De Anti-Paap in het hol van de Vlaams-katholieke leeuw EELAND Üj^ IN DE OLIE ZUINIGE PLAKKERS DE KRIEBELS EH a a In deze Gids- Weekend: Sluier vanHeland Dubbel werk voor Prins Vogelpiek zaterdag 10 maart 1984 t6 pagina; yxférdag 10 maart Vierhonderd op voeg naar de u instanties ii crocusva kantie. richt Op het moment d ze zich, ter hoog door defile, terug bruin kleurtje, w binnenzak vol 1 Een reporta wintersportplac lijstje van de N staan: Sankt Jo kilomete r.k. kerkdiensten P.C. Kerkdiensten c: d. Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij „Ik ben zo blij, zo blij, dat m'n neus van voren zit en niet opzij.Zeker een pa tiënt die net onder het mes vandaan komt, grinnikte een wat afstandelijker toe schouwer van het niet alle daags tafereel dat zich afge lopen maandag bij het Hul ster ziekenhuis afspeelde. De zinspeling had slechts betrekking op de deun, niet op het wat verwrongen rijmsel dat het verzamelde volk die middag ten gehore bracht. Dat luidde anders. „Carnaval, carnaval, laat de politiekers maar blijven op stal", om maar eens een strofe te citeren. Het lied was bedoeld voor Zeelands energiekste, maar meest geplaagde gedepu teerde W. Don (PvdA), die zich - we blijven in de ter minologie van de betrokke nen - vanuit zijn veste in het 'Zeeuws-protestantse' Mid delburg voor de tweede keer dit jaar naar het hol van de leeuw in het 'Vlaams-katho lieke' Hulst had begeven. Zijn tocht was bedoeld om nog eens uit te leggen waar om hij het Hulster zieken huis aan de 'kwaliteit van de Zeeuws(vlaams)e gezond heidszorg' heeft opgeofferd, om duidelijk te maken hoe Hulst de schade zoveel mo gelijk kan beperken door zich gedwee in te zetten voor een optimaal uitgeruste po likliniek. Die eerste keer, uitgeno digd door zijn Hulster par tijgenoten, hadden de be stuurders en de onderne mingsraad van het 'ten dode opgeschreven' ziekenhuis hem demonstratief gene geerd. Ze waren niet op ko men dagen en de gedepueer- de had, zwaaiend met een perfect getimed telexbericht van de staatssecretaris, de gelegenheid benut om veler verzet te breken. Nu echter diende Don zich aan op hun uitdrukkelijk verzoek, maar kwam het tijdstip wat onge legen. Hulst immers vierde carnaval. En daarbij werd duidelijk dat de ferventste strijders voor behoud van het ziekenhuis inventiever zijn in het bedenken van vermakelijke jolijt, dan in het voeren van uitgekiende acties. Afgezant Om de Zeeuwse bestuur der op een warm onthaal te vergasten was de werkgroep Behoud Ziekenhuis te rade gegaan bij de Raad van Elf van de Hulster Vossen. Maar die zag zich door feestelijk heden elders en de vrees dat een carnavaleske manifes tatie bij het ziekenhuis uit de hand zou lopen, genood zaakt af te haken. De 'sere- moniemeeser' van de werk groep, P. Dobbelaar, maakte van de nood een deugd en presenteerde zich met veel bijval van de uitgelaten ac tievoerders - maar naar la ter bleek tot evenveel ver ontwaardiging van de car navalsstichting - als afge zant van de prins der Vos sen. Met enige zwier overhan digde de nep-functionaris aan Don een Reynaertbeeld- je, begeleid met een oorkon de, waarin carnavalesk was geformuleerd hoe de gede- pueerde in Hulst kennelijk wordt gezien: als de Slinkse, de Onbarmhartige, de Re gent, de Illusionist, de Drei gende..., de Anti-Paap. Omdat het seremonieel niet voorzag in een antwoord van de aangesproke ('want wij hebben ook niets mogen zeggen bij de totstandko ming van de ziekenhuis plannen') liet deze het ge beuren voor wat het was om nagejoeld naar het zieken huisbestuur te benen, al thans naar 'een delegatie' daarvan, want het bestuurs orgaan kon zich op deze maandagmiddag slechts met sterk uitgedunde gelederen presenteren. Tevergeefs Voorzien was ook een on derhoud met de onderne mingsraad, maar die moest het helemaal af laten weten. Organisatorische omstan digheden werden daarvoor opgegeven, of zoals we ons later door de voorzitter van de ondernemingsraad lieten uitleggen: misverstanden rond het regelen van een af spraak. Het relaas van de provinciale ambtenaar die de afspraak had moeten re gelen luidde enigszins an ders. „Ik heb drie keer ver geefs geprobeerd de secreta ris van de ondernemings raad te bereiken. Toen ik hem de donderdag tevoren tegen de avond aan de tele foon kreeg werd mij begrip gevraagd. In die onderne mingsraad zitten nogal veel jonge mensen en gezien het carnaval leek het de secreta ris niet meer mogelijk nog een verantwoorde delegatie samen te stellen." Het gesprek met de onder nemingsraad vindt nu plaats op donderdag 15 maart. Dan echter zal de 'Anti-Paap' zich niet op nieuw naar het hol van de leeuw begeven. Het 'Vlaams-katholieke' gezel schap wordt dan in de wat strengere 'Zeeuws-protes tantse' hoofdstad verwacht. H.p. ■I RSPI WÊ *P *-t 'ïL~m HET WAS me het weekend je wel voor de spuitgasten van Vogelwaarde. Bijna al lemaal actief in de carna valsstichting De Vogelpiek, werden ze maandagochtend om 6.30 uur wreed gewekt door onheilspellend loeiende sirenes. Het was eigenlijk maar goed dat ze in Vogel waarde nog niet de luxe van het stille alarm kennen. An ders had voor de paraatheid van de 'troepen' gevreesd moeten worden. Zo is namelijk de chauf feur van de brandweerwa gen ook prins Carnaval in Vogelwaarde en hij was die ochtend nog maar net onder zeil. Dinsdagmorgen vroeg weerklonken wederom de sirenes over Vogelwaarde. Maar nu hadden onze spuit gasten het getroffen, want toen het alarm ging om 4.00 uur was het carnavalsge druis in de hal van Scheer ders nog in volle gang. Door snel schuin de Bos- sestraat over te steken kon men in recordtijd vertrek ken naar het ongeval in Ter hole. Met 11 man rukten ze uit. Of het de voltallige raad van elf van de Vogelpiek was is niet duidelijk. 1 JL ij wÊ Pomphouder 'in de olie'. En bejaarden op aswoensdag nog in carnavalsstemming te water. - FOTO HENK HOMMERS VINDT U HET GEK? Van daag staat Zeeland Rond nog bol van carnaval, een evene ment dat nu eenmaal z'n sporen achterlaat. Zelfs een Sluise pomphouder was zo in de olie dat hij verkleed als sjeik zijn klanten bediende. En ook in Terneuzen werd gecarnavald, zij het natuur lijk weer net even anders dan elders. Was het om zich na het uitputtende feest wat op te frissen, dat een groepje be jaarden pas op aswoensdag een carnavaleske duik nam in het plaatselijke zwembad? Of paste het eerder niet i| het programma? Een deel van de rectol! viert om uiteenlopende red! nen geen carnaval en zal dergelijke vragen dan «I wel nooit een sluitend ni| woord vinden. Je begrijpt carnaval i niet. Misschien maakt helt ders op deze pagina drukte relaas van een 'iff! der', gisteren nog schor, uf ons wat wijzer. STEEDS MEER mensen in de Zeeuwsvlaamse grens streek denken een nieuwe manier van bezuinigen te hebben gevonden. Zij depo neren hun post in een Belgi sche brievenbus. Oplettende briefschrijvers hebben ont dekt dat ze dan per brief zo'n 5 cent goedkoper uit zijn. Immers, in Nederland kost een postzegel 70 cent, terwijl er in België maar 12 frank geplakt hoeft te wor den. Wie voor een paar briefjes telkens de grens over snort, zal van dit voordeeltje wei nig merken. Alleen al bij het starten van de auto gaat de winst via de uitlaat in rook op. Verkeerde zuinigheid dus. Pas bij meer dan pak weg honderd poststukken (huwelijksuitnodigingen of zo) begint de balans ten voordele van de portemon nee uit te slaan. Bedrijven, die doorgaans heel wat post te versturen hebben, hebben het voor deeltje natuurlijk al lang geroken. Zij geven de post gewoon mee met een in Bel gië woonachtige werkne mer. Dat gaat meteen in één moeite door. Afhankelijk van het tijd stip waarop de brief in de bus wordt geduwd, moeten zuinige postzegelplakkers er overigens wel rekening mee houden dat hun schrijven best een dagje later kan ar riveren. Bovendien zit deze bezuinigingsdrift wettelijk niet helemaal snor. Als Nederlander mag men namelijk geen brief posten bij onze zuiderburen, om die dan weer in Nederland te la ten bezorgen. Als ze het ont dekken, is de kans groot dat de brief meteen retour af zender gaat. Niet dat de PTT alle brieven inspecteert, maar er worden wel regel matig steekproeven geno men. Maar ook daar hebben slimmerikken wat op ge vonden: gewoon geen afzen der op de envelop zetten. EEN GROMMEND geluid kwam uit de Parklaan in Sas van Gent, toen de ogen van de carnavalsvierder op de morgen van aswoensdag opengingen. De eerste gedachte was die aan een klinkende kater. Terwijl zijn hand al op zoek was naar de doos Alka Seltzers, schudde hij zijn hoofd voorzichtig heen en weer. De test viel positief uit: gelukkig geen kater. Het was de maxi-motorstofzuiger van openbare werken die als een luid krakende overmaatse koffiemolen door de Sasse straten ging. Vakkundig vrat hij alle overblijfselen van het uitbundige feest op. Met op de achtergrond het geluid van de onvermoeibare stofzuiger kwamen in een weemoedige bui flarden van het voorbije, maar nog verse carnavalsgebeuren bij hem terug. Een glimlach verscheen op zijn gezicht bij de gedachte aan het gezellige nakaarten-met-koffie, traditie in de uurtjes dat de cafedeuren al gesloten zijn. Voorbereiden en nakaarten maken al de helft uit van een geslaagd carnaval, vond hij. Het speet hem dat zijn geheugen als een vergiet was. Het liet op dat ogenblik nog maar een fractie door van alle leuti ge gebeurtenissen van de afgelopen vier dagen. Maar de elec tric-boogie dance van Sas' meest komische duo, Robbie Col- paert en Otto Tromp, stond hem nog helder voor de geest: Op de klanken van een mobiele geluidsinstallatie lieten de twee hun 'elastieken' ledematen de vrije loop. De lage brom- toon, die soms uit de installatie kwam, deed Otto kennelijk denken aan 'de stoomboot uit Spanje'. Uitbundig wuivend voor een raam maakte hij passerende feestvierders attent op deze onverwachte Sint-intocht. In het Sasse logeerbed overwoog de uitgefeeste camavals- ganger woensdagmorgen dat dat nou typisch carnaval was: gekke invallen, je fantasie de vrije loop laten. Maar dat hij het feest de volgende dag met zo'n verhaal moest 'verkopen' aan niet-begrijpende collega's met uitgestreken gezichten, maakte hem wat moedeloos. De thuisblijvers zouden het wel weer hebben over 'ver kwisting, viezigheid, agressie, zatlappen, naar elkaar lonken de mannen en vrouwen'. Carnaval, daar moet je van houden. Het sterkste verhaal is niet goed genoeg om duidelijk te ma ken waarom duizenden mensen, alleen al bij het horen van het woord carnaval, de kriebels in de buik krijgen. Schrijverke iV» Hm DE PUZZELAARS kunnen l§ de slag. Het eerste Tipje f: de Sluier lichten we deze op. Het is aan u om heler'M te onthullen welk ambachtfif wordt afgebeeldEr is tie kleine vingerwijzing I maar is dat nog nodig bijt nadere beschouwing valt1 fraaie lijnenspel? De start mag niet al te lijk zijn. We hopen dat c blijken uit het aantal inzettiI gen. Uw oplossing graas f een briefkaart - met vem ding Tipje van de Sluier-n woensdag 21 maart sM naar: Redactie Zeeland ft1 Nieuwstraat 9, 4531 CV 'f| neuzen. Over veertien dagen p:;| ceren we de hele foto en t nieuwe opgave. En naW maken we dan bekend wie I per aflevering uitgeiooI Stem-Parker-pen heeft ga'-l nen. Als het inderdaad zo tm kelijk is als het ons lijkt. dat een beetje een loterij. S'| ces! NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Kerk centrum De Hoogte, Populierenstr. zond. 11.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hans weert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 1030 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. Ijzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11.15 en 19 u. Lieve Vrouwe- kerk, Singel: zat. 19 en zond. 10 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond. van de maand: 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jans teen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 19 u. en zond. 9 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u.Lamswaarde - H. Cornells, zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 10 u. Sluiskil - St, Antonius. zat 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen -H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 10 maart ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. W. Altink. Middelburg (Doorpsgezinde kerk): 10 u. ds. G.v. Kerkvoort. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. G.v. Kerkvoort. zondag 11 maart HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk (Herv. dienst in Doopsgezinde kerk). Axel: 10 u. ds. C. Baas. Woensd. 14 mrt.19.30 u. ds. H.v.d. Berg. Biervliet: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Breskens: 9 u. dhr. M. Temse. (Ge- zam. dienst in Vrije Evang. Kerk). Cadzand: 9.30 u. ds. C. Balk. Groede: 9.30 u. ds. M. Hooymeijer. Woensd. 14 mrt: 19.30 u. ds. M. Hooymeijer. Hoek: 10 u. ds. A; Knol van Menen. Hoofdplaat: 11 u. ds. M.v. Manen. Hontenisse: 9.30 u. ds. C. van Rhijn, Apeldoorn. Hulst: 11 u. ds. c. van Rhijn, Apel doorn. Nieuwvliet: 11 u. ds. M. Hooymeij er. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra. Retranchement: dienst te Cadzand. Sas van Gent: 9.30 u. ds. J. Geers, Middelburg. Schoondijke: 10 u. ds. J. Paksy (in ter k. dienst). St. Anna ter Muiden: 11 u. ds. C. Balk. St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: dienst te St. Anna ter Mui den. Sluiskil: 11 u. ds. J. Geers, middel burg. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herderkerk) 10 u. ds. D. Koelman. 19 u. ds. W. Meeuse. (Opstandingskerk)9 u. ds. L. Vogelaar. Waterlandkerkje: 11 u. dhr. A. Driesprong, Middelburg. IJzendijke: 9.30 u. dhr. W. Kruide nier. Zaamslag: 10.30 u. ds. E. Rietveld. Woensd. 14 mrt.: 19.30 u. ds. D. Koelman. Zuidzande: 9.30 u. dhr. A. Drie sprong, Middelburg. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. ds. A. Lunshof (HA). Hoek: 10 u. ds. E. Nijhuis, Ouwer- kerk. 15 u. ds. fBlokland, Aalst. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. dhr. D. de Best. (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voet. Breskens: 9 en 17 u. dhr. M. Tense, Heverlee. Schoondijke: 10 en 15 u. ds.-Jl sy. CHRISTELIJKE G MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. Meij. GEREFORMEERDE (VRIJGEMAAKT) Axel: 9.30 en 15 u. ds. J. BoflPj Hoek: 10 en 15 u. ds. H.v.d.F' Terneuzen: 9 en 15 u. ds. C.W Zaamslag: 9.30 u. ds. J. VerM] u. ds. J. Borgdorff. DOOPSGEZINDE GEIV Aardenburg: 10.30 u. dien^| gemeente. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. heiligim komst. 18.30 u. bidstond voJJ een. 19 u. verlossingssamen* Door. Dat was een En ik had b kiend: als ik de crocusval tenrijk vertr vierhonderd» noten mooi v Nee dus. Bij Stuttj driehonderd het Tiroler derd, zit de eindeloze ri; skirekken b seld door bus En bijna de borden is Nedei maar het blauw lend veel voor. houdt het niet het halen,", zeg volgende dag, nog niet van Ut rijden. En ze he ve. Vorige wee berg nog vier j keert moesten i blut waren n; tweehonderd pi De Duitse raq het verkeer tus chen en tussen heim 'taai-vlo dus. Langs de Amersfoorts B uit Assen die kondigt te bes fauteuils' - ik h klinkt zwoel Frans Moors, weer langs mij Achterin de derlandse jon| leerplichtige li vend Nederlanc voor de crocus briefjes hebber werd meegedee ke helaas door derd zijn de les

de Stem | 1984 | | pagina 20