Hf atkoétotode dranken hikt veiligheid vaïi hoperu HET AANTAL KUNSTACADEMIES moet evenwichtiger door het land gespreid worden; de bestaande 17 academies worden door fusering tot 7 teruggebracht, het toelatingsbeleid moet verscherpt worden, terwijl de minimum omvang van iedere academie 600 studenten moet zijn. Deze regeringsplannen komen hard aan bij het kunstonderwijs in Nederland. Zal de kunstacademie St.-Joost in Breda zich staande kunnen houden? r.\. DMSTlMüIua ffifflSgBBffi U3WVEBEEWCM TOtAOOIAfflfiE VAN r ten PEPRCIimi YjDÖB Pt De KOMENDE WEEK bouwt de Blauwe Knoop een feestje, want de NCA, de Nationale Commissie voor Alcoholverslaving, wordt 75 jaar. In 1909 leidde de enorme omvang van het alcoholprobleem ertoe, dat alle geheelonthouders-verenigingen hun STEVIGE GEWOONTEDRINKER LOOPT ENORME GEZONDHEIDSRISICO'S HET HEEFT ER Zeeland Den Bosch Herschikking krachten bundelden. Na jaren van versobering is het probleem weer even groot. „Er wordt weer achteloos, mateloos en roekeloos gedronken," constateert NCA-voorzitter mr. Jan Sorber. v Weefsels conclusie ri Amerika de doodst zou schaffen. Mi helemaal omgesli ciCLug opustslecht echters in het Hooq de doodstraf oi overwegingen; bij Amerikaanse volk bovendien is de c ianvaardbaarder g< door de introduc dozijn staten, van eenfati P Demonstrat Gratieverzoi ZATERDAG 10 MAART 1984 Van onze kunstredactie „Natuurlijk willen wij kunst academie St.-Joost in Breda overeind houden. Maar dat zullen ze op de academies in Den Bosch, Tilburg en Eind hoven ook zeggen..." Archi tect Hertzberger werkt door met het bestek-klaar maken van de nieuwbouw. „De komende ontwikkelingen zul len leren of dat nieuwe St.-Joost straks een functie kan krijgen in het nieuwe bestel of dat we de bouw maar moeten vergeten." We praten met Jacques Peeters, directeur van deze academie en met de tweede di recteur, die twee jaar geleden werd aangetrokken in verband met de nieuwbouw, de jurist Dré Tacke. On derwerp: de concept-beleidsnota beeldend kunstonderwijs van de mi nisters Deetman (O en W) en Brink man (WVC), die rigoreus het bestaan de academie-bestand willen aanpak ken. In grote trekken gaat het om het volgende. Het kunstonderwijs wordt ondergebracht bij (de nieuwe wet van) het Hoger Beroepsonderwijs (HBO). De opleiding gaat vier jaar duren. Iedere academie krijgt drie richtingen: 1. opleiding tot zelfstan dig vrij kunstenaar (niet meer dan 25% van het bestand), 2. opleiding tot toegepast vormgever (speelgoed, inte rieur, film etc.), 3. opleiding tot edu catieve beroepen, in en buiten het on derwijs. Van de 17 academies zullen er 7 overblijven. Nieuwe plannen over startmogelijkheden voor afge studeerden en voor bijscholingen moeten de kunstenaar beter laten functioneren in de samenleving. „Het zijn twee molenstenen, waar tussen je zit", aldus Peeters. „Er zijn emotionele elementen (de traditie van St.-Joost met zijn eigen karakter) die je inspireren om de academie in Bre da te behouden en anderzijds staan er best goede dingen in deze nota en ont komt St.-Joost niet aan deze grote HBO-operatie." Werkmaquette van de nieuw bouw academie St.Joost naar ont werp van Herman Hertzberger. In de rechterbovenhoek het bestaande hoofdgebouw aan de St.Jansstrsaat, dat gehandhaafd blijft. Aan de on derzijde de Molenstraat, waarlangs werkplaatsen gelokaliseerd wor den. De afsluiting links komt te liggen achter andere nieuwbouw aan de Vlaszak. Centraal is er een rondbouw dat de verschillende af delingen met elkaar verbindt. - FOTO HERTZBERGER Kunstacademie St.-Joost in Breda op de helling De stad Breda is al een jaar of ze ven bezig via een samenwerkingsor gaan het Hoger Beroeps Onderwijs te ontwikkelen, is daarin bijvoorbeeld verder dan Den Bosch. St.-Joost heeft vanaf het begin deelgenomen aan dit overleg. Is dat mogelijk een aanbeve ling, zodat deze academie dan tot deze regionale (lees waarschijnlijk 'pro vinciale') HBO-kern gerekend zal worden? Er is nog geen pijl op te trekken. Het begrip 'regionalisatie' in deze nota heeft, aldus de directie enkel te maken met spreiding door het land en niet met een typische functie in de eigen regio. Die taak heeft St.-Joost ook nooit gehad. De meeste studenten komen zelfs niet uit het Westbra bantse. Opvallend was wel steeds het relatief grote aantal leerlingen uit Zeeland. Een ander opmerkenswaar dige mededeling is, dat zo'n regionale academie bij voorkeur moet komen in 'plaatsen waar het culturele leven een behoorlijke intensiteit en verschei denheid heeft'. We vergelijken Breda, Den Bosch, Tilburg en Eindhoven op dat punt. Het ligt er dan maar aan waar je de accenten legt De beleidsnotitie geeft een fase ringsplan, de volgorde waarin de ko mende jaren de regeringsplannen uitgevoerd dienen te worden. Jacques Peeters: „Je mag wel heel democra tisch meedenken, maar je moet die regeringsplannen wèl uitvoeren." Er wordt gesproken over 'dood hout in huidige aanbod lokaliseren', nieuwe regionale vestigingplaatsen vaststel len, bestuurlijke fusies tussen ver schillende academies doorvoeren en huisvestingsplan ontwerpen. Het ligt voor de hand dat de acade mie in Breda het eerst gaat overleg gen met het gelij ksoortige instituut in Den Bosch over een taakverdeling. De academie in Breda heeft mo menteel met zijn dag- en avondoplei ding ongeveer 500 studenten. Binnen de nagestreefde structuur zal het ge tal van minimaal 600 studenten geen probleem opleveren. De concentratie zal eerder een nog strenger toegangs beleid vragen. De situatie op dit mo ment is zo dat zich jaarlijks 800 kan- Tilburg vertegenwoordigt een andere poot: die van de docentenopleiding, terwijl in Eindhoven het accent altijd gelegen heeft op de toegepaste vorm gever. In deze gezamenlijke acade mies zit derhalve het hele onderwij spakket opgesloten dat de ministers straks in één complex willen onder brengen. Dré Tacke: „De door Hertzberg ontworpen nieuwbouw - een gebouw, dat als kunstacademie internationaal de aandacht zal trekken - kan een nieuwe taakverdeling binnen de pro vincie prima opvangen; het is een fle xibel stukje architectuur. Voor de ge heel nieuwe structuur is het niet ge schikt. Dan moeten we er grond bij hebben; wat in de binnenstad, waar het gebouw nu gepland is, moeilijk zal gaan. We zullen in dat geval el ders opnieuw beginnen en moeten dit ontwerp vergeten. Als St.-Joost kun nen wij op dit moment geen beleid meer ontwikkelen". didaten melden voor toelating, van ruim honderd jongens en mogen komen. Daarvan halen deld vijftig de eindstreep. Dg ministers hebben nu een plan"*" wikkeld over de zogeheten in- 6n stroom, die meer stabiliteit moet1 ven aan het studentenbestand D- aan zijn financiële gevolgen 'ga peld. Duidelijk is dat men 'wildgros; voorkomen door middel van de»" der genoemde driedeling in spe®. saties en door de in- en uitstroom de academies aan banden te w' Hoewel ook kunst altijd sterke: dan de leer kan bijvoorbeeld in pi cipe straks een zelfstandig vrij stenaar geen basis in zijn be meer leggen door als bijverdienste te geven; dat is voorbehouden aan« genen die op de academie opg, worden in de educatieve sector probeerd wordt om de kunstenaa, de bakker en de kruidenier biC staatsnormen te brengen. Het is de vraag of het technocr; sche denken van beide ministers: haaks staat op tenminste het bei van de zogeheten vrije kunstetl Ministers met vérstand van kunst maar gevoelsmatig ver af van werkelijkheid 'kunst', zoals diez in de historie gemanifesteerd he De beide directeuren van St.-Jg hebben het over een 'bureaucratie ring van de kunst'. Ze waarderen s aantal zaken in beleidsnotitie, ma vertrouwen toch ook niet alles,'omj sommige veranderingen meer inj geven lijken door het tijdperk vanl zuinigingen dan door wezenlijk leid. Daarbij komt dat het mamm* denken en schaalvergrotingen bij onderwijs (niet alleen) steeds weerstand ondervinden. Spat® Deetman en Brinkman daarom paard niet achter de wagen? Zeg: pen eigenlijk terug op de Conto» nota van Van Kemenade. Er is voortdurend sprake van 'herschi king'. Bovendien wordt vaak g dat ons land langzamerhand 'vergi ven' van kunstenaars is. Als je der fers van het hoger beroeps ondenr tussen 1970 en 1980 hekijkt, voor betreft de toename van het aan studenten, dan zie je dat dit bij hoger huishoudelijk en nijverheii onderwijs 538 procent bedraag; ze! de landbouw laat een toenames: van 117 procent en het sociaal gogisch onderwijs 209 procent. Vb het kunstonderwijs is dat slechts procent. Alleen het nautisch oude wijs staat daaronder met 20 procent Wat in deze nota gemist wordt een stuk mentaliteit; begrip voort feit dat kunst méér is dan een vak. ja, de directie van St.-Jcost herinns zich opeens dat er twee kunstacai mies zijn in Nederland cp principi kerkelijke) basis: de protestan christelijke in Kampen en de root: katholieke in Breda. Er zijn politie partijen, die met dit argument iets doen! Tenslotte moet het allem nog door de Kamers. Maar of dit v doende is voor behoud van St.-Joi in Breda? Krijgt deze stad dan een nieuw gat in de binnenstad? Dr. K.H. Brandt, autoriteit op gebied van leverziektes. I - FOTO DE STEM komt de alcohol in het bloed terecht waardoor alle organen en weefsels ontregeld worden. De klap van een incidentele ont sporing kan het lichaam nog wel op vangen, maar bij regelmatige overdo seringen verzamelt zich vocht in de buikholte (waardoor de 'bierbuik' ontstaat) of worden er grote massa's vet opgestapeld in de lever (alcoholi sche vetlever). Daardoor kan zich op den duur een leversirrhose ontwikke len die tot acute bloedingen (bloed braken) lijdt. Een sirrhose kan de dood tot gevolg kan hebben als de pa tiënt het alcoholgebruik niet af zweert. Brandt: „Langdurig overmatig al coholgebruik leidt vaak tot ernstige blijvende lichamelijke en geestelijke afwijkingen, die uiteindelijk tot de dood kunnen leiden. Het staat nu al vast dat alcoholische leverafwijkin gen één van de belangrijkste oorza ken van ziekte en dood zijn in vele ge- I 'Gevaar van drank 1 wordt onderschat' Door John van Oppen Een matig mens is zijn vrij heid waard. Die tolerante houding ten opzichte van het drankgebruik ontwikkelde zich in de jaren zestig. Snoe pen uit de fles was niet langer per definitie slecht en alcohol raakte geaccepteerd als een sociaal smeermiddel, waar mee het ijs gebroken kan worden. Een matig mens is zijn vrijheid waard. Jawel. Maar dezelfde genera tie die deze levenshouding introdu ceerde is in de tussentijd toch maar mooi vier keer zoveel gaan drinken. Ons land geniet de dubieuze eer dat het alcoholgebruik in de laatste twin tig j aar het meest is toegenomen van alle Europese landen en de na-ijlende schadelijke gevolgen van die specta culaire toename worden stilaan zichtbaar. De gezondheidsrisico's die een ste vige gewoontedrinker loopt, blijken enorm. Met name de uitwerking op» lever, maag, bloedruk, alvleesklier en het centraal zenuwstelsel worden door medici onrustbarend genoemd, evenals de invloed die alcoholgebruik door zwangere vrouwen kan hebben op de gezondheid van hun kind. „Vooral de lever, de grote vuilver brander in ons lichaam, blijkt op niet bestand tegen aanhoudende overdo ses alcohol," aldus dr. K.H Brandt die internationaal erkend wordt als een autoriteit op het gebied van lever ziektes. Brandt legt uit dat de menselijke lever, globaal gesproken, in staat is om per uur 10 tot 12 cc alcohol af te breken. Dat is ook de hoeveelheid al cohol die in één bier- borrel- of wijnglas zit. Als er sneller gedronken wordt dan de lever kan bijhouden, 'industrialiseerde landen." In Nederland, waar elke dag vier mensen bezwijken aan ziekten die veroorzaakt werden door alcoholge bruik, wordt volgens dr. Brandt „ten minste 50 pet" van alle leverkwalen veroorzaakt door overmatig drinken. Anno 1984 drinken wij, nuchtere Nederlanders, dan ook meer dan ooit: bijna 180 miljoen glazen per week. Toch is het er niet echt gezelliger op geworden, zo blijkt uit de gegevens van de NCA en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Elke dag overlijden in Nederland vijf mensen door alcoholgebruik: vier door alcoholziektes, één door dron kenschap in het verkeer. Per jaar zijn dat ruim 1825 slachtoffers. Dat zijn er net zoveel als bij de watersnoodramp van 1 februari 1953, toen 1835 mensen het leven lieten. Toch is er nog steeds geen Deltaplan tegen de alcohol- zondvloed. Elke dag raken 10 mensen meer of minder ernstig gewond door ver keersongelukken nadat alcohol werd gedronken. Een deel van die jaarlijk se groep van 4.000 gewonden blijft in valide. 300.000 landgenoten zijn alcoholist. Ze kunnen geen dag meer zonder en zijn aan de drank verslaafd. De NCA noemt iemand alcoholist als hij zijn vrijheid ten opzichte van de alcohol verloren heeft. Een alcoholist kan niet meer stoppen als hij eenmaal met drinken begonnen is. Of hij heeft een onbedwingbare drang om met drin ken te beginnen maar kan - nadat hij een roes bereikt heeft - tijdelijk stop pen. Nog eens 500.000 Nederlanders zijn nu probleemdrinker. Ze drinken da gelijks over matige hoe veelheden (8 tot 16 glazen) en ondermij nen lang zaam maar zeker hun gezondheid. 1 miljoen Nederlanders ondervinden dagelijks last en leed we gens drank misbruik in hun directe leefomgeving Daarbij gaat het om uitbarstingen op het werk, mishandeling op straat, agressie van beschonken voetbalsup- perters en vooral om problemen thuis. Mr. Jan Sorber, voorzitter van de NCA: „Het is nu al zo dat de kinde ren van aan drank verslaafde ouders elkaar opzoeken voor hulp en steun. Het aantal van deze zelfhulp-groepen groeit gestaag." Brandt: „Twintig jaar geleden werd bij een patiënt met een chroni sche leveraandoening in de eerste plaats gedacht aan een virusinfectie, in de tweede plaats aan beschadiging döor alcoholgebruik. Nu is het omge keerde het geval." Brandt vertelt dat ziekenhuizen ook in toenemende mate worden ge confronteerd met aanvallen van deli rium tremens, die als een donderslag bij heldere hemel optreden bij patiën ten die voor iets heel anders dan een alcoholprobleem werden opgenomen. Op die wijze komt men erachter dat de betrokken patiënt alcoholist is. Overigens: een delirium (waarbij de betrokkene hevig beeft, verkrampt en volledig in de war is) ontstaat meestal pas 8 tot 48 uur na het staken van het alcoholgebruik. De conclusie die uit al deze signalen getrokken dient te worden, ligt vol- 7ATERPAG 10 MAART Affiches die de 75 jaar oude strijd tegen alcohol markeren. gens Brandt voor de hand. „Sommi gen hebben de neiging de ogen te slui ten voor het alcoholprobleem. De ver slaving aan heroïne is toch veel erger, heet het dan. Tóch is alcohol de be langrijkste van alle drugs; op de eer ste plaats vanwege de niet te onder schatten ellende die ontstaat voor de roekeloze drinker, op de tweede plaats vanwege de gigantische socio- economische kosten voor de hele sa menleving." „Een alsmaar groeiend deel van de kosten voor volksgezondheid wordt veroorzaakt door ziekten die ontstaan zijn door drankmisbruik. Het behan- 1I> delen van die alcoholziektes slok"] in ons land steeds meer tijd oP'j medici en verpleegkundigen. tekent dat er minder aandacht®! blijft voor de behandeling van ij ten die ontstaan buiten de schuld'] de patiënt om. In de nabije toeküf dreigen daardoor pijnlijke situa-j Neem een kostbare handeling a'sI levertransplantatie. Daarvoor patiënten die buiten hun schuld® een kapotte lever hebben op eerder in aanmerking komen mensen die vanwege hun dra: in levensgevaar verkeren." Door Bert i In 1967 - Lyndc in het Witte Hu xon stond in de leek het gedaar straf in de Ver In de dertiger j tegen de 200 Ai jaar terechtges sen 1947 en 19< middeld zo'n 20 per jaar hun eii trische stoel, of aan de galg. Sommigen onder reldberoemd: Sacco no Hauptman, de bergh-baby zou he gedood, Caryl Ches: 1960 in de gaskame San Quentin gev Francisco stierf, na met de beul twaalf ridische manoeuvre steld. Bijna de hel teerde tegen de exec sche stoel in de Sin van Julius en Eth< stierven ruim 30 ja volg van een prin atoomspionage en h de anti-communist rij die toen patholoj aangenomen. Juliu: hun leven kunnen bekentenis, maar z bittere einde. De broer van Etl tegen haar had gel zonden naar 'de staande gevangenis de Baai van San Fr; tie van Julius en El velijk 35 en 37 jaa werden gedood, vo afschuwelijk hete 1953. De beul was J< elektriciën uit het p staat New York, die 14-jarige ervaring, cutie op het bijna meubel (het bouwja een periode van 73 j mensen op gedood) een uitkering van IE Ethel Rosenberg vrouw die in de Sin ter dood werd gebr; gevers als Bob Con gruwelijke details van de Rosenberj knetteren van de gen en de blauwe hoofden van de sla Julius moest, me praktisch naar de worden gedragen, moedig, met een Mc alleen op afstevende met de waardigheid Alom in de were demonstraties en c; om het leven van Ji senberg te redden maakte zich druk Mays, die, in de zo laatste slachtoffer trische stoel in Ne' niemand kent het Willie Francis, die toen hij door de stat maal met de elekt geconfronteerd. De de stoel defect; wal teit door Willie v kon hem niet doe naar hij later verkl voor de ogen en ee aanvoelde als pin bracht naar zijn gaan zitten wachte sterlij ke apparaat Bij de tweede execi lie overleden. De executies in d< leken het gevolg v slachtoffers waren vrijwel altijd arm. zelden laten verde kampioenen in de mannen als Clarer Leibowitz of Louis delijk sprake van v. lectie van miserabe het ritueel van de c worden onderworp ter, rechter in het 1 Washington, verge de bedrijver van ee in handen van de 1 de kans die men bliksem te worden f 1967 was een bela rika begon in de zc aan een doodstraflo half januari 1977 april van het jaar Mitchell in de ga

de Stem | 1984 | | pagina 24