ro TOURS t je niks maken. 500 jaar na Columbus PvdA Hulst: opheldering over ziekenhuisplannen LEGENHEID 'Wat ïdoeltu?' 1 Zeg dat i meteen! Mexico en Zuid-Amerika uit acht projektoren Bibliotheek zoekt vrijwilligers voor droogvriezen boeken K( )RT MIDDEN" ZEEUWS Plaatsen van pijlers loopt als een trein KLM Rattenrit van ZEVAC *V S OP 23 APRIL ^terdag 10 MAART 1984 VAN ZEELAND 0TIE WAAKT TEVERGEEFS IN GROOT EILAND BU HULST i de lijn der yachting dat hij ienbare tijd al neerleggen'. hij binnenkort k zal stoppen'. [s één van die moeilijke irwerpen. n schuilt een groot gevaar: ntstaat voor rare praatjes rspannen verwachtingen onzekerheid, elende gevolg is dat bijna hoe't nou eigenlijk precies Daarom is nu een nuchter, ver- Plaatselijk nieuws ontenisse Clinge Notaris moet wij gen over penbare ilingen Axel Kloosterzande Lamswaarde Hulst Reserveren bij: Schieting Avond hervormde gemeente Hulst Gezinsdienst in Westdorpe UIT HET ZAKENLEVEN Kapsalon Kloosterzande JM2 ank|e, jubileum, receptie, e, verloving, overwinning,' Abraham, openbare dank, r, mag best eens in de krant agma familieberichten, t en duur hoeft het niet te s kosten nog geen tientje) r kolom 1,75 Eén grote 2,25. Voor het plaatsen van Iding met een formaat van nen wij 12,50 toeslag en op aanvraag. Bij niet wordt 2,50 adm.kosten worden niet geretourneerd, f geef uw tekst 2 dagen vóór eén van onze kantoren aven stuurt u eveneens 2 tsing naar Postbus 3229, 0 MB Breda. ns het recht voor, teksten van redenen te weigeren, nigingsnieuws 2 kolom op donderdag. ïqVogels vergiftigd ia natuurgebied ER r. DE GEWONE MAN Wij feliciteren je. Aline Knarf, Taco, Nilcoe, Ka rin, Niekie. RIJS ide alle 75.- .ndige inclusief Hulst, Axel, Terneuzen nweg 37 - Axel - Don 01155-1651 T22 PAGINA ZEELAND 2 lode vogels en vissen in natuurgebied Groot Eiland. 1 Van een onzer verslaggevers ULST - In het natuurge- ed Groot Eiland zijn de af- ;lopen weken tientallen vo- ils en vissen door vergifti- ngom het leven gekomen. Een onderzoek naar de mogelij- dader door de veldpolitie heeft iets opgeleverd. De slachtoffers, waaronder de zeldza- e roerdomp, waterhoenders, bergeen- in, meerkoeten, wilde eenden, tamme nzen en uit de kluiten gewassen bra ins, zijn vermoedelijk vergiftigd met t middel T-Mix, een zeer sterk vergif dat wordt gebruikt voor het ontsmetten van bietenzaad. Dat gif is door controleur vogelwet A. de Kind aangetroffen op een afgelegen plaatsje langs de waterkant. Het was ge goten over op het plekje neergelegde mais, erwten en gekookte aardappelen. Het 'voer' lag deels in het water, deels op de oever, wat de dood verklaart van zo wel vogels als vissen. Voorts zijn door De Kind op het land nog aan stokken beves tigde vishaken met half gekookte aard appelen gevonden. Hoewel het gevaarlijke goedje zo goed mogelijk is opgeruimd, werden ook gis teren weer een stuk of tien dode vogels aangetroffen. De vergiftiging is al enke le weken bezig en her en der verspreid liggen dan ook kadavers. Dat is vooral - foto wim kooyman het geval langs het afvoerkanaal van het Groot Eiland dat uitkomt in de Hulster buitenvest. De Kind denkt dat de dader de kadavers in het afvoerkanaal heeft gegooid om ontdekking op het land te voorkomen. De Kind vreest dat de vergiftiging ook zijn uitwerking zal hebben op de roofvo gelstand in het gebied, zoals buizerds en bruine kiekendieven. Als die namelijk de vergiftigde kadavers oppeuzelen, en er zijn al kadavers aangetroffen waar van door roofvogels is gegeten, worden die ook slachtoffer. De veldpolitie heeft een aantal keren tevergeefs in het gebied de wacht gehou den om de dader op het spoor te komen. Het onderzoek is inmiddels muurvast gelopen. il SIRE in samenwerking mei CIRP Klare Taal bevorderen öuJJ door dit iet de graag lezen. Stuur'c me maar. Plaats: in, plak 'm op een briefkaart an postzegels voor verzend- - 'm op naar FZA-bureau DAD Bilthoven. andbal - Handbalvereniging mtenisse speelt zondagmid- 'geen belangrijke wedstrijd Sffl Olympus uit Vlissingen. wr Hontenisse is deze wed- rijd belangrijk omdat ze bij flies zo goed als zeker zullen graderen uit de derde divi sie. De tegenstander heeft bij winst een grote kans op de kampioenstitel en promotie. De wedstrijd wordt zondag om 12.45 uur gespeeld in Den Dul- laert in Hulst. ^an tafstand fun een onzer verslaggevers 1DDELBURG - GS van Zee- od willen alleen in bepaalde handigheden afwijken van I voorschrift dat tussen wa- 'lopen en geplante bomen afstand van 7 meter dient lt vabwege een onbelem- onderhoud van de wa dopen. Wel is het college be id met de Zeeuwse water- lappen te overleggen in perre onder bepaalde om- Migheden en voorwaarden voorschrift kan wor- «geweken. re: Van een onzer verslaggevers tilST - Notarissen mogen geen mededelingen r doen over openbare ver engen. .?at 's het gevolg van een „nfls gedane uitspraak door ?Wer van Toezicht, in een Waarin een notaris na (Vef'inf= inlichtingen had L/ omtrent de prijs en V) ai?.van de koper. Kamer van Toezicht nu bepaald dat dit niet mag- Tot voorheen kon- j*langs tellenden na een ■«kit,?,!6 verkoPing het be- en notariskantoor vra- oor hoeveel bijvoorbeeld ,i,A u'3 was verkocht en wie Koper was. o» ëaens notaris G. Giele uit optreedt als woord- or van de Zeeuwse nota- Siw't Wer(* daar overigen iaa)5alleen gebruik van ge- door de pers. Dit omdat *®t krantenlezers be ding hebben voor de 'P;n n van °penriare ver- gen van onroerend goed. Kledingbeurs - Gisteren werd voor de eerste maal in peuter speelzaal Het Bijennest een kledingbeurs gehouden. Vol gens leidster Drumont werden ongeveer 25 kledingstukken gebracht, die bijna allemaal verkocht werden. De kleding stukken waren van goede kwaliteit. Het ligt in de bedoe ling om ieder jaar in de kro kusvakantie een kledingbeurs te houden. Nederland-Israël - Het Ge nootschap Nederland-Israël houdt donderdagavond 15 maart een bijeenkomst in De Halle. Begonnen wordt om 20.00 uur. Hoofdbestuurslid dr. G. A. Kohnstamm spreekt dan over 'Israël na Libanon, een balansopname'. Er bestaat ge legenheid tot het stellen van vragen na de inleiding. KVO-uitstapje - Dinsdag 13 maart maken de leden van de plaatselijke KVO een uitstapje naar de orchideeënkwekerij van de familie Wekking in Koudekerke. Na een rondlei ding door het bedrijf zal het gezelschap nog om koffie gaan in Middelburg, waar boven dien nog gelegenheid zal zijn tot het bezoeken van enkele winkels. Bridgewedstrijd - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub de vijfde wedstrijd in de winter competitie. Het was een ho- well 8 met 7 paren. De uitslag was: 1. dames Pauwels en Goossens, 2. heren Pauwels en Van Cruyssen, 3. mevrouw Joossen en de heer De Booy, 4. dames van Waterschoot en Staal, 5. dames Smulders en Van Puyvelde. Kontrast - Het Open Jongeren Centrum Kontrast in Hulst houdt vandaag (zaterdag) een swingavond, aanvang 20 uur, entree gratis. Op maandag 12 maart staat dan een filmvoor stelling uit de cyclus van OJC en VJV op het programma. De Turkse film gaat over een stel Turkse gevangenen op verlof. Aanvang weer 20.00 uur. (ADVERTENTIE) Kom ook kijken naar hel moois dat Mexico en Zuid-Amerika hun bezoekers bieden. In een grootse dia film presentatie wordt het op een opzienbarende wijze aan u onthuld Bijna twee uur lang wordt u meegenomen naar de pyramides en tempels van Mexico en het fascinerende continent Zuid-Amerika Toegangsprijs 5.- A-REIZEN Tel. 02979-3952 KLM Tel. 020-491400 Wegens grote belangstelling reserveren gewenst. Gereserveerde kaarten graag vóór 19 30 uur af halen. U kunt deze opzienbarende film en diashow nog in de volgende steden gaan zien: Breda: Turfschip Arnhem: Musis Sacrum Maastricht: Eurohal. 12 mrt. 1984 19 mrt. 1984 2 april 1984 Zaal open: 19.15 uur begintijd :20.00uur HEIKANT - Bejaardenschieting 't Heike, 40 schutters. Hoge vogel plus eerste zij vogel: J. van Kerk hoven, Sint-Jansteen, tweede zij- vogel: B. van den Branden, Sint- Jansteen, meeste kleine vogels J. van Meele en A. Dhooge. Voor aan vang van de schieting werd Sjef de Bxock (Kasse) gehuldigd vanwege zijn 60-jarig schuttersjubileum. De voorzitter van de ANBO bood hem een geschenk aan. Van onze correspondent SINT JANSTEEN - De Zeeuws-Vlaamse Automobiel- sport Club (ZEVAC) houdt zondag 11 maart een oriënta- tierit voor automobilisten. De ze 'Rattenrit' met voor alle klassen een lengte van 38 kilo meter telt in de A- en de B- klasse mee voor het clubkam pioenschap 1984. Ook niet-le- den van de ZEVAC kunnen hieraan echter deelnemen. De inschrijftafel is geves tigd in café Den Ouden Arend aan de Brouwerijstraat te Sint Jansteen en geopend van 13.15 tot 14.00 uur. De start van de eerste equipe is om 13.31 uur. P halve een A- en B-klasse is er voor beginners een toerklasse. De rit wordt verre den volgens het NRF-regle- ment 1983. HULST - De hervormde ge meente van Hulst heeft een gemeente-avond op woensdag 14 maart in de Chr. school De Ark aan de Tabakstraat. Op deze avond zal een vertegen woordiger van het Ned. Bij belgenootschap een lezing houden over 'Bijbelvertaling en bijbelgebruik'. Verder zal hij informatie geven over het werk vanhet Bijbelgenootschap, onder an dere met behulp van een uit gebreide boekentafel. Tevens is er gelegenheid om bepaalde aspecten aan de orde te stellen van het werk in de hervormde gemeente. Belangstellenden zijn van harte welkom. Aan vang 20.00 uur. WESTDORPE - Vanavond (zaterdag) wordt in de kerk weer een gezinskerkdienst ge houden. De dienst, die om zeven uur begint, zal handelen over de vastentijd. Het thema is: 'De len met anderen'. Het is de be doeling dat de trommel, waar in vroeger snoepgoed werd op gespaard, nu gebruikt wordt voor een spaaraktie ten bate "an een SOS-kinderdorp in Midden-Amerika. De gezan gen tijdens de viering worden uitgevoerd door het kinder koor van de basisschool. KLOOSTERZANDE - Met een receptie op dinsdagavond 13 maart opent kapsalon 'Tonny' uit Kloosterzande feestelijk de nieuwe zaal aan het Pools- plein 8. De receptie is van 19.00 tot 21.00 uur en ale belangstel lenden zijn welkom. Kapsalon Tonny sluit met de opening eenperiode van acht jaar af, waarin men gevuisvest was in de Anjerstraat. Eigenaresse mevrouw Vernimmen: In onze nieuwe zaak zullen we onze klanten weer dezelfdeservice kunnen bieden als voorheen. Ik beschik over een capaciteit van vier kaptafels en men kan terecht voor alle vormen van dameskappen als wassen, knippen, föhnen, permanenten enz". Kapsalon Tonny is vanaf woensdag normaal geopend. De openingstijden zijn van 09.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur. Op maandag is de zaak gesloten. Van een onzer verslaggevers HULST - De PvdA-afdeling Hulst/Hontenisse heeft het provinciebestuur om ophelde ring gevraagd over verschil lende aspecten rond de voor genomen sluiting van het zie kenhuis in Hulst. Zolang er nog grote ondui delijkheid bestaat over de con crete invulling van de zieken huisplannen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen staat de PvdA op het standpunt dat het ziekenhuis open moet blij ven. Weliswaar wordt er steeds gesproken over een polikli niek, maar de PvdA-afdeling wil nu toch wel eens weten wat de Oostzeeuws-Vlamin gen zich daarbij moeten voor stellen. Ook wil men weten of er nog mogelijkheden in het vooruitzicht worden gesteld voor nader overleg met plaat selijke instanties op het gebied van de gezondheidszorg, als het gaat om de invulling en praktizering van de polikli niek. „Wat vindt u een verant woord jaarlijks exploitatiebe drag voor de feitelijke polikli niek in Hulst", vraagt de afde ling. „Een eerder genoemd be drag van een miljoen gulden lijkt ons in eerste instantie on voldoende". En „hoe groot is de kans dat men in Den Haag, ge zien het behaalde resultaat, gaat snijden in uw huidige plannen door verdere bezuini gingen van de rijksoverheid of door het feit, dat andere pro vincies ook een deel van de buit zullen opeisen". Voorts vraagt men zich af of het niet reëler zou zijn om met de reductie van het aantal bedden naar 390 te wachten tot 1995, in plaats van meteen op dat aantal te gaan zitten zodra het nieuwe centrumziekenhuis in Terneuzen zijn deuren open doet. Naar verwachting in 1989. Tenslotte wil de PvdA Hulst/Hontenisse weten welke garanties GS, in verband met het verdwijnen van arbeids plaatsen bij sluiting van het Hulster ziekenhuis, kunnen bieden voor het huidige in dienst zijnde personeel. De Technische Bibliotheek Zeeland zoekt een tiental vrijwilligers voor het ontdooien, drogen en weer in de roulatie brengen van diepgevroren boeken. De eerste vrijwilliger, Rien Mastenbroek, is inmiddels al aan de slag. - fotowillem mieras Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Techni sche Bibliotheek Zeeland zoekt haanloze vrijwilligers voor een gigantisch karwei. Ongeveer 60.000 diepgevro ren boeken en tijdschriften, goed voor een lengte van twee kilometer, moeten ont dooit, gedroogd en weer in roulatie gebracht worden. De boeken liepen eind vo rig jaar waterschade op toen een storm het dak van een magazijn wegblies. Om de schade zoveel mogelijk te beperken werden ze afge voerd naar de diepvriescel len van een bedrijf in het Sloegebied. De boeken moeten nu weer zoveel mogelijk ge bruiksklaar worden ge maakt. Men beschikt daar voor momenteel over twee vriesdroogmachines. Er zijn nog acht van dergelijke ap- paraten in aantocht, maar de 'bemanning' moet nog ge regeld worden. De biblio theek zelf heeft te weinig personeel om het karwei te kunnen klaren. Daarom is contact gezocht met de vrij- willigerscentrale in Vlissin gen. De regionale toetsings commissie voor werken met behoud van uitkering is al met het project akkoord ge gaan. Men hoopt tien vrijwilli gers te kunnen interesseren. Die zouden het karwei in een dik jaar moeten klaren. Het gaat niet alleen om het bedienen van de vriesdro- gers, het meeste werk zal gaan zitten in het beoorde len of, dan wel in hoeverre de boeken nog bruikbaar zijn. Dat brengt ook nogal wat administatie met zich mee. De eerste vrijwilliger heeft zich al aangediend. Af en toe geholpen door biblio theekpersoneel is hij al aan de klus begonnen. Overigens gaat het niet alleen om boe ken van de technische bi bliotheek, in het getroffen magazijn lagen ook boeken van de provinciale biblio theek opgeslagen. GOES - Vrouwengilde - Woensdag 21 maart komt het Katholiek Vrouwengilde om 20.00 uur bijeen in de Maria Magdalena-zaal. De heer Drij- gers van het KNMI te Vlissin gen zal die avond het weer be lichten aan de hand van dia's. GOES - VOGG - De Vereni ging van Ouders van Geeste lijk Gehandicapten afdeling Noord- en Zuid-Beveland komt op dinsdag 13 maart om 20.00 uur bijeen in de huiska mer van Huize Den Berg te Goes. Mieke van Leeuwen zal dan spreken over het thema 'Broers en zusjes van gehandi capte kinderen'. BAARLAND - Stichting Op bouw - De Stichting Opbouw Westzuid-Beveland houdt de algemene bestuursvergade ring op dinsdag 13 maart in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Daar zal het jaarprogramma 1985 aan de orde komen. GOES - EVO - Op dinsdag 27 maart houdt de EVO, algeme ne verladers- en eigen ver- voerorganisatie, een voorlich tingsdag voor kwekers en ex porteurs in de veiling Zuid- Beveland te Goes. Vanaf 's morgens 11.00 tot 's middags 16.00 uur kunnen Zeeuwse on dernemers daar terecht voor praktische vervoerszaken. Een klein team van vervoersdes- kundigen regelt ter plaatse al le wettelijke documenten voor het eigen vervoer. Ook kan worden nagegaan of het be drijf in aanmerking komt voor ontheffing van bij voorbeeld het rijtijdenbesluit (tacho graaf). Verder kan de onder nemer er bij voorbeeld terecht voor adviezen over aanschaf van de bedrijfsauto en de daarmee verband houdende exploitatiekosten. GOES - Raadsvergadering - De raad der gemeente Goes vergadert op donderdag 22 maart in het stadhuis aan de Grote Markt om 19.00 uur. Er zal ondermeer een beroeps schrift van Edah BV te Hel mond worden behandeld, te gen de beslissing tot aanhou ding van een bouwaanvraag voor het plaatsen van een tochtportaal in een super markt aan de Marconistraat 2 te Goes. Tevens komt er een voorstel tot vaststelling van een voorbereidingsbesluit voor een vestiging van een rouwcentrum aan de Kloe- tingseweg (74-76) te Goes. GOES - Jeugddisco - De werkgroep Surinamers, Antil- lianen Goes houdt op 18 maart van twee tot zes uur een jeugddisco in De Spinne te Goes. Disco Parade Station zal voor de muziek zorgen en me vrouw Kaper zal wat vertellen over aerobic en breakdance. De toegang is gratis. BURGHSLUIS - Het plaatsen van de pijlers in de monding van de Oosterschelde voor de bouw van de stormvloedkering loopt als een trein. In het sluitgat Hammen zijn alle pijlers, 17 stuks, geplaatst en in het sluitgat Schaar is men al over de helft. In dit sluitgat zijn 9 pijlers op de Oosterscheldebodem neergezet. Er moeten er 17 komen. Het ideale weer (er is nauwelijks wind) werkt de operatie pij-® lerplaatsen zeer in de hand. Volgende week worden er in de Schaar weer 2 pijlers afgezon ken. De verwachting is, dat begin april in dit sluitgat alle pijlers zijn geplaatst. Dan komt het sluitgat Roompot aan de beurt, dat goed is voor 32 pijlers. Ook het leggen van de funderingsmatten in de Oosterschelde- monding (één van de lastigste karweien bij de bouw van de stormvloedkering) verloopt volgens plan. In de sluitgaten Hammen en Schaar zijn alle matten gelegd, in het sluitgat Roompot zijn inmiddels 20 van de 32 matten die er moeten komen op de bodem van de Oosterschelde gedeponeerd. In juni hoopt Dosbouw, de aannemerscombinatie die de storm vloedkering bouwt, alle matten te hebben gelegd.

de Stem | 1984 | | pagina 17