^w*,[ A msm« m mulst Pop wil van Doe Maar schadevergoeding de stem Klaverjasmarathon voor goed doel Verzoek om gevangenisstraf zaait verwarring in rechtzaal 'Geen snellere reconstructie van veerpleinen' WLEIDINGEN TOT 'BEGINNEND BEROEPSBEOEFENAAR 'Vaststelling van wethouderswedden schij nvertoning' Politie [erneuzen [onderschept [cocaïne Vernieling CNV Zeeuwsch-Vlaanderen wil toetsingscommissie Communicantjes 1500 modellen, Nederland bij u LOLLYPOP VRIJDAG 9 MAART 1984 WORDT GEWOON MÉT JE GESPEELD IhEIST De orSan'satoren Kampioenschap jkusthengelen I ^"«ftentie-expl. POLITIERECHTER MIDDELBURG Pijnlijk MET VIER GEMEENTEN BRESKENS EN VLISSINGEN COLLEGE OOSTBURG: Personeel van Stoffijn naar nieuw bedrijf I Hooghuisstraal 14 Eindhoven Tel. 040-434712 :?Ï:vJ:WS?IV-3S "'■M VAN ZEELAND y,neen onzer verslaggevers I in het popfestival dat op 29 I Lil in Hulst wordt gehouden, I jjerzoeken de mogelijkheid L van de groep Doe Maar een li iadevergoeding te eisen. I Zoals bekend zou Doe Maar Iaanvankelijk tijdens het Hul- Lier popfestival spelen, maar l r dit optreden werd een I simpte streep gezet toen de groep twee weken geleden be sloot uit elkaar te gaan. „Daar waren we natuurlijk niet zo gelukkig mee", zegt mede-organisator Henk Maas, „want onze voorverkoop was al in volle gang. Maar we had den daar vrede mee. Als ar tiesten tot de conclusie komen dat de inspiratie om door te gaan weg is, dan kan ik dat volkomen begrijpen. Maar nu blijkt dat Doe Maar op 14 april toch nog een afscheidsconcert geeft in Den Bosch, dan gaan je haren natuurlijk overeind staan. Als je schriftelijke toe zeggingen hebt, dat ze die zo maar over boord kunnen gooi en en dat ze dan toch ergens optreden, dan wordt er met je gespeeld". De organisatoren vinden dat er van de intreegelden voor het afscheidsconcert dat Doe Maar in Den Bosch geeft best wat guldentjes naar Hulst getransporteerd kunnen wor den. Een advocaat bekijkt mo menteel de mogelijkheid van een schadeclaim. „Het gaat ons niet om het geld", stelt Maas nadrukkelijk, „maar dit kun je natuurlijk niet over je kant laten gaan". Dat de organisatoren van het Hulster popfestival schade ondervinden van het afhaken van Doe Maar staat volgens Henk Maas als een paal boven water. „We moeten nieuwe kaartjes laten maken, nieuwe affiches drukken en veel men sen die speciaal voor Doe Maar zouden komen blijven nu misschien thuis". Dat laat ste zal volgens hem overigens wel meevallen, want sinds het nieuw van het Doe Maar-de bacle zijn er niet al teveel re acties binnengekomen van mensen die hun al gekochte kaartje wilden teruggeven. Hoe hoog de schadeclaim wordt is nog niet bekend. „In Den Dullaert kunnen twee duizend mensen en met Doe Maar erbij had de zaal onge twijfeld volgezeten. Wij vin den dat alles wat er minder dan tweeduizend man binnen zit Doe Maar moet bijpas- sen'^Zie ook pagina Zeeland 2). IvMBO slaat vleugels uit Van een onzer verslaggevers ItERNEUZEN/MIDDELBURG - Steeds meer {jongeren met weinig onderwijs krijgen in Zee- lland de kans zich op te laten leiden tot 'begin nend beroepsbeoefenaar'. Zo wordt het Zeeuws proefproject kort middelbaar I beroepsonderwijs (KMBO) dit jaar weer verder uit- I gebreid. In welke mate is nog niet precies bekend. I De bestaande KMBO-oplei- bgen, bedoeld voor jongeren |an 16 tot 18 jaar, tellen nu al 8 leerlingen. Als aanvragen oor uitbreiding van het oplei- ligenpakket worden gehono- Irterd komen er daar in augus- llisnogeens 103 bij. Bij de Streekschool Zeeland Iin Middelburg (bevoegd gezag (van het proefproject) gaat men er vanuit dat op Walche- Iren per 1 oktober in ieder ge- |I''ier arrestaties Tan een onzer verslaggevers RNEUZEN - De gemeente- Ipolitie Terneuzen heeft dins dagavond bij een inval in een ■pand in de Nieuwstraat 130 Isram cocaïne en een hoeveel- Ibeid hasj in beslaggenomen. I Diezelfde avond vonden twee ■aanhoudingen plaats, in de (daaropvolgende dagen werden I nog twee arrestaties verricht. I Volgens hoofdofficier van ■justitie mr. Huigen ging het Iwaarschijnlijk om een hoe- Iwlheid cocaïne die moest I worden 'geëxporteerd' naar ■het buitenland. De waarde lean de cocaïne wordt geschat I op een kleine 25 mille. Van onze correspondent DISHOEK - De selectiewed strijd voor het Nederlands Kampioenschap kusthengelen «84 wordt op 7 april gehouden »'i Dishoek op Walcheren. geselecteerden uit deze wedstrijd zullen de eindwed- JMjd betwisten op 27 novem- I ber, eveneens bij Dishoek. |*aad VOOR zuidwest nederland I Kantoren I'"Terneuzen, Hulst en Goes. "'hessen en telefoonnum mers op pagina 2. I Openingstijden: I«30-12 30/13.30-17.00 uur. I "edactie IJf'neuzen Rein van der I e|m (editie-chef), Jan Jan- Len (Plv. chef), Frank Dey, I aul de Schipper, Cor de 'er (foto), Ton Koomen I 'sport). Hulst: Eugène Ver- I 'aeten. Goes: Gé van Ber- I Middelburg; Henk Post- I a Oostburg: Co Meertens. I ^nicepunten '"osterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- "sPecteur Zeeland: C. Me- ,U' Pdvé 01150-95839 val KMBO-opleidingen tim meren en elektrotechniek van start kunnen gaan. Zeeland zal dan beschikken over een compleet basisaanbod KMBO. Momenteel draaien name lijk al opleidingen metaalbe- werken (Walcheren en Axel/ Terneuzen), administratie (Middelburg en Terneuzen), detailhandel (Middelburg) verzorgende beroepen (Ter neuzen) en een oriënterend en schakelprogramma (Walche ren, Terneuzen, Goes). Zo'n programma geeft de leerlingen een indruk van ver schillende beroepen of vijzelt het onderwijsniveau wat op. In behandeling is momenteel verder een aanvraag om in augustus met een detailhan delsopleiding (Axel/Terneu- zen) te mogen starten. Naast dit basisaanbod be staan in Zeeland ook al KMBO-opleidingen horeca (Middelburg) en motor-voer tuigentechniek (Walcheren). Men hoopt in augustus verder te kunnen starten met proces techniek (Terneuzen) en een schakelprogramma gericht op de nieuwe MDGO-opleiding uiterlijke verzorging (Goes) en een oriënterend programma gericht op 'randgroepjonge ren' (Middelburg). De Provinciale Zeeuwse Onderwijsraad is inmiddels begonnen met de verspreiding van een brochure, waarin de KMBO-opleidingsmogelijkhe- den onder de aandacht worden gebracht. Aan het Zeeuwse project doen 18 schoolbesturen mee. Er zijn momenteel 13 scholen en vormingscentra bij de uitvoering betrokken. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dat scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen, de christelijke lts Axel. Men werkt daarbij samen met de Levensschool in Terneuzen. Dagonderwijs De KMBO-opleidingen zijn een vorm van volledig dagon derwijs. Tot de beroepsoplei dende programma's behoren ook persoonlijke en maat schappelijke vorming, licha melijke oefening en Neder landse taal. de KMBO-oplei dingen zijn vooral bedoeld voor jongeren die hun lbo of mavo-opleidingen niet hebben afgemaakt, maar toch een be roepsopleiding willen volgens. Het KMBO kan ook een brug slaan voor jongeren die hun lbo- of mavo-diploma wel ge haald, maar met te weinig vakken op het voor verdere studie vereiste niveau. Wie in het gewone middelbaar be roepsonderwijs terecht kan, maar liever een minder theo retische opleiding volgt kan ook bij het KMBO terecht. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneuze- naar E. de L. deed gisteren aangifte van vernieling van de toegangsdeur tot een flat aan de Erasmusstraat. Mep had de deur met een stuk touw aan een bromfiets vastgebonden en was vervol gens met het voertuig gaan rijden, waarbij de deur geheel uit zijn sponning werd getrok ken. Peter Janssen (rechts) en Paul de Haas (midden met snor) aan de klaverjastafel. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Twee Zeeuwen, Peter Janssen uit Middelburg en Paul de Haas uit Koudekerke, klaverjassen mo menteel alsof hun leven ervan afhangt. In petlt-restaurant De Graanbeurs aan het Middelburgse Damplein begonnen ze gistermiddag aan een 72 uur durende marathon. Om het uur, dag en nacht, schuiven nieuwe tegenstanders aan om hen van partij te dienen. Het evenement moet geld opleveren voor het Zeehospitum Zonneveld in Oostkapelle. Elk duo dat het tegen de marathonklaverjassers opneemt brengt een tientje mee, zodat zondagmiddag aan het eind van de rit 720 gulden moet zijn ingezameld. Maar dat is niet alles. Tijdens het gebeuren probeert de stichting Sport Steunt Zonneveld 2500 - FOTO WILLEM MIERAS loten aan de man te brengen raison van twee kwartjes per stuk. De prijzen zijn spontaan beschikbaar gesteld door de plaatselijke middenstand. Belang stellenden kunnen verder een kansje wagen aan een gokautomaat. Ook voor de klaverj assers is er wat te verdienen. De twee koppels met de meeste punten nemen elk een beker mee naar huis. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Obstinaat' had de 34-jarige Goesenaar R. de V. op 30 mei van het vorige jaar de bloedproef geweigerd toen die hem, op verdenking van alcoholgebruik in het ver keer, werd bevolen. Gisteren eiste officier van justitie mr. Nijmeijer hiervoor een straf van twee weken voorwaarde lijk en een boete van duizend gulden en negen maanden niet rijden. Voor zijn 'laatste woord' haalde De V. een dichtbe schreven papier uit zijn zak, waaruit hij voorlas dat een vriend van hem enige tijd ge leden in de gevangenis 'zo ge weldig opgeknapt was'. „Ik zit helemaal in de kreukels", al dus verdachte, die de politie rechter daarom dringend ver zocht ook hem achter slot en grendel ('maar dan wel in een open gevangenis, waar je bui ten aan het werk kan') te zet ten. Het ongebruikelijke ver zoek zaaide nogal wat verwar ring, maar politierechter mr. Verstegen meende aan dit ver zoek niet te kunnen voldoen. De V. werd veroordeeld tot een 'week voorwaardelijk, negen maanden niet rijden en (ge zien zijn financiële toestand) een boete van duizend gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk. Een kwestie van loven en bieden leek de samenspraak tussen de 22-jarige G. P. uit Hansweert en de politierech ter, voor wie hij moest ver schijnen omdat hij op 8 mei in Goes had gereden met een al coholpromillage van 1.48. Te gen de geëiste boete van dui zend gulden en zes maanden niet rijden protesteerde P. in zijn laatste woord, omdat hij de boete te hoog vond en het rijbewijs hem (door zijn va rend bestaan) toch niet erg in teresseerde. De politierechter: „Wat vind u dan van een boete van negenhonderd gulden en tien maanden niet rijden?" Razendsnel rekende P. uit dat vier maanden extra niet rij den tegen een voordeeltje van honderd gulden hem niets waard was. „Zullen we het dan maar op de eis houden?" vroeg mr. Verstegen. P. ver koos dit vonnis boven het al ternatief en aldus werd beslo ten. De 24-jarige A. de N., even eens uit Goes had de bloed proef geweigerd omdat zijn beide armen waren geta toeëerd en het prikken daarom wat pijnlijk zou zijn. Boven dien was hij kwaad omdat hij was aangehouden op verden king van een inbraak in een school in Goes. „Maar", aldus verdachte, „toen ze niets kon den vinden hebben ze me maar gepakt op de alcohol- lucht die ik verspreidde". Later had N. alsnog om de bloedproef verzocht, maar die werd hem toen geweigerd. „Een keer vragen is genoeg", concludeerde officier van jus titie mr. Nijmeijer. De N. werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van negenhonderd gulden en ne gen maanden niet rijden. Total loss Tweemaal pech had de 29- jarige P. van N. uit Breda, die op 5 mei in Vlissingen werd aangehouden in de auto van een vriend die te veel gedron ken had en zich door zijn kroegmakker naar huis liet rijden. Maar ook die had ge dronken en omdat hij vreesde dat de uitslag te hoog zou uit vallen, weigerde ook hij de bloedproef. Bovendien bleek hij te hebben gereden tijdens een ontzegging, die pas op 24 mei zou aflopen. „Ik wist dat het ergens in mei was, maar niet precies wanneer", aldus Van N. die veroordeeld werd tot vier weken waarvan de helft voorwaardelijk en een jaar ontzegging. Met een alcoholpromillage van 0.88 reed de 22-jarige W. van der S. uit Ovezande op 8 mei zijn auto na een feestje to tal loss, waarbij vier inzitten den ernstig gewond raakten. Een van hen moest zelfs door de brandweer uit het wrak worden geknipt. Hij werd ver oordeeld tot een boete van zes honderd gulden en vier maan den niet rijden. T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De CNV subdistrictsraad Zeeuwsch-Vlaande ren zal er alles aan doen een regionale toetsingscommissie (voor het beoordelen van aangemelde werkprojecten voor haanlozen) desnoods met alleen Oostburg, Sas van Gent, Axel en Sluis van de grond te krijgen. Het CNV wijst de opvatting van de andere Zeeuwsvlaamse gemeenten van de hand die zeggen dat de gemeentelijke autono mie door instelling van een regionale commissie gevaar loopt en daarom liever gemeentelijke commissies in het leven roepen. Volgens het CNV kan dit een gevaarlijke zaak zijn. „Gedwon gen door een steeds krappere begroting kunnen zij wel eens vrijwilligers werk laten verrichten dat nu nog door ambtenaren wordt gedaan. De voorbeelden in Zeeland zijn ons daarvan be kend". „Geen enkele organisatie wil plaatselijke commissies", zo werd gisteravond tijdens de vergadering van de subdistricts raad in Terneuzen opgemerkt. Erop gewezen wordt dat in de nieuwe ministeriële richtlijnen èn in de concept-wet voor vrij willigerswerk sprake is van regionale commissies. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) is niet bereid tot maatregelen die de aanpas sing van de veerpleinen in Breskens en Vlissingen sneller zouden doen verlopen. De bewindsvrouwe heeft dat gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de VVD-Kamerleden Van Erp en Te Veldhuis. Zij vinden dat de ombouw van de veerpleinen, die geschikt moeten worden gemaakt voor de nieuwe dub beldekkers, het bedrijfsleven te veel overlast bezorgt. In na volging van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen suggereerden ze daarom de minister, meer- ploegen-diensten te laten draaien zodat de ombouwtijd (van half maart tot half juni) belangrijk zou kunnen worden bekort. Volgens Smit-Kroes is een dergelijke oplossing deels niet haalbaar, deels onverant woord duur in relatie tot de 'winst' die ermee kan worden behaald. In haar beantwoording wijst ze er de Kamerleden voorts op dat het tijdstip van de aanpassing van de aanleg- inrichtingen in overleg met de beide Zeeuwse kamers van Koophandel is gekozen (buiten de druktes van toeristisch ver keer en bietentransporten) en dat tegenover het tijdelijke ongerief een permanente ver betering van de veren staat. Smit-Kroes wijst er tenslot te op dat gedurende de om- bouwtijd een deel van het per sonen verker op het traject Vlissingen/Breskens nog ge bruik kan blijven maken van de oude aanleginrichtingen, en voor het vrachtverkeer voor voldoende capaciteit wordt ge zorgd op het traject Kruinin- gen/ Perkpolder. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De wijze waarop de wethouderssala rissen worden vastgesteld is volgens het Oostburgse college van B en W een 'schertsvertoning'. Formeel wordt de gemeenteraad gehoord maar feitelijk is de zaak in Den Haag via de wetgeving al geregeld. De wijziging die nu wordt voorgesteld is de 3 procent sa lariskorting waaronder ook wethouders vallen. „Wij vin den die procedure onjuist. Met de wet in de hand kunnen GS niet anders doen dan de sala rissen verlagen. Ons inziens is het dan ook weinig zinvol om uw raad omtrent deze verla ging te horen", aldus het colle ge in zijn voorstel, dat volgen de week donderdagavond wordt behandeld. De gemeenteraad van Oost- burg had in een vorige verga dering overigens al eens uitge sproken dat wethouderssala rissen op dezelfde wijze moe ten worden vastgesteld als vergoedingen voor raadsleden. De wethouderssalarissen moe ten dus losgekoppeld worden van de ambtenaren inkomens. Voorts zou met de specifieke functie van een wethouder re kening gehouden moeten wor den. In Oostburg bij voorbeeld worden wethouders betaald op basis van een 26-urige werk week. „Je bent echter wel 24 uur per dag beschikbaar. Te gen ziektekosten moeten wij ons particulier verzekeren, dat kan niet bij het IZA, maar als de ambtenarensalarissen om laag gaan moeten wij ineens wel mee", aldus een verbolgen wethouder J. Vergouwe. De voorgestelde verlaging vindt het college derhalve niet gerechtvaardigd. De raad wordt dan ook voorgesteld GS te laten weten" de honorering van wethouders te laag te vin den en de nu gevolgde proce dure van de salarisverlaging, reeds vastgelegd in een wet, 'onjuist' te noemen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het acht man sterke personeel van de woensdag failliet verklaarde Coöperatieve Handelsonder neming Stoffijn in Sluiskil, kan binnenkort alweer aan de slag bij een vergelijkbaar nieuw bedrijf. Curator mr. Wieland schat te de kansen daarop gisteren op 90 procent. Volgens hem is de levensvatbaarheid van een bedrijf als Stoffijn (dat machi nes voor de wegenbouw door- verhuurde) groot. Hij vindt het dan ook jam mer dat het faillissement is uitgesproken. „De fiscus was helaas niet bereid tot een rege ling voor de GAK- en belas tingschulden", aldus mr. Wie- land. Wie er achter het nieuwe bedrijf zitten en van waaruit het gaat opereren, kon hij nog niet zeggen. „Maar het zijn Zeeuws-Vlamingen. Als de formaliteiten vervuld zijn, kunnen ze direct weer aan de slag".

de Stem | 1984 | | pagina 11