'Geef buitenlander zekere toekomst' Voor commissaris en directeur breekt weer een mooie tijd aan rudings Ernst geeft rekenschap van geloof HANDWERKTENTOONSTELLING ALTERNATIEF REMIGRATIEBELEID MOET ONZEKERHEID WEGNEMEN TOP BEDRIJFSLEVEN LEVERT NIET MEER IN NIEUW BOEKWERKJE VAN BREDASE BISSCHOP BEStem cor Synodale veri VRIJDAG 9 MAART 1984 ACHTERGRONDJ pagina De loterij van de geldhandel en de politiek UIT DE WEEKBLADEN Het Turfschip Chasséveld te Breda De tentoonstelling staat in het teken van 'KLEUR' Blijvend Terugkeer i/RIJPAG 9 MAART 19 BINNENLAND T5 DE HANDEL in aande len en in geld heeft al tijd iets van een grote loterij Mensen zijn de hele dag in de weer om met grote som men geld te smijten, die ze nooit in 'levenden lijve' zul len zien. Hier wat kopen, daar verkopen, vaak gaat dat met miljoenen tegelijk. Nettowinst- of verlies aan het einde van dag is iets dat even vreugde of verdriet brengt, maar de volgende dag kan het gewin van de vorige weer geheel gespeeld worden. Een loterij dus, waartoe de deelnemers ver oordeeld zijn. Over de geld handel heeft de HAAGSE POST deze week een heel aardige reportage onder de titel „De Geldschuivers". Aan de hand van onder meer twee mannen, die bij de Ra- bo-bank in Amsterdam de valutahandel tussen dollars en marken en dollars en gul dens 'doen', schetst HP een beeld van een wat bizarre werkelijkheid. Hakfoort, een van de twee mannen ver koopt op een rustige vrijdag ochtend vier miljoen aan een Engelse handelaar. Netto verdiensten dertigduizend gulden. Kort daarna blijkt dat het met de gezondheid van de Russische leider An dropov toch heel wat slech ter is gesteld dan tot dan toe is aangenomen. De vraag naar dollars, dus de koers, stijgt in snel tempo. De winst van dertigduizend leek wel aardig, maar een uurtje wachten had die winst tot een klein veelvoud daarvan kunnen laten uitgroeien. De handelaren, de 'geld schuivers', blijken vrij nor male mensen te zijn, met een middelbare schooldiploma, een hoop ambitie en een goe de babbel. Maar ze spreken tegen dat ze zuiver intuitief handelen. „Je moet gewoon een goed doortimmerd ver haal kunnen houden", wordt HP voorgehouden. Maar de handelaar moet toegeven dat zijn 'merchan dise' voor een belangrijk deel bestaat uit hoop, ver wachting en (lichte) paniek bij de klanten. Een aardige tip: „Als de mensen pessi mistisch zijn moet je juist aandelen kopen, want dan is het keerpunt nabij. Op zo'n moment maak je de grootste winst." Minder een echte loterij. maar toch een 'spel' met veel nieten is de politiek. HP volgde de CDA-top op toer- nee door Nederland. De af gelopen maanden hebben Lubbers, De Vries en Buk man zich de benen onder het lijf uitgerend om vooral maar de levensvatbaarheid van de christen-democratie te bewijzen. De opening van die karavaan beleefde men in de Wouwse Tol, waarover De Stem enkele maanden geleden uitvoerig berichtte. De sfeer tijdens al die hap penings is er een van ver moeide uitgelatenheid. Iedereen doet zijn best een zo groot mogelijke intimiteit en vriendelijkheid zichbaar te maken, maar de ijver om die sfeer te bereiken doodt ge lijktijdig echte gezelligheid. Zo tekent HP ook uit Lub bers' mond enkele verwoede pogingen op zich aan een carnavalske avond aan te passen. Het lukt niet erg best. Wat serieuzer, hoewel ook over de politiek, is een po ging van VRIJ NEDER LAND een beeld te geven van een 'geheime' zitting van het kabinet over de jeugd werkloosheid. Uit het ver slag van die bijeenkomst blijkt dat de ministers geen raad weten met het pro bleem, bang zijn dat hun moedeloosheid uitlekt en ten langen leste allerlei voor stellen overwegen, die beter bij een jaren-dertig kabinet zouden horen. DE TIJD tot slot heeft een interview met PvdA-voorzitter Max van den Berg. De verslaggever dolt een beetje met de 'Ras- poetin' uit Groningen, die daartoe uitgenodigd het niet kan laten weer enkele uit spraken te doen, die hem niet in dank zullen worden afgenomen door de Tweede Kamerfractie van de so ciaal-democraten. Hij houdt opnieuw een pleidooi voor een linkse meerderheid. „Za kelijk gezien staan de kleine linkse partijen dichter bij ons dan wij bij het CDA en VVD". Van den Berg is ove rigens zo eerlijk om voor een eventueel volgende regeer periode van de PvdA niet te veel verandering van beleid te beloven.(PE) (ADVERTENTIE) De Stichting Goed Handwerk houdt op 13, 14 en 15 maart a.s. een handwerktentoonstelling in Behalve de collectie handwerken van de Stichting zal er werk van bekende Nederlandse kunstenares sen te zien zijn. Tevens zijn er demonstraties van verschillende handwerktechnieken, kantklossen, weven en spinnen. De tentoonstelling is geopend: DINSDAG 13 MAART van 11 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 21 uur WOENSDAG 14 MAART van 10 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 21 uur DONDERDAG 15 MAART van 10 tot 16 uur Toegangsprijs 4.- per persoon; leerlingen van scholen, paspoort, 65+ en C.J.P. 2.- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst Hf 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Er is een alternatief re migratiebeleid in de maak. Het doel ervan is om buitenlanders die naar hun land van herkomst terugkeren te verzekeren van een inkomen, ook op de lange termijn. Het alternatief 'om een toekomstperspec tief te bieden' moet op tafel liggen voordat staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) komt met haar afgeronde plan voor een nieuw remi gratiebeleid. Samen met de vakbonden, de raad van kerken, het humanistisch verbond en het landelijk samenwerkingsorgaan buitenland se arbeiders is het Nederlands centrum bui tenlanders (NCB) in Utrecht begonnen met het opstellen van een ander beleidsplan. Zoals de kaarten nu in 'Den Haag' op tafel liggen blijft er teveel onzekerheid. Wat het allerbelangrij kste is, aldus een woordvoerder van het centrum buitenlanders, is de duur zaamheid van een inkomen voor mensen die uit Nederland vertrekken. En daar ontbreekt het tot nu toe aan. Heel veel buitenlanders willen wel terug naar hun land maar kunnen dat niet, omdat ze op slag de zekerheid verliezen van een duurzaam inkomen. Desondanks waagden het vorig jaar ruim 10.000 buitenlanders de stap. Volgens de NCB-woordvoerder ging het hier in hoofdzaak om mensen die met hun eigen spaargeld in het land van herkomst een bedrijfje wilden opzetten of om mensen die de pensioengerechtigde leeftijd hadden be reikt. Een belangrijke reden voor het opzetten van een alternatief plan is de weigering van de regering om de 33 zogenaamde terugkeer projecten te laten doorgaan. Veel buitenlanders zijn daardoor in ontzet tende problemen gekomen. Ze hebben er hun baan voor opgezegd en familie al vast vooruit gestuurd naar het land van oorsprong. Ze hebben hun bezittingen hier verkocht om 'thuis' een bedrijfje op te zetten, dat nooit zal draaien omdat de belofte door Nederland niet wordt nagekomen. „Deze mensen zijn", aldus de NCB-woord voerder, „volstrek radeloos. Ze kunnen ner gens meer terecht". Om dergelijke 'missers' in de toekomst te voorkomen wordt nu buiten de politiek ge werkt aan meer safeheid. Dit met in het ach terhoofd de wetenschap dat ook de meerder heid van de Tweede Kamer de plannen van de staatssecretaris niet ziet zitten en daar woedend op heeft gereageerd. In het alternatieve plan worden zaken aangegeven als: export van uitkeringen (be houd van uitkering in het land van her komst), opzetten van werkgelegenheidspro jecten in het land van herkomst én het inko pen in het pensioenfonds daar. Daarnaast dient er een remigratiefonds te worden opgezet, waarin bijvoorbeeld de ver trekpremies (die het bedrijfsleven uitkeert) worden gestort. Ook komt daar het geld in dat door organisaties als het Novib beschik baar wordt gesteld. Met dat geld kunnen dan projecten in het buitenland worden opgezet. Ook kan zo'n fonds er zorg voor dragen dat de vertrekkende buitenlandse werknemer ervan verzekerd is dat hij blijvend een my men heeft. Bovendien wil het 'alternatief' betere mo«l lijkheden voor terugkeer naar Nederland]! het in het land van herkomst niet blijk( j lukken. Dit hoeft, aldus de NCB-woordvJ der, zeker geen duiventileffect te bewerken! „Deze mensen gaan erg graag terug. M je moet niet vergeten dat ze er tien tot zesJ jaar 'uit' zijn geweest. In sommige gevalt groei daar niet zo gemakkelijk in en kant een ontwrichting van hele families betefe nen. Dan moet het mogelijk zijn om ookrj anderhalf of twee jaar terug te keren na Nederland". Op het ogenblik is het zo dat een buitJ landse werknemer niet langer dan zes maal den buiten Nederland mag verblijven wil(I zijn zogenaamde terugkeeroptie niet verlJ zen. Bij het Nederlands Centrum Buitenlands! bestaat er goede hoop dat het 'alternatief'J er wordt opgesteld kans van slagen heeft. 2 ker nu deze week gebleken is dat veel kam leden op zijn zachtst gezegd niet geluld zijn met de plannen van de staatssecretarisI Door Pieter-Jan Dekkers 1985 wordt voor het Ne derlandse bedrijfsleven een topjaar, zegt werk geversvoorzitter Chris van Veen. En passant voegt hij er aan toe, dat de regering ook volgend jaar moet zorgen voor een drastische vermin dering van de over heidsuitgaven. En dat kan vrijwel alleen nog maar via nieuwe inle- ver-operaties van amb tenaren, trendvolgers en sociale uitkerings trekkers. Op hetzelfde moment dat Van Veen dat constateert, liggen de aardappelboeren in het noorden overhoop met directie en bestuur van het aardappelmeelconcern Ave- be over een douceurtje van een kwart miljoen gulden aan de directeuren van het bedrijf, dat op instorten staat. En het bestuur van de Centrale Suiker Maatschap pij verblijdt de voorzitter van de Raad van Commissa rissen met een extraatje van 10.000 gulden per jaar. Nu kunnen beide zaken niet helemaal met elkaar worden vergeleken, omdat het slecht gaat met de Gro ningse aardappelmeel-in- dustrie en de CSM het afge lopen jaar goed heeft ge boerd. Zowel qua omzet als winst werden vorig jaar door de CSM nieuwe records geboekt en enige beloning voor de hardwerkende voor zitter van de Raad van Com missarissen lijkt dan ook op z'n plaats te zijn. Toch wekt het een wat vreemde indruk werkgevers te horen roepen dat er - met name aan de onderkant - fors moet ingeleverd, terwijl tegelijkertijd de bovenkrant fors wordt opgekrikt. Je zou je haast afvragen of dat de beloofde 'investeringen' zijn, die uit de inmiddels weer fors gestegen winsten kun nen worden betaald. Inves teringen in (top)mensen dan. In deze rij van vreemde zaken hoort zeker ook thuis het besluit van Unilever-Ne- derland, dit jaar enkele hon derden werknemers te ont slaan, terwijl dé wingt meer dan ooit is gestegen en de vooruitzichten van dat con cern als uitstekend worden omschreven. Terug naar het noorden, waar veel aardappelboeren aan de grond zitten, maar waar de Avebe-top zichzelf een 'loons'verhoging heeft toebedeeld van maar liefst 23 procent. De top heeft dat, zegt voorzitter Brouwer van de Raad van Bestuur, ver diend ook, want de twee hoofddirecteuren en vijf ge wone directeuren hebben menig uurtje gestoken in het overlevingsplan, dat voor Avebe is opgesteld. Kritiek op dat besluit noemt Brou wer dan ook een „futuliteit". Hij verwijst naar een on derzoek van een organisatie- Het complex van de Avebe in Veendam. Directie gaf zichzelf vorstelijke salarisverhoging, terwijl het be drijf in de problemen verkeert. Ook CSM, waarvan hier een plaatsje van de suikerbietencampagne stoot een dochter af, die niet rendabel genoeg was. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM bureau onder 57 topbedrij ven in Nederland, waaruit blijkt dat 42 procent van de daar werkzaam zijnde direc teuren méér verdient dat de directeuren bij de Abeve. De aardappelboeren zouden juist blij moeten zijn met de salarisverhoging, omdat de directeuren anders wel eens door beter honorerende on dernemingen zouden kun nen worden 'weggekocht'. Bovendien, zo vervolgt Brouwer, is het loon van de Avebe-werknemers de laat ste jaren ook met 22 procent gestegen. Hij zegt er niet bij vanaf welk jaar dat percen tage geldt en of de salarissen van de directieleden in die periode niet zijn gestegen. Wat wel zwart-op-wit staat is het feit, dat ruim 1.700 van de 2.19 werknemers bij Ave be nog steeds op het mini mumloon zitten. Ra ra. Zoals gezegd, bij de CSM draaien de zaken beter. Aan zienlijk beter zelfs. Desal niettemin wórdt ook bij dit bedrijf het grootste deel van het geld, dat de werknemers voor arbeidstijdverkorting inleveren, vooralsnog ge bruikt om het rendement te verbeteren. Korter werken blijkt ook hier aanzienlijke problemen met zich mee te brengen wat betreft de orga nisatie van het bedrijf. Maar niettemin, de werknemers leveren er wél voor in. Voor de werknemers van Varopa, het Tilburgse CSM- bedrijf dat moet worden ge sloten omdat het niet zo flo reert als de Raad van Com missaris graag zou zien, is het toekennen van die 10.000 gulden aan de voorzitter van die Raad zeker geen blijk van solidariteit. Steeds meer ondernemers maken in toenemende mate gebruik van de grote ver warring omtrent de sociaal- economisch en financiële po sitie van het Nederlandse bedrijfsleven. Verwarring, zeg dat wel. Want hoewel al- lerwege optimistische gelui den te horen zijn over een oplevende economie en de winsten bij veel onderne mingen weer de pan uit zwiepen, blijven werkgevers en ministers hameren op 'in leveren' en 'inleveren'. De ambtenaren en trend volgers om het financie ringstekort van de overheid terug te brengen, de trekkers van sociale uitkeringen om dat ons sociale zekerheids stelsel 'onbetaalbaar' is ge worden en de gewone werk nemers, om de komende ja ren 20 procent arbeidstijd verkorting te financieren. Er zijn ook nogal wat on dernemers, die hun werkne mers voor de keus plaatsen: loon inleveren of anders op hoepelen. Het voorbeeld van Homburg is inmiddels door anderen gevolgd. Of bedoel de bedrijven inderdaad alle maal zeer slechte resultatJ boeken is voor de voor] keus gestelde werknemi] vaak een vraag, voor de dernemers een weet. In ieder geval weten werknemers van het Vlaai] dings bedrijf HVO niet J ze aan toe zijn. De 770 wei) nemers konden de afgeta weken reageren op het 'ant| struisvogel-boekje' van directie, waarin ze voor keus werden gesteld: !o inleveren als het slecht gal met het bedrijf of anderss| neren. Ontslagen dus. De directie vindt dat zei de hoogte moet zijn van mening van de werknemeij voor het geval het slecht 2 gaan met het bedrijf. Dedj rectie wil geen struisvogel politiek voeren. Zodoende. De werknemers hebl inmiddels massaal afw| zend gereageerd: geen li inleveren. Zeker niet nu volgens de bonden helen; niet slecht gaat met het drijf, maar de directie* gert opening van zaken geven over de resultat Onzekerheid troef dus. keus voor de werknemi was dan ook meer de kog of de strop. Van onze parlementaire redactie I nEN HAAG - Binnen de CDA |JjLeede Kamerfractie bestaat «tevredenheid over de reac ties van de partijleiding op I jjjpraken van de kerk over He kernbewapening. Dat bleek gisteren uit reac- I es van een aantal Kamerle- I Ln Fractieleider De Vries en artij voorzitter Bukman zou- Iden enthousiaster moeten rea- I geren op de houding van de I bisschoppen begin deze week (alleen dan tot plaatsing be- Deel Van onze redac }EN HAAG - Ministe vijs en wetenschappen pen als minister Rudir vindt voor de pas aang niging van tien miljard Daarvan zal Deetmans Van moeten opbrengen, zijl vindt hij in strijd met het B Deetmans dreigement zal jandaag onderwerp van ge brek zijn in de ministerraad. Zegslieden van het ministerie [ontkenden, noch bevestigden' lat de bewindsman met zijn portefeuille heeft gezwaaid in iet kabinet. Het is bekend dat leetman een verklaard tegen stander is van een een nieuwe, forse bezuinigingsronde. Minister Deetman is niet de enige die geen zin heeft in ex- fra bezuinigingen. Eerder liet linister De Koning van So ciale Zaken en Werkgelegen- leid al weten 'belastingverla ging wenselijk te achten', om- Jat hij anders een te grote lanslag voorziet op de koop- racht. En staatssecretaris cherpenhuizen van Verkeer De versterking van marktbeleid, hét middel v het zittende kabinet om 1EN Kamermeerderheid, vaaronder de regeringsfrac- ies van CDA en VVD, steunen ie plannen van minister Schoo i im het grootste deel van de economie weer op te peppe intwikkelingshulp aan Viet- lam stop te zetten. Met uit- .ondering van een drietal pro- ecten zullen de lopende pro- ecten uiterlijk eind 1985 afge- moge dan langzamerh» vrij algemeen aanval worden, de nare neven- fecten doen er veel afbrei aan. Werknemers moél«)ouwd moeten zijn. wel het idee krijgen, datm de vrije markt een stapjeti Staatsbezoek rug wordt gedaan in de ris ting van een kapitalistiscl samenleving waar geld (winst, inkomen) telt. Het dereguleren door overheid past in dat b« evenals het verwateren v< milieu-voorschriften, aan particuliere bedrijn overdoen van overheidsl ken en het opzettelijke ve groten van inkomensve schillen. Oppassen dus. IONINGIN Beatrix en Prins ilaus brengen van 8 tot 10 ok- ober een staatsbezoek aan Denemarken. Zij zijn uitgeno- ligd door koningin Margrethe I en prins Henryk. Beatrix en -laus zouden vorig jaar fe- Tuari gaan, maar het bezoek 'erd toen 'opgeschort' wegens le ziekte van prins Claus. Door Jan Bouwmans GELOVEN in God is nooit onomstreden ge weest. In onze weten- schappelij k-technologi- sche tijd lijkt godsdienst meer en meer be schouwd te gaan wor den als achterlijk en ge vaarlijk. Dit laatste is zeker het ge val voor de Vrijdenkersver eniging met haar officiële orgaan 'De Vrije Gedachte'. In het maartnummer wordt melding gemaakt van een enquête onder de lezers over de vraag of de vrijdenkers moeten doorgaan met de be strijding van de godsdienst. Een duidelijke lijn is er uit het onderzoek niet gekomen. Sommige vinden dat de godsdienst niet langer be streden moet worden omdat er aan de basis zoveel goeds gedaan wordt. Anderen daarentegen achten gods dienst een kwaad dat niet genoeg aan de kaak kan worden gesteld. De redactie van 'De Vrije Gedachte' is er in elk geval niet gerust op dat het geloof in een hogere macht echt aan het verdwijnen is. Het geloof is fnuikend, vooral psy chisch. Het geloof is lastert tegen de mensheid, want het ontkent de zelfstandigheid van de mens. De bestrijding van het geloof duldt geen pauze, aldus de redactie, want het geloof is wellicht nog schandelijker dan het rechtvaardigen van vernie tigingswapens. De houding van de Vrij denkers tegenover gods dienst en geloof getuigt veel eer van pathologische obses sie dan van vrij denken. Dat neemt niet weg dat gelovigen steeds weer de be hoefte voelen zich reken schap te geven van hun ge loof. Bisschop H. Ernst van Breda heeft zijn verant woording neergelegd in 'Overwegingen over Geloven en Leven', dat wordt uitge geven door de Persdienst van het bisdom Breda. De Bredase bisschop heeft in het verleden al vaker aan het begin van de vastentijd overwegingen over een be paald onderwerp gepubli ceerd. Hoe kom je ertoe om te ge loven? In elk geval niet door aan te nemen wat een ander zegt. Geloven op gezag is niet houdbaar, luidt kortweg de stelling van Ernst. Gelo ven zonder ervaring kan niet. Maar waaruit bestaat dan die ervaring? In elk ge val uit wat wij waarnemen bij anderen, of en hoe andere mensen geloven. En hoe die andere gelovigen met mens en wereld omgaan. Zij ma ken het geloof geloofwaar dig. Die hedendaagse ervaring is echter wezenlijk gekop peld aan de oorspronkelijke ervaring van de eerste getui gen, die hun ervaring heb ben neergelegd in Oude en Nieuwe Testament. „Er is oorspronkelijke geloofserva ring, waarvan alle latere ge loofservaring afhankelijk blijft." Mgr. Ernst uithouden FOTO OE STEM/ JOHAN VAN GURP De oorspronkelijke ge loofservaring moet telkens weer tot leven komen in le vende mensen. Dan kom je al gauw uit bij de kerk als geloofsgemeenschap, als Volk Gods. Maar natuurlijk niet buiten de kerk als orga nisatie om. Wat is dan de plaats van het leergezag en de theologen bijvoorbeeld. Het overgeleverde geloof wordt bewaard en ontplooid door de gehele gemeenschap van gelovigen, zegt de bis schop. Binnen die gemeen schap heeft een bijzonder le raarsambt - bedoeld worden natuurlijk paus en bisschop pen - de roeping en opdracht om in wisselwerking tussen ambtsdragers en gelovigen het geloof van de kerk te houden bij het geloof van de apostelen, de oorspronkelij ke getuigen van Jezus, de Christus. Een eigen rol in de ze wisselwerking komt toe aan de theologen en andere denkers en werkers in de kerk, zegt bisschop Ernst uitdrukkelijk. Die theologen en andere werkers hebben namelijk de taak het geloof in denkarbeid uit te druk ken, verstaanbaar te maken en de relatie te behartigen tussen de geloofszin van de kerk en wat er in leven en samenleven van mensen ge beurt. Een van de grootste pro blemen is nu juist - en daar ligt ook de meest wezenlijke kern van de gezagscrisis - wie zich door wie moet laten gezeggen, of beter nog of het bijzondere leraarsambt zich ten principale niets hoeft te laten gezeggen door de eigen rol van de theologen. Aan dit kernpunt gaat de bisschop toch een beetje voorbij. Een beetje, want waar de Breda se bisschop ervan gewaagt, dat in de geloofszin van de kerk een algemene overeen stemming tot stand kan ko men op grond waarvan het bijzonder leraarsambt in de kerk het gegroeide geloof sinzicht als definitief uit- sspreekt en geloofsgehoor zaamheid vraagt van allen, daar wordt toch met zoveel woorden gezegd dat hiërar chisch eenrichtingsverkeer niet kan en mag. Het gewicht van kerkelij ke uitspraken is in onze tijd steeds weer een discussie punt tussen de verschillende stromingen in de R.K. Kerk. Het is in het gepolariseerde katholieke Nederland ver frissend de Bredase bisschop de hiërarchie van waarden nog eens op een rijtje te zien zetten. Maar mgr. Ernst voegt er ook aan toe dat het niet aangaat zich tevreden te nestelen in oplossingen die benedenmaats zijn, namelijk van het Evangelie. Over de relatie tussen ge loof en ethisch handelen heeft bisschop Ernst al vaak gesproken. Nu zet hij dat nog eens bondig uiteen. Het ge loof stelt een bindende oriëntatie voor het maat schappelijk en politiek han delen; met andere woorden, waarop dat handelen gericht moet zijn, is niet onverplich- tend. Hoe dat in elke concre te situatie gerealsieerd moet worden, daarvoor is ruimte en armslag. Er wordt ook niet onmiddelijk het onder ste uit de kan geëist. De kerk houdt vast aan de hoge maatstaf, maar weet ermee te leven dat die voorlopig niet gehaald wordt. In schrille tegenstelling hiermee staat de kerkelijke leer omtrent het individuele ethische handelen. Hier geen aanvaarding van voorlopig heid en ruimte. Het leraar sambt doet zelfs zeer concre te uitspraken hoe te hande len. Ernst heeft er destijds op een bisschoppensynode in Rome over huwelijk en gezin voor gepleit dat het kerkge zag op individueel ethisch terrein dezelfde houding zou aannemen als ten aanzien van maatschappelijk-poli- tiek ethisch handelen. Dat werd toen niet aanvaard. Ernst heeft zijn inzicht i ter niet prijsgegeven. Veel aandacht voor verantwoordelijkheid, kerr. begrip van heel zijn te schoppelijk beleid. Aandac: ook voor de verschat kerk. En de vraag wat doen in tijden van crisi Ernst's antwoord is: het elk geval met elkaar zient te houden. Maar hij stelt® onomwonden dat in crisis tijd, waarin er verdeeld!* is omtrent de opvatting het geloof, er minder te leidsruimte is dan vanuit' geloof zelf mogelijk is; minder beleidsruimte aan het geloof recht te dte individueel en collectief. Wat staat er dan te doer De Bredase bisschop 6e twee zaken aan: het pas raat verder ontwikkelen de diepere lagen dan waai meningen uiteen gaan; elkaar in verbinding staan zodat ontbindt wordt tegengegaan. Bisschop Ernst besluit overwegingen onder met: „Wanneer mensen raad weten met de kerk, ze dan bedenken, dat het de kerk hierom gaat dat-; zus, de Christus, in het®1' den van het leven is. Wa® mensen vanwege al zien en horen, het zicht k*1 raken op het eigenlijke,]' ze dan trachten dit toch® alles heen en ondanks s> te ontdekken. Wie dit dekt, heeft nieuwe kanse". Kortom, volhouden is boodschap. Daarover zij' Bredase bisschop en de denkers het roerend met' kaar eens. wat' Vietnam Bluy. ssen IET kathedraal kapittel van s-Hertogenbosch heeft de ge- ovigen van het bisdom uitge nodigd, tot 31 maart gedachten oor te geven over de opvol- ing van bisschop Bluyssen. DE UITSPRAAK van de Synode wderland dat plaatsing van kri -en, mag toch verrassend woi ontwikkelingen in gereformeerd Jat de synode wel eens zou ku te m 1978 was ingeslagen met jjngswedloop en massaverniet "Ods heil voor de wereld en uit inzet van de synode-discussie pit rkelijk Vredesberaad (IK Juist in gereformeerde krir ocht ook al worden afgeleid i ng om het Interkerkelijk Comi tJ), de tegenhanger van het Ik «n en bovendien ICTO-vert net Deputaatschap voor bestuc -=n officiële commissie van de ^en worden ingedamd. inrt00r de structuur zelf van de sht al er9 gevoelig vooi -nrt«an rekening zijn de plaats -oat ze relatief gemakkelijk hi epi?Wapenvraags,uk met het 11 «Juist in de gereformeerde 'bindende factor te gaan woi de laatste weken was d< vi/prrt door een handtekeninge 1R nnn door de werkgroep 'G ■j-i, handtekeningen aangebi Blaat Sn deze achtergrond is c aismg van kruisraketten naa, dinn 0n moedig, maar vooral o< hen de Nederlandse bisscho I °or het IKV betekent de uitsp Pr» maar het beraad zou er RVersPelen. aar cte politiek toe zal de s> en aaogenaam zijn. Met name - 'ch aangesproken voelen er ipraauf in fractie tegen de k€ «Capena 5 20veelste signaal uit len h ler en nu in Nederland biüw- ohristen-democratische 1 ön gaan. lodat

de Stem | 1984 | | pagina 2