In deze Gids* Weekend: I Vierhonderdduizend Nederlanders op weg naar de wintersport, melden de V, 1 Strijd tegen alcohol: na 75 jaar weer terug naar af De toekomst van St.-Joost en de andere kunstacademies instanties in de week vóór de crocusvakantie. Zevenhonderd bussen richting Alpen. Op het moment dat u dit leest worstelen ze zich, ter hoogte van München, weer door de file, terug naar huis. Met een mooi bruin kleurtje, wellicht een kater en een binnenzak vol mooie herinneringen. Een reportage over één van de wintersportplaatsen die bovenaan het lijstje van de Nederlandse liefhebber staan: Sankt Johann in Tirol, veertig kilometer van Kufstein. Lees verder op volgende pagina PAGINA mm. ^fFRDAG 10 MAART 1984 W1 Of paste het eerder niet in het programma? Een deel van de redactk viert om uiteenlopende rede nen geen carnaval en zal op dergelijke vragen dan ook wel nooit een sluitend ant woord vinden. Je begrijpt carnaval, oj niet. Misschien maakt het el ders op deze pagina afge drukte relaas van een 'insi der', gisteren nog schor, u en ons wat wijzer. DE PUZZELAARS kunnen de slag. Het eerste Tipje vx de Sluier lichten we deze wee* op. Het is aan u om helemsi te onthullen welk ambacht hie' wordt afgebeeld. Er is u een kleine vingerwijzing belooic maar is dat nog nodig bij een nadere beschouwing van (ft fraaie lijnenspel? De start mag niet al te moei lijk zijn. We hopen dat dat z» blijken uit het aantal inzendin gen. Uw oplossing graag V een briefkaart - met vermel ding Tipje van de Sluier - voet woensdag 21 maart sturen naarRedactie Zeeland Rod Nieuwstraat 9, 4531 CV Ter- neuzen. Over veertien dagen pub1' ceren we de hele foto en een nieuwe opgave. En natuurlij' maken we dan bekend wie <j< per aflevering uitgeloot® Stem-Parker-pen heeft gewon nen. Als het inderdaad zo mer kelijk is als het ons lijkt, won- dat een beetje een loterij. Su? ces! Schoondijke: 10 en 15 u. ds. S-C. Sy. CHRISTELIJKE GEB®1 MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds- Meij. GEREFORMEERDE K®8® (VRIJGEMAAKT) Axel: 9.30 en 15 u. ds. J. Borg*)* Hoek: 10 en 15 u. ds. H.v.d. Bfb Terneuzen: 9 en 15 u. ds. G Zaamslag: 9.30 u. ds. J. Verka u. ds. J. Borgdorff. I RB ROE, Door Boet Kokke Dat was een misrekening. En ik had het zo mooi uitge kiend: als ik nou vrijdag voor de crocusvakantie naar Oos tenrijk vertrok, dan zou ik die vierhonderdduizend landge noten mooi voorblijven. Nee dus. Bij Stuttgart, meer dan driehonderd kilometer van het Tiroler paradijs verwij derd, zit de zaak al vast. Een eindeloze rij auto's met volle skirekken bovenop, afgewis seld door bussen. En bijna de helft van de nummer borden is NederlEjpds. De meeste geel, maar het blauw komt ook nog opval lend veel voor. „Die ouwe brikken - je houdt het niet voor mogelijk dat ze het halen,", zegt een buschauffeur de volgende dag, „ik zou met zo'n ding nog niet van Utrecht naar Den Bosch rijden. En ze hebben geen cent reser ve. Vorige week trof ik bij Neuren berg nog vier jongens die rechtsom keert moesten maken omdat ze bijna blut waren na een reparatie van tweehonderd piek." De Duitse radio meldt beeldend dat het verkeer tussen Stuttgart en Mün chen en tussen München en Rosen heim 'taai-vloeibaar' is. Schuiven dus. Langs de volgepakte bus van Amersfoorts Bloei bv, de VIP-coach uit Assen die op de achterkant ver kondigt te beschikken over 'Franse fauteuils' - ik heb geen idéé, maar het klinkt zwoel - langs Europlan en Frans Moors. Even later schuiven ze weer langs mij heen. Achterin de auto's duizenden Ne derlandse jongens en meisjes in de leerplichtige leeftijd. Onderwijsge vend Nederland moet die laatste dag voor de crocus een huizenhoge stapel briefjes hebben doorgewerkt, waarin werd meegedeeld dat 'Gerard en Mie- ke helaas door een zware kou verhin derd zijn de lessen bij te wonen.' Sankt Johann in Tirol ligt er op za terdagmorgen stralend bij. Een dik pak sneeuw op de overstekende da ken. De met slingers en heiligen be schilderde gevels vlekkeloos. De 6800 inwoners van het dorp zijn bezig zes duizend bedden te verschonen voor de nieuwe lading wintersportgangers. „Normaal" zegt VW-directeur Pe ter Wallner, „is de helft van die zes duizend toeristen Duitser, twintig procent Nederlander, en de rest ge mengd. Maar deze week, nu het va kantie is in Nederland, zullen de Ne- DOOPSGEZINDE GE! Aardenburg: 10.30 u. diens'1 gemeente. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. heiliging1 komst. 18.30 u. bidstond V<X»M een. 19 u. verlossingssamenK0 derlanders ongeveer de helft vor men." Drieduizend Nederlanders in een klein Alpenstadje dat, zegt Wallner, om twee redenen geliefd is: „Het skiën is door de zachte ondergrond niet al te moeilijk voor laaglanders - en bovendien vindt men hier nog de kleinschalige romantiek waar Hol landers zo gek op zijn." De eerste bussen hebben hun ladin gen bij de hotels afgeleverd. Alex van Nes uit Vroomshoop en Co Driezen uit Nijverdal staan uit te rusten naast de OAD-bus. „Nee hoor, geen proble men. Twaalf uur over gedaan, dan betekent voor ons allebei twee kant jes van drie uur sturen. En de winter mensen zijn duidelijk makkelijker dan de zomergasten. Die moet je echt bezighouden, telkens vertellen wat ze zien en wat ze kunnen doen. Maar wintersporgangers hebben daar geen behoefte aan." De grootste uitvinding in het tou ringcarwezen, melden Van Nes en Driezen, is het toilet-aan-boord. „Vroeger zat je de hele reis met pas sagiers die noodstops eisten, ook al was je pas tien minuten van de par keerplaats weg. Daar hebben we god dank geen last meer van." Passagiers zullen later minder enthousiast rea geren „Je voelt je toch wel opgesloten hè, als die bus maar doorjast. Nee, geef mij maar de tijd dat er regelma tig gestopt werd." Er wordt, veronderstel ik, tijdens de lange nachtelijke rit uit Neder land, stevig gedronken. Levert dat geen problemen op?" Van Nes grinnikt. „Daar hebben we wat op gevonden dus. Als ze er achter in de bus stevig tegenaan gaan, dan draaien we de kachel op vol. Dat ding geeft zo'n godvergeten hoop warmte dat je ze in de spiegel binnen drie minuten in slaap ziet val len, met de fles op schoot Wat zou Sankt Johann, in het glooiende dal tussen de Wilde Kaiser aan de ene en de Kitzbühler Hom aan de andere kant, zijn zonder toerisme? „Niks," zegt VVV-man Wallner „ik denk dat er dan van de 6800 mensen 600 zouden overblijven, en die zouden de grootste moeite hebben om aan de kost te komen." De vreemdeling is koning. Dat merk ik pas goed als ik probeer aan de Oostenrijkse gastheren een ty pering van de Nederlandse toerist te ontlokken. De eigenaar van de Imbiss op de markt: „Nederlanders zijn onze pret tigste gasten. Anderen hoor je klagen dat het eten te zuur is of te zout, te warm of te koud. Nederlanders nooit. Ze willen graag vriendelijk bediend worden, dat is alles." Hoteleigenaar Hopfner van de Kai- serhof dreunt hetzelfde lesje op: „Nooit problemen met Nederlanders. Het enige wat ze op prijs stellen is een familie-sfeertje. Prettige, fijne gas ten. D'r kunnen er mij niet genoeg komen. Heel wat anders dan Zweden en Noren, die kunnen nooit van de goedkope drank afblijven." Aan een Zweedse verslaggever vertelt Herr Hopfner ongetwijfeld een ander verhaal. De VW-directeur, de arts en het dienstertje zingen allemaal de lof van de gemakkelijke en vriendelijke Ne derlander. Oostenrijkers krijgen deze shillingen-opleverende hoffelij kheid kennelijk méé met de moedermelk. En de hardleersen worden gedrild op de Bundesfachschule für Fremden- verkehrsberufe midden in het stadje. Alleen de gendarmerie wil, na lang aandringen, wel toegeven dat het niet voor hónderd procent koek en ei is. „Nou kijk, die kleine baldadigheden 's avonds laat, dat hoort er gewoon bij. Maar de laatste tijd zijn er steeds meer mensen, ook uit Nederland, die met onze hulp de verzekering probe ren te bedonderen. Ze willen van ons een verklaring die bevestigt dat de ski's zijn gestolen bijvoorbeeld. Dan gaan we eerst even kijken, en het eer ste wat we zien als we het apartement binnenkomen, dat zijn die ski's. Nee, we strooien niet met die brief j es Eerlijk is braaf: de Zandvoortach- tige joelsstemming, die ik verwacht had in Sankt Johann, ontbreekt. De Nederlandse wintergasten val len, globaal, in twee groepen uiteen. De eerste rent bij aankomst uit bus of auto, hijst zich gehaast in de skikleding en spoedt zich naar de dichtstbijzijnde lift. Daar heeft nie mand meer last van. De andere groep bestaat uit wan delaars en langlaufers. Rustige, meest middelbare mensen, die aan ieder die het horen wil verkondigen dat een tocht door de besneeuwde Oostenrijkse dreven elke zomerva kantie in de schaduw stelt. „Je moet het doen om het te gelo ven", zegt de 62-jarige heer Van de Berg uit Haarlem, die voor het eerst van zijn leven de langlauf latten on dergebonden heeft, „je bent de vol gende dag zo stijf als een plank, maar het is echt een sensatie om zo door de sneeuw te schuiven. En prima voor de conditie." Dat zou, zeg ik, steppen door het Kootwijkerzand of de Drunense dui nen óók zijn. „Je hebt gelijk", zegt de Haarlem mer, „zo gek zou je nooit iemand krij gen. De mop is natuurlijk dat je hier iets kunt toen wat je thuis zelden of nooit kunt doen." Koffiedrinken bij de familie Stayen uit Apeldoorn. Voor Kerstmis hebben ze de winterharde caravan op de camping gezet, nu zijn ze voor een weekje terug, met hun zoon en diens vriend. Mevrouw Stayen: „Je bent gek, zeggen ze in Nederland. In zo'n ding gaan zitten met een meter sneeuw om je heen. Maar zeg nou zelf, is het hier lekker warm en gezellig of niet? Wat mensen die hier nooit geweest zijn niet begrijpen is dat het hier heel an ders koud is. Niet dat vervelende wa- terkouwe van Nederland." Haar echtgenoot: „En een sfeertje hè. Je helpt de buurman met de gas fles en je blijft een borreltje drinken. En de andere buurman houdt de voortent sneeuwvrij als we er niet zijn. Die komt er dan hier een paar pakken. En als we zin hebben gaan we skiën. Voor het vijfde jaar nou. Niet zo fanatiek als onze zoon, die staat elke morgen om half negen bij de lift. Beetje rustiger aan. Maar het is altijd lachen geblazen". Het wordt tijd om ons bezig te hou den met het échte werk. Op dus naar het treintje dat de Kitzbühler Horn bestijgt, om straks over te stappen in de kabelbaan teneinde het hoogste punt op zestienhonderd meter te be reiken.

de Stem | 1984 | | pagina 21