loed altijd" Wilton-werf bezet Commissie: geen verbod thuis pellen garnalen Rabobank: sterk herstel in '84 van conjunctuur Kopen aandelen moet fiscaal voordeel bieden Metaalmoeheid 'Truc' van advocaat Rienk K. Beslissing over gezin Chatterpal valt vandaag SCHEIDENDEN HOEYEN NIET NAAR RECHTER I )e^eiyd pagina 1 BINNENLAND 0AL WERKGEVERS KRIJGT NAHEFFING IëN HAAG - De belastingsdienst schenkt ex- |ra aandacht aan kostenvergoedingen en loon ti natura door de werkgever. I Als gevolg daarvan heeft een aantal werkgevers een Jaiieffing gekregen tot een totaal bedrag van enkele lentallen miljoenen guldens. Amsterdam wil af van OG-belasting [iroentelefoon TNO: MAATREGEL ZINLOOS DESTEMCOMMENTA AR bïjjjpiatiu^cii Baby van paar weken in tas bij tramhalte ANWB: aparte minister voor vrije tijd V ei ij BINNENLAND T5 2 TERDAG 10 MAART 1984 T28 PAGINA 3 voorkomen dat de toeslagen Jhoger uitvallen dan bij voor loeeld de prijscompensatie ■can men een maximum A>ouwen. Overigens zal het (met de huidige geringe klatie, wel niet zo'n vaart 10. r>en. De Graaf echter weigert Jieze toeslagen verplicht 0t) |e leggen. Samen met VVD fcn CDA houdt hij vast aan een vrijwillige regeling met He pensioenfondsen, jju Burft het financiële risico piet aan, dat de inflatie ptraks weer fors stijgt en at loeslagen steeds groter wor- |den. Overigens moet de So- ciaal-Economische Raa(1 tnog een advies over deze he lle zaak uitbrengen. Daarbij neemt de SER de wensen, die in de Kamer leven, wei mee. Maar of dat enig effect heeft op het uiteindelijke wetsontwerp, is de vraag. De Graaf heeft zich al zo op zijn eigen plan vastgepind, dat ingrijpende wijzigingen het helen van de pensioenbreuk alleen maar nog meer zal vertragen. En daar is nie-1 mand mee gediend. ben plaatsgevonden - heeft de SEP de geldstroom naar het ombouwproject (in de voorbereidingen is 70 mil joen gulden gestoken zijn) inmiddels stopgezet. Op hoop van zegen zet het Zeeuws energiebedrijf, de PZEM, de voorbereidingen voor de ombouw nu op eigen risico voort. Stopzetting van het werk zou volgens de gro te voorvechter van het om- bouwproject - en daarom met VVD en gereformeerde partijen sterk voorstander van toegeven aan de SEP energie-gedeputeerde W Don (PvdA), 750.000 gulden per week hebben gekost. Bij al dat gegoochel met cijfers is tot nu toe één vast stelling onweersproken ge bleven: of er nu helemaal niet of maar half gezuiverd wordt, in beide gevallen is de rekening op den duur veel hoger dan wanneer er zoveel mogelijk gezuiverd wordt. „Alles wat we nu kunnen doen is winst, alles wat we niet doen is verlies", zei de Zeeuwse milieu-gede puteerde Boersma recente lijk tegen de Zeeuwse Sta ten. Hij hoefde maar te wij zen naar de kosten en gevol gen van de bodemverontrei niging om eventuele twijfe laars de mond te snoeren. Die overwegingen zijn kennelijk in Amsterdam en Gelderland van weinig be lang. Daar probeert men van het oponthoud in Zee land alweer te profiteren om het ombouwproject naar Amsterdam of de Flevopol- ders te verplaatsen. In die sfeer van „na ons de zondvloed" spreken de mi nisters komende week met de SEP. De uitkomst daar van is bepalend voor de vraag of, en zo ja door wie allemaal, het prijskaartje van volledige ontzwaveling wordt betaald. Zijn dat de Zeeuwse bedrijven en inwo ners, de elektriciteitsver bruikers in het hele land, de kopers van producten, of de Nederlandse belastingbeta ler. Voor de Directeur-Gene raal van de Energievoorzie ning, Verberg, is die vraag van weinig belang. „Langs welke route het ook gaat", merkte hij vorige week tij dens een SEP-vergadering op, „uiteindelijk betaalt toch het volk". In dat geval beter nu dan later. Want hoe lan ger de rekening uitblijft, hoe hoger die oploopt. En het volk betaalt dan niet alleen met geld, evenzeer met ge zondheid. nog een onderzoek gaan is. De naar de Arbeidsomstandighe- fcel zou voorschijven hoe hij aan Boen. Evenals naar het wetsont- p de onderneming, waarin gere- prijven vakbondswerk uitgeoe- rs moeten dat soort zaken in het aed. Het ontwerp voor de wijzf' uit 1919, verbod op nachtarbeid 'ingetrokken. lhoed horen over de bemoeienis jheidszorg. De kwaliteit van de gn niet worden overgelaten aan moet gemeenten en provincies idamentele bezinning" is nodig |et doel van de Volkshuisvesting i en met die doel zou het pakket 'en hebben. regering een standpunt innemen in de Commissie Geelhoed, 20 Ites (Justitie) gisteren mee. He' rstellen om wetsontwerpen en al langer op zich laten wachten. iscus let p kosten- ergoeding Van onze redactie binnenland gens de regels is. Volgens de staatssecretaris is daarvan sprake als de belastingdienst bij eerdere controles ervan op de hoogte was dat er onbelaste kostenvergoedingen of loon in natura werd gegeven. De fis cus mag dan geen navordering over vijf jaar opleggen, vindt Koning. De Grave ziet in die uit spraak een belangrijke door braak, omdat het 'opgewekt vertrouwen' tot dusver noch door de belastingdienst noch in de rechtspraak werd er kend. Hij vraagt zich echter af of de omschrijving 'indien de fiscus op de hoogte was' de be wijsrechtelijke positie van de belastingdienst niet erg licht maakt. Koning erkent dat meer duidelijkheid voor fiscus en werkgever nodig is om te kunnen bepalen wanneer een vergoeding wel of niet (gedeel telijk) belastbaar is. Een amb telijke studiegroep werkt aan een overzicht op dit punt. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De gemeen teraad van Amsterdam heeft op initiatief van de PvdA- fractie B en W opgedragen een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van een eventuele afschaffing van de onroerend- goedbelasting. Volgens de raad zou af schaffing van die belasting ge- compenseerd moeten worden door verhoging van de rijks belastingen, omdat er daarbij een relatie te leggen is tussen belasting en draagkracht, wat bij onroerend-goedbelasting niet mogelijk is. De gemeenteraad gaat hier mee in tegen de aanbevelingen van de door de regering inge stelde commissie-Christiaan- se. Die bepleitte vorig jaar juist een verdubbeling van de onroerend-goedbelasting. B en W van Amsterdam hebben toegezegd hierover op korte termijn te zullen rapporteren. DE Schiedamse werf Wilton-Fijenoord is sinds vrijdagmiddag door het vrijwel vol tallige personeel bezet. Dit is gebeurd op voorstel van de Industriebond FNV naar aanleiding van de mededeling van de Gor- kumse scheepsbouwer K. Damen dat bij overname van de Wilton-werf door zijn be drijf het personeelsbestand bij Wilton ge halveerd zal worden. Dat betekent ontslag voor 1000 man. Schiedam heeft Wilton mee gedeeld bereid te zijn 40 tot 45 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de redding van de werf. Met dat geld zouden grond en opstallen van de werf worden gekocht, die dan weer verhuurd zouden worden aan de werf. 's Morgens verklaarde scheepsbouwer Damen nog goede hoop te hebben dat de on derhandelingen rond zouden komen. FOTO ANP bij gaat het overigens h een 'intensievere controle' niet om een verscherping ir. het beleid of een gecoördi- trde actie. jDat zegt staatssecretaris ning (Financiën) in ant- J/iti op schriftelijke vragen het WD-Tweede-Ka- lerlid De Grave. (volgens de staatssecretaris I er een verschuiving van het (alen van salaris naar het lonen in natura en het ver- ïkken van hogere kosten- rjoedingen. Volgens Koning ging het bij naheffingen meestal om ge ilen waarin jaarlijks per irknemer meer dan 500 gul- aan kostenvergoedingen j niet-geldelijk loon werd pbetaald. Koning is het niet is met de opvatting van De ïave dat navorderingen per de periode van vijf jaar) echtvaardig zijn, omdat de [rkgever niet op de hoogte i zijn van het gewijzigde |leid en er geen sprake is van jste belastingontduiking. IDe Grave vreesde dat door nieuwe aanpak de verhou- tussen belastingbetaler iscus er niet beter op zou [orden. Bij de belastbaarheid nloon zoals die in de wet is jelegd gaat het er niet om werkgever een vergoe- |r.g bewust of onbewust bui- r. de heffing heeft gelaten, it is alleen van belang als er etes zouden worden opge ld, maar dat is niet aan de de, aldus de staatssecretaris. Koning erkent evenwel dat fiscus in sommige gevallen 'e werkgever het vertrou- fnkan hebben opgewekt dat verstrekte vergoeding vol- HOLLE (ANP) - In Zwolle is Ijidag een zogenoemde 'roen- ifoon' in bedrijf gesteld. Via deze speciale telefoon- kunnen Zwollenaren in- latie krijgen over onder- f ud en verzorging van tuin, anten dier. Deze nieuwe vorm van ser- s volgens de initiatiefne- jers een primeur voor Neder- IJMUIDEN - De Vaste Commissie voor de Visserij uit de Twee de Kamer vindt het zinloos om het met de hand pellen van gar nalen te verbieden. Dat heeft voorzitter Evers- dijk (CDA) van de commissie vrijdag gezegd. De Kamer commissie was op bezoek bij het TNO Instituut voor Visse rij produkten in IJmuiden. Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid is van plan om het thuis met de hand pellen van garnalen door particulieren met ingang van 1 maart volgend jaar te verbieden. Aanleiding hier voor is de dood van veertien '"Machtige sfeer mag het kabinet dit weekend - in ieder ge- F'-'óór komende dinsdag - een 'gulden' middenweg bedenken het'overspel' van het CDA met de PvdA over het 'derde en de VVD-boosheid hierover. De liberalen zien niets in een .üeneten willen de abonnee-tv vrij houden voor het bedrijfsle- I compromis dat PvdA en CDA deze week uitdokterden s'eat kort gezegd in PvdA-steun aan een CDA-motie over de wring van het derde net per 1 april 1986 en omgekeerde hulp II de christen-democraten aan een FVdA-motie dat ook omroe- 11 moeten delen in de koek van de abonnee-televisie. Samen schikken PvdA en CDA over een ruime Kamermeerderheid. Complicerende factor in het politieke steekspel is dat het kabi net name het derde net van de hand heeft gewezen. De grote *a9 nu is dus of het kabinet door de nieuwe politieke realiteiten ü9keert op haar schreden, of dat onverkort wordt vastgehou- l'aan het eerdere 'nee'. Anders gezegd: heeft het CDA of de Ne meeste invloed op het kabinet. j^armee is het geharrewar over derde net en abonnee-tv het polste geschil tussen de coalitie-partners WD en CDA over ["enting van het regeringsbeleid. Financieringstekort en kruis- Pten waren tot nog toe de meest in het oog springende affai- F,"aarin de beide voormannen van de fracties van CDA en f-De Vries en Nijpels, elkaar proberen vliegen af te vangen. Ngende onrust tussen de coalitie-genoten, die het eerste re- rajaar in grote broederlijke eensgezindheid, de bijl zetten in sociale zekerheid, staat niet op zichzelf. I"°* in de boezem van het kabinet slaan de twijfel en de tegen in* steeds vaker toe. Deze week leidde het thema van de be zigen tot fikse discussies binnen het kabinet, waarbij minis- betman en Ruding (beiden CDA) scherp tegenover elkaar FOen te staan. Maar ook een ander CDA-'koppel' - De Koning I ™mkman - is volgens 'Haagse' bronnen toe aan een verhel- gjjd gesprek. „el|s alles bij elkaar genomen niet erg waarschijnlijk dat het Jus heel erg gemakkelijk een uitweg vindt uit de jongste f'°ke aanvaring. Brinkman zal stellig zijn eerdere 'nee' niet zo- willen veranderen en hij kan zich daarin gesteund weten F de WD-bewindslieden. Aan de andere kant zullen andere ^•ministers minder gemakkelijk tot een vergelijk willen komen, e|gen achterban niet te veel te bruskeren. Dat niet doen k iet risici kabinet het risico van een crisisdreiging in-van WD-zijde. p^abinet is meer in de problemen dan ooit - al lijkt de con- over een heel wat onbelangrijker onderwerp te gaan dan °0,heeld discussies over de Voorjaarsnota. Maar het is altijd Haags' gebruik geweest dat niet per se de belangrijke za- '1 reqerino in de orohlpmpn hrer-htpn v mensen die garnalen uit het Verre Oosten hadden gegeten. Het visserij-instituut van TNO heeft de Kamercommis sie ervan overtuigd dat het voor de hygiëne niets uit maakt of garnalen met de hand of machinaal worden ge peld. Zo lang de garnalenpel- ler van te voren zijn handen wast, is er volgens TNO niets aan de hand. Het is nog niet zeker of Van der Reijden zijn plan doorzet. De Raad van State, de belang rijkste adviseur van de rege ring, is op het ogenblik b^ig met het formuleren van een advies erover.Volgens Evers- dijk zijn niet alleen het CDA en de Visserijcommissie, maar ook de rest van de Tweede Ka mer tegen het verbod. DEN HAAG (ANP) - De advo caat van de van een miljar denfraude verdachte zaken man Rienk K„ mr. A. Oomen, heeft bij de Amsterdamse rechtbank een verzoek inge diend om de zaak tegen zijn cliënt te beëindigen. Eind april zal er in raadka mer een beslissing worden ge nomen over dit request. Om dat in de wet staat dat een verdachte over een dergelijk verzoek gehoord moet worden, wil Oomen dat K. voor de zit ting en de uitspraak naar Ne derland wordt overgebracht. K. zit sinds vorig jaar in een Belgische cel, in afwachting van zijn uitlevering aan Ame rika. De Amsterdamse officier van justitie, mr J. de Bruin, piekert er echter niet over om K. uit de Belgische cel te ha len. 'Hij heeft hier geen beken de woon- of verblijfplaats, dus ik zal hem dagvaarden bij de griffier van de rechtbank. Dan is de dagvaarding wel bete kend, maar K. gewoon niet verschenen (ADVERTENTIE) Permanente show in onze showroom, 1000 m! Abdijplavuizen zijn onverslijtbaar en xvarmtevasthoudend. Deze ambachtelijke plavuizen zijn uit een speciale klei vervaardigd en op ouderwetse manier f gebakken. L P.S. Onze uitgebreide folder kunt u schriftelijk aanvragen. Hoedt u voor misbruik van de naam. Alleenverkoper en fabrikant van abdijplavuizen. Van de Voort Abdijplavuizen Industrielaan 13. 5721 BC Asten F'NDHOVEN - Het sterke conjuncturele herstel van de Neder landse economie in het laatste kwartaal van vorig jaar zal zich ook dit jaar voortzetten. De produktiestijging is voornamelijk gebaseerd op een sterke groei van de uitvoer en gaat gepaard met een ver- aer afzwakkende toeneming van de werkloosheid. Een ab solute daling van de werkloos heid is - mede door de aanhou dend sterke groei van het ar beidsaanbod in ons land - dit jaar echter nog niet te ver wachten. Dit schrijft Rabobank Ne derland in het kwartaalbe richt van de Stafgroep Econo misch Onderzoek. Mede dank DEN HAAG - Minister De Ruiter (Defensie) is van plan vanaf 1989 enkele Hawk- en Patriotsqua drons in te zetten voor de verdediging van de nieuwe batterijen luchtafweer-ra- ketten. Dat blijkt uit antwoor den van de minister op vragen uit de Kamer over zijn Defensienota. Aan dat stuk wordt eind deze maand een commissiever gadering gewijd. De kamer was bezorgd dat door deze nieuwe luchtafweerraketten onno dig veel militaire doelen zouden worden gecreëerd in de buurt van de Rand stad. Maar De Ruiter vindt de Nederlandse zee- en lucht- MINISTER DE RUITER: Squadrons voor verdediging van raketten havens voor de aanvoer van militair materieel in oorlogstijd zo belangrijk voor de verdediging van heel West-Europa, dat de plaatsing van de nieuwe wapens wel verantwoord is. „Alleen al de strategi sche betekenis van deze havens maken hen tot een mogelijk doel voor vijan delijke luchtaanvallen", aldus de bewindsman. zij de hoge rente in de VS zal de dollar volgens de Rabobank relatief sterk blijven. Een ver dere koersdaling is echter ze ker niet uitgesloten, wanneer in de markt het wantrouwen over de tekorten op de Ameri kaanse begroting en handels balans gaat overheersen. Binnen het Europese Mone taire Stelsel (EMS) lijkt een al gemene herschikking van de spilkoersen thans nog niet no dig en zal de druk op de Belgi sche frank vermoedelijk met interventies en rentemaatre gelen kunnen worden wegge nomen. De geldmarktrente in ons land zal ook de komende tijd waarschijnlijk weinig veranderen. AMSTERDAM - Vandaag valt de beslissing over het gezin Sjam Chatterpal. Staatssecretaris De Korte- Hemel beslist over het lot van de veertienjarige Surinaamse jongen Sjam Chatterpal. De vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. Van Breda zal vanmorgen vonnis wijzen in het kort geding waarin mevrouw Chatterpal de uitwijzing aanvecht. De verblijfsvergunning zou ten onrechte aan het gezin zijn onthouden. De moeder van zal zich aan vankelijk gisteravond bij de vreemdelingendienst. Dat was een voorwaarde van de vice- president van de rechtbank om een uitspraak te kunnen doen. Ze kwam echter terug op haar belofte. Haar raadsman mr. A. Willems heeft inmid dels de vreemdelingendienst, alsmede de president van de rechtbank in Amsterdam van het besluit op de hoogte ge steld. Hij hoopt dat de presi dent toch tot een voor het ge zin gunstige uitspraak zal ko men. AMSTERDAM (ANP) - Een jongetje van een paar weken oud is woensdag middag gevonden in een tas op een tramhalte bij het hoofdbureau van po litie in Amsterdam. De man, die het kind vond, heeft het afgegeven op het hoofdbureau. In de tas waarin het kind lag, zaten spuiten die ook door verslaafden worden ge bruikt. Een onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht dat de moeder een Duitse en waarschijnlijk verslaafd is. Het kind wordt overge bracht naar een zieken huis in de hoofdstad. Het verkeert volgens de poli tie in goede gezondheid. DEN HAAG (ANP) - De groot ste vereniging in ons land vindt het nu langzamerhand de hoogste tijd worden voor een gecoördineerd overheids beleid op het gebied van de vrije tijd. De ANWB ziet teveel minis teries die zich bezighouden met dit onderwerp. Zo ver schijnen binnenkort drie no ta's: één van staatssecretaris Van Zeil (EZ), één van staats secretaris Van der Reijden (WVC) en één van minister Braks (Landbouw). Daarnaast is vrije tijd ook een aan dachtspunt van de ministeries van Sociale Zaken en Onder wijs. Daarom is het nu tijd dat er een coördinerende minister voor de vrije tijd komt, die ook verantwoordelijk is voor het vrijetijdsbeleid. DEN HAAG - Getrouwden die op het punt staan te scheiden hoeven in het vervolg niet meer voor de rechter te verschijnen. In een wetsontwerp dat het Kabinet voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd staat dat de 'verschijningsplicht' moet verdwijnen. Het blijft echter wel mogelijk dat de rechter in verderop in de scheidingsprocedure het echtpaar oproept voor nadere inlich tingen. De Nederlandse Orde van Advocaten heeft zich al vele malen uitgesproken tegen die verschijningsplicht, omdat de rechterlijke macht overbelast dreigde te raken door het aantal echtscheidingen. Bovendien, zo deelde premier Lubbers gisteren mee, is het goedkoper voor de diverse echtparen doordat reiskosten ge spaard worden. Van onze redactie binnenland NOTA VAN WERKGEVERS: DEN HAAG - Het aandelen bezit bij particulieren moet worden gestimuleerd door de aankoop van nieuwe aandelen aftrekbaar te maken voor de inkomstenbelasting. De be trokkenheid van de particulier bij het bedrijfsleven wordt daardoor bevorderd. Verder kunnen bedrijven daardoor hun te kleine finan ciële draagvlak vergroten om nieuwe investeringen te doen. Iedere particulier moet een bedrag van maximaal 10.000 gulden, als dat is besteed aan de aankoop van nieuw uitge geven aandelen van in Neder land gevestigde vennoot schappen, de helft als aftrek post kunnen opvoeren voor de inkomstenbelasting. Dit staat in een nota van de Raad van Nederlandse Werk geversverbonden VNO en NCW, die gisteren is aangebo den aan de ministers Van Aardenne (economische za- ken) en Ruding (financiën). Voor het aantrekkelijker ma ken van het kopen van aande len door de particulier moet de overheid ten minste 300 mil joen gulden uittrekken, wil de maatregel effect hebben, vin den de werkgevers. Ramingen van'VNO (ver bond van Nederlandse Onder nemingen) en NCW (Neder lands Christelijk Werkgevers Verbond) hebben uitgewezen dat met die 300 miljoen gulden de emissie-opbrengst voor het bedrijfsleven zo'n 750 miljoen gulden hoger komt te liggen. De maatregel is niet te be schouwen als een directe las tenverlichting voor het be drijfsleven. Daarom mag het bedrag dat het kabinet heeft toegezegd als lastenverlich ting voor het bedrijfsleven in 1985 en 1986 (telkens 2 miljard gulden) daar slechts gedeelte lijk voor worden aangespro ken. De werkgevers vinden dat de particulier nu fiscaal te veel wordt gestimuleerd tot sparen in de vorm van pen sioen- en lijfrenteregeling. Het nemen van risico en het ver sterken van de Nederlandse economie via het bezit van aandelen wordt fiscaal ont moedigd door het belastings systeem. VNO en NCW wijzen naar België waar al facilitei ten bestaan. Eén op de tien ge zinnen heeft daar nu aande len. In Nederland is dat één op de 12,5 gezinnen. Zij bevelen aan fondsen te vormen waarin door particu lieren kan worden belegd zo dat de stimulerende maatregel ook bij de kleinere en andere niet-beursgenoteerde ven nootschappen voldoende tot zijn recht komt. Ook verdient het aanbeveling de aankopen van aandelen in niet-beursge noteerde vennootschappen en ook het door derden inge brachte risicodragend vermo gen (bijvoorbeeld commandi taire vennootschappen) in de stimulerende maatregel te be trekken. Wie in staat is minister Ru ding, minister Brinkman en schrijver Jeroen Brouwers aan het lachen te maken, mag vol gend jaar gratis carnaval vie ren. Ruding kan mogelijk een glimlachje opbrengen als hij de adviezen hoort van de com missie-Geelhoed. Die vindt dat de overheid efficiënter en dus zuiniger kan werken. Dat vindt een minister van finan ciën Heelgoed. Het kan best eenvoudiger met al die wetten, zegt Geelhoed. Al die papieren romslomp, weg ermee. Een-twee-drie-vier geelhoedje van papier. Vouw er maar mutsen en vliegtuigjes van. Nee, ik denk dat Ruding pas echt lacht als hij nog een paar miljarden kan bezuinigen. Bijvoorbeeld door minister Deetman van onderwijs lek ker uit te persen. Door er een Dieetman van te maken. Neerlands meest zwaarmoedige schrijver, Jeroen Brouwers, kun je mogelijk een grinnikje ontlokken door jezelf met een typemachine halfdood te slaan en dan bij Jeroen te komen uitbloeden. Brinkman, zou die nog kunnen lachen na dat monsterlijke ak koord tussen CDA en PvdA over het derde net en abonnee- tv? Misschien grijnst hij als briesend zijn besluit over de Nederlandse tv bekend maakt. Hij legt Nederlandse volk met een duivels lachje uit dat er in de toekomst alleen maar een testbeeld gekeken kan worden. Op vijf netten tegelijk, de hele dag! Ook de rest van de Nederlan ders wens ik veel humor toe in dit weekend. MERIJN Heineken DE nettowinst van Heineken is vorig jaar. bij ëen met 11,7 pet van 4215 mijoen tot f 4706 miljoen gestegen geconsoli deerde omzet toegenomen met 29,5 pet van f 153,2 miljoen tot f 198,4 miljoen. Ontvoerders DE rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag besloten de zaak tegen twee van de verdachten in de ontvoering van Heineken en Doderer, de 31-jarige J.B. en de 20-jarige M.E. voor maximaal drie maanden aan te houden. De twee mannen stonden vrijdagmiddag pro forma voor de hoofdstedelijke rechtbank, die van mening was dat het voor de vorming van een juist beeld over de zaak gewenst is dat de twee verdachten, die onlangs in Pa rijs werden aangehouden, worden gehoord. Fresco HET voormalig raadslid van de Centrumpartij in Almere, B. Fresco, mag niet langer uit spraken doen die leden van de top van deze partij verdacht maken. President F.C. Fliek van de Zwolse rechtbank be paalde dat vrijdagmiddag in het kort geding dat de Cen trumpartij tegen Fresco had aangespannen. Veiligheid OM de veiligheid van opva renden van kleinere schepen en de bemanningen van ha venwerken en boorplatforms te vergroten, start begin april een nieuwe opleiding in Sche- veningen. Het Nederlands Nautisch Veiligheidsinstituut (NVVI) gaat daartoe naast theoretische lessen op de wal, praktische overlevingstrai- ningen geven in volle zee. Molukken DE 96 Molukse gezinnen in Capelle aan den IJssel die een huurachterstand hebben ten gevolge van een inhoudings- actie, moeten dat bedrag bin nen één maand aan de wo ningbouwvereniging betalen. Dit heeft de Rotterdamse kan tonrechter H. Sarolea vrijdag beslist. Gezondheidszorg DE aantallen leerlingen en studenten bij opleidingen voor de gezondheidszorg waren vo rig studiejaar in vergelijking met dat van 1980-81 toegeno men met 3,7 procent tot 124.207. De stijging is voor een deel toe te schrijven aan opleidingen die er in 1980 nog niet waren. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3