6Jumelage gemeenten] erg nuttig Ouders zijn bezorgd over schoolroutes 4Recreatieschap zet alles op een kaart L. Lampo snelste sprinter in Eede Beste tekeningen over vandalisme gekozen VOOR VIJFTIEN- EN ZESTIENJARIGEN 'Bandvorming' bii forsythia in tuin Philippine Commissie bespreekt Zeeuwse havens belasting service ran FNV c VAN ZEELAND T elefooncirkel Sas zoekt vrijwilligers Plaatselijk nieuws Sas van Gent Terneuzen Westdorpe TWEEDE DAG ROLLENDRIEDAAGSE BURGEMEESTER VAN SAS: IN KADER VAN TERNEUZENS PROJECT VVN TERNEUZEN START PROJECT erdachten jshandeling aI1gehouden Sasse scholen ontwerpen sticker voor verbroedering engstenshow Nieuw vliet Plaatselijk nieuws Zaamslag ZATERDAG 10 MAART 1984 T16 Van een onzer verslaggevers BOZE BRIEF VEREBEL OVER BRAAKMAN PAGINA ZEELAM .fCRPAG 10 MAART 1 TERNEUZEN - 'Ze zetten al les op een kaart. Ons wordt niets gevraagd'. Verongelijkt zet een woordvoerder van de Verebei BV (Verenigde Re- creatiebelangen), een vijf manschap dat serieuze plan nen heeft om de Braakman over te nemen, zich af tegen het dagelijks bestuur van het recreatieschap. „Er is één keer een gesprek geweest. Bij die gelegenheid werd ons verteld dat we ons geen illusies hoefden te ma ken, want de onderhandelin gen met een ander waren in een vergevorderd stadium. Dat tekent de houding". De zegsman heeft de indruk dat de familie Van den Bosch, eigenaar van De Vogel bij Hengstdijk, als enige gegadig de serieus wordt genomen. Verebei heeft om die reden een verontwaardigde brief verzonden aan het algemeen bestuur van het schap, dat binnenkort z'n zegen moet ge ven aan de overdracht. Daarin wordt niet alleen gewezen op de moeizame contacten met het dagelijks bestuur, met na me met de voorzitter, wethou der J. van Rooyen van Ter- neuzen. Ook alle pluspunten van de offerte van Verebei worden nog eens op een rijtje gezet. Bekendheid met het gebied (alle vijf de deelnemers in Verebei hebben een bungalow in de Braakman) en het stre ven naar continuiteit, met be houd van natuurwaarden, staan bovenaan. Van de acht personeelsleden kunnen er bij Verebei zeker vijf aan de slag blijven, mogelijk zelfs meer. „Bovendien hebben wij ge woon het hoogste bod gedaan", aldus de woordvoerder van het quintet gegadigden. Volgens hem zouden ook andere direct betrokkenen bij de Braakman, onder wie de restauranthouder en de be heerder van het Ador-sport- centrum het meest gebaat zijn bij overname door Verebel. „We kennen het gebied zo goed en hebben er zulke goede con tacten dat we, als ze ons de sleutel geven, bij wijze van spreken over een half uur de draad weer kunnen oppik ken", aldus Verebel, dat de Grontmij een toekomstplan liet ontwerpen met het oog op de eventuele overname. Wethouder Van Rooyen liet gisteren nog volledig in het midden wie de hoogste ogen gooit: Van den Bosch, Verebel of de derde kandidaat, de Schotsman. „Wat ons betreft zijn er drie gelijkwaardige ge gadigden, die we uiterst cor rect, volgens de afgesproken procedure, behandelen", zo be perkte hij zich in zijn com mentaar. Bromfietscursus VVN Terneuzen Van onze correspondent TERNEUZEN - Alhoewel er in politiek Den Haag nog druk gesproken wordt over het wel of niet verplicht stellen van een bromfietsexa men start Veilig Verkeer Nederland afdeling Groot-Terneuzen over zes weken met een bromfietscursus voor 15- en 16-j arigen. Gedacht wordt om de cursus te laten geven door rij- instructeurs op de scholen of met medewerking van de scholen. Er is slechts één gemeente in Zeeland waar een dergelijke cursus reeds gegeven wordt. Sinds twee jaar loopt op twee Terneuzense scholen voor voortgezet onderwijs een ver- keersproject in de laagste klassen, die gemiddeld vier uur hieraan besteden. Contac ten met de andere scholen voor voortgezet onderwijs zijn gelegd zodat wordt verwacht dat met ingang van het nieu we schooljaar alle kinderen die nieuw op deze school ko men ëéri aantal uren verkeers- onderricht krijgen. Voorzitter G. Kramer van de vereniging: „Naar aanlei ding van dit project hebben wij gedacht: waarom alleen in de laagste klassen? Als de leerlingen 16 jaar worden, krijgen of kopen ze meestal een bromfiets. Ze zitten dan in de bovenbouw en krijgen geen verkeersonderricht terwijl ze het juist dan zo hard nodig hebben. Leerlingen zijn dan ook meer gemotiveerd dan ooit om verkeerslessen te volgen". De vereniging heeft het cur susmateriaal geheel gereed. Er lopen contacten tussen VVN en landelijke organisaties van rijschoolhouders. Op plaatse lijk niveau heeft de vereniging contact gelegd met drie Ter neuzense rijschoolhouders, die een speciale cursus hiervoor gevolgd hebben. Kramer: „Er moet alleen nog overeenstem ming gevonden worden over de vorm. We hopen dat, wan neer het project via de scholen kan gaan lopen, wij in aan merking komen voor subsidie, anders gaat de cursus al gauw zo'n 90 gulden kosten en dat is dan de kostprijs". Naast deze cursus organi seert de vereniging de jaar lijkse verkeerscursus op zes dinsdagavonden vanaf 13 maart in het Zeldenrustcollege in Terneuzen. Het is een popu laire cursus over verkeersre gels, verkeersinzicht en ver keersgedrag. In april is er een WN-stand op de family- beurs. Ook de organisatie van de verkeersproef voor vijfde- en zesdeklassers is, in samenwer king met de gemeentepolitie, in handen van de vereniging. Zo'n 600 leerlingen doen hier aan mee. In het kader van Terneuzen 400 jaar stad zijn er diverse activiteiten in voorbe reiding. Tot slot wordt er dit jaar een grote WN-leden- werfactie gehouden. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Het open bejaardenwerk in Sas van Gent is op zoek naar vrijwilli gers voor de 'telefooncirkel'. Dat is een methode om mid dels een telefoontje dagelijks het welzijn van de deelnemers aan de cirkel te controleren. De vrijwilligers moeten bij toerbeurt (een week per maand) 's morgens het eerste telefoontje plegen, en vervol gens wachten op een belletje van de laatste deelnemer, zo dat de cirkel gesloten is. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie te recht op het kantoor van de stichting gecoördineerd be jaardenwerk Sas van Gent/ Assenede. Dat is gevestigd in het oude gemeentehuis aan de Westkade, waar beroeps kracht Anniek Terryn op dinsdag- en donderdagmiddag zitting houdt. Telefonisch is de stichting dan te bereiken via nummer 01158-2020. NKV - Dinsdag 13 maart hou den de dames van het NKV af deling Sas van Gent een bij eenkomst in café Engelenroos. Een medewerkster van de stichting Huishoudelijke- en Consumentenvoorlichting (HVP) zal deze avond een ak- tueel onderwerp aan de orde stellen, namelijk 'omgaan met geld'. De avond begint om half acht. Dinsdag 3 april maakt het NKV de jaarlijkse uitstap. Ditmaal brengen de NKV- vrouwen een bezoek aan 's- Hertogenbosch, waarbij onder meer een bezoek aan een or- chideeënkwekerij en aan de Heineken-brouwerij wordt gebracht. Gevonden voorwerpen - Bij de gemeentepolitie kan men in lichtingen krijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: grijs gebreide handschoen, blauw gebreide handschoen met skai, blauwe kinderwant met rood-zwart-wit streep, linker zwarte herenhand schoen, blauw handschoen, ro se/rood gebreide handschoen, zwarte wollen want met blauw, blauwe want, arm band, leesbril, zwarte ketting en 0,45, bruine knipporte- monnee met inhoud, bruine portemonnee met kleingeld sleutels en giropas, bruine he renportemonnee, bankbiljet, beige portemonnee met naam klein geld en huissleutel, me- taalkleurig dameshorloge met metalen band, rose digitale meisjeshorloge, wit quartz da mespolshorloge, zwarte da mespantalon, plastic tas met legerjas, poes, ontheffing voor perkeerverboden, militair plaatsbewijs, strippenkaarten, wieldop. Carnaval - In verenigingsge bouw Concordia heeft de jeugd van Westdorpe gezellig carnaval gevierd. De Koeters had een speciale jeugdmiddag in het programma opgenomen, waarvoor grote belangstelling bestond. Velen waren bij het limonadebal, waarbij leuke spelletjes gedaan werden. Ook werden de prijzen uitgereikt aan de jeugdige deelnemers tijdens de optocht. Uitslag: Kleuterschoaol: 1. Claudia Sierens, 2. Patricia Velasco, 3. Dario Ferket. Basisschool: 1. Renate de Smet, 2. Derk-Jan Franse, 3. Marinda Marossi. Groepen: 1. Arjan van de Leun, 2. Mario van Kwikkel- berghe, 3. Robbie van Vooren. 's Avonds was er een gezellige disco in samenwerking met Crazy Horse. Van onze correspondent EEDE - Op de tweede avond van de Eedese rollendriedaagse kwamen er aanmerkelijk snellere tijden uit dan op de ope ningsavond. In een bomvol multifunctioneel centrum, waar naast de rollendriedaagse ook minizaalvoetbal werd gespeeld, wist de Belg Luc Lampo de 500 meter sprint weg te trappen in 20.67 sec., ruim een seconde sneller dan de snelste tijd die tijdens de openingsavond door Bram van Lare werd gerealiseerd. Van Lare reed toen 21.73. De ploegmaat van Luc Lampo, de plaatselijke favoriet Rudy Buzeijn, bewees opnieuw erg sterk te rijden en pakte de tweede snelste tijd op het sprint onderdeel in 21.75, terwijl Marc van Overbeeke met 22.83 de derde tijd op de klokken zette. Ook de 1000 meter afvalwedstrijd werd een kleine drie se conden sneller sfgelegd dan op de eerste dag. Bram Van La re martelde de pedalen zo hard, dat de tijdwaarnémeing bleef stilstaan op 45.99 sec. waardoor hij Luc Lampo - 47.21 - en Rudy Buzeijn - 48.07 - ruim op afstand fietste. Het koppel Buzeijn/Lampo lijkt op weg om deze vijfde uitgave van de Eedese rollendriedaagse, die zich opnieuw over een grote belangstelling mag verheugen, te winnen, al zullen er komende avond, wanneer om 20 uur de finale wordt ingeluid nog aardig wat zweetdruppeltjes uit de po riën geperst moeten worden. Immers de duo's Luc de Jager/Clement Bonte, Marnix de Bakker/Mark van Overbeecke en Lucien de Clerck/Tonny de Kok liggen eveneens nog erg goed in de race. Knap in Eede is ook het optreden van de jonge Frank Tas uit Water landkerkje die sinds kort actief is op de rollen maar tijdens de eerste twee avonden een uitstekende indruk achterliet. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volgens burgemeester drs.tyj sarduijn van Sas van Gent zouden meer Zeeg] Vlaamse gemeenten jumelagecontacten moeten gaan. „In deze tijd van moeizame Europese eenwording blijft Sas van Gent verbroederings contacten nodig vinden. We waarderen de contacten met het Noordfranse Bailleul dan ook als zeer positief", aldus de Sasse burgervader. Dusarduijn zei dit tijdens een persconferentie over de lustrumviering van de ver broedering van vrijdag 16 tot en met zondag 18 maart. Sas van Gent is sinds maart 1979 officieel verbroederd met het Noordfranse Bailleul (Belle). In het kader van het vijfjarig bestaan wordt voor de tweede De jury bekijkt de tekeningen in de Terneuzense bibliotheek. - FOTO «VIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Leerlingen van de Terneuzense scholen in het lager onderwijs heb ben in een wedstrijd, geor ganiseerd door de werk groep vandalisme een paar duizend tekeningen ge maakt. Uit een selectie van zo'n tweehonderd, te zien in de openbare bibliotheek te Ter neuzen, kozen gisteren een jury, bestaande uit burge meester C. Ockeloen, korps chef C. Hindriks van de Ter neuzense politie en P. van Driel, voorzitter van de werkgroep, de drie beste. Overigens zal de winnaar of winnares van de bekroonde tekening nog tot woensdag 14 maart moeten wachten om de eer in ontvangst te nemen. Dan zal, om 14.00 uur, eveneens in de bibliotheek de uitslag worden bekend gemaakt. Wellicht zal de winnende tekening alsa voorbeeld dienen voor een poster, die tijdens een publi citeitscampagne van de werkgroep vandalisme ver vaardigd wordt. Tevens wordt woensdag de uit komst prijsgegeven van een door leerlingen van een aan tal scholen in Terneuzen- zuid gehouden enquête in het kader van het project vandalisme. Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - „Dat moet toch wel iets bijzonders zijn. Wij hebben al 30 jaar een forsythia in de tuin maar dit heb ik nog nooit gezien". Vol verbazing bekeek me vrouw Haers uit Philippine de forsythia (of Chinees klokje, zoals hij ook wordt genoemd) in haar achtertuin. In plaats van een enkele tak was aan de stam een brede band van zo'n 6 centimeter ontsproten, be dekt met knopjes die straks uitbundig gele bloemetjes zijn. Bioloog George Sponselee beaamde dat het hier om een 'bijzonder geval' ging. „Band vorming, met een duur woord fasciatie, komt in de natuur meer voor, onder meer bij paardebloem. In feite is het een aaneengroeien van diverse takjes. Het is een bekend ver schijnsel bij wilgen, waar men zelfs verschillende variëteiten iuist op bandvorming heeft doorgekweekt. Die wilgenban den worden dikwijls gebruikt bij droogboeketten. Maar een zes centimeter brede band bij een forsythia is uitzonderlijk. Normaal is dat hooguit een centimeter of drie". Van onze correspondent TERNEUZEN Steeds meer oudercommissies of ouderraden van scholen kloppen aan bij de vereniging voor veilig verkeer afdeling Groot-Terneuzen omdat zij bezorgd zijn over de onvei ligheid van schoolroutes. Enkele recente dodelijke ongevallen op bekende schoolroutes vormden de aanleiding hiertoe. De vereni ging Veilig Verkeer is dan ook drukdoende met het project 'Vei lige schoolroutes'. Mevrouw Haers met haar bijzondere forsythia. - FOTOWIM KOOYMAN Voorzitter G. Kramer: „Op initiatief van enkele ouders uit Sas van Gent zijn wij gestart met het project 'veilige school routes'. Doel is te onderzoeken welke de veiligste wegen van en naar school zijn; deze even tueel nog beter te (laten) be veiligen en dan deze routes bij ouders en kinderen sterk naar voren te brengen en aan te be velen". Dagelijks rijden (grote stro men) leerlingen van Sas van Gent en Sluiskil de weg naar Terneuzen. De vereniging WN heeft alle gevaarlijke punten gefotografeerd op dia film. Er is overleg met de ge meenten en rijkswaterstaat om enkele onoverzichtelijke punten te verbeteren. Begin april zal men de dia's op de Terneuzense scholen voor voortgezet onderwijs tonen en de gevaarlijke punten met de leerlingen doornemen. Kramer: „Tevens is het de bedoeling de gevaarlijke rou tes eens mee te fietsen en een demonstratie te geven met vrachtauto's. Als het project aanslaat, willen we iets derge lijks ook doen voor andere kernen". Dat dit probleem niet enkel voor de Sasse ouders leeft, mag blijken uit het feit dat de vereniging nog twee verzoeken van lagere scholen uit Terneuzen heeft ontvan gen. School De Oude Vaart heeft het probleem van de veilige schoolroute zelf aangepakt. Niet zonder resultaat want menigeen is het op de weg ge schilderde bord 'Pas op over stekende kinderen' in de Oude Vaart al tegengekomen. ya„ onze correspondente „„ININGEN - De politie Reimcrswaal heeft don- vijf personen aange- Jden i" verband met de leshandeling van een auto- P hilist op de veerboot Krui- Cen-Perkpolder. Dat ge- ,rde woensdagavond. Het rftal heeft een bekentenis /„.ked en is inmiddels weer avrijbeJd gesteld. nP vijf verdachten zijn L. H de B., C. R. uit Made, P. '"uit Hooge Zwaluwe en L. K. Ljt Turnhout. maal in Sas van Genti terdag 17 maart een Vlaamse dag gehouden. Hoofdmoot van deze vormt een academische ziö in het gemeentehuis aa-| Westkade waarvoor sprekers zijn uitgeim Prof. dr. L. Milis, historici hoogleraar aan de Rijfel versiteit te Gent, geeft I voordracht over Frankrël zijn minderheden en hierbij in op politiek tuur besef in Frans-Vlaai ren van de Franse RevJ) tot nu toe. C. Taccoen, wet der van de gemeente en lid van de Vereniging] risme in het Frans-Vlas heuvelland, houdt een dracht over toerisme ini Vlaanderen. Hierna volgt een door| gemeentebestuur aangeh receptie. In de middag volgt een optreden van i rettepeloton The Arno's, De Speye en verzorgt deS harmonie De Vere Vrienden een play-in lil Vlaanderen. Een zestigtalrT zikanten uit heel Zeeland) ven dan een muziekuitv» onder leiding van dirigent) de marinierskapel. Dit om 16.00 uur. In de sporthal spelen 14.00 uur twee teams uit| beide gemeenten een voetl wedstrijd. Het gehele we bestaat de mogelijkheid De Speye de expositie vai| Sasse amateur-kunstenaa bezichtigen. Deze tentoon.) ling wordt vrijdag 16 om 20.00 uur officieel geoi Verder kan men de bit theek in, een maquette Sas van Gent anno 1750 i zichtigen en dia's bekijken! de gemeente Sas van Gent Zondag 18 maart 14.30 uur op het terrein vad Suiker Unie een schuit) wedstrijd. De harmonie vanaf 13.00 uur een conc De Vlaanderen en vanaf uur geven de gymnastiek® nigingen Thor uit Sas Gent en l'Avenir uit een turndemonstratie m| sporthal. In Concord® Westdorpe is er om 15.30: een optreden van de vd| dansgroepen De Belle veltjes uit Bailleul a Grutmolen uit Sas van opgeluisterd door een cot van de fanfare 'Eikels wol bomen' uit Westdorpe. O ke ge st< in la m vs ai ri ui H di Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De sta tencommissie voor eco nomische zaken houdt zich in de vergadering van maandag 19 maart vooral bezig met de Zeeuwse havens Vlissin- gen en Terneuzen. Het baggeren in beide havens komt in de eerste plaats aan de orde tijdens een informele bespreking, die duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Daarvoor, aanvang 13.15 uur, behandelt de commissie de 'gewone agenda'. Het is geen toeval dat de vergadering van de commissie deze keer in Terneuzen (het haven- schapskantoor) wordt ge houden. Het toekomst perspectief van het ha venschap Terneuzen is ook onderwerp van ge sprek tijdens het infor mele gedeelte. Inleider daarover is havenschaps directeur W. Blok, die een toelichting zal geven op I mogelijke havenuitbrei dingen in of bij Terneu zen. De baggerproblema- tiek wordt, behalve door Blok, ook behandeld door zijn Vlissingse collega J. van Konijnenburg en ir. M. Meulblok van Rijks waterstaat in Zeeland. Na de drie inleidingen is er gelegenheid tot discus sie. Van onze correspondent I SAS VAN GENT - In Ml kader van het vijfjanl bestaan van de vcrbrwl dering tussen Bailleul"! Sas van Gent, heeft<j| verbroederingscommisïii een tekenwedstrijd ui'! geschreven onder leerl»! gen van de Sasse schotel Bedoeling is om naï| eigen inzicht en kurffi® een sticker te ontwerp®! die model gaat staan voS| de verbroedering tu Sas en de Noordfra® gemeente. Enkele Sasa| kunstenaars zullen ontwerpen jurereifl waarbij zestien ontvvS'| pen in een voorselect' terecht komen (van e®! school twee ontwerp® Het beste ontwerp model staan voor de sti"| ker. Van een onzer verslaggevers RDENBURG/GROEDE - FNV-afdeling West- cuivsch-Vlaanderen heeft «nats in voorgaande jaren (teer een belastingservice voor Pin leden georganiseerd. Bedoeling is aangesloten Ie pen te helpen bij het invullen pn hun aangiftebiljetten. Be langstellenden kunnen zich pelden bij A. van Engelen burg en Groede en A. v.d. pluijs in Aardenburg. Van onze correspondente iUWVLIET - Voor de zesde •aal presenteren de Zeeuwse engestenhouders dit voorjaar iczamenlijk him hengsten aan Publiek. Er worden twee •°ws gegeven op dinsdag 13 •aart in manege P. Riemens, lowi 1 'n Nleuwvliet om ,'•30 uur en Qp donderdag 15 •aan in manege 'De Gouwe 'jers', Gapingseweg I in Se- "oskerke aanvang 19.30 uur. )tp'r zu"en ongeveer 15 heng en worden getoond, waaron- r verschillenden die natio- gezien op hoog niveau ^an deze dieren mag rwacht worden dat zij een •eve invloed zullen heb- r~. °P de fokkerij en de kwa- Kaarting - In de kantin6 de voetbalvereniging slag werd de voorlaatste'" gespeeld in bieden roem in het kader van iy tercompetitie. Uitsll: 1 Doorn, 2. M. Wilhelm Florussen, 4. J. Scheel® Dieleman. Met nog een"— te spelen gaat nu J. van F ijordP'n l .nge,r"' royaal aan de leiding"*™- ".Arabische punten. 2. H. van de W 235, 3. P. Houg 240,4. CXf' sen 214,5. M. Wilhelm 236 k ten. van de Zeeuwse paar- en Ponystapel. Er zullen monstraties worden gege- met deskundige toelich- g. waarbij de bijzonderhe- 7an rassen zullen wor- besproken. Ue hengsten riertoizijn op 'at stations gestationeerd ju Vertegenwoordigen bij na rassen en stamboeken, nen 'n Neerland voorko- ,yaa klein naar groot zijn dit volgende: Shetland-, Dart- r,"> Welsh-, New Forest- is,^.8' Haflinger-, Arabe-, u-ak! Arabische volbloed-, )1 aische halfbloed-, warm- )aard en Nederlandse trek-

de Stem | 1984 | | pagina 18