euwe Motor van f38.500.- Vier-cilinder past goed bij Volvo 740 FEU N PRIJZENSLAG IN FRANKRIJK: Auto's in supermarkt Hyundai met Stel ia r in middenklasse Minder BVB op vervoer invaliden Van-markt breidt zich verder uit KORT NIEUWS KORT NIEUWS Brede banden zijn niet altijd beter Titelstrijd derde klas driebanden VRIJDAG 9 MAART 1984 OP WEG Prijs I Stil Optimaal SS ig.gi! KKrs.Vin~.~8oS. 'wemduels in n Kapelle n Terneuzen vrijwielenin EINDREDAKTIE LEON KRUNEJ Renault 25: eletronisch wonder AMSTERDAM - Bijzondere prestaties, een alleszins aan vaardbaar brandstofver bruik, een erg ruim interieur en het toppunt van heden daagse aërodynamische car- rosserielijnen (het Cw-re- cord van de Audi 100 is al weer gebroken), zijn de sterk in het oogspringende zaken bij het nieuwe topmodel van Renault: de R 25. Naast de 103 DIN-pk ben zinemotor (voor de TS en de GTS), kan ook gekozen wor den voor een 123 DIN-pk krachtbron in de GTX en een V-6 injectie (144 DIN-pk) voor de 25 V-6. Tevens zijn er ook twee diesel versies: van 64 DIN-pk en met turbo van 85 DIN-pk. Voor de rijproef beschikten we over de 25 GTX met een handgescha- kelde vijf-bak. Een vergelijking met de R 20 of de R 30 (twee modellen die nu door de R 25 worden vervangen), is niet te maken. Daarvoor zijn de verschillen te groot. De carrosserie lijn heeft nog het meeste weg van de R 9 of de R 11, alleen zijn alle afmetingen aan zienlijk toegenomen en biedt de 'koets' minder luchtweer- stand. De daklijn van de wagen is vrij laag, maar doordat de stoelen ook in hoogte verstel baar zijn, blijft er ook voor lange mensen - al blijft de speling klein - voldoende hoofdruimte beschikbaar. Doordat tevens de railgelei ding van de voorstoelen ver plaatsbaar is, kan men ook extra lange benen behoorlij k kwijt. Op de achterbank heeft men in geen enkel op zicht te klagen. De R 25 heeft achterin een zee aan ruimte. grote kwaliteiten optimaal bij lange ritten op autowe- gen. Niet alleen zorgt de 3 2165cc motor van de GTX er- 3 voor dat men goed kan op- schieten (van 0 naar 100 5 km/u in 10,3 sec.), ook tegen 3 lang rijden met hoge kruis- 3 snelheid, is het volledig elek- 3 tronisch gestuurde 'blok' vol- 3 ledig opgewassen. 3 En het bijzondere is: het 3 brandstofverbruik loopt niet eens schrikbarend op. Tij- dens een traject van ruim 500 kilometer autosnelweg ver- bruikte de motor niet meer dan 1 op 10,9! Voor de 25 TS =jj (goed voor een top van 182 km/u) geeft de fabriek zelfs 3 op dat het gemiddeld ver- 3 bruik op ruim 1 op 12 ligt. Renault heeft van de R 25 3 een elektronisch wonder ge- maakt. In enkele voorgaande 3 modellen was reeds een be- 3 gin gemaakt met deze nieu- we ontwikkeling, maar de gj zaak is thans zover geperfec- tionneerd dat - wanneer men ingespeeld is op alle moge- lijkheden - iedereen een op- timaalrendement (dank zij de altijd meerekenende en corrigerende computer) uit E de wagen kan halen. De 3 geïntegreerde elektronika 3 regelt immers de meest es- 3 sentiële functies van motor, 3 dashboard en interieur. 3 De vormgeving van de achterkant, met ruime kofferbak en de daarop aangebrachte kleine spoiler, heeft aanzienlijk bijgedragen tot het gunstige Cw-cijfer van 0,28 voor de Renault 25. Door de voortreffelijke ge luidsisolatie en het feit dat slechts in beperkte mate rij - wind tot het interieur door dringt, is het aangenaam stil in deze auto. Ook als de top snelheid van 195 km/u op de teller is verschenen. De koersstabiliteit op de auto snelweg is erg goed, terwijl de R 25 zich messcherp door de bocht laat sturen. De be sturing is onder alle omstan digheden prettig. Doordat het ruitoppervlak erg groot is, heeft men bij iedere situa tie een ruim zicht op de weg. Groot ruitoppervlak bete kent in de zomermaanden dat het in de wagen weieens erg heet kan worden. Bij de capaciteiten van het ventila tiesysteem heeft Renault hier rekening mee gehouden. De tijd van het jaar leende zich er niet toe om dat uit te proberen, maar als de 'koel'- mogelij kheden net zo groot zijn als de warmtelevering, dan hoeft men zich geen zor gen te maken. Wanneer het buiten 30 graden onder nul is, kan men in het interieur een temperatuur van +24 graden halen. De Renault 25 bewijst z'n De goedkoopste Renault 25, de TS-uitvoering, gaat in ons land 31500.- kosten. De duurste versie, met een V6- injectiemotor en automati sche transmissie, heeft een prijs van 52900.-. Tussen deze beide uiter sten zijn de volgende model len te vinden: R 25 GTX 41.100.-; 25 TD 34.800.-; R 25 GTD ƒ39.900.- en de 25 Turbo diesel ƒ44.200.-. Voor de speciale Renault radio wordt een meerprijs ge vraagd van 2300.-. ~illlllUIIIUUlU(lllllllllllllllllllllllUllllUI(UUUUUlUIUUUUUl(iUlUIUUIIII!lllllltllllllllUlllllllltU(UlUUIIIIIIIlilllllllUlllUIUtllllll(lllIUIIIII!llllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(>7 VRIJDAG 9 MAART 19 ,Een Vampier van Adel noemd. wordt de nieuwe Hesketh a! SASSENHEIM - Nu Triumph de produktie van motorfietsen heeft gestaakt, is Hesketh nog de enige fabrikant van motor fietsen in Engeland. Maar niet alleen in dat op zicht is de 'fabriek' op het landgoed van Lord Hesketh, in de buurt van Northampton, uniek geworden. Ook qua bouwstijl en prijzen neemt Hesketh een zeer speciale plaats in. Per week worden namelijk maar twee motorfietsen ge bouwd. Dit nog erg ambachte lijke werk, maakt de Hesketh - motorfietsen niet alleen tot een zeer exclusief produkt, maar als men op zo'n 'fiets' wil rondrijden, moet er ook erg veel geld op tafel komen. De vrijwel nog geheel de hand gemaakte Heskeiii -machines zijn echter van» dusdanige kwaliteit, dat hun gelijke niet kennen in motorwereld. Zo is het frai» b.v. geheel van Reynolds5; pijp gebouwd, terwijl de ovi rige delen maar liefst 18 gelakt zijn. nog niet op hoog niveau. Er igt dus nogal wat terrein jraak voor mij. Wanneer ik :al dat anderen zeker gaan itimuleren. Met de uitbreiding van het aantal licentiehoud- iters zouden we reeds een be- Prijs Voor de nieuwe Vampier, die tijdens de Tweewieler RAI in Amsterdam werd geïntro duceerd, moet maar liefst een bedrag van ƒ38.500.- uitgege ven worden; een prijs waar voor men b.v. reeds een Audi 100 heeft of een BMW 320i of een Citroen CX 20 Palles, om maar enkele voorbeelden uit in de autowereld te noemen AMSTERDAM - Bestelauto's bestemd voor individueel ver voer van invaliden, zijn goed koper geworden. Op deze wa gens is een andere heffing van de Bijzondere Verbruiks Be lasting (BVB) van kracht. In de oude regeling hoefde geen BVB betaald te worden, wanneer het voertuig uitslui tend werd gebruikt voor het vervoer van de invalide. Wan neer echter naast de bestuur der en de invalide, nog meer personen in de wagen konden zitten, moest BVB over de to tale aanschafwaarde betaald worden. 'RAI-Aktueel' meldt dat BVB voor deze voertuigen al leen geheven wordt over de cataloguswaarde van de be stelauto. Over de ombouwkos ten wordt geen BVB meer be rekend. Daar staat tegenover dat de vrijstelling voor auto's die uit sluitend voor invalidevervoer worden gebruikt, is verdwe nen. Gouda - Met de week wordt het aantal Van's (personen wagens die niet over een ach terbank beschikken) groter. Peugeot en Daihatsu hebben nu ook modellen in deze cate gorie. De Van is aantrekkelijk in prijs omdat door het verwij deren van de achterbank, de auto een z.g. 'grijs'-kenteken krijgt; een registratie als lich te bedrijfswagen. Peugeot heeft in de 205-se- rie twee Van's :de 205 sedan en de 205 GLD 5bak (diesel). De (exclusief) prijzen van deze wagens zijn respectievelijk 11.795,- en 14.695,- voor de dieselversie. Met een prijs van ƒ11.760 (excl. BTW) is de Charade die sel Van de goedkoopste 'be- stel'-diesel in Nederland ge worden. BFGoodrich heeft het pro gramma hoge kwaliteitsban den uitgebreid met de HR-serie met een hoog te/breedte ver houding van 70 en 60 procent, waardoor deze banden ook in combinatie met standaard vel gen gebruikt kunnen worden. Audi, Volkswagen en BMW gaan reeds auto's verkopen met een uitlaatgaskatalysator. Bij BMW moet men voor een kata lysator de volgende meerprij zen betalen: voor de 318i DM1.500.-; voor de 525e DM1.800.- en voor de 735i DM 1.950.-. In West Duitsland kan men thans bij 18 pompen loodvrije benzine tanken. De sportieve Kadett GT/E (1.8 liter inspuitmotor van 115 pk) heeft een nieuwe 5 versnel lingsbak gekregen. Doordat de overbreng verhouding en dich ter bij elkaar liggen, is in de hogere versnellingen meer trekkracht beschikbaar. Ondanks het feit dat ook de Westduitse auto-industrie de laatste jaren steeds meer robots in bedrijf heeft gesteld, is vorig jaar het aantal arbeidsplaatsen tot 662.000 personen gestegen; 5.000 meer ten opzichte van 1982. Volkswagen werkt hard aan een 'ruilobject' met de DDR. In Oost Duitsland zouden per jaar 100.000 motoren voor VW ge bouwd kunnen worden, ter wijl de DDR als tegenprestatie zo'n 2.000 bestelauto's ont vangt. De vorig jaar weer gestegen auto verkoopcijfers, hebben natuurlijk ook geleid tot een aanzienlijke verhoging van de kredietverlening bij financie ringsondernemingen; een stij ging met 25 procent. Werd in 1982 529 miljoen gulden voor het aanschaffen van een auto geleend, vorig jaar liep dit be drag op tot 664 miljoen gulden. Uiterlijk onderscheidt de 740 GLE zich door de 5,5 x 14 inch stalen wielen, zwarte flankbe scherming en een zwarte grille. Ook de bumpers zijn zwart. BEESD - Met de nieuwe Volvo 740 GLE, die in het modellen- programma een plaats krijgt tussen de 240-serie en de 2 jaar geleden geïntroduceerde Volvo 760 GLE, gaat de Zweedse autafabrikant zich specifiek richten op degenen die voor duurdere gezinswagens be langstelling hebben. Op enkele kleine deatilpun- ten na, die aan comfort en vei ligheid geen afbreuk doen, kent de nieuwe „740" slechts één groot verschil met de pres- tige-wagen van de Zweden. Onder de motorkap is ditmaal geen zes cilinder benzinemotor te vinden, maar de beproefde B23E vier-in-lijn krachtbron. Het 'blok' heeft een inhoud van 2316cc en levert bij slechts 5400 toeren per minuut, een maxi maal vermogen van liefst 131 paardenkrachten. Dit hoge vermogen is be reikt doordat de motor brand stofinjectie krijgt via het be proefde K-jetronic systeem, terwijl ook gebruik is gemaakt van een contcatloos elektro nisch ontstekingsysteem. De prestaties van de krachtbron mogen, ondanks het eigen ge wicht van 1296 kg, gezien wor den: topsnelheid 182 km/u en van 0 naar 100 km/u in nog geen 11 seconden. De benzine-versie van de 740 GLE heeft een overdrive als standaard, zowel op de hand- geschakelde vierbak als op de automaat. De dieseluitvoering (de bekende zescilinder uit an dere modellen, die al een aan tal jaren geleden van Volks wagen is overgenomen) heeft standaard een vijf bak. Deze erg rustig lopende 6-cilinder (inhoud 2383 cc, 82 pk) is goed voor een topsnelheid van 155 km/u. Met de 340/360-serie, de 240- lijn en de 760, heeft Volvo met de nieuwe 740 nu een aanslui tend en op enkele punten zelfs een in prijs en prestaties over lappend programma perso nenwagens. De vraag blijft echter wel hoe lang de Zweden in de 240-serie met de echt du re modellen aan de weg blijven timmeren. De prijzen van de 740-mo- dellen zijn: GLE 49.170,-; 740 GLE automaat ƒ51.580,-; 740 GLE diesel 51.630,-. meest vooraanstaande van Groot Brittanië Join Mockett kreeg van de Lorde opdracht een nieuwe machin te gaan ontwikkelen. John Mockett, die vooral fc. kendheid heeft gekregen dan zijn speciale technieken op hi gebied van de stroomlijnku pen, mocht zich niet bez houden met de techniek. Moto risch moest gebruik gemaal worden van de lOOOcc V-tw die ook al in de andere mach: ne was te vinden. Ook ten aai zien van vering, remmen b.v. wielen, mocht er nie aan de succes formule bij Hesketh veranderen. John Mockett ging - meti steun van het cijfermateria dat tijudens uitvoerige testi in de windtunnel beschikba; kwam - aan de slag. Het resu taat werd de nieuwe Heske: Vampire, waarvan Lord Hes keth nu kan zeggen, niet alleen de machine is m de mooiste stroomlijnkui maar dat deze speciale con structie er> ook voofzorgt ds berijder en passagier optima bescherming krijgen tegenii vloeden van buitenaf. Ma daar moet dan wel een kleit veertigduizend gulden worden uitgetrokken. DEN HAAG - Een ANWB-on- derzoek naar de kwaliteit van de meer en meer in de mode komende 'brede autoband' heeft uitgewezen dat deze wel duurder en breder, maar niet in alle gevallen beter is. In geen van de door de ANWB onderzochte band types vol deed een band op alle punten. De uitslag van het onder zoek staat in de een jongste ANWB-uitgave 'Konsumen- ten Voorlichting'. Er is een duidelijke tendens het voertuig van bredere, eigenlijk plattere, banden te voorzien. In vijf jaar tijd is het aantal autotypen dat met de brede band (de zogeheten 70- serie) wordt uitgerust, toege nomen van nog geen 20 pro cent in 1978 tot bijna 25 pro cent in 1983, aldus de ANWB. Naast gunstige eigenschap pen- van de brede band, een groter contactvlak met het wegdek en de daardoor betere koersstabilitiet is er ook een nadeel aan verbonden. Door het grotere draagvlak is de druk op het wegdek lager. Bij een nat wegdek kan daardoor sneller water tussen het weg dek en de band terechtkomen (aquaplaning). Daarom speelt bij zulke banden de profile ring een belangrijke rol. door RIEN DE J GOES - Met zijn benoeming Nederlandse dames wielre Verboom het doek over zij Althans voorlopig", merkt naar op, „want ik ben om f angesteld". Gezien de amb ex-amateur van start gaa schijnlijk wel langer gaan d Verboom, die de opvolger wordt van Cor Bijster, die de vijf kruisjes allang is gepas- leerd en eigenlijk te oud werd óm met een stel jonge meiden ,p te trekken, vindt coaching zan de damesploeg interessant en tegelijk uitdagend. Hij zegt: Het dameswielrennen staat bij ons vooral in de breedte slechts één type gebouwd; V1000. Lord Hesketh vond dj het tijd werd om het program ma met minstens een nieui achting zetten. Momenteel is er zo'n zestigtal dames die een licentie bezitten. De laatste ja- en zitten we wat dit betreft weer in de opgaande lijn. Ik verwacht trouwens dat deze ;endens zich zal voortzetten. De KNWU stimuleerde dat rouwens vanuit de jeugd, bij voorbeeld door de instelling van de categorie nieuwelin- ;en-dames, waarbij onze leeuwse Mariëtta Zoetewei zo ROTTERDAM - Het zal niet vreemd zijn wanneer binnen kort de Europese autowereld te maken krijgt met een ge weldige prijzenslag in de sec tor van de personenwagens. In Frankrijk biedt het gi gantische supermarkt concern van Edouard Leclerc al auto's aan voor prijzen die vaak 10 procent lager zijn dan bij de dealers. Acht verschillende modellen, voornamelijk af komstig uit de Franse indus trie, staan voor 'afbraakprij- zen' in de supermarkten van Leclerc. De Franse ondernemer be trekt zijn wagens niet recht streeks van de fabriek, maar hij doet zaken in België. In vergelijking met Frankrijk zijn in België de auto's gemid deld 12 procent goedkoper. En dat komt omdat Franse auto fabrikanten in bepaalde lan den een kleinere winstmarge vragen dan in eigen land. Door een groot aantal auto's ineens in België te kopen en de wagens daarna collectief voor inklaring en keuring aan te bieden, kan Leclerc zijn waar aanbieden voor prijzen die ver onder de vastgestelde tarieven liggen. De Franse auto-industrie waarschuwt ondertussen de kopers van auto's in super markten, dat zij mogelijk pro blemen kunnen krijgen bij on derhoud en service. Leclerc trekt zich daar niets van aan, want hij weet dat de auto-pro ducenten nooit service mogen weigeren. Daarnaast beschikt Frankrijk over een groot aan tal onafhankelijke servicebe- drij ven. Leclerc is overigens geen onbekende in de Franse auto wereld. Hij was het die 8 jaar startte met gigantische kor tingen op benzine. Ondertus sen is hij zelfs prijsleider ge worden. Kortingen tot 10 cent per liter zijn heel normaal. Ook voor de ruime middenklasser die Hyundai onder naam Stellar heeft geïntroduceerd, geldt een garantie 8 drie jaar op de motor, transmissie en de achterbrug. VOORSCHOTEN - Hyundai zet met de nieuwe Stellar de lijn voort, die enkele jaren ge leden met de introduktie van de Pony is ingezet: een ruime, relatief goedkope auto samen gesteld uit een aantal compo nenten van andere fabrikan ten. De Stellar is een veel plaats biedende middenklasser.Niet alleen voorin, maar ook de passagiers op de achterbank hebben voldoende ruimte. Daarnaast heeft de Stellar ook nog een behoorlijke kofferbak. De vormgeving, door de Ita liaanse stylist Giorgetto Giu- giaro ontworpen, is vrij mo dern. De carrosserie is 4,42 me ter lang en 1,72 meter breed en heeft een wielbasis van 2,60 meter. Onder de motorkap zijn bekende Mitsubishi-motoren te vinden. In 1400-serie de 1439 cc viercilinder met een vermogen van 68 pk. Voor de 1600-serie wordt gebruik ge maakt van de 1,6 liter kracht bron 1597 cc die voorheen in de achterwiel aangedreven Mit subishi Lancer zat. Beide mo toren zijn nog wat ouderwets opgebouwd en dat betekent dat ze beslist niet tot de stil- sten behoren. Er worden echter wel be hoorlijke prestaties geleverd. Ondanks het feit dat de Stel- lars ruim 1000 kg wegen, kan vlot met het verkeer worden meerijden. De Stellar 1600 kwam, ondanks het feit dat er maar 72 kilometer op de teller ongevef onderst recht ferm nieti voet stond, tijdens een korte prod rit al tot een top van 160 km/u. Naast de motor uit Ja; hebben de Zuidkoreanen de (ontwikkelings)hulp Ford gekregen. Het van de Stellar is namelijk* komstig uit de vroegere Ta' nus-serie. Voor- en achter wielophanging zijn streeks overgenomen. De de Koreanen gebruikte ver# en demping, zijn echter Europese maatstaven stemd. De carrosserie da veel te erg. De Nederlan® importeur, die als eerste Europa de Stellar mag zal de vering en demping ter snel aanpassen. De zware besturing zal wel <j kenmerk van de wagen ven. De Stellars, uit zes uit"" ringen kan worden liggen in de prijsklasse ƒ17.795,- en 23.995,-, gens zijn vrij compleet rust en de duurste versie GSL) heeft o.a. een elektris® antenne, elektrische ri diening, centrale deur*® grendeling, toerentelleT, hoogte verstelbare best#» dersstoel met lendesteun een voortreffelijke steric' dio met vier boxen. Het prijslijstje van deS* lar ziet er alsvolgt uit: 1* 17.795,-; 1600 L ƒ18-® 1600 SL (met 5-bak) ƒ20.» 1600 SL automaat ƒ21™ 1600 GSL (5-bak) 22.41" 1600 GSL automaat 23.' Van onze sportmedewerker (0RTGENE - Van zaterdag 10 tot en met zondag 18 maart dat ÓB>0U(B de biljartvereniging 1)0G te Kortgene het kam pioenschap derde klas drie- janden van het district Wal cheren/De Bevelanden. Voor deze eindstrijd, die ge- louden wordt in de Granada- jar te Kortgene, hebben zich de volgende spelers geplaatst: P. de Kraker, VEG/ABV iouburg, moyenne 0.427; 2. J. Anthonisse, Scheldezicht We- neldinge, 0.4128; 3. F. de :euw, BVM Middelburg, 4123; 4. R. de Kubber, Avon- iur Goes, 0.411; 5. J. de Koek, Ruyter Vlissingen, 0.398; 6. van Hoven, BVW Wemel- inge, 0.371; 7. H. Kempkes, De luyter Vlissingen 0.368; 8. A. lijk, OHGL Kwadendamme, ■360. Reserves zijn G. Schaal- BVM Middelburg, 0.397; F. pens, Scheldezicht Wemel- mge, 0.344 en C. Verweij, On- 'er Ons Goes, moyenne 0.358. Van onze zwemmedewerker "ERNEUZEN - Komend veekend staan twee wedstrij- len op het programma. In Ka- iclle gaat de zwemploeg van ,e Bruinvis uit Sas van Gent irobcren de leiding in de eer de klas nog te versterken. ,'Ukt dat, dan is promotie naar Ie noofdklas niet meer te ont- "ian. Voor de hoofdklas wordt in ■erneuzen de derde ronde af- fewerkt. Het Middelburgse j'Uctor staat stevig aan de lei- jng en is daarvan niet meer j verdringen. Om de tweede aats wordt nog fel gestreden .Sen De Zuidwester en De Wmvogel. De wedstrijd in 'neuzen begint om 14.00 tuss De'1 t ui» (ADVERT %n dagje fietsen in en rond Delft. Vri gen land. Haal dat fietsersboekje voc vakantie. bij de ANWB, de VW-i, de i tingenbureaus van de NS,defietse Cn5üchting:fiets! (020-4255 50).

de Stem | 1984 | | pagina 8