdracht gekregen «u'jks een vast aantal mensen te 'motiveren' tot sterilisatie. Wie aantal niet haalt, kan geschorst of overgeplaatst worden. In jadhya Pradesh zijn dit jaar tot nu toe al 90.000 mensen gesteri- Een paar jaar geleden zijn op bevel van premier Indira meer dan zes miljoen mensen door de politie opgepakt 'totsterilisatie gedwongen. Menigeen zal deze praktijken in oprechte verontwaardiging als to?aars aanmerken. Maar laten we er eens wat dieper over na- ®t%i in de arme landen worden ieder jaar rond 80 miljoen kin- ^'eri geboren. Van hen sterven er jaarlijks ongeveer 15 miljoen, gemiddelde dus van 40.000 per dag. Belangrijkste doods lak: ziekte en ondervoeding. Toch produceert de aarde nog voedsel in overvloed. Rijke landen, waaronder Nederland, -'en zich geen raad met hun overschotten. Het geld is al even- een probleem: ook de kinderen in de ontwikkelingslanden '"dsn tegen allerlei ziekten ingeënt kunnen worden. Maar de rijke landen stoppen hun geld in een krankzinnige be- wingswedloop, onthouden de Derde Wereld de middelen om e'gen voedselproductie te kunnen voorzien en voeren een "de -'3UI i VVJCUÖCIfJ! UUULUC IC rvUIIIICII VUUI AICI I Cl I VUCI Cl I CCI I wdstoffenpolitiek, die de arme landen dikwijls dwingt hun na- rijkdom tegen afbraakprijzen te verkopen. Natuurlijk zijn ./orden er ook in de ontwikkelingslanden zelf grove fouten ge- i-f h komt ontwikkelingshulp niet altijd op de goede plaats /t, maar de .verdwaasde Afrikaanse potentaat, die zich een "flen bed aanschaft neemt de medeverantwoordelijkheid niet ,;:ivan het rijke westen voor de dood van 40.000 kinderen per 3 maken ons - terecht - grote zorgen over de nucleaire be- ;iïenin9Swedloop tussen oost en west. Wij demonstreren en "en om vrede, maar is er wel vrede mogelijk zolang er geen ec"tigheid geschiedt aan de hongerenden in de wereld? gantisch grote werfterrein ae resultaten te horen van het gisterochtend gevoerde over leg met minister Van Aarden- ne. De minister houdt vast aan overname door de Damen- werf in Gorichem hoewel hij het ontslag van 1000 man wel veel vindt. Het woord is nu aan Kom mer Damen van de gelijkna mige werf. Hij heeft de minis ter aan zijn zijde, maar de vakbonden accepteren Da- mens voornaamste tegenvoor- waarde voor overname niet: ontslag van bijna 1000 man, een feitelijke en pijnlijke hal vering van het Schiedamse be- BIJ de grensovergang Bergh aan de Nederlands-Duitse grens hebben Ne derlandse en Duitse boeren gisteren eendrachtig geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van de EG op landbouw. Nederlandse boeren en tuinders deelden aan passanten naast pamfletten pakjes kaas en pakjes worst uit, hun Duitse collega's nar cissen. De automobilisten werden al voor de actie gewaarschuwd via spandoeken in weilanden en aan viaducten - foto's anp BOESFATKCMITJ OKER OWK, fROSMXWÉüLEH ümaiTüiCTtiW SVJK. KGVCSCRf1EE Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het gelegenheidsverbond tussen het CDA en de PvdA over een aantal hoofdlijnen van het mediabeleid vormt geen bedreiging voor de coalitie. Die bedreiging ontbreekt alleen al door het feit dat er voor de huidige coalitie (CDA/VVD) geen alternatief is. Fractieleider De Vries zei dat gisteravond in Axel, waar hij expliciet beves tigde (zie de krant van gisteren) dat ook de VVD pogingen heeft gedaan met de PvdA akkoord te komen, onder andere over re clame op de regionale omroep. Volgens De Vries raakt het WD-verwijt dat het CDA 'poli tiek overspel' heeft gepleegd, niet alleen daarom kant noch wal, maar ook omdat de CDA-standpunten strijdig zijn met regeer akkoord noch Medianota: „Het gaat hier om een zaak waarover in de trouwacte geen afspraken zijn gemaakt." DEN HAAG - Een meer derheid van de Tweede Kamer voelt voor uit breiding van alternatieve straffen. Dat bleek maandag tijdens monde ling overleg van de Ka mercommissie voor Jus titie met staatssecretaris Korte - Van Hemel. De staatssecretaris kon de gevraagde uitbreiding van de alternatieve straf fen niet toezeggen. Eerst moeten de resultaten van de in gang gezette expe rimenten bekend zijn. ADM DE Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) heeft een order ontvangen van 6 miljoen gulden, die vijf maanden werk oplevert. Kampeerder DE ANWB is het volstrekt on eens met de aanbevelingen van de commissie-Geelhoed de Kampeerwet in te trekken. Volgens de ANWB zou dat de kampeerder vogelvrij maken. Kommer Damen. -fotoanp drijf. De bonden willen niet verder gaan dan afvloeiing via natuurlijk verloop. Districtsbestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV zei gistermiddag de door 'Den Haag' afgedwongen nieuwe confrontatie met Da men zonder veel verwachting aan te gaan. „Maar het kan niet lang meer duren, voor er duidelijkheid komt, een week, 14 dagen hooguit." De vakbondsleiders be schuldigen minister Van Aer- denne van Economische Zaken ervan, aan te sturen op een faillissement in plaats van de reddende hand uit te steken. Van Aerdenne en zijn collega minister De Koning van So ciale Zaken en Werkgelegen heid bleken in een gesprek gisterochtend in Den Haag weinig te voelen voor de zoge naamde Schiedam-optie. De gemeente Schiedam heeft de werf 40 miljoen aangeboden om de werkgelegenheid van Wilton-Feijenoord samen met een overheidslening van ook 40 miljoen voor Schiedam te redden. De bedrijfsbezetting van de werf gaat intussen door. Karate Bob HET gerechtshof in Den Haag heeft de 36-jarige Joegoslaaf S.M. (Mitric) maandag in ho ger beroep wegens drie geval len van verkrachting veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf. J JK V 15 Vandaag beleven we een hele bijzondere dag. Het is Super Dinsdag. Dat zeggen ze in Amerika en dan vind ik dat wij, als bondgenoten, dat ook mogen zeggen. Super Dinsdag. Dat klinkt spannend, sensationaal, ja, bijna geestverruimend. Nog veel mooier dan de Derde Dinsdag in September. Super Dinsdag. In zes Ameri kaanse staten worden voorver kiezingen gehouden. Wordt het een feestdag voor Gary Hart, die vroeger een echte honde- voer-naam had, Hartpence, maar zich nu door niemand meer laat opeten? Super Dinsdag. Is de super ook goedkoper vandaag? Super Dinsdag. Nederland kan in één klap van twee naar vier tv-netten? Met een NOS-net en een betaal-net, of gaat het net allemaal niet door? Super Dinsdag. Ik zeg gewoon tegen mezelf dat dit een bij zondere dag is. Een feestdag, een soort verjaardag. Dan kan het niet misgaan. Super Dinsdag. Wie super zegt, denkt automatisch aan de su perheffingen van de Europese Gemeenschap. Nu willen ze vanuit Brussel onze boeren uit melken. Wij drinken onze melk zelf wel op: Zuiper Dins dag. Dinsdag Dansdag. Besteed deze Super Dinsdag goed, want zo'n dag komt nooit weer. Morgen is er trouwens weer een fesstdag: Wonder Woensdag. MERI.TN Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De parlemen taire enquêtecommissie die het overheids- en het bedrijfs beleid met betrekking tot het RSV-concern onderzoekt, be gint volgende week haar openbare verhoren. Voor de eerste verhoorron- de, die de feitelijke start van het onderzoek vormt na het al verrichte dossier-onderzoek en een grote reeks voorberei dende gesprekken, zijn 21 ge tuigen en deskundigen uitge nodigd. Onder hen bevinden zich oud-minister Schmelzer (in zijn functie van adviseur van Verolme), oud-premier Biesheuvel en oud-minister Langman (in hun functies van voorzitter en directeur van de stichting Nederlandse Scheepsbouw Industrie), oud minister Nelissen (onder zijn verantwoordelijkheid voltrok zich de fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme), de oud ministers De Block (Economi sche Zaken) en Witteveen (Fi nanciën) en de vroegere EZ- topambtenaar Molkenboer, la ter regeringscommissaris bij RSV. (ADVERTENTIE) Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) heeft een sterfte-overschot. Eind 1982 had de NHK tussen de 50.000 en 80.000 leden minder dan het jaar tevoren, waarmee het totaal is aangekomen op 2.750.000. Het percentage kerkgangers heeft zich gestabiliseerd, evenals het aantal deelnemers aan activiteiten als gespreks- kringen en gemeente-avond- en. Dat blijkt uit de zojuist uit gekomen statistiek van deze Kerk over 1982, gepubliceerd door het Instituut voor So ciaal-Wetenschappelijk On derzoek, Studie en Advies (Kaski). Van alie Hervormden is 31,7 procent belijdend en 41,6 procent dooplid. Een percenta ge van 26,8 behoort tot de groep overige Hervormden, zoais uit Hervormde ouders geborenen. Het hoogste percentage be lijdende lidmaten heeft Over ijssel, 40,9 procent, terwijl be trekkelijk hoog scoren Gelder land, Friesland, Zeeland en Noord-Holland. In Drente en Groningen zijn die percenta ges laag. Groningen heeft 45 procent geboorteleden, Drente 37 procent. Het aantal vrouwelij ke ker- keraadsleden groeit nog steeds. In de gemeenten werk ten eind 1982 in totaal 48 vrou welijke predikanten, tegen 1.387 mannelijke. Er waren 11 vrouwelijke predikanten bezig met bijzondere werkzaamhe den tegenover 69 mannelijke collega's. Van het totaal aantal in 1982 geboren kinderen is 12,8 pro cent als Hervormd aangege ven. In 1978 bedroeg dat per centage nog 14,4. In 1982 wer den in ons land 20.500 kinderen uit twee hervormde ouders ge boren. Daarvan werd 93,6 pro cent als Hervormd aangege ven. Van echtparen waarvan de vader hervormd was, ge beurde dat voor 22,1, bij een hervormde moeder voor 26,2 procent. In de onderzochte gemeen ten deden in het verslagjaar 6.900 mensen belijdenis. In 1980 waren dat er 7.800, maar toen deden meer gemeenten mee aan het onderzoek. Van alle Hervormden gaat al jarenlang 19 procent op een gewone zondag naar de kerk. Op Eerste Paasdag is dat 25,5 procent, maar in 1982 komen die percentages uit op respec tievelijk 19,3 en 26,6. Het per centage avondmaalgangers is stabiel, rond 25 procent. In 1982 werden tussen de 7.100 en 7.300 huwelijken in een Hervormde kerk ingezegend. Waarom eerst een heel rolletje vol schieten? Met Polaroid is elke fotodirektklaar, direktgoed. En ben je niet tevreden, dan maak je meteen 'n nieuwe. Polaroid is een gedeponeerd handelsmerk van de Polaroid Corp., Mass., U.SA Polaroid Nederland B.V. Zonnebaan 45, 3606 CH Maarssenbroek

de Stem | 1984 | | pagina 3