HOGERE TARIEVEN, MINDER JEUGD EN KORTING erkervaringsproj eet van Tholen omstreden Vastenactie ijvert voor Ethiopische vluchtelingen Waterfeest voor gehandicapten in Clinge Twee kleine bultjes CITROEN* uniek. Het overkomt u, an in uw buurt of dorp. van de binnenstad heeft tonigheid van de slaap- nteerd. naar uithoek, kan erover an plotseling vervangen een stille driekamerflat, enzaam. Dat 't niet altijd at doe je er aan? Als u aevrouw-van-hiemaast" geeft dat al een minder zoekt, komt u wellicht zwemmen, 'n vreemde ;ursus doen of gewoon et z'n tweetjes helpen in i doen voor bejaarden? de eenzaamheid ten- e een pakt een boek. De art en als u ideeën op wilt de Telefonische Hulp et telefoonboek. Ie nummer 030-94 2424, de dichtstbijzijnde hulp- ormatie over de moge- ele wereld aan. 13 MAART 1984 PAGINA ZEELAND 2 T22 VAN ZEELAND rt, valt er met epi- mt dank zij moderne meesten er weinig and met epilepsie in vermoedt; ze lopen tden we aan onze niet zo gek als 't er en. als u Sire belt, of de bon opstuurt. i l als'ter soms uitziet. Eend onthoofd in Hulst Niet betaald GEMEENTE DRAAIT DESNOODS IELF VOOR KOSTEN OP Patrick Hemelaer onderscheiden Onduidelij kheid Schietingen Plaatselijk nieuws Hulst Heikant Clinge Graauw W.DE BLOCK WISSE B.V. A1 ig met de Stichting Ideele Reclame SIRE plUlSDAG hot er soms even uitziet ik ruisen w.it vixu u v.in tivp.issmg is j aan postzegels sturen aan ngslaan 19, 1585 GD Utrecht j met de Stichting Ideele Reclame SIREj Sportclubs in Hulst zitten krap Van een onzer verslaggevers HULST - Vermoedelijk baldadige jeugd heeft na bij de binnenvest in de Hulster Zoutestraat een eend onthoofd. De kop werd aange troffen in het kapelletje op de kruising Zoute- straat-Glacisweg. Van de rest van het eendelijf werd nog niets gevonden. De onthoofding werd gemeld bij vogelliefheb ber Eddy Taelman, die inmiddels aangifte heeft gedaan bij de politie. Vol gens Taelman is er geen twijfel over mogelijk dat de kop van de eend bruutweg is afgehakt. Voor zover hij het kan bekijken moet dat ge beurd zijn tijdens de car navalsdagen. De daders hebben de eendekop door de traliedeur van het af gesloten kapelletje naar binnen gemikt. Van een onzer verslaggevers HULST - De financiële positie van de sport clubs in de gemeente Hulst is het afgelopen jaar een stuk verslechterd. Het bestuur van de Sportraad Hulst constateert dat in het jaarverslag over 1983. voor 1983, en zelfs voor 1982, nog steeds niet hebben be taald. Als redenen voor de finan ciële teruggang worden aan gevoerd hogere tarieven, af name van het aantal jeugdle den en de 5%-kortingsoperatie van de gemeente. Zoals be kend heeft het Sportraadbe- stuur de gemeente gewezen op de 'ongelijkheid' die het gevolg is van deze bezuinigingsdrift, omdat clubs die het enkele moeten hebben van contribu ties en subsidies extra getrof fen worden. Een gesprek met wethouder W. Kayser heeft het bestuur inmiddels geleerd dat er dit jaar toch nog moge lijkheden kunnen worden ge vonden voor eventuele indivi duele bijstelling. Een mogelijke aanwijzing voor de slechter wordende po sitie van de clubkassen is wel licht het feit dat verschillende bij de Sportraad aangesloten verenigingen hun contributie Van een onzer verslaggevers THOLEN - Als de staatssecretaris van Sociale Zaken besluit het werkervaringsproject voor werkloze jon geren met behoud van uitkering op Tholen voortijdig af te blazen, zal het Tholense gemeentebestuur zich daarbij niet zonder slag of stoot neerleggen. Volgens gemeentevoorlich- ter Ferry Bakx is er een rede lijke kans dat het gemeentebe stuur dan besluit om de jonge ren tot het eind van het project (eind april) helemaal uit eigen kas te betalen. Enige tijd geleden ontston den rond het werkervarings project op Tholen moeilijkhe den. Met name de FNV had Problemen met de manier waarop Tholen meende 15 werkloze jongeren,, te laten Proefdraaien iifbedrijven. Om te zodoende enige werkerva ring te laten opdoen, waardoor te mogelijk eerder aan een Man geraken. De FNV vrees de oneerlijke concurrentie en Mfendien was ook de regio- tafe toetsingscommissie niet eensluidend positief in haar oordeel over het project. Sti oppen De Rijksconsulent die daar op werd ingeschakeld vond "at Tholen het project, dat ®d november van start ging, ra°est stoppen. Dat ziet het ge meentebestuur helemaal niet riten en in een brief aan de staatssecretaris van Sociale Mken en Werkgelegenheid leeft de gemeente nog eens Vatzaken op een rijtje gezet. Daaruit zou volgens ge- meentevoorlichter Ferry Bakx moeten blijken dat de gemeen- Wel degelijk op het goede ?Poor zit en dat de Rij ksconsu- rit het met zijn bemerkingen ji het verkeerde eind heeft, ■"imiddels hebben zes van de tien jongeren uit het werk- orvaringsproject al werk ge bonden. Om de staatssecreta- 'ls niet helemaal te provoce er1 hebben we die vacatures "°g maar niet opgevuld. We jachten nog op antwoord, ®aar we voelen er weinig voor n> het project tussentijds stop triten. Dat zou tegenover de Jongeren niet netjes zijn", al dus Ferry Bakx. Strenge normen Tholen hanteert volgens akx een aantal strenge nor- men, zowel voor bedrijven als Oor de jongeren die deelne- men aan het werkervarings project. De jongeren draaien een half jaar mee in het be drijf, maar mogen niet actief in de produktie worden inge zet. Dit om te voorkomen dat het bedrijf op deze manier een goedekope arbeidskracht bin nenhaalt en daarmee concur rentievervalsend werkt. De jongeren werken met behoud van uitkering, die voor negen tig procent door het ministerie en voor tien procent door de gemeente wordt betaald. Daar boven op krijgen ze van het bedrijf een onkostenvergoe ding. Om in aanmerking te ko men als werkervaringsobject mogen bij de bedrijven bij voorbeeld in het afgelopen jaar geen ontslagen gevallen zijn, mogen er geen vacatures zijn en moet de 'stagiair' door een mentor vanuit het bedrijf begeleid worden, zodat hij alle facetten van het bedrijf leert kennen. Vanuit de gemeente wordt gecontroleerd of de be drijven aan de voorwaarden voldoen. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken zei dat Tholen binnenkort een schriftelijk antwoord van de staatssecretaris kan verwach ten. Over de inhoud daarvan wilde hij nog geen mededeling doen. HULST - Tijdens een be sloten bijeenkomst op het buitencentrum 't Jagertje werd door groepsvoorzit- ter Karei Blommaert van de Hulster Scouting aan rowam Patrick Hemelaer het waarderingsteken van de groep uitgereikt. Patrick viel deze waar dering ten deel, omdat hij zich op een uitzonderlijke manier in zet voor de groep. Het is de tweede keer sinds het bestaan dat de groep deze onder scheiding aan een van de leden uitreikt. Bij de Sportraad zijn 52 clubs aangesloten, die woens dag 21 maart worden uitgeno digd de algemene ledenverga dering bij te wonen in restau rant Het Bonte Hert in Hulst. Aanvang 20 uur. Daar komt ondermeer aan de orde een verzoek van de W Graauw om een Bureau Medische Sportkeuringen op te richten. Dit omdat men niet tevreden is over de wijze waarop die keuringen nu gebeuren. Voorts wordt er gesproken over het gemeentelijk subsi diebeleid en de tarieven van accommodaties. Volgens het Sportraadbestuur is daarover bij de aangesloten verenigin gen nogal wat onduidelijkheid gerezen. Die duidelijkheid zal sport wethouder W. Kayser van avond (dinsdag) moeten ver schaffen tijdens een bijeen komst van de sportadviescom- missie. Die vergadering is aangevraagd door een tweetal leden van die commissie. Aan vang 19.30 uur. HULST - Zaal W. Blommaert, 43 schutters: eerste hoge en eerste zij- vogel: J. de Waal, Koewacht; twee de hoge vogel: H. de Maayer, Pros- perpolder; tweede zij vogel: M. Heydens, St.-Jansteen; grootste aantal (6): P. de Koster, St.-Jan- BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 25 schutters: Wip 1: hoge vogel: L. Erpelink; eerste zij vogel: M. van Schaick; tweede zij vogel: J. Mei; grootste aantal (7): J. Geel hoed, allen Vogelwaarde. Wip 2: hoge vogel: R. Verschoten; eerste zij vogel: B. Verschoten; tweede zij vogel: J. Verschoten, allen Kloosterzande; grootste aantal (4) G. Hermans, Heikant. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 22 schutters: hoge vogel: F. Kouyzer, Kloosterzande; eerste zij vogel: P. Vonk, Boschkapelle; tweede zij vogel: A. van Dijk, Vo gelwaarde; grootste aantak (3): J. Schillemans, Hulst en J. van Leu ven en A. van Dijk, Stoppeldijk; vliegende vogel: P. D'Hondt, Kloosterzande. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 21 schutters: hoge vogel: P. Boeter, Boschkapelle; beide zij - vogels: C. Visser, Vogelwaarde; grootste aantal (6): A. van Dijk, Vogelwaarde. HULST - Zaal W. Blommaert, 20 schutters: hoge vogel: H. de Vos, Heikant; eerste zij vogel: W. Blom maert; tweede zij vogel: Natasja Blommaert, beiden Hulst; grootste aantal (7): P. van Gassen, Prosper- polder. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 27 schutters: hoge en eerste zij vogel: A. de Waal, Wal soorden; tweede zij vogel: A. Ver hoeven, Kloosterzande; derde zij- vogel: Ph. Durinck, Walsoorden; vierde zij vogel: J. Verschoten, Kloosterzande; grootste aantal (4): E. de Kort, Ossenisse. HULST - OZO-velden, 25 schut ters: hoge vogel: G. Herwegh, Hulst; eerste zij vogel: J. de Bin, De Klinge; tweede zij vogel: P. Baart, Heikant; grootste aantal (6): C. de Cauwer, Hulst. LAMSWAARDE - Zaal Tonny, 30 schutters: hoge vogel: G. van Driessche, Lamswaarde; eerste zij- vogel: Th. Asselman, Groenendijk; tweede zij vogel: A. Verdurmen, Graauw; grootste aantal (4): Th. Boon, Lamswaarde. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 91 schutters: eerste hoge vogel: R. van Bunderen, Hellestraat; tweede ho ge vogel: J. van Dorsselaer; eerste zij vogel: Ph. Saeger; tweede zij vo gel: J. Pieters, allen Kemzeke; der de zij vogel: Fabie de Kint; vierde zij vogel: J. Vetter, beiden Kapelle- brug; grootste aantal (4): Betsie Kotvis, Kemzeke. KLOOSTERZANDE - Zaal de Hoogaars, 44 schutters: eerste hoge vogel: H. van Rijt; tweede hoge vo gel: L. Rijsdijk; eerste zij vogel: J. Hoop, allen Kloosterzande; groot ste aantal (4): J. Leeraert, St.-Jan steen; L. Rijsdijk, Kloosterzande, Jobse-Rijsdijk, Kloosterzande en A. Baart, Terneuzen. PHILIPPINE - Zaal Marinet, 21 schutters: hoge vogel en tweede zij vogel: C. Stoffels; eerste zij vo gel: J. de Feyter, beiden Sluiskil; grootste aantal (4): M. de Riel, Wachtebeke. HEIKANT - Bejaardenschieting zaal 't Helleken Hellestraat, 53 schutters. Hoge vogel: M. Martens, Hellestraat, eerste zij vogel: N. Baets, Hellestraat, tweede zij vogel: C. Smet, Koewacht, meeste kleine vogels (4 stuks): O. Noens, Helle straat HULST - Tijdens de vasten periode, van 7 maart tot en met zondag 22 april, ijveren de werkgroepen Vastenactie in de parochies in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen voor steun aan een project ten behoeve van Ethiopische vluchtelingen in Soedan. In soedan leven momen teel 750.000 vluchtelingen uit Ethiopië. Voor zover moge lijk worden deze verspreid wonenende vluchtelingen via internationale organisa ties van het nodige voedsel voorzien. Omdat deze toe stand nimmer een blijvend karakter heeft, zijn er ver schillende groepen vluchte lingen die zich een bestaan trachten op te bouwen in hun nieuwe vaderland. Een van die groepen in Um Rakuba, een dorpje in liet zuid-oosten van Soedan, bestaat een zo'n 300 vluchte lingen-families. Die hebben daar land gehurrd waarop ze voedselgewassen willen gaan verbouwen voor eigen levensonderhoud. Om deze activiteiten op gang te bren gen, heeft men in eerste in stantie een traktor nodig, die gehuurd kan worden. Uiter aard heeft men dan ook dieselolie nodig en ander materiaal zoals zaaigoed, gereedschappen en zakken om de oogst later te kunnen opslaan en vervoeren. De driehonderd vluchte lingen-families hebben zich georganiseerd in een samen werking op coöperatieve grondslag en men vraagt nu de Vastenactie een financië le bijdrage van 50.000 gulden om de start van de land bouwactiviteiten mogelijk te maken. In heel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de komende weken een huis-aan-huis folder verspreid met informatie over het project. Ook in Hulst wordt dat project op verlei wijzen ge steund. In de eucharistievie ring van zaterdag 24 maart in de basiliek wordt opge roepen tot solidariteit met de zwaksten in de ontwikke lingslanden. Na de viering is er een dia-projectie met al gemene informatie. In het weekeinde van 13, 14 en 15 april staat een ten toonstelling opgesteld in Den Dullaert, met tekenin gen, collages en maquettes van schoolkinderen, waarin tot uiting komt de manier waarop die zich verbonden voelen met de derde wereld. De financiële steun hoopt de werkgroep te krijgen met de waterloopleinmarkt op 31 maart, de fiets-in op zater dag 14 april en de collecte op 19 april. Zwemplezier in de Sterre. Van onze correspondent CLINGE - Afgelopen zaterdag werd er voor geestelijk gehandicapten uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen een gezellig zwemfestijn op touw gezet in het over dekte bad van De Sterre in Clinge. Een tiental vrijwilligers van de red dingsbrigades Terneuzen en Klooster zande zorgde voor een goede en prettige begeleiding. De organisatie van deze maandelijks terugkerende zwemmiddag in de maan den september tot mei, gaat uit van de Vereniging Ouders Geestelijk Gehandi capten (VOGG), die hier al een jaar of vier mee bezig is. De deelnemers aan dit zwemfestijn hebben de grootste lol. Ze vermaken zich met ballen, autobanden een matras en niet te vergeten de glijbaan. Contact persoon Johan Morcus weet er alles over te vertellen. „Voor ons als vrijwilligers is het pret tig ommet deze pupillen om te gaan. Hun vrees voor het water is helemaal weg. We laten ze dan ook helemaal vrij en ze kunnen in het water doen wat ze willen. Dit in tegenstelling tot de zwem lessen op school, waar ze streng gebon den zijn aan het aanleren van de school - of rugslag. Hiet kunnen ze rustig hun gang gaan en het gebeurt dan ook wel eens dat ze elkaar kopje onder duwen, maar dat is juist het leuke". Iedere tweede zaterdag van de maand gaan de vrijwilligers de pupillen opha len om in De Sterre te zwemmen. „Ze doen het allemaal om te liever. En dat merken wij als vrijwilligers goed. Als we door de week een van de deelnemers tegenkomen, dan wordt er meteen over het zwemmen gepraat". - F0T0WIM KOOYMAN Behalve dat zwemmen organiseert de VOGG ook een vakantieweek voor de geestelijk gehandicapten uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die niet in een inrichting gehuisvest zijn. Vorig jaar trok men naar Epe bij Zwolle en ook dit jaar gaan acht pupillen en vijf vrijwilligers daar naar toe. Er kan daar een hele week worden gezwommen en genoten van de mooie natuur. De vakantieweek is staat dit jaaqr voor de deur in de week van 14 tot 21 juli. Tevoren gaan vrijwilligers en ppupillen een dagje naar de Zeeuwse kust om wat aan elkaar te wennen. Ouders die wat meer willen weten over de zwemmiddagen of de vakantie week voor de Zeeuwsvlaamse geestelijk gehandicapten kunnen terecht bij J. Collet, Groenendijk 32 in Kloosterzande, telefoon 01148-1728. Op het bedrijventerrein Dom- bosch, bij Louwman en Parqui BV te Raamsdonksveer, de importeur van Toyota, is gis termorgen een kameeltje ge boren. Een in allerijl opge trommelde dierenarts mocht daar constateren, dat moeder kameel het karwei zonder ver loskundige hulp geklaard had en het bovendien samen met haar boreling uitstekend maakte. Op het terrein van Louw man en Parqui lopen sinds de ingebruikname vijf Siberische kamelen rond. Ze werden en kele jaren geleden door de verzamelde Toyota-dealers aan het bedrijf cadeau gedaan. De gezinsuitbreiding gebeurde volgens een woordvoerder van het bedrijf 'spontaan en on verwacht'. Kennelijk hebben vader en moeder elkaar ge woon gevonden. Er is sinds de - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP huisvesting in Raamsdonks veer geen logé geweest. Verder was men bij het bedrijf nog wat beduusd. Waarschijnlijk de reden, waarom over het ge wicht van de boreling nóch over de naamgeving verdere bijzonderheden verstrekt kon den worden. Postzegelclub - De postzegel vereniging het Land van Hulst hield in Den Dullaert de maandelijkse bijeenkomst voor verzamelaars van mun ten en postzegels. Zoals ge woonlijk begon die met een gratis loterij voor alle aanwe zigen. In september wordt in Den Haag de Filacento gehou den, een nationale tentoonstel ling. Bij voldoende deelname wordt vanuit de vereniging een bus gecharterd om het evenement te bezoeken. Voor de gehouden veiling was maar een matige belangstelling. De hoofdprijs in de kwartjeslote rij, een serie kinderzegels uit 1952 ter waarde van 45 gulden, werd gewonnen door Ilse de Koster uit Clinge. Schaakclub - Uitslagen van de wedstrijden van de schaak vereniging Hulst. Liem-Dhont 54-54, Misseghers-Van Ginne- ken 54 - 54, Van Opstal- Franc ken 1-0, Van Gassen-Plas- mans 0-1, Kentie-Frijhoff 54 - 54, Vermaire-Vergouwens 1-0, De Rijcke-De Burger 0-1. Door zijn overwinning wist Van Opstal zich in de top van het klassement te nestelen, op een gedeelde derde plaats met W. van Denderen. Tweede is P. Dhont en leider is I. Liem. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in café 't Centrum deden 48 kaarters mee. 1. R. van de Velde, 2. M. Haulez, 3. M. de Cock, 4. R. Kint, 5. J. van Kerkhoven. Prijskaarting - Aan de prijs kaarting bij Th. de Block de den 48 kaarters mee. De prij zen, bestaande uit vlees, wer den als volgt gewonnen: 1. G. Baart, Terneuzen; 2. J. Ver durmen, Heikant; 3. mevrouw Van Vooren, Ossenisse; 4. J. de Vlaeminck, Sint-Jansteen; 5. Eug. Francken, Heikant. Na zes kaartingen in de café's van A. Bogaert en Th. de Block kon de eindstand worden opge maakt. 1. P. Adriaansens, Hei kant; 2. P. Bogaert, Heikant; 3. A. Schalkens, Absdale; 4. Th. de Block, Heikant; 5. A. Thijs, Heikant. Korenmiddag - Zaterdag werd in de rk Henricuskerk een zangkorenmiddag gehou den voor zangkoren uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Er waren slechts enkele koren aanwezig, die samen zo'n hon derd koorleden op de been brachten. Het doel van de middag was hoofdzakelijk om te oefenen voor het brengen van goede liturgische gezan gen tijdens a vond wakes en uitvaartdiensten. De middag stond onder leiding van diri gent Leo Cantrijn uit Breda. Kaarting - In het gemeen schaphuis werd door de Bond van Ouderen een kaarting ge houden waaraan 34 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Ka- moen, 2. C. Mahu, 3. H. van Heese, 4. Ed. Kouyzer, 4. A. Verdurmen. Kaarting - In sportcentrum Aloy werd een kaarting ge houden, waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Sor- ber, 2. A. van Eerdenburg, 3. E. van Vooren, 4. A. Dumëz, 5. E. Sorber. Trimclub - Zondag 18 maart gaat trimclub St.-Aloy deelne men aan de CPC- Braakman- tocht te Sas van Gent. Men vertrekt vanaf Graauw met een bus om 08.00 uur. De tocht begint om 09.00 uur. De kosten bedragen 2,- per persoon. Voor inlichtingen of opgave kan men terecht bij R. Magnus en R. Dumez. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300

de Stem | 1984 | | pagina 13