ef Oranje-selectie van Lisse ongewijzigd Van Bracht in halve finale B.V PIET KLEINE: Schaatscrack tussen de wieler-vedetten Adriatico Zege Smid Ambtelijke werkgroep denkt mee over OS Leen Looyen naar RKC Irvice en WON zet RBC onder druk belastingdienst ordert na bij imateur- ivielrenners Houdt monden fris en mensen monter. Organisatie tennistoernooi niet blij met komst van Kevin Curren Gerets blijft tot mei in Italië Henneveld niet bij titelstrijd MO a van goede glazen, goe ituren. Maar vooral een overtuigend advies, met et juiste glas in het juiste ct van Pearle Vision Cen- >eciaalzaken, zijn er veie oting en uitbreiding, óók vestiging in Zeeuwsch- de benodigde diploma's, voor het diploma OV. gerichte opleiding om het -concept in de dagelijkse dragen. len zeer gunstig genoemd slag regeling el dan even met of schrijf privé 01640-50531 Vlissingen. «1ST-Kees Rijvers heeft de groep van veertien spelers, woensdagavond te Lisse heeft bijgedragen tot de «verwinning van 2-1 door de Leidse amateurselectie in «O oefenwedstrijd, gehandhaafd voor het duel van het Vederlands elftal woensdag met Denemarken. Na de competitiewedstrijden van het weekeinde zullen nos (wee spelers aan de groep, die dinsdag in Zeist bij el- laar komt, worden toegevoegd. De groep van veertien oelers bestaat uit: doei: Schrijvers (PEC/Zwolle) en Hie- le (Feyenoord); verdediging: Wijnstekers en Gullit Ifeyenoord), Ophof, Silooy en Boeve (Ajax); middenveld: Vanenburg, Rijkaard en Ronald Koeman (Ajax), Van t Tjageien en Erwin Koeman (Groningen); aanval: Hout man (Feyenoord) en Van Basten (Ajax). door JOHN HOOFS BOURBON - Het is bepaald geen alledaags gezicht Piet Kleine nu en dan langs Bernard Hinault en Sean Kelly te zien voorbij schuiven in Parijs-Nice. De schaatscrack van weleer draait ano niem zijn kilometers, niemand weet van zijn imposante reeks schaatssuccessen. De Fransen verdenken hem er slechts van kandidaat te zijn voor de Nederlandse 100 km-ploeg voor Los Angeles. Verder reikt hun kennis niet. Als Olympisch- en wereldkampioen is Piet Kleine voor de in sider desondanks een opvallende verschijning in het prof-pelo ton. „Een incident", weet hij zelf, „maar wel een aardig incident. Leuk om een keer mee te maken." Als lid van de Nederlandse amateurploeg die de jaarlijkse uitnodiging voor de 'open' Pa rijs-Nice ten deel is gevallen, geniet Piet Kleine van de her nieuwde belangstelling voor zijn persoon. „Denk niet dat ik voor de lol naar Parijs-Nice ben gekomen", zegt hij, „ik zie de wed strijd als een goede voorbereiding op de Nederlandse klassie kers. Ik ga dit jaar voor het eerst A-wedstrijden fietsen en wil dat toch zo goed mogelijk gaan doen." Piet Kleine klom, nadat hij een punt had gezet achter zijn schaatscarrière, gelijk weer op de fiets die hij vele jaren geleden vaarwel had moeten zeggen. „In mijn jonge jaren combineerde ik het schaatsen en het wielrennen", vertelt hij. „Een zomersport en een wintersport. Het ging goed totdat ik het moment bereikte waarop ik in beide sporten geen vooruitgang meer boekte. Toen moest ik kiezen. Vraag me niet waarom ik voor het schaatsen gekozen heb, want ik moet het antwoord schuldig blijven. In eens was die keuze, om wat voor reden ook, gemaakt en toen heb ik me compleet op het schaatsen gestort. Ik het er nooit spijt van gehad." Voor Kleine tot kiezen gedwongen werd, reed hij voor de Am- stel-ploeg van Herman Krott, een formatie die al vele jaren 's lands beste amateurs begeleid op weg naar de top. Met Amstel reed Kleine ondermeer het Circuit des Mines en een paar andere etappe-wedstrijden van naam in Frankrijk, zodat zijn kennis making met Parijs-Nice niet helemaal als een volslagen verras sing kwam. Waarom stopte Kleine eigenlijk met schaatsen als hij toch weer kiest voor topsport? Kleine: „Het schaatsen kostte met te veel tijd. In de zomer was ik al volop bezig met de trai ning en in de wintermaanden was ik lang van huis. Dat kon ik niet meer opbrengen. Ik wilde ook van het vele reizen af. Het was mooi geweest. Toch is de drang om iets te presteren geble ven. Die kans heb ik gevonden bij het wielrennen. Het grote voordeel van wielrennen is dat ik veel minder tijd kwijt ben en toch op een redelijk niveau sport kan bedrijven." Koud gestopt met schaatsen stapte Kleine op de racefiets, vond gelijk interesse van een amateurploeg aan zijn zijde, won zowaar meteen twee B-klassiekers en werd vierde in de Ronde van Drenthe die als A-klassieker te boek staat, de enige die hij tot dusver reed. Dit jaar neemt Kleine voor het eerst deel aan al le Nederlandse A-wedstrijden. Een debuut op het hoogste ama teur-niveau op 32-jarige leeftijd. Parijs-Nice bood hem de kans op een gedegen voorbereiding. „Als ik die profs kan bijhouden ben ik al zeer tevreden", oordeelt Kleine. „In de B-klassiekers had ik geen problemen om de 150 kilometer vol te maken. Op A-niveau komt daar nog eens 60 of 70 km bij. In Parijs-Nice kan ik daar vast aan wennen. Naast de leuke ervaring die ik meepik, is dat de hoofdreden van mijn deelname. Als ik Nice haal ben ik extra content." Stayer Piet Kleine, de man waar zelfs de legendarische Eric Heiden met respect naar heeft opgekeken, wordt vaak in ver band gebracht met de Olympische Spelen van Los Angeles als mogelijk lid van de Nederlandse 100-km tijdrit-formatie. Hij zit echter niet in de eerste selectie en verwacht ook niet dat het er van zal komen. Uniek zou het wel zijn: deelnemer aan twee Olympische Winterspelen (goud in Innsbruck, 1976 op de 10 kilo meter, zilver op dezelfde afstand in Lake Placid) en daarna aan de Zomerspelen. Kleine zelf weet zijn kansen gering, al krijgt hij ook bij de opzet van zijn tweede wielerloopbaan alle medewer king van werkgever PTT. Ook voor Parijs-Nice is er weer iets geregeld om zijn deelname mogelijk te maken. „Die medewer king is altijd fantastisch geweest", zegt Kleine. „Ik zou er dan ook alle begrip voor hebben als mijn werkgever na al dat ge- schaats zou zeggen: Piet, jongen, het is leuk geweest, maar aan dat fietsen werken we niet meer mee. Voorlopig mag ik echter «mijn gang gaan. ■B TILBURG - De WON (vakbond trainers) buigt zich vandaag over de zaak RBC. Onlangs zette de Roosendaalse eerste divisie-club trainer Tiny van Vught op non-actief. Assistent-trainer Henk van der Ven werd vervol- jens gevraagd zich over deselectie te ontfermen. Oud-eerste elftalspeler Van der Ven beschikt echter niet over de ver eiste papieren. De Roo- sendaaler is slechts in het bezit van een D-diploma en mag daarom geen eer ste divisie-club coachen. Weliswaar heeft RBC de WON meegedeeld dat men naarstig op zoek is naar een bevoegde trai ner,, maar die WON vindt dat het allemaal wat te lang duurt. Van daar dat de WON een brief, waarin geprotes teerd wordt tegen de gang van zaken in Roo sendaal, naar de KNVB in Zeist gestuurd heeft. Bovendien is de WON van plan de zaak aan hangig te maken bij de tuchtcommissie. Met die stappen hoopt de WON RBC tot snel handelen te dwingen. BLUNDER JOHAN VAN DE VELDE FROSINONE - Met een zuur gezicht wierp Johan van de Velde een vluchtige blik op het podium. Er kwam nog net geen vloek over zijn lippen, maar het kostte hem duidelijk moeite. Zijn reactie was even voorspel baar als begrijpelijk, want op de tweede dag van de Tirreno-Adriatico had hij een unieke kans laten lig gen om zijn visite-kaartje te voorzien van een fraaie opdruk. door Jac. Eestermans tMELO - De belastingdienst teit bij een aantal amateur- "elrenners fikse navorderin- geëist over mogelijk ver legen inkomsten uit de ama- iurwielrennerij. Zo kregen jrie Hassink uit Neede en ";rrit Möhlman uit Apel- °°rn, twee renners van de 'rostel Bier-ploeg van Her- Mn Krott fikse aanslagen op- "*gd. Arie Hassink moest vanaf over 12.000 gulden inkom- nabetalen. Na in hoger er°ep te zijn gegaan in wei- lenng van betaling kreeg bssink gistermiddag plots te ®ren dat de belastingdienst lenoegen nam met de nahef- 6000 gulden inkomen. 8 blijf het niet terecht vin- bat ze de amateurwieler- port gaan belasten", stelde nt Hassink. „Zo heeft top- Pwt in Nederland, dat toch al «I offers vraagt, geen enkele Weer. Als liefhebber van wielersport moet ik dan ook betalen. Dat alleen at ik niet meer kan aanto- die jaren onkosten te oen gemaakt. Ik bewaarde eenmaal niet alle bonnen. Dat gebeurt nu wel en dan S' P'ots dat ik zelfs geen Verdien aan de amateur- versport". Die Hassink, die vandaag 1 m de openingsklassieker van Zwolle overweegt nu iort te gaan stoppen. De Westbrabander was on getwijfeld de beste sprinter van het vluchtgroepje van vier, dat de eerste etappe, van Pozzuoli naar Frosinone over een afstand van 189 kilometer, een interessante ontknoping bood. Niettemin gleed de Deen Jesper Worre als eerste over de streep in het tegen de ber gen geplakte stadje, 80 kilome ter ten zuiden van Rome. De tweedejaarsprof uit Kopenha gen zet zich daarmee tevens aan de kop van het klasse ment, dat na de proloog in Fo- rio d'Ischia werd aangevoerd door de Italiaan Guido Bon- tempi. Johan van de Velde liet zich op schlemielige wijze kloppen in de volle straten van Frosinone. Hij handelde als een beginneling door veel te vroeg de eerste positie in te nemen. Die ongelukkige daad kwam hem duur te staan, want op 50 meter van de meet sprongen achtereenvolgens Worre en Tommi Prim uit zijn wiel. Alleen de Oostenrijker Gerhard Zadrobilek, die het kwartet volmaakte, wist hij nog voor te blijven. „Ik wilde te graag winnen", verontschuldigde de Rijsber- genaar zich. „Echt, ik dacht mijn eerste overwinning in Italië op zak te kunnen steken. Daarom was ik zo gehaast. Het was niet bepaald slim van me, want ik wist dat Worre in mijn wiel zat. Met al mijn er varing had ik beter moeten weten. Stom." De finale van de eerste rit, waaraan in Pozzuoli met 20 minuten vertraging werd be gonnen, omdat demonstreren de arbeiders de weg hadden geblokkeerd, werd ingeleid door de Fransman Mentheour. In de afdaling van de Muur van Ferentino, de eerste van twee zeer lastige klimmetjes tijdens de laatste 35 kilometer, sprong hij weg uit de grote groep, die er tot dan zijn ge mak van had genomen. Worre, Priem en Zadrobilek voegden zich snel bij hem. Mentheour moest zich vervolgens tijdens de beklimming van de Morolo, over niet meer dan een grint pad tussen uit hun winter slaap ontluikende boomgaar den, gewonnen geven. Johan van de Velde toonde daar an dermaal zijn vorm door de lei ders te achterhalen. Het was een goede groep, die zich in sneltreinvaart naar Frosinone spoedde. Zowel Worre als Priem streden, be halve voor de dagprijs, voor de rood-gele leiderstrui. Dat was te merken ook, want de sa menwerking verliep perfect. Voor de Deen, die zich als een ware slokop deed gelden door met alle inzet op twee paarden te gokken, werd het uiteinde lijk een grote dag, Johan van de Velde, die zich overigens met een enorme sprong in de top van de algemene rang schikking werkte, zal zich de sombere vrijdag in Frosinone ook nog lang herinneren, maar ongetwijfeld met minder pret tige gevoelens. Het team van Lomme Dries sens handhaafde zich met zes renners in de eerste groep achtervolgers. Raas, Kuiper, Hanegraaf en Priem verzeilden in het laatste pelo ton. Het mag duidelijk zijn dat Raas de wedstrijd louter ziet als voorbereiding op Milaan- San Remo. Kuiper voelde zich gisteren niet erg fit. De na weeën van een forse verkoud heid spelen hem nog altijd parten. De uitslag van de eerste etappe van Tirreno-Adriatico is: 1. Jesper Worre (Den), 189 km van Pozzuoli naar Frosinone in 5 uur 14 minuten en 53 seconden, met tijdsvergoe- ding 5.14.48, 2. Tommi Prim (Zwe) 5.14.53,3. Johan van de Velde (Ned), 4. Gerhard Zadrobilek (Oos) zelfde tijd als Prim, 5. Giovanni Manto- vani (Ita) 5.15.13, 6. Roberto Caroli (Ita), 7. René Koppert (Ned), 8. Giu seppe Petito (Ita), 9. Leo van Vliet (Ned), 10. Eddy Schepers (Bel), zelf de tijd als Mantovani. Het algemeen klassement luidt: 1. Worre (Den) 5.20,57; 2. Prim (Zwe) op acht seconden; 3. Bontempi (Ita) op 23 seconden; 4. Van de Velde (Ned) z.t.; 5. Zabrobilek (Oos) op 25 seconden; 6. Machler (Zwi) op 26 seconden; 7. Argentin (Ita) z.t.; 8. Van der Poel (Ned) z.t.; 9. Visentini (Ita) z.t.; 10. Fignon (Fra) z.t. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (BELGA) - Tomas Smid heeft opnieuw de naam van een Zweedse deelnemer doorgestreept in het tennis toernooi van Brussel. Nadat de Tsjechoslowaak in de tweede ronde Mats Wilander had uit geschakeld, werd hij gisteren halve-finalist ten koste van Henrik Sundström, 6-0,6-4. Smid, in Madrid finalist te gen McEnroe, was machtiger dan de Zweed, die het eerste spel op eigen opslag verloor en ook de volgende vijf games moest inleveren bij Smid, sterk en slagvaardig aan het net. Sundström verspeelde in de volgende set zijn tweede servicebeurt en via 1-3 haalde Smid ook die set en daarmee de partij overtuigend binnen. De uitslagen zijn: dubbelspel, eer ste ronde: Curren (ZAF)/Denton (VSt)-Leconte (Fra)/Rennert (VSt) 6-4, 6-4. Tweede ronde: Tim en Tom Gullikson (VSt)-Fromm/ Meister (VSt) 7-6 (7-5), 6-4. Enkel spel, kwart-finales: Tomas Smid (Tsj)-Henrik Sundström (Zwe) 6-0, 6-4. Thomas Hogstedt (Zwe)-Ber- nard Boileau (Belg) 6-4,4-6,6-3. De Deen Jesper Worre gooit zijn armen van vreugde omhoog. In het midden de zwaar te leurgestelde Johan van de Velde, die zijn too-clips-riempje al los trekt. - foto ap ROTTERDAM - De organisa tie van het internationale ten nistoernooi van Rotterdam, dat volgende week in het Sportpaleis Ahoy wordt ge houden, is niet onverdeeld ge lukkig met de komst van de Zuidafrikaan Kevin Curren. Ahoy-directeur Cock Hoek water heeft gistermorgen Marshall Happer van de over koepelende tennisraad in New York telefonisch op de hoogte gebracht van het feit dat Cur- rens' komst anti-apartheids demonstraties zal uitlokken. De tennisraad is gevraagd de momenteel in Brussel spe lende Zuid-Afrikaan daarvan in kennis te stellen. Curren kan dan zelfstandig besluiten of hij al dan niet naar de Maa- stad komt. Een visum zal hem niet worden geweigerd, heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken toegezegd. De Rotterdamse wethouder van sport, Ries Jansen, heeft tegenover het Komitee Zuide lijk Afrika en de Werkgroep Rotterdam tegen Apartheid verklaard dat de gemeente zich gebonden acht aan het standpunt van de Nederlandse regering. Dat heeft tot schrif telijke vragen geleid van het raadslid Els Boxhoorn-Bot (PSP/PPR). De fractie-voor zitter van de PVDA heeft in een brief aan het college aan gedrongen de deelname van Curren alsnog te verbieden. De actiegroep Rotterdam te gen Apartheid heeft gisteren rond het middaguur gedemon streerd voor het hoofdkantoor van de ABN; de voornaamste sponsor van het evenement. De demonstraties tijdens het toernooi zullen niet in het Sportpaleis zelf, maar bij de ingangen plaatsvinden. Twee jaar geleden liep een demon stratie in Amsterdam tegen de aanwezigheid van dezelfde Curren uit op een handgemeen tussen publiek, organisatoren en demonstranten. In het ge sprek met de Anti-Apart heidsbeweging merkte Hoek water op, dat als iets derge lijks weer zou gebeuren, hij niet kan instaan voor de vei ligheid van de betogers. De di recteur van het Sportpaleis heeft toegezegd dat als Curren komt, hij een gesprek tussen de Zuidafrikaan en de aktie- voerders probeert te arrange ren. Van onze speciale verslaggever LEUVEN - Rini van Bracht heeft bij de Europese titel strijd driebanden zijn ge zichtsverlies van de eerste dag goedgemaakt. De Nederlandse Van onze sportredactie MILAAN - Eric Gerets blijft tot mei in Italië wonen. Dat hebben hij en zijn vrouw be sloten nadat Eric donderdag te horen kreeg dat zijn voetbal carrière in Italië voorbij is. Het ontslag bij AC Milan heeft Eric Gerets zodanig aan gegrepen dat hij zich min of meer van de buitenwereld heeft afgesloten. Zijn vrouw Ria gisteren: „Hij praat met geen enkele journalist meer. Hij wordt compleet gek ge maakt. Ook thuis praten we zo min mogelijk over de affaire. Ons gezin komt nu op de eer ste plaats. We wachten de ko mende tijd gewoon af wat nog op ons afkomt. De kinderen gaan nu naar school en we willen niet dat ze de lessen missen." kampioen bereikte gisteren als eerste van de zestien deelne mers in Leuven de laatste vier. Van Bracht deed dat via een goede partij tegen de zwakke Zwitser Burgener, waarin hij zijn voorsprong op moyenne ten opzichte van zijn enige concurrent in poule C, de Belg Dielis, uitstekend verdedigde (1.185 om 1.111). Van Bracht eindigde in wedstrijd- en spelpunten ge lijk met Dieiis, maar dankte uiteindelijk aan zijn sterke start van het toernooi, tegen de Zweed Noren, zijn sprong naar de halve eindstrijd. Van Bracht herstelde zich gisteren mentaal van de met veel tumult en ruzie beladen partij tegen Ludo Dielis. Was de Brabander tijdens de ope ningsavond zijn controle kwijt, gisteren was dat niet meer aan de orde. Van Bracht speelde geconcentreerd en gooide er in de eerste set een bliksemstart tegen aan, waar door hij niet werd overdon derd door het nog het royalere serie-geweld van Dielis. Na zeven beurten stond de we reldkampioen van 1982 op vijftien punten. Concurrent Dielis had er op de andere ta fel op dat moment twintig en leek aardig op weg zijn nadeel in moyenne uit te wissen. Zover kwam het in die eerste set echter niet. De zorgvuldige Van Bracht produceerde in de laatste vier beurten twee keer zoveel caramboles als Dielis, waardoor beiden na elf kansen eindigden. In de tweede set ging het zowel bij Van Bracht als Dielis moeizamer. Toen de Nederlander tenslotte na 28 beurten de benodigde 25 ca ramboles had verzameld, was het voor Dielis gedaan. Hij was in zijn 20e beurt nog niet aan de finish en staakte zijn achtervolging. Dielis versloeg Noren tenslotte in 27 beurten. „Ik heb geprobeerd de strijd om de poulewinst met Van Bracht op sportieve wijze te beslissen. Dat conflict van donderdagavond met hem is voorbij. Ik heb er niet meer aan gedacht. Al blijft het een feit, dat zoiets tussen ons twee niet had mogen gebeuren. We kennen elkaar al twintig jaar en hebben altijd respect voor elkaar gehad. Van Bracht had zijn moeilijkheden met de ar biters nooit op mij mogen af reageren. Dat weet hij. Het is uitgesproken", aldus Dielis. De Belg is de grote verliezer van het Europese biljartseizoen tot nu toe. In Franeker haalde hij als regerend wereld- en Euro pees kampioen bandstoten niet eens de halve finales. In Leuven, voor eigen publiek, ging het met de Belg in een volgens setsysteem gespeeld toernooi opnieuw mis. De uitslagen van de partijen, die werden gespeeld in de strijd om de Europese biljarttitel driebanden te Leuven, zijn: groep A: Carillo (Spa)-Monticciolo (It) 2-0, 25-18 (in 26 beurten) en 25-16 (20). Groep B: Ribeiro (Por)-Virtanen (Fin) 2-0, 25-18 (30) en 25-15 (21). Groep C: Noren (Zwe)-Burgener (Zwi) 2-0, 25-17 (27) en 25-10 (20). Groep D: Blomdahl (Zwe)-Stenzel (Oos) 1-1, 25-20 (14) en 16-25 (24). Groep A; Müiler (WDl)-Ceulemans (Bel) 1-1, 8-25 (13) en 25-24 (14). Groep B. Vierat (Fra)-Bitalis (Fra) 2-0,25-22 (28) en 25-25 (25). Groep C: Van Bracht (Ned)-Burgener (Zwi) 2-0, 25-5 (11) en 25-10 (28). Groep C: Dielis (Bel)-Noren (Zwe) 2-0, 25-21 (11) en 25-16 (27). De eindstand in groep C is: 1. Van Bracht 5 10 1.185, 2. Dielis 5101.111,3. Noren 4 4 1.000, 4. Burgener 0 0 0.444. MAASSLUIS (ANP) - Rob Henneveld zal niet deelnemen aan het toernooi om de Neder landse judokampioenschap pen, dat vandaag in Breda wordt gehouden. Henneveld, die titelhouder is in de klasse tot 78 kilogram, kwam gisteren terug van een trainingsstage in Japan. Hen neveld bracht bijna drie maanden door in het Oosta- ziatische land. Na een reis van 32 uur acht de judoka uit Maassluis zich te zeer ver moeid om in Breda op de mat te verschijnen. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net heeft een werkgroep met ambtenaren van verscheidene departementen ingesteld, die zich zal gaan bezighouden met de studie naar de mogelijkheid tot het houden van Olympi sche Spelen in ons land in 1992. De werkgroep wordt geleid door de secretaris-generaal van het ministerie van WVC, drs. W. Lemstra. Het is de be doeling dat de werkgroep de studie gaat begeleiden en coördineren die het drieman schap Wagner-Langman-Van der Meer instelt naar de rap porten van het Nederlands Olympisch Comité en de ge meenten Amsterdam en Rot terdam. Het trio moet de rege ring half april advies uitbren gen over de haalbaarheid van de plannen. Van onze sportredactie NIJMEGEN - Ex-Vitesse-trainer Leen Looyen heeft een voorlo pig contract getekend bij de Waalwijkse hoofdklasser RKC. Looyen en het bestuur van RKC hebben echter afgesproken dat mocht RKC er niet in slagen om de overstap naar het betaalde voetbal te maken, de voorlopige eenjarige verbintenis alsnog ontbonden wordt. RKC heeft evenals Emmen ambities om aan het eind van dit seizoen in de eerste divisie uit te komen. De ploeg staat op dit moment bovenaan in de hoofdklasse C, samen met Geldrop, maar heeft nog geen periodetitel op zak. Ook de ledenvergade ring van RKC moet zich nog uitspreken over de komst van Leen Looyen, maar van die kant worden weinig problemen verwacht.

de Stem | 1984 | | pagina 7